Powrót do strony "Archiwum newsów"

KWIECIEŃ 2003 - ARCHIWUM

Nowa gra "Harry Potter"

Chwyć swoją miotłę i przygotuj sie do powietrznych zawodów nad boiskiem do Quidditcha. Juz niedługo fani Harry'ego Pottera będą mogli w pełni doświadczyć magicznej siły, szybkości i zawodów Quidditcha - ulubionego sportu czarodziejów - w nowym produkcie firmy Electronics Arts: "Harry Potter: Quidditch World Cup". Pojawienie się tej gry jest przewidywane na koniec 2003 roku i ukaże się ona na PlayStation 2, Xbox, Nintendo GameCube, Nintendo Game Boy i PC CD-ROM.
(wiad. z dnia 30.04.2003, godz.08.55)

Ron zagra w nowym filmie

Na stronie IMDB poświęconej filmowi "Historia Kopciuszka" pojawiło sie nazwisko Ruperta Grinta. Oczywiście oznacza to, że Ron zagra w nowym filmie. Wcieli się w postać Marka. Ma to być komedia, ale na razie jest ciągle w fazie przygotowań do produkcji. Premiera filmu przewidziana jest na 2004 rok. Niestety nie podano więcej żadnych szczegółów.
(wiad. z dnia 29.04.2003, godz.15.25)

Jefferson City Symphony zagra Harry'ego Pottera

The Jefferson City Symphony Orchestra wykona w czasie finałowego koncertu na zakończenie sezonu 2002 - 2003 utwory począwszy od Koncertu Fortepianowego Mozarta z 1785 a skończywszy na Suicie Symfonicznej do Harry'ego Pottera z 2001. Czwartkowy koncert rozpocznie się o 19.30 w Uniwersytecie Lincolna w Audytorium Richardsona. Program koncertu zawiera:
* Dmitry Shostakovich "Festive Overture," napisany w 1954.
* Johannes Brahms "Wariacje na temat Josepha Haydna."
* Wolfgang Amadeus Mozart Piano Concerto No. 20, D minor.
* John Williams "Harry Potter Symphonic Suite."

(wiad. z dnia 29.04.2003, godz.08.50)

Kradzież na planie Azkabanu

Fani Pottera capnęli z planu filmowego dynie i kamienie. Obsługa filmu musi zwiększyć zabezpieczenie po tym, jak zniknęły rekwizyty zupełnie jak w magii. Zostały wzięte z planu w Glencoe w Szkocji, gdzie powstaje chata Hagrida. Ekipa pracuje tam od tygodni przy budowaniu scenografii do nowego domu Hagrida na terenie Hogwartu. Są tam też dynie, kamienie i strachy na wróble.
Setki osób ekipy i obsady filmu przybędzie na miejsce w górach Szkocji dopiero na następny weekend, kiedy rozpocznie się kręcenie filmu.
Niestety plan filmowy jest dość blisko głównej drogi i to zdaje się być zbyt duzą pokusą dla fanów Pottera do zwędzenia czegoś.
Lepiej niech uważają, bo mogą skończyć w Azkabanie!!!
(wiad. z dnia 29.04.2003, godz.08.40)

JK Rowling bogatsza od królowej!

Królowa książek o Harrym Potterze jest teraz naprawdę bogatsza niż Elżbieta II, właśnie dzięki Harry'emu. Zajmuje 122 miejsce na liście Najbogatszych Ludzi na świecie opublikowanej przez Sunday Times i o 11 miejsc wyprzedza królową brytyjską.
W ciągu ostatnich dwóch lat JK czterokrotnie zwiększyła sumę swoich dochodów, które otrzymuje ze sprzedaży książek, zabawek i wszystkiego co związane jest z Harrym Potterem. Jest teraz najbardziej majętną kobietą w show-biznesie ze swoją "kasą" wartą 280 milionów funtów.
Ale Rowling ma jeszcze daleką drogę do pobicia rekordu najbogatszej osoby w kraju. To miejsce jest zajęte przez księcia Westminsteru, który posiada majątek wart 4.9 miliarda funtów!!!
Na oddzielnej liście najbogatszych sportowców, nie ma niespodzianek: najwyższe miejsce zajmuje David Beckham z 50 milionami funtów.
(wiad. z dnia 27.04.2003, godz.18.40)

Ksiązki o Harrym przyniosły Amazon zadziwiający sukces.

