Powrót do strony "Archiwum newsów"

MAJ 2003 - ARCHIWUM

Dziecięce Oskary. "Pinokio" kontra "Harry Potter"

Siódma edycja Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży "Dziecięce Oskary" rozpocznie się 1 czerwca w Elblągu. "Harry Potter" zmierzy się m.in. z filmem "Pinokio" Roberto Benigniego.
Podczas Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży "Dziecięce Oskary" prezentowana jest kinematografia przeznaczona dla najmłodszych widzów. Impreza ma charakter konkursu. Pokazywane filmy są nominowane do nagrody "Dziecięcych Oskarów" w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza scenografia i kostiumy, muzyka, ulubiony bohater i bohaterka. Nagrody przyznaje jury wybrane spośród dzieci uczęszczających na zajęcia "Małej Akademii Filmowej".
Organizatorem "Dziecięcych Oskarów" jest Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" w Elblągu.
Program "Dziecięcych Oskarów" (1-8.06.2003 Kino Światowid, Elbląg)
- 1.06.2003 godz. 16.00 - Uroczysta Inauguracja "Dziecięcych Oskarów", projekcja filmu "Lilo i Stich"
- 2.06.2003 godz. 16.00 - "Stuart Malutki 2"
- 3.06.2003 godz. 16.00 - "Planeta skarbów"
- 4.06.2003 godz. 16.00 - "Mustang z Dzikiej Doliny"
- 5.06.2003 godz. 16.00 - "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra"
- 6.06.2003 godz. 16.00 - "Spirited Away. W krainie bogów"
- 7.06.2003 godz. 15.00 - "Harry Potter i komnata tajemnic"
- 8.06.2003 godz. 15.00 - Gala "Dziecięcych Oskarów", projekcja filmu "Pinokio"
(źródło: Stopklataka.pl)
(wiad. z dnia 30.05.2003, godz.15.55)

Dumbledore odkrył szybszy sposób kontaktowania się

Dyrektor Hogwartu - szkoły dla czarodziejów - Dumbledore zamienił na planie filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" w Glencoe, sowią pocztę na nowoczesną technologię. Michael Gambon, który w ekranizacji III części książki Rowling gra mądrego, starego czarodzieja wykorzystał przerwę w kręceniu filmu, aby zadzwonić z telefonu komórkowego.
W filmie do dostarczania listów wysyłanych nawet do bardzo odległych miejsc, używane są sowy.
Ale M. Gambon wydobył czary do słuchawki.
I mimo ulewnego deszczu aktor świetnie zagrał swoją rolę.
Na planie filmowym w Glencoe codziennie jest mnóstwo turystów, którzy tylko czekają na pojawienie się jakiejś gwaiazdy. A gdy to nastąpi natychmiast wyciągają swoje telefony komórkowe z wbudowanymi aparatami fotograficznymi, robią zdjęcia i od razu przesyłają je znajomym.
Możemy tylko żałować, że nie ma tam naszych przyjaciół.
(wiad. z dnia 30.05.2003, godz.15.35)

Fińskie okładki gotowe!!!

Premiera wydania V tomu w Finlandii została zapowiedziana na 15 lipca. Niestety Finowie nie będą mogli się nacieszyć książką w tak szybki sposób z powodu problemów z wydawcą angielskim , który nie zgodził się na przedwczesne podanie egzemplarzu do tłumaczenia dla tłumaczy z Finladii. Z tego powodu fani Harry'ego z Finlandii będą mogli skoczyć do księgarni nie wcześniej niż 15 stycznia przyszłego roku... Okładki podobnie jak w wydaniu anglojęzycznym, będą podzielone na dwie części: cześć dla dorosłych oraz drugą cześć dla dzieci. Część złota , która przedstawia Feniksa razem z Harrym została przeznaczona dla dorosłych, druga natomiast przedstawia okładkę dla dzieci z Harrym trzymającym Niebieskie Pióro oraz w tyle widać również pięknego Feniksa. Czekamy z niecierpliwością, jakie będę nasze polskie okładki Harry'ego... (informacja od Dziaby)
(wiad. z dnia 28.05.2003, godz.00.08)


okładka V części dla dorosłych okładka V części dla dzieci

Oficjalny Harry Potter

Z planu realizacji filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" nadchodzą coraz to nowe wiadomości. Najważniejszą informacją jest jednak ogłoszenie oficjalnej daty amerykańskiej premiery kinowej niecierpliwie oczekiwanej opowieści. Przedstawiciele studia Warner Bros., producenta obrazu, poinformowali, że film zadebiutuje na ekranach kin w USA 4 czerwca 2004 roku.
Na razie nie wiadomo, kiedy film pojawi się w Polsce. (żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 26.05.2003, godz.07.55)

Turyści chcą Blair'a i Pottera!

Harry Potter i Tony Blair są dla turystów francuskich głównym powodem, aby odwiedzić Londyn. Premier Wielkiej Brytanii i młody czarodziej z Hogwartu są przyczyną podróży na Trafalgar Square i West End pociągiem Paryż - Londyn firmy Eurostar.
Francuskich turystów nie przyciaga Oxford Street - mekka robienia zakupów, gdyż goście znad Sekwany preferują raczej małe sklepy w północnym Londynie.
Wielu przybywa tu również aby zwiedzać zabytki i ci oceniają londyńczyków jako tych, którzy ich mile witają, są przyjaźni i pomocni.
(wiad. z dnia 26.05.2003, godz.07.50)

Nie będzie Cho Chang w 'Więźniu Azkabanu'

Biedny stary Daniel Radcliffe - gwaiazda Harry'ego Pottera nie zagra żadnych scen miłosnych przed IV częścią filmu. Stanie się tak, ponieważ w nowym filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" nie przewidziano roli dla Cho Chang.
Szukającą Ravenclawu połączy więc z Oliverem Woodem to samo - oboje nie pojawią się w III części ekranizacji HP.
To oznacza, że fani będą musieli poczekać aż do Czary Ognia, aby ujrzeć jak pierwsze niesmiałe spojrzenie dziewczyny spowoduje, że Harry zakocha się.
Filmowanie Azkabanu jest kontynuowane na planie w górach szkockich. Osoba dobrze poinformowana powiedziała, że niewielką rolę Waldena MacNair'a - kata, który miał zabić Hardodzioba, zagra mało znany aktor Peter Best.
(wiad. z dnia 24.05.2003, godz.14.30)

Dumbledore suszy brodę

Gwiazda Harry'ego Pottera Michael Gambon trzyma opuszczony podbródek chroniąc sie przed ulewą, natomiast swoją potężną brodę schował do specjalnego worka. Nowy Dumbledore pokazał swój wizerunek czarodzieja na planie filmowym w Glencoe. Jest to jego pierwsze zdjęcie w tej roli.
62-letni sir Michael zastąpił zmarłego Richarda Harrisa, który w dwóch pierwszych częściach filmu o Harrym Potterze odtwarzał postać dyrektora Hogwartu.
Ekipa filmu 'Więzień Azkabanu'złożona z 350 osób walczy ze złą pogodą, aby umozliwić nagrywanie scen.
Na pierwszym zdjęciu: Dumbledore - Gambon, a na drugim: Dumbledore - Harris.
(wiad. z dnia 23.05.2003, godz.16.30)


