Powrót do strony "Archiwum newsów"

PAŹDZIERNIK 2003 - ARCHIWUM

Czarodziejski ból głowy

Harry'ego Pottera oskarżano już o wszystko - satanizm, propagowanie zła, głupotę, nudę, próby samobójcze, ale niejaki doktor Howard Benett pobił wszystko artykułem, który ukazał się w piśmie "New England Journal of Medicine".

Otóż pan doktor stwierdził po przebadaniu przebadaniu trojga dzieci w wieku od 8 do 10 lat, że lektura powieści Harry Potter i Zakon Feniksa może doprowadzić młodych czytelników do migreny! Ból wywołany jest wysiłkiem jakiego wymaga ukończenie opasłego tomu - pisze lekarz - Dwoje z pacjentów odmówiło zastosowania najbardziej oczywistego środka zaradczego, jakim jest przerwa w czytaniu. We wszystkich przypadkach ból ustąpił 1-2 dni po ukończeniu książki.

Doktor Howard Benett ostrzegł również rodziców, iż prawdopodobnie następne tomy przygód małego czarodzieja będą jeszcze obszerniejsze. Mamy nadzieję, że od ich czytania nikomu głowa nie pęknie.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 31.10.2003, godz.11.20)


Frodo kontra Harry Potter. Dziecięce nagrody BAFTA

"Władca pierścieni: Dwie Wieże" oraz "Harry Potter i Komnata Tajemnic" zmierzą się w pojedynku o tytuł najlepszego filmu podczas kolejnej edycji nagród Children BAFTA.

Przed rokiem laureatem tej nagrody został film "Potwory i spółka", choć to właśnie "Drużynie Pierścienia" i pierwszej części Harry'ego Pottera dawano największe szanse na zwycięstwo.

Children Bafta to wyróżnienia, które nagradzają najlepsze produkcje skierowane do najmłodszej widowni. O tytuł najlepszego filmu dla dzieci zmierzą się także "Whale Rider" oraz animowana "Dzika Rodzinka". W sumie nominacje ogłoszono w 14 kategoriach, takich jak m.in.: Animacja (tutaj nominowany jest dobry znajomy naszych dzieci "Bob Budowniczy"), Dramat, Program Rozrywkowy, Prezenter, Scenarzysta.

Specjalną nagrodę dla najlepszego filmu przyznają dzieciaki. Wytypowanych zostało 10 filmów, z których to właśnie młoda publiczność wytypuje najlepszy film roku. Oto te tytuły:

- Dzika rodzinka
- Faceci w czerni II
- Harry Potter i Komnata Tajemnic
- Hulk
- Księga dżungli 2
- Lilo i Stich
- Planeta Skarbów
- Śnięty Mikołaj 2
- Władca Pierścieni: Dwie Wieże
- X-Men 2

Nagrody Children Bafta wręczane są od 1996 roku, a laureatów tegorocznej edycji poznamy 30 listopada.

(źródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 29.10.2003, godz.11.20)


Bezdomni pierwsi mają Harry'ego Pottera

W dwunastu pismach, wydawanych przez niemieckich i szwajcarskich bezdomnych, ukazał się w sobotę, na dwa tygodnie przed oficjalną premierą, pierwszy rozdział nowego tomu przygód Harry'ego Pottera.

Gazety sprzedawane przez bezdomnych w metrze, na dworcach i przed supermarketami rozchodzą się jak świeże bułeczki - podała agencja dpa. Redakcje zwiększyły dwukrotnie nakład, spodziewając się większego niż zwykle zainteresowania. Fragmenty powieści "Harry Potter i zakon Feniksa" wydrukowały pisma ukazujące się w dużych miastach zachodnich i północnych Niemiec, m.in. w Duesseldorfie, Stuttgarcie i Hamburgu.

Za tydzień fragmenty powieści opublikują gazety wychodzące w Berlinie.

Pisarka Joanne K. Rowling i hamburskie wydawnictwo Carlsen Verlag zezwoliły na wcześniejsze opublikowanie fragmentów powieści, aby pomóc bezdomnym. Wpływy ze sprzedaży pism są przeznaczane na projekty służące ludziom pozbawionym dachu nad głową, narkomanom i osobom uzależnionym od alkoholu.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 26.10.2003, godz.11.10)


Harry Potter: "Czara Ognia" z tymi samymi aktorami

Prace nad realizacją filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" są obecnie na ukończeniu. W związku z tym opinia publiczna coraz częściej zaczyna przenosić uwagę na przygotowania do adaptacji kolejnej powieści Joanne K. Rowling, "Harry Potter i Czara Ognia". Wiadomo już na pewno, że trójka młodych aktorów grających główne role w cyklu, pojawi się w nowym obrazie.

Tak więc w nowym filmie zobaczymy ponownie Daniela Radcliffe'a (Harry), Ruperta Grinta (Ron Weasley) oraz Emmę Watson (Hermiona Granger).

