Powrót do "Ciekawostek"

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Czy wiecie że...

... każdemu znakowi runicznemu oprócz osobnych literek odpowiada także jakieś słowo, a nawet kilka. Ostatnio kupiłam sobie książkę o runach i postanowiłam za ich pomocą przedstawić imię i nazwisko Harry'ego.
H - znaczy grad... ale co to ma do Harry'ego? Może to, że zazwyczaj grad spada niespodziewanie i wszystkich zaskakuje, tak jak wiadomość, że nasz bohater jest czarodziejem.
A - określa się jako znak i Odyn. Za znak można uznać bliznę lub wydarzenia z I tomu kiedy Harry jeszcze nie wiedział, że jest czarodziejem, ale Odyn? Sprawdziłam w internecie jak jest przedstawiany ten bóg i znalazłam to: Odyn - bóg mądrości, poezji, walki. Był dziki i nieobliczalny (trzeba przyznać, że Harry też potrafił wybuchnąć gniewem), posiadał wiele dziwnych i tajemniczych zdolności(!)
No właśnie ta końcówka przykuła moją uwagę...Przecież dla mugoli sama umiejętność czarowania jest dziwna i tajemnicza, ale wśród czarodziejów Harry zasłynął tym, że umiał rozmawiać z wężami, co było bardzo rzadkie i raczej niespotykane, no i oczywiście pokonanie Voldemorta!
R - powóz, jazda konna... Tego nie potrafię wytłumaczyć. Kojarzą mi się z tym tylko powozy, którymi uczniowie Hogwartu dojeżdżali do szkoły.
Y - dobry rok, żniwa - czyli po prostu urodzaj. To też mi nie pasuje do niczego. Może to, że Harry był szczęśliwy kiedy znalazł się w Hogwarcie itp.
P - przeznaczenie. To już jest ciekawsze... Jak zapewne wszyscy zauważyli w każdym tomie nasz bohater zmaga się ze złem, no i wychodzi zwycięsko. Może w taki sposób on odkrywa swoje przeznaczenie, czyli walka ze złem i Voldemortem... Zresztą Dumbledore nigdy mu nie przeszkadza w walkach i w narażaniu się, tak jakby chciał dać mu szanse, żeby coś zrozumiał, odkrył...Jest to wbrew wszystkim regułom, że on czuwa i opiekuje się uczniami, to dlaczego pozwala na walki Harry'ego itp.
O - własność przodków. Czyżby spadek Harry'ego? Cała masa galeonów i ogólnie bogactwo...
T - bóg Tiw, Tyr (ten bóg ma dwa imiona). Oczywiście nie miałam zielonego pojęcia co to za bóstwo, więc sprawdziłam to: Tyr-uważany za opiekuńcze bóstwo miecza, bóg wojny, wojskowego honoru, niebios, najdzielniejszy spośród bogów(!)(nie da się ukryć, że Harry błyszczał męstwem wśród swoich koleżków). A tak w ogóle to i Odyn, i Tyr są bogami skandynawskimi. Ciekawe czy to ma jakieś znaczenie...
E - cis. To też ciekawe. Niby normalne drzewko. Ale może ma jakieś ukryte magiczne właściwości, o których się dowiemy...
A może wy macie jakieś własne pomysły na zinterpretowanie znaczeń poszczególnych literek?? - ciekawostka od Keiry.

... w chińskim horoskopie dane zwierzę patronuje danym rocznikom. Zaczęłam więc sprawdzać ważne daty z książki HP. Opierając się na wiadomościach tak z książek jak i z sieci wyszło mi, że:
1960 - narodziny Huncwotów - rok szczura (czyżby szpieg?)
1971 - pierwszy rok Huncwotów w Hogwarcie - rok świni (HOGwart)
1982 - śmierć Potterów i oskarżenie Syriusza - rok PSA!
1994 - pierwsze spotkanie Harrego z Syriuszem - rok PSA!
1996 - śmierć Syriusza - rok szczura (znowu szpieg!)
może to tylko przypadek, a może jednak coś w tym jest...? - ciekawostka od Lupin.

