linia
J.K. Rowling J.K.Rowling J.K.Rowling
Rowling podpisująca książki

Oto adres oficjalnej strony JK Rowling: http://www.jkrowling.com/

A to strona z polskim przekładem oficjalnej strony JK Rowling

31 lipca 1965 roku, w angielskim mieście Bristol, urodziła się przyszła autorka książek o Harrym Potterze - Joanne Kathleen Rowling. J.K. Rowling ma młodszą siostrę. Lubiła jak ojciec czytał jej książki zawierające treści magiczne. W roku 1970 lub 1971 Joanne, pełna weny twórczej pięcio- lub sześciolatka, utwierdza się w przekonaniu, że jej powołaniem jest pisanie. W tym czasie wymyśla swoje pierwsze opowiadanie o króliku imieniem...Królik.
Rodzina Rowling przeprowadzała się dwukrotnie. Najpierw do Winterbourne, później na wieś do Tutshill, gdyż jej rodzice zawsze marzyli o życiu na wsi.
Warto wspomnieć, że w Winterbourne jej dwójka przyjaciół nazywała się Potter. Bardzo podobało się jej to nazwisko, i być może to właśnie skłoniło ją do nadania nazwiska Potter głównemu bohaterowi.
Szkołę średnią ukończyła jako najlepsza uczennica. Bardzo lubiła język angielski, natomiast unikała sportów - miała nadwyrężony bark. Podczas przerw ulubionym jej zajęciem było czytanie opowiadań o odważnych bohaterach.
Dalej studiowała na Uniwersytecie Exeter, ucząc się języka francuskiego. Cały rok poświęciła na naukę tego języka w Paryżu. Po zakończeniu studiów podjęła pracę jako sekretarka w Londynie w Amnesty International. Gdy nikt jej nie widział pisała swoje opowiadania na maszynie... Pomysł napisania powieści o chłopcu - czarodzieju narodził się w jej głowie, gdy jechała pociągiem z Manchesteru do Londynu latem 1990 roku. Od tego czasu pisała o Harrym nawet na serwetkach i chusteczkach w różnych barach i pubach.
W 1992 roku postanowiła wyjechać do Portugalii, gdzie uczyła języka angielskiego. Poślubiła także jednego z Portugalczyków, jednak ten ślub był kompletnym niewypałem. Szybko się rozwiodła i samotnie wychowywała swoją córeczkę - Jessicę. Zamieszkała w Edinburghu i o dziwo nie szukała pracy - przez cały czas pisała.
Nadszedł wreszcie upragniony koniec pierwszego tomu. Wydanie pierwszego tomu wcale nie przyszło jej łatwo. Wręcz przeciwnie: wydawnictwa odrzucały tę książkę, gdyż uważały ją za zły przykład dla dzieci. Wydawcy sądzili, że fabuła jest dla małych czytelników zbyt trudna, a poza tym powieść zaczynająca się śmiercią rodziców głównego bohatera mogła zniechęcić.
Joanne wynajęła agenta - Christophera Little 'a i dopiero jemu udało się sprzedać manuskrypt wydawnictwu Bloomsbury Children 's Books. W czerwcu 1997 ukazuje się pierwsza część powieści o młodym czarodzieju: "Harry Potter i kamień filozoficzny". Książka szybko okazła się wielkim sukcesem. Rowling odbierała coraz więcej wyróżnień i nagród, m.in.: została nazwana "Najlepszym brytyjskim autorem książek dla dzieci roku", w kategorii dzieci 9 - 11.
Najlepszym jej posunięciem było sprzedanie praw do publikacji amerykańskiemu wydawnictwu. W USA zapanowała potteromania. Wszyscy czytali o przygodach małego czarodzieja. Początkowo nawet niektórzy dorośli czytali ją po kryjomu, gdyż miała dziecięcą okładkę. Szybko jednak zmieniono ją na bardziej dojrzałą. Otrzymała także w Wielkiej Brytanii trzy razy z rzędu wyróżnienia na "Najmądrzejszą książkę".
Postanowiła następnych tomów nie zgłaszać do tego konkursu, aby innym dać szansę pokazania się. W 1997 roku oznajmiła, iż cały cykl powieści będzie się składał z siedmiu tomów. Następne nagrody, następne tomy. W 1998 roku ukazuje się "Harry Potter i komnata tajemnic", w 1999 trzeci: "Harry Potter i więzień Azkabanu", który podobnie jak dwie poprzednie książki, trafia na listę bestsellerów, gdzie utrzymuje się do tej pory. Latem 2000 wydany zostaje "Harry Potter i Czara Ognia" - w USA sprzedano 35 milionów egzemplarzy książki. W tym samym roku Rowling otrzymała tytuł Autora Roku 1999, uznawany w Wielkiej Brytanii za równie ważną nagrodę jak Oscar w USA. Szkocka pisarka pokonała takich popularnych twórców jak Stephen King i Terry Pratchett.
Wszystkie te tomy nie schodzą z listy najlepiej sprzedających się książek na świecie od czasu ich premier. Wszystkie książki zostały przetłumaczone na 35 języków. Autorka sprzedała także prawa do ekranizacji przygód Harry'ego. Pierwszy film ukazał się 16 listopada 2001r. 26 grudnia 2001 Joanne poślubiła Neila Murraya, który jest anestezjologiem i razem z nim i Jessicą, zamieszkała w Szkocji, w mieście o nazwie Perthshire.W czerwcu 2002 roku w księgarniach pojawiły się dwie nowe książki: "Quidditch przez wieki" i "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", które Rowling napisała tuż po skończeniu czwartej części przygód Harry'ego. W marcu 2003 r. urodziła syna. 21 czerwca 2003 ukazał się tak długo oczekiwany V tom pt: "Harry Potter and the Order of the Phoenix", który w Polsce został wydany w styczniu 2004 roku pod tytułem "Harry Potter i Zakon Feniksa". Na kolejny, VI tom - "Harry Potter and the Half-Blood Prince" anglojęzyczni fani musieli poczekać do 16 lipca 2005, natomiast w Polsce "Harry Potter i Książę Półkrwi" ukazał się o północy 27/28 stycznia 2006 roku.

na premierze Harry Potter i czara ognia
J.K.Rowling i jej wierni fani
autorka podczas premiery filmu 'Harry Potter i komnata tajemnic'

Kontakt z autorką możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem agenta międzynarodowego pod adresem:

CHRISTOPHER LITTLE LITERARY AGENCY 10 EEL BROOK STUDIOS 125 MOORE PARK ROAD LONDON SW6 4PS ANGLIA