Powrót do strony "Wybór nowej teorii"

linia
Ciekawe teorie
linia

Kogo można nazwać przyszywanym ojcem Harry’ego?

 • Julie Potter: Harry Potter. Chłopiec, który przeżył. Niestety, nie przeżyli jego rodzice, na świecie został sam. Czy w jego życiu pojawił się ktoś, kto był w stanie choć w jakimś stopniu zalepić tę lukę? Ktoś, kto mógłby nosić miano przyszywanego ojca Harry’ego?

  Chyba nie znalazłby się nikt, kto po przeczytaniu choćby jednej książki JK Rowling lub po obejrzeniu filmów o Harrym nazwałby wuja Vernona zastępcą jego ojca. Mimo, iż w świetle prawa Harry był adoptowanym synem Dursley’a, z całą pewnością mogę stwierdzić, że nie zasłużył na miano jego ojca. Czy ojciec mógłby skazywać dziecko na mieszkanie w komórce pod schodami, pełnej pająków? Czy ojciec dwójki dzieci powinien faworyzować jedno z nich, nienawidząc drugiego? Skoro Vernon przyjął Harry’ego pod swój dach, wziął na siebie obowiązek wychowania go, stworzenia osieroconemu chłopcu domu rodzinnego. Nie podołał temu zadaniu, nie sprawdził się jako przyszywany ojciec Harry’ego.

  Na szczęście, w życiu młodego Pottera pojawili się ludzie, dla których był czymś więcej, niż tylko obowiązkiem. Mam na myśli oczywiście ojca chrzestnego Harry’ego, Syriusza Blacka; dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa Albusa Dumbledore’a; gajowego i Strażnika Kluczy, Rubeusa Hagrida; rodziców Rona, przyjaciela Harry’ego, czyli Molly i Artura Weasley’ów; byłego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią, Remusa Lupina. Dzięki nim Harry czuł, że nie jest sam w świecie magii, że są ludzie, którym zależy na nim, którzy otaczają go opieką i troską.

  Rubeus Hagrid był dla Harry’ego więcej niż opiekunem. Był dla niego też przyjacielem. To właśnie on uświadomił młodemu Potterowi, że jest czarodziejem, on wprowadził młodego czarodzieja w świat magii. Hagrid gotów był wiele poświęcić dla Harry’ego, zawsze chciał jego dobra, liczył na niego i wiedział, że Harry również może na nim polegać. To Hagrid powiedział Harry’emu, co go spotka w zadaniu Turnieju Trójmagicznego. Gdyby tego nie zrobił, skutki mogłyby być opłakane. Harry wiedział, jak dobrego przyjaciela ma w Hagridzie, był wobec niego lojalny, czego przykładów można podać wiele, choć najlepszym będzie pewnie jego zachowanie po ukazaniu się artykułów Rity Skeeter na temat pochodzenia Hagrida. Gdy większość ludzi odwróciła się od Rubeusa, Harry, Ron i Hermina pozostali przy nim, wspierając go i namawiając do powrotu do ludzi.

  Państwo Weasley’owie, jako rodzice siódemki dzieci, w tym najlepszego przyjaciela Harry’ego, Rona, mieli na uwadze dobre samopoczucie Harry’ego. Dzięki nim pojechał na Finał Mistrzostw Świata w Quidditchu, miał też gdzie spędzać niektóre dni wolne. Gdy był pod ich opieką, zajmowali się nim jak rodzonym synem. Dobrze, że Harry miał szczęście poznać panią Weasley; dzięki niej poczuł trochę matczynej miłości, której w tak brutalny sposób został pozbawiony.

  Remus Lupin był w młodości przyjacielem ojca Harry’ego, Jamesa Pottera. Gdy objął posadę nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią, Harry uczył się w 3 klasie. Nowy nauczyciel od początku starał się zaprzyjaźnić z Harrym, polubili się, znaleźli wspólny język. Lupin martwił się o młodego Pottera, nie był mu obojętny los chłopaka. Dla Harry’ego obecność Lupina w Hogwarcie była świetnym okresem w życiu. Remus był dla niego namiastką ojca, co było mu bardzo potrzebne. Lekcje Obrony Przed Czarną Magią były wtedy ulubionymi zajęciami Harry’ego, a Lupin stał się jego ulubionym nauczycielem.

