Powrót do strony "Archiwum newsów"

GRUDZIEŃ 2003 - ARCHIWUM

"Harry Potter" w IMAX-ie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, trzecia część przygód czarodzieja z Hogwartu - "Harry Potter i więzień Azkabanu" - trafi jednocześnie do konwencjonalnych kin i do IMAX-a.

IMAX Corporation podpisała przed kilkoma miesiącami umowę z Warner Bros. Pictures, na mocy której najważniejsze filmy w wytwórni będą ukazywać się w kinach wielkoformatowych. Po raz pierwszy eksperyment przeprowadzono przy okazji filmu "Matrix Rewolucje". "Harry Potter i więzień Azkabanu" będzie kolejnym obrazem, który zadebiutuje w IMAX-ie tego samego dnia co w normalnych kinach.

W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" występują m.in.: Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Emma Watson jako Hermiona Granger, Rupert Grint jako Ron Weasley, Robbie Coltrane jako Hagrid, Gary Oldman jako Syriusz Black, Alan Rickman jako profesor Snape, David Bradley jako woźny Filch, Julie Christie jako Madame Rosmerta, Warwick Davis jako profesor Flitwick, Tom Felton jako Draco Malfoy, Michael Gambon jako dyrektor szkoły, profesor Dumbledore oraz Emma Thompson jako profesor Trelawny.

Za kamerą stanął Alfonso Cuaron. W amerykańskich kinach film zadebiutuje 4 czerwca. W tym samym miesiącu trafi do Polski.

(źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 31.12.2003, godz.15.10)


Daniel Radcliffe Potterem jeszcze w 2 częściach

Daniel Radcliffe, filmowy Harry Potter, podpisał kontrakt na rolę w czwartej i piątej części przygód młodocianego maga.

Producenci poinformowali ponadto, że w kolejnych filmach wystąpią z pewnością Emma Watson - odtwórczyni roli Hermiony, Rupert Grint - wcielający się w Rona oraz Tom Felton, czyli Draco. Trzecia część cyklu zatytułowana "Harry Potter i więzień Azkabanu" wejdzie na ekrany kin w czerwcu przyszłego roku.

Trzecia część adaptacji popularnej serii książek kręcona była głównie w Szkocji oraz w studiach pod Londynem. Za kamerą stanął pochodzący z Meksyku reżyser Alfonso Cuaron. W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" wystąpili również: Robbie Coltrane jako Hagrid, Gary Oldman jako Syriusz Black, Alan Rickman jako profesor Snape, David Bradley jako woźny Filch, Julie Christie jako Madame Rosmerta, Warwick Davis jako profesor Flitwick, Michael Gambon jako dyrektor szkoły, profesor Dumbledore oraz Emma Thompson jako profesor Trelawney.

(źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 16.12.2003, godz.09.50)


Wydawca Harry'ego Pottera popiera BookCrossing

9 grudnia, czyli w drugi wtorek miesiąca, odbyło się w Poznaniu spotkanie ruchu BookCrossing Polska, na które poznańskich bookcrosserów zaprosił Robert Gamble, właściciel wydawnictwa Media Rodzina i wydawca Harry'ego Pottera w Polsce.

Na spotkaniu oprócz Gospodarza zjawiło się wielu Czytelników, a wiodącym tematem rozmów były oczywiście książki. Robert Gamble potwierdził termin wydania kolejnej części przygód Harry'ego Pottera, który przypada na ostatni dzień stycznia 2004 r. o świcie. W tym dniu zaczynają się zimowe ferie, więc uczniowie będą mogli w spokoju zagłębić się w lekturze (w Krakowie akurat się wtedy ferie kończą, i chyba nie tylko w Krakowie - dop. redakcji).

Ponadto na spotkaniu Robert Gamble potwierdził, że nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy bookcrossingiem a działaniami wydawnictw w Polsce.

Zachęca jednocześnie wszystkie wydawnictwa, aby włączyły się w propagowanie idei bookcrossingu i w promowanie idei czytelnictwa w ogóle - bo tylko w tym widzi sposób na wyjście z wydawniczego impasu.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 11.12.2003, godz.11.50)


Harry Potter i Czara Ognia - aktorzy zostaną

Reżyser Mike Newell, który podpisał już kontrakt na realizację czwartej części Harry'ego Pottera pt. 'Harry Potter i Czara Ognia', udzielił niedawno wywiadu serwisowi Sci Fi Wire, dotyczącego tego projektu.