W "Czarze Ognia" na sto procent zagra także Matthew Lewis, który ponownie wcieli się w postać Neville'a Longbottoma.

Daniel Radcliffe bardzo chwalił sobie zresztą pracę na planie wszystkich trzech dotychczasowych filmów, realizowanych przez Amerykanina Chrisa Columbusa ("Harry Potter i kamień filozoficzny", "Harry Potter i komnata tajemnic") i pochodzącego z Meksyku Alfonso Cuaróna ("Harry Potter i więzień Azkabanu").

"Uważam, że miałem dużo szczęścia mogąc pracować nad filmami z tymi dwoma wybitnymi reżyserami" - zapewnił młody Brytyjczyk.

"Chris jest bez wątpienia najbardziej pełnym energii reżyserem, jakiego spotkałem w życiu. To niewiarygodne, jak potrafił nas wszystkich zmotywować i dodać nam odwagi w każdym momencie realizacji" - komplementował Columbusa młody aktor.

"Alfonso, z drugiej strony, reżyseruje z olbrzymią pasją. Wiele z nakręconych przez niego scen to najbardziej przepełnione pasją i wielkimi emocjami sekwencje, w których kiedykolwiek musiałem wystąpić. W związku z tym styl pracy Alfonso był mi bardzo pomocny" - zakończył Daniel Radcliffe.

Prace nad filmem "Harry Potter i Czara Ognia" ruszą na dobre z początkiem przyszłego roku.

"Harry Potter i więzień Azkabanu" trafi na kinowe ekrany w czerwcu 2004 roku.

(źródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 25.10.2003, godz.13.20)


Robert De Niro i Harry Potter

Robert De Niro i Jane Rosenthal, szefowie studia Tribeca, są współproducentami filmu fantasy Bagloria Roberta Ledermana.

Obraz ma przypominać Harry'ego Pottera.

Ma to być historia uczniów, którzy odkrywają w swojej klasie portal prowadzący do tajemniczej krainy o nazwie Bagloria. Kiedy jeden z nauczycieli zostaje tam uwięziony, dzieciaki wyruszają z odsieczą...

W filmowym świecie Harry'ego Pottera powoli kończą się zdjęcia do filmu Harry Potter i więzień Azkabanu - trzeciej sfilmowanej części Pottera. Film wejdzie na ekrany kin w czerwcu 2004 roku.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 24.10.2003, godz.09.05)


Licytacja o role w filmie "Harry Potter i Czara Ognia"

Joanne K. Rowling ogłosiła licytację, w której stawką są dwie małe role w filmie "Harry Potter i Czara Ognia".

Podczas zorganizowanej przez 38-letnią pisarkę kolacji, goście będą mogli składać swoje oferty. Bilety na tę dobroczynną imprezę kosztuję 175 funtów od osoby. Dochód przekazany zostanie na konto Multiple Sclerosis Society Scotland, organizacji charytatywnej, która cieszy się szczególną sympatią Joanne. Jej matka, Anne Rowling, cierpiała na stwardnienie rozsiane i w 1990 roku, w wieku 45 lat, zmarła w wyniku tej choroby. Pisarce zależy na tym, by w trakcie imprezy zebrano jak najwięcej pieniędzy.

"Codziennie myślę o mojej mamie i bardzo mi jej brakuje. Nigdy nie mówiłam jej o Harrym Potterze. Dla mnie prowadzenie zbiórki funduszy na rzecz walki ze stwardnieniem rozsianym ma wymiar osobisty i niewątpliwie jest największym pożytkiem płynącym ze sławy" - mówi Joanne.

(źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 20.10.2003, godz.09.05)


Najpotężniejsza kobieta Hollywood - J.K. Rowling

Joanne K. Rowling w rankingu na najbardziej wpływowe osobistości Hollywood została okrzyknięta najpotężniejszą z kobiet. W klasyfikacji wyprzedzają ją panowie - Jerry Bruckheimer, Steven Spielberg, Tom Hanks oraz Ron Howard.

Z pań mających największy wpływ na przemysł filmowy Rowling zaszła najwyżej, bijąc na głowę Oprah Winfrey oraz Nicole Kidman, które zajęły kolejno szóste i dziesiąte miejsce.

Na poczytne piąte miejsce w rankingu najpotężniejszych Rowling zapracowała sama. Ta była nauczycielka języka francuskiego stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w hollywoodzkim przemyśle filmowym. Ma bezpośredni wpływ na to, co dzieje się wokół książek jej autorstwa, jak i na opartych na nich filmach.

Nie zdarza się często, by autor ingerował w adaptację filmową swego dzieła. Bardzo często autorzy są wręcz niedopuszczani do produktu filmowego, jak dzieje się to dziś w przypadku Katarzyny Grocholi i jej Nigdy w życiu!.

