Powrót do "Ciekawostek"

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Czy wiecie że...

...Daniel Radcliffe (Harry Potter), w jednym z wywiadów powiedział, że chciałby mieć pelerynę - niewidkę. "Poszedłbym wtedy na prawdziwy koncert rockowy. Rodzice wciąż uważają, że jestem jeszcze za mały."- wyjaśnił - ciekawostka od Asi .

...podobno Rupert Grint (filmowy Ron) nie może się doczekać sceny miłosnej z Emmą Watson (filmową Hermioną). Pragnienie Ruperta zdaje się być najgorszymi myślami Emmy. - ciekawostka od "Pasty".

...w książce jest wiele imion i nazwisk zaczynających się tymi samymi literami, np.: Severus Snape, Helga Hufflepuff, Godryk Gryffindor, Rowena Ravenclaw, Salazar Slytherin, Dudley Dursley, Minerva McGonagall, itp... Naprawdę dużo!!! Podobną sprawą jest to że dużo nazw i imion zaczyna się na literkę "H" jak: Harry, Hermiona, Hedwiga, Hermes, Hagrid, Hooch, Hardodziób, Hogwart, Hogsmeade, Helga Hufflepuff ...itp. !! - ciekawostka od Dominiki.
I co Wy na to?

..."Nienawidzę oglądać siebie na ekranie" - twierdziła J. K. Rowling, autorka cyklu powieści o Harry'm Potterze, kiedy pytano ją przed premierą pierwszego filmu, czy nie pokaże się w nim choć przez chwilę. Ale pokusa była zbyt silna i w drugiej części Rowling pojawiła się na samym początku na ulicy Śmiertelnego Nokturnu - niebezpiecznego zaułka, do którego Harry Potter trafił przez pomyłkę. Trudno ją jednak rozpoznać - ta piękna młoda kobieta jest ucharakteryzowana na starą wiedźmę. (To chyba ta co się nachylała do Harrego;-) - ciekawostka od Dominiki.

...w jednym z wywiadów Emma Watson (Hermiona) powiedziała:
- Na planie (filmowym) przyległy do nas pewne przezwiska. Mnie nazywają "jednorazowa Watson", bo zawsze tak gram, aby nie trzeba było powtarzać sceny...no prawie zawsze. Daniel i Rupert też mają swoje przezwiska-"Powtórz To, Dan" i "Jeszcze Raz, Grint".
Na pytanie "co zrobić, aby rozpłakać się na zawołanie?" aktorzy odpowiedzieli jednakowo- "gapić się w ścianę, dopóki nie pojawią się łzy". Wybili się jednak bliźniacy, James i Oliver Phelps'owie (Fred i George). Ci odpowiedzieli: "spojrzeć na brata..." - ciekawostki od Joasi.

...wiele dzieci, które przeczytały "Harry'ego Pottera..." ale nie ma jeszcze 11 lat, czeka z utęsknieniem na swoje 11 urodziny w nadziei, że otrzymają list z Hogwartu!!! - ciekawostka od Dominiki.

...katolicki ksiądz z Windischgarsten (północna Austria) nazwał książkową serię z Harrym Potterem dziełem szatana. Proboszcz austriackiej prowincji powiedział w radiowej audycji, że obawia się o dusze dzieci, czytelników Harry'ego Pottera. Literatura ta, która od kilkudziesięciu miesięcy bije wszelkie rekordy popularności w wielu krajach świata, opisuje przygody chłopca - ucznia szkoły dla czarodziejów. Magia zawarta w tych książkach, według proboszcza, jest sprzeczna z nauką płynącą z Pisma Świętego- ciekawostka od Dominiki.
A Watykan mówi zupełnie co innego!

...urodziny Harry'ego przypadają na 31 lipca? Z tej też okazji Wydawnictwo Scholastic Books publikujące przygody Harry'ego Pottera w USA postanowiło wydać nową wersję książek. Będą one kolorowe i znajdą się w nich fotki z filmu "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" - ciekawostka od Dominiki.

...Daniel Radcliffe, tytułowy bohater filmowych opowieści o Harrym Potterze, po premierze drugiej części cyklu J.K. Rowling - filmu "Harry Potter i komnata tajemnic", udzielił wielu wywiadów. 13-letni aktor, który za swą ostatnią rolę otrzymał aż 3 miliony dolarów, wyznał niedawno, że odkąd zagrał słynnego ucznia Hogwartu, jego życie zmieniło się, wydoroślał i - jak sam twierdzi - myśli "teraz za dwóch" - ciekawostki od Dominiki.

...wiele nazw w książkach "Harry Potter..." zostało zaczerpniętych z map, np.. Snape to wioska w Anglii. Quidditch to wymyślona nazwa. J.K.Rowling po prostu chciała, żeby nazwa zawierała literę Q. Najszczęśliwsi ludzie nie stają się duchami - ciekawostki od Dominiki.

