Powrót do strony "Archiwum newsów"

MAJ 2006 - ARCHIWUM NEWSÓW

Odnalazł się skradziony Ford Anglia

W październiku zeszłego roku z South West Film Studios, w środku nocy został ukradziony Ford Anglia (przeczytajcie o tym w archiwum). Był to ten sam samochód, który "zagrał" w drugiej części przygód Harry'ego Pottera - "Komnata Tajemnic".

Na szczęście łup złodziei został odnaleziony w okolicach Carn Brea Castle. Oficer policji powiedział, że najprawdopodobniej złodzieje pozostawili samochód na szczycie wzgórza traktując to jako dowcip. Dodał także, iż wydaje się, że auto jest w dobrym stanie. Można się domyślać, że ktokolwiek je tam pozostawił, zrobił to dla żartu.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 31.05.2006, godz.13.35)


Ostatni "Harry Potter" w 2007 roku

Fani młodego czarodzieja z radością przyjmą wiadomość, że ostatnia książka z serii ukaże się w 2007 roku.

Informacja pochodzi od dyrektor wydawnictwa Bloomsbury, Liz Calder. W trakcie wizyty w Indiach Calder mówiła o ostatniej oczekiwanej książce i przyszłości J.K. Rowling.

- Następny "Harry Potter" wyjdzie prawdopodobnie w 2007 roku. Mam taką nadzieję - mówi Liz Calder. - J.K. Rowling mówiła od początku, że napisze siedem części. Więc nie stworzy więcej, ale będzie pisać dla nas inne książki.

Siódma powieść opisuje ostatnie przygody Harry'ego, kiedy próbuje zniszczyć Lorda Voldemorta. Poprzednie części pozostawiły dużo pytań bez odpowiedzi i fani chcą wiedzieć jak luźne wątki zostaną powiązane razem w spójną całość. Rowling powiedziała, że będzie kontynuować niedokończoną historię z "Księcia Półkrwi". Autorka pracuje nad serią już 16 lat.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 29.05.2006, godz.09.25)


Dinozaur nazwany na cześć Harry'ego Pottera

Paleontolodzy uhonorowali cykl powieści J.K. Rowling nawiązując w nazwie nowego gatunku dinozaurów do słynnej szkoły czarnoksięstwa Hogwart.

Brytyjska pisarka z zachwytem przyjęła wiadomość, że starożytny gad sprzed 66 milionów lat został ochrzczony imieniem Dracorex hogwartsia. W dosłownym tłumaczeniu "dracorex" oznacza "króla smoków", zaś słowo "hogwartsia" wywodzi się od szkoły Hogwart, do której uczęszcza uwielbiany przez młodych czytelników Harry Potter.

"Nazwa tego dinozaura to z całą pewnością najbardziej nieoczekiwany i niezwykły zaszczyt, jaki mnie spotkał od wydania pierwszej książki o przygodach Harry'ego. Bardzo się cieszę, że szkoła Hogwart została w jakiś sposób powiązana z fascynującym światem dinozaurów. Tak się składa, że wiem na temat paleontologii znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać, ponieważ moja starsza córeczka miała kiedyś obsesję na punkcie Utahraptorów, a teraz mam w domu zakochanego w T-Rexach trzylatka. W miarę jak powiększa się moja rodzina, mam coraz większą wiedzę na tematy naukowe", mówi Rowling.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 27.05.2006, godz.13.45)


JK Rowling wspiera kampanię "Love Libraries"

JK Rowling jest jednym ze 150 pisarzy, którzy wspierają biblioteki publiczne podczas kampanii "Love Libraries" ("Kocham biblioteki"). Akcja ta jest prowadzona, ponieważ 42% dorosłych Brytyjczyków przyznaje, że nie odwiedziło biblioteki przez ostatnie dwa lata.

W swoim oświadczeniu, Rowling porównuje biblioteki do świata pomiędzy światami, opisanego przez C.S. Lewisa, "gdzie odwiedzający mogą wejść do tysiąca różnych światów skacząc do innego basenu. Kiedy odbierałam kartę biblioteczną dla mojej starszej córki czułam się tak, jakbym kupiła jej obywatelstwo jakiegoś legendarnego świata."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 22.05.2006, godz.17.15)


Wieści od wydawnictwa Media Rodzina

  1). Ci, którzy jeszcze nie czytali wywiadu z J.K. Rowling (u nas na stronie w tłumaczeniu Naryi - dop.MMG) przeprowadzonego przez redaktorów dwóch największych amerykańskich serwisów potteromaniackich tuż po premierze "Księcia Półkrwi" w Anglii (a którzy natomiast przeczytali szósty tom), zapraszamy do lektury jego polskiej wersji, którą zamieściliśmy TUTAJ.