... w świecie czarodziejów jak i mugoli bardzo modne są AMULETY. Na przykład Neville Langbottom nosi amulet ze śmierdzącej zielonej cebuli, który ma go chronić przed epidemią petryfikacji w Hogwarcie ("Harry Potter i komnata tajemnic"). W Egipcie robiono amulety "Skarabeusze", które miały chronić przed pożarciem duszy zmąrłego przez Amit Pożeracza (po części lwa, krokodyla i hipopotama). NIE MOŻNA mylić amuletu z talizmanem. Amulet jest jak tarcza, tylko broni przed chorobami, złymi mocami, złymi duchami itp. Talizman natomiast jest jak broń, sprawia że jesteśmy niewidzialni (peleryna niewidka).

... podobnie jak inni, zauważyłem wiele podobieństw pomiędzy imionami postaci a nazwami gwiazd i gwiazdozbiorów. Była mowa o Syriuszu (najjaśniejsza gwiazda "Wielkiego Psa"), Andromedzie (jeden z gwiazdozbiorów), a nawet zauważono gwiazdozbiór Perseusza w "przekręconym" imieniu i nazwisku Severusa Snape'a (Perseus Evans), co utwierdza mnie w przekonaniu, iż ta ukryta tożsamość to nie bzdura. Zauważyłem jeszcze trzy podobieństwa, jeśli chodzi o imiona i ich astronomiczne odpowiedniki:
a) Regulus Black (Regulus - gwiazda w gwiazdozbiorze Lwa)
b) Bellatriks Lestrange (Bellatrix - gwiazda w gwiazdozbiorze Oriona)
c) Draco Malfoy (Draco - łacińska nazwa gwiazdozbioru Smoka) - ciekawostka od Procjona.

... Harry Potter i więzień Azkabanu", trzecia część przygód Harry'ego Pottera, będzie trwała poniżej dwóch i pół godziny. Oznacza to, iż produkcja Alfonso Cuarona będzie najkrótsza z wszystkich trzech filmów, które do tej pory powstały, ale jak na standardy hollywoodzkie nadal będziemy mieli do czynienia z całkiem długą projekcją - ciekawostka od Madzi.

... "Imię Harry zawsze było moim ulubionym imieniem męskim, Potter to było nazwisko przyjaciółki, która mieszkała obok mnie, kiedy miałam 7 lat. Zawsze lubiłam te nazwy, więc je sobie 'pożyczyłam' " - mówi J.K.Rowling. Autorka zbierała różne niezwykłe imiona i nazwy dziwnych miejsc. Wiele nazw zostało zaczerpniętych z map, np. Snape to wioska w Anglii. - ciekawostka od Sereny.

... po wymówieniu słów "priori inacantatem" można wykryć ostatnie zaklęcie rzucone z różdżek i można to zrobić z każdą różdżką. Jeśli mamy do czynienia z "rożdżkami - siostrami" nie chcą one ze sobą walczyć i wtedy SAMOISTNIE łączą się i SAME doprowadzają do pojawienia się ich ostatnich zaklęć. Mam nadzieję, że takie wytłumaczenie wystarczy. - odpowiedź Naryi na ciekawostkę Petera 2517.

... Snape jest z rodziny Lily i Petunii! Po przestawieniu liter z Severus Snape wychodzi Perseus Evans !!!!! (Evans, to panieńskie nazwisko Lily i Petunii - dop. MMG) - ciekawostka od Michała. Ta ciekawostka już się wcześniej pojawiła - sprawdźcie nieco niżej - dodała ją Lupin (dop. od Minervy McGonagall).

