Powrót do strony "Archiwum newsów"

CZERWIEC 2003 - ARCHIWUM

Czy Harry Potter przeżyje?

"Wcale nie wiadomo, czy Harry Potter dożyje dorosłości" - powiedziała J.K. Rowling, odpowiadając na pytanie jednego z milionów swoich fanów o to, czy będzie kiedyś książka o dorosłym Potterze, donosi "Gazeta Wyborcza".
To było jedno z wielu pytań zadanych jej na jedynej w swoim rodzaju dziecięcej konferencji w londyńskiej Royal Albert Hall, która odbyła się w czwartek, 26 czerwca.
Dzieci przywitały swoją ulubioną pisarkę tak, jak 40 lat temu fanki witały Beatlesów - nieprzytomnym piskiem zachwytu i owacją na stojąco.
"Czuję się jak George Harrison" - powiedziała pisarka wyznając, że sama ubóstwiała Beatlesów. Wielu fanów przyszło przebranych za postacie z książki (w tym część za postacie negatywne, jak Draco Malfoy - co zaniepokoiło Rowling) i przez dwie godziny dzieci mogły się czuć jak uczniowie szkoły dla czarodziejów. Szacowną Royal Albert Hall upodobniono do Hogwartu do tego stopnia, że publiczność podzielono na "domy", tak jak uczniów akademii, pojawili się też przebrani "nauczyciele". Korespondent "Gazety Wyborczej" - Wojciech Orliński - został przydzielony do Krukonów,
W taki sposób autorka uczciła wydanie piątej, najdłużej oczekiwanej i największej (766 stron!) książki z cyklu. Zgodnie z jej życzeniem, do Royal Albert Hall zaproszono 4 tysiące dzieci z całej Wielkiej Brytanii, wprowadzono też specjalne udogodnienia dla dzieci niepełnosprawnych. Imprezę tłumaczono nawet na język migowy. Dzieciom przygrywał zespół mutantów grający rockabilly, napoje roznosiła zmutowana kelnerka, w tłumie przechadzały się smoki i czarownice, nauczyciele bez powodzenia próbowali zaprowadzić porządek.
Dla polskich czytelników ważną informacją może być odpowiedź Rowling na pytanie o to, jak prawidłowo wymawiać jej nazwisko. Otóż powinno brzmieć "Roulin". "Daję wam moje przyzwolenie na to, byście walili w głowę każdego, kto mówi "Rolling"" - powiedział prowadzący imprezę Stephen Fry. (źródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 27.06.2003, godz.17.40)

