Powrót do strony "Archiwum newsów"

STYCZEŃ 2006 - ARCHIWUM NEWSÓW

Powiększa się obsada filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa"

George Harris i Robbie Jarvis dołączyli do obsady filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa".

George Harris pojawi się jako Kingsley Shacklebolt z Ministerstwa Magii, który jest także członkiem Zakonu Feniksa. Robbie Jarvis wcieli się natomiast w postać młodego Jamesa Pottera, czyli ojca głównego bