Powrót do strony "Wybór nowej teorii"

linia
Ciekawe teorie
linia

Dlaczego Harry nie widział wcześniej testrali?

 • Zgredek: Jestem ciekawy dlaczego Harry nie widział ich przed swoimi piętnastymi urodzinami. W końcu, jeśli matka Pottera zasłaniała go własnym ciałem, to ten musiał widzieć jej śmierć. Dlatego też powinien od początku widzieć skrzydlate konie. A jednak Harry zobaczył je dopiero po śmierci Cedrika. To co, rodzice się nie liczą? Przecież Luna widziała testrale po śmierci matki.
 • Zgredek dodaje więcej: Hmmm... nikt mi nie powie, że śmierć rodziców nie wpłynęła psychicznie na Harry'ego. Może gdy był mały, to nie rozumiał, lecz po tym jak mu Hagrid wszystko wytłumaczył brunet kapował całość i to na niego na pewno jakoś wpłynęło. Poza tym, podczas spotkań z dementorami Harry widział zamazane kształty jego rodziców. Nie było to wyraźne, ale było. Sądzę, że te chwile, chłopak zachował w swoim umyśle, choć nie potrafi ich sobie W PEŁNI przypomnieć. Co do Cedrika, to radzę przypomnieć co napisała Rowling. Przez tydzień wszystko zrozumiał i razem z przyjaciółmi "czekali na jakiś znak spoza Hogwartu". W ciągu siedmiu dniu pogodził się z tym co się stało i zaczął czekać na dalszy rozwój wypadków. Usprawiedliwienia autorki są według mnie bez sensu.
 • Joanne Kathleen Rowling: Harry nie widział śmierci swoich rodziców. Leżał wtedy w swoim łóżeczku (miał niewiele ponad rok) i, co zostało już powiedziane w 'Kamieniu Filozoficznym', wszystko co widział to zielone światło. Śmierci Quirrella także nie widział, zemdlał nim Quirrell umarł i dowiedział się o niej dopiero od Dumbledore'a w ostatnim rozdziale.
  Natomiast na pewno był świadkiem śmierci Cedrika i właśnie dlatego może widzieć testrale. Czemu nie mógł ich zobaczyć w drodze na stację na końcu 'Czary Ognia'? Cóż, nie chciałam w takim momencie wprowadzać kolejnej zagadki, która przez długi czas nie mogłaby być wyjaśniona. Doszłam więc do wniosku, że dopóki Harry nie otrząśnie się z pierwszego szoku i sam nie dojdzie do tego co oznacza śmierć (tzn. gdy w końcu zrozumie, że Cedrik odszedł na zawsze i nigdy nie powróci, co zajmuje trochę czasu niezależnie od tego ile się ma lat) nie będzie w stanie zobaczyć testrali. Po dwóch miesiącach spędzonych poza szkołą, podczas których cały czas rozmyślał o tym morderstwie a nawet miał koszmary na ten temat, testrale przyjęły określony kształt i Harry mógł wreszcie dokładnie je zobaczyć.
 • Lena: Tym razem piszę, bo również i mnie zaciekawiła tajemnica testrali. Jak to z nimi jest? Po pierwsze czemu Harry ich nie widział pod koniec HpiCo? Po drugie: czy przez nie można normalnie przejść? Tzn. jak ktoś ich nie widzi to czy może przez nie przejść jak się przechodzi przez duchy, czy może można na nie wpaść tak jak się wpada na kogoś ukrytego pod peleryną niewidką? Większość ludzi ich przecież nie widzi, to czy nigdy nikt na nie nie wpadł? Przecież do jednego powozu zaprzężone są (chyba) 4 testrale?
 • Narya: Jeśli chodzi o testrale i to czemu Harry ich nie widział po śmierci rodziców, to w którymś wywiadzie Rowling sama się wypowiedziała na ten temat. Harry owszem widział śmierć rodziców, ale był zbyt mały by rozumieć co się właściwie stało. Natomiast jeśli chodzi o śmierć Cedrika, to nie tylko ją widział, ile wpłynęło to na niego samego. Harry potrzebował czasu, by to przemyśleć i pogodzić się z tym przeżyciem - dlatego dopiero po wakacjach zobaczył testrale. Nie wystarczy 'widzieć' czyjąś śmierć - ta śmierć musi mieć na ciebie jakiś wpływ, w sensie psychicznym.
 • Flipper: Myśle, że tu chodzi o to, że Harry był poprostu za mały i słabo, jak nie wcale, to wszystko pamiętał. Równie dobrze mógł mieć wtedy zamknięte oczy. Jedynym wspomnieniem z tamtej pamiętnej nocy jest zielone światło. Było to światło wycelowane właśnie w niego. Wtedy mógł otworzyć oczy i je zobaczyć, a potem już wiemy co było. Harry mógł nie widzieć śmerci rodziców, ale na pewno ją słyszał czego dowodem są głosy uwolnione w jego głowie przez dementorów. Słyszał śmierć rodziców i słyszał testrale (nie wiemy czy inne osoby też mogą je słyszeć). Zobaczył śmierć Cedrika zobaczył także testrale.
 • Ania: Właśnie wpadła mi do głowy pewna ciekawostka dotycząca testrali. Pod koniec czwartego tomu, już po śmierci Cedrika, gdy nadjeżdżają powozy, zawożące Harry'ego i innych na stację Hogsmeade, nie ma mowy o żadnych testralach. Dokładnie nie jest o tym powiedziane, ale wygląda na to, że Harry jeszcze ich nie widzi. Wygląda na to, że Rowling zainstalowała je dopiero w piątym tomie, bo były potrzebne przy końcu całej fabuły;)
 • Dark Lina: Trzeba też wziąć pod uwagę, że kiedy Glizdogon rzucał zaklęcie na Cedrika, Harry miał zamknięte oczy (str. 662, tom IV)! Usłyszał tylko, jak Cedrik upada na ziemię! A co do rodziców, to mógł wtedy spać (co byłoby dziwne w tych okolicznosciach), albo, nie wiem, mieć odwróconą główkę w inną stronę, ale teraz, to juz wiem, ze Rowling coś tu jednak naknociła :)
 • TysQa: Moim zdaniem Harry nie widział testrali dlatego, że był jeszcze za mały na to, aby zrozumieć co tak naprawdę się stało. Wiedział, że jego rodzice zginęli ale nie wiedział nawet w jakich okolicznościach i był wtedy za mały, żeby to wszystko pamiętać. Pamiętał jedynie glosy swoich rodziców i zielone światło. A jeśli chodzi o to co napisała Lena. Czy można na nie wpaść? Ej czytałaś V tom Harry'ego Pottera? Jak czytałaś to pewnie wiesz, że Harry, Neville, Ginny, Ron, Hermiona i Luna dostali się do Londynu, do Ministerstwa Magii dzięki testralom (żeby było jaśniej - polecieli na nich;) więc jeżeli Hermiona, Ginny i Ron (oni jedynie nie widzieli testrali) polecieli na testralach i się ich trzymali podczas lotu, to jak myślisz, chyba można było na nie "wpaść" no nie?;)
do góry
linia

Bolga © 2004. All rights reserved.