Powrót do "Ciekawostek"

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Czy wiecie że...

... aktorka Jenny Tarren, która zagrała starą czarownicę w "Harry'm Potterze i Komnacie Tajemnic" opowiedziała o kręceniu jednej ze scen na Nokturnie: "Podoba mi się ta mysz na pani sukni" - powiedział Daniel. "To jeszcze nic,- wyszeptałam - spójrz na tył mojego kapelusza!". "Mój Boże!"- powiedział Daniel, - "Co to jest?" Powiedziałam mu, że to głowa nietoperza a on był zafascynowany. "To naprawdę super!"- stwierdził- "Ma pani gdzieś jeszcze jakieś zdechłe zwierzęta?" - ciekawostka od Asi.

... scena w "Kamieniu filozoficznym", w której Harry, Ron i Hermiona biegną do prof. McGonagall, by poprosić o spotkanie z Dumbledorem wyglądała tak: Gdy trójka młodych aktorów podbiegła już do biurka, po słowach "potrzebny nam profesor Dumbledore!" Daniel Radcliffe stwierdził rozbawiony: "Chyba mnie teraz trochę poniosło...", a Maggie Smith odparła z uśmiechem "O tak, byłam przerażona!" - ciekawostka od Asi.

... w trzecim tomie, profesor McGonagall wezwała po przyjeżdzie do Hogwartu Harry'ego i Hermionę do siebie. To kto w tym czasie czytał listę do przydziału? Być może był to profesor Flitwick, bo kiedy Harry i Hermiona wrócili, to profesor Flitwick wynosił Tiarę Przydziału z Wielkiej Sali - ciekawostka od Nemo.

... Umbridge może pochodzić od miasta w Anglii - CAMBRIDGE, miasto w Wielkiej Brytanii (płd. Anglia); 100 tys. mieszk. (1990); osada wzmiankowana we wczesnym średniowieczu, zniszczona w 1068 przez Wilhelma Zdobywcę; siedziba słynnego Uniwersytetu (zał. 1209); prawa miejskie 1632; przem. poligraficzny, spoż., maszyn., elektron.; centrum turystyki; zabytki arch. z XIII-XIX w. (budynki uniw.: Trinity Hall, King's College z późnogotycką kaplicą, Trinity College, pałac senatu); słynne laboratorium fizyki eksperymentalnej (Cavendish Laboratory) - ciekawostka od Sarsy.

... Syriusz - najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze WIELKIEGO PSA, Black - ( jeśli ktoś się uczy angielskiego ) czarny. Razem to daje, że Syriusz Black był "animagiem" i zamieniał sie w Wielkigo Psa koloru czrnego !!! Czyż to nie dziwne ???? Jane King Rowling wszystko poskładała w kupę .... to wszysko pasuje !!!! Ma do tego głowę !!!!!!! - ciekawostka od Basi

... pewnego dnia Emma Watson na Halloween ubrała się dokładnie tak, jak książkowa Hermiona ( ten sam strój, ta sama fryzura, dokładnie tak SAMO ). Sądzę, że jej ta rola była zapisana w gwiazdach od urodzenia ! - ciekawostka od Cho Chang.

... Cho Chang odpowiada Ani: jak mogli naprawić różdżkę jeśli :
1) tam był tylko HARRY i jeszcze przed sekundą auto pana Weysleya zostało staranowane przez Bijącą Wierzbę!!!!
2) Ledwo co uszli z życiem i jak mogli myśleć o różdżce RONA !!!!!!
3) Zaklęcie OCULUS REPARO naprawia okulary, a zaklęcie REPARO naprawia szybę, która się zbiła więc jak mogli różdżkę naprawić ! Bardzo dobrze ze nie kombinowali, bo po takim przeżyciu by jeszcze im się coś stało ( np. żle by wymówili głoskę i nieszczęście gotowe ))) !!!!

... nasz ulubiony rudzielec, Rupert Grint urodził się 24 sierpnia 1988 roku w Hertfordshire w Anglii. Jest zodiakalną Panną. Ma czworo rodzeństwa: brata Jamesa (!) i trzy siostry: Georginę, Samanthę i Charlotte. Uwielbia "Harry'ego Pottera" i marzył, żeby zagrać Rona. Zanim trafił do filmu, grał tę rolę w przedstawieniu szkolnym! Wynalazł niezły sposób, by zainteresować sobą reżysera. Wysłął mu kasetę z napisanym i zaspiewanym przez siebie....rapowym kawałkiem! Przyznaje, że chciałby być niewidzialny. - ciekawostka od IsY_KrWiOpIjCzYnI.

... gdy Ronowi złamała sie różdżka w drugiej części, skleił ja taśmą. A nie mógł jej naprawić któryś z jego przyjaciół za pomocą zaklęcia "Reparo"? Jakoś wszystko można było naprawić za pomocą Reparo, a nie wpadli na to, aby naprawić w ten sposób różdżkę Rona. A może różdżek nie można naprawiać w ten sposób? (A co Wy o tym sądzicie? - dop. redakcji.) - ciekawostka od Ani.

... Daniel Radcliffe (Harry Potter) twierdzi, że zarówno Rupert Grint, jak i Emma Watson mają w sobie coś z psychiki bohaterów przez nich odgrywanych. Rupert (filmowy Ron) jest zabawny, potrafi naśladować prawie każdy dźwięk i jest również trochę histeryczny; Emma (Hermiona) jest bystra i inteligentna. - ciekawostka od Kaolini.

... nazwisko "Malfoy" może pochodzić od słowa "Malformed", czyli "źle ukształtowany". Znaczenie może mieć też słowo "malice", czyli "złośliwość".
Prawdziwe imię i nazwisko Voldemorta to Tom Marvolo Riddle. Słowem pochodnym od słowa "Marvolo" może być "marvel", czyli "cud, lub też "marvellous", czyli "zadziwiający".
Słowo "Riddle" z kolei w języku angielskim oznacza po prostu "zagadka".
Imię Voldemort może pochodzić od wyrazów- "volt-face", czyli zmiana frontu, zwrot o 180 stopni i "mortal", czyli śmiertelnik. - ciekawostki od Asi.

... nazwisko jednego z profesorów "Lupin" w języku włoskim znaczy "wilk" (ciekawe dlaczego? - dop. redakcji :)) ) - ciekawostka od Karoliny.
Sprostowanie od Lupin: to nie "Lupin" znaczy wilk, ale 'lupus', a skoro już zaczęliśmy drążyć znaczenie nazwiska tego bohatera, to możemy dodać, że Remus i jego brat Romulus to dwoje założycieli Rzymu, którzy jako małe dzieci zostali wykarmieni przez wilczycę.

... w książce Harry Potter i komnata tajemnic informacje na temat komnaty tajemnic udziela nauczyciel historii duch Binns, w filmie prof. McGonagall a w grze prof. Flitwick. Nieźle zaszaleli, co??
James Potter nosił okrągłe okulary tak samo jak Harry Potter, ale w tym jedna rzecz się nie zgadza - Darsleyowie nie chcieli by Harry miał coś wspólnego ze swoimi rodzicami. To czemu też ma okrągłe okulary?? - ciekawostki od Jarka.

... nigdy nie było podane jaką magiczna substancję zawierają różdżki Lily i James'a (czy coś z tego wyniknie?!) - ciekawostka-pytanie od Victorii_Celes.

