Powrót do "Ciekawostek"

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Czy wiecie że...

...pewna amerykańska pisarka Nancy Stouffer wniosła pozew w sądzie przeciw J.K. Rowling. W 1984 r. wydała powieść pod tytułem "Legend of Rah and the Muggles" - o chłopcu, który miał czarne włosy, okulary i imię Larry Potter. Pozostali bohaterowie powieści to mugole i mali ludzie przenoszący osieroconych chłopców do krainy czarów. Nancy twierdzi, że Rowling ukradła jej pomysł.Ta zaprzecza a wydawca "Harry'ego" złożył protest do pozwu pani Stouffer.
A my wiemy jedno: Larry nie zdobył sympatii czytelników w przeciwieństwie do Harry'ego! - ciekawostka od Maliny.

... autorka przygód najbardziej znanego czarodzieja na świecie, nie mogła zakochać się w kimś zupełnie zwyczajnym. Jej obecny mąż wygląda jak dorosłe wcielenie bohatera książki.
J.K.Rowling rękopisy książki chowa w sejfie! Zaś sejfu tego chroni wynajęta agencja detektywistyczna - ciekawostka od Maliny.

...w jednym wywiadzie gazety "Bravo" z Danielem Radcliffe'em padło następujące pytanie:
"Zdarzyły się też niebezpieczne sytuacje???"
Daniel (filmowy Harry) powiedział:
"O, tak. W scenie, w której prawie wypadam z latającego samochodu, naprawdę wisiałem 10 metrów nad ziemią i robiło mi się słabo. Przypominało to trochę szaleńczą jazdę kolejką górską w wesołym miasteczku" - ciekawostka od Olgi.

...Daniel Radcliffe na co dzień nie nosi okularów lecz powinien. W jednym z wywiadów poinformował nas, że ma lekką wadę wzroku, "Kiedyś założyłem okulary, ale zaraz zgubiłem je" (dziwny z niego facet, w okularach wygląda zdecydowanie korzystniej! - przyp. redakcji)- ciekawostka od Olgi.

...mamy następną próbę wyjaśnienia zagadki napisu w herbie Hogwartu. Otóż wczoraj otrzymaliśmy list od tajemniczego R.E.. A oto co nam napisał:
" 'Draco dormiens nunquam titillandus' - 'Śpiącego smoka nigdy nie należy drażnić' - moim zdaniem to proste.... jeśli jest to w herbie szkoły, to jest to dla uczniów przestroga - chyba chodzi o to, by nie szukać kłopotów, bo mogą one przynieść niepotrzebne konsekwencje.... a prawda jest taka, że uczniacy szukają ich zanadto często... (...)." - i co Wy na to? (przyp. redakcji).

... wreszcie znalazła się osoba, która spróbowała wyjaśnić zagadkę napisu w herbie Hogwartu?
Jest nią Olga. A oto co nam napisała:
"Z drugiego tomu ("Harry Potter i Komnata tajemnic") dowiadujemy się, że w Hogwarcie znajduje się komnata zbudowana przez Salazara Slytherina, mieszka w niej smok zabijający mugoli. Moim zdaniem pozostali właściciele Hogwartu wiedzieli o tym smoku i dlatego napisali przestrogę na herbie szkoły!!! Lecz jest jeszcze jedna zagadka - pierwsze słowo zdania, które widnieje na herbie Hogwartu to "Draco"!!! Czyż nie tak nazywa się szkolny wróg Harry'ego, a zarazem syn jednego ze zwolenników Lorda Voldemorta, potomka Salazara Slytherina!? (być może jedno z drugim nie ma ze sobą żadnego znaczenia, ale jeśli ma???)"
Jeżeli nie zgadzacie się z tezą Olgi lub możecie ja rozwinąć - to piszcie do nas.

...czym w rzeczywistości są niektóre miejsca przedstawione w filmie?
Zakazany Las, który w książce i w filmie przeraża czarodziejów naprawdę jest malowniczo położonym lasem chętnie odwiedzanym przez mugoli.
Sala jadalna w szkole czarodziejów w Hogwarcie jest salą na uniwersytecie w Oxfordzie.
Klasa Harry'ego na lekcji latania na dziedzińcu Hogwartu była też na dziedzińcu ale katedry w Glouceste.
Ekspresem odjeżdżającym z peronu numer 9 i 3/4 mogą podróżować tylko czarodzieje, a pozostali podróżują pociągami z londyńskiego dworca. Miejsca te ponoć odwiedzają setki wielbicieli książek o małym czarodzieju. - ciekawostka od Maliny.