Fenomen Harry'ego Pottera przyniósł sieci Amazon największy w ich historii sukces. Amazon spodziewa się zarobić w tym roku więcej pieniędzy niż kiedykolwiek przedtem. Jest to w przeważającym stopniu związane z zamówieniami na V tom książki "Harry Potter and the Order of the Phoenix". Strony internetowe otrzymały ponad 130 tysięcy zamówień na długo oczekiwaną powieść. A to stanowi dwa razy więcej zleceń niż na "Czarę ognia".
Teraz Amazon przygotowuje się na dzień 21 czerwca 2003, kiedy to ukaże się V tom, a oni będą musieli dostarczyć zamówione egzemplarze setkom tysięcy fanów w całym kraju. "Nie ma wątpliwości, że będzie to największy dzień w naszej historii, kiedy wszystkie książki wyślemy na czas" - powiedział informator z Amazon. Firma podejmuje ekstra kroki, aby mieć pewność, że tak się stanie.
Liczba klientów Amazon związanych z Harrym Potterem jest zawsze ogromna: film "Harry Potter and the Chamber of Secrets" na DVD pobił rekord już w pierwszym dniu, kiedy zostało sprzedanych 1.012.000 egzemplarzy.
(wiad. z dnia 27.04.2003, godz.15.35)

Nowa okładka

Okazuje się, że okładka brytyjskiego wydania książki "Harry Potter and the Order of the Phoenix" dla dorosłych, o której już wcześniej pisaliśmy, nie jest jeszcze wersją ostateczną. Pojawiła się własnie nowa, ale niewiele rózniąca się od poprzedniej. Sami oceńcie, która jest lepsza.
Na marginesie dodajmy, że wydanie dla dorosłych nie będzie się w treści różniło od wersji dla dzieci. Odróżniać je będzie jedynie okładka.
(wiad. z dnia 26.04.2003, godz.08.55)

stara wersjanowa wersja

Można nawet 50 razy!

Mała dziewczynka zwariowana na punkcie Harry'ego Pottera obejrzała "Komnatę tajemnic" w kinie nieprawdopodobną ilość razy, bo aż 50. Czteroletnia Bethanie Martin zdołała dokonać tego wyczynu po tym, jak lokalne kino zorganizowało pokaz tylko dla niej.
Mała Bethanie choruje na nerki i tego lata potrzebuje albo operacji albo przeszczepu. Została złapana na haczyk "komnaty tajemnic" przez swoją mamę, która czytała jej tę książkę w szpitalu.
Jak tylko "Harry Potter i komnata tajemnic" wszedł do kin, mama Bathanie obiecała jej, że będzie mogła obejrzeć ten film tyle razy ile będzie chciała. Bethanie udało się tego dokonać 49 razy i niestety film zszedł z ekranu. Więc pracownicy kina UCI w Hatfields zorganizowali specjalny pokaz tylko dla niej, aby mogła osiągnąć nieprawdopodobną wręcz liczbę 50.
Bethanie, z Welwyn Garden City, Herts, kocha Pottera. Jej ulubionymi postaciami są Harry i Hermiona.
(wiad. z dnia 25.04.2003, godz.08.35)

Dwie chaty Hagrida!

Zdjęcie, pokazujące chatę Hagrida razem z otaczającym ją rusztowaniem pochodzi z planu filmowego w Glencoe w Szkocji. Ale to zdjęcie pokazuje prawie kompletną chatę. I to nie jest "kryjówka" Hagrida. Tak naprawdę to jest chata Hagrida na terenie Hogwartu. Możemy również zobaczyć mnóstwo dyń a także stracha na wróble ubranego w strój uczniów Hogwartu. Ci, którzy tam przebywali mówią, że było tam mnóstwo pudełek z nalepkami "dynie". Być może zostaną one wykorzystane w scenach podczas Halloween i ataku Syriusza Black'a? Albo odegrają rolę w ujęciach z lekcji opieki nam magicznymi zwierzętami prowadzonych przez Hagrida? Na zdjęciu można także zobaczyć dwie wieżyczki. Dlatego dwie, że są budowane dwie chaty i być może będą one wykorzystane w różnych scenach.
(wiad. z dnia 24.04.2003, godz.07.55)

dwie chatyale dynie!

"Evermere": Nowy "Harry Potter"?