... bardzo zainteresowało mnie działanie zaklęcia priori incantatem. Powstało ono w wyniku połączenia się dwóch różdżek Harrego i Voldemorta. Wiadomo, że zaistnieje to zaklęcie, kiedy w różdżce jest ten sam rdzeń, więc w jaki sposób udaje się Amosowi Diggory'emu na str.147 w IV tomie wykrycie ostatniego zaklęcia rzuconego (mroczny znak) skoro tylko Harry i Voldemort mają ten sam rdzeń - ciekawostka od Petera 2517.

... gdyby wszystkie kartki wydrukowanych egzemplarzy (288 000 000) ułożyć obok siebie, powstałby wąż długości 59 000 km - ciekawostka od Sereny.

... we wszystkich pięciu tomach książki o Harrym Potterze autorka tylko jeden, jedyny raz podaje imiona Crabbe'a i Goyla: Vincent i Gregory. - ciekawostka od Fawkes.

... od pewnego czasu interesuję się astronomią i dziś w nocy przeglądałam gwiazdozbiory i poszczególne gwiazdy. Jeden zbiór przykuł szczególnie moją uwagę, a mianowicie Wielki Pies. Od razu przyszedł mi do głowy Sysiusz zmieniający się w takiego psa. Coś mnie tknęło i postanowiłam sprawdzić gwiazdy należące do tej konstelacji i znalazłam gwiazdę nazwaną imieniem Syriusz. Czyż to nie ciekawe? Widać, że J.K.Rowling dokładnie dobiera imiona bohaterom książki. Czyli: Syriusz w ksiązce - gwiazda na niebie, Syriusz będący animagiem, zmieniajacym się w wielkiego psa - gwiazda imieniem Syriusz znajdująca się w konstelacji Dużego Psa -
ciekawostka od Sabki.

Uwaga Madzi do ciekawostki Nemo: Quirrell wtedy nie miał z tyłu głowy Voldemorta. Możliwe, że gdy miał go "ze sobą" to jakby nienawiść do uczuć się umocniła, bo jak wszyscy wiedzą Voldemort nie ma uczuć i ich nienawidzi.

... co oznacza skrót umieszczony na 852-giej stronie piątego tomu, wypisany na przepowiedni: "S.P.T. do A.P.W.B.D. Czarny Pan i (?) Harry Potter"? Być może ktoś zorientował się już co to oznacza, ale to chyba nie jest nic ważnego. Moim zdaniem jest tu napisane: "Sybilla P.(drugie imię)Trelawney do Albus Persiwal Wulfryk Brian Dumbledore (pełne nazwisko podane na 158 stronie piątego tomu) Czarny Pan i (?)(pytajnik oznacza pewnie niezdecydowanie między Nevillem a Harrym) Harry Potter (dopisane po ataku Voldemorta)" - ciekawostka od Lupin.

... w filmie "Harry Potter i Komnata Tajemnic" kiedy to Harry wrócił z Nokturnu na Pokątną i miał stłuczone okulary, Hermiona naprawiła je zaklęciem Reparo. A podobno niepełnoletnim uczniom nie wolno było używać żadnych zaklęć, prawda? - ciekawostka od Dusi.
wyjaśnienie od Gosi: chciałam zauważyć, że w książce to nie Hermiona naprawiła okulary Harry'ego na ulicy Pokątnej tylko pan Weasley. Więc nie naruszyła prawa... a w filmie... szczerze powiedziawszy nie pamiętam... wiem tylko, że w pierwszej części Hermiona naprawiła okulary Harry'ego w pociągu:)

... w pierwszym zadaniu, w czwartym tomie Harry mógł użyć zaklęcia accio na miotle, to czemu nie mógł na jaju? Jakoś nikt nie wpadł na to, że wystarczy powiedzieć: "accio złote jajo" i machnąć różdżką, zamiast wyczyniać jakieś widowiska - ciekawostka od Ani.