Dumbledore-GambonDumbledore-Harris

Piąta część przygód Harry'ego Pottera już jest bestsellerem

Mimo że do rąk czytelników trafi dopiero za miesiąc, piąta część przygód Harry'ego Pottera już stała się bestesellerem. Choć na razie tylko w Internecie.
Jak przekazał w środę sklep internetowy Amazon.com, do jego portalu wpłynęło już 875 tysięcy zamówień na powieść "Harry Potter i Zakon Feniksa".
Do tej pory rekord dzierżyła czwarta część sagi o małym czarodzieju. Do chwili premiery Amazon.com otrzymał 410 tysięcy zamówień na książkę "Harry Potter i Czara Ognia".
"Harry Potter i Zakon Feniksa" jest piątą książką szkockiej pisarki Joanne K. Rowling; w księgarniach ma być dostępna od 21 czerwca. Poprzednie cztery tomy były bestsellerami. Wokół tytułowej postaci - utalentowanego sieroty ze szkoły magii w Hogwarts - wyrósł cały przemysł.
Ogółem cztery tomy przygód Harry'ego Pottera rozeszły się na całym świecie w 192 mln egzemplarzy.
Polscy czytelnicy będą musieli poczekać do 2004 roku na tłumaczenie najnowszej książki Rowling. Data wydania uwarunkowana jest od tego, ile czasu zajmie Andrzejowi Polkowskiemu przetłumaczenie powieści. Polski wydawca serii o Potterze - Media Rodzina, zapowiada, że książka najwcześniej może się ukazać w lutym przyszłego roku. Nie wyklucza się, że może to być wydanie dwutomowe. (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 22.05.2003, godz.13.30)

Harry Potter przegrał z deszczem

Zła pogoda kolejny raz pokrzyżowała plany twórców filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu". Ulewa, która podczas weekendu dotknęła okolice szkockiego miasta Glencoe, zastopowała realizację scen plenerowych z udziałem młodych aktorów. Była to już druga przerwa w zdjęciach, jaka miała miejsce na filmowym planie.
We wtorek, 13 maja, deszcz przeszkodził po raz pierwszy w realizacji filmu. By zaoszczędzić na czasie, ekipa musiała przenieść się do Fort William i tam filmować sceny rozgrywające się we wnętrzach.
Sobota 17 maja była dniem kręcenia scen w Clachaig Inn, rozgrywających się w siedzibie Hagrida. Występować w nich mieli Daniel Radcliffe (Harry), Rupert Grint (Ron) i Emma Watson (Hermiona).
Z powodu padającego w północnej Szkocji deszczu dzieci odesłano jednak pod wielkim parasolem do przenośnej klasy szkolnej, gdzie zorganizowano im lekcje.
Premiera trzeciej części cyklu opartego na powieściach Joanne K. Rowling planowana jest na czerwiec 2004 roku. (źródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 20.05.2003, godz.11.30)

Niemiecko-języczna wersja V tomu pojawi się 8 listopada 2003

Wszystko jasne: oczekiwanie na datę wydania niemieckiej wersji V tomu skończyło się - pojawi się on w sobotę, 8 listopada 2003.
Tłumaczem najnowszej książki JK Rowling będzie, tak jak i czterech poprzednich, Klaus Fritz. Natomiast stroną graficzną zajmie się Sabine Wilharm, która ilustrowała także cztery poprzednie tomy i udało jej się świetnie oddać magię książki.
Niemiecko-języczne wydanie V tomu będzie zawierało ponad 1000 stron. Jego ukazanie się zerwie też z tradycja, że premiery takich hitów powinny odbywać się w grudniu. Dotychczas sprzedano 15,5 miliona egzemplarzy wszystkich części Harry'ego Pottera w języku niemieckim. Natomiast na całym świecie liczba ta zbliża się do 195 milionów, a cała seria została przetłumaczona na 55 języków.
(wiad. z dnia 10.05.2003, godz.16.45)

Jaki jest V tom?

Podobno jeden z dziennikarzy gazety The Sun przeczytał egzemplarz V tomu znaleziony na polu. Oto co powiedział po jego lekturze:
- Feniks ma magię, która powoduje, że cała seria jest fenomenem - i tym razem JK nie zawiodła.
- Przerażająca, radosna, śmieszna i wywołująca łzy, autorka tworzy wspaniałe arcydzieło, aby oczarować nim dzieci w każdym wieku.
- Już na końcu pierwszego rozdziału nie masz wątpliwości, że jest to hit.
- A na początku drugiego JK puszcza bombę.
- Treść jest ciemniejsza niż skręcający się i obracający wąż Slytherinu.
- Order of the Phoenix wywoła u ciebie śmiech, ale też i łzy.
- Po wszystkim od razu będziesz tęsknić za następną częścią.
- Mistrz magii powraca.
(wiad. z dnia 09.05.2003, godz.09.05)