...podczas premiery IV tomu w całej Polsce otworzono 270 księgarni. A stało się to dokładnie o północy z 28 na 29 września. Organizatorów zadziwiło z jakim zainteresowaniem przyjęto książkę w Polsce. (my się jakoś nie dziwimy - redakcja)
Księgarze są zachwyceni "sprzedalnością" przygód Harry'ego i ze zniecierpliwieniem czekają na następne tomy (wiadomo!!! - dopisek redakcji) - ciekawostki od Dominiki.

...film "Shrek" ze swoim "podwórkowym" językiem zyskał wielką popularność, więc gdy polska tłumaczka zaczęła pracować nad filmem "Harry Potter i kamień filozoficzny", nie wiedziała, czy użyć języka bardziej "książkowego", czy tak, jak w "Shreku", "podwórkowego" slangu. W tym celu zaproszono grupkę dzieci do studia, gdzie oglądali nieoficjalnie film ze wstępnym polskim tłumaczeniem czytanym przez lektora. Dzieci dostały notesy i miały dokładnie zapisywać wszystko to, co nie podobało się im w polskim tłumaczeniu i to, co się im podobało. Na przykład w pierwotnym tłumaczeniu, w scenie, gdy Ron podchodzi z Harrym do zwierciadła Ain Eingarp, miał on powiedzieć "w mordę jeża...". Dzieciom, jak widać, nie spodobało się to. Tłumaczka przerobiła tekst na bardziej "książkowy" , a pomijając wszystkie inne sceny, Ron w polskim tłumaczeniu przy zwierciadle Ain Eingarp mówi teraz: "ale czad... " - ciekawostka od Joasi.

...23 listopada 2002 roku, Dan miał swój sceniczny debiut na West End w Wyndham's Theatre w Londynie. Zagrał jako specjalny gość w przedstawieniu "The Play What I Wrote". Wieczór ten był poświęcony duetowi brytyjskiej komedii Morecambe i Wise. Sztuka ta została wyreżyserowana przez Kenneth'a Branagh'a, który razem z Danielem zagrał w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic".
W postaci, którą odtwarzał, trudno było rozpoznać Daniela Radcliff'a, ponieważ nie miał on oporów, by założyć sukienkę i perukę. W ten sposób nikt z widzów nie domyślał się, że na scenie gości gwiazda filmów o Harrym Potterze. Zobaczcie zdjęcia - [1] i [2] - i przekonajcie się sami. - ciekawostka od Joasi.

..."Coca - cola" przeznaczyła 150 milionów $ (dolarów) na promocję związaną z Harrym. Reklam z Harrym nie będą mogły zamieszczać bary szybkiej obsługi, ponieważ J.K.Rowling nie chce, aby wizerunek Harry'ego widniał na hamburgerach czy frytkach - ciekawostka od Dominiki.

...twórcą muzyki do filmu jest John Williams, który tworzył już muzykę do filmów takich jak "Gwiezdne wojny" czy "Indiana Jones". Mówi on, że nawet przeczytał książkę, aby stała się dla niego inspiracją w tworzeniu muzyki - ciekawostka od Dominiki. ( chyba czytał z uwagą, bo muzyka do filmów jest całkiem, całkiem... - dopisek redakcji)

...jednym z pierwszych aktorów, którzy dostali się do filmu o Harrym była sowa o imieniu Ook, która "zagrała" sowę Harry'ego, Hedwigę. Sowa ta ma 16 lat i jest rodzaju męskiego co trochę jakby nie pasuje do fabuły książki, ale co tam i tak nie było tego widać :) - ciekawostka od Dominiki. ( :)) - dopisek redakcji )

...wszystkie sceny, w których występuje słowo "kamień filozoficzny" nakręcono dwa razy. Zrobiono tak, ponieważ w USA na kamień filozoficzny mówi się "kamień czarodzieja" - ciekawostka od Dominiki.

...myśleliście, że Daniel Radcliffe ma kaskadera do karkołomnych scen? Myliliście się, aktor wszystkie niebezpieczne sceny wykonuje sam!!! Mówi on, że najbardziej podobało mu się jak wisiał 6 metrów nad ziemią, trzymając się jedną ręką swojej miotły. Godna uwagi umiejętność zachowania zimnej krwi:) - ciekawostka od Dominiki.

...w pierwszej części filmu o Harrym popełniono błąd. Percy mówi pierwszoroczniakom, że sypialnie chłopców są na lewo, a dziewcząt na prawo. Po spotkaniu trojga przyjaciół z Puszkiem, Hermiona udała się do sypialni na lewo, a Harry i Ron poszli dalej - ciekawostka od Mateusza.