...było ok 17 wersji 1 rozdziału I części!!! Śmierć rodziców Harrego była na początku tylko malutką wzmianką, ale kiedy zmarła mama autorki to bardzo to przeżyła i opisała wszystko dokładniej - ciekawostka od Dominiki.

...jeśli przeczytamy OD TYŁU napisy na zwierciadle "AIN EINGARP" wyjdą napisy po polsku. Sama nazwa czytana od tyłu daje wyraz "PRAGNIENIA" - ciekawostka od Dominiki.

...Joanne K. Rowling podpisała z wytwórnią Warner Bros. kontrakt na produkcję ośmiu filmów o Harrym Potterze. Czyżby oprócz zapowiadanych siedmiu tomów planowała napisanie jeszcze ósmej części o przygodach nastoletniego czarodzieja? Pozostaje nam tylko spokojnie czekać na pojawienie się kolejnych książek.

...w trakcie trwania castingu do filmu "Harry Potter i kamień filozoficzny" Richard Harris, odtwórca roli Dumbledore'a, czytał dzieciom scenariusz. W pewnym momencie podszedł do niego Rupert Grint (filmowy Ron) i z powagą powiedział: "Panie Harris, to było całkiem zadowalające, ma pan tę rolę." - ciekawostka od Asi.

...specjaliści od efektów specjalnych mocno namęczyli się przy stworzeniu ogromnego pająka Aragoga, który miał mieć 3 metry wzrostu i nogi o rozpiętości 6 metrów. Każdą jego nogą musiał poruszać inny członek zespołu, a nad ich współdziałaniem czuwała skomplikowana aparatura, składająca się głównie z pneumatycznych podnośników, komputerów i monitorów video. Cała konstrukcja Aragoga ważyła prawie 750 kilogramów.

...do nakręcenia scen z latającym samochodem zużyto aż 14 błękitnych fordów Anglia. Pojazdy należało przerobić tak, by przedstawiały samochód w różnych fazach rozwoju akcji - od momentu, gdy chłopcy zabierają Harry'ego od Dursleyów, aż do chwili lądowania na drzewie, które kończy się całkowitym zniszczeniem samochodu. W poszukiwaniu pojazdów ekipa przemierzyła prawie całą Anglię. Na szczęście nie zniszczono żadnego zabytkowego samochodu ponieważ większość ze znalezionych maszyn i tak nie nadawała się do jazdy.

...w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic", głosu Harry'emu użyczył Aleksander Gręziak. To radykalna zmiana, gdyż w pierwszej części filmu głosem Aleksandra Gręziaka przemówił...Seamus Finnigan. Informacji tej udzieliło nam studio "Sonica", które zajmowało się dubbingiem obydwu części filmu "Harry Potter" - ciekawostka od Asi .

herb Hogwart'u

... w herbie Hogwartu widnieją słowa: "Draco dormiens nunquam titillandus" co w wolnym tłumaczeniu brzmi: "Śpiącego smoka nigdy nie należy drażnić". Cóż to może oznaczać i dlaczego umieszczono to zdanie w herbie Hogwartu? Jeśli macie jakiś pomysł na wytłumaczenie tej zagadki, to napiszcie , a najciekawsze rozwiązania umieścimy na stronie. Powodzenia!

...na potrzeby realizacji filmu "Harry Potter i komnata tajemnic" wykonano ponad 1000 mioteł, cztery fordy zniszczono w scenie, w której Harry i Ron lądują samochodem na gałęziach wierzby bijącej, natomiast postać domowego skrzata Zgredka została stworzona komputerowo, a w trakcie zdjęć zastępowała go... pomarańczowa piłka na patyku.

...fani Harry'ego Pottera nazywają swoje zwierzątka imionami ulubionych bohaterów książek J.K Rowling. Harry, Hedwiga i Voldemort trafili na listę najpopularniejszych imion dla zwierząt w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku (2002). To pokazuje, jak duży wpływ na wybór nazwy dla zwierzątka mają ulubione książki czy filmy.

...norwescy ekolodzy są zaniepokojeni - Populacja białych śnieżnych sów będąca pod ochroną jest zagrożona - alarmują. W książce Harry'emu towarzyszy biała sowa Hedwiga. W czarodziejskim świecie sowy służą do przenoszenia poczty. - Tysiące ludzi dzwonią do nas z pytaniem, w jaki sposób można wejść w posiadanie sowy podobnej do Hedwigi - skarżyła się w norweskiej telewizji Janne Sollie, dyrektor tamtejszego Komitetu Zarządzania Zasobami Naturalnymi.

...na londyńskim dworcu King Cross przy barierce między peronem dziewiątym a dziesiątym - tam mieści się magiczne przejście do czarodziejskiego świata - cały dzień stoi policjant. Kilkoro dzieci poważnie bowiem poturbowało się, usiłując przejść przez ścianę.

... początki kariery Rowling jako pisarki były bardzo trudne - nikt nie chciał wydać jej I tomu z serii Harry Potter. A gdy w końcu znalazł się wydawca, to zażądał aby na okładkach książek o HP nie mogło widnieć całe imię autorki, ponieważ nie chciał wyjawić jej płci. Tak więc na okładce jest napisane J.K.Rowling.

