linia
Harry Potter i Czara Ognia Harry Potter i Czara Ognia
linia

Pierwszy klaps na planie produkcji "Harry Potter i czara ognia" padł 22 marca, natomiast premiera miała miejsce 18 listopada 2005 roku. W Polsce film wszedł na ekrany 25 listopada czyli z tygodniowym opóźnieniem. Według informacji "The Ross-Shire Journal" zdjęcia do filmu "Harry Potter i Czara Ognia" powstały w Evanton. Ekipa z wytwórni Warner Brothers filmowała tam rejony Black Rock Gorge. Zdjęcia z udziałem aktorów rozpoczęły się późnym latem 2004. W filmie ponownie możemy ujrzeć trójkę głównych bohaterów opowieści: Daniela Radcliffe'a w roli Harry'ego Pottera, Emmę Watson jako Hermionę Granger oraz Ruperta Grinta, który wciela się w postać Rona Weasley'a. Natomiast na tej stronie możecie zobaczyć zdjęcia i biografie tych aktorów, którzy po raz pierwszy pojawią się w opowieści o nastoletnim czarodzieju.

Na newsach zamieszczam wszystkie najświeższe informacje o tym obrazie, możecie także obejrzeć zdjęcia z planu filmowego oraz galerię zdjęć z filmu.

Wejdźcie na oficjalną stronę wytwórni Warner Bros filmu "Czara Ognia". Jest tam link do Apple.com, gdzie znajdziecie zwiastun do filmu.

Zobaczcie galerię plakatów do filmu "Harry Potter i Czara Ognia".

Zachęcam Was także do przeczytania obszernego wywiadu, który ukazał się na portalu Interia.pl i opowiada o pracy nad tym filmem.


linia


Tym razem na fotelu reżyserskim zasiądzie Mike Nevell, który zastąpi Chrisa Columbusa ("HP i kamień filozoficzny" i "HP i komnata tajemnic") oraz Alfonso Cuaróna ("HP i więzień Azkabanu").

Biografia: Mike Cormac Nevell urodził się 28 marca 1942 w St. Albans w Wielkiej Brytanii. Studiował na Uniwersytecie w Cambridge a przez 3 lata szkolił się w telewizji Granada. Ukończył studia w zakresie reżyserii telewizyjnej i współpracował z takimi osobami jak: David Hare, David Edgar, John Osborne i Jack Rosenthal.

Filmografia: Jako reżyser zadebiutował w 1980 roku horrorem "The Awakening", w którym zagrali m.in. Charlton Heston, Susannah York i Stephanie Zimbalist. W Polsce najbardziej znanym jego filmem jest "Cztery wesela i pogrzeb", świetna komedia obyczajowa, w której wystąpili m. in.: Hugh Grant, Andie MacDowell i popularny komik, Rowan Atkinson (Jaś Fasola). Wyreżyserował również Donnie Brasco (1997), Uśmiech Mony Lizy (2003).

Mike Nevell
linia
Pedja Bjelac

PEDJA BJELAC (IGOR KARKAROW) Urodził się 30 czerwca 1962 roku w Belgradzie w Jugosławii. Jest bardzo wysoki - ma 195 cm wzrostu. Czasami podpisuje się jako Predrag Bjelac. Wśród filmów, w których wystąpił są następujące: "Eurotrip", "The Final Victim", "Ariana's Quest", "The Visitor", "Cries of Innocence", "Harrison's Flowers", "Warriors", "Stand By" oraz "The Fall of Rock and Roll". W obrazie "Harry Potter i Czara Ognia" zagra dyrektora szkoły magii Durmstrang, który przybył do Hogwartu na Turniej Trójmagiczny i sprawuje opiekę głównie nad Wiktorem Krumem.

Igor Karkarow
linia
Ralph Fiennes

RALPH FIENNES (LORD VOLDEMORT) Urodził się 22 grudnia 1962 w Suffolk w Wielkiej Brytanii. Pochodzi z rodziny artystów - ojciec był fotografikiem a matka pisarką i malarką. On sam miał studiować malarstwo, ale przeniósł się do Royal Academy of Dramatic Arts. Grał w teatrze Regents Park, następnie w Royal National Theatre a później został członkiem prestiżowej Royal Shakespeare Company. Wystapił m.in. w takich filmach jak: "Niebezpieczny człowiek", "Wichrowe wzgórza", "Lista Schindlera", "Quiz Show", "Dziwne dni", "Angielski pacjent", "Sunshine" i "Koniec romansu". W "Czarze Ognia" zagra powracającego do życia, strasznego Lorda Voldemorta - śmiertelnego wroga Harry'ego Pottera.

