linia

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Czy wiecie że...

... urodziny Draco Malfoy'a są 5 czerwca, więc urodził się on w znaku Bliźniąt. Przez wielu astrologów Bliźnięta są uważane za znak zmienny i fałszywy, o złośliwym charakterze. Oczywiście nie zawsze jest to prawda, ale te cechy pasują do Dracona - ciekawostka od Wismaka.

smok

... nazwę Grimmauld Place 12 można opisać następująco:. otóż z ang. "grim" oznacza ponury, przygnębiający, obskurny, a drugi człon można podzielić na "maul": poturbować, pokiereszować (można skojarzyć z poturbowaniem sąsiadujących domów nr 11 i 13 kiedy wyłaniała się 12) oraz na "auld" co oznacza stary, dawny. A wszyscy wiemy, jak wyglądała Kwatera Główna Zakonu Feniksa: "(...) pomiędzy numerami 11 i 13 pojawiły się znikąd poobtłukiwane drzwi, a z obu ich stron brudne ściany i ponure okna." - ciekawostka od Gryfonki.

... nawet w encyklopedii internetowej pojawiła się notatka o Harrym Potterze. Wiele informacji znajdziecie na stronie: pl.wikipedia.org - ciekawostka od Magdy.

smok

... różdżki występowały już w Starym Testamencie? Otóż Mojżesz rozdzielił Morze Czerwone za pomocą różdżki w postaci pasterskiego kija, natomiast pewne malowidło z czwartego wieku ukazuje Jezusa, który wskrzesza Łazarza, dotykajac go właśnie różdżką - ciekawostka od Alicji Spinnet.

... wielu ludzi było przekonanych, że mężczyźni naprawdę, potrafią się przeobrażać w wilki. Badania medyczne wskazują, że przynajmniej niektórym domniemaniom wilkołakom wytyczono proces, ponieważ rzeczywiście wyglądały jak wilkołaki – na skutek mutacji genetycznej zwanej hipertrychozą. Ofiary tej choroby mają gęsty zarost na twarzy pokrywający policzki, czoło, nos i powieki. W niektórych przypadkach porośnięte są wszystkie części ciała poza dłońmi i stopami, przez co chorzy wyglądają, jakby właśnie wyszli z charakteryzatorni w Hollywood. Gen odpowiedzialny za tę chorobę został przez lekarzy nazwany „Genem Wilkołaka”. Równie rzadka choroba genetyczna zwana porfirią może wyjaśnić inne wilkołacze cechy. Dolegliwość ta objawia się nadzwyczajną wrażliwością na światło, skutkiem tego cierpiący na nią żyją wyłącznie nocą. Wraz z postępem choroby na skórze pojawiają się rany i znamiona: łatwo je można wziąć za skaleczenie, których wilkołak podobno miał się dorobić, gnając przez las i polując na swą ofiarę. Porfiria może też powodować czerwone przebarwienia zębów i paznokci, co sprawia wrażenie, jakby właśnie został spożyty krwisty posiłek - ciekawostka od Lili Ewans.

smok

... gdyby wszystkie sprzedane książki Harrego Pottera ułożyć obok siebie w rzędzie, okrążyłyby równik 1.4 razy.

... gdyby wszystkie sprzedane książki Harrego Pottera ułożyć płasko to zajęłyby teren około 1000 boisk do piłki nożnej, lub mogłyby pokryć księstwo Monako 3.7 razy.

... w pierwszym dniu sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Irlandii książka "Harry Potter i Zakon Feniksa" była sprzedawana w ilości 21 książek na sekundę. Gdyby te wszystkie sprzedane w Zjednoczonym Królestwie książki ułożyć w stos byłyby 12 razy wyższe niż Mount Everest.

... gdyby jedna osoba chciała przeczytać wszystkie sprzedane książki Harrego Pottera w tempie jedna książki na dzień, zajęłoby to jej 700 000 lat.

... całkowita liczba sprzedanych książek Harrego Pottera jest większa niż populacja Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch razem wziętych.

- ciekawostki ze strony www.veritaserum.com/news-polish.shtml.

... nazwisko Malfoy można tłumaczyć jako starofrancuski "mal" - zły a "foy" - wiara. Znaczy to, że Draco Malfoy to tyle co Smok Wiarołomny lub Smok Obłudny. Severus Snape - łac. severus to "surowy", "srogi", "poważny", ang. snap - "powiedzieć coś zgryźliwie", "warknąć", snappy - "zgryżliwy". Snape to również wioska w Anglii, opodal której jest zamek Snape - ciekawostka od Wampira-lestat.

smok

... ostatnio na lekcji angielskiego poznałam bardzo ciekawą historię, która, jak zauważyłam, ma związek z feniksem Dumbledore'a- Fawkesem. Otóż 5 listopada 1608 r. w Anglii niejaki Guy Fawkes wraz ze znajomym chciał wysadzić w powietrze parlament wraz z królem Jamesem I. Jednak list z ostrzeżeniem do ich rodzin został przechwycony, więc plan Fawkesa nie powiódł się. On i jego znajomy zostali skazani na poćwiartowanie. W każdym razie tradycją stało się, że co roku 5 listopada Brytyjczycy przygotowują lalki, które symbolizują Guya, i wrzucają je do ognia! Wiadomo teraz dlaczego stający w płomieniach feniks został nazwany właśnie Fawkes. :) - ciekawostka od Asi.