Dowiadujemy się z niego, że Newell już kilkakrotnie spotykał się z Alfonso Cuarónem, reżyserem Więźnia Azkabanu, by czwarta część jak najlepiej korespondowała z trzecią.

Jednak najważniejsze, co powiedział twórca 'Czterech wesel i pogrzebu' to to, że pozostanie on przy tych samych odtwórcach głównych ról. Daniel, Emma i Rupert są dokładnie w tym wieku, w jakim grane przez nich postaci - krótko uzasadnił swoją decyzję reżyser.

Newell nie szczędził też komplementów pod adresem Cuarona: "Alfonso zrobił rzecz niezwykłą. Prostymi środkami zupełnie zmienił atmosferę filmu - zamiast słonecznej i dziecinnej z dwóch poprzednich części, widzowie zobaczą bardziej mroczną i zdecydowanie doroślejszą. - po czym zakończył - Ja nie będę mógł się cofnąć.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 11.12.2003, godz.11.10)


Nowa książka o HP

Od dziś każdy z Was może nabyć wspaniałą książkę, której głównym tematem jest Harry Potter. Książka pt: "Mój Przyjaciel Harry Potter", którą napisał Antoine Guillemain zaprowadza nas w świat magii. Została wydana w wielu krajach europejskich. We Francji stała się książką bardzo popularną, toteż dlatego dziwi mnie, dlaczego w Polsce została wydana niedawno.

Ta książka jest podstawowym vademecum dla mugoli, którzy znajdą w niej karty osobowe postaci wraz z komentarzem, słownik terminów czarodziejskich i formuł magicznych, dane statystyczne, praktyczne porady przed wyjazdem do Hogwartu, quizy, analizę krytyczną stron internetowych, omówienie obfitej "literatury potterowskiej" oraz wiele dziwnych informacji ...

Książkę tę można obejrzeć oraz kupić zagladając na tę stronę.

(źródło: Dziaba z Francji)
(wiad. z dnia 11.12.2003, godz.10.55)


Harry Potter dojrzewa

Reżyser Mike Newell, który w przyszłym roku rozpocznie prace nad czwartą opowieścią o przygodach Harry'ego Pottera, filmem "Harry Pottr i Czara Ognia", spotkał się niedawno z Alfonso Cuarónem, reżyserem trzeciego filmu cyklu powstającego w oparciu o bestsellerowe powieści Joanne K. Rowling. Prace nad obrazem "Harry Pottter i więzień Azkabanu" zakończyły się pod koniec listopada.

Mike Newell spotykając się z Alfonso Cuarónem chciał się upewnić, czy wszystko jest już przygotowane do "przejęcia pałeczki".

Pierwszy klaps na planie obrazu "Harry Pottr i Czara Ognia" ma paść na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku.

Swe role w filmie powtórzą nastoletnie gwiazdy opowieści: Daniel Radcliffe (Harry), Rupert Grint (Ron) i Emma Watson (Hermiona).

"W tym momencie nasi młodzi aktorzy są dokładnie w wieku powieściowych bohaterów, którzy w czwartej książce są już znacznie bardziej dojrzali" - powiedział Mike Newell.

"Przemiana zaczęła się już w powieści Harry Pottter i więzień Azkabanu. Muszę przyznać, że Alfonso Cuarón w niezwykły sposób przeprowadził bohaterów z w miarę beztroskiego dzieciństwa w okres znacznie bardziej posępny i mroczny" - zaznaczył reżyser.

"Nie zatracił przy tym nic z czaru i uroku tych opowieści" - dodał Mike Newell.

"Alfonso wprowadził bohaterów w okres dojrzewania. Moim zadaniem jest pójście jeszcze dalej. Nie mogę się cofnąć" - powiedział reżyser.

Film "Harry Potter i więzień Azkabanu" zadebiutuje na ekranach światowych kin w czerwcu 2004 roku.

(źródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 10.12.2003, godz.08.20)


Michael jako Mrużka?

