Powrót do strony "Archiwum newsów"

MARZEC 2003 - ARCHIWUM

Emma Watson jako Hermiona w Harrym Potterze 3

Odpowiedzialni za ekranizację III części "Harry'ego Pottera" niepokoją się o swoje młode gwiazdy "wyrastające" ze swoich ról, zanim został ukończony film. "Mnóstwo urosłam, ale to dotyczy nas wszystkich. Widzę określone zmiany w każdym z nas." - powiedziała 12-letnia Emma Watson, która gra Hermionę. Właśnie rozpoczęła pracę w filmie "Harry Potter and the Prisoner of Azkaban", razem z Danielem Radcliffem i Rupertem Grintem. Mloda aktorka dodała jeszcze: "Mamy tyle samo lat, ile nasi bohaterowie, nikt nie próbuje zrobić z nas młodszych." Emma Watson powiedziała też, że w Harry Potter III będzie częściej widoczna na ekranie niż w poprzednich dwóch częściach filmu. "Będziecie mogli zobaczyć zmienioną Hermionę. Stanie się ona właściwie buntowniczką. Nie będzie chciała żadnej pomocy od nikogo." (wiad. z dnia 29.03.2003)

V tom sprzedany!

Książka "Harry Potter and the Order of the Phoenix" z autografem autorki została kupiona za 8.000 dolarów. Zwycięzca internetowej aukcji nie wziął jej jednak do domu, ponieważ książka jest dopiero drukowana i nie może być jeszcze podpisana przez Rowling. Od kiedy w zeszłym tygodniu brytyjska akcja charytatywna Sense ogłosiła licytację, zaczęła się prawdziwa walka internautów o V tom. Licytacja zaczęła się od 1.60 dolara i błyskawicznie skoczyła do tysięcy. "Mieliśmy nadzieję, że książka osiągnie wysoką cenę, ale kwota 8.000 dolarów przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania." - powiedział Paul Amadi, rzecznik fundacji Sense, która pomaga osobom głuchym i niewidomym. (wiad. z dnia 28.03.2003)

Strajk na planie III Harry'ego odwołany!

Pracownicy budowlani zatrudnieni przy filmowaniu III części Harry'ego Pottera odwołali strajk. Malarze, stolarze i budowlańcy zamierzali strajkować od piątku 28 marca, z powodu zerwania rozmów z wytwórnią Warner Bros. na temat podwyżek ich płac. Pracownicy, którzy nie otrzymali podwyżki przez cztery lata żądali 8-procentowego wzrostu płac. Jednak strajk został odwołany przez ich związki zawodowe, które osiągnęły porozumienie z szefami wytwórni Warner Bros. W związku z tym, co Was zapewne ucieszy, film "Harry Potter i więzień Azkabanu" będzie kręcony normalnie, bez żadnych opóźnień. Premiera jest przewidywana latem 2004, a w Polsce zapewne kilka miesięcy później. (wiad. z dnia 28.03.2003)

"Harry Potter 2" w pierwszej trójce na świecie

Obraz "Harry Potter i komnata tajemnic" znalazł się w elitarnym gronie filmów, które poza USA zarobiły ponad 600 milionów.
Jak do tej pory dochód ponad 600 milionów poza USA osiągnęły tylko dwa filmy. Wielki przebój z 1997 roku "Titanic" zarobił 1,2 miliarda dolarów, a poprzednia część przygód czarodzieja z Hogwartu "Harry Potter i kamień filozoficzny" ma na koncie 651 milionów dolarów.
Obraz "Harry Potter i komnata tajemnic" poprawi zapewne jeszcze ten wynik gdyż nadal jest wyświetlany w wielu krajach. Jak do tej pory druga cześć "Harry'ego Pottera" zarobiła u USA ponad 260 milionów dolarów. Na całym świecie więc dochód filmu osiągnął około 860 milionów dolarów. (żródło; Onet.Film.pl) (wiad. z dnia 28.03.2003)

Strajk na planie III Harry'ego!

IMDB donosi, że strajk na planie filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" jest bardzo prawdopodobny: około 90 procent ekipy budowlanej chce w ten piątek rozpocząć protest. Personel budowlany domaga się 8 - procentowej podwyżki swoich zarobków, ale wytwórnia Warner Bros. podobno im odmawia. Rozmowy pomiędzy producentami a malarzami, drwalami i budowniczymi zostały zerwane w zeszłym tygodniu. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lutym 2003, więc może się okazać, że planowana na lato 2004 premiera opóźni się. Jeden z pracowników Leavesden Studio powiedział "The Sun": "Od czasu pracy nad pierwszym filmem, a więc ponad trzy lata temu, nikt z nas nie dostał podwyżki. Jeśli strajk opóźni premierę filmu to trudno. Nie wrócimy do pracy, zanim ta sprawa nie zostanie rozwiązana. Teraz ruch należy do dyrektorów wytwórni". (wiad. z dnia 26.03.2003)

J.K. Rowling urodziła syna!

