Powrót do strony "Ekstra dodatki"

Runy (ang. runes) to jeden z przedmiotów dodatkowych wykładanych w Hogwarcie od III klasy. Runy to system znaków i symboli dawnych Germanów, od dawna związanych z magią i wróżbiarstwem. Według legendy, ich twórcą był normański bóg Odyn; według badań historycznych, zostały wprowadzone w Danii lub szwecji ok. 200 roku. Już wikingowie używali ich do przepowiadania przyszłości i przypisywali im magiczną moc. Od 450 roku runy stały się znane również w Anglii. Runy wybrała jako przedmiot dodatkowy Hermiona. (informacje zaczerpnięte z książki "Tezaurus. Harry Potter", autor: A. Polkowski i J. Lipińska).
Wszystkie wiadomości, które znajdują się poniżej przygotował dla Was Mati. Jeśli ktoś ma jakieś pytania lub uwagi, to niech do niego napisze: mate_cool@interia.pl

Sposób sporządzania run:

- idź do lasu brzozowego podczas pierwszej kwadry księżyca
- znajdź odpowiednia brzozę, wybierz gałąź
- wezwij Odina i Bjarke, by sprzyjali w twej pracy
- połóż lewą dłoń na drzewie, spytaj czy odda się tobie
- jeśli się zgodzi, daj mu mały podarunek
- odpiłuj gałąź, zabezpiecz drzewo, zabierz gałąź do suchego miejsca
- po upływie około 4 tygodni potnij gałąź na krążki
- oszlifuj i odpowiednio ponacinaj
- przygotuj jedwabny, bawełniany albo skórzany woreczek
- oczyść go w dymie kadzidła
- umieść w nim runy
- a tak poza tym, to kieruj się przede wszystkim intuicją, zrób je tak, jak Ci odpowiada. Najważniejsze abyś poczuł/a więź z tymi właśnie runami, dlatego też wykonanie ich powinno odbyć się w odpowiednim stanie psychicznym. Nie rób ich na siłę, tylko wtedy, kiedy poczujesz, że chcesz je zrobić.

Metody rozkładania run:

Istnieje kilka technik rozkładania i losowania kart z runami. Najprostsza polega na wylosowaniu tylko jednej karty i potraktowaniu jej jako odpowiedź na konkretne pytanie. Można też losować 3 karty z runami. Rozkładamy je od prawej do lewej. Runa prawa dotyczy przeszłości, środkowa teraźniejszości, a lewa odnosi się do przyszłości. Ze złożonych systemów najbardziej rozpowszechniła się metoda rozkładania kart na krzyż. Poszczególnym kartom w krzyżu runicznym przypisuje się określone znaczenie:

 

6

 

3

5

2

 

1

 
 

4

 

1– czas obecny
2– czas przeszły
3– czas przyszły
4– podstawa charakteru osoby pytającej
5– przyczyny trudności życiowych
6– najlepsze rozwiązanie

W znaku runicznym dotyczącym czasu przeszłego możemy próbować uzyskać odpowiedź na pytania: w jaki sposób doszło do obecnej sytuacji ? czy jakie działania w przeszłości doprowadziły do stanu obecnego ? Runa związana z teraźniejszością powie pytającemu, jak w danej chwili przedstawia się jego sytuacja. Natomiast runa numer 3 w układzie krzyża wskaże przyszły rozwój tej sytuacji. Często w analizie aktualnej sytuacji przydatna jest wiedza o charakterze osoby pytającej gdyż właśnie przedmioty jej charakteru determinują takie a nie inne postępowanie. Runa numer 5 w krzyżu runicznym powie o przyczynach trudności. Z kolei znak umieszczony na karcie numer 6 podpowie najlepsze aktualne rozwiązanie.

Innym sposobem jest koło runiczne. Ten system rozkładania run najlepiej jest wykonywać na początku nowego roku. Wylosuj dwanaście run i rozłóż je w kole w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Każde pole będzie odpowiadało innemu domowi astrologicznemu. Położenie kamieni zaznaczone cyfrą wyznacza konkretną dziedzinę życia.