... V tom piracko wydany w Wenezueli był o 100 stron krótszy od oryginału. Tłumacz skrócił książkę, bo nie do końca ją rozumiał.Zachował jednak resztki przyzwoitości i w książce roi się od zdań typu: "Harry, naprawdę musisz iść i dać mu [przykro mi, ale nie zrozumiałem tego słowa - dop. tłumacza]" - ciekawostka od redaktor Minervy McGonagall.

... brytyjskie księgarnie WHSmith sprzedawały w ciągu pierwszego dnia sprzedaży V tomu HP 480 egzemplarzy tej książki na minutę - ciekawostka od redaktor Minervy McGonagall.

... 280 mln funtów (1,7 mld złotych) to majątek autorki Harry'ego Pottera - Joanne Rowling według wyliczeń "Sunday Timesa". Rowling jest więc bogatsza od królowej brytyjskiej Elżbiety - ciekawostka od redaktor Minervy McGonagall.

... w pierwszym tomie za dostarczenie gazety Hagrid zapłacił sowie pięć knutów, a już w piątej Hermiona płaci jednego knuta. Czyżby Ministerstwo obniżyło "pensje" sowom? - ciekawostka od Gabi.
wyjaśnienie od Ducha X: Ministerstwo nie ma tu nic do rzeczy, podobnie jak pensje sów. Sowy latają, bo taka jest ich rola w świecie (patrz. skrzaty domowe), a opłaty uiszczane przez odbiorców Proroka to opłaty za samą gazetę. Jeśli Hagrid zamówił tylko jeden numer, Hermiona zaś całą prenumeratę, to z pewnością otrzymała zniżkę.

... Filch i Pani Figg są charłakami. P. Figg uwielbia koty, ma ich dużo i cały czas je zachwala. Filch ma Panią Norris i łączy go z nią magiczna więź. Czy to nie dziwne, że każdy poznany charłak ma coś wspólnego z kotami? - ciekawostka od Gabi.

... w drugim tomie Harry tłumaczy Ronowi, że nikt nie został zabity przez bazyliszka, ponieważ nikt nie patrzył mu bezpośrednio w oczy. Zatrzymajmy się na Colinie. On widział bazyliszka przez szkło aparatu fotograficznego. To jakby widział bazyliszka przez okulary. I tutaj pojawia się wątek - Jęcząca Marta nosi okulary i przez nie widziała bazyliszka. Harry tez je nosi. Więc powinna zostać spetryfikowana a nie zabita. Nie wiem na ile jest to prawda, gdyż przez aparat fotograficzny obraz powstaje zupełnie inaczej, jest kilka warstw. - ciekawostka Ani.
wyjaśnienie od Ducha X: I znów muszę powiedzieć: to nie ma nic do rzeczy. Zaklęcie oczu bazyliszka powstrzymał film umieszczony a aparacie - szkło jest dla zaklęć wymagających kontaktu wzrokowego całkowicie neutralne.

... anagramem słów "Severus Snape" są słowa "Perseus Evans".
Perseus lub Perseusz - ostatni król Macedonii / okazały gwiazdozbiór nieba północnego, na północ od Byka i Barana, na południe od Kasjopei, pomiędzy Andromendą a Woźnicą, najlepiej widoczny jesienią. Jak wiemy imiona rodziny Blacków są nazwami gwiazd i gwiazdozbiorów, jak np. Syriusz czy Andromeda. Czyżby jakieś pokrewieństwo?
Evans to nazwistko Lili - matki Harrego.
Więc czy to tylko przypadek? A może w tym tkwi tajemnica prawdziwej nienawiści Severusa i sekret, który Rowling miała nam wyjawić o matce Harrego. W końcu autorka kiedyś już zastosowała anagram znany już chyba każdej osobie, która czytała II tom: "I am Lord Voldemort" - "Tom Marvolo Riddle". - ciekawostka od Lupin.
wyjaśnienie od Ducha X: Boże, ludzie myślcie. Przecież Snape nie nazwałby krewnej "szlamą".
Odpowiedź Lupin: Pragnę zauważyć, że są ludzie i są ludzie i Snape może należeć do tych ludzi. Mam nadzieję, że to dostatecznie jasne. W końcu w rodzinach też nie zawsze jest bajecznie.
Odpowiedź Ducha X na odpowiedź Lupin: Nie rozumiesz - chodzi mi o to, że oni w książce wyglądali na ludzi zupełnie sobie obcych. Acha, najważniejsze: Jeśli James podrywał Lily, to NIGDY, PRZENIGDY nie znęcałby się nad jej krewnym. "Mam nadzieję, że to dostatecznie jasne."