Producenci Andrew Vajna i Mario Kassar ("Terminator 3") przygotowują epicką trylogię fantasy. "Evermere" będzie opowieścią osadzoną częściowo w alternatywnej rzeczywistości. Projekt ma być atrakcyjną propozycją dla młodzieży i dyskontować niedawne sukcesy ekranizacji "Harry'ego Pottera" i "Władcy Pierścieni".
Scenariusz "Evermere" napisali David Goyer ("Blade - Wieczny łowca II") i James Robinson ("Comic Book Villains").
Jest to historia siedemnastoletniego sieroty, który dowiaduje się, że jest spadkobiercą tronu pewnego Evermere. Dziedzictwo bohatera znajduje się jednak w alternatywnej rzeczywistości, zwanej Evermere. Młodzieniec postanawia przedostać się do Evermere i zażądać należnej mu korony od wuja - uzurpatora.
Skrypt nabyła w 1998 roku firma produkcyjna C-2 Pictures należąca do tandemu Andrew Vajna - Mario Kassar. Wiele lat temu obaj panowie byli założycielami nie istniejącej już wytwórni Carolco, w której powstały takie hity jak "Pamięć absolutna", "Terminator 2" i "Nagi instynkt".
Sukces produkowanego przez C-2 filmu "Terminator 3" może sprawić, że znajdą się przyzwoite pieniądze na "Evermere". Andrew Vajna poinformował, iż ma nadzieję, że pierwsza część trylogii będzie kolejnym dziełem wytwórni. Zainwestowanie w projekt rozważają szefowie Sony Pictures.
"To ekscytująca przygoda, tocząca się w nowym świecie, cudowne widowisko dla nastolatków" - stwiedził Vajna.
Nie zapadły na razie żadne decyzje w zakresie obsady, nie wyznaczono również reżysera.(źródło: INTERIA.PL)
(wiad. z dnia 23.04.2003, godz.08.35)

Et tu Harrius! Harry Potter po łacinie

Uczenie się łaciny może stać się bardziej interesujące, ponieważ szefowie Bloomsbury ogłosili, że publikują łacińskie wydanie "Kamienia filozoficznego". Książka "Harrius Potter et Philosophi Lapis" ukaże się w lipcu jako specjalna wersja w twardej okładce. W tym samym czasie na półkach księgarń pokaże się też wersja walijska. Przedstawiciele Bloomsbury uważają, że jest to świetny pomysł, ponieważ ta opowieść ma wiele powiązań ze starożytnymi, klasycznymi historiami. Książki Rowling zawierają też mnóstwo słów i zwrotów łacińskich.
Do tej pory Harry Potter został opublikowany na całym świecie w ponad 40 językach. Ale teraz będzie jeszcze więcej wersji, ponieważ w 2004 roku ukaże się wydanie w starożytnej Grece oraz po celtycku.
Bloomsbury powiedziało, że nie jest niczym niezwykłym publikowanie współczesnej literatury po łacinie. Mnóstwo książek jest już w tym języku dostępnych - nawet Kubuś Puchatek.
(wiad. z dnia 18.04.2003, godz.09.55)

Nadal nie wiadomo kto zagra profesor Trelawney!

Ponieważ kilka ról w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" ciągle nie jest obsadzonych więc pojawiają się plotki o nowych twarzach. Ostatnio szeptano, że postać profesor Trelawney ma zagrać brytyjska aktorka Emma Chambers. Jednak osoba dobrze poinformowana mówi, że sceny z udziałem nauczycielki wrózbiarstwa będą kręcone dopiero za kilka miesięcy i dlatego nikogo jeszcze do tej roli nie wybrano. Kilka aktorek jest branych pod uwagę. Wtajemniczeni mówią także, że Chambers, która wystąpiła w Notting Hill, nie ma zamiaru być brana pod uwagę w walce o tę rolę.
Pojawiły się także plotki, że w postać dziennikarki Rity Skeeter w IV części filmu wcieli się aktorka komediowa Jo Brand lub prezenterka telewizyjna Anne Robinson. Ale nadal nie jest potwierdzone, kto będzie reżyserował "Czarę ognia", ponieważ Chris Columbus przekreśla możliwość powrotu aż do części V. Dlatego dobrze poinformowani mówią, że nawet wstępne rozmowy na temat obsady do IV części filmu są bardzo odległe.
(wiad. z dnia 18.04.2003, godz.09.40)

"Harry Potter i Komnata Tajemnic" - 6 milionów sprzedanych kopii w USA

W sieci pojawiły się nieoficjalne i niepotwierdzone przez Warner Home Video informacje, że płyty DVD i kasety wideo z filmem "Harry Potter i Komnata Tajemnic", które w USA pojawiły się w piątek, 11 kwietnia, w ciągu pierwszego dnia rozeszły się w tym kraju w 6 milionach egzemplarzy.
Warner Home Video, wydawca "Komnaty Tajemnic" nie komentuje na razie tej informacji, ponieważ, jak twierdzi nie jest jeszcze w stanie podać dokładnej liczy sprzedanych kopii, gdyż pojawiły się one symultanicznie w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii, Hiszpanii i Skandynawii.
Mówi się także, że w ciągu pierwszych trzech dni od pojawienia się "Komnaty Tajemnic" w wypożyczalniach na terenie USA, konto obrazu wzbogaciło się o prawie 8 milionów dolarów. Zyski filmu z projekcji kinowych w USA wynoszą obecnie ponad 260 milionów dolarów. (źródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 17.04.2003, godz.17.40)

Chłopiec-lew - konkurencja Harry'ego Pottera?