  2). Wszystkich, którzy z niecierpliwością czekają na piątą część "Harry'ego Pottera" na płytach CD, która jako jedyna z wydanych tomów nie doczekała się wersji audio, możemy poinformować, że są już wieści dotyczące tego wydania. Lektorem zgodził się zostać Piotr Fronczewski. Decyzja ta zasługuje na oklaski, bowiem przed aktorem aż 949 stron "Zakonu Feniksa" do przeczytania w studiu! Jednakże ze względu na liczne obowiązki jego praca rozpocznie się dopiero w październiku.

  3). Naszych czytelników zapraszamy na Międzynarodowe Targi Książki do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 18-21 maja (czwartek - niedziela) oraz oczwiście do odwiedzenia naszego stoiska - numer 167! Będzie tam można spotkać tłumacza naszych znanych serii "Harry Potter" oraz "Opowieści z Narnii" - Andrzeja POLKOWSKIEGO. Autografy będzie rozdawał w sobotę od godz. 13.00 na stoisku nr 167 (sektor A).

(źródło: www.mediarodzina.com.pl)
(wiad. z dnia 17.05.2006, godz.16.20)


JKR będzie w Nowym Jorku czytała wraz z Johnem Irvingiem i Stephenem Kingiem

W nocy 1 i 2 sierpnia 2006 roku JKR będzie czytała fragmenty swoich książek w Radio City Hall w Nowym Jorku wraz z Johnem Irvingiem i Stephenem Kingiem w „WIECZORZE Z HARRYM, CARRIE I GARPEM”.

Cały dochód z tego wydarzenia zostanie przekazany Haven Foundation (jest to organizacja pomagająca artystom, którzy w wyniku wypadku lub choroby zostali bez ubezpieczenia lub stali się niezdolni do pracy) oraz Médecins Sans Frontières/ Doctors Without Borders/Lekarze Bez Granic (to międzynarodowa, niezależna organizacja humanitarna, która dostarcza pomoc medyczną ludziom cierpiącym z powodu konfliktów zbrojnych, epidemii, katastrof naturalnych lub wywołanych przez człowieka, lub pozbawionym opieki medycznej w ponad 70 krajach).

Bilety kosztują od 12,50 do 100 dolarów i będą dostępne na Ticketmaster od 12 maja 2006 od godziny 10 rano.

„To będzie moje pierwsze czytanie w Ameryce od 2000 roku, więc nie mogę się na nie doczekać i mam nadzieję, że spotkam tam stałych bywalców mojej strony jkrowling.com!”

(źródło: www.jkrowling.com)
(wiad. z dnia 15.05.2006, godz.18.30)


"Czara Ognia" na DVD w Księdze Rekordów Guinnessa

The Guinness World Records poinformował, że "Harry Potter i Czara Ognia" wydany na DVD jest najszybciej sprzedającym się filmem, bijąc tym samym poprzedni rekord należący do dwóch obrazów: "Shrek 2" i "Gwiezdne Wojny: Mroczne widmo".

Czwarta część przygód Harry'ego na DVD została sprzedana w dniu wydania w USA w 5 milionach egzemplarzy. Natomiast w Wielkiej Brytanii w dniu premiery rozchodziła się z prędkością 6 egzemplarzy na sekundę.

Certyfikat potwierdzający nagrodę został wręczony Danielowi Radcliffe'owi na planie filmu "Zakon Feniksa" w zeszłym miesiącu. Jego komentarz oraz zdjęcie pojawi się w Księdze Rekordów Guinnessa na 2007 rok.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 11.05.2006, godz.18.40)


JK Rowling wygrała proces o prywatność dzieci

The Press Gazette donosi, że JK Rowling wygrała prywatną sprawę przeciwko The Sunday Express za opublikowanie w zeszłym roku zdjęcia jej syna, Davida. Prawniczka Keith Schilling powiedziała: "Ta sprawa pokazuje, że prawo zmierza do uznania tego, że dzieci osób publicznych mają prawo do życia prywatnego, i co najważniejsze, do cieszenia się swoim dzieciństwem bez niepotrzebnego wtrącania się mediów." Schilling zauważyła także, że ta decyzja [sądu-dop.MMG] może mieć "poważne implikacje dla paparazzich."

Jo powiedziała: "Jestem uradowana, że prawo moich dzieci do prywatności zostało zauważone przez Daily Express. Neil i ja będziemy kontynuować obronę tego prawa w imieniu naszych dzieci, tak energicznie jak to możliwe."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 08.05.2006, godz.15.20)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2006. All rights reserved.