... zaklęcie "Locomotor" (przenoszące) jak wiele innych pochodzi z łaciny. Loco - "miejsce dostarczenia i odbioru towaru - "Motor - (z łac.)"ten kto porusza".
Z kolei zaklęcie "Locomotor Mortis" (zwierające nogi) tłumaczy się troszkę dziwnie bo - Locomotor - tak jak wyżej, a Mortis - może mieć chyba coś wspólnego ze śmiercią.
Większość zna pewnie zespól Evanescence. Niedawno wokalistka tłumaczyła jego nazwę: "Evanescence " oznacza coś jak "znikać" "parować". Przypomnijmy sobie zaklęcie, którym Mistrz Eliksirów usuwał eliksir z kociołka Harry'ego. Brzmiało ono "Evanesce". Evanescence - Evanesce. Dziwne podobieństwo nieprawdaż??:)
Weźmy zaklęcie Mobilicorpus-Mobile-ruchomy, Corpus-corps-korpus. Znowu łacina:) A teraz coś może i naciąganego, ale kto wie.... może to i ma jakiś sens. "EXPECTO PATRONUM"(zaklęcie przywołujące patronusa). Zacznę od drugiej części zaklęcia. "Patronum" łatwo skojarzyć z "patronem", opiekunem" (patronus ma chronić), co do EXPECTO sprawa jest bardziej skomplikowana. "Ex"-Może pochodzić od "eks" - były, dawny ale także od "ex" z łaciny-"od,z czego"natomiast "pecto" może miec coś wspólnego z "peccatum"- grzech. Co wy na to??
"Wingardium Leviosa" - (podnoszące różne przedmioty) - co do "wingardium" nie mogłam nic naleźć, ale za to zaciekawiło mnie to podobieństwo: "Leviosa" - levare (z łac.) - podnieść.
Przy tej okazji nie wspomnę już o takich "rzeczach" jak zaklęcie "Reparo" - od reparatio - naprawa i reparare - odzyskiwać, odnawiać; czy "OCULUS REPARE" (repare jak wyżej ) natomiast oculus, nie dość, że od razy kojarzy się z okularami to jeszcze pochodzi od - oculum/oculo -oko - ciekawostka od Dominiki.

... Quidditch to skrót od wszystkich kul jakie występują w książce :
QUaffle-bluDger-bluDger-snITCH, brakuje tylko I...
(i co Wy na to? - dop. redakcji) - ciekawostka od Dominiki.

... nazwa "occlumency" pochodzi od łacińskiego słowa occludo - zamykać -
- "legilimency" też prawdopodobnie pochodzi z łaciny, od słowa lego (legi w odmianie), co znaczy między innymi - czytać, wybierać, wyrywać - ciekawostka od Dominiki.

... na wydanie V tomu HP zużyto 15 ton farby drukarskiej; wystarczyłoby to do napełnienia 40000 puszek po coca-coli. Do druku zużyto też 12,5 mln ton papieru. Do ksiegarń egzemplarze "Zakonu Feniksa" rozwoziło 650 tirów, z których każdy przewiózł 14000 książek.

... w Anglii jest dzielnica w jakimś mieście lub miasto, które nazywa się...Dudley. - ciekawostka od Vegi.

... w krakowskim ZOO są dwie sowy śnieżne, a przy nich znajduje się tabliczka na której jest m.in. napisane: "...Występuje w tundrze Euroazji i Ameryki Północnej. Samiec jest niemal całkowicie biało ubarwiony, samica jest większa, obficie cętkowana. W Polsce niezmiernie rzadko spotykana na północy kraju."
O ile pamiętamy, to sowa Harry'ego była bez cętek. A skoro tak, to była samcem. Dlaczego w takim razie nosi żeńskie imię Hedwiga?

... jak dowiadujemy się z V tomu imiona większości członków rodziny Syriusza Blacka pochodzą od nazw gwiazd i konstelacji: Sirius, Regulus, Bellatrix, Andromeda. I tylko Narcissa - kuzynka Syriusza i żona Luciusza Malfoy'a zdaje się tu być wyjątkiem.

... w I rozdziale V tomu dowiadujemy się, że Dudley pobił małego chłopca, który nazywa się Mark Evans. A przecież nazwisko panieńskie Lily Potter było Evans. Czy to tylko zbieg okoliczności?

... zaklęcie Imperio - narzucanie komuś swojej woli, a w słowniku wyrazów obcych: "Imperativus" - tryb rozkazujący. Dziwne podobieństwo nie??
Albo: Lumos - zaklęcie dające światło. "Lumen" - jednostka strumienia świetlnego. Znowu podobieństwo.
A mandragora, to nie roślinka wymyślona przez panią Rowling. Wpadłam na to zupełnie przypadkowo:) "Mandragora" - lecznicza bylina środziemnomorska o rozgalęzionym korzeniu, przypominającym postać ludzką, któremu przypisywano właściwości magiczne, i który był tematem wielu legend - ciekawostki od Dominiki.