Joanne K. Rowling udaje się trzymać pieczę nad całą potterowską machiną. Jak twierdzą osoby dobrze poinformowane, szefowie wytwórni filmowej bardzo liczą się ze zdaniem autorki Harry’ego. Mają pełne zaufanie do podejmowanych przez nią decyzji. Według nich ma ona genialne pomysły, które wytwórni wychodzą jedynie na dobre.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 18.10.2003, godz.10.25)


Miliarder Kubuś - zaraz za nim Harry Potter

Magazyn "Forbes" opublikował listę dziesięciu najlepiej zarabiających postaci fikcyjnych - bohaterów książek, filmów, gier video. Na pierwszym miejscu znalazł się Kubuś Puchatek.

Miś, który w tym tygodniu odchodził swe 77. urodziny, w ubiegłym roku zarobił 6 mld dolarów.

W pierwszej trójce najbogatszych postaci znajduje się również Myszka Mickey (5 mld dolarów rocznego dochodu) oraz Harry Potter (3 mld). Na liście znaleźli się również m.in. Frodo Baggins z Władcy pierścieni i Darth Vader z Gwiezdnych wojen.

Suma dochodów najbogatszej dziesiątki wynosi 23 mld dolarów. Duża jej część przypadła takim kompaniom jak The Walt Disney Co., Viacol, AOL Time Warner.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 17.10.2003, godz.09.40)


Joanne K. Rowling boi się natrętów

Joanne K. Rowling, autorka książek o przygodach Harry'ego Pottera, zatrudniła w charakterze osobistego ochroniarza byłego oficera SAS, by chronił ją przed pewnym natrętnym fanem.

Mieszkająca na odludziu pisarka poważnie martwi się o bezpieczeństwo swoje, jak również swoich dzieci, 10-letniej córki Jessiki i sześciomiesięcznego synka Davida.

Przyjaciel rodziny mówi: "Nie tylko dzieci pochłaniają wszystko, co zostało napisane o Harrym Potterze. Nie brakuje różnego rodzaju dziwaków. Joanne nie chce głośno o tym mówić, ale bez wątpienia czegoś lub kogoś się obawia".

Rzeczniczka prasowa Rowling uspokaja: "To całkiem normalne, że ludzie tacy jak Joanne K. Rowling zatrudniają ochroniarzy".

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 09.10.2003, godz.17.50)


Emma Thompson w "Harrym Potterze"

Emma Thompson wystąpi w epizodycznej roli w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu".

Brytyjska aktorka zgodziła się wcielić w postać profesor Trelawny.

W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" grają m.in. Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Emma Watson jako Hermiona Granger, Rupert Grint jako Ron Weasley, Robbie Coltrane jako Hagrid, Gary Oldman jako Syriusz Black, Alan Rickman jako profesor Snape, David Bradley jako woźny Filch, Julie Christie jako Madame Rosmerta, Warwick Davis jako profesor Flitwick, Tom Felton jako Draco Malfoy i Michael Gambon jako dyrektor szkoły, profesor Dumbledore.

Za kamerą stanął Alfonso Cuarón. Zdjęcia, które zbliżają się do końca, kręcono głównie w Szkocji oraz w studiach pod Londynem. Premierę zaplanowano na 4 czerwca 2004 roku.

(źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 09.10.2003, godz.17.45)


Harry na audio

Najnowszy tom przygód Harry'ego Pottera - podobnie jak cała saga, będzie dostępny również w wersji audio.

Jak podaje Wall Street Journal, kasety lub płyta z nagraniem książki, będą trwały 26 godzin i 30 minut! Książka została oddana do stworzenia wersji na kasety magnetofonowe i płyty CD w zeszłym miesiącu.

Pracownicy wydawnictwa w którym odbywał się ten proces, poddani zostali bardzo silnym rygorom. Zaopatrzeni zostali w specjalne identyfikatory - podobne do tych, które posiada obsługa na lotniskach oraz przechodzili przez specjalne bramki, które kasują wszystkie nagrania - na wypadek, gdyby ktoś z nich skopiował nagranie "Zakonu Feniksa". Ponadto, musieli podpisać specjalne deklaracje.

Już wkrótce, kiedy to tylko będzie możliwe, książka na taśmach i płytach CD trafi do sklepów pod specjalną eskortą. W USA będzie można nabyć wersję audio od 21 lipca, w Wielkiej Brytanii 22 września a w Holandii - w listopadzie.

Wiadomo również, że w listopadzie pojawi się "Harry Potter i Zakon Feniksa" w niemieckiej wersji językowej. Książka w wersji niemieckiej będzie dłuższa od angielskiej o 20%. W konsekwencji tego faktu, również nagranie audio będzie dłuższe i wyniesie aż 30 godzin.

Francuska wersja językowa V tomu, będzie dostępna 3 grudnia 2003 roku. Na pocieszenie tego, że my na swoją wersję "Zakonu Feniksa" jeszcze trochę poczekamy, mogę dodać, że polska wersja będzie dłuższa od angielskiej o ok. 25% a więc wersja audio będzie również dłuższa.

(wiadomośc od IsY_KrWiOpIjCzYnI)
(wiad. z dnia 02.10.2003, godz.10.15)


Powrót do newsów