linia
Harry Potter i więzień Azkabanu plakat do filmu
linia

Zdjęcia do filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" rozpoczęły się 24 lutego 2003, natomiast premiera nastąpiła 4 czerwca 2004 roku. Przekonajcie się, co działo się na planie filmowym, a także obejrzyjcie zdjęcia z samego filmu.
W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" wystąpili ci sami aktorzy, którzy grali od początku (patrz "Harry Potter i kamień filozoficzny"): Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Rupert Grint jako Ron Weasley, Emma Watson jako Hermione Granger oraz Robbie Coltrane jako Rubeus Hagrid. Natomiast na tej stronie przedstawiamy Wam tych aktorów, którzy zagrali w "Więźniu Azkabanu", a nie było ich w poprzednich filmach o Harrym.

26 listopada 2004 film ten ukazał się w Polsce na kasetach VHS i płytach DVD.

linia

Chrisa Columbusa na fotelu reżysera zastąpił Alfonso Cuarón - reżyser urodzony w Meksyku. Alfonso Cuarón pracował już na planie z dziećmi. W 1995 roku zrealizował film "Mała księżniczka", adaptację popularnej powieści autorstwa Frances Hodgson Burnett. O nowym reżyserze powiedzieli:
rzecznik studia Warner Bros. Pictures: "Jesteśmy pewni, że talent Alfonso Cuaróna spowoduje, iż trzeci film o Harrym Potterze po raz kolejny przybliży widzom świat magii i przygody w sposób przykuwający uwagę".
Chris Columbus: "Pokochałem aktorów i całą ekipę pracującą nad opowieściami o małym czarodzieju. Kiedy zdecydowałem, że przy trzecim filmie będę pracować wyłącznie jako producent, zastanawiałem się, kto zastąpi mnie na fotelu reżysera. Bardzo się cieszę, że będzie to ktoś tak utalentowany i kreatywny jak Alfonso Cuarón".
Alfonso Cuaron o swojej nowej pracy: "Harry Potter zawładnął umysłami milionów ludzi. Także moim. Dlatego jestem niezwykle podekscytowany, że dołączylem do ekipy pracującej nad trzecim filmem o małym czarodzieju. Nie wydaje mi się, by słowa posępny, złowrogi, mroczny, tak bardzo kojarzyły się z powieścią "Harry Potter i więzień Azkabanu". W tej książce odnaleźć można także wiele bardzo zabawnych fragmentów. Wydaje mi się, że zamiast w stronę mroku, ta proza zmierza w stronę uczuć i emocji".
Przeczytajcie różne artykuły na temat filmu "HP i więzień Azkabanu".

Alfonso Cuaron
linia
Julie Christie

JULIE CHRISTIE (MADAM ROSMERTA) Urodziła się 14 kwietnia 1941 roku w Chabua w Assam w Indiach, gdzie jej ojciec posiadał plantacje herbaty, a Julie tam dorastała. Trudnego zawodu aktorskiego uczyła się w London's Central School of Music and Drama. Krytycy i publiczność dostrzegli po raz pierwszy jej talent w filmie Billy Liar w 1965 roku i w tym samym roku Julie Christie otrzymała Oskara za najlepszą rolę żeńską w obrazie Darling. Zagrała również w filmach: Randka z Lucy (Mama Lucy), Belfegor - upiór Luwru (Glenda Spencer), Hamlet (Gertruda) oraz Doktor Żywago (Lara) i wielu innych. W ekranizacji III części przygód Harry'ego Pottera wcieli się w postać Madam Rosmerty - barmanki z Trzech Mioteł, pubu w wiosce Hogsmeade.

Madam Rosmerta
linia
Pam Ferris

PAM FERRIS (CIOTKA MARGE) Urodziła się w 1950 roku w Hanoverze w Niemczech. Kiedy Pam miała 13 lat jej rodzina wyemigrowała do Nowej Zelandii. I tam Pam występowała w teatrze w Christchurch. Do Anglii przyjechała w wieku 22 lat. Zagrała w wielu filmach, m.in. Death to Smoochy - 2001 (Tommy Cotter), Matylda (Matilda) - 1996 (Agatha Trunchbull). W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" odtworzy postać ciotki Marge - siostry wuja Vernona, która bardzo nie lubi Harry'ego. Sadzi, że jest on dzieckiem dziwnym i niebezpiecznym. Jest za to zakochana w swoim bratanku - Dudley'u, którego uważa za wspaniałego młodzieńca.

Ciotka Marge
linia
Michael Gambon

MICHAEL GAMBON (ALBUS DUMBLEDORE) Aktor nazywany przez innych "wspaniałym Gambonem" urodził się 19 października 1940 roku w Dublinie, w Irlandii. Najpierw pracował jako inżynier, ale gdy miał 21 lat zdecydował się zostać aktorem. Karierę aktorską rozpoczął w Dublinie, a później przeniósł się do Londynu, gdzie wkrótce stał się jednym z najlepszych aktorów teatralnych w Wielkiej Brytanii, często odtwarzając na scenie postacie szekspirowskie. M.Gambon ma również ogromny dorobek filmowy, zagrał w ponad 20 obrazach, ostatnio m.in. w "Gosford Park". W 1998 roku otrzymał z rąk królowej tytuł szlachecki. W III części filmu o Harrym zastąpi zmarłego Richarda Harrisa w roli dyrektora Hogwartu - mądrego i sędziwego profesora Albusa Dumbledore'a.