Warner Bros. kilka dni temu postanowił ogłosić nabór do obsady filmu "Harry Potter i Czara Ognia". Kamery mają pojść w ruch prawdopodobnie już w kwietniu, jeśli nic nie stanie im na drodze. Przypomnę, że mimo deszczów i innych niemiłych przygod podczas realizacji, III film - "Harry Potter i Więzień Azkabanu" nie opóźnił wcale swojej premiery, która zapowiedziana zostala na 4 czerwca 2004 roku.

Tak więc, powracając do tematu naboru do obsady IV już fimu o przygodach czarodzieja, Michael Jackson zostal dodany na listę, by użyczyć swojego glosu Mrużce, domowemu skrzatu slużącemu Panu Crouch'owi.

Jak komentuje filmowy Harry Potter - Daniel Radcliffe: "Micheal ma idealny głos do zagrania Mrużki... Cieszę się bardzo, że będziemy razem pracować."

Michael nie skomentował swojego udziału w filmie, po tym jak jego adwokat zabronił mu udzielania jakichkolwiek wywiadów, z powodu incydentów, ktore nie do końca zostaly wyjasnione.

Jednak przyjaciele Jacksona mówią: "Michael bardzo cieszy się z tego przedsięwzięcia. On kocha pracę z dziećmi...". Jak sami twierdzą, ich zadaniem jest pomóc teraz Michael'owi w jego trudnych chwilach, po calej aferze, która miała miejsce kilka tygodni temu.

(źródło: Dziaba z Francji)
(wiad. z dnia 08.12.2003, godz.12.55)


Tym razem atak Harry'ego na Francję

Francuskie księgarnie od północy sprzedawać będą tłumaczenie Harry Pottera i Zakonu Feniksa. Ta największa w historii francuskich wydawnictw operacja marketingowa jest wielkim wydarzeniem księgarskim.

Francuski wydawca książki J.K. Rowling zaapelował do księgarzy, aby otworzyli sklepy po godzinach i rozpoczęli sprzedaż równo o północy.

Jeden z francuskich księgarzy, Patrick Bousquet powiedział, że nie zamierza się zastosować do tego apelu. Jego zdaniem byłoby to niepotrzebnym nakręcaniem marketingowej spirali.

"- Myślę, że można też postępować według własnych zasad. Jesteśmy otwarci od dziesiątej do dwudziestej i wydaje mi się to zupełnie wystarczające. Nie zamierzam wracać o północy, żeby sprzedawać Harry Pottera. Wydaje mi się to pozbawione sensu", mówi Bousquet.

Sens w tym widzi wielka paryska księgarnia, której nazwy jeszcze nie zdradzono. O północy urządza bal dla tysiąca fanatyków Harry'ego, którzy wylosowali udział w imprezie.

Serię książek J.K. Rowling o przygodach Harry'ego Pottera wydano w 60 językach (w tym w hindi i klasycznej grece), w ponad 200 krajach świata. W sumie do chwili obecnej sprzedano ponad 250 milionów egzemplarzy tych książek.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 04.12.2003, godz.09.20)


Dzieci wybierają Harry'ego Pottera

"Harry Potter i komnata tajemnic" otrzymał tytuł najpopularniejszego filmu podczas tegorocznego rozdania British Academy Children's Film and Television Awards.

Tysiące dzieci w Wielkiej Brytanii orzekło, iż druga część filmowej adaptacji bestsellerowej powieści Joanne K. Rowling jest lepsza niż "Władca Pierścieni, część II. Dwie wieże". Jednak tytuł Najlepszego Filmu Fabularnego otrzymał "Whale Rider", nowozelandzkiej reżyserki Niki Caro. Najlepszą animacją okazała się "A Christmas To Remember".

Wczoraj wieczorem z dziecięcymi nagrodami odeszły również Eliza du Toit z "Hollyoaks", Michelle Ryan z "EastEnders" oraz Emma Watson, która w serii o przygodach Harry'ego Pottera wciela się w postać Hermiony.

Specjalną nagrodę za twórczy dorobek całego życia odebrał animator Chris Grace.

Ceremonia rozdania nagród odbyła się w tym roku po raz ósmy. Gala miała miejsce w londyńskim Hiltonie w Park Lane.

(źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 02.12.2003, godz.10.05)


"Harry Potter": Koniec zdjęć

Twórcy filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" zakończyli już pracę nad zasadniczą częścią zdjęć do tego projektu. Dla uczczenia tego faktu zorganizowano wielkie ognisko, w którym wzięli udział aktorzy, ekipa i fani. Niektórzy młodzi wykonawcy, w tym również grający Harry'ego Daniel Radcliffe, będą jednak zajęci pracą aż do Gwiazdki.

