Powrót do strony "Quidditch - gra czarodziejów"

ZWODY STOSOWANE W QUIDDITCHU

GŁOWA JASTRZĘBIA

Ścigający tworzą formację w kształcie grotu strzały i szarżują razem na bramki, wzbudzając popłoch wśród przeciwników, którzy najczęściej pierzchają przed nimi na boki (dodał Tomek).

KLESZCZE PARKINA

Nazwa pochodzi od jednego z członków drużyny Wędrowców z Wigtown, którzy podobno pierwsi zastosowali ten manewr. Dwaj ścigający zbliżają się do ścigającego przeciwników z obu stron, podczas gdy trzeci szarżuje na niego z przodu (dodał Tomek).

MANEWR PORSKOWEJ

Ścigający, będąc w posiadaniu kafla, szybuje w górę, co sugeruje ścigającym przeciwników, że będzie szarżował na bramkę i strzelał, podczas gdy w rzeczywistości rzuca kafla swojemu partnerowi czekającemu niżej na to podanie. Istotą tego manewru jest nienaganna synchronizacja ruchów i pozycji. Nazwa pochodzi od rosyjskiej ścigającej, Pietrowny Porskowej (dodał Łapa).

ODBICIE DO TYŁU

Manewr polegający na odbiciu tłuczka przez pałkarza z zamaszystego bekhendu do tyłu. Trudny do wykonania z pożądaną precyzją, ale bardzo skutecznie mylący przeciwników (dodał Łapa).

PODWÓJNA ÓSEMKA

Manewr obrońcy stosowany zwykle przy obronie rzutu karnego. Obrońca śmiga z zawrotną szybkością wokół wszystkich trzech pętli bramek, by zablokować kafla (dodał Łapa).

PRZERZUTKA

Ścigający rzuca kafla do partnera ponad swoim ramieniem. Zagranie trudne, bo wymaga znakomitej precyzji (dodał Łapa).

ROZGWIAZDA

Obrońca zwisa z trzymanej poziomo miotły, trzymając się rączki jedną ręką i zagiętą stopą, wyciągając jak najdalej drugą rękę i nogę. Nie radzimy próbować rozgwiazdy bez miotły (dodał Łapa).

TRANSYLWANKA

Jest to zagranie po raz pierwszy zastosowane podczas mistrzostw świata w 1473 roku i polegające na pozorowanym uderzeniu wymierzonym w nos przeciwnika. Dopóki dłoń nie dotknie nosa, zagranie uważane jest za przepisowe, ale bardzo trudno powstrzymać dłoń w ostatniej chwili, gdy obaj zawodnicy pędzą na najszybszych miotłach sportowych (dodał Łapa).

WOOLLONGONG SHIMMY

Manewr doprowadzony do perfekcji przez australijskich Wojowników z Woollongong, polegający na zygzakowatym locie, mającym na celu rozproszenie ścigających przeciwnika (dodał Łapa).

ZWIS LENIWCA

Chroniąc się przed uderzeniem tłuczka, zawodnik zwisa z miotły głową w dół, trzymając się jej rękami i stopami (dodał Łapa).

ZWÓD WROŃSKIEGO

Niebezpieczny podstęp szukającego (1), który polega na tym, że szukający (1) udaje, że zobaczył znicza i wtedy szukający (2) z drużyny przeciwnej leci za szukającym (1) by złapać pierwszy znicza. Wtedy w ostatniej chwili szukający (1) "wzlatuje" do góry zostawiając szukającego (2) roztrzaskanego na ziemi. Ten właśnie zwód "zaprezentował" Krum na Mistrzostwach Świata w Quiditchu w 4 tomie (dodała Alex).


Bolga © 2004. All rights reserved.