Powrót do strony "Archiwum newsów"

LUTY 2003 - ARCHIWUM

Ekipa przenosi się do południowego Londynu.

Sceny filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" oparte na ostatnich rozdziałach książki będą kręcone w południowym Londynie. W tym tygodniu przygotowywano miejce pod mostem kolejowym, gdzie już od przyszłego tygodnia rozpoczną się nowe ujęcia. Pracownicy zbudowali prowizoryczne, wykonane z cegły wejście wiodące do obszarów położonych poniżej mostu. Miejsca te odegrają swoją rolę w ostatecznej produkcji. Czyżby chodziło o wejście i o tunel prowadzący do Wrzeszczącej Chaty? (wiad. z dnia 28.02.2003)

Rowling przemówi w "Simpsonach"!

"J.K. Rowling użyczyła swojego głosu w jednym z odcinków serialu "The Simpson", który ma być wyemitowany w tym roku" - ogłosiła w środę jej rzeczniczka prasowa. Autorka zagra samą siebie w scenie, która rozegra się w Anglii. Rowling spotka Homera Simpsona i jego rodzinę podczas ich pobytu na Wyspach Brytyjskich, gdzie przybyli, aby odnaleźć dziewczynę, którą był zainteresowany dziadek Simpson podczas wojny. "Simpsonowie spotkają się z J.K. Rowling przed ksiegarnią i porozmawiają z nią o Harrym Potterze" - powiedział Don Payne, producent wykonawczy "Simpsonów". Dwa lata temu ukazał się specjalny "harrypotterowski" odcinek serialu związany z Hallowe'en, w którym Bart i Lisa wybierali się do szkoły Springwart. (wiad. z dnia 27.02.2003)

Rowling zaczęła już pisać VI tom

W liście do jednego z fanów Rowling ogłosiła, że rozpoczęła już pisanie VI części przygód młodego czarodzieja, przedostatniej z całej serii. Nie jest jeszcze pewna jaki będzie miała ostateczny tytuł. Powiedziała także, że zamierza dać sobie kilka miesięcy wolnego od poważnego pisania po narodzinach oczekiwanego dziecka. Wszystko wskazuje na to, że znowu będzie pisała z dzieckiem przy boku, tak jak to robiła podczas tworzenia książki "Harry Potter i kamień filozoficzny". Miejmy nadzieję, że VI część będzie co najmniej tak samo dobra jak "Harry Potter i Czara Ognia". Myslimy, że po kilku miesiącach odpoczynku, autorka z nowymi siłami i jeszcze lepszymi pomysłami, w błyskawicznym tempie napisze kolejne części przygód o Harrym. (wiad. z dnia 26.02.2003)

Czy Mary Grandpre to Harry Potter?

Spójrz na jej rysunki Harry'ego Pottera a zobaczysz trochę Mary. "Rzeczywiście, Harry Potter jest przeważnie mną" - powiedziała ilustratorka. Kiedy ma kłopoty z przeniesieniem pewnej ekspresji lub pozy na papier, studiuje siebie jako modela i ta osoba jest nią samą. Nie jest więc zaskoczeniem, że czarnowłosy młody czarodziej wygląda trochę jak kobieta, która go narysowała. Spytaj ją czy zaczęła już pracować nad V tomem o Harrym, a nawet Ci nie odpowie. Obiecała utrzymać w tajemnicy każdy najdrobniejszy szczegół związany z książką "Harry Potter and the Order of Phoenix". Ale jeśli już zacznie rysować, o ile już nie zaczęła, zrobi to w swoim zwykłym tempie. Od przeczytania książki, poprzez ilustracje aż do wykonania projektu okładki, wszystko to zajmuje jej od 6 do 8 tygodni intensywnej pracy. "To jest pośpiech!" - podsumowuje Mary Grandpre. (wiad. z dnia 26.02.2003)

Alnwick i Durham tęsknią za Harrym III

Zamek Alnwick i katedra Durham nie zostaną wykorzystane w trakcie kręcenia zdjęć do filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu". Taka decyzja będzie kosztować turystykę w północno - wschodniej Anglii mnóstwo pieniędzy, ponieważ powiązanie tych miejsc z Harrym Potterem, gromadziło tam wiele ludzi. Zamek i katedra przedstawiały Hogwart w dwóch pierwszych częściach obrazu o Harrym, ale ekipa filmu zdecydowała, że w tym roku ich nie potrzebuje. Okazało się bowiem, że jest już mnóstwo ujęć z wcześniejszych wizyt i przy użyciu efektów specjalnych można do nich dodać aktorów, a całośc wykorzystać w III części. Nowy film jest kręcony w Leavesden Studios w Watford a sceny filmowe na zewnątrz będą nagrywane później w Glencoe w Szkocji. (wiad. z dnia 25.02.2003)

Hogwarts Express w ogniu!