Kradzież V tomu: 4 mugole aresztowani

Cztery osoby, w tym dwóch 16-latków, aresztowała policja w związku ze znalezieniem na polu dwóch egzemplarzy książki "Harry Potter and the Order of the Phoenix". Zatrzymania dokonano w nocy z środy na czwartek w dwóch różnych miejscach w Suffolk.
Policja obok dwóch 16-latków przesłucha również 44-letniego mężczyznę z okolic Beccles oraz 18-latka z Norfolk. Są oni oficjalnie aresztowani w związku z kradzieżą książek z drukarni w Bungay i z podejrzeniem o "nieuczciwe wejście w posiadanie czyjejś własności".
Pilnie strzeżone książki zostały znalezione na polu w czwartek przez spacerującego tam mężczyznę. Natknął się na nie niedaleko drukarni, która ma wyprodukować tysiące egzemplarzy na dzień 21 czerwca - oficjalną premierę V tomu w Wielkiej Brytanii.
(wiad. z dnia 09.05.2003, godz.09.00)

Ślad do treści V tomu

Gazeta The Sun zamieszczając artykuł o znalezieniu na polu egzemplarzy V tomu, opublikowała też dwa zdjęcia przedstawiające jedną z tych kopii. Okazuje się, że duże powiększenie tych fotografii może naprowadzić nas na maleńki ślad dotyczący treści, tak przez nas wszystkich oczekiwanej książki. Otóż mamy do czynienia ze stroną 766 lub 768 czyli jedną z ostatnich lub ostatnią, ponieważ wcześniej Amazon doniósł, że brytyjskie wydanie książki będzie zawierało 768 stron. Wymienione są tam też dwie osoby: wuj Vernon i pan Weasley. Pamiętacie, że Rowling zdradziła iż zginie jeden z fanów Harry'ego. Trudno za takiego uznać wuja Vernona, mógłby to być pan Weasley, ale skoro występuje do końca książki, to znaczy, że nie o nim wspominała autorka.
Możemy jedynie żałować, że na tych zdjęciach widać tak niewiele.
(wiad. z dnia 08.05.2003, godz.09.30)


Rozmiar: 20171 bajtówRozmiar: 20299 bajtów

John Williams napisze muzykę do Harry'ego III

John Williams, który skomponował muzykę do dwóch poprzednich części filmu o Harrym Potterze i tym razem będzie twórcą ścieżki dźwiękowej w "Więźniu Azkabanu". Kompozytor powiedział, że oczekuje więcej wspólnych projektów ze Stevenem Spielbergiem, z którym współpracuje od lat 70-tych. John Williams był nominowany 24 razy do Oskara, a otrzymał dotychczas pięć statuetek, m.in w tym roku za muzykę do filmu "Złap mnie jeśli potrafisz". Oprócz tego kompozytor dostał dwie nagrody Emmy, trzy Złote Globy, 18 nagród Grammy i uchodzi za najwybitniejszego współczesnego kompozytora muzyki filmowej.
(wiad. z dnia 07.05.2003, godz.09.45)

Skradziono Harry'ego Pottera?

Brytyjska policja prowadzi dochodzenie w związku z podejrzeniem o kradzież z drukarni dwóch kopii najnowszej, piątej części przygód Harry'ego Pottera. Książka ma się ukazać na rynku księgarskim w Wielkiej Brytanii 21 czerwca.
Według dziennika "Sun", kopie powieści Joanne K. Rowling znalazł w miejscowości Bungay w hrabstwie Suffolk na wschodzie Angii 40-letni mężczyzna, którego personalia zostały utajnione. Miejsce znaleziska jest w pobliżu budynku, w którym przygotowywany jest do druku kolejny wydawniczy bestseller.
O kradzież kopii powieści zatytułowanej "Harry Potter i Zakon Feniksa" podejrzewa się jednego z pracowników firmy. Według policji, śledztwo - oprócz ujawnienia sprawcy - powinno też wyjaśnić, kto ewentualnie stał za próbą dotarcia do treści książki.
Cztery pierwsze części przygód Harry'ego Pottera, przetłumaczone na 55 języków, ukazały się w nakładzie blisko 200-tu milionów egzemplarzy w 200-tu krajach. (żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 07.05.2003, godz.09.40)

