linia


Najnowszy film o Harrym Potterze - "Harry Potter i Zakon Feniksa", podobnie jak cztery poprzednie, powstanie dla studia Warner Bros. Pictures. Scenarzystą jest Michael Goldenberg, który wcześniej napisał scenariusze do filmów "Kontakt" i "Piotruś Pan". Produkcję piątego filmu o małym czarodzieju ponownie nadzorować będzie David Heyman. Mamy też w tym filmie polski akcent, ponieważ autorem zdjęć jest Sławomir Idziak.
Praca na planie filmowym rozpoczęła się 6 lutego 2006, w hrabstwie Hertfordshire na południu Wielkiej Brytanii, a premiera będzie miała miejsce 13 lipca 2007 roku.

Na tej stronie przedstawię Wam tylko tych aktorów, którzy po raz pierwszy pojawią się w filmie o HP. Informacje o pozostałych znajdziecie na stronach dotyczących wcześniejszych filmów.

Są już pierwsze zdjęcia z planu filmowego, które możecie obejrzeć w galerii.
David Yates

Piątą część przygód o Harrym Potterze wyreżyseruje David Yates, który zastąpi Chrisa Columbusa ("HP i kamień filozoficzny" i "HP i komnata tajemnic"), Alfonso Cuaróna ("HP i więzień Azkabanu") oraz Mike'a Nevella ("HP i Czara Ognia").

Biografia: David Yates urodził się w 1963 w St. Helens, (Anglia, Wielka Brytania). Pracował w zespole studia przy Regent Circus w Swindon jako pomocnik. Sztuki reżyserowania uczył się w National Film and Television School w Beaconsfield. Jego ulubionymi reżyserami są David Lean, Ken Loach i Martin Scorsese.


Filmografia: Twórca jest autorem docenionego przez krytykę krótkiego filmu "Rank" oraz nagradzanych filmów telewizyjnych - "The Young Visiters", "State of Play", "The Way We Live Now" i "The Sins". Reżyser nie ma jednak zbyt dużego doświadczenia w realizacji filmów kinowych. Jedyną jego produkcją fabularną, która trafiła na duże ekrany, jest nakręcona w 1998 roku opowieść "The Tichborne Claimant" - rozgrywająca się w XIX-wiecznej Anglii historia alkoholika, który twierdzi, że pochodzi ze starego arystokratycznego rodu.

David Heyman tak powiedział o nowym reżyserze: "Jestem niezwykle podekscytowany faktem, że to właśnie David Yates zajmie się reżyserią filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa". Nie tylko dlatego, że jest on wielkim fanem świata Pottera. Także dlatego, że jest bardzo utalentowanym reżyserem, posiadającym niezwykle plastyczną wyobraźnię i zwracającym uwagę na ludzki wymiar opowiadanych historii. Podczas prac nad pierwszymi czterema filmami serii mieliśmy szczęście pracować z niezwykłymi reżyserami, którzy wnieśli do historii swe talenty. Wierzymy, że do tego grona dołączy David Yates."

A oto co o Davidzie Yatesie powiedział Daniel Radcliffe: "Nowy reżyser jest fantastyczny. Nigdy wcześniej nie byłem popychany do przodu tak regularnie. On naprawdę wspiera Harry'ego w jego emocjonalnej i psychologicznej podróży. Ale zdaje się także, że ma niesamowite oko do plenerów, zdjęć i innych rzeczy."Helena Bonham Carter

HELENA BONHAM CARTER (BELLATRIX LESTRANGE) Urodziła się 26 maja 1966 roku w Londynie. Pochodzi z jednej z najbardziej szanowanych rodzin arystokratycznych w Anglii. Jednak dość skomplikowana sytuacja rodzinna sprawiła, że Helena szybko wydoroślała i nauczyła się samodzielności. W wieku 17 lat zagrała tytułową rolę w filmie "Lady Jane", a następnie w "Pokoju z widokiem". Mogliśmy ją też oglądać m.in. w : "Charlie i fabryka czekolady" (2005), "Duża ryba" (2003), "Planeta małp" (2001), "Jej wysokość Afrodyta" (1995), "Powrót do Howard's End" (1992) oraz "Hamlet" (1990). W "Harry Potter i Zakon Feniksa" zagra Bellatrix Lestrange, kuzynkę Syriusza, zagorzałą zwolenniczkę Lorda Voldemorta, która uciekła z Azkabanu, aby wesprzeć swojego pana.