W sobotę 22 lutego na planie filmowym "Harry Potter i więzień Azkabanu" wybuchł pożar w Hogwarts Express. Spłonęło 50 akrów ziemi na wzgórzach Highland. Musiano użyć helikoptera do gaszenia ognia bombami wodnymi. Dwudziestu strażaków i leśników walczyło z pożarem, aby nie rozprzestrzenił się i nie wywołał większych szkód. W szczytowym momencie front pożaru osiągnął około dwa kilometry. Oczywiście przerwano kręcenie scen. Dzieci, które miały grać w scenach z Hogwart Express, zostały wysłane do domu. Na szczęście w momencie wybuchu pożaru, żadne z dzieci nie przebywało w pociągu i nikomu nic się nie stało. Nie wiadomo co było przyczyną pożaru. (wiad. z dnia 24.02.2003)

Jednak Gambon!

Dopiero wczoraj wytwórnia Warner Bros. oficjalnie potwierdziła, że w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" zagra Michael Gambon. Znany irlandzki aktor zastąpi w roli profesora Dumbledore'a, zmarłego w październiku zeszłego roku Richarda Harrisa. Brano również pod uwagę kandydatury Christophera Lee, Iana McKellena i Petera O'Toole, który był wieloletnim przyjacielem Harrisa. Ostatecznie okazało się, że w filmie, do którego zdjęcia rozpoczną się już w poniedziałek (24 lutego) postać starego i mądrego czarodzieja zagra 62-letni Gambon.
Postaramy się Wam jak najszybciej donosić o wszystkim co się będzie działo na planie filmowym. (wiad. z dnia 22.02.2003)

Ruszyła produkcja III części filmu !

Sławni aktorzy: Gary Oldman, Timothy Spall, Michael Gambon, David Thewlis, Pam Ferris i Paul Whitehouse dołaczą do ekipy filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" reżyserowanego przez Alfonso Cuarona, który został nominowany do Oskara. "Mieć powierzony tak bogaty i ulubiony materiał i mieć okazję do współpracy z tak niezwykłą ekipą w kolejnym filmie o przygodach Harry'ego Pottera to prawdziwy zaszczyt. Czekam na przeniesienie tej zawiłej historii na ekran, aby mogła ją obejrzeć publiczność na całym świecie." - powiedział Alfonso Cuaron. A Chris Columbus dodał: "Jestem tak dumny, że uczestniczę w tej naprawdę wspaniałej filmowej serii jednocześnie jako reżyser i jako producent. Czekam na to, co osiągnie Alfonso przy pomocy wspierającej naszą wyobraźnię, naprawdę inspirującej pracy całej ekipy". Zobaczcie na zdjęciu Cuarona z Harrym - Radcliffem.(wiad. z dnia 20.02.2003)

Fani Harry'ego filmują kręcenie filmu!

Jedna z fanek Harry'ego Pottera odwiedzająca Anglię, zdecydowała się skorzystać z szansy i na wszelki wypadek pojechała do Leavesden Studios koło Londonu, żeby cokolwiek zobaczyć z planu filmowego. Szczęśliwie się złożyło, że była kręcona scena z Magnoliowego Łuku więc Allison zrobiła mnóstwo zdjęć. To jedno pochodzi właśnie od niej. Przypominamy, że w książce "Harry Potteri więzień Azkabanu" ulica Magnoliowy Łuk to jest to miejsce, gdzie Harry po raz pierwszy zobaczył ponuraka. Tam też pojawił się Błędny Rycerz. (wiad. z dnia 19.02.2003)

Harry obowiązkowy

Polska Izba Wydawców ogłosiła listę 50 książek, tworzących Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży. Połowę tytułów stanowią książki autorów zagranicznych. Są wśród nich: "Tajemniczy ogród", "Rekreacje Mikołajka", "Baśnie" braci Grimm, "Kubuś Puchatek; Chatka Puchatka", "Chłopcy z Placu Broni", "Dzieci z Bullerbyn", "Ania z Zielonego Wzgórza" czy "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Pełną listę książek zamieszczamy na oddzielnej stronie. (wiad. z dnia 18.02.2003)