1 -Ty i twój stan ducha
2 - Pieniądze
3 - Nieoczekiwane nowiny
4 - Dom i twoi rodzice
5 - Dzieci
6 - Praca
7 - Małżonek, partner
8 - Miłość i seks
9 - Podróże
10 - Ambicje i sukcesy
11 - Przyjaźń i pomoc
12 - Przemiana duchowa

Znaczenie run:

SOWELO (Sowelu) - Całość - znaczenie magiczne - słońce, powodzenie, spełnienie. Masz żywą naturę, jesteś błyskotliwy i wesoły. Lubisz, gdy dużo się dzieje. Od pieniędzy ważniejsze są dla ciebie kontakty z ludźmi. W miłości - najważniejsze są dla ciebie prawdziwe uczucia. Jeśli czujesz, że ukochany /ukochana/ cię oszukuje, natychmiast zerwij ten związek. Co cię czeka - idą do przodu śmiało i bez lęku, sukces masz zapisany w gwiazdach. Sowelo wskazuje, że sytuacja jest napięta i dojrzała do rozwiązania. Choć zbliża się zwycięstwo, trzeba postępować rozważnie. Sukces i porażka leżą obok siebie. Piorun jest symbolem runy sowelo. Przed jego uderzeniem trzeba zabezpieczyć się mimo ładnej pogody. Działaj w harmonii z naturą. Runa wielkiej mocy. Wszystko ułoży się po twojej myśli. Śmiało spojrzysz szczęściu w oczy. Jest też korzystna dla wszelkich podróży.

RAIDHO - Porozumienie - znaczenie magiczne - podróż, koło, zmiana. Jesteś niezależny, nie znosisz zakazów. Pomyśl co chcesz robić w życiu, bo pogubisz się w całej masie marzeń i zostaniesz z pustymi rękami. W miłości - usidli cię tylko ktoś, kto pozwoli ci na trochę wolności. Co cię czeka - daleka podróż, która wiele zmieni w twoim życiu. Runa symbolizuje ruch, drogę do celu i rytm. W twojej sytuacji najwięcej możesz osiągnąć poprzez czyn i siłę woli. Podążaj swoją drogą. Jedyną rzeczą, na którą musisz uważać jest nieskazitelność wobec własnego sumienia. Wsłuchaj się w prawo natury. Poznaj jej rytm i rytm własnego "ja", a nadejdzie właściwy moment do czynu. Jeżeli postąpisz wbrew sumieniu, czeka Cię klęska. Musisz uporządkować zaległe sprawy. Jeśli jesteś nieprzygotowany(a), czekaj. Przeszkody w końcu znikną, wszystko nabierze tępa. Możesz liczyć na podróż i zmianę domu.

BERKANA - Wzrastanie - znaczenie magiczne - brzoza, początek. Jesteś silny i delikatny jednocześnie. Potrafisz wczuć się w czyjąś sytuację, chętnie pomagasz. Często stajesz w obronie słabszych. W miłości - zakochasz się tylko w kimś niezwykłym, którego widać nawet w tłumie. Musi mieć oryginalne zainteresowania czy spojrzenie na życie. Co cię czeka - przygotuj się na nowości i duże zmiany, sporo będzie się działo. Pamiętaj, że z każdej, nawet trudnej sytuacji można wyciągnąć coś dla siebie. Jej symboliczne znaczenie to urodzajność macierzyństwo, kobiecość i dom rodzinny. Berkana wywodzi się od obrazu Pramatki. Zastanów się, czy obraz Pramatki, albo czegoś o cechach kobiecych jest dla Ciebie tarczą ochronną, czy też stanowi dla ciebie zagrożenie. Symbolizuje urodzajność, macierzyństwo i harmonię w domu rodzinnym. W twoim życiu pojawią się nowe możliwości. Wymagać będą przemyśleń.