Lord Voldemort
linia
Brendan Gleeson

BRENDAN GLEESON (ALASTOR MOODY) Urodził się 29 marca 1955 w Belfaście w Irlandii Północnej. Jest jednym z najbardziej znanych aktorów irlandzkich, często przez krytyków nazywanym "irlandzkim Depardieu". Przez wiele lat pracował jako nauczyciel, a w wolnych chwilach grywał w teatrze. Kiedy miał 34 lata zdecydował się skoncentrować na karierze aktorskiej i zagrał w takich filmach jak: "Braveheart - Waleczne Serce", "Lake Placid", "Mission Impossible II" i "A. I. Artificial Intelligence", a także w "Troi" i "Gangach Nowego Jorku". W czwartym filmie o HP wcieli się w postać Alastora Moody'ego, zwanego także Szalonookim - stukniętego emerytowanego aurora, nauczyciela Obrony przed Czarną Magią.

Alastor Moody
linia
Stanislav Ianevski

STANISLAV IANEVSKI (WIKTOR KRUM) Urodził się 16 maja 1985 roku w Sofii, Bułgaria. Od czterech lat uczęszcza do brytyjskiej szkoły z internatem. W poszukiwaniu aktorów, kierownik obsady Fiona Weir odwiedziła jego szkołę i przez przypadek podsłuchała jak Stanislav rozmawiał z kolegami na korytarzu. Chociaż nigdy zawodowo nie grał, aktorstwo wpisane jest w jego rodzinę i ten jego naturalny talent rozpoznała Fiona Weir. Poza planem filmowym Stanislav lubi uprawiać różne sporty, m.in. tenis, futbol, rugby, lekkoatletykę i pływanie. W filmie "Czara Ognia" wcieli się w postać Wiktora Kruma - szukającego drużyny bułgarskiej w quidditchu i reprezentanta szkoły Durmstrang w Turnieju Trójmagicznym.

Wiktor Krum
linia
Roger Lloyd-Pack

ROGER LLOYD-PACK (BARTY CROUCH) Urodził się 8 lutego 1944 roku w Londynie w Anglii. Do świata artystycznego wszedł już jako małe dziecko, ponieważ jego ojciec był aktorem. On sam postanowił pójść w ślady ojca i odebrał wykształcenie teatralne w the Royal Academy of Dramatic Arts. Następnie występował na deskach the Royal Shakespeare Company. Znany jest z wielu ról w filmach i telewizji. Jest świetnym graczem w bilard, uprawia jogę, gra na pianinie i mówi płynnie po francusku, niemiecku oraz włosku. Zagrał m.in. w filmach: "Wywiad z wampirem", "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek" oraz "Posłaniec". W "Czarze Ognia" wcieli się w postać Barty'ego Croucha - pracownika Ministerstwa Magii.

Barty Crouch
linia
Katie Leung

KATIE LUENG (CHO CHANG) Ta urodzona 8 VIII 1988 roku uczennica z Glasgow pobiła ponad 4 tysiące uczestniczek castingu do roli Cho Chang w filmie "HP i Czara Ognia". Katie mieszka ze swoim ojcem, dwoma braćmi i młodszą siostrą w mieście Motherwell, w Szkocji. Jej rodzice: Peter and Kar Wai Li są po rozwodzie. Ojciec Katie urodził się w Hongkongu, ale od 20 lat mieszka w Szkocji. Prowadzi rodzinny biznes - restaurację z chińskim jedzeniem. Katie uczeszcza do jednej z najbardziej prestiżowych szkockich szkół - Hamilton College. "To miła dziewczyna. Widujemy ją codziennie, ale nie mieliśmy pojęcia, że spotykamy przyszłą gwiazdę kina" - mówią o niej sąsiedzi. Katie zagra Krukonkę Cho, w której Harry jest zakochany, a on też nie jest jej obojętny.

Cho Chang
linia
Robert Pattinson

ROBERT PATTINSON (CEDRIC DIGGORY) Urodził się 14 maja 1987 roku. Ma 1.85 m wzrostu. Świetnie gra na gitarze i keybordzie. Jest wspaniale wysportowany i uprawia prawie wszystkie dyscypliny począwszy od piłki nożnej i lekkoatletyki, a skończywszy na nartach i snowboardzie. Uczy się w Londynie i bierze udział w szkolnych przedstawieniach. Jest członkiem Barnes Theatre Club. Do tej pory wystąpił w dwóch filmach: "Vanity Fair" oraz "The Ring of the Nibelungs" (Kingdom in Twilight). W obrazie "Harry Potter i Czara Ognia" zagra Cedrika Diggory'ego - szukającego i kapitana drużyny Hufflepuffu, a jednocześnie konkurenta Harry'ego w Turnieju Trójmagicznym oraz w ubieganiu się o względy Cho Chang.