A to szczęśliwe wydarzenie miało miejsce w Royal Infirmary w Edinburgh'u, późnym wieczorem w niedzielę 23 marca. Chłopiec wcale nie będzie miał na imię Harry - szkoda. Rodzice wybrali dla niego stare, szkockie imiona i będzie się nazywał: David Gordon Rowling Murray. Przypuszczamy, że w chwili obecnej jest to najbardziej znane niemowlę na świecie. Przedstawiciel Rowling powiedział, że i matka i dziecko czują się dobrze. Nie podał żadnych bliższych szczegółów, ale potwierdził, że oboje opuścili już szpital.
Ciekawe czy w 2014 roku młody David Gordon otrzyma list z Hogwartu i założy Tiarę Przydziału, która wskaże mu odpowiedni dla niego dom. Co o tym sądzicie? (wiad. z dnia 25.03.2003)

Wiadomości o okładce V tomu od Mary GrandPre

Mary GrandPre - ilustratorka amerykańskich książek o Harrym Potterze - odbywa obecnie podróz służbową po zachodnim wybrzeżu USA i sama nie mogła udzielić informacji o grafice najnowszego tomu. Jej przedstawicielka powiedziała, że Mary ukończyła już wszystkie rysunki do V części przygód Harry'ego Pottera włączając w to: przód okładki (widoczny poniżej), tył okładki (mamy nadzieję, że zobaczymy go wkrótce) oraz wszystkie ilustracje znajdujące się na początku każdego z rozdziałów ( jest bardzo prawdopodobne,że nie zobaczymy ich aż do ukazania się książki w sprzedaży). W przeciwieństwie do brytyjskich artystów tworzących grafikę do V tomu, Mary GrandPre przeczytała całą ksiązkę "Harry Potter and the Order of the Phoenix" i dlatego jej okładka inspirowana jest treścią książki.
Zobaczcie ilustracje poprzednich książek o Harrym Potterze wykonanych przez Mary GrandPre. (wiad. z dnia 21.03.2003)

Ujawniono okładki na piątą część książki!

Okładki do książki "Harry Potter and the Order of the Phoenix" w końcu zostały ujawnione. Trzy miesiące przed wydaniem V tomu w krajach anglojęzycznych, brytyjski wydawca Bloomsbury daje żądnym wiedzy fanom nowy ślad na temat tego, co stanie się w nowej książce.
Pierwsza okładka wersji dla dzieci pokazuje feniksa ratującego się z płomieni. Zauważcie również, że jest to pierwsza okładka książki o Harrym, na której nie ma głównego bohatera.
Treść książki jest takim sekretem, że nawet artyście, który ją illustrował - Jason'owi Cockcroft'owi nie pozwolono jej przeczytać. Zamiast tego, J.K. Rowling i jej przedstawicielka w Bloomsbury - Emma Matthewson, wspólnie wymyśliły i przedstawiły grafikowi pomysł na to, co powinno się znaleźć na okładce nowej książki.
Stworzono również okładkę do angielskiej wersji dla dorosłych, która znowu przedstawia feniksa i została zaprojektowana przez Williama Webba na podstawie zdjęcia Michaela Wildsmith'a.
Natomiast na okładce amerykańskiego wydania możemy zobaczyć mocno nakreślony portret 15-latka trzymającego różdżkę i znajdującego się na wprost szeregu drzwi. Ciekawe co to oznacza? Okładka ta, tak jak i poprzednie, została narysowana przez Mary GrandPre i jest utrzymana w tonacji niebieskiej. Jeśli nadal Media Rodzina będzie współpracować z amerykańskim wydawcą Scholastic, to właśnie tej ostatniej okładki możemy się spodziewać w polskim wydaniu. Nam się podoba. A Wam??? (wiad. z dnia 20.03.2003)

"Mugol" w słowniku

Słowo "mugol" zostało dodane do the Oxford English Dictionary (Oksfordzki słownik języka angielskiego). Hasło brzmi następująco: [mugol] - w prozie J.K. Rowling: osoba, która nie posiada magicznej mocy. Stąd pojawia się w znaczeniu aluzyjnym bądź szerszym: osoba, której brak pewnych cech lub umiejętności albo uważana z jakichś względów za upośledzoną. (wiad. z dnia 19.03.2003)

Feniks pod młotkiem!