GEBO - Partnerstwo - znaczenie magiczne - dar. Kochasz ludzi, chcesz im pomagać i sprawiać radość. Niektórzy to wykorzystują bez oporów i wchodzą ci na głowę. Naucz się odróżniać prawdziwych przyjaciół od farbowanych lisów. W miłości - lubisz flirtować, ale marzy ci się ktoś, z kim dogadasz się bez słów, będziecie nadawać na tej samej fali. Co cię czeka - bardzo miłe chwile, ktoś cię doceni, polubi albo pokocha. Gebo symbolizuje podarunek, wymianę, zjednoczenie, a także stosunek seksualny. Wyrocznia przepowiada też korzystne zespolenie sił dla osiągnięcia wspólnego celu. Aby osiągnąć sukces, podejmij harmonijną współpracę. Wystrzegaj się zatargów, skąpstwa i zawiści. Zapewnia spotkanie twojej drugiej połowy. Jest zwiastunem podarunków niespodzianek oznacza dobry czas na zakładanie rodziny, budowanie domu.

DAGAZ - Przełom - znaczenie magiczne - poranek, szczęście. Jesteś jak iskierka, interesujesz się wszystkim, co się wokół ciebie dzieje. Nie potrafisz usiedzieć w jednym miejscu. Reagujesz z prędkością światła. W miłości - twoje serce zdobędzie tylko ktoś tajemniczy, zagadkowy, taki, kogo trzeba długo znać, by wiedzieć "co mu w duszy gra". Co cię czeka - zyskasz nowych przyjaciół, będziesz mieć szczęście w wielu sprawach. Nie przegap żadnej. Dagaz symbolizuje dzień i światło dnia. Wyrocznia zapowiada przebudzenie i nadzieję. Musisz jednak jasno widzieć swoje miejsce w świecie. Wystrzegaj się zaślepienia i fanatyzmu. Miej odwagę działać. Nadeszła chwila, która na zawsze zmieni bieg twojego życia. Przyjmij to radośnie, bez obaw. Przyszłość otwiera przed tobą nowe, szerokie horyzonty.

JERAN (Jera) - Plony - znaczenie magiczne - nagroda. Jesteś wytrwały, uważasz, że na sam szczyt można wspiąć się tylko krok po kroku. Bardzo ważne są dla ciebie pieniądze. W miłości - szukasz kogoś już na całe życie, nie lubisz przeskakiwać z kwiatka na kwiatek. Nie zdradzaj już na pierwszej randce, że myślisz o małżeństwie! Co cię czeka - nie próbuj na siłę dopiąć celu, znajdź kogoś, kto ci pomoże i poradzi coś mądrego. Jeran wyraża dobry czas i sprzyjający okres. Symbolizuje urodzaj, harmonię oraz ruch. Musisz obrać drugą drogę, którą powinieneś podążyć w odpowiednim momencie. Być może okaże się konieczne ofiarowanie Twoich uczuć. Zrobiłeś(aś) wszystko co do ciebie należało, możesz spać spokojnie. Czeka cię nagroda, uznanie. Runa ta jest spełnieniem marzeń.

ANSUZ - Sygnały - znaczenie magiczne - znak, usta, mądrość. Inni mogą uczyć się od ciebie entuzjazmu. Będź jednak bardziej rozważny, nie rzucaj się zawsze na głęboką wodę. W miłości - skaczesz z kwiatka na kwiatek, szukasz ideału. Znajdziesz swoją połówkę pomarańczy jeśli będziesz mniej surowy. Co cię czeka - spełni się twoje wielkie marzenie, zmienisz coś bardzo ważnego w swoim życiu. Spróbuj przewidzieć przeszkody, które zjawią się na drodze. Runa inspiracji, mądrości i ekstazy. Ansuz symbolizuje uwalnianie się z więzów przy pomocy sił duchowych. Pomocna w rozwiązaniu Twoich problemów okaże się nie siła fizyczna, a siła słowa i potęga myślenia oraz rozsądne postępowanie. Runa ta rozpoczyna nowy okres i często - dzięki nieoczekiwanym związkom i spotkaniom - może oznaczać dla ciebie czas dobrej odmiany losu.

