Powrót do strony "Wybór nowej teorii"

linia
Ciekawe teorie
linia

Ile lat mieli rodzice Harry'ego w chwili jego narodzin?

  • Julie Potter: Nie zastanawialiście się kiedyś, co robili rodzice Harry’ego zanim wzięli ślub i urodził im się syn? Wbrew pozorom nie mogli mieć wtedy osiemnastu lat. Musieli wcześniej jakoś zdobyć swój majątek. Nie wierzę, że rodzice Jamesa lub Lily byli milionerami i zostawili dzieciom fortunę. Poza tym działali w Zakonie Feniksa i mieliby na to dość mało czasu, gdyby pobrali się tuż po szkole.

    Rozwikłałam tę zagadkę. Potterowie mieli minimum 26 lat w roku narodzin Harry’ego! Oczywiście trzeba założyć, że byli, rówieśnikami, ale to wydaje się raczej pewne. Petunia w rozmowie z siostrzeńcem wykrzykuje, że Lily: „(...) poznała tego Pottera, skończyli szkołę i pobrali się.”(HPiKF str.60). To by wskazywało, że skończyli Hogwart w tym samym roku. Może się przy tym nasuwać myśl, że wzięli ślub zaraz po owutemach, ale ostatecznie między poznaniem Jamesa a skończeniem szkoły też minęło sporo czasu. Jeszcze wyraźniej sprawę ich jednego wieku widać, kiedy Harry w piątej klasie w myślodsiewni najpierw widzi jak: „Na samym brzegu [jeziora] siedziała grupka rozchichotanych dziewcząt, które dopiero co opuściły Wielką Salę(...)”, a następnie słyszy jak „Krzyknęła jedna z dziewcząt siedzących nad jeziorem (...). Jego matka.” (HPiZF str.711). Działo się to po egzaminie, który odbywał się w Wielkiej Sali, a który jak pamiętamy pisali również Huncwoci. Skoro Lily też była wtedy w Wielkiej Sali musiała pisać ten egzamin.

    Następny krok: odkryłam, że Molly Weasley była około siedem lat starsza od Jamesa. Mamę Rona: „(...) bardzo zaintrygowała wierzba bijąca, posadzona już po jej odejściu ze szkoły(...)”(HPiCO str.643). Zagadkowe „już” może oznaczać zarówno „po pięciu latach” jak i „dwa miesiące później”. Jednak w oryginale ten fragment brzmi: „Mrs. Weasley was intrigued by the Whoming Willow, which has been planted after she had left school (...)”. Czas Present Perfect Countinous użyty tutaj może sugerować, że wierzba była zasadzona zaraz po opuszczeniu szkoły przez Molly. Pamiętamy również, jak Lupin powiedział Harry’emu: „(...)wierzba bijąca została zasadzona w roku, w którym pojawiłem się w szkole(...)” (HPiWA str.369). Wiemy, że choć Remus był nieco starszy od Jamesa, chodził z nim do jednej klasy.

    Minimalny wiek Molly też można ustalić. Aby wyjść za mąż musiała mieć minimum 18 lat. Można założyć, że najstarszego syna urodziła w wieku 19 lat – „(...)najstarszy syn Bill” (HPiZF str.94). W wywiadzie p. Rowling mówi, że Charlie był dwa lata młodszy od Billa i dwa lata starszy od Percy’ego. Z tym ostatnim niestety muszę się nie zgodzić. Kiedy Harry dostał się do drużyny quiddicha, Fred obiecuje sobie: „W tym roku zdobywamy puchar” i przypomina, że: „Straciliśmy go kiedy odszedł Charlie”(HPiKF str.161). Dwa lata później Wood wypomina drużynie, że „Gryffindor nie zdobył pucharu od siedmiu lat.” (HPiWA str.152). Charlie odchodząc ze szkoły miał 18 lat. W takim razie, kiedy Harry i Ron mieli po 13 lat, jego już 7 lat nie było Hogwarcie, więc musiał mieć już 25 lat. Był, więc starszy od Rona o 12 lat. Skoro Bill był 2 lata starszy od Charliego, był 14 lat starszy od Rona. W takim razie pani Weasley miała minimum 33 lata kiedy urodziła najmłodszego syna. W tym samym roku urodził się Harry. Siedem lat młodsza od Molly Lily Potter miała wtedy 26 lat.


  • Doro: Przeczytałam artykuł o wieku rodziców Harry'ego i wydaje mi się, że nie mogli mieć 26 lat kiedy urodził się Harry. Sama Rowling pisze na swojej stronie (f.a.q about the books 'do you like sirius?'), że kiedy zesłali Syriusza do Azkabanu miał około 22 lat. To znaczy, że Harry miał wtedy rok, a skoro Syriusz był rówieśnikiem Jamesa i Lily, to oni też musieli mieć 22 lata. Kiedy urodził się Harry mieli po 21 lat.

  • Narya: Ogólnie przyjmuje się, że Huncwoci, Lily i Severus urodzili się albo w 1959 albo w 1960 roku. JKR powiedziała, że Snape miał 35/36 lat w Czarze Ognia. Skoro Harry urodził się w 1980, to Czara rozgrywa się na przełomie 1994/1995. Ponadto w FAQ na swojej stronie JKR stwierdziła, że Syriusz miał 22 lata, gdy trafił do Azkabanu, a był to rok 1981. Chciałabym także zauważyć, że JKR już nieraz podawała sprzeczne informacje na temat Weasleyów, chyba rzeczywiście, jak już wiele razy sama przyznała, liczenie nie jest jej mocną stroną. Ale to magiczny świat, kto wie jak mijają tam lata:)
do góry
linia

Bolga © 2006. All rights reserved.