Ślizg na bele czym

Mistrzostwa Polski w "Ślizgu na bele czym" to zimowa zabawa dla wszystkich, którzy lubią przebywać na świeżym powietrzu, są gotowi do wcielania w życie niekonwencjonalnych rozwiązań a ich wyobraźnia nie zna granic. Zadaniem uczestników zawodów jest zjazd ze stoku na pojeździe zbudowanym specjalnie na tę okoliczność z dowolnych materiałów i w całkowicie dowolnej konwencji. W konkurencji nie liczy się czas przejazdu ani osiągane odległości. Jurorzy oceniają pomysłowość budowniczych pojazdu, estetykę wykonania oraz niepowtarzalny styl ślizgu. Jak podały 15 lutego wiadomości na TVP1 trzecie miejsce w tym konkursie zdobył pojazd Harry'ego Pottera. Z tego, co udało nam się zobaczyć jego twórcy próbowali wzorować się na fordzie Anglia pana Weasley'a, wykorzystując do tego starego, niebieskiego trabanta. (źródło: III program PR) (wiad. z dnia 17.02.2003)

Nowy wizerunek Harry'ego Pottera

Brytyjska grupa komediowa Comic Relief postanowiła nadać nowy wizerunek Harry'emu Potterowi. Aktorzy komediowi French i Saunders tworzą właśnie parodię II części filmu. Będzie ona nosiła tytuł: "Harry Potter and the Secret Chamber Pot of Azerbaijan", co w wolnym tłumaczeniu brzmi: "Harry Potter i tajemnica azerskiego nocnika". Wykorzystano tutaj grę słów, bo "chamber" oznacza komnatę, ale "chamber pot" to po prostu nocnik. Aktor Dawn French zagra młodego czarodzieja, a Jennifer Saunders będzie Hermioną. Elegancki brytyjski aktor Jeremy Irons odtworzy postać Snape, natomiast chudy Ronnie Corbett dostanie rolę olbrzyma Hagrida. J.K. Rowling, autorka książek o Harrym Potterze, była na obiedzie z grupę Comic Relief i pozowała do zdjęć z czerwonym nosem.(wiad. z dnia 15.02.2003)

Londyńscy krytycy nagrodzili Kennetha Branagha

Przyznane zostały nagrody Londyńskiego Koła Krytyków. Członkowie stowarzyszenia uznali Kennetha Branagha za najlepszą brytyjską kreację drugoplanową. Wyróżnienie to otrzymał za rolę Gilderoya Lockharta w filmie "Harry Potter i Komnata Tajemnic".
Natomiast w naszej sondzie, która właśnie została podsumowana okazało się, że na tego aktora oddaliście około 7 procent głosów. Może w Polsce nie został on doceniony? (wiad. z dnia 14.02.2003)

Kamera poszła w ruch!

Choć nie znani są jeszcze wszyscy aktorzy grający w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" wiele wskazuje na to, że zdjęcia już się rozpoczęły. Informacje o zdjęciach związane są z nominacją Alfonso Cuaróna do Oscara za scenariusz oryginalny. Dziennikarze "Los Angeles Times" chcieli skontaktować się z reżyserem, by ten skomentował nominację. Przedstawiciele Alfonso Cuaróna poinformowali jednak, że pracuje on w Londynie nad trzecią częścią "Harry'ego Pottera". Doniesienia amerykańskich dziennikarzy potwierdzają także Brytyjczycy. Dziennik "The Sun" opublikował bowiem fotografie magicznego autobusu, którym podróżuje w filmie Harry Potter. Zdjęcia zrobiono w zachodnim Londynie. Pierwotnie początek zdjęć do filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" zapowiadano na 17 lutego. (źródło: Onet.Film.pl) (wiad. z dnia 12.02.2003)

Czy oglądaliście?

Pewnie podobnie jak my obejrzeliście film "Harry Potter i ja" o życiu i pracy J.K. Rowling. Jeśli nie widzieliście go, to chcemy Wam napisać o kilku sprawach, które wydały nam się najbardziej interesujące:
- Harry jedzie do Hogwart'u pociągiem, bo autorka kocha pociągi i bardzo lubi nimi podróżować (zresztą właśnie w pociągu powstał pomysł napisania książki o Harrym Potterze);
- autorka umieściła w swoich książkach dworzec King's Cross z powodów sentymentalnych: właśnie na tym dworcu poznali się jej rodzice;
- perony 9 i 10 na dworcu King's Cross w rzeczywistości wyglądają inaczej niż te, opisane w książce, ale autorka w tym czasie, gdy pisała o nich akurat mieszkała w Manchesterze i nie mogła tego dokładnie sprawdzić;
- Rowling zdementowała informacje dziennikarzy jakoby pisała na serwetkach, gdyż nie miała pieniędzy na papier;
okazało się, że nie dlatego autorka pisała w kawiarni, bo uciekała z zimnego mieszkania, ale dlatego, że usypiała córkę w wózku na spacerze, a gdy Jessica zasnęła Rowling wchodziła do kawiarni i tam w spokoju pisała o Harrym;
- dementorzy powstali wtedy, kiedy autorka była w wyjątkowo złej kondycji psychicznej i te postacie odzwierciedlają depresję człowieka;
- "Harry Potter i komnata tajemnic" jest zadedykowany najlepszemu przyjacielowi Rowling z lat szkolnych, który jeździł (oczywiście) biało-niebieskim fordem Anglia;
- Rowling ma już napisane zakończenie VII tomu. Epilog będzie zawierał informacje o tym, co stanie się z każdym z bohaterów po zakończeniu nauki w Hogwarcie.
To na razie tyle, więcej informacji zamieścimy niedługo, jak jeszcze raz dokładnie obejrzymy film. (wiad. z dnia 12.02.2003)