... no fakt, profesor Quirrell nie miał turbanu na ulicy Pokątnej. Ale właśnie wczoraj dokładniej przeczytałem rozdział "Człowiek o dwóch twarzach" i to prawda co Quirrell mówił, że po tym jak nie udało mu się wykraść kamienia z podziemi Gringgota, Sami-Wiecie-Kto go ukarał i postanowił go pilnować. Ale jest to także błąd Columbusa w filmie "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", bo na ulicy Pokątnej Quirrell miał turban. - odpowiedź Nemo na uwagę Asi.
Uwaga od Chomci: Co do turbanu Quirrella to moim zdaniem było to tak : Quirrell nosił turban już wcześniej (ale nie był jeszcze po stronie zła). W puszczy spotkał Voldemorta i przeszedł na ciemną stronę. Voldemort jeszcze nie był z nim. Potem nie udało mu się wykraść kamienia z banku Gringgota więc Voldemort postanowił go pilnować. Czyli po prostu Quirrell miał już wcześniej ten turban ale bez Voldemorta.

... Nemo napisał o profesorze Quirrellu, jednak wydaje mi się, że zapomniał, iż Quirrell nie miał wtedy turbanu na głowie, czyli Voldemort jeszcze nim nie zawładnął, a to właśnie Voldemort nie mógł znieść dotyku Harry'ego. O turbanie Quirrella zostało wspomniane dopiero, gdy Harry przyjechał do Hogwartu. - odpowiedź Asi na ciekawostkę Nemo.

... w Dziurawym Kotle w pierwszym tomie Harry ściskał rękę profesorowi Quirrellowi, jednak wtedy nie wyrosły na jego ręce bąble, ani go nie poparzyło. Przecież jak wiemy Quirrell nie mógł znieść jego dotyku. Ciekawe - ciekawostka od Nemo.

... w drugim tomie Zgredek odwiedził Harry'ego w szpitalu po tym, jak Lockhart "pozbył" się jego kości w prawej ręce. Ale kiedy usłyszeli głosy i kroki profesora Dumbledore'a, profesor McGanagall i pani Pomfrey Harry zaczął udawać, że śpi, a Zgredek się teleportował. Jak Zgredek mógł się teleportować w Hogwarcie jak wiemy, że na terenie Hogwartu nie wolno się teleportować? - ciekawostka od Nemo.
wyjaśnienie od Ducha X:Teleportacja to umiejętność czarodziejska. Magia skrzatów ma zupełnie inną naturę, poza tym, Zgredek mógł po prostu uczynić się niewidzialnym - prawda?
Uwaga od Majki: Nie zgadzam się z Duchem X, bo w V części wyraźnie jest napisane "Odwrócił się i spojrzał w głąb uliczki, ale była zupełnie pusta, a wiedział, że Zgredek nie potrafi stać się niewidzialny". Tak więc sądzę, że Duch X najpierw powinien dobrze przeczytać Harrego Pottera a dopiero potem mówić na jego temat. A co do teleportacji, to uważam, że Zgredek nie musiał się deportować. Deportacja jest u skrzatów domowych zabroniona. Zgredek mógł poprostu zniknąć, a zniknięcie to co innego niż teleportacja.

Powrót do "Ciekawostek"

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Bolga © 2004. All rights reserved.