Podpisany przez autorkę egzemplarz piątego tomu przygód Harry'ego pójdzie pod młotek trzy miesiące przed datą ukazania się książki w sprzedaży. "Harry Potter and the Order of the Phoenix" J.K. Rowling będzie licytowany na internetowej aukcji przez 10 dni począwszy od 17 marca. Cały dochód z tej licytacji zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Niestety, szczęśliwy nabywca tego szczególnego egzemplarza będzie musiał na niego poczekać aż do 21 czerwca - oficjalnej daty wydania V tomu. (wiad. z dnia 18.03.2003)

Profesor potterologii

Na Uniwersytecie Stanowym w Kansas przynajmniej jeden z wykładów poświęcony jest magii. Dr Phillip Nel, profesor literatury dla dzieci i ekspert w sprawach Harry'ego Pottera prowadzi zajęcia: "J.K. Rowling, teksty i konteksty". Ich tematyka dotyczy książek o Harrym Potterze z perspektywy literackiej i rozrywkowej. Jako wykładowca, Nel ma nadzieję otworzyć umysły swoich słuchaczy na kulturowe i społeczne aspekty książek J.K. Rowling.
Dr. Nel będzie także jednym ze znaczących gości na pierwszym międzynarodowym sympozjum o Harrym Potterze Nimbus 2003, które odbędzie się w Orlando na Florydzie w dniach 17 - 20 lipca 2003. (wiad. z dnia 15.03.2003)

Rowling wstrzymuje wydawanie plagiatów!!!

JK Rowling próbuje powstrzymać wydanie angielskiej wersji rosyjskiej książki, która przypomina historię Harry'ego Pottera. Zwróciła się ona do holenderskiego sądu o wstrzymanie publikacji "The Magic Double Bass" ("Tania Grotter i magiczny kontrabas") napisanej przez Dmitry Yemets'a, posądzając autora o plagiat jej pierwszej książki "Harry Potter i kamień filozoficzny". Po raz pierwszy usłyszeliśmy o rosyjskiej książce we wrześniu 2002. Opowiada ona o 11 - letniej osieroconej dziewczynce Tani Grotter, która ma dziwny znak na twarzy i niezwykłą magiczną moc. Ma również tajemniczego wroga, tak złego, że jego imienia się nie wymawia. Tania nosi okrągłe okulary i chodzi do szkoły magii noszącej nazwę Abrakadabra! To wszystko brzmi dziwnie znajomo - twierdzą prawnicy Rowling. Trudno się z nimi nie zgodzić.
Szwindel???
Prawnicy mówią, że to nieuczciwe, gdyż powieść Yemets'a naśladuje konstrukcję, fabułę i postaci z hitu Rowling. Z kolei wydawcy Yemets'a twierdzą, że napisał on znacznie więcej tego typu "podróbek" w reakcji na globalne szaleństwo wokół Harry'ego Pottera. JK już raz skutecznie wstrzymała publikację 7000 egzemplarzy holenderskiego wydania rosyjskiej książki. Czy uda jej się to ponownie w przypadku wersji angielskiej? Wszystko będzie jasne 25 marca, kiedy to sąd ogłosi wyrok w tej sprawie. (wiad. z dnia 14.03.2003)

Nowa postać w Harrym III?

Counting Down podał, że brytyjski komik Freddie Davies wystąpi w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu". Ale sam aktor twierdzi, że jego udział w ekranizacji III części książki jest niczym w porównaniu z tym, że na codzień jest on sąsiadem Rowling w Aberfeldy, w Perthshire. Davies powiedział: "Reżyser Alfonso Cuaron jest zdecydowany dać mi rolę. Byłem trzykrotnie w studiu, a kręcenie zdjęć rozpocznę w maju. Nie wiem jeszcze jaką postać mam zagrać".
Sami jesteśmy ciekawi w kogo wcieli się Freddie Davies: może w kogoś z Hogsmeade albo z Ministerstwa Magii? Musimy trochę poczekać aż ta sprawa się wyjaśni. (wiad. z dnia 13.03.2003)

Zdenerwowani fani!!!

Wiadomość, że kapitan quidditch'a Oliver Wood grany przez Sean'a Biggerstaff'a, nie pojawi się w III części filmu rozgniewała tysiące fanów Harry'ego Pottera. Są oni tak tym zirytowani, że na wielu stronach pojawiają się petycje w obronie postaci kapitana Gryffonów. Fani czują sie obrażeni, ponieważ brak Oliver'a Wood'a może oznaczać, że i quidditch zostanie potraktowany marginalnie w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu". Twierdzą, że Wood jest bardzo ważną postacią i że pokazanie w filmie dwóch meczów quidditch'a, które są w książce, bez kapitana Gryffindoru, nie będzie możliwe.
Niektórzy fani już zapowiadają, że jeżeli Oliver Wood nie pojawi się w filmie, to zbojkotują III część. Pojawiają się hasła: "Nie ma Sean'a - nie ma filmu!" oraz: "Fani na całym świecie chcą quidditcha w filmie!". Czy i Wy się przyłączacie do tego protestu? Jeżeli tak, to wejdźcie na stronę Mugglenet i podpiszcie się pod zbiorowym listem skierowanym do wytwórni Warner Bros. (wiad. z dnia 10.03.2003)

Harry Potter III bez Wood'a?

