Powrót do strony "Wybór nowej teorii"

linia
Ciekawe teorie
linia

Dlaczego pieniędzy nie można wyczarować?

 • Majka: Jestem bardzo ciekawa dlaczego państwo Weasley'owie nie mogli sobie wyczarować pieniędzy. Byli to bardzo uzdolnieni czarodzieje, a mimo to nie mogli wyczarować pieniędzy. Nawet tak potężny czarodziej jak Albus Dumbledore nie może wyczarowywać pieniędzy. Dlaczego? Na przykład krzesło, które bez trudu można wyczarować, jest większe od monety. Skoro są czarodziejami, to powinni wszystko umieć wyczarować. Więc dlaczego nie wyczarują sobie pieniążków?
 • Ewcia: Moim zdaniem istnieje coś takiego jak honor. Weasleyowie są ubogą ale honorową rodziną. Np. na końcu Czary Ognia, gdy Harry chciał dać bliźniakom pieniądze z turnieju długo się opierali. Ale w końcu się zgodzili. Molly i Artur pewnie są bardziej uparci niż ich dzieci i nie będą chcieli, żeby ktokolwiek im podarował lub wyczarował pieniądze. A tym bardziej nie chcieliby zdobyć kasy nielegalnie.
 • Aleksandra: Chciałam uzupełnić teorię o wyczarowaniu złota o jeszcze jedną informację. Napisałam (poniżej) kiedyś o tym, że wyczarowanie złota spowodowałoby gwałtowny wzrost inflacji, ale nie dodałam jednej rzeczy. Mianowicie zamiana ołowiu w złoto jest możliwa i już jej dokonano. Ale zachodzi tutaj reakcja endoenergetyczna. Pojęcie to oznacza, że aby taka reakcja miała miejsce, należy wprowadzić do układu energię. Żeby przemienić coś w złoto, należy zadziałać energią, której koszt byłby większy niż wartość wyprodukowanego złota. Czyli mówiąc prościej: taka reakcja po prostu nie opłaca się.
 • Garion: Proszę fanów o zapoznanie się z jakimkolwiek systemem magii w jakiejkolwiek mitologii. Złoto ma właściwości ekranujące w stosunku do magii ( tzn. blokuje jej działanie ). Dlatego teoretycznie można je wyczarować ale potrzeba do tego olbrzymiej ilości energii magicznej. Dlatego z takim procesem mógłby sobie poradzić tylko potężny artefakt magiczny (tu kamień filozoficzny ). Przypuszczalnie kilku najpotężniejszycz magów np. Dumbledore mogłoby wyczarować złoto, ale to się po prostu nie opłaca: mając taką moc o wiele łatwiej mogą zarabiać na życie.
 • Kornelius: Moim zdaniem państwo Weasley'owie gdyby chcieli mogliby zarabiać dużo więcej. Chodzi mi o to, że mogliby po prostu wyczarowywac krzesła i inne rzeczy i sprzedawać je mugolom (pieniądze mugoli można przecież wymienić w banku czrodziejów). Sądzę jednak, że pani Weasley byłaby oburzona, gdyby dowiedziała się, że pan Weasley zadaje się z mugolami. A gdyby taka informacja dotarła do uszu Lucjusz Malfoya...
 • Zgredek: Mi nie chodzi tutaj o złożoność substancji, ale o jej właściwości, a złoto ma ich więcej niż drewno. Poza tym, to na pewno nie jest w pełni prawdziwe drewno (te które wyczarowała McGonagall) lecz jakaś jego imitacja. Ponieważ gdyby było prawdziwe, to czarodzieje byliby w stanie stworzyć nowe życie (bo roślina żyje!). A Dumbledore w końcu powiedział, że żadne zaklęcie nie jest w stanie ożywić, tylko stworzyć imitację.
 • Bartek: Może nie chcieli łamać prawa?? Przecież można wydrukować sobie pieniądze (jak się ma możliwości i nie chodzi tu o zwykłą drukarkę). Jeszcze zostaje jedna rzecz: czy pieniądze w świecie czarodziejów są najważniejsze??
 • Flipper: Przecież pieniądze można wyczarować!! Może nie za pomocą różdżki ani zaklęcia, ale przecież jest sposób!! Przecież to kamień filozoficzny, dający eliksir nieśmiertelności i złoto. Jak powiedział Dumbledore: "Dwie rzeczy, których ludzkie istoty pragną najbardziej... Tylko, że ludzie mają wrodzony talent do wybierania tego, co dla nich najgorsze". I to jest chyba odpowiedź: nie można wyczarować złota bo byłoby to zbyt dramatyczne w skutkach.
 • Zgredek: Odpowiedź jest prosta - złoto jest zbyt złożoną substancją. Zauważcie, że nawet McGonnagall (czy jakoś tak...) mogła wyczarować jedynie proste krzesło. Co dopiero złoto, które ma wiele właściwości, o takich szczegółach jak cyfry na monecie nie wspominając. A w końcu nie każdy jest Dumbledorem.
 • Chlebek: Na 100% można wyczarować złoto, ale znając życie sklepikarze mialiby jakieś fajne urządzonka, które sprawdzałyby prawdziwość złota. Po za tym muszę was uświadomić, ze złoto to pierwiastek, więc na pewno nie jest bardziej złożony od krzesła, które ma w sobie ich multum.
 • Aleksandra: To pytanie wydaje mi się dziwne. Przecież nawet minister finansów nie może zdecydować o wyemitowaniu większej ilości pieniędzy bez uzasadnienia. Gdyby można było wyczarować dowolną ilość monet, to spadałaby wartość pieniędza, trzeba by było wyczarowywać coraz więcej, aż w końcu po chleb trzeba by było chodzić z workiem dziesięciokilogramowym!
 • Lena: Całkowicie zgadzam się z Aleksandrą! Przecież Mugole też nie mogą tak po prostu wydrukować sobie trochę kasy!
do góry
linia

Bolga © 2004. All rights reserved.