INGWAZ (Inguz) - Płodność - znaczenie magiczne - bóg Ing, zalążek, początki. Lubisz przewodzić, kierować grupą i dawać rady. Choć czasem się szarogęsisz, twoje pomysły są rozsądne. Umiesz podpowiedzieć dobre rozwiązanie. W miłości - ty wybierasz i ty decydujesz, chcesz być kapitanem statku. Jeśli ktoś ci nie pasuje, może starać się o ciebie 20 lat bez skutku. Co cię czeka - kłopoty już wkrótce skończą się, odetchniesz z ulgą. Będziesz mógł ruszyć z kopyta do przodu. Ingwaz symbolizuje Boga Urodzaju, samotność. Zapowiada okres spokoju i obfitości. Musisz być jednak skupiony i cierpliwy. Nie działaj na oślep. Nie odrywaj się od rzeczywistości. Trzymaj na wodzy swój temperament. Jesteś przed nową drogą życiową. Uporządkuj przeszłość, żeby zrobić przestrzeń dla nowych ludzi i spraw. Runa oznacza czas poszukiwań.

PERDO (Peorth) - Inicjacja - znaczenie magiczne - kubek do gry w kości, tajemnica losu. Nie lubisz działać "na pół gwizdka", jeżeli już coś robisz, to pochłania cię to bez reszty. Gdy coś idzie nie tak, za bardzo się przejmujesz. W miłości - unikaj osób, które kpią z twoje wrażliwości i z zainteresowań. Zanim kogoś nie poznasz lepiej, nie odkrywaj wszystkich kart. Co cię czeka - przekonasz się jak wiele potrafisz i na co naprawdę cię stać. Nie bój się ryzyka, masz intuicję, która pomaga ominąć niebezpieczeństwo. Perdo symbolizuje wyrok losu oraz przeznaczenie. Wyraża prawo przyczyny i skutku. Moment jest właściwy do działania. Możesz spodziewać się sukcesu. Unikaj jednak samotności oraz uciech i rozkoszy. Czeka cię radość, odpoczynek. Zapowiada okres bez kłopotów i przeszkód. Brak samotności.

LAUKAZ (Laguz) - Przepływ - znaczenie magiczne - jezioro, zdrowie, nadzieja. Masz szósty zmysł, którego mogłaby ci pozazdrościć niejedna wróżka! Ludzie mogą ci opowiadać różne rzeczy, a ty i tak wiesz swoje. Nie dasz się wywieść w pole. W miłości - potrzebujesz romantyzmu, poezji recytowanej przy księżycu i gorących wyznań. Ktoś mało wrażliwy unieszczęśliwi cię. Co cię czeka - uważaj na zdrowie, nie ryzykuj niepotrzebnie. Nie słuchaj cudzych rad, kieruj się tylko własnym "nosem". Odnośnikiem tej runy jest woda, źródło, siła życiowa, moc oczyszczająca. Wyrocznia wskazuje na konieczność regulacji rzeki Twojego życia. Zadziałaj natychmiast, choć skutki Twoich czynów mogą być widoczne dopieo po długim czasie. Niech Cię to nie zniechęca. Czeka Cię surowy egzamin. Musisz dokonać wielu zmian. Być może rzeka życia poniesie Cię w daleką podróż. Runa laukaz posiada też znaczenie symbolicznego ofiarowania głowy. Znaczy to, że być może powinieneś porzucić to, co podpowiada Ci rozum, na rzecz głosu serca. To nic, że czeka cię surowy egzamin. Zdasz go znakomicie. Zacznij działać - dzięki temu możesz zyskać powodzenie i dobrobyt. Oczekuj podróży.