Caroline Thompson, autorka scenariuszy do filmów takich, jak "Edward Nożycoręki", "Tajemniczy ogród" i "Miasteczko Halloween", zaadaptuje na potrzeby kinowego ekranu tekst powieści pt. "Lionboy" autorstwa Louisy Young i jej córki Isabelle.
Głównym bohaterem "Lionboy", która jest pierwszą z cyklu trzech powieści, jest chłopiec, Charlie Ashanti, który jako niemowlę został podrapany przez leoparda i od tego czasu potrafi komunikować się z kotami. Charlie zawiera pakt z trzema cyrkowymi lwami, które mają mu pomóc w uwolnieniu jego porwanych rodziców.
Produkcję "Lionboy" sfinansuje studio DreamWorks, którego przedstawiciele mają nadzieję, że ich film spotka się z zainteresowaniem podobnym do tego, które towarzyszy filmom o przygodach Harry'ego Pottera. (źródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 17.04.2003, godz.17.30)

Zgredek nominowany!

Ogłoszono nominacje do nagród MTV za rok 2003. Uznanie olśniewających postępów w tworzeniu efektów specjalnych spowodowało, że w tym roku dodano kategorię Najlepsza Rola Wirtualna (najlepsza postać stworzona komputerowo). Nominowano do niej następujące postacie:
1. Yoda - "Star Wars: Episod II - Atak klonów"
2. Kangaroo Jack - "Kangaroo Jack"
3. Gollum - "Władca Pierścieni: Dwie wieże"
4. Dobby (Zgredek) - "Harry Potter i komnata tajemnic"
5. Scooby-Doo - "Scooby-Doo"
(wiad. z dnia 15.04.2003, godz.18.35)

Dzieci nagrodziły!

W newsie z dnia 5 kwietnia donosiliśmy, że po raz kolejny mali widzowie sieci Nickelodeon przyznali nominacje do swoich nagród aż 21 kategoriach. "Harry Potter i komnata tajemnic" dostał nominacje w dwóch z nich: ulubiony film i ulubiona gra video. Natomiast seria książek o Harrym Potterze znalazła się wśród zgłoszonych do nagrody dla ulubionej książki. W piątek 12 kwietnia w Santa Monica nagrody zostały rozdane. Seria książek o Harrym Potterze okazała się najbardziej ulubioną dziecięcą literaturą. Niestety w dwóch pozostałych kategoriach Harry został pokonany: nagrodę dla ulubionego filmu dostał Rush Hour 2, natomiast dla gry video - Mario Kart: Super Circuit.
(wiad. z dnia 15.04.2003, godz.15.25)

Harry Potter bije rekordy DVD

Film "Harry Potter i komnata tajemnic" okazał się najszybciej sprzedającym obrazem na DVD w historii Wielkiej Brytanii.
"Harry Potter i komnata tajemnic" już wcześniej pobił inny rekord: najlepszego otwarcia w historii kinematografii Wielkiej Brytanii. W przeciągu pierwszego weekendu film zarobił bowiem ponad 53 miliony funtów.
Teraz druga część filmowej adaptacji bestsellerowej powieści J.K. Rowling w przeciągu dwóch dni pobiła dotychczasowy rekord sprzedaży wersji DVD. Tym samym DVD z "Harrym Potterem i komnatą tajemnic" sprzedało się dwukrotnie lepiej niż "Harry Potter i kamień filozoficzny" w tym samym czasie.
Od piątku do soboty zakupiono bowiem ponad 1,763,000 kopii DVD i wideo (w tym ponad pół miliona wcześniej zamówionych egzemplarzy) drugiego filmu Chrisa Columbusa z przygodami małego czarodzieja.
Polska premiera wersji DVD i VHS "Harry'ego Pottera i komnaty tajemnic" przewidziana jest na 16 maja. (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 14.04.2003, godz.15.05)