  Według wielu Harryfanów i Potteromaniaków na miano zastępcy ojca Harry’ego zasługuje Syriusz Black. On również, jak Lupin, był przyjacielem taty młodego czarodzieja, Jamesa. W latach szkolnych byli wręcz nierozłączni. Zapewne też James i Lily chcieli, by po ich śmierci synem zaopiekował się właśnie Syriusz, który był Harry’ego ojcem chrzestnym. Niestety, niesprzyjające okoliczności sprawiły, iż nie mógł tego zrobić. Trafił do więzienia, a Harry do Dursley’ów. Syriusz nie mógł zająć się chrześniakiem. Jednak w III tomie uciekł z Azkabanu, i robił wszystko, by choć przez chwilę popatrzeć na syna chrzestnego. Gdy w końcu nawiązał kontakt z Harrym, umieli się wspaniale porozumieć. Harry odnalazł w Syriuszu ojca, Syriusz zmarłego przyjaciela. Będąc w Hogwarcie Harry wiedział, że poza murami zamku jest ktoś, kto się o niego troszczy. Z niecierpliwością czekał na listy od Syriusza, który, aby być bliżej chrześniaka, potrafił nawet żywić się wyłącznie szczurami. Niestety, ten stan rzeczy nie trwał długo. Syriusz zginął, wpadając za tajemniczą zasłonę podczas bitwy pomiędzy Śmierciożercami a Zakonem Feniksa w Departamencie Tajemnic. Harry długo nie mógł pogodzić się z tą stratą. Jeszcze większym ciosem było dla niego odziedziczenie po Syriuszu domu przy Grimmauld Place 12 oraz skrzata domowego Stworka. Młody Potter czuł się w pewnym sensie odpowiedzialny za śmierć przyjaciela, a dom, który stał się jego własnością, był dla niego ciężarem. Tak wspaniale zapowiadająca się przyjaźń pomiędzy Harrym a Syriuszem skończyła się, zanim na dobre się zaczęła. Harry stracił kolejną bliską mu osobę.

  Albus Dumbledore był dla Harry’ego bardzo ważną postacią. Z jednej strony wielki autorytet, z drugiej ktoś, do kogo można zwrócić się w razie jakiegoś kłopotu. Z Harrym rozmawiał jak z dorosłym, tłumaczył mu zawiłości świata magii. Szczególny rodzaj więzi wytworzył się między nimi podczas dodatkowych lekcji na szóstym roku nauki Harry’ego w Hogwarcie. Te zajęcia bardzo ich do siebie zbliżyły, powiększyły szacunek, jaki Harry zawsze żywił do dyrektora. Zadania postawione przed nim przez Dumbledore’a pozwoliły Harry’emu stwierdzić, iż dyrektor liczy na niego, Harry starał się go nie zawieść, nie chciał zburzyć zaufania, jakim został obdarzony. Dzięki Dumbledore’owi młody czarodziej dowiedział się, dlaczego to właśnie on jest tym Wybrańcem, Dumbledore pokazał mu przeszłość Lorda Voldemorta. Ponownie obdarzył młodego Pottera zaufaniem, zabierając ze sobą na poszukiwania horkruksa. Na nieszczęście ta wyprawa była ich ostatnią wspólną przygodą. Albus Dumbledore zginął (choć niektórzy twierdzą, że nadal żyje:>), zostawiając Harry’ego praktycznie sam na sam z perspektywą ostatecznej walki z Czarnym Panem.

  Myślę, że to właśnie dlatego, iż tyle osób troszczyło się o Harry’ego, mógł on normalnie funkcjonować mimo straty rodziców. Każda z tych postaci była dla niego w pewnym sensie ojcem, opiekunem, przyjacielem. Na swoje szczęście, mimo osierocenia, nie był w świecie sam.
do góry
linia

Bolga © 2006. All rights reserved.