Do nakręcenia pozostało bowiem jeszcze tylko kilka, na szczęście krótkich scen, co w niczym nie opóźni premiery filmu.

Na ognisku pojawili się m.in. reżyser Alfonso Cuarón ze swoją żoną i aktorzy: Daniel Radcliffe, Rupert Grint (ekranowy Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona), Jamie Waylett (Vincent Crabbe), Bonnie Wright (Virginia Weasley) i Devon Murray (Seamus Finnigan).

Przygotowania do realizacji czwartego filmu serii, opartego na powieści Joanne K.Rowling "Harry Potter i Czara Ognia", rozpoczną się już w styczniu 2004 roku.

Pierwszy klaps na planie widowiska, którego reżyserem będzie Mike Newell ("Cztery wesela i pogrzeb"), padnie najprawdopodobniej w kwietniu 2004 roku.

"Harry Potter i więzień Azkabanu" trafi na ekrany latem 2004 roku.

Wytwórnia Warner Bros. liczy, że film Cuaróna powtórzy sukces dwóch pierwszych odsłon sagi o małym czarodzieju. Nakręcone przez Chrisa Columbusa obrazy "Harry Potter i kamień filozoficzny" (2001) i "Harry Potter i komnata tajemnic" (2002) przyniosły bowiem w światowych kinach wpływy w wysokości niemal 2 miliardów dolarów.

(źródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 01.12.2003, godz.11.05)


Zakończyły się zdjęcia do "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu"

Studio Warner Bros. zakończyło główne zdjęcia do trzeciej części filmowych przygód najpopularniejszego młodego czarodzieja.

Najważniejsze zdjęcia do "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu" zostały już zakończone. Zdjęcia kręcono głównie w Szkocji oraz w studiach pod Londynem. Premierę filmu zaplanowano na czerwiec 2004 roku.

Za kamerą trzeciej części adaptacji popularnej serii książek, stanął pochodzący z Meksyku Alfonso Cuaron, który jest autorem filmów "Wielkie nadzieje" oraz znakomitego "I Twoją matkę też".

W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" grają m.in. Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Emma Watson jako Hermiona Granger, Rupert Grint jako Ron Weasley, Robbie Coltrane jako Hagrid, Gary Oldman jako Syriusz Black, Alan Rickman jako profesor Snape, David Bradley jako woźny Filch, Julie Christie jako Madame Rosmerta, Warwick Davis jako profesor Flitwick, Tom Felton jako Draco Malfoy i Michael Gambon jako dyrektor szkoły, profesor Dumbledore, oraz Emma Thompson jako profesor Trelawny.

(źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 01.12.2003, godz.10.55)


Niewinna zabawa. Poważne prawne skutki

Tłumacze-amatorzy, którzy publikują w Internecie polską wersję piątej części Harry'ego Pottera, Harry Potter i Zakon Feniksa, łamią prawo autorskie.

Pirackie tłumaczenie powieści już dziś można przeczytać w Internecie, choć data oficjalnego wydania ksiązki na polskim rynku przypda na 31 stycznia przyszłego roku. Internauci o ponad dwa miesiące wyprzedzili wydawnictwo Media Rodzina. Wydawnictwo jest jedynym w Polsce właścicielem licencji na książkę.

Zdaniem ekspertów, każdy może przełożyć dowolne dzieło, ale tylko na własny użytek. Jednak przepisy prawa autorskiego wyraźnie zabraniają rozpowszechniania treści, których nie jest się autorem ani właścicielem.

- Twórca witryny z amatorskim przekładem powieści bez wątpienia łamie prawo. Tłumaczenie całej książki, a nie jej fragmentu, jest przekroczeniem granicy cytatu - twierdzi mec. Janusz Kolczyński z Centrum Rejestracji i Ochrony Praw Autorskich. Jego zdaniem wydawnictwo może się domagać od Internauty odszkodowania.

- Czytelnik, który przeczyta powieść w Internecie, niekoniecznie będzie chciał kupić ją później w sklepie - przekonuje prawnik.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 01.12.2003, godz.10.50)


Powrót do newsów