Dzieci boją się Draco Malfoy'a

Gwiazda Harry'ego Pottera - Tom Felton mówi, że dzieci wybuchają płaczem na jego widok. Tom gra Draco Malfoy'a, czarny charakter i przeciwnika Harry'ego Pottera w filmach o młodym czarodzieju i okazuje się, że niektórzy fani nie potrafią oddzielić fikcji od rzeczywistości. Piętnastolatek mówi, że zawsze kiedy spaceruje po ulicy powoduje płacz dzieci. Powiedział: "Dzieci sześcioletnie lub młodsze mają coś przeciwko mnie. Na mój widok kurczą się ze strachu i zaczynają płakać. Niektóre z nich są naprawdę dosyć przerażone. Wystraszyłem nawet dzieci reżysera Chrisa Columbusa kiedy po raz pierwszy się z nimi spotkałem. To jest przygnębiające i niezbyt miłe, ponieważ w rzeczywistości nie jestem w ogóle podobny do Draco Malfoy'a. Ale z drugiej strony to dowodzi, że dobrze wykonuję swoją pracę i gram przekonywująco."
JK Rowling powiedziała, że w V tomie jeden z bohaterów zginie. Oczywiście wszyscy sie teraz zastanawiają kto to będzie. A Tom przypuszcza, że to Draco może być tym, kogo spotka koniec. "Mam przeczucie, że pogrążę się w 'krwawej śmierci'."
(wiad. z dnia 14.04.2003, godz.09.00)

Wymarzona śmierć na planie "Harry'ego Pottera"

Robbie Coltrane zdecydował jak chce umrzeć, jeżeli grany przez niego Hagrid zginie w piątej części przygód Harry’ego Pottera - aktor pragnie opuścić świat w objęciach Britney Spears i Atomic Kitten.
J.K. Rowling zdradziła, że w piątej książce jeden z głównych bohaterów zostanie zabity, a szkocki aktor ma nadzieję, że w filmowej ekranizacji będzie mógł wybrać okoliczności swojego zgonu.
Robbie żartuje: "Mam nadzieję, że to ja. Chcę, żeby przypasano mnie do Britney Spears i wszystkich Atomic Kitten i dano mi do ręki detonator". Coltrane dodaje jednak, że nie wie, czy łagodny gajowy będzie musiał umrzeć. "Nie mam pojęcia skąd wzięły się te plotki. To tak jak wtedy, gdy The Beatles wydali płytę i wszyscy mówili, że Paul McCartney nie żyje. Pisarka ma wszystko w swojej głowie i nic mi nie mówiła o tym, że umrę" - dodaje aktor. (źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 14.04.2003, godz.08.55)

Kinowe hity w Polsce

"W pierwszym kwartale 2003 roku polskie kina odwiedziło 7 milionów 412 tysięcy widzów, o 1,3 miliona mniej niż rok temu. Niemal połowę przyciągnęły dwa wielkie hity: Władca Pierścieni: Dwie Wieże oraz Harry Potter i komnata tajemnic. Poza tym Polacy chodzili najchętniej na filmy głośne, ale jednocześnie interesujące" - pisze w "Rzeczpospolitej" Barbara Hollender.
"To już drugi rok z rzędu, w którym triumfy święcą dwa ogromne przedsięwzięcia filmowe: ekranizacje kultowej powieści Tolkiena oraz cyklu o Harrym Potterze, który wyszedł spod pióra Joanne K. Rowling".
"Warto jednak zauważyć, że popularność tych obrazów na polskim rynku nieco spada. W roku 2002 pierwsze części filmów obejrzało ponad 5 milionów osób. Obecnie dzieła Petera Jacksona i Chrisa Columbusa zdobyły około 3,4 miliony widzów. Czy już się trochę przejadły i tendencja spadkowa utrzyma się, kiedy wejdą na ekrany następne części, przekonamy się za rok".
"Na razie jednak te hity ciągle prowadzą na liście przebojów. I to samotnie, bo między nimi a następnymi tytułami jest przepaść" - wyjaśnia publicystka "Rzeczpospolitej".(źródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 11.04.2003, godz.09.05)

Więcej Harry'ego Pottera!

Czwarty tom przygód Harry'ego Pottera może stać się podstawą aż dwóch filmów, poinformował producent cyklu 8 kwietnia, podczas premiery wydania najnowszego filmu na DVD. David Heyman powiedział, że podczas przygotowań do produkcji filmu "Harry Potter i czara ognia" okazało się, że materiał znacznie przekracza możliwości jednego obrazu.
Heyman pojawił się na premierze DVD z filmem "Harry Potter i Komnata Tajemnic" w towarzystwie jego młodych gwiazd. "W ubiegły poniedziałek rozpoczęliśmy prace nad scenariuszem. Zamierzamy nakręcić film jako całość i sprawdzić, jak to wszystko wypadnie. Jeżeli materiału będzie zbyt dużo, to rozdzielimy go na dwie części", powiedział.
Krążek DVD z "Komnatą Tajemnic", który ukaże się właśnie dzisiaj ma szansę na wysokie miejsce na liście bestsellerów wszechczasów. Sklep internetowy Amazon otrzymał już rekordową liczbę 40 tysięcy zamówień na film. DVD zawiera niepublikowane wcześniej sceny, interaktywne wycieczki po Hogwarcie oraz po samej Komnacie Tajemnic. (źródło: Onet.pl) (wiad. z dnia 11.04.2003, godz.09.10)

Amerykański wydawca Pottera ujawnia streszczenie V tomu!