Warto tyle zapłacić?

Nowa książka o "Harry'm Potterze" będzie najdroższą w historii dziecięcej literatury. Scholastic Children's Books, wydawca książek J.K. Rowling w USA ogłosił, że sugerowana cena "Harry'ego Pottera i zakonu Feniksa" to 29,99 dolarów (około 120 zł). "To zdecydowanie najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek widzieliśmy za książkę dla dzieci" - oświadczyła Diane Mangan, szefowa działu dziecięcego z sieci Borders Group Inc. Podobnego zdania jest rzeczniczka firmy Barnes & Noble Carolyn Brown. "Wygląda na to, że to najwyższa cena w historii." Na szczęście niewiele osób zapłaci 29,99 gdyż sklepy z pewnością będą dawały spore rabaty. Amazon.com i Barnes & Noble sprzedawały do tej pory książkę po 17,97 dolarów, po ogłoszeniu ceny sugerowanej podniosły cenę do 19,99 dolarów.
Niestety minie sporo czasu od premiery światowej do ukazania się książki w Polsce. Wydawca "Harry'ego Pottera" w Polsce, oficyna Media Rodzina na swojej stronie oficjalnej wydał w tej sprawie oświadczenie: "Z powodu objętości, trzeba założyć, ze polskie wydanie będzie znacznie spóźnione w stosunku do brytyjskiego, gdyż Andrzej Polkowski będzie miał niezmiernie dużo pracy z taką "grubą" książką. Dyrektor naszego wydawnictwa, pan Bronisław Kledzik przypuszcza, ze polskie wydanie "Harry'ego Pottera i zakonu Feniksa" pojawi się najwcześniej w styczniu 2004 roku." Dobra wiadomość jest taka, że polski "Harry Potter" będzie liczył około 1000 stron. (źródło: Onet.Film.pl) (wiad. z dnia 10.02.2003)

"Harry Potter i ja"

Zachęcamy Was do obejrzenia filmu dokumentalnego o J.K.Rowling, który zostanie pokazany 10 lutego (poniedziałek) o godzinie 20:15, na TVP1. Będzie to świetna okazja, aby zobaczyć legendarne ciasne mieszkanko, kawiarnie, w których Rowling spisywała pierwsze strony Harry Pottera, kiedy córka wreszcie zasnęła, zobaczyć, gdzie tak naprawdę autorka wyobrażała sobie słynny peron 9 i 3/4 na dworcu King's Cross. Ciekawe dla Was będą też pewnie opinie wydawców, którzy odrzucili przysłany im maszynopis I tomu książki o Harry'm: "Na książkach dla dzieci nie da się zarobić pieniędzy", "Dzieci nie będą chciały czytać książki o szkole", "To jest dla chłopców, a chłopcy nie czytają książek pisanych przez kobiety". (źródło: Gazeta telewizyjna, dodatek do Gazety Wyborczej) (wiad. z dnia 07.02.2003)

Naukowcy wynaleźli pelerynę niewidkę Harry'ego Pottera

Japońscy naukowcy o krok przybliżyli się do magicznego świata Hogwart'u. Profesor Susumu Tachi z Tokyo University stworzył płaszcz, przez który widzisz tak, jak przez pelerynę niewidkę Harry'ego Pottera. Wizerunek na płaszczu jest zrobiony przy pomocy wizjera aparatu fotograficznego, który przedstawia obraz znajdujący się poza ubraniem. Japońscy naukowcy mają nadzieję, że profesor Tachi pewnego dnia stworzy płaszcz całkowicie niewidzialny (przezroczysty). To pomogłoby takim ludziom jak np. chirurdzy, którzy podczas operacji widzieliby wszystko poprzez swoje ręce. Ciekawe do czego Wy wykorzystalibyście taki niewidzialny płaszcz - pelerynę niewidkę? (wiad. z dnia 06.02.2003)

Rupert Grint zaangażowany do Czary Ognia?