Harry Potter to nie fast food

Wielkie oburzenie wśród fanów Harry'ego Pottera w Polsce, zwłaszcza wśród Internautów, wywołało wczorajsze oświadczenie Wydawnictwa Media Rodzina, które jako jedyne w Polsce posiada prawa do dystrybucji książek o przygodach małego czarodzieja, iż nie ma potrzeby wcześniejszego niż za pół roku wydawania piątej książki z serii.
Szczególną frustrację wzbudziło wśród Potteromaniaków zapewnienie, że tłumacz polskiej wersji byłby w stanie przetłumaczyć książkę Rowling w trzy miesiące. Dlaczego więc mieliby czekać na Zakon Feniksa ponad pół roku? W związku z powyższym wydawnictwo Media Rodzina przesłało do nas oświadczenie:
"To prawda, planujemy wydanie piątej części Harry'ego Pottera - Harry Potter i Zakon Feniksa pod koniec stycznia przyszłego roku" - mówi wydawca polskiej edycji Harry'ego Pottera, Wydawnictwo Media Rodzina, w odpowiedzi na zarzuty Internautów i nie tylko o celowe wstrzymywanie polskiego wydania książki.
Seria o Harrym Potterze to książki ponadczasowe i nie ma takiej potrzeby, a nawet nie wolno, dać ponieść się bylejakości - byle szybko, byle sprzedawać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy z niecierpliwością czekają na najnowszą jej część".
"Wolimy jednak poczekać, by przeczytać naprawdę dobrze przetłumaczoną i starannie wydaną książkę, bez błędów w tekście i doskonałą pod względem estetycznym. Wydajemy książki od dawna i wiemy, że książka nie jest zwykłym produktem, który można skonsumować i zapomnieć o nim. Będzie żyła przez lata, a seria o Harry Potterze - jesteśmy o tym przekonani - przez wieki" - tłumaczy wydawca.
"W tej perspektywie czas, który potrzebujemy na redakcyjne dopracowanie strony językowej i formy (okładki, oprawy, papieru) jest jedynie ułamkiem. Wszyscy zaangażowani w pracę nad książką obiecują, że zrobią wszystko, aby piąty tom Harry'ego Pottera był gotowy jak najwcześniej, ale na pierwszym miejscu - dobro czytelnika, również tego za 100 lat" - dodaje poznańskie wydawnictwo Media Rodzina.
Wydawnictwo, by zakopać topór wojenny z rozżalonymi Czytelnikami, pragnie przypomnieć, że dzisiaj właśnie na płytach CD ukazała się trzecia część Pottera - Harry Potter i więzień Azkabanu czytana przez Piotra Fronczewskiego. (źródło: WP Książki)
(wiad. z dnia 27.06.2003, godz.10.30)

"Harry Potter" na żywo

Jak informowaliśmy, w czwartek, 26 czerwca, w londyńskiej Royal Albert Hall, Joanne K. Rowling przeczyta fragmenty swej najnowszej powieści, piątej części cyklu o Harrym Potterze, książki "Harry Potter i Bractwo Feniksa". Organizatorzy imprezy zapewniają, że zakończyli już przygotowania do spektakularnej imprezy i wszystko zapięte jest na ostatni guzik.
Joanne K. Rowling na żywo wysłucha około 4 tysięcy dzieci. Impreza będzie transmitowana przez Internet do 34 krajów świata, a tekst tłumaczony symultanicznie na 18 języków.
Sprzedaż najnowszego tomu opowiadającego przygody małego czarodzieja rozpoczęła się na świecie w piątek o północy (20 czerwca).
Tylko w Stanach Zjednoczonych w pierwszy weekend dystrybucji powieść "Harry Potter i Bractwo Feniksa" sprzedała się w rekordowej liczbie około 5 milionów egzemplarzy. (źródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 26.06.2003, godz.18.05)

Zachłanni fani "Harry'ego Pottera"

Najnowszy tom z serii przygód Harry'ego Pottera, "Harry Potter i zakon Feniksa", został sprzedany w USA w pierwszy weekend dystrybucji w rekordowej liczbie około 5 mln egzemplarzy.
Po kolejną część przygód chłopca uczącego się w szkole magii, pióra brytyjskiej autorki Joanne K. Rowling, amerykańscy fani ustawiali się w kolejce już w piątek wieczorem. Książkę zaczęto sprzedawać zaraz po północy. Setki tysięcy ludzi zamówiło ją wcześniej bezpośrednio w księgarniach lub przez Internet.
Ponieważ cena detaliczna najnowszego "Harry'ego Pottera" wynosiła prawie 30 dolarów, oznacza to, że w pierwszy weekend sprzedaży książka zarobiła dużo więcej niż najbardziej kasowy przebój filmowy - "Hulk", który przyniósł dotychczas producentom 62,6 mln dolarów.
Autorka otrzymuje 15 procent od każdego sprzedanego egzemplarza. Jak łatwo policzyć, zarobiła zatem w ciągu weekendu około 22,5 mln dolarów.
Według brytyjskich mediów, pani Rowling, która przed napisaniem pierwszego tomu swej książki była z trudem wiążącą koniec z końcem, nikomu nieznaną samotną matką, jest osobą zamożniejszą niż królowa Elżbieta II.
5 mln sprzedanych w ciągu dwóch dni egzemplarzy dzieła Rowling to dwa razy więcej niż w ciągu całego roku sprzedano egzemplarzy największego w USA zeszłorocznego bestsellera pt. "The Summons" popularnego autora powieści sensacyjnych Johna Grishama.
Wydawnictwo Scholastic, które wydaje "Harry'ego Pottera", planowało dla najnowszej części cyklu początkowy nakład 8,5 mln egzemplarzy, ale prawdopodobnie potrzebny będzie dodruk. (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 24.06.2003, godz.19.40)