Ron Weasley będzie nowym obrońcą w drużynie Gryffindoru, a Harry będzie miał przerażające sny o pojedynczych drzwiach w cichym korytarzu. To są niektóre fakty ujawnione przez Scholastic - amerykańskiego wydawcę książek o Harrym Potterze, które pojawiły się w katalogu książek mających się ukazać latem i jesienią tego roku.
Co jeszcze można dodać do tego, co już wiemy:

 • nauczyciela obrony przed czarną magią, który swoim charakterem będzie przypominał trujący miód;
 • jadowitego i zrzędzącego domowego skrzata;
 • Rona jako obrońcę drużyny Gryffindor'u;
 • i oczywiście to, czego boją się wszyscy uczniowie: końcowych egzaminów.

Pełny tekst zapowiedzi wydawnictwa możecie przeczytać na oddzielnej stronie.

(wiad. z dnia 10.04.2003, godz.13.50)

Pojawiają się nowe twarze!

Brytyjska aktorka Julie Christie zagra barmankę w Trzech Miotłach - Madam Rosmertę, natomiast aktorka komediowa Dawn French wcieli się w postać Grubej Damy. Oczywiście profesor Trelawney będzie w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu", ale do tej pory nie wiadomo kto ją zagra. To samo dotyczy Cho Chang.
Heyman - producent filmu powiedział:
"Zaczniemy przygotowania do realizacji czwartej części na koniec tego roku, natomiast kręcenie filmu ruszy w roku przyszłym. Premiera "Harry Potter i czara ognia" odbędzie się po roku lub półtora od ukazania się III części. Mam nadzieję, że będzie ta sama obsada, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić. Właśnie zaczęliśmy pisać scenariusz do 'czary ognia'."
Pojawiły się również pogłoski, że Chris Columbus - reżyser dwóch pierwszych części filmu, który nie realizuje, jak wiemy, III części być może powróci do reżyserowania części IV.
Columbus mówi: "Być może film piąty. Czwarty zaczyna się za wcześnie, ale reżyseria części piątej jest bardzo możliwa". (wiad. z dnia 10.04.2003, godz.13.10)

Krótki wywiad

Zamieszczamy krótki wywiad, jaki przeprowadził wysłannik Newsround z J.K. Rowling i Stevenem Klovesem (współautor scenariuszy).
Dziennikarz: Czy możecie mi oboje wyjaśnić, jak pracuje się przy tworzeniu ostatecznej wersji scenariusza?
SK: Na początku daje mi ogromną swobodę, ale kiedy jesteś w połowie drogi, tak jak teraz, to jest bardzo ważne, że mogę porozmawiać z Jo, a ona powie mi czy jestem na właściwej ścieżce.
JKR: Daję mu więcej, niż komukolwiek innemu, czego prawdopodobnie nie powinnam powiedzieć na ekranie, bo oni go porwią i będą torturować, a on jest nam potrzebny. (wiad. z dnia 09.04.2003, godz.14.45)

"Harry Potter i Komnata Tajemnic" od 16 maja na wideo i DVD

16 maja na naszym rynku ukaże się dwupłytowe wydanie DVD filmu "Harry Potter i Komnata Tajemnic". Tego samego dnia obraz wydany zostanie także na kasetach wideo.
Film na DVD (w dwóch formatach obrazu do wyboru: panoramiczny lub pełnoekranowy) dostępny będzie w polskiej wersji językowej, bądź z polskimi napisami do wersji oryginalnej. Płyty zawierały będą także polskie menu i polskie napisy do dodatków specjalnych.
Dwupłytowe wydanie DVD "Harry'ego Pottera i Komnaty Tajemnic" obejmuje:

Płyta 1

 • film
 • pierwszy rok w Hogwarcie

Płyta 2

 • sceny nie pokazywane w kinie
 • zwiastun gry
 • zajęcia: Próba Komnaty, Próba Ciemnego Lasu, Ciemnia Colina, zwiedzanie alei Ciemnego Nokturnu,
 • kulisy Hogwartu: rozmowa z J.K. Rowling i Stevenem Klovesem, gabinet Dumbledore'a (budowanie sceny, zwiedzanie gabinetu), wywiady ze studentami i profesorami, galeria szkiców produkcyjnych
 • wiedza zaklinacza
 • klasa Lockharta; galeria fotografii, świadectwa, lektury obowiązkowe