Bellatrix Lestrange

George Harris

GEORGE HARRIS (KINGSLEY SHACKLEBOLT) Urodził się 20 października 1949 roku w Grenadzie w Zachodnich Indiach. Ma 1.89 m wzrostu. Zagrał pierwszego, w historii brytyjskich filmów, czarnego detektywa w serialu "Wolcott" z 1981 roku. Współpracuje m.in. z Ridley'em Scottem i Stevenem Spielbergiem. Można go było obejrzeć w takich filmach jak: "Przekładaniec", "Tłumaczka", "Helikopter w ogniu". W najnowszym obrazie o przygodach Harry'ego Pottera zagra Kingsley'a Shacklebolta - aurora, który niegdyś ścigał Syriusza Blacka, a obecnie należy do Zakonu Feniksa.

Kingsley Shacklebolt
Kathryn Hunter

KATHRYN HUNTER (ARABELLA FIGG) Ta angielska aktorka zagrała wiele ról w brytyjskiej telewizji. Jej pierwszym dużym filmem był "Orlando" z 1992 roku. Jednak największą sławę przyniosła jej rola w dramacie "Wszystko albo nic" gdzie zagrała Cécile, a partnerował jej Timothy Spall - również potterowy aktor odtwarzający Petera Pettigrew. Pani Hunter w "Zakonie Feniksa" wcieli się w postać Arabelli Figg - nieco zdziwaczałej sąsiadki Dursley'ów, która ku zdumieniu Harry'ego, okazała się charłakiem.

Arabella Figg
Evanna Lynch

EVANNA LYNCH (LUNA LOVEGOOD) Młodziutka - 14-letnia Evanna Lynch pochodzi z Irlandii, a w rywalizacji o rolę Luny Lovegood pokonała 15 tysięcy konkurentek. Ma 1.52 m wzrostu, a jej dwa koty nazywają się Luna i Crookshanks (Krzywołap). Egzemplarz kupionego przez nią "Zakonu Feniksa" został podpisany przez JK Rowling, a było to trzy lata przed tym, jak zdobyła rolę Luny w adaptacji tej książki. Ma wielki dar perswazji, ponieważ udało jej się namówić rodziców do zabrania ją ze szpitala na jeden dzień tak, aby mogła ustawić się w kolejce po własny egzemplarz "Zakonu Feniksa". W filmie postara się przekonać nas do postaci Luny - nieco dziwnej Krukonki, która wspiera Harry'ego.

Luna Lovegood

Imelda Staunton

IMELDA STAUNTON (DOLORES UMBRIDGE) Urodziła się 9 stycznia 1956 w Londynie, Anglia. Otrzymała Laurence Olivier Theatre Award w 1986 za najlepszą rolę, a w 1991 roku tę samą nagrodę dla najlepszej aktorki. Została doceniona na Festiwalu w Wenecji w 2004 roku za rolę w filmie "Vera Drake" i uhonorowana nagrodą "Coppa Volpi". Jej idolkami są aktorki: Bette Davis, Vivien Leigh oraz Maya Angelou. Zagrała w wielu filmach, m.in: "Niania" (2005), "Vera Drake" (2004), "Czarna kula" (2003), "Rozważna i romantyczna" (1995) oraz "Wiele hałasu o nic" (1993). W "Zakonie Feniksa" wcieli się w postać Dolores Umbridge, jędzowatej dyrektorki Hogwartu i nauczycielki Obrony przez czarną magią, która wyjątkowo nie lubi Harry'ego.

Dolores Umbridge
Natalia Tena

NATALIA TENA (NIMFADORA TONKS) Angielska aktorka hiszpańskiego pochodzenia, jedna z uczennic Bedales School, którą ukończyła m.in. Minnie Driver oraz Daniel Day-Lewis. Filmy, w których zagrała to: "Był sobie chłopiec" (2002) jako Ellie, "Fine Art of Love: Mine Ha-Ha" (2005) jako Vera oraz "Mrs. Henderson Presents" (2005) jako tancerka Peggy. Występowała na scenie w takich sztukach jak "Bronte" i adaptacja "Gone to Earth" z 2004. Obsadzała także niewielkie role w brytyjskiej telewizji, włączając w to występ gościnny w "Casualty". Ostatnio grała główną rolę w objazdowej produkcji "Nights at the Circus", która w kwietniu 2006 zakończyła trasę. W piątym obrazie o przygodach Harry'ego Pottera zagra Nimfadorę Tonks - młodą czarownicę, która jest aurorem i jednocześnie członkiem "Zakonu Feniksa".

Nimfadora Tonks

Bolga © 2006. All rights reserved.