Serwis filmowy IMDb wymienił jedynie Ruperta Grint'a (Ron Weasley) jako członka ekipy filmu "Harry Potter i Czara Ognia". O ile IMDb się nie myli, znaczyłoby to, że Rupert Grint, i tylko on, jest oficjalnie zaangażowany do IV części adaptacji książki Rowling. Daniel Radcliffe (Harry Potter) i Emma Waston (Hermiona Granger) oficjalnie wypowiedzieli się o udziale w innych projektach po filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu". Chris Columbus, obecnie producent wykonawczy nowego filmu o młodym czarodzieju, powiedział, że wątpił w to, aby ta sama obsada mogła utrzymać się w całej serii filmów o Harrym Potterze. (wiad. z dnia 05.02.2003)

Harry III coraz bliżej

Wiele wskazuje na to, że profesora Dumbledore'a w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" zagra jednak Michael Gambon. Jak podaje "The Sunday Times" jest on bliski podpisania kontraktu z wytwórnią Warner Bros. chociaż jej przedstawiciele nie potwierdzają na razie tych doniesień. Ale studio nie rozmawia też z nikim innym na temat tej roli. Przypomnijmy, że rozpoczęcie zdjęć do nowego filmu o Harrym Potterze zaplanowano na początek 2003 roku. Data premiery trzeciej części przygód młodego adepta magii jest wyznaczona na lato 2004 roku. Reżyserem obrazu będzie Alfonso Cuaron. W role Harry'ego, Hermiony i Rona ponownie wcielą się Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint. (żródło: Onet.Film.pl) (wiad. z dnia 05.02.2003)

Harry Potter pomaga dzieciom

Sympatycy Harry'ego Pottera mogą być zupełnie spokojni. Watykan mówi, że książki J.K. Rowling i filmy o małym czarodzieju nie tylko nie szkodzą dzieciom, ale wręcz pomagają. Ojciec Peter Fleetwood powiedział o małym czarodzieju: "Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas dorastał bez wyimaginowanego świata wróżek, czarowników, aniołów i wiedźm. Nie są one czymś złym i nie są sztandarem ideologii antychrześcijańskiej. Pomagają dzieciom zrozumieć różnicę między dobrem a złem". (źródło: Radio Zet) (wiad. z dnia 03.02.2003)

Rowling nie będzie podróżować z feniksem!

J.K. Rowling nie zamierza podróżować po Wielkiej Brytanii z promocją ksiązki "Harry Potter and the Order of Phoenix" po jej wydaniu 21 czerwca, ogłosiło wydawnictwo Bloomsbury. Zamiast tego, autorka chce spędzić ten czas z nowo-narodzonym dzieckiem, które w momencie ukazania się V tomu, będzie miało już 3 miesiące.
Zazwyczaj autorzy odbywają promocyjną trasę w celu reklamy swoich nowych książek. I jeśli czytelnicy mają szczęście, to mogą otrzymać ich autografy. Tak też było w przypadku Rowling po ukazaniu się w 2000 roku książki "Harry Potter i czara ognia". Autorka wskoczyła wtedy do Hogwart Express'u i odbyła niesamowitą czterodniową podróż po całym kraju, a dopiero później przyznała się, jaka była ona dla niej męcząca.
No więc cóż, fanom Harry'ego pozostanie tylko oglądać wywiady i publiczne wystąpienia Rowling w telewizji. (wiad. z dnia 02.02.2003)

Harry sprzedany!

Fan Harry'ego Pottera, o którym ostatnio pisaliśmy, cieszy się z otrzymania
3200 funtów za książkę "Harry Potter i komnata tajemnic" z pierwszej edycji. Czternastoletni Matthew z miejscowości Fife w Szkocji sprzedał swój cenny egzemplarz z podpisem Rowling aby zacząć zbierać pieniadze na swoją przyszłą edukację. Spodziewał się, że dostanie za nią około 1400 funtów, ale aukcjonariusze wylicytowali ostatecznie prawie 3 razy więcej. Matthew dostał tę książkę pięć lat temu jako prezent od swojej cioci. Pewnie jest jej teraz bardzo wdzięczny. Osobą, która ją kupiła, jest anonimowy przedsiębiorca z Edinburgh'a. Wiemy tylko, że nabył ją dla swoich dzieci - potteromaniaków. Prawdopodobnie będzie próbował zebrać wszystkie tomy z pierwszego wydania. (wiad. z dnia 01.02.2003)

Powrót do newsów