"Harry Potter i Komnata Tajemnic" na DVD kosztował będzie około 80 zł., a kasetę wideo z filmem kupić będzie można za około 40 zł. (źródło: Stopklatka) (wiad. z dnia 08.04.2003, godz.08.50)

Rowling ujawnia prawdę o czatach

J.K. Rowling mówi, że internet jest magicznym sposobem na "szpiegowanie" swoich fanów. Autorka Harry'ego Pottera wchodzi na czaty bez ujawniania nazwiska, żeby się dowiedzieć, co naprawdę myślą o jej książkach fani. Bierze udział w wymianie zdań i czyta zwierzenia swoich młodych czytelników. Trzydziestosiedmioletnia Rowling od czasu urodzenia w zeszłym miesiącu swojego syna Davida, mieszka w Edinburgu.
Rowling powiedziała, że dziennik, którego Tom Riddle używa w II części do zwabienia Harry'ego do Komnaty Tajemnic, przypomina internetowy czat. J.K. ujawniła: "Kiedy to pisałam (dziennik Riddle'a - dopisek redakcji), nigdy przedtem nie byłam na internetowym czacie. A to jest bardzo podobne - pisanie swoich najskrytszych myśli w eterze i otrzymywanie odpowiedzi. Nie wiesz, kto ci odpowiada". Pierwowzorem dziennika Riddle'a był dziecięcy pamiętnik młodszej siostry Rowling, Dianne. (wiad. z dnia 07.04.2003, godz.08.50)

Anna Friel o Davidzie Thewlis'ie

Aktorka Anna Friel, przyjaciółka Davida Thewlis'a, udzieliła wypowiedzi dla The Mirror: "David właśnie zaczął pracę na planie nowego filmu o Harrym Potterze więc będziemy teraz mniej czasu spędzać razem. Odtwarza tam postać profesora Lupina i stał sie ulubieńcem wszystkich tych naszych przyjaciół, którzy mają dzieci. Natomiast oczy dzieci robią się ogromne z przejęcia, kiedy dowiadują się, że David ma zamiar spotkać Harry'ego Pottera. To będzie cudowne - jestem tak samo podekscytowana jak David.
Wyobrażam sobie jak to będzie miło powiedzieć kiedyś naszym dzieciom: 'Patrzcie, to Wasz tata', szczególnie, że zagra razem z Garym Oldmanem i Michaelem Gambonem, który zastąpi Richarda Harrisa w roli profesora Dumbledore'a. Ale ja nie będę tak popularna jak on - dziewczyna profesora Lupina, to nie brzmi dość cool." (wiad. z dnia 06.04.2003, godz.08.50)

Dubler Daniela

Szefowie wytwórni wyczarowali dla Harry'ego Pottera, który jest czarodziejem, dublera. Trzynastoletni aktor Daniel Radcliffe, który odtwarza postać Harry'ego, nie jest w stanie zagrać w scenach odbywających się na pokładzie Błędnego Rycerza w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu". Producenci znaleźli więc nieznanego nikomu z nazwiska sobowtóra do scen kręconych w Północnym Londynie. Chyba dostał właśnie bilet do autobusu.(wiad. z dnia 05.04.2003, godz.18.50)

Dzieci nominują!

Po raz kolejny mali widzowie sieci Nickelodeon przyznali nominacje do swoich nagród. Zwycięzcy "Nickelodeon's Kids Choice Awards" zostaną wyłonieni już za kilka dni. Jak co roku, na uroczystości wręczenia wyróżnień nie zabraknie największych gwiazd kina, telewizji i estrady. Swój udział w gali wręczenia "Nickelodeon's Kids Choice Awards" potwierdzili już Britney Spears, Will Smith, Brad Pitt, Michelle Pfeiffer i Sylvester Stallone.
Mali widzowie nominowali swoich ulubieńców w aż 21 kategoriach. "Harry Potter i komnata tajemnic" dostał nominacje w dwóch z nich: ulubiony film i ulubiona gra video. Natomiast seria książek o Harrym Potterze znalazła się wśród zgłoszonych do nagrody dla ulubionej książki.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 12 kwietnia w Santa Monica.
(źródło: Interia.pl) (wiad. z dnia 05.04.2003, godz.18.30)

Groźby Bloomsbury!

