Powrót do strony "Wybór nowej teorii"

linia
Ciekawe teorie
linia

Kto lub co to jest Felix Felicis?

  • Lupin: Zacznijmy właściwie od początku - oto tłumaczenie akapitu z Księcia Półkrwi:
    "Wyglądał właściwie jak stary lew. W grzywie jego śniadych włosów i krzaczastych brwiach szarzały smugi. Miał przenikliwe żółte oczy za parą obwiedzionych drutem okularów oraz smukłe i długie nogi; mknął wdzięcznymi susami, chociaż szedł nieco utykając."
    Jak widać osoba ta związana jest z lwem, a więc z dużym kotem. Nazwisko owego Falixa, czyli Felicis, może zostać skojarzone z felis. Co w takim razie znaczy słowo felis? Otóż rodzina kotowatych dzieli się na: Panthera, Lynx kerr, Acinonyx i uwaga... Felis!! Lwy zaliczają się co prawda do kategorii Panthera, więc czemu Rowling nie użyła takiego właśnie nazwiska? To chyba proste - to byłoby zbyt oczywiste!! Każdy skojarzy Panthere z dużym kotem, a kto zna felis...? No właśnie... Na potwierdzenie moich słów - kot domowy to inaczej felis domestica. Czekam na wasze domysły.
  • Narya: Nie jestem specjalistą od łaciny ale wiem trochę na ten temat i nie sądzę by słowo 'felicis' miało coś wspólnego z 'felisem'- kotem. (Chociaż z drugiej strony, Rowling nie używa łaciny zbyt poprawnie a i kotów u niej dużo...)Czemu? 'felix' jest to przymiotnik w mianowniku (urodzajny, bogaty, przynoszący szczęście); natomiast 'felicis' to dopełniacz od słowa 'felix', zazwyczaj odpowiada na pytanie: czyj? Wynika z tego, że chodzi o coś co przynosi szczęście temu co przynosi szczęście. Trochę to zagmatwane ale chodzi o coś/kogoś bardzo szczęśliwego. Ponieważ to łacińska nazwa to możliwe, że chodzi o zaklęcie, chociaż imię i nazwisko z tego też mogłoby być ładne.
do góry
linia

Bolga © 2004. All rights reserved.