Cedrik Diggory
linia
Clemence Poesy

CLEMENCE POESY (FLEUR DELACOUR) Urodziła się w 1983 roku na przedmieściach Paryża we Francji. Jej matka jest nauczycielką francuskiego, a ojciec jest aktorem teatralnym i dyrektorem teatru. Clemense uczyła się do 16-ego roku życia, kiedy to dostała agenta i zaczęła szkolić warsztat aktorski. Swoją pierwszą rolę w sztuce (dwie linijki tekstu) otrzymała w wieku 14-tu lat od swojego ojca i od tamtej pory zagrała w kilku francuskich obrazach. "HP i Czara Ognia" jest drugim angielskim filmem, w którym się pojawiła. Pierwszym był "Gunpowder, Treason and Plot" (2004), w którym odtworzyła postać Marii, królowej Szkotów. W "Czarze Ognia" zagra Fleur Delacour - uczennicę Beauxbatons biorącą udział w Turnieju Trójmagicznym.

Fleur Delacour
linia
Jeff Rawle

JEFF RAWLE (AMOS DIGGORY) Urodził się 10 lipca 1951 roku w Birmingham w Anglii. Zanim zapisał się do the London Academy of Music and Dramatic Arts pracował w teatrze w Sheffield. Jest znany ze swoich zabawnych epizodów w telewizyjnych show oraz z występów w wielu reklamach. Posiada muzyczny talent i gra na instrumentach perkusyjnych, gitarze i pianinie. Ma także świetny słuch i rozróżnia środkowe i północne akcenty angielskie. Wystąpił m.in. w takich filmach jak: "The Deputy", "Death In Holy Orders", "Take a Girl Like You", "I Saw You" i wielu innych. W "Czarze Ognia" zagra ojca Cedrika Diggory'ego, dumnego ze swojego syna czarodzieja, pracującego w Ministerstwie Magii.

Amos Diggory
linia
Miranda Richardson

MIRANDA RICHARDSON (RITA SKEETER) Urodziła się 3 marca 1958 w Southport w Wielkiej Brytanii. Studiowała weterynarię, ale bardziej pociągało ją aktorstwo więc zaczęła uczęszczać na kursy Bristol Old Vic Theatre School. Zaczynała od występów w teatrze i telewizji. Ta utalentowana aktorka ma na swoim koncie wiele ról zarówno w komediach, jak i w thrillerach czy horrorach, m.in. w: "Blackadder II", "Alicji w krainie czarów", "Jeźdzcu bez głowy", "Tańcu z nieznajomym", "Imperium słońca", "Czarownym kwietniu" oraz "Grze pozorów", "Skazie" i filmie "Tom i Viv". W czwartej ekranizacji Harry'ego Pottera zagra Ritę Skeeter, wścibską i niesympatyczną dziennikarkę Proroka Codziennego.

Rita Skeeter
linia
Frances de La Tour

DAVID TENNANT (BARTY CROUCH JR.) Urodził się 18 kwietnia 1971 roku w Paisley w Szkocji. Aktorstwa uczył się w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow i tam też zdobył BA w Studiu Dramatycznym. Otrzymał nominację do Teatralnej Nagrody Laurence'a Oliviera za rolę w sztuce "Lobby Hero." Występuje również w telewizyjnych programach, takich jak: "The Deputy," "Foyle's War," oraz "Love In the 21st Century." Jego talent narratorski jest wykorzystywany w radiu, a jego głos zazwyczaj słyszany w poszukiwaniach w Radio 4 , w filmach dokumentalnych dla National Geographics oraz w nagraniach audio wielu książek. W filmie "Czara Ognia" zagra Barty'ego Croucha jr. śmierciożercę, który w Hogwarcie wcieli się w postać Alastora Moody'ego.

Barty Crouch jr.
linia
Frances de La Tour

FRANCES DE LA TOUR (MADAME MAXIME) Urodziła się 30 lipca 1944 w Bovingdon w Anglii. Uczęszczała do szkoły dramatu, gdzie pobierała teatralne szkolenie. Grała w wielu przedstawieniach, m.in. w "Antoniuszu i Kleopatrze" w Royal Shakespeare Company. W 1970 roku, w "Hamlecie" zagrała główną męską rolę - tytułowego bohatera. Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Teatru Laurenca Oliviera dla najlepszej aktorki - w 1984 i w 1992 roku. W filmie "Harry Potter i Czara Ognia" wcieli się w postać Madame Maxime - dyrektorki francuskiej szkoły magii i czarodziejstwa Beauxbatons, która wraz z uczniami przybywa na Turniej Trójmagiczny rozgrywany w Hogwarcie.

Madame Maxime
linia

Bolga © 2004. All rights reserved.