KENAZ - Otwarcie - znaczenie magiczne - światło, pochodnia. Przepełnia cię entuzjazm, gdy już czymś się zajmiesz, to sercem i duszą. Nie znosisz tego co byle jakie, zrobione na odczepnego. W miłości - zakochujesz się tak samo nieprzytomnie, tracisz rozsądek. Unikaj bałaganiarzy i narzekaczy, którym zawsze źle na świecie. Co cię czeka - poznasz kogoś, kto odmieni twoje życie. Ta miłość pozwoli ci rozwinąć skrzydła. Runa ta symbolizuje ogień, spalenie, namiętność a nawet uniesienie miłosne. Kaunan wskazuje na potencjalne możliwości. Poprzez wytrwałość możesz zrealizować swoje zamiary. Twórczy płomień już tli się. Musisz go rozniecić. Jeśli jesteś chory lub też przeżywasz trudności, aby wyzdrowieć lub je rozwiązać, musisz zastosować niekonwencjonalne środki. Nie wydatkuj jednak swojej energii i środków. Przesada może doprowadzić do klęski. Symbolizuje wielkie namiętności. Masz szansę zrealizować plany. Może oznaczać wyzdrowienie, radość z nieoczekiwanej nagrody, spadku i ciąży.

TEIWAZ - Wojownik - znaczenie magiczne - bóg wojny, odwaga, sprawiedliwość. Nie lubisz rezygnować ze swoich planów. Gdy już coś sobie postanowisz, poruszysz niebo i ziemię, by osiągnąć cel. Można ci zazdrościć odwagi i uporu. W miłości - twoje serce zdobędzie tylko ktoś odważny, odpowiedzialny, inteligentny i o podobnych zainteresowaniach. Co cię czeka - Gwiazdy ci sprzyjają, możesz zacząć coś nowego, spełnić swoje marzenia. Teiwaz symbolizuje samoofiarowanie się, wierność i niezawodność oraz sprawiedliwe zwycięstwo i sławę. Runa pokazuje drogę ku sprawom duchowym, drogę ku materii i drogę serca. Dwie pierwsze drogi biegną w przeciwnych kierunkach, trecia neguje jakby pozostałe i wymaga od Ciebie rozpoczęcia życia od nowa. Musisz zdecydować sam, co wybierzesz. Symbolizuje wierność w miłości. Twój związek ma przyszłość. Tworzycie wspaniałą parę. W sprawach pozauczuciowych zaleca wytrwałość.

URUZ- Siła - znaczenie magiczne - moc, ochrona, opieka, zdrowie. Ludzie zazdroszczą ci energii i odwagi. Jesteś albo staniesz się silny jak tur. Odkryjesz w sobie prawie magiczną moc. Staraj się jednak najpierw pomyśleć, a potem działać. Rzucając się na oślep wyrządzisz więcej szkody niż pożytku. W miłości - przyciągasz słabeuszy, niezdecydowanych i dających wziąć się pod pantofel. Potrzebujesz kogoś, kto będzie tryskał pomysłami, będzie energiczny i wesoły. Co cię czeka - możesz ściągnąć na siebie deszcz kłopotów jeżeli nie zapanujesz nad swoim zwariowanym temperamentem. Powrót do zdrowia, pozbycie się niepokojów duchowych, ale tylko wtedy, gdy sam dojdziesz do źródła Twojej choroby lub odkryjesz przyczynę swych rozterek. URUZ symbolizuje związek osoby pytającej z jej pierwotnym praźródłem, z prasiłą wszechświata. Wyrusz w podróż do praźródeł. Jest przed tobą czas wzrastającej energii witalnej i emocjonalnej. Symbol powrotu do zdrowia, szczęścia zapowiedź wielu sukcesów, radości, jak również dobrobytu.

EHWAZ - Ruch - znaczenie magiczne - postęp, podróż. Potrzebujesz towarzystwa jak powietrza do oddychania, ty po prostu nie umiesz być sam. Najlepiej działasz w dużej grupie. W miłości - rozejrzyj się za tak samo towarzyską osobą. Kogoś niezależnego albo samotnika natychmiast przepłoszysz! Co cię czeka - pomyśl zanim coś zrobisz. Stoisz na rozstajnych drogach, musisz wybrać tę najlepszą. Ehwaz symbolizuje jazdę na koniu, ruch, zespołową pracę i partnerstwo. Oznacza też urodzajność, zmysłowość, ufność i wierność. Korzystny czas dla związków partnerskich. Pomyślny wynik, dzięki wspólnemu działaniu. Unikaj samozadowolenia i bezkrytyczności. Nie zatrać własnej indywidualności w zespole. Unikaj rozbieżności, między wolą a czynem. Zapowiada wielkie zmiany. Bardzo dobry okres w pracy i życiu osobistym. Oznacza zmysłowość i wierność. Unikaj jednak samozadowolenia.

