Powrót do strony "Archiwum newsów"

LUTY 2006 - ARCHIWUM NEWSÓW

Więcej osób w filmie "Harry Potter i Zakon Feniksa"

Do obsady dołączyła Sian Thomas, która wcieli się w postać Amelii Bones. W roli rodziny Dursleyów ponownie pojawią się Richard Griffiths, Fiona Shaw i Harry Melling. Także Gary Oldman negocjuje warunki udziału w filmie.

W piątej części serii zobaczymy również Jasona Boyda (w roli Piersa Polkissa), Richarda Macklina (Malcolm), Charlesa Hughesa (Młody Glizdogon), Susie Shinner (Młoda Lily Potter), Richarda Leafa (Auror Dawlisha) oraz Nicka Shima (Zacharias Smith).

Premiera filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" planowana jest na następny rok.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 14.02.2006, godz.09.00)


J.K. Rowling walczy o dzieci

J.K. Rowling włączyła się w walkę na rzecz niepełnosprawnych dzieci z Europy Wschodniej.

Autorka cyklu powieści o przygodach Harry’ego Pottera była wstrząśnięta zdjęciami z sierocińca w Pradze przedstawiającymi chorego umysłowo chłopca trzymanego w drucianej klatce. W imieniu nowej organizacji charytatywnej Children's High Level Group pisarka wysyła listy do polityków i ambasadorów apelując o poprawienie sytuacji małych mieszkańców placówek opiekuńczych.

– Zobaczyłam na zdjęciu zniekształconą twarz za kratami. Chłopiec wyglądał na bardzo zdenerwowanego i chyba krzyczał. Na jego widok poczułam wewnętrzny bunt. Mam nadzieję, że nasza akcja pozwoli położyć kres takiemu traktowaniu dzieci z fizycznym i umysłowym upośledzeniem – mówi Rowling.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 13.02.2006, godz.10.20)


Gary Oldman nie będzie Syriuszem Blackiem

Gary Oldman prawdopodobnie nie powróci do postaci Syriusza Blacka w kolejnej części przygód "Harry'ego Pottera".

Gwiazdor, który wystąpił w dwóch ostatnich ekranizacjach powieści J.K. Rowling, ciągle nie podpisał kontraktu na kolejną część, chociaż zdjęcia do filmu "Harry Potter i zakon Feniksa" już się rozpoczęły.

"Z pewnością zaskoczy państwa wiadomość, że Gary nie znajdzie się w obsadzie następnego filmu. Sami jesteśmy mocno zdziwieni taką decyzją i będziemy szukać innych propozycji filmowych" - mówi menedżer aktora Douglas Urbanski w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "The Sun". Rzeczniczka wytwórni Warner Bros potwierdziła, że do tej pory nie zawarto z Oldmanem umowy, chociaż nie jest jeszcze za późno na podpisanie kontraktu. "Przy każdej produkcji najważniejsze jest zawarcie kontraktów z tymi aktorami, którzy od początku będą potrzebni na planie" - podkreśla Vanessa Davis.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 12.02.2006, godz.18.50)


Harry Potter i Książę Półkrwi – rekord sprzedaży

400 tysięcy egzemplarzy Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi z wydrukowanego 560-tysięcznego nakładu sprzedano w ciągu pierwszych kilku dni.

To absolutny rekord sprzedaży książki w tak krótkim czasie.

Kilka dni po premierze książki wydawnictwo opublikowało szósty tom bestsellerowego cyklu J.K. Rowling, w wersji audio w znakomitej interpretacji Piotra Fronczewskiego. Ponad 20 godzin opowiedzianej przez aktora historii mieści się na szesnastu płytach CD.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 07.02.2006, godz.18.40)


Jeszcze jeden Harry

Indyjskie dzieci będą niedługo czytać "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu" w hindi.

Vikas Rakheja z wydawnictwa Bhopal-based Manjul Publishing powiedział, że wydanie w Indiach kolejnej części bestsellerowej serii J.K. Rowling będzie wielkim wydarzeniem dla młodych czytelników.

Nad przekładem, które nosi tytuł "Harry Potter Aur Azkaban Ka Quaidi" tłumacz Sudhir Dixit pracował siedem miesięcy.

Dotychczas powieści J.K. Rowling przetłumaczono na 60 języków.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 05.02.2006, godz.21.50)


Ruszają zdjęcia do piątego "Harry'ego Pottera"

W poniedziałek, 6 lutego, w hrabstwie Hertfordshire na południu Wielkiej Brytanii, ruszają zdjęcia do kolejnej odsłony przygód nastoletniego czarodzieja - "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Do obsady filmu dołączyły nowe gwiazdy. Wśród nich znalazła się laureatka nominacji do Oscara za tytułową kreację w dramacie "Vera Drake" - Imelda Staunton. Brytyjska gwiazda wystąpi w roli pani profesor Dolores Umbridge, nowej nauczycielki w Hogwarcie. Poza nią na ekranie pojawią się tacy aktorzy, jak George Harris ("Tłumaczka"), który wcieli się w Kingsleya Shacklebolta, Helen McCrory ("Casanova") - zagra Bellatrix Lestrange i Natalia Tena ("Mrs. Henderson Presents") - wystąpi jako Nymphadora Tonks. Kathryn Hunter ("Wszystko albo nic") pojawi się na ekranie jako Pani Figg, natomiast debiutantka Evanna Lynch, która pokonała ponad 15 tysięcy kandydatek, jako Luna Lovegood.