Wiadomość z oficjalnej strony Sean'a Biggerstaff'a: młody aktor nie zagra w trzeciej części filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu". Oczywiście oznacza to również, że nie będzie tam postaci Oliver'a Wood'a, którą odtwarzał Biggerstaff. Niestety, jeśli chce się przedstawić powieść tej skali w dwugodzinnym filmie, cięcia wydają sie konieczne. I to właśnie spotkało postać Wood'a. Ale czy to oznacza, że w nowym filmie nie będzie również quidditch'a? No bo trudno sobie wyobrazić quidditch bez Wood'a!? (wiad. z dnia 09.03.2003)

Nowe nominacje dla Harry'ego II

Filmowa Akademia Science Fiction, Fantazji i Horroru (Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films) ogłosiła nominacje do nagród Saturn. Liderem, który dostał ich aż 10, jest "Władca Pierścieni: Dwie Wieże". "Harry Potter i komnata tajemnic" ma szansę na otrzymanie sześciu nagród, został bowiem nominowany w następujących kategoriach: najlepszy film fantasy, najlepszy reżyser (Chris Columbus), najlepsza rola młodego aktora (Daniel Radcliffe), najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i najlepsze efekty specjalne. (wiad. z dnia 07.03.2003)

Czy Hagrid zginie?

Według nieoficjalnych informacji niepewna jest przyszłość strażnika Hogwartu, Hagrida. Robbie Coltrane, który wcielił się w postać Hagrida, twierdzi, iż jego bohater może zginąć w piątej części książki "Harry Potter i zakon Feniksa".
- Wiem co się stanie z Hagridem, gdyż J.K. Rowling powiedziała mi to już jakiś czas temu, bym mógł się odpowiednio przygotować - miał powiedzieć Coltrane. - W piątej części centralna postać książki zginie. Nic więcej nie mogę na ten temat zdradzić.
Plotki na temat możliwej śmierci Hagrida pojawiły się już wtedy, gdy aktor podpisał wstępną umowę tylko na cztery filmy. Czy informacja ta jest prawdziwa, dowiemy się zapewne dopiero latem, gdy ukaże się książka "Harry Potter i zakon Feniksa". (żródło: Onet.Film.pl) (wiad. z dnia 04.03.2003)

Harry Potter III się kręci!

Dzisiaj nagrywano sceny na Borough Market! Można tam było zobaczyć "Błędnego Rycerza". Był tam też Daniel Radcliffe (Harry Potter), aktor grający Stana Shunpike'a oraz Tom z Dziurawego Kotła. Nagrywano scenę, kiedy Harry przybywa do Dziurawego Kotła. Ekipa tak ustawiała kamery, żeby fani (a było ich tam około 60-ciu) mogli zobaczyć akcję. Scenę, kiedy Harry wchodzi do Dziurawego Kotła nakręcano około 8 razy. Zobaczcie zdjęcia z przygotowań do tych scen. (wiad. z dnia 03.03.2003)

Harry Ivanovich Potter w biegu do rosyjskich władz

Jeden z rosyjskich polityków ma nadzieję, że zmiana nazwiska na Harry Ivanowich Potter, pozwoli mu wygrać wybory do władz regionalnych . Ponieważ poprzednia kampania wyborcza w swierdłowkiej guberni nie zakończyła się dla niego sukcesem, dlatego 32-letni polityk ma zamiar wykorzystać sławę oraz ogromną popularność młodego czarodzieja i zmienić swoje nazwisko. Musi jednak pomiędzy imię Harry a nazwisko Potter dodać, zgodnie z rosyjskim prawem, imię swojego ojca. Otrzyma wtedy pełne imię i nazwisko: Harry Ivanowicz Potter. Ciekawe czy rzeczywiście pomoże mu to w wygraniu wyborów, tym bardziej, że w Rosji książki J.K. Rowling są traktowane dość kontrowersyjnie, odkąd niektórzy ortodoksyjni duchowni ogłosili, że zachęcają one do satanizmu i podkopują wiarę chrześcijańską. (wiad. z dnia 03.03.2003)

Powrót do newsów