FEHU - Posiadanie - znaczenie magiczne - powodzenie, sukces. Ludzie mogą nauczyć się od ciebie wielkoduszności. Czego tylko dotkniesz, zamieni się w złoto. Pohamuj jednak swoją hojność i rozrzutność, bo zostaniesz z pustymi rękami. W miłości - omijaj łukiem osoby, które myślą tylko o sobie. Ten, z kim się zwiążesz musi być podobny do ciebie. Co cię czeka - narodzi się coś nowego, może wpadniesz na doskonały pomysł albo zakończysz pewien rozdział życia, który był bardzo ciężki i lepiej o nim zapomnieć. Przed Tobą wielkie moce twórcze. Fehu to obfitość, urodzaj, symbolizuje ojca i proces stawania się oraz wzbogacania. Jeśli szukasz porady czy podjąć decyzję, możesz się spodziewać, że przyniesie Ci materialny sukces. Możesz też jednak przekształcić ten sukces w sukces duchowy. Raduj się swym dobrobytem, ale pamiętaj, by dzielić go z innymi. Materialny sukces, wielkie zmiany, jak również odnowa erotyczna. Odpowiedni czas na rozwój duchowy.

ISAZ (Isa) - Bezruch - znaczenie magiczne - lód, oczekiwanie. Jesteś cierpliwy, lubisz gdy wszystkie sprawy toczą się zgodnie z planem. Panujesz nad sobą, nie zdarza ci się wybuchać złością. W miłości - naucz się okazywać uczucia, bądź ciepły i czuły, a na pewno znajdziesz bratnią duszę. Co cię czeka - to nie jest dobry moment na ważne sprawy i wielkie plany, musisz przeczekać ten zły okres. Rozwiązanie problemów zależy tylko od ciebie. Nie rób nic na siłę. Ucz się ostrożności. Uważaj, żeby inne osoby nie zaczęły cię kontrolować.

THURISAZ - Brama - znaczenie magiczne - cierń, przeszkoda, chwila próby. Ludzie zazdroszczą ci siły przebicia, ty idziesz do przodu jak czołg. Nie chwytaj wszystkich srok za ogon, bo zostaniesz z pustymi rękami. W miłości - nigdy nie czekasz, aż ktoś zrobi pierwszy krok, ty ruszasz do ataku. Przyda się trochę sprytu i dyplomacji, nie wyciągaj wszystkich kart z rękawa. Co cię czeka - wyzwanie od losu, chwila, w której sprawdzisz swoje siły. Pokonasz przeszkody, ale musisz bardzo się starać. Olbrzymie moce są po twojej stronie. Dzięki nim możesz odnieść zwycięstwo, przezwyciężyć wszystkie przeszkody, rozgromić wrogów. Warunkiem jest konsekwencja w działaniu, panowanie nad przeciwieństwami. Możesz spodziewać się miłości i życzliwości. Nie podejmuj na razie decyzji, czas jest nieodpowiedni. Potrzebujesz refleksji. Olbrzymie moce źle skierowane, mogą obrócić się przeciwko tobie. Jest to runa kryzysu albo przesilenia erotycznego.

NAUDIZ (Nauthiz) - Ograniczenie - znaczenie magiczne - przeszkoda, potrzeba. Jesteś obowiązkowy i wyjątkowo wytrwały, życie traktujesz serio. W miłości - Marzy ci się prawdziwy ideał i jesteś bardzo wybredny. Wybierz swoje przeciwieństwo, kogoś kto nie przejmuje się drobiazgami. Co cię czeka - obowiązek powinien być w tej chwili ważniejszy niż przyjemności, zmobilizuj się, naprawdę warto! Naudiz symbolizuje niepomyślność, stratę, biedę i zły los. Może też wyrażać ucisk, przymus i skrępowanie. Może odnosić się też do śmierci. Nie trzeba rozumieć tego od razu w sensie fizycznym. Wyrocznia często zaleca, aby "uśmiercić" dotychczasowy stosunek do życia i otaczających ludzi. Powinieneś zebrać wystarczająco dużo sił, aby dostosować się do niepowodzenia. Runa mówi o kryzysie w miłości. Gromadź siły, by przetrwać niełatwy czas. Wyrocznia zaleca uważne przyjrzenie się swemu otoczeniu.