Najbardziej strzeżony V tom przygód Harry'ego Pottera znaleziono na polu

Mężczyzna spacerujący w okolicach Norfolk przypadkiem natknął się na dwa egzemplarze trzymanego w wielkiej tajemnicy V tomu "Harry Potter and the Order of the Phoenix". Książka ta dotąd nigdzie nie została pokazana, a jej rękopis jest ściśle strzeżony aż do dnia wydania czyli do 21 czerwca 2003.
Ale egzemplarze pierwszego wydania znaleziono leżące na polu obok drukarni Clays Ltd, firmy, która będzie drukować tysiące kopii najbardziej oczekiwanej książki - pisze gazeta The Sun.
Mężczyzna, który spacerował w pobliżu miasta Bungay, od razu po odkryciu tego, co znalazł, zadzwonił do gazety The Sun i powiedział im: "Zdziwiłem się co to jest, schyliłem się i podniosłem. Byłem ogromnie zaskoczony kiedy przeczytałem pierwszą stronę i zobaczyłem, że to jest ostatnia książka o Harrym Potterze."
Nie mógł uwierzyć własnym oczom i dziwił się, że nikt wcześniej ich nie zauważył. Egzemplarze nie miały okładek, ale na pierwszej stronie każdej kopii był tytuł i nazwisko autorki a także dedykacja: "Neilowi, Davidowi i Jessice, którzy tworzą mój magiczny świat."
Gazeta powiedziała, że wysłała dwóch dziennikarzy, aby je zabrali. Skontaktowała się także z wydawnictwem Bloomsbury, żeby zwrócić te książki i nie pozwoliła nikomu zapoznać się z ich treścią. Gazeta donosi, że obecnie te cenne egzemplarze są zamknięte w bezpiecznym i dobrze strzeżonym miejscu. Nie zdziwi się jednak jeśli okaże się, że jakiś trzeci egzemplarz zacznie gdzieś krążyć. Dodaje także, że za trzy pierwsze rozdziały książki zaoferowano jej dużą sumę pieniędzy, ale odrzuciła tę propozycję.
(wiad. z dnia 06.05.2003, godz.10.35)