...przed premierą filmu "Harry Potter i komnata tajemnic" pokazano go 400 osobom, które miały powiedzieć co należy jeszcze zmienić. Widzowie nie byli zadowoleni do końca i zażądali przedłużenia czasu projekcji, ponieważ film trwał "tylko" 2 godziny i 23 minuty - ciekawostka od Dominiki.

...szał na Harrego Pottera można powiedzieć, że rozpoczął się 8 lipca 2000 roku, kiedy to w Ameryce wyszła 4 część, która jako pierwsza była poprzedzona kampanią reklamową. - ciekawostka od Dominiki.

...na całym świecie sprzedano już 37 milionów egzemplarzy wszystkich czterech tomów powieści w 35 wersjach językowych - ciekawostka od Dominiki.

...Daniel Radcliffe ma dopiero 13 lat a zakochał się w ... Cameron Diaz !!! Pisze podobno do niej miłosne listy, w których błaga ją o spotkanie, wychwalając jej kunszt aktorski. Widać zaczynają się w nim budzić hormony do życia. - ciekawostka od Dominiki.
Dodajmy (gdyby ktoś nie wiedział), że Cameron Diaz wystąpiła między innymi w filmie "Maska" (dopisek redakcji).

...Scholastic, amerykański wydawca Harry'ego Pottera, podało, że pierwszy nakład piątego tomu wyniesie 6,8 mln egz. Będzie to największy pierwszy nakład książki w twardej oprawie w Stanach Zjednoczonych. Cztery poprzednie części wydane przez Scholastic sprzedały się w ilości 80 mln egz. Książka będzie też miała rekordową cenę, jak na powieść dla młodzieży - 29,95 dolarów (wydana w 2000 roku czwarta część Harry'ego Pottera kosztowała 25,95 dolarów). Wysoką cenę za najnowsze wydanie przygód młodego czarodzieja wydawca tłumaczy większą objętością książki. Jednak już dziś można zapisywać się na książkę na internetowej stronie sklepu amazon.com. Tam cena Harry'ego wynosi 17,99 dolarów. 21 czerwca na rynku ukaże się również wydanie specjalne Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa. Będzie kosztowało 60 dolarów a nakład wyniesie 350 tys. egz. Okładka będzie zdobiona złotymi tłoczeniami, a książka zapakowana w specjalnym pudełku. - ciekawostka od Asi.

...wspomniane w książce "Harry Potter" było, że ciotka Petunia elegancko odginała mały palec ręki pijąc kawę z filiżanki. Pewien podręcznik dobrych manier mówi jednak, że owy sposób trzymania filiżanki, tzw. francuski, wyszedł już z mody i jest uznawany wręcz za niekulturalny - ciekawostka od Asi.

...na lekcji obrony przed czarną magią prof.Lockhart kazał wyjąć "Weekend z wilkołakiem", ale takiej książki nie ma, zamiast niej są "Włóczęgi z wilkołakami". Podobna Sprawa była kiedy Hermiona prosiła o podpis Lockharta i powiedziała iż jej ulubioną książką są "Włóczęgi z ghulami", lecz w rzeczywistości ta książka nosi tytuł "Jak zaprzyjaźnić się z ghulami" - ciekawostka od Dominiki.

...na początku trzeciej książki zostało napisane iż Black, mówił "On jest w Hogwarcie", lecz jakieś dwieście stron dalej napisane jest, że Syriusz dostał gazetę i w niej było zdjęcie Parszywka więc nie wiedział o tym wcześniej.
Hagrid mówi Harry'emu - "Hogwart to najbezpieczniejsze miejsce na ziemi". Jednak trójka pierwszoroczniaków była w stanie pokonać wszystkie przeszkody w drodze do Kamienia Filozoficznego. Chyba, że po przybyciu Harry'ego, Rona i Hermiony Hogwart stał się mniej bezpieczny... - ciekawostka od Dominiki.

...Dumbledore mówi, że Kamień Filozoficzny zapewnia nieśmiertelność. Jednak, Nikolas Flamel, aby przeżyć musiał robić co jakiś czas eliksir z tego kamienia. Czy to prawdziwa nieśmiertelność (przestał robić napój - wykitował...)- ciekawostka od Dominiki.

...prezes Carnforth Station Trust, fundacji opiekujących się zabytkową stacją kolejową, pragnął, aby pociąg, który zagrał w filmie "HPiKF" zaczął kursować jako miejscowa atrakcja turystyczna. Niestety, wytwórnia Warner Bros. Nie wyraziła zgody na uruchomienie pociągu... - ciekawostka od Dominiki.