Poza nimi na planie stawią się dobrze znane już gwiazdy: Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Rupert Grint jako Ron Weasley i Emma Watson jako Hermiona Granger.

Reżyserią filmu pokieruje David Yates. Książkę J.K. Rowling na potrzeby ekranu zaadaptował dramatopisarz Michael Goldenberg.

Do kin "Harry Potter i Zakon Feniksa" ma trafić w 2007 roku.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 05.02.2006, godz.21.45)


JK Rowling weźmie udział w urodzinach królowej

JK Rowling - autorka książek o Harrym Potterze oraz dzięcięcy bohaterowie: miś Paddington, Mowgli z "Księgi dżungli" a także Kubuś Puchatek pomogą królowej Elżbiecie w obchodach jej 80-tych urodzin. Urodzinowe przyjęcie, w którym weźmie udział 3 tysiące dzieci będzie miało miejsce w pałacu Buckingham, 25 lipca tego roku.

Oto co powiedziała Jo na temat tego zaproszenia:

"Nie sądzę, żeby był lepszy sposób na uczczenie 80-tych urodzin królowej, niż przyjęcie dla dzieci w pałacu z udziałem najbardziej ukochanych bohaterów z dziecięcej literatury. Harry i ja z niecierpliwością czekamy na wzięcie udziału w tej uroczystości, szczególnie od kiedy stało się dla nas jasne, że pomimo domniemanego uczestnictwa arystokracji, Lord Voldemort nie został zaproszony."

Dzieci pomiędzy czwartym a czternastym rokiem życia mogą starać się o bilety poprzez CBBC Newsround. Te z nich, które wygrają, dostaną trzy bilety tak, aby mogły wziąć ze sobą przyjaciela lub rodzeństwo i kogoś dorosłego.

(źródło: www.hpana.com)
(wiad. z dnia 02.02.2006, godz.10.15)


JKR podarowała drzewo genealogiczne Blacków na aukcje

JK Rowling podarowała własnoręcznie wykonane kompletne drzewo genealogiczne rodziny Blacków na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony dla organizacji charytatywnej Book Aid International.

Mowa jest tu o tym drzewie, które znajduje się przy Grimmauld Place 12 i jest wymieniane w "Zakonie Feniksa".

Daily Telegraph opublikował zdjęcie fragmentu tego drzewa, na którym można odczytać imię "Arcturus". Przypuszcza się, że może to być drugie imię Regulusa Blacka (brata Syriusza) i razem daje to trzy litery R.A.B. które można znaleźć w "Księciu Półkrwi".

Aukcja odbędzie się w Londynie, 21 lutego b.r. i przypuszcza się, że podczas niej rysunek JK Rowling może osiągnąć cenę 50,000Ł.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 02.02.2006, godz.10.55)


Nominacje do Oscarów ogłoszone!

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Oscarów dla najlepszych filmów i twórców roku 2005.

Ceremonia wręczenie tych najbardziej prestiżowych filmowych nagród odbędzie się w nocy z 5 na 6 marca polskiego czasu. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP2 – relacja rozpocznie się o 1.30 i potrwa do 5.30.

Dla tych którzy podczas wręczenia Oscarów będą spali, Dwójka przygotuje 90 minutowy skrót. Zostanie on wyemituje 7 marca.

Fani Harry'ego Pottera liczyli na trzy możliwe nominacje, ale ostatecznie film "Harry Potter i Czara Ognia" znalazł się tylko w jednej kategorii - Najlepsza scenografia. Jego rywalami do nagrody będą: "Good night, and good luck", "King Kong", "Wyznania gejszy" oraz "Duma i uprzedzenie".

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 02.02.2006, godz.10.10)


Rowling wybrała książki dla uczniów

W trakcie debaty na temat literatury i programu nauczania w Wielkiej Brytanii znani autorzy tacy jak autorka Harry'ego Pottera - JK Rowling stworzyli listy książek, które uczniowie powinni przeczytać.

Zobaczcie jakie pozycje umieściła na swojej liście JK:

Wichrowe Wzgórza -- Emily Bronte
Charlie and the Chocolate Factory (Charlie i fabryka czekolady) -- Roald Dahl
Robinson Crusoe -- Daniel Defoe
David Copperfield -- Charles Dickens
Catch-22 (Paragraf 22)-- Joseph Heller
To Kill a Mockingbird (Zabić drozda) -- Harper Lee
Animal Farm (Folwark zwierzęcy)-- George Orwell
The Tale of Two Bad Mice -- Beatrix Potter
The Catcher in the Rye (Buszujący w zbożu) -- JD Salinger
Hamlet -- William Shakespeare.

Lista ta została opublikowana w ostatnim wydaniu magazynu Royal Society of Literature.

Anthony Gardner, wydawca tego magazynu powiedział:

"Mam wrażenie, że kiedy polecacie książki dla dzieci, to są wśród nich takie, które przeszły próbę czasu i zawsze będą popularne... ale są też tacy ludzie, którzy chcą podejmować wysiłki, aby dzieci miały kontakt z tym, co jest pisane obecnie."

(źródło: www.hpana.com)
(wiad. z dnia 02.02.2006, godz.10.05)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2006. All rights reserved.