Harry Potter poznany

Autorka powieści o małym czarnoksiężniku Harrym Potterze podała do sądu nowojorski dziennik "Daily News".
Domaga się od redakcji 60 milionów funtów odszkodowania w związku z ujawnieniem przez gazetę na kilka dni przed ukazaniem się książki treści najnowszego tomu "Harry Potter i Zakon Feniksa".
W pozwie, wystosowanym wspólnie z amerykańskim wydawcą powieści - oficyną Scholastic, oskarżono "New York Daily News" o naruszenie prawa własności intelektualnej Joanne Kathleen Rowling i narażenie wydawców na poważne straty finansowe.
Gazeta zaprzecza tym oskarżeniom, wskazując, że w artykule opublikowanym w środę mowa była o tym, że jeden z dziennikarzy kupił po prostu książkę w sklepie ze zdrową żywnością w dzielnicy Brooklyn. Jego właściciel zaś utrzymuje, iż nie miał pojęcia jakoby egzemplarze "Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa" mogły ukazać się w sprzedaży dopiero w piątek po północy.
Wszystko wskazuje więc na to, że na nic zdały się nadzwyczajne środki ostrożności podjęte przez autorkę. Rowling zabiegała bowiem o to, aby treść książki pozostała tajemnicą aż do daty jej publikacji. Jak powiedziała dziś w wywiadzie dla telewizji BBC, zależało jej na tym aby nie popsuć zabawy tym, którzy od miesięcy czekali na ostatni tom przygód Harry'ego Pottera i jego przyjaciół. (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 20.06.2003, godz.13.30)

Musiałam być bezwzględnym mordercą

J.K. Rowling popłakała się gdy musiała uśmiercić jednego z głównych bohaterów "Harry'ego Pottera".
Od dłuższego czasu wiadomo, że jeden z głównych bohaterów powieści zginie w piątej części. Informacja kto zginie trzymana jest jak do tej pory w ścisłej tajemnicy i dopiero w najbliższą sobotę zostanie ujawniona gdy do księgarni trafi "Harry Potter i zakon Feniksa". Autorka powieści w wywiadzie udzielonym BBC przyznała, iż popłakała się gdy napisała scenę, w której umiera jeden z bohaterów. - Neil (Murray, mąż pisarki) zastał mnie w domu płaczącą - wspomina J.K. Rowling. - Od razu zapytał co się stało, a ja na to mówię, że właśnie zabiłam człowieka. Ale nawet jemu nie powiedziałam o kogo chodzi.
Mąż doradzał pisarce żeby zamiast płakać przywróciła bohatera do życia. - Nie mogłam tego zrobić - mówi J.K. Rowling. Piszę w końcu książki dla dzieci więc muszę być bezwzględnym mordercą.
J.K. Rowling, która ma w planach napisanie jeszcze dwóch książek o przygodach "Harry'ego Pottera" już teraz martwi się co będzie robić gdy zakończy serię. - Gdy myślę o erze po "Harrym Potterze" nie rysuje się ona dla mnie w zbyt różowych kolorach - mówi Rowling. (źródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 20.06.2003, godz.13.10)

Ukradziono "Harry'ego" - wiecej informacji!