IWAZ (Eihwaz) - Obrona - ambicja, przemiana. Chcesz sięgnąć niemal do gwiazd, bardzo wysoko stawiasz sobie poprzeczkę. Nigdy nie zadowolisz się małym sukcesem, starasz się iść na całość. W miłości - marzy ci się ciche i bezpieczne gniazdko. Nie lubisz podrywaczy. Chcesz by wasza miłość była pierwsza i jedyna. Co cię czeka - skup się na tym, co dla ciebie najważniejsze, nie zatrzymuj się tuż przed metą. Iwaz symbolizuje cis, drzewo świata. Wyraża jedność życia i śmierci oraz wtajemniczenie. Runa zapowiada sukces i samozadowolenie, osiągnięte dzięki wytrwałości i samodyscyplinie. Bądź wytrwały, zdyscyplinowany i nie ulegaj popędom. Jest runą przekroczenia nowego progu w życiu. Mówi o wahaniach i refleksji nad jego sensem. Musisz przemyśleć, co dla ciebie jest najważniejsze i jaką drogą chcesz iść.

ALGIZ - Ochrona - znaczenie magiczne - mądrość, opieka. Choć twardo stoisz na ziemi, nie brakuje ci fantazji i pomysłowości. Ludzie mogą zazdrościć ci optymizmu. W miłości - bądź bardziej otwarty, naucz się okazywać czułość. Wydajesz się zimny i obojętny. Co cię czeka - nie bój się niespodzianek, wykorzystaj sprzyjające zbiegi okoliczności. Szczęście odnajdziesz tam, gdzie się tego nie spodziewasz. Algiz rokuje pomyślną realizację przedsięwzięcia. Runa symbolizuje szczególne powodzenie w sprawach sercowych i ozdrowienie w chorobie. Oszczędnie wydatkuj siły i środki, w przeciwnym razie będziesz osłabiony. Algiz odnosi się do uwodzenia i zdobywania. Musisz poznać mechanizmy tego rodzaju działań. Trzymaj się mocno tego, co ziemskie, a nic złego Cię nie spotka. Potrzeba ci dużo przestrzeni. Zobacz co musisz zmienić by czuć się lepiej, jakich przyjaciół pożegnać. Trzymaj się ziemi, a nic ci nie grozi.

ODALA (Othala) - Oddzielenie - znaczenie magiczne - tradycja, dziedzictwo, nowe wartości. Najważniejsza jest dla ciebie rodzina i dom, chętnie zbierasz pamiątki, fotografie prababć i stare sprzęty, np. żelazko na "duszę". Dla bliskich wiele poświęcisz. W miłości - unikaj pędziwiatrów i lekkoduchów, twoje serce może zdobyć tylko domator. Co cię czeka - spotkasz kogoś, kto będzie miał na ciebie dobroczynny wpływ. Pomoże ci rozwinąć skrzydła i nabrać odwagi. Odala symbolizuje rodzinę, ojczyznę, ziemię rodzinną, bezpieczne miejsce na ziemi i ogólny dobrobyt. Wyrocznia zapowiada Ci osiągnięcie celu i odnalezienie szczęścia. Być może zbliża się decydująca faza w Twoim życiu. Przemyśl dogłębnie Twoją sytuację. Nie działaj pośpiesznie. Brakiem otwartości i nietolerancją dla tego, co obce możesz zniweczyć Twoją dobrą, korzystną pozycję wyjściową. Runa powodzenia i dobrobytu. Dom i rodzina powinny być najważniejsze. Nie działaj pośpiesznie. Zapowiada odnalezienie szczęścia i osiągnięcie celu.