...pewien 2-letni Brytyjczyk jest niezwykłym dzieckiem. Chłopczyk emituje fale magnetyczne, które uruchamiają alarmy w sklepach. Za każdym razem gdy Harry Fairweather wchodzi do sklepu, bramki chroniące przed kradzieżami zaczynają alarmować. Lekarze stwierdzili, że jest to spowodowane emitowanymi przez chłopca falami magnetycznymi, wychwytywanymi przez urządzenia. Mama Harry'ego, Paula, musiała już kilkakrotnie rozbierać swojego syna, by udowodnić, że niczego nie ukradła. Wszyscy właściciele sklepów w dzielnicy, gdzie mieszka "magnetyczne dziecko" są już przyzwyczajeni do tego zjawiska. Gdy tylko Paula wchodzi z Harrym do sklepu, a wszystkie alarmy zaczynają wyć, obsługa mówi: "Dzień dobry, Harry..." - ciekawostka od Dominiki.

...jak jest przedstawiony Hogwart w filmie??? Stoi na skale i jest dookoła otoczony wodą. Więc jak w takim razie nakręcą scenę z IV tomu, w której Harry i Hermiona poszli na "długi spacer dookoła jeziora"? Albo jak to możliwe, że uczniowie powyżej klasy I dojeżdżają powozami ??? - ciekawostka (pytania) od Dominiki.

...jak w końcu wygląda galeon???
W IV tomie, kiedy Harry, Hermiona i Weasley'owie przybywają na finał mistrzostw świata w quidditchu pan Robert's (właściciel pola namiotowego) mówi: "Dziesięć minut temu miałem tu takich dwóch co mi próbowali zapłacić złotymi monetami wielkości kołpaków samochodowych" Ale już parę stron dalej pan Bagman ma w kieszeniach pełno złotych monet!!!:
"(...)zapytał żywo, podzwaniając złotem ukrytym w kieszeniach swojej żółto- czarnej szaty, a sądząc po dźwięku MUSIAŁO GO BYĆ SPORO." - ciekawostka od Dominiki.

...Daniel Radcliffe urodził się 31 lipca. To zupełnie jak Harry Potter. Jego mama zdradza: "Dan jeszcze nie ma dziewczyny, ale wiem, że czyta wszystkie listy od fanek."
Daniel nie ma 180 cm wzrostu jak pisze Dominika tylko około 165cm (też nieźle - dopisek redakcji) - ciekawostka od Kasi.

...Daniel Radcliffe wciśnięty w fotel próbuje zamaskować swój zadziwiający jak na 13-latka wzrost, który wynosi aż 180 cm.
Emma Watson - jej ulubionym przedmiotem w szkole jest WF. Emma jest damą w każdym calu. Siedzi elegancko wyprostowana na krześle, a jak się uśmiecha widać jej kolorowy aparat na zęby.
Rupert Grint - jego ulubioną sceną jaką zagrał w "HPiKT" było to wymiotowanie ślimakami, ponieważ ślimaki miały różne smaki: czekoladowy, cytrynowy, pomarańczowy, bananowy. - ciekawostka od Dominiki.

...w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic" występuje gadający pająk wielkości małego słonia, o wadze 750 kg! Każdą jego nogą poruszał na planie jeden człowiek, a całość kontrolowały komputery i monitory wideo.
Komnata Tajemnic wydaje się mieć setki metrów i jest cała zalana wodą. Ta wodna otchłań w rzeczywistości miała... 30 cm. Wodę zabarwiono na czarno, stąd wrażenie niesamowitej głębi.
Tytułową Komnatę budowało 300 robotników, 25 grafików, 4 dekoratorów, 5 artystów malarzy, 4 rzeźbiarzy i 20 pomocników dekoratorów - ciekawostka od Dominiki.

...kiedy Harry w drugim tomie natknął się na spetryfikowanych Prawie Bezgłowego Nicka i Justyna Flynch-Fletcheya, wyszło na korytarz kilku nauczycieli w tym pan profesor Vector, zaś w czwartej części Moody tańczy z panią profesor Vector. Czyżby magiczna zmiana płci?
Profesor McGonagall na ceremonię przydziału na pierwszym roku wniosła stołek z 4 nogami, a już w czwartym tomie stołek ma tylko 3 nogi. Co się stało z jedną z nóg?
Na uczcie powitalnej w pierwszej części Prawie Bezgłowy Nick powiedział, że ma czterysta lat, a w drugiej części Zaprosił Harry'ego na imprezę z okazji swojej pięćsetnej rocznicy śmierci. - ciekawostka od Dominiki.

Powrót do "Ciekawostek"

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Bolga © 2003. All rights reserved.