Ponad 50 tys. egzemplarzy najnowszej powieści o przygodach małego czarownika Harriego Pottera skradziono w niedzielę z magazynów w Merseyside w północnej Anglii.
Warty co najmniej milion funtów ładunek z piątym tomem książki Joanne Rowling przeznaczony był dla sieci supermarketów ASDA na terenie całej Wielkiej Brytanii.
Ciężarówka, która posłużyła do kradzieży odnalazła się dopiero w środę w Salford pod Manchesterem. Jednak po książkach, które oficjalnie ukażą się w sprzedaży dopiero o północy z piątku na sobotę, nie ma ani śladu.
Policja obawia się, że najnowsze dzieło pani JK Rowling czyli "Harry Potter i Zakon Feniksa" już od wczoraj sprzedawane jest na czarnym rynku. Wiadomo bowiem, że Potter to wielki biznes - książki, adaptacje filmowe i związane z nimi merkantylia warte są łącznie miliardy funtów.
Większość supermarketów ASDA posiada najnowsze systemy ochrony, zabezpieczające przed kradzieżą najcenniejszych towarów, takich między innymi sprzęt elektroniczny, czy telefony komórkowe. Do tej pory nikomu jednak nie przyszło do głowy, że taki artykuł, jak książka też może wzbudzić zainteresowanie złodziei. Może to wina samej autorki i jej wydawców - oficyny Bloomsbury, które zażyczyły sobie, aby treść piątego tomu Harry'ego Pottera okryta była ścisłą tajemnicą aż do minuty po północy w sobotę 21 czerwca.
Obecnie trwają prace nad ekranizacją trzeciej z cyklu książek o małym czarodzieju, zatytułowanej "Harry Potter i więzień Azkabanu". (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 18.06.2003, godz.12.30)

Ukradziono "Harry'ego"!

Ciężarówkę wypełnioną egzemplarzami najnowszej części przygód Harry`ego Pottera, Harry Potter i Zakon Feniksa skradziono w niedzielę wieczorem w północno-wschodniej Anglii, w Merseyside. Książki były warte co najmniej milion funtów (1,4 miliona euro). Ta długo wyczekiwana pozycja ma ukazać się w księgarniach w Wielkiej Brytanii w najbliższą sobotę, 21 czerwca.
(wiad. od Lupina z dnia 17.06.2003, godz.22.36)

Harry Potter: Bzdurne plotki!

Mama Daniela Radcliffe'a określiła jako "bzdurne" plotki, jakoby jej syn miał nie wystąpić w następnej części Harry'ego Pottera.
Marcia Gresham stanęła w obronie 13-letniego Daniela po tym, jak w prasie pojawiły się doniesienia o tym, że jej syn opuścił się w nauce. Mama nastoletniego aktora zaprzecza jakoby musiał on wybierać pomiędzy szkołą a rolą młodego czarodzieja.
"To stek bzdur" - mówi Marcia. Znawcy branży filmowej potwierdzają, że Daniel ma w umowie zagwarantowaną główną rolę w ekranizacji kolejnej ekranizacji prozy Joanne K. Rowling. "Daniel zagra w czwartej części zatytułowanej "Harry Potter i czara ognia".
W doniesieniach o jego rzekomych kłopotach z nauką nie ma ani źdźbła prawdy. "Daniel nigdy wcześniej nie miał równie dobrych stopni jak teraz. To bardzo pracowity młody człowiek" - mówi jeden z ekspertów. (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 16.06.2003, godz.10.25)

The Real Hogwart - propozycja na wakacje ...