...na podstawie książek z serii Harry Potter tworzone są ćwiczenia dla dyslektyków a tymczasem na początku zarzucano Rowling, że fabuła i budowa zdań jest zbyt skomplikowana dla młodych ludzi i z tego powodu żadne dziecko nie zrozumie o czym opowiada książka, ponieważ jest dla niego zbyt trudna i poważna.

...zanim wydano pierwszy tom książki, Rowling musiała przystać na wiele warunków wydawcy. Jednym z najważniejszych była zmiana tytułu książki z "Harry Potter i Kamień Czarodziejów" na "Harry Potter i Kamień Filozoficzny".

...bilety na film "Harry Potter i komnata tajemnic" sprzedają się lepiej niż na pierwszą część. Można się zatem spodziewać, że ekranizacja drugiej książki pobije rekord poprzedniego filmu, który zarobił na całym świecie ponad 965 mln dolarów i zajmuje obecnie drugie miejsce na liście największych kinowych przebojów wszech czasów.

...J.K.Rowling spodziewa się dziecka i dlatego nie mogła uczestniczyć w krakowskich Targach Książki. Z tego też powodu Order Uśmiechu, który otrzymała, zostanie jej wysłany pocztą.

...13-letni Daniel Radcliffe, który wcielił się w rolę Harry'ego Pottera przyznaje, że dzięki roli małego czarodzieja stał się sławny. "Harry Potter poniekąd odmienił moje życie" - mówi młody aktor. "Wcześniej nigdy nie widziałem swojej twarzy na autobusie" - dodaje.

...prawie wszystkie pieniądze ze sprzedaży nowych książek: "Quidditch przez wieki" i "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", przeznaczane są na potrzeby dzieci z najbiedniejszych krajów świata.

...w dzieciństwie Rowling była nieśmiałą okularnicą, pełną kompleksów, odrzuconą przez rówieśniczki i bawiącą się głównie z chłopcami. I to właśnie koledze autorki z tamtych lat zawdzięcza imię główny bohater, nazywał się on bowiem...Harry Potter.

...książka "Quidditch przez wieki" zabazgrana jest przez Rona i Harry'ego rysunkami, wyzwiskami, nazwami ulubionych drużyn quidditcha, itp.

...monety z podobizną Harry'ego Pottera mają być prawnym środkiem płatniczym na brytyjskiej wyspie Man. Będą to złote, srebrne i miedziane pieniążki. Podobizna Harry'ego znajdzie się na awersie monety, na rewersie - królowa Elżbieta II.

...wszystkie cztery części książek o Harry'm Potterze sprzedano w 116 milionach egzemplarzy.

... w polskiej wersji językowej Harry przemówił głosem Jonasza Tołopiło, który użyczał już głosu filmowym postaciom: Krzysiowi w "Tygrysie i przyjaciołach" oraz młodemu Anakinowi Skywalkerowi w "Gwiezdnych wojnach - Mroczne widmo".

...odkąd biała sowa stała się towarzyszką Harry'ego pełniąc rolę listonosza, o jej posiadaniu marzy co drugie dziecko, które oglądało film.

...Richard Harris, który odtwarza postać Dumbledore'a początkowo nie chciał zagrać w filmie. Dopiero jego 11-letnia wnuczka postraszyła go, że jeżeli nie zagra, to przestanie się do niego odzywać. I to go przekonało.

...kawiarnia, w której Rowling pisała przygody Harry'ego, stała się miejscem wycieczek wielu turystów.

...Daniel Radcliffe - filmowy Harry nie lubi czytać książek, bo ma trudności z koncentracją i trudno mu usiedzieć w jednym miejscu. Choć przeczytał książki o Harrym, nie oszalał na ich punkcie. Ciekawe dlaczego?

...Chris Columbus przyznał, że do reżyserowania filmu o Harrym namówiła go córka - potteromaniaczka .

...dzięki książkom o Harrym Potterze 70% młodych Anglików dobrowolnie odwiedza okulistę. Na ogół rodzice są zadowoleni z tego faktu. Kłopoty pojawiają się jednak, gdy dzieci mające zdrowe oczy upierają się, aby nosić okulary.

...wiedząc o silnym wpływie książek na dzieci, rodzice proszą autorkę, aby napisała, że Harry nie cierpi słodyczy, nie bałagani i dobrze się uczy.

...dwie czarodziejskie różdżki, które służyły bohaterom na planie filmu zostały sprzedane na aukcji. Zapłacono za nie 12,5 tysiąca funtów. Dochód zasilił organizację zajmującą się pomocą ludziom chorym na raka.

...Emma Watson - filmowa Hermiona chciałaby posiąść magiczną umiejętność stawania się niewidzialną, aby chodzić do kina na filmy od 15 lat.

Powrót do "Ciekawostek"

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Bolga © 2003. All rights reserved.