Albus Dumbledore
linia
Jimmy Gardner

JIMMY GARDNER (ERNIE PRANG) Urodził się 24 sierpnia 1924 roku w Newmarket (Suffolk) w Anglii. Pracował ze znanymi reżyserami, występował z wieloma wspaniałymi artystami w filmach i w teatrze, również w sztukach Szekspira. Powiedział, że zbliżając się do 80-tki wcale nie zamierza odejść na emeryturę i niecierpliwie czeka, żeby usłyszeć, kiedy będzie filmowana III część Harry'ego Pottera. W czasie II wojny J.Gardner był artylerzystą a po wojnie został aktorem i grał różne role: w horrorach ale też w "Robin Hood i książę złodziei", a ostatnio zagrał Rubinsteina w "Pianiście" Polańskiego. W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" wcieli się w postać Erniego Pranga - kierowcę Błędnego Rycerza, autobusu dla czarodziejów.

Ernie Prang
linia
Gary Oldman

GARY OLDMAN (SYRIUSZ BLACK) Urodził się 21 marca 1958 w Londynie. Jeden z najzdolniejszych aktorów brytyjskich, o którym Francis Ford Coppola powiedział: "To wielki aktor. Najlepszy aktor swojego pokolenia". Sławę przyniosły mu głównie demoniczne role neurotyków i czarnych charakterów m.in. w filmach: "Dracula", "Leon Zawodowiec", "JFK", "Hannibal" oraz "Piąty element". W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" wcieli się w postać tajemniczego i budzącego grozę Syriusza Black'a, ojca chrzestnego Harry'ego Pottera, który ucieka z Azkabanu. Ucieczka ta powoduje wielki strach i zamęt w świecie czarodziejów, gdyż wszyscy sądzą, że Syriusz jest bardzo niebezpieczny.

Syriusz Black
linia
Timothy Spall

TIMOTHY SPALL (PETER PETTIGREW) Urodził się 27 stycznia 1957 roku w Londynie. Jest bardzo cenionym aktorem brytyjskim i dostał wiele nagród za swoje filmowe i sceniczne kreacje. Z rąk królowej Elżbiety II otrzymał w 2000 roku Order Brytyjskiej Korony. Timothy Spall wystąpił m.in. w filmach: "Wszystko albo nic", "Vanilla Sky", "Sekrety i kłamstwa". Znany jest też z szekspirowskich ról granych na scenie Teatru Narodowego w Londynie. W filmie Alfonso Cuaron'a wcieli się w niezbyt sympatyczną postać Petera Pettigrew - dawnego przyjaciela ojca Harry'ego, który przeszedł na stronę Voldemorta, doprowadził do śmierci Lily i Jamesa Potterów, a obecnie ukrywa się w skórze szczura Parszywka.

Peter Pettigrew
linia
David Thewlis

DAVID THEWLIS (REMUS LUPIN) Urodził się 20 marca 1963 roku w Blackpool, w Anglii. Jest cenionym, wszechstronnym brytyjskim aktorem, który studiował w Guild Hall School of Music and Drama. Talent Thewlisa objawił się w filmie Mike'a Leigha "Nadzy", który przyniósł aktorowi nagrodę za najlepszą rolę męską na festiwalu w Cannes. David Thewlis wystąpił m.in. w filmach: "Życie jest słodkie", "Całkowite zaćmienie", "Ostatni smok", "Czarny książę" i "Wyspa Doktora Moreau". W filmie "HPiWA" wcieli się w postać Remusa Lupin'a - trzeciego, i jak dotąd, najlepszego nauczyciela obrony przed czarną magią. Lupin to wspaniały czarodziej. Był jednym ze szkolnych przyjaciół ojca Harry'ego.

Remus Lupin
linia
Emma Thompson

EMMA THOMPSON (SYBILLA TRELAWNEY) Urodziła się 15 kwietnia 1959 w Londynie, w Wielkiej Brytanii, w rodzinie artystów, gdyż oboje rodzice byli aktorami. Jest jednocześnie aktorką, producentką i scenarzystką. Jej nazwisko stało się sławne po występach w rewii "Not the Nine O'Clock News" oraz w komediowym serialu telewizyjnym "Al Fresco". Zagrała m.in. w "Umrzeć powtórnie", 1991 Amandę Sharp; "Powrocie do Howards End", 1992 Margaret Schlegel; "Okruchach dnia", 1993 Pannę Kenton oraz w "Rozważnej i romantycznej", 1995 Elinor Dashwood. W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" odtworzy postać profesor Sybilli Trelawney - wrazliwej nauczycielki wróżbiarstwa, która kilka razy przepowie Harry'emu śmierć.

prof. Trelawney
linia
Paul Whitehause

PAUL WHITEHAUSE (SIR CADOGAN) Urodził się 17 maja 1958 roku w Cardiff, w Walii. Jest jednocześnie aktorem, scenarzystą i producentem filmowym. Jego kariera zaczęła się, kiedy opuścił uniwersytet na pierwszym roku studiów i został dekoratorem, a następnie ze swoim starym przyjacielem Charlie Higson'em stworzyli grupę, która obecnie jest uznawana za "śmietankę" brytyjskiego talentu komediowego. Johnny Deep uznał P.Whitehouse'a, gwiazdę pokazywanego w BBC programu "The Fast Show" za najśmieszniejszego aktora wszechczasów. W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" Paul wcieli się w postać Sir Cadogana - zabawnego rycerza, który znajduje się na portrecie w Wieży Północnej Hogwart'u.

Sir Cadogan
linia


Bolga © 2004. All rights reserved.