Powrót do strony "Quidditch - gra czarodziejów"

DRUŻYNY QUIDDITCH'A W HOGWARCIE

GRYFFINDOR

Kolor strojów: szkarłatny

 • szukający: Harry Potter
 • obrońca: Oliver Wood, kapitan drużyny
 • pałkarz: Fred Weasley
 • pałkarz: George Weasley
 • ścigający: Angelina Johnson
 • ścigający: Alicja Spinnet
 • ścigający: Katie Bell

SLYTHERIN

Kolor strojów: zielony

 • szukający: Draco Malfoy
 • obrońca: Bole
 • pałkarz: Quigley
 • pałkarz: Derrick
 • ścigający: Marcus Flint, kapitan drużyny
 • ścigający: Montague
 • ścigający: Warrington

RAVENCLAV

Kolor strojów: niebieski

 • szukający: Cho Chang
 • kapitan: Roger Davies

HUFFLEPUFF

Kolor strojów: żółty

 • szukający: Cedrik Diggory, kapitan drużyny

DRUŻYNY BRYTYJSKIE I IRLANDZKIE

ARMATY Z CHUDLEY

Wielu uważa, że ta drużyna ma swoje najlepsze dni już poza sobą, ale ich zagorzali kibice wciąż wierzą w odrodzenie swojej drużyny. Armaty zdobyły mistrzostwo Ligi dwadzieścia jeden razy, ale od 1892 roku grają słabo i nie docierają do finału. Nosza pomarańczowe stroje z pędzącą kulą armatnią na piersi i literami AC na plecach. W 1972 roku zmieniono hasło klubu, które do tej pory brzmiało: "Zwyciężymy". Obecnie brzmi ono: "Trzymajmy kciuki i nie traćmy nadziei".

CHLUBA PORTREE

Drużyna pochodzi z wyspy Skye, gdzie założono ją w 1292 roku. "Chluby", jak ich nazywają kibice, noszą ciemnopurpurowe szaty ze złotą gwiazdą na piersi. Ich najsłynniejsza szukająca, Carriona McCormack, była kapitanem drużyny podczas dwóch zwycięskich meczów o mistrzostwo ligi w latach 60-tych XX wieku. Jej syn Kirley gra na gitarze prowadzacej w znanym zespole Fatalne Jędze.

HARPIE Z HOLYHEAD

Harpie to bardzo stary klub walijski (założony w 1203 roku), jako jedyny w świecie przyjmujący wyłącznie czarownice. Harpie mają ciemnozielone szaty ze złotym pazurem na piersi. Rozegrany przez nie w 1953 roku zwycięski mecz z Sokołami z Heidelbergu uważany jest za jeden z najlepszych maczów quidditcha w historii. Trwał siedem dni i zakończył się efektownym schwytaniem znicza przez szukającą Harpii, Glynnis Gryffiths.

JASTRZĘBIE Z FALMOUTH

Jastrzębie noszą szaty w kolorach ciemnoszarym i białym z głową jastrzębia na piersi. Znani są z bardzo ostrej gry, a reputacje tę wzmocnili szczególnie ich słynni pałkarze, Kevin i Karl Broadmoorowie, którzy az 14 razy byli zaiweszani przez Departament Czarodziejskich Gier i Sportów za wyjątkowo brutalna grę. Hasło klubu: "Wygramy, a jak nie, to przynajmniej rozwalimy kilka łbów".

KATAPULTY Z CAERPHILLY

Walijski klub Katapult powstał w 1402 roku. Zawodnicy noszą szaty w pionowe jasnozielone i szkarłatne pasy. Katapulty 18 razy zdobyły mistrzostwo Ligi, a w 1956 roku, w finałowym meczu mistrzostw Europy, pokonały norweskie Kanie z Karasjok. Po tragicznej śmierci ich najsłynniejszego zawodnika, Llewellyna, zwanego Groźnym, który został pożarty przez chimerę podczas wakacji w Mykonos w Grecji, społeczność czarownic i czarodziejów w Walii ogłosiła dzień żałoby narodowej.

NIETOPERZE Z BALLYCASTLE

Najznakomitsza drużyna irlandzka, Która już dwadzieścia siedem razy zdobyła mistrzostwo Ligi Quidditcha, co daje jej drugie miejsce w statystyce ligi. Członkowie drużyny noszą czarne szaty ze szkarłatnym nietoperzem na piersi. ich słynna maskotka, Gacek Stodolak, znany jest również z reklamy piwa kremowego, w której wyznaje: "Mam bzika na punkcie kremowego piwka!"*
*W Polsce Gacek Stodolak również występuje w reklamie tego szlachetnego napoju, ale u nas wykrzykuje: "Piwo kremowe krzepi".

OSY Z WIMBOURNE

Osy mają szaty w poziome, żółto-czarne pasy z wizerunkiem osy na piersi. Założona w 1312 drużyna była 18 razy mistrzem ligi i dwukrotnie grała w półfinałach mistrzostw Europy. Uważa się, że ich nazwa ma związek z pewnym incydentem, który wydarzył się w połowie XVII wieku: podczas meczu ze Strzałami z Appleby, pałkarz z Wimbourne dostrzegł zwisające z gałęzi gniazdo os i wybił je w stronę szukającego Strzał, który został tak pożądlony, że musiał zrezygnować z dalszej gry. Druzyny z Wimbourne wygrała i odtąd osa jest jej znakiem klubowym. Kibice Os (znani jako "Żądlaki") tradycyjnie bzyczą głośno na trybunach, aby wytrącić z równowagi ścigających przeciwników, kiedy ci strzelają karnego.