Harry Potter Tour - oto właśnie link do strony, która zajmuje się wycieczkami do samego serca świata Harry'ego... Do szkoły Hogwart, do której uczęszczał sam nasz bohater wraz z przyjaciółmi Hermioną i Ronem a przed laty jego rodzice i jeden z największych czarnoksiężników - Voldemort.nDyrektor szkoły Hogwart, Pan Dumbledore, oprowadzi Was nie tylko po Wielkiej Sali czy boisku do Quidditcha, ale również pokaże zakamarki, które znali chyba tylko bracia Weasley'owie. Takiej okazji, która przytrafia się bardzo rzadko, nie można zmarnować. W katedrze, która liczy więcej niż 1300 lat, można zwiedzać wspaniałe komnaty i lochy... Komnaty, które znajdują się w tym przepięknym klasztorze, można było zobaczyć w drugim filmie "Harry Potter i Komnata Tajemnic". Wcześniej możemy zrobić zakupy na ulicy Pokątnej i wstąpić do Dziurawego Kotła na kremowe piwo..., którego na pewno nie zabraknie nam w okolicy Hogsmeade - miasteczka, w którym mieszkają sami czarodzieje i które z pewnością będziemy mogli odwiedzić... Wyjeżdżamy pociągiem Hogwart Express z peronu 9 i 3/4 ze stacji Kings Cross w Londynie i już Hogwart otwiera dla Nas szeroko bramy... Lecz by znaleźć się w tym pięknym świecie, trzeba najpierw za niego słono zapłacić... No cóż, przyjemność kosztuje... Już za sam pobyt w Hogwarcie trzeba zapłacić od 170 ÂŁ do 700 ÂŁ i (nie wiemy czy ta waluta oznacza w języku francuskim Euro czy może Funty brytyjskie - musimu dopytać dziaby - przyp. redakcji), więcej za to co chcemy zobaczyć czy kupić np. różdżkę, która z pewnością nie jest tania... Ale każdy z fanów Harry'ego, czy duży, czy mały, chciałby spędzić choć godzinę w jego szkole.
(wiadomość od Dziaby z dnia 11.06.2003, godz.23.55)

Harry Potter we Francji już w grudniu!!!

Jak podaje francuski magazyn "Paris Match" we Francji piąty tom serii Harry'ego Pottera ukaże się tuż przed Świętami Bożego Nardzodzenia. Teraz po raz pierwszy Francuzi mogą być pewni, kiedy będą mogli nabyć tak oczekiwaną przez nich książkę, gdyż wcześniej wierzyli, że książka zostanie wydana już w marcu. 03 grudnia br. we francuskich księgarniach pojawi się "Harry Potter et l'ordre du Phénix". We Francji jedną z największych plotek na temat V tomu jest taka, iż córka Voldemorta przyjedzie do Hogwartu... A może to wcale nie plotka? Okazuje się, że jest jeszcze masa podobnych zmyślonych historii... Mi pozostaje czekać i zacierać ręce, bym mógł "polecieć" do księgarni i kupić świeżutko wydrukowany V tom, niestety w języku francuskim, a gdy skończę czytać... Będę czekał na wydanie polskie. (to tak jak my! - dopisek redakcji)
we Francji już w grudniu tego roku!
(wiadomość od Dziaby z dnia 11.06.2003, godz.23.55)

Krótki wywiad z Danielem Radcliffem

Daniel nie chciał zdradzić żadnych szczegółów dotyczących filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu", gdyż obowiązuje go tajemnica. Powiedział tylko, że ukończono większość zdjęć z Dursley'ami, w czasie podróży Hogwart Expressem i w słynnym Błędnym Rycerzu. Ten ostatni pojazd Daniel uznał za najbardziej imponujący, jaki kiedykolwiek widział.
Na pytanie czy w filmie będą sceny Quidditcha odpowiedział twierdząco i dodał, że będą one wywierały na widzach ogromne wrażenie, gdyż zostaną nakręcone przy użyciu zadziwiających efektów specjalnych, jakich jeszcze w żadnym filmie nie było.
Został także zapytany o to, czy wystąpi w czwartej części filmu. Odpowiedział, że nie jest do końca pewny, ale są bardzo duże szanse, że będzie kontynuował swoją przygodę w "Czarze ognia". Swój udział w następnym filmie ocenił na 90 procent.
(wiad. z dnia 10.06.2003, godz.09.30)