Bloomsbury zagroziło narzuceniem surowych sankcji tym sprzedawcom książek, którzy złamią ścisłe embargo na sprzedaż "Harry Potter and the Order of the Phoenix". W kontrakcie, który musiał zostać z góry podpisany przez wszystkie firmy zajmujące się publikacją książki, Bloomsbury zagroziło postępowaniami (sądowymi) o prawa autorskie przeciwko tym wszystkim, którzy ujawnią treść książki lub zaczną ją sprzedawać przed godziną 00:01 w dniu oficjalnej premiery czyli 21 czerwca 2003. (wiad. z dnia 04.04.2003, godz.18.55)

"Harry Potter" zwyciężył "Tanię Grotter" w sądowej bitwie

W newsie z 14 marca pisaliśmy o tym, że Rowling przeciwstawia sie plagiatom. Okazało się, że w czwartek (3 kwietnia) wygrała w sądzie w Amsterdamie walkę o zablokowanie holenderskiego wydania rosyjskiej książki o młodej czarodziejce Tani Grotter, argumentując, że jest to plagiat jednego z jej bestsellerów. Sąd przychylił się do opinii prawnika autorki, który mówił, że jest to kopia "Harry Potter i kamień filozoficzny" i zakazał publikacji pierwszego zachodniego wydania książki Dmitry Yemetsa "Tania Grotter i magiczny kontrabas".
Sam Yemets, który wydał w Rosji ponad 500 000 egzemplarzy swojej ksiązki powiedział, że jest ona parodią przygód Harry'ego Pottera i że on ufa swoim czytelnikom, iż są w stanie znaleźć różnice pomiędzy Harrym Potterem a Tanią Grotter.
Sąd w swoim postanowieniu napisał, że rosyjska książka jest nieautoryzowaną adaptacją I części serii o Harrym Potterze i jej publikacja w Holandii narusza prawa autorskie J.K. Rowling.
Rzeczywiście Tania Grotter i Harry Potter mają wiele wspólnego: oboje są sierotami, mają dziwne znaki na swoim ciele, niezwykłą magiczną moc i walczą z tajemniczym wrogiem tak złym, że jego imienia się nie wymawia. I Grotter i Potter oboje stracili rodziców w walce z czarodziejem, który przeszedł na stronę zła, a oni teraz kontynuują konfrontację: Harry walczy z Voldemortem a Tania z Chuma-Del-Tort. Oboje chodzą do szkoły dla czarodziejów: Potter do Hogwartu, a Tania do Tibidokhs.
"Tania Grotter odniosła moralne zwycięstwo, poniewaz wydawcy Harry'ego Pottera pokazali, że boją się konkurencji" - powiedział Yemets agencji Reuters w Moskwie i dodał: "Teraz wszyscy zobaczą, że Harry Potter ucieka przed małą dziewczynką."
Byblos - holenderski wydawca ksiązki Yemetsa powiedział, że zamierza walczyć z decyzją sądu zakazującą publikacji ksiązki w Holandii.
Pozostawiamy to bez komentarza, bo sądzimy, że sami najlepiej ocenicie kto ma rację. (wiad. z dnia 04.04.2003, godz.08.45)

Nowinki z planu filmowego

Mamy dla Was najświeższe informacje od fanów Harry'ego, którzy byli na planie filmowym na Palmers Green i rozmawiali z mężczyzną, który tam pracuje. Opowiedział im co nieco o scenach, które już były filmowane: ciotka Marge tylko nieznacznie różni się od tej z książki i oczywiście uniesie się w powietrze, wuj Vernon złapie ją za kostkę a na niego skoczy pies; Snape zostanie ubrany w kobiecą sukienkę w scenie, kiedy uczniowie będą wywoływać bogina razem z profesorem Lupinem. I jeszcze na koniec: model Dementora będzie naprawdę przerażający. (wiad. z dnia 03.04.2003, godz.13.55)
Kasiu, prosimy, nie ściągaj od nas newsów i nie przesyłaj ich na inne strony, bo o tym wiemy.

Kryjówka Hagrida!

To rusztowanie zrobione z pali już niedługo, jak za dotknięciem magicznej różdżki, zamieni się w kryjówkę Hagrida w trzeciej części filmu o Harrym Potterze. Kryjówka - konstrukcja jest umieszczona na wysokości 3,000 stóp w górach w Glencoe. Nie wiemy co prawda o jaką kryjówkę chodzi, bo nie przypominamy sobie takowej z książki, ale być może scenariusz filmu nie opiera się dokładnie na literackim pierwowzorze. Ta scenografia zostanie również wykorzystana do sceny z bramą Hogwartu. The Sunday Mirror doniósł, że na plan filmowy do Glencoe przeniesie się około 400 osób obsady i ekipy. Twórcy filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" wydali 2 miliony funtów na stworzenie scenografii w Szkocji, potrzebnych do nakręcenia różnych scen. (wiad. z dnia 01.04.2003)

Powrót do newsów