WUNJO - Radość - znaczenie magiczne - sukces, radość. Można uczyć się od ciebie optymizmu. Nawet, gdy świat wali ci się na głowę, ty wierzysz, że jutro będzie lepiej. Inni rozkładają ręce, ty bierzesz się do roboty, bo nigdy się nie poddajesz. W miłości - uczucie zmienia cię nie do poznania. Chodzisz z głową w chmurach, zapominasz o wszystkim, myślisz tylko o tej /tym/ jedynym. Co cię czeka - uznanie i popularność. Uważaj jednak na rywali, ktoś będzie kopał pod tobą dołki. Symboliczne znaczenie runy wunjo to: radość, zdowolenie, sława, szczęście. Osiągniesz dobre rezultaty, a związek Twój będzie udany. Zacieśnij koleżeńskie więzy. Zdobędziesz popularność. Unikaj indywidualizmu. Przezwyciężaj przeciwieństwa. Miej poczucie humoru, bądź wierny. Nadchodzi czas szczęścia, sławy i sukcesów. Zdobędziesz sympatię i popularność. Urzeczywistnisz swoje plany i zaspokoisz ambicje.

MANNAZ - Osobowość - znaczenie magiczne - przyjaźń, inteligencja. Godzisz się z tym, co niesie los, ale jednocześnie umiesz walczyć z przeszkodami. Lubisz sprawdzać siłę swojego charakteru. W miłości - masz wysokie mniemanie o sobie, zwiążesz się tylko z kimś, kto potrafi docenić twoje zalety. Co cię czeka - nie spiesz się, poczekaj na rozwój wydarzeń. Dopóki nie osiągniesz tego, co chcesz, nie chwal się na wyrost. Runa mannaz ma odniesienie do człowieka i społeczeństwa. Musisz działać racjonalnie, odrzuć przesłanki emocjonalne. Wyrocznia zachęca do czynu. Powinieneś być bardziej przenikliwy w swoich planach. We wspólnocie czeka Cię szczęśliwe życie. . Staraj się poznać wzajemne zależności, które występują w otaczającej Cię grupie ludzi. Niech Twoje działanie cechuje tolerancja. Nastąpi przebudzenie, bądź skromny(a), żyj zwyczajnym życiem, ale w niezwyczajny sposób. Zachęca do czynu.

HAGALAZ - Przerwanie - znaczenie magiczne - grad, gwałtowna zmiana. Los często wzywa cię na pojedynek, ale ty potrafisz stawić czoła każdemu wyzwaniu. W miłości - kochasz namiętnie i gwałtownie, twoje uczucie jest jak burza z piorunami. Szybko zakochujesz się i szybko zrywasz! Co cię czeka - zajmując się czymś nowym nie musisz burzyć tego co było. Tak jak poznając nowych ludzi nie musisz zrywać układów ze starymi przyjaciółmi. W ten sposób możesz zostać sam jak palec. Hagalaz wyraża objawienie, wiedzę mistyczną i doskonałość. Jesteś bezpieczny, gdyż znajdziesz się w sferze oddziaływania potężnych mocy. Działanie przyniesie Ci powodzenie i otworzy przed Tobą potężne możliwości. Nie ma prawdziwych przeszkód przed Tobą. Wrogów zaś powinieneś uczynić przyjaciółmi. Wystrzegaj się jednak jednostronności. Wszelkich chorób możesz pozbyć się poprzez dążenie do równowagi i harmonijnej całości. Runa ta oznacza gracza i ryzykanta. Działaj precyzyjnie, niech nic nie wymknie się spod kontroli. Mądre, odważne decyzje otworzą nowe możliwości.

RUNA PUSTA - Los - symbol końca, a nawet śmierci, przy czym nie musi być to śmierć w sensie fizycznym. Może oznaczać też koniec nieszczęśliwego okresu w życiu i początek pasma sukcesów. Jej symbolika przypomina kartę Śmierci w Tarocie - transformacja, obrót, koniec cyklu. Znajdujesz się akurat w przełomowym momencie życia. Czeka cię coś nieuniknionego. Musisz tym staranniej przemyśleć każde swoje posunięcie.

do góry

Bolga © 2004. All rights reserved.