Internet: Rowling czyta Pottera

Jak informuje "Rzeczpospolita", 26 czerwca, pięć dni po oficjalnej premierze książki "Harry Potter i Bractwo Feniksa", najnowszego, piątego tomu przygód słynnego czarodzieja, jego fani będą mogli wysłuchać fragmentów książki czytanych przez samą autorkę. Impreza (o czym informowaliśmy w newsie z dnia 05.05 2003 - przypisek redakcji) zorganizowana zostanie w sali londyńskiego Royal Albert Hall i transmitowana będzie za pośrednictwem Internetu.
Autorce towarzyszyć będzie około 4 tysięcy uczniów z całej Wielkiej Brytanii. Prośby o bilety na imprezę nadesłało już ponad 900 szkół. Joanne K. Rowling odpowie na pytania zarówno dzieci zgromadzonych w Albert Hall, jak i na nadsyłane ze świata za pośrednictwem Internetu.
Internetowa transmisja imprezy odbywać się będzie w czterech szybkościach. Jej organizatorzy - sieć MSN, British Telecom i firma Endemol, znana z produkcji "Big Brothera" - liczą, że symultanicznego tłumaczenia na 18 języków słuchać będą dzieci w 34 krajach. Dotychczas nie podano adresu internetowego strony.
Podobna impreza, w której brała udział Madonna, zgromadziła przy komputerach ponad 9 milionów jej wielbicieli. Jednak tylko niewielka ich liczba mogła się nacieszyć "spotkaniem" z gwiazdą, gdyż sieć bardzo szybko uległa przeciążeniu.
"Harry Potter i Bractwo Feniksa" jest najczęściej zamawianą książką przed publikacją.
"Nie ma na świecie takiego miejsca, w którym moglibyśmy zgromadzić wszystkich fanów małego czarodzieja" - mówi Tracy Blacher z działu marketingu MSN.
"Pozwala na to tylko Sieć" - dodaje Tracy Blacher. (źródło: INTERIA.PL/Rzeczpospolita)
(wiad. z dnia 05.06.2003, godz.14.45)

Harry Potter "pokonany"

Zdjęcia do kolejnej części przygód Harry'ego Pottera zostały przerwane z powodu ulewnych szkockich deszczów.
Producenci filmu "Harry Potter i więzień Azbakanu" są bardzo bliscy opuszczenia malowniczej szkockiej scenerii, ponieważ trzy tygodnie ulewnych deszczy w dolinie Glencoe doprowadziły do poważnych opóźnień na planie. Woda zniszczyła słynny Most Hogwarts, który zbudowano za 225 tysięcy dolarów na zboczu góry, a jego szczątki zostały przewiezione do studia filmowego w Anglii. "Sceneria zostanie ustawiona w studio, a zdjęcia plenerowe dokończone w późniejszym terminie. To wielka szkoda", mówi pracownik ekipy filmowej. Pogoda zaprzepaściła marzenia Szkotów o umieszczeniu w ich ojczyźnie akcji pozostałych filmów opartych na motywach powieści J.K. Rowling. "Wytwórnia planuje nakręcenie jeszcze dwóch części przygód Harry'ego Pottera oraz dwuczęściowej adaptacji tomu szóstego, ale wątpię, żeby chcieli wracać do Szkocji. Tamtejsza pogoda jest zbyt ryzykowna", mówi pracownik wytwórni Warner Bros. (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 04.06.2003, godz.15.05)

Pierwszy Harry Potter na aukcji

Pierwsze wydanie debiutu J.K. Rowling - "Harry Potter i kamień filozoficzny" - kosztujące sześć lat temu zaledwie kilka funtów, sprzedano na aukcji w Londynie za ponad 10 tysięcy funtów czyli około 16 tysięcy dolarów co daje 64 tysiące złotych!!!
Ten cenny egzemplarz kupił anonimowy nabywca za 10 575 funtów, a jego cena przed aukcją wahała się w granicach pomiędzy 8000 a 12000 funtów.
Książka z 1997 roku może się pochwalić oryginalnymi rysunkami Thomasa Taylora, jest w bardzo dobrym stanie i ma tylko niewielkie ślady zużycia.
Inna książka - "Harry Potter i komnata tajemnic" z autografem autorki została kupiona przez innego nabywcę za 1646 funtów.
(wiad. z dnia 04.06.2003, godz.15.00)

"Harry Potter": obsada, premiera, książka...

