Powrót do strony "Wydawnictwo Media Rodzina"

Informacje od Media Rodzina

Harry Potter i Zakon Feniksa - to czego nie wiecie, a wiedzieć chcecie!

Nadsyłane przez Was masowo listy i maile uświadomiły nam pilną potrzebę ujawnienia kilku informacji na temat piątego tomu przygód Harry'ego i przyjaciół.

Oto kilka ważnych i interesujących Was faktów:

  • Piąty tom będzie nosił tytuł Harry Potter i Zakon Feniksa.
  • Premiera w Anglii i wszystkich krajach anglojęzycznych będzie mieć miejsce 21 czerwca 2003 r.
  • Piąty tom będzie o 1/3 obszerniejszy od czwartego, co znaczy, iż polskie wydanie liczyć będzie około 1000 stron.
  • Premiera w Polsce nastąpi najprawdopodobniej około stycznia 2004 r. i termin ten uzależniony jest od czasu potrzebnego na tłumaczenie, redakcję, korektę, skład, druk i dystrybucję książki.
  • Tłumaczem kolejnej części będzie jak zwykle Andrzej Polkowski. Jest to jedyny i najlepszy tłumacz Harry'ego i nikt inny nie będzie współpracował w tej dziedzinie.
  • Szata graficzna piątej części będzie jak zawsze zbliżona do wydania amerykańskiego. Możecie sobie ja wyobrazić, klikając na linka.
  • Mimo swojej objętości Harry Potter i Zakon Feniksa zostanie wydany w jednym woluminie. Takie jest odgórne zarządzenie brytyjskiego agenta - wszystkie wydania muszą mieć taką samą formę.
  • Cena piątej części jest jeszcze nieznana. Jest zbyt wcześnie by cokolwiek ustalać, jednak możemy powiedzieć, iż będzie wyższa niż części czwartej, ale proporcjonalnie zbliżona do cen poprzednich tomów i ich brytyjskich odpowiedników.

Wydawnictwo Bloomsbury ogłosiło 16 stycznia, że piąta cześć opowieści o Harrym Potterze ukaże się w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii (wszystkie to kraje anglojęzyczne) 21 czerwca br.! Znaczy to, że czas oczekiwania wszystkich potteromaniaków na kolejny tom zna już swój przybliżony kres!
Piąty tom jest podobno o jedną trzecią dłuższy od czwartego, co znaczy, że polskie wydanie będzie liczyć około 1000 stron! Jednak z powodu tejże objętości, trzeba założyć, ze polskie wydanie będzie znacznie spóźnione w stosunku do brytyjskiego, gdyż Andrzej Polkowski będzie miał niezmiernie dużo pracy z taką "grubą" książką...
Dyrektor naszego wydawnictwa, pan Bronisław Kledzik przypuszcza, ze polskie wydanie Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa pojawi się najwcześniej w styczniu 2004 roku.
Myślę, że warto czekać na to wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza, że przewidujemy moc atrakcji przy okazji premiery!

Po otrzymaniu od wydawnictwa Media Rodzina zamieszczonych powyżej informacji o V tomie, wysłaliśmy do nich list z pytaniem, czy polski tłumacz Harry'ego Pottera, pan Andrzej Polkowski przeczytał już Zakon Feniksa. A oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy, od pani Alicji Mielcarzewicz:

"Witam!
Już tłumaczę, jak to wygląda. Maszynopis otrzymała ilustratorka, ponieważ musiała wiedzieć, jak zaprojektować okładkę. Jeśli chodzi Wam o tłumaczy, to zapewniam, że żaden z nich nie widział tekstu! Bloomsbury nie ujawnia treści książki aż do daty premiery. Zatem ani Andrzej Polkowski, ani żaden z tłumaczy nie zapoznał się z piątym tomem.(...) "