PUSTUŁKI Z KENMARE

Ta irlandzka drużyna została założona w 1291 roku i znana jest do dziś na całym świecie z niesamowitych wyczynów swoich maskotek, leprokonusów, a także z dopingu swoich kibiców, którzy wspanaile grają na harfach. Pustułki mają szmaragdowe szaty z odwróconymi do siebie grzbietami żółtymi literami P i K na piersi.

SROKI Z MONTROSE

Sroki są najskuteczniejszą drużyną w historii ligi brytyjsko-irlandzkiej, której mistrzostwo zdobyły aż 32 razy. Dwukrotnie zostały mistrzami Europy, więc trudno się dziwić, że mają swoich fanów na całym świecie.Spośród ich wielu znakomitych zawodników na uwage zasługuje szukająca Eunice Murray, która żądała szybszego znicza, "ponieważ ten zbyt łatwo złapać". Sroki noszą czarno-białe szaty z wyobrażeniami srok na piersi i plecach.

STRZAŁY Z APPLEBY

Ta pochądząca z północnej Anglii drużyna powstała w 1612 roku. Nosi jasnoniebieskie szaty z wyszytą na nich srebrną strzałą. Kibice Strzał są zgodni co do tego, że największym sukcesem drużyny było pokonanie w 1932 roku Sępów z Vracy, ówczesnych Mistrzów Europy. Mecz trwał 16 dni w fatalnych warunkach, bo w deszczu i w gęstej mgle. Istnieje tradycyjna ostra rywalizacja miedzy Strzałami a Osami z Wimbourne.

TAJFUNY Z TUTSHILL

Tajfuny mają błękitne szaty z podwójnym granatowym T na piersi i plecach. Drużyna została założona w 1520 roku, a swój najświetniejszy okres przeżywała na początku XX wieku, kiedy pięć razy z rzędu zdobyła mistrzostwo ligi. Jest to rekord wśród drużyn brytyjskich i irlandzkich. Do ich kapitana i szukającego Rodryka Plumptona należy rekord w szybkości schwytania znicza: uczynił to w trzy i pół sekundy po gwizdku rozpoczynającym mecz (w 1921 roku, przeciw Katapultom z Caerphilly).

WĘDROWCY Z WIGTOWN

Ten klub z kresów angielsko - szkockich został założony w 1422 roku przez siedmioro latorośli pewnego czarodzieja-rzeźnika, Waltera Parkina. Czterech braci i trzy siostry utworzyło wspaniale zgraną drużyną, która żadko przegrywała mecze. Złośliwi twierdza, że do owych zwycięstw przyczyniał się ich ojciec, który obserwował mecze z różdżką w jednej ręce, a toporem rzeźnickim w drugiej. Na pamiatke swojego pochodzenia Wędrowcy noszą krwistoczerwone szaty ze srebrnym toporem na piersi.

ZJEDNOCZENI Z PUDDLEMERE

Ta założona w 1163 roku drużyna jest najstarszą w całej lidze. Ma na swym koncie 22 tytuły mistrzów ligi i 2 mistrzów Europy. Hymn zespołu został niedawno nagrany przez czarownicę Celestyne Warbeck, dochód ze sprzedazy płyty zasili konto Kliniki Magicznych Chorób i Urazów Szpitala św. Munga. Zawodnicy z Puddlemore noszą granatowe szaty z dwoma skrzyżowanymi złotymi łodyżkami sitowia.

ZNANE DRUŻYNY EUROPEJSKIE

SĘPY Z VRACY

Jest to drużyna pochodząca z Bułgarii a gra tych 7-krotnych mistrzów Europy wzbudza zachwyt na całym świecie. To oni wprowadzili strzały z dystansu (spoza pola bramkowego), znani są również z braku oporu przed wystawianiem nowych zawodników, by dać im szansę zdobycia rozgłosu.

POGROMCY KAFLA Z QUIBERON

Drużyna ta jest częstym mistrzem ligi francuskiej. Słyną ze skomplikowanych, widowiskowych kombinacji i ze swoich szokująco różowych szat.

SOKOŁY Z HEIDELBERGU

O tej niemieckiej druzynie, kapitan reprezentacji Irlandii, Darren O'Hare, powiedział kiedyś, że jest "bardziej zażarta od smoka i dwa razy od niego sprytniejsza".

BOMBARDIERZY Z BIGONVILLE

Ta drużyna z Luksemburga, gdzie quidditch jest bardzo popularną rozrywką narodową, słynie ze wspaniałej gry obronnej i znakomitych ścigających, których nazwiska spotykamy zawsze na czele listy najskuteczniejszych strzelców.

ARMADA Z BRAGI

Portugalska drużyna, która ostatnio pnie się szybko ku szczytom sławy dzięki swojej pionierskiej taktyce opartej przede wszystkim na mistrzowskiej grze pałkarzy.

GOBLINY Z GRODZISKA

Ta drużyna z Polski szczyci się znakomitym szukającym, Józefem Wrońskim, którego nowatorskie kombinacje i zwody znane są na całym świecie.


Bolga © 2003. All rights reserved.