Cho Chang (jak już pisaliśmy - dodatek od redakcji) nie pojawi się w trzeciej części filmowej adaptacji światowego bestselleru pt. "Harry Potter i więzień Azkabanu".
Chang tym samym dołączyła do Olivera Wooda, postaci kapitana drużyny Quidditcha, który również został wymazany ze scenariusza. W trzeciej części czarodziejskiej sagi, Chang, szukająca Ravenclaw, była przedmiotem westchnień młodego Harry'ego Pottera. Postać ta jednak prawdopodobnie pojawi się w kolejne części filmowej adaptacji, "Czarze ognia".
Tymczasem zdjęcia do "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu" przebiegają bez większych zakłóceń w Szkocji. Co więcej, do obsady dołączył Peter Best (wróćcie do newsów z maja, tam się o tym dowiecie więcej - dopisek redakcji).
Tymczasem premiera filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" w reżyserii tym razem Alfonso Cuarona, przewidziana jest na 4 czerwca 2004 roku. Wiadomość tą podał serwis CountingDown.com. Istnieje jeszcze szansa, że film zadebiutuje w kinach w ostatnim tygodniu maja (28 maja). Trzecia część przygód młodego czarodzieja pojawi się w kinach zaraz przed "Shrekiem 2", którego premiera przewidziana jest na 18 czerwca.
Lato 2004 roku to wyjątkowo "bajkowy" także sezon dla filmu. 20th Century Fox planuje bowiem również premierę "Garfielda". Debiut kinowy pełnometrażowego filmu o pomarańczowym kocie i jego przyjaciołach przewidziany jest na 4 czerwca.
A internetowa księgarnia Amazon poinformowała, że piąty tom przygód Harry'ego Pottera jest na najlepszej drodze, by stać się bestsellerem wszechczasów. Za pośrednictwem stron internetowych Amazon.com złożono już ponad 875 tysięcy zamówień na piątą część cyklu zatytułowaną "Harry Potter i Zakon Feniksa", która trafi na półki księgarni 21 czerwca. W samej tylko Wielkiej Brytanii, ojczyźnie Joanne K. Rowling, złożona 250 tysięcy zamówień na tę książkę. To niemal cztery razy więcej zamówień, niż miało to miejsce w przypadku wydanego w 2000 roku czwartego tomu "Harry Potter i Czara Ognia". Ponieważ do oficjalnej premiery książki został jeszcze miesiąc, Amazon przewiduje, że piąta część ustanowi absolutny rekord w historii e-handlu. Dotychczasowe cztery tomy przetłumaczone zostały na 55 języków i sprzedały się w łącznej liczbie ponad 200 milionów egzemplarzy. (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 03.06.2003, godz.20.10)

"Harry Potter and the Order of the Phoenix" ukaże się w wersji Braille'a

Amerykańskie wydawnictwo książek dla osób niewidomych postarało się, aby jak najszybciej ukazała się na rynku specjalna edycja V tomu napisana językiem Braille'a. Pierwszych siedem egzemplarzy tej najbardziej oczekiwanej obecnie książki na świecie będzie dostępnych w USA już w połowie lipca 2003. Na następne, osoby niewidome i słabo widzące, nie będą musiały czekać zbyt długo, bowiem ukażą się one pod koniec tego samego miesiąca.
(wiad. z dnia 02.06.2003, godz.18.40)

Powrót do newsów