Powrót do strony "Artykuły"

Autorka ujawnia

Śmierć jednego z głównych bohaterów sagi, romans Harry'ego, rozwiązanie zagadki Voldemorta - to niektóre szczegóły piątej części sagi o Harrym Potterze, które J.K. Rowling ujawniła w piątkowych (20 czerwca) wywiadach. Powieść "Harry Potter i bractwo Feniksa" trafi do sprzedaży w piątek o północy.
Sprowokowana błaganiami fanów Pottera, Rowling uchyliła rąbka tajemnicy i zdradziła na kilka godzin przed rozpoczęciem sprzedaży książki kilka szczegółów na temat jej treści. Są one jednak na tyle enigmatyczne, że raczej nie zaspokoją ciekawości czekających, a nawet zaostrzą.
"W piątej części sagi Harry jest gniewny. Wścieka się właściwie przez większość tego tomu. Harry po raz pierwszy nawiązuje też pewien rodzaj związku z dziewczyną, kładąc nacisk na słowa pewien rodzaj. Bardzo zabawnie było to pisać. Harry jest bardzo nieśmiały i, jak większość chłopców, zupełnie nie rozumie psychiki dziewcząt. Potter za każdym razem, gdy powraca do szkoły, przechodzi ciężkie próby, myślałam więc, że kilka pocałunków osłodzi czytelnikom lekturę" - mówiła pisarka.
Niestety, Rowling zasiała też w czytelnikach wiele złych przeczuć. Zapytana o to, czy Harry wyjdzie żywy z przygód w szkole Hogwart, pisarka odpowiedziała przewrotnie, że chyba tylko śmierć bohatera może powstrzymać ruch wielkiej handlowej machiny, która rozkręciła się wokół sagi. Rowling deklaruje, że jest już tym bardzo zmęczona.
"Nigdy nie przypuszczałam, że będę obfotografowywana w najbardziej niespodziewanych momentach, nie przychodziło mi też do głowy, że Harry może wpływać negatywnie na życie mojej córki, a tak niestety jest" - przyznała autorka.
W najnowszej książce wszystko jest większe niż w poprzednich. Poczynając od objętości - tomisko liczy sobie niemal 800 stron - poprzez bohaterów, którzy wchodzą w wiek dojrzewania. Harry zaczyna poważnie myśleć o swej przyszłości, zawodzie, który powinien wybrać po ukończeniu szkoły. Potter ma już 15 lat i jest zupełnie kimś innym niż 11-letni wesoły chłopczyk, którego czytelnicy pamiętają z pierwszego tomu sagi.
Tom czwarty zakończył się cudowną ucieczką Harry'ego z rąk Voldemorta, który odzyskał swoją moc. Piąta część sagi rozpoczyna się miesiąc później, podczas wakacji, które Harry spędza tradycyjnie u swojej mugolskiej rodziny, odcięty od informacji z magicznego świata. Rowling zdradziła też inne szczegóły - w snach Harry'ego pojawia się ciemny korytarz i tajemnicze drzwi, w szkole jest coraz więcej pracy i nieporozumień z nauczycielami i kolegami. Niestety, w piątym tomie ginie też jeden z głównych bohaterów opowieści.
Joanne K. Rowling przyznała w wywiadzie wyemitowanym we wtorek, 17 czerwca, w telewizji BBC, że "sama już nie wie, ile zarobiła na serii o Harrym Potterze, ponieważ w pewnej chwili przestała liczyć wpływające pieniądze".
Majątek pisarki szacowany jest na 280 milionów funtów, co plasuje ją na szczytach list najbogatszych kobiet świata, przed brytyjską królową.
Joanne K. Rowling pozostała jednak bardzo skromną osobą. Nie zapomniała czasów, gdy z trudem wiążąc koniec z końcem, pisała wieczorami pierwszy tom sagi o Potterze. W wywiadzie pisarka przyznała, że zasadniczą zmianę jej warunków życiowych przyniosło wejście serii na rynek amerykański - wtedy zbudowała dom, do którego przeprowadziła się z rodziną z wynajmowanego mieszkania.
Rowling przyznała, że ciągle jeszcze nie może się przyzwyczaić do swobody finansowej, jaką dała jej książka o Potterze.
"Czasem wydaje mi się, że to zbyt wiele. Na początku czułam się trochę przestraszona tym deszczem pieniędzy, potem nieco winna, że zarobiłam aż tyle" - powiedziała pisarka.
Przed sukcesem serii o Potterze Rowling nie miała zbyt wysokiego pojęcia o swoich zdolnościach pisarskich.
"Czasem czułam, że jestem beznadziejna. Przychodziło mi niekiedy do głowy, że mam coś do powiedzenia, napisania, ale w sumie to smutne, że potrzebowałam potwierdzenia w publikacji, żeby uwierzyć w siebie" - zaznaczyła pisarka.
Rowling zapewniła czytelników, że zamierza dotrzymać obietnicy i napisać siedem tomów sagi. Podobno zabrała się już nawet za pisanie szóstego tomu i ma gotowy ostatni rozdział siódmej części, zamykający całą opowieść.

Źródło: Interia.pl