50 wagonów książek

"Harry Potter i Bractwo Feniksa" ukaże się w języku polskim pod koniec stycznia przyszłego roku. Książka będzie miała około 1050 stron, a za egzemplarz zapłacimy prawdopodobnie 49,90 zł.
Światowa premiera piątego tomu "Harry'ego Pottera" odbędzie się już 21 czerwca, ale dopiero wówczas polski wydawca, oficyna Media Rodzina z Poznania, otrzyma egzemplarz do tłumaczenia. Do tej daty maszynopis ukryty jest w sejfach wydawnictw Bloomsbury (Wielka Brytania) i Scholastic (USA), które opublikują powieść tego samego dnia, jako pierwsze na świecie. Z przecieków wynika, że w tej części przygód bohater musi stawić czoła "niesolidności władz" i "bezradności dyrekcji szkoły". Osobowość nowego profesora obrony przed czarną magią przypomina "trujący miód", a Ron Weasley zostaje przyjęty do drużyny Gryffindoru w quidditchu jako "łapacz". Harry Potter ma koszmary senne, w których pojawiają się tajemnicze, a zarazem przerażające drzwi na końcu korytarza.
Informacje o fabule nowej powieści Joanne K. Rowling należą do najbardziej poszukiwanych na świecie. Kilka miesięcy temu jeden z fanów zapłacił na internetowej aukcji 45 tysięcy dolarów za 97 losowo wybranych wyrazów z tej książki, trwa wojna cenowa między sprzedawcami. Oficjalna cena powieści w Wielkiej Brytanii wynosi 16,99 GBP, a w Stanach - 29,99 USD, ale księgarnia Amazon już dziś oferuje ją za 8,49 GBP (Amazon.co.uk) i 17,99 USD (Amazon.com). Pierwszy nakład w Wielkiej Brytanii ma wynieść 5 mln egzemplarzy, a w USA - 8,5 mln egzemplarzy, ale do połowy kwietnia wydawnictwo Scholastic dostało od dystrybutorów zamówienia na około 16 mln egzemplarzy.
Polski nakład wyniesie na początek około 500 tysięcy egzemplarzy, drukowany będzie w Poznańskich Zakładach Graficznych. Można szacować, że z drukarni wyjedzie ponad 50 wagonów towarowych (ponad 550 ton papieru!).
Tłumaczem będzie Andrzej Polkowski, do pracy przystąpi od razu po 21 czerwca, bo przekład powinien trafić do wydawcy co najmniej na dwa miesiące przed datą premiery. Po wakacjach rozpoczną się akcje promocyjne, głównie w szkołach. Wydawca chciałby wydać na Gwiazdkę pierwszy rozdział, który będzie można kupić wraz z promesą na pełną książkę i podarować dziecku pod choinkę. Równolegle ukażą się wydania w twardej i miękkiej oprawie. Książka w miękkiej oprawie powinna kosztować 49,90 zł, czyli o 10 zł drożej niż tom czwarty. Obok wydania papierowego przygotowana zostanie wersja na płytach CD, prawdopodobnie czytana przez Piotra Fronczewskiego.
- Książka jest o 1/3 grubsza, cena musi więc być wyższa - mówi Bronisław Kledzik, redaktor naczelny wydawnictwa Media Rodzina. Przyznaje, że dla wielu może okazać się za droga. - Ponad 1000 stron książki dla dzieci to szaleństwo, ale jak sądzę, agenci i wydawcy pani Rowling wiedzą, co czynią, wypuszczając tak obszerny tom. Wbrew pozorom polski wydawca wcale dużo na "Harrym Potterze" nie zarabia, opłaty licencyjne są w świecie wydawniczym niespotykane, a zaproponowane nam warunki zakupu piątego tomu są jeszcze trudniejsze niż poprzednich.
Bronisław Kledzik nie chce zdradzić warunków umowy, można jednak przypuszczać, że polskie tantiemy wypłacone agentom Joanne K. Rowling przekroczyły 3 mln USD.
Ogółem cztery dotychczas wydane tomy rozeszły się na świecie w liczbie ponad 192 mln egz. W Polsce sprzedano ok. 2,3 mln egz.
Łukasz Gołębiewski (żródło: Rzeczpospolita)
(wiad. z dnia 06.05.2003, godz.09.15)

Gilderoy Lockhart w Krakowie

Znakomity brytyjski aktor i reżyser Kenneth Branagh, który w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic" odtwarzał postać profesora Gilderoya Lockharta, będzie gościem 43. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 28 maja - 1 czerwca.
Twórca zaprezentuje widzom swój krótkometrażowy film pt. "Listening". Produkcja ta weźmie udział w konkursie międzynarodowym krakowskiego festiwalu. (żródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 05.05.2003, godz.09.25)

JK Rowling w the Royal Albert Hall

26 czerwca w the Royal Albert Hall w Londynie najbogatsza na świecie autorka książek przeczyta dla 4000 uczniów fragmenty z V tomu "Harry Potter and the Order of the Phoenix".
Bloomsbury, wydawca książki, który organizuje to spotkanie chce, aby to szkoły, a nie indywidualnie dzieci, zgłaszały swój udział. Wstęp ma kosztować 5 funtów od osoby, a Bloomsbury obiecuje, że nie weżmie z tego ani grosza, a cała suma pokryje koszty organizacyjne tego przedsięwzięcia.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na oficjalnej stronie Bloomsbury, a termin jego nadsyłania upływa 16 maja. Tak więc szkoły muszą się pośpieszyć. Zwycięskie szkoły zostaną wybrane na chybił trafił ze wszystkich zgłoszonych formularzy.
Możemy tylko żałować, że u nas nie ma takich atrakcji.
(wiad. z dnia 05.05.2003, godz.09.20)

Powrót do newsów