linia
Harry na tle Hogwartu Harry i Hogwart

Historia założenia szkoły jest krótko opowiedziana w drugiej części książki "Harry Potter i komnata tajemnic": "(...)...Hogwart został założony ponad tysiąc lat temu...dokładna data nie jest znana...przez czworo największych czarodziejów i czarownic tamtych czasów: Godryka Gryffindora, Helgę Hufflepuff, Rowenę Ravenclaw i Salazara Slytherina. Do dziś ich nazwiska noszą cztery wasze domy. Razem zbudowali ten zamek z dala od wścibskich spojrzeń mugoli, była to bowiem epoka, w której ludzie bali się magii, a czarownice i czarodzieje byli bardzo prześladowani. Przez kilka lat nasi założyciele pracowali razem w zgodzie, wyszukując młodych, którzy wykazywali cechy właściwe rodzajowi czarodziejskiemu i sprowadzając ich do zamku, by uczyć ich tutaj magii. Później jednak doszło między nimi do brzemiennych w skutki sporów. Wszystko zaczęło się od Slytherina, który zażądał, by nabór uczniów był bardziej selektywny. Uważał on, że nauczanie magii powinno być zastrzeżone wyłącznie dla rodów czarodziejskich czystej krwi. Sprzeciwiał się przyjmowaniu uczniów z mugolskich rodzin, uważając, że nie są godni zaufania. Po jakimś czasie doszło na tym tle do poważnego sporu między Slytherinem i Gryffindorem, w wyniku którego Slytherin opuścił zamek."(...) Konsekwencje tego sporu trwają w świecie czarodziejów do dziś, a najlepszym tego przykładem jest Voldemort i jego czarna magia.

Godryk Gryffindor Helga Hufflepuff Rowena Ravenclaw Salazar Slytherin

Harry Potter w wieku jedenastu lat rozpoczął naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Szkoła ta znajduje się w zamku Hogwart. Miejsce to jest niewidoczne dla nie-czarodziejów (mugoli), gdyż otoczono je bardzo silnymi maskującymi zaklęciami. Zwykli ludzie widzą tylko ruiny starego, potężnego zamku. Tak naprawdę, w czarodziejskiej rzeczywistości, toczy się tam uczniowskie życie, między ścianami komnat przenikają duchy, o wygodę profesorów i dzieci dbają skrzaty, a czymś normalnym są spotkania z magicznymi zwierzętami. Jedną z najpiękniejszych komnat jest tzw. Wielka Sala, w której stara czarodziejska czapka - Tiara Przydziału wybiera dla uczniów klas pierwszych odpowiedni dom. Uroczystość ta odbywa się tuż po przybyciu na zamek...

Tiara Przydziału
Hogwart Express

...a podróż do szkoły jest równie tajemnicza jak sam Hogwart. Uczniowie spotykają się na dworcu King's Cross w Londynie, co nie jest wcale takie dziwne, gdyby nie fakt, że ich ekspres odjeżdża peronu dziewięć i trzy czwarte, niewidzialnego dla zwykłych ludzi. Aby się tam dostać trzeba przejść przez barierkę między mugolskimi peronami a potem - (...)"Przy peronie stał czerwony parowóz, a za nim wagony pełne ludzi. Na tabliczce widniał napis: Pociąg ekspresowy do Hogwartu, godzina jedenasta. Harry spojrzał za siebie i tam, gdzie była barierka zobaczył łuk z kutego żelaza z napisem: Peron numer dziewięć i trzy czwarte".

Harry swoich najlepszych przyjaciół poznał właśnie w czasie pierwszej podróży do szkoły. Są to:
Ron Weasley pochodzi z biednej, wielodzietnej i bardzo kochającej się rodziny czarodziejów. Harry bardzo lubi przebywać w domu przyjaciela, bo rodzice Rona, mili i sympatyczni, traktują go jak swoje dziecko. Ron jest czasami zazdrosny o sławę Harry'ego ale mimo to jest lojalny i razem pokonują liczne trudności. Obaj marzą o tym, żeby w przyszłości zostać słynnymi czarodziejami.
Hermiona Granger pochodzi z mugolskiej rodziny, lecz ona sama posiada zdolności czarodziejskie i jest niezwykle dociekliwa. Jej ambicją jest zdobycie całej tajemnej wiedzy i umiejętności. Dzięki niebywałej pracowitości jest prymuską w szkole. Bywa irytująca i przemądrzała, ale niejednokrotnie jej ogromna wiedza pomaga całej trójce wyjść cało z różnych tarapatów.
Ze zdolnościami Harry'ego, wiedzą Hermiony i odwagą Rona - stanowią zespół nie do pokonania.

latajace klucze
Voldemort

Dzieci nie mogłyby sprawdzić mocy swojej przyjaźni, gdyby nie wrogowie Harry'ego. Największym z nich jest Lord Voldemort (wł.Thomas Marvolo Riddle), najczarniejsza postać w świecie czarodziejów. To on właśnie zabił rodziców chłopca i jego również chciał pozbawić życia. Jednak nie udało mu się tego dokonać, ponieważ małego Harry'ego obroniła m.in. moc matczynej miłości. Po tych strasznych wydarzeniach z dzieciństwa chłopcu pozostała charakterystyczna blizna na czole, natomiast sam Voldemort na długie lata utracił swoją moc. Czarnoksiężnik z całego serca nienawidzi Harry'ego i przy pomocy dawnych sprzymierzeńców podejmuje próby zabicia chłopca i odzyskania dawnej mocy. Jak straszne są wspomnienia związane z osobą Lorda Voldemorta i jego zbrodniami, niech świadczy fakt, że wszyscy (prócz Harry'ego i Dumbledore'a) boją się wymawiać jego imię i nazywają go Sam-Wiesz-Kto.

Natomiast Sam-Wiesz-Kto czuje respekt tylko przed Albusem Dumbledore'm - dyrektorem Hogwartu. Jest to bardzo mądry i rozważny starzec, którego szanują wszyscy uczniowie. Posiada ogromną czarodziejską moc, która pozwala mu chronić szkołę, a przede wszystkim Harry'ego, przed złymi czarami. Zastępcą Dumbledore'a jest profesor Minerwa McGonagall, która jest jednocześnie nauczycielką transmutacji i opiekunką Gryffindoru. Budzi ona w uczniach respekt i szacunek. Na jej lekcjach nikt się nie wygłupia i nikt nie śmie jej oszukać. Natomiast Slytherinem - głównym rywalem Gryffindoru - opiekuje się profesor Severus Snape, nauczyciel eliksirów. Według Harry'ego i jego przyjaciół to bardzo podejrzany typ. Nie znosi Pottera i niszczy go stawiając mu złe stopnie. Całkowitym przeciwieństwem Snape'a jest gajowy Rubeus Hagrid, który mieszka w chatce pod Zakazanym Lasem, niedaleko szkoły czarodziejów. Uwielbia niebezpieczne zwierzęta i wyraża się w sposób niewyszukany, ale kocha dzieci. Jest przyjacielem Harry'ego i bardzo przeżywa, gdy chłopiec wpada w jakieś tarapaty.

lekcja Snape'a