... Emma Watson tak naprawdę jest blondynką! Na potrzeby filmu przyciemniono jej włosy - ciekawostka od Ewy.

... w "Komnacie Tajemnic" dziennik Riddle'a wessał Harry'ego do środka przy dacie 13 czerwca, a książka została wydana w 1998 roku, popatrzyłam więc na tę datę w 1997 roku, bo wtedy autorka musiała napisać książkę i wiecie co się okazało...??? Na datę 13.06.1997 przypada piątek trzynastego !!! - ciekawostka od Lupina. .

... za większość efektów specjalnych w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic" był odpowiedzialny przede wszystkim George Lucas, twórca "Gwiezdnych wojen" oraz jego firma Industrial Light and Magic. Cykl produkcji tego filmu wymagał przyśpieszonej pracy nad efektami. Obraz kręcono w Anglii, a Industrial Light and Magic ma swoją siedzibę w San Francisco. Materiały z każdego dnia wysyłano więc pocztą elektroniczną. Dla bezpieczeństwa stworzono specjalne prywatne łącze, aby nic nie zostało po drodze przechwycone. W ten sposób reżyser Chris Columbus miał na bieżąco kontrolę nad swoim dziełem.

... różne "czarodziejskie sceny" w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic" nakręcono na "blue boksie" - niebieskim tle, na które w postprodukcji nakłada się zdjęcia. W ten sposób Harry i Ron "latają" nad miastem w fordzie Anglia. W brawurowej scenie gry w quidditcha użyto tej samej metody, wymazując komputerowo wszelkie linki i dźwignie. Dzięki temu zawodnicy zdają się unosić w powietrzu na miotłach.

... drzwi do banku Gringotta są szkarłatno - złotej barwy, a jeden z Goblinów w nim pracujących ma na imię Gryfek?? Przypadek??
Pamiętacie, jak w "... Komnacie Tajemnic" Harry miał wątpliwości, czy aby na pewno jest prawdziwym Gryfonem?? No więc, będąc w sklepie Ollivanderów, Harry wybierał różdżkę (albo ona jego, jak już wolicie), a gdy wziął do ręki tę właściwą, z jej końca wystrzelił snop czerwonych i złotych iskier, a to przecież barwy Gryffindoru. - ciekawostka od Lupina.

... podczas przerwy w oglądaniu filmu (któryś raz z kolei, ileż można?? ;-) , weszłam do działu ciekawostki i tam natknęłam się na genialne spostrzeżenie. Dominika dodała, że lustro Ain Eingarp czytane od tyłu oznacza Pragnienia. No tak, ale jeśli powiemy komuś Lustro-Pragnienia to on figę będzie z tego wiedział, ale na lustrze jest jezcze coś napisane. Dokładnie brzmi to tak: "AIN EINGARP ACRESO GEWTEL AZ RAWTĄ WTE IN MAJ IBDO". Jeśli to odwrócimy, wyjdzie "ODBI JAM NI ETW ĄTWAR ZA LETWEG OSERCA PRAGNIE NIA" i wystarczy tylko ułożyć: "ODBIJAM NIE TWĄ TWARZ LECZ TWEGO SERCA PRAGNIENIA" - ciekawostka od Lupina.

... imię Hedwiga ... a zresztą - przeczytajcie co napisała na ten temat Narya:
"Oto ciekawostka, którą znalazłam w książce pana Davida Colberta: 'Magiczne Światy Harry'ego Pottera - skarbiec mitów, legend i fascynujących faktów' : Hedwiga - święta, która żyła na Śląsku na przełomie XII i XIII wieku (w Polsce znana jako Jadwiga!!!!!). Zakon sióstr utworzony pod jej patronatem zajmuje się wychowywaniem osieroconych dzieci - takich jak Harry.
Polecam tę książkę jest tam wiele ciekawostek na temat imion, które tworzyła J.K.R. i mitów, z których korzystała." - ciekawostka od Naryi.

Powrót do "Ciekawostek"

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Bolga © 2004. All rights reserved.