... w jednym z wywiadów Daniel Radcliffe - filmowy Harry powiedział, że jego ulubiona postać z HP to Syriusz, a jego ulubionym deserem są aktualnie lody waniliowe z polewą czekoladową - ciekawostka od Ivy.

smok

...od pewnego czasu zastanawiałam się nad znaczeniem imienia/pseudonimu/nazwy (niepotrzebne skreślić) Tom Riddle'a czyli słowa "voldemort". Okazuje się, że jak większość elementów świata Rowling, pochodzi ono z łaciny. Jest "zlepkiem" trzech łacińskich słów: "eVOLo", co oznacza "uciekać", "odlatywać"; "DE", czyli "od" i "MORTis" - "śmierć". Tak więc imię najgroźniejszego czarodzieja wszechczasów znaczy tyle, co "uciekać od śmierci". Bardzo trafne, biorąc pod uwagę fakt, że Tom "podjął kroki(...) by uchronić się od nieodwracalnej śmierci" (HPiCO). - ciekawostka od Ariene.

... tym co mają świra na punkcie znaku rozpoznawanie we wszystkim szatana (ja kimś takim nie jestem) znak "666" oznacza właśnie szatana. Natomiast w książce "HPiCO" na stronie 666 rozpoczyna się jakby rytuał przywrócenia ciała Voldemortowi. - ciekawostka od Jasia.

smok

... pani Rowling nie tylko zadbała o to, aby jej bohaterowie otrzymali odpowiednie imiona, ale również żeby mieli różdżki specjalnie do nich dopasowane. Mam tu na myśli materiał, z którego są wykonane np. różdżka Voldemorta jest zrobiona z cisu, drzewa czczonego przez druidów i podobno niezwykle potężnego magicznie. Nasiona i igły cisu są też silnie trujące. Z kolei ostrokrzew (różdżka Harry'ego) zawieszony w domu miał odpędzać złe duchy. Przypadek czy zamierzenie? - ciekawostka od Ariene.

... pomysł quidditcha - gry czarodziejów, jak twierdzi w jednym z wywiadów J.K. Rowling, narodził się, gdy oglądała grającego w piłkę młodszego księcia Walii - Harry'ego. Według plotek Potter nosi swoje imię na cześć księcia. Inna głosi, że pani Rowling miała przyjaciela o tym właśnie imieniu i nazwisku. - ciekawostka od Oli.

smok

... obliczyłam, że jeżeli Huncwoci urodzili się w 1960 roku, a dwadzieścia lat później Harry, czyli w 1980 roku, to do Hogwartu poszedł w 1991, a w drugiej klasie był w 1992. Wtedy było powiedziane, że Voldemort pięćdziesiąt lat wcześniej otworzył Komnatę Tajemnic, czyli w 1942 kiedy był w piątej klasie. Czyli jeżeli odejmiemy piętnaście lat, to wyjdzie nam prawdopodobny rok narodzin Voldemorta - 1927 rok. - ciekawostka od Rei.

... Krzywołap jest skrzyżowaniem kota z kugucharem. "To małe stworzonko przypomina kota, ma nakrapiane, cętkowane lub łaciate futro, olbrzymie uszy i ogon z pędzelkiem jak u lwa. Kuguchar jest inteligentny, niezależny i czasem agresywny, ale jeśli spodoba mu się jakaś czarownica lub czarodziej, może być wspaniałym zwierzątkiem domowym. Ma niezwykłą zdolność wykrywania przykrych i podejrzanych osobników, potrafi też doprowadzić do domu swojego właściciela, jeśli ten zabłądzi. Kuguchary rodzą do ośmiu młodych w jednym miocie i mogą krzyżować się z kotami." Moim zdaniem po skrzyżowaniu z kotem pozanikały niektóre cechy takie jak ogon z pędzelkiem. Opis się zgadza. Co do zdolności wykrywania podejrzanych osobników, to przecież chyba każdy wie jak to było z Parszywkiem - ciekawostka od Chomci.

smok

... na stronie internetowej JKR przeczytałam o tym, że data urodzin Freda i George'a to (dosyć łatwe do odgadnięcia) April Fool's Day, czyli 1 kwietnia! - ciekawostka od Ewy.

... w angielskich nazwach piłek używanych w quidditchu, powtarzają się litery, które wystepują w nazwie samej gry: quaffle (kafel), bludger (tłuczek) i snitch (znicz);
Dursley - miasteczko niedaleko miejsca, w którym urodziła się J.K.Rowling;
Firenzo - od włoskiej nazwy Florencji (Firenze);
Flitwick - miasteczko w Anglii;
Delacour, Fleur - po francusku "kwiat dworu";
Patil, Parvati - Parvati to hinduska bogini;
Ronan - święty irlandzki (Ronan jest rudy, jak wielu Irlandczyków);
Beauxbatons - po francusku "piękne różdżki" (ta szkoła znajduje się we Francji) - ciekawostki od Luny.

Jeżeli znajdziesz coś ciekawego : informację o postaciach, autorce lub zdarzeniach związanych z książką "Harry Potter..." napisz do nas a zamieścimy je na naszej stronie.

Archiwum ciekawostek: | część 1 | część 2 | część 3 | część 4 |

Bolga © 2004. All rights reserved.