Powrót do strony "Artykuły"

Oto artykuł, w którym Jim Dale, aktor, który użycza głosy Harry'emu Potterowi,
opowiada o pracy nad tomem VI.

Artykuł pochodzi ze strony http://www.fortwayne.com/ i nosi tytuł "Spotkanie z człowiekiem, który użycza głosu Harry'emu Potterowi i jego kumplom".

Nie możemy się doczekać, żeby usłyszeć kolejną książkę Harry'ego Pottera.

Tak, powiedzieliśmy "usłyszeć". Bo kiedy szósty tom "Harry Potter and the Half-Blood Prince", z najgorętszej serii trafi 16 lipca na półki księgarń, to audio książka znajdzie się na tych półkach razem z wersją drukowaną.

A podczas czekania na usłyszenie kolejnej części, mieliśmy szansę porozmawiać z Jimem Dalem, wspaniałym aktorem, użyczającym swojego głosu Harry'emu, Ronowi, Hermionie, profesorowi Dumbledore'owi i wszystkim ludziom Harry'ego Pottera, który opowiedział o pracy nad książką w wersji audio.

Dale rozmawiał przez telefon ze swojego domu w Nowym Jorku. Oczywiście, nie mógł zdradzić żadnego sekretu dotyczącego VI tomu - również tego, która z ważnych postaci umrze - mówi tylko, że tak będzie, przypominając nam, że to sama autorka, J.K. Rowling ujawniła tę informację.

Dale mówi, że wcześniejsze nagrywanie książki jest bardzo sekretnym zajęciem. "Nawet mojej żonie nie mogłem powiedzieć co się stanie", dodał. A możesz założyć się, że wiele osób sprawdza zdolności Dale'a w dotrzymaniu tajemnicy. "Dzieci i wnuki niektórych moich przyjaciół błagają, abym powiedział im co się stanie."

Ale przyjaciele i fani nie dostaną od Dale'a żadnego sekretnego szczegółu na temat fabuły najświeższego Pottera - musiał on podpisać zgodę na zachowanie tajemnicy jeszcze przed przeczytaniem książki. Jak to jest, kiedy się jest jedną z niewielu osób na ziemi, która zna soczyste szczegóły najnowszego tomu? "Jest dość uroczo siedzieć wiedząc dokładnie, co się dzieje w 'Księciu Półkrwi'".

Dale zaczął nagrywać ogromny tom (podobno 672 strony) w kwietniu w Studiu Merlina w Nowym Jorku. "Czyż nie jest to doskonałe miejsce do nagrywania książki Harry'ego Pottera?", pyta Dale.

Jeśli słuchaliście choć jednej z książek audio Harry'ego Pottera, to wiecie, że głosy rzucają magiczny czar na słuchaczy. Rzeczywiście, Dale znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa za "Największą Ilość Głosów Bohaterów w Książce Audio". Aktor mówi, że stworzył ponad 200 głosów bohaterów w serii o Harrym Potterze. Nie jest pewien ile ich jest w VI tomie - nie miał jeszcze czasu, żeby powrócić do książki i policzyć je - ale w tomie V użyczył swojego głosu w sumie 134 postaciom. Jeśli jesteś fanem HP, to wiesz, że bohaterowie przychodzą i odchodzą przez całą serię.

Więc w jaki sposób Dale zabiera się do tej ogromnej pracy przy nagrywaniu książki audio? W chwilę zrobił 100 stron. Ponieważ audio książka musi trafić do księgarń, w tym samym czasie, kiedy wydawana jest zwykła książka, dlatego Dale musiał pośpiesznie zacząć nagrania już w kwietniu. Dale mówi, że dostał książkę, żeby zacząć ją czytać przez weekend, i w poniedziałek nagrał 100 pierwszych stron. W nocy z poniedziałku na wtorek, po opuszczeniu studia, przeczytał kolejnych 100 stron i ćwiczył głosy lub wymyślał nowe, jeśli odcinek nad którym pracował zawierał nowe postacie. W czwartek, po powrocie do studia, pracował nad kolejną dużą częścią "Księcia Półkrwi". Dale powiedział, że nie miał czasu żeby przeczytać całą książkę zanim rozpoczął nagrania więc to było świetne, kiedy codziennie widział, jak rozwija się historia.

Dale wspomina, że przez większość dni był w studiu od 9:30 do 16:00 lub 16:30, lub "tak długo, jak mój głos to wytrzymywał." Jako szkolony aktor, Dale wie, jak zadbać o swój głos. Jednym z jego sposobów na uśmierzenie bólu gardła jest herbata z miodem. Dale trzyma nawet w swoim drugim domu pszczoły dla produkcji miodu, którym rozkoszuje się i daje go swoim przyjaciołom w prezencie.

Bolga © 2005. All rights reserved.