Powrót do strony "Różności ze świata magii i czarów"
Rozmiar: 3820 bajtów Rozmiar: 10370 bajtów

Dawno temu w niemal każdej wiosce żył czarodziej: pomagał odnaleźć zagubione rzeczy, przyrządzał magiczne napoje i odpędzał złe duchy. Ponadto na dworach królów magowie z układu gwiazd przepowiadali władcom przyszłość, korzystne dni na zwycięskie bitwy i najlepszy czas na podejmowanie ważnych decyzji.

O jakich magach donoszą nam podania, legendy i mity:

KIRKE - to potężna czarodziejka opisywana przez greckiego pisarza Homera. Ponoć potrafiła zmieniać przeznaczenie zaplatając sobie włosy. Miała tez dość swoiste poczucie humoru: zwabiła kiedyś na swoją wyspę Odyseusza i jego towarzyszy wracających spod Troi i zamieniła ich w świnie, bo według niej byli niegrzeczni. W końcu na prośbę Odyseusza przywróciła im ludzką postać;
Uzupełnienie od Skoczka: córka boga słońca Heliosa i nimfy morskiej Perese, znana ze skłonności do zamieniania ludzi w zwierzęta.

KLIODYNA - według mitów celtyckich piękna czarodziejka z legendarnego ludu Tuatcha de Danann, słynącego ze znajomości sztuk magicznych, który rządził Irlandią w jej pradziejach (dodał Skoczek).

MERLIN - legendarny mag króla Artura, który podobno wymyślił ideę Rycerzy Okrągłego Stołu. Pomógł też władcy wydobyć ze skały słynny miecz Excalibur. Umiał przewidzieć przyszłość, rzucać czary i dokonywać cudów. Ale przy całej swojej wiedzy był tak zaniedbany, że w jego włosach i brodzie zalęgły się myszy i ptaki. Legenda głosi, że posiadł tajemnicę nieśmiertelności i po dziś dzień strzeże w kryształowej grocie tronu, na którym kiedyś zasiądzie król Artur.

AGRYPPA - to najsłynniejszy mag renesansu. Był medykiem, dyplomatą i wojownikiem. Często stawał w obronie ubogich. Zazwyczaj brakowało mu pieniedzy, płacił wtedy monetami, które po jego wyjściu zamieniały się w ślimaki. Podczas wędrówek często towarzyszył mu tajemniczy czarny pies z obrożą zdobioną dziwnymi symbolami. Podobno po śmierci czarodzieja zniknął gdzieś w Alpach. Jednak niektórzy mówią, że podczas burzliwych nocy słychać w górach przenikliwe wycie psa.
Uzupełnienie od Frodki: Heinrich Cornelius Agryppa von Nettesheim (1486 - 1535), niemiecki uczony i teolog, znawca magii i okultyzmu. Był nadwornym sekretarzem króla Karola V i lekarzem króla Ludwika Sabaudzkiego, wykładał na uniwersytetach w Dole i Pawii, był też mówcą i adwokatem w Metz, gdzie został potępiony za obronę kobiety oskarżonej o czary i wygnany z Niemiec. jego podobizna znajduje się na jednej z Kart Sławnych Czarodziejów.

TRINA PAPISTEN - ostatnia polska czarownica, która 300 lat temu spłonęła na stosie w Słupsku. Była żoną rzeźnika, pomagała swojemu mężowi i szło im tak dobrze, że zawistna konkurencja oskarżyła ją o czary.

Powyższe informacje zaczerpnęliśmy z gazety "Przewodnik Czarodzieja" nr 1/02

CZAROWNICE - Nie tylko w XV i XVI wieku i nie tylko w Europie osoby posądzone o czary palono na stosie. Jednak, jak wiadomo, czarownic nie można spalić, bo rzucają na siebie zaklęcie, które powoduje, że płomienie je tylko łaskoczą. Najsłynniejszy proces odbył się w Salem w Stanach Zjednoczonych w 1692 r. Jeszcze w połowie XX wieku w Niemczech starsza kobieta została eksmitowana z domu, bo łowca czarownic "dowiódł", że staruszka para się magią. "Polowanie na czarownice" przeszło do potocznego słownika jako bezpardonowa nagonka na upatrzoną ofiarę (dodał Rogacz).

WENDELINA - czarownica (zwana również Dziwożną), która aż 47 razy zmieniła postać, by dać się schwytać mugolom i spalić na stosie. To dlatego, że jak wszystkim wiadomo czarownice potrafiły rzucić na płomienie proste zaklęcie, a one je jedynie łaskotały (dodała Natalia K.).

SYBILLE - W mitologii Grecji i Rzymu sybille to kobiety znane z umiejętności przepowiadania przyszłości w ekstazie. Legenda mówi, że w świecie żyło 10 sybilli rozrzuconych po Egipcie, Babilonie, Persji, Libii i Grecji. Nosiły one różne imiona ale na cześć pierwszej greckiej wieszczki Sybilli, która podobno była córką Zeusa, wszystkie nazywano Sybillami. Gdy większość wróżbitów wróżyła tylko wówczas, gdy ich o to poproszono, Sybille prorokowały zawsze wtedy, kiedy miały natchnienie, często spisując swe przypowieści na liściach. Przepowiadały wojny, groźne sztormy a także narodziny i upadki władców imperiów.
AMALETERA - znana potem jako Sybilla Kumańska, kapłanka boga Apolla. Według legendy przekazanej nam przez rzymskiego pisarza Owidiusza, Apollo zakochał się w niej i obiecał wszystko, czego zapragnie. Sybilla wskazała na kopczyk piasku i poprosiła o rok życia za każde ziarenko. Apollo spełnił jej prośbę . Niestety, Sybilla zapomniała poprosić o wieczną młodość – błąd który popełniło kilku innych mitycznych bohaterów - z związku z czym skazała się na coraz bardziej dojmującą starość i słabość. W końcu przeniosła się do podziemnej jaskini w Italii, gdzie przeżyła jeszcze 1000 lat. (dodała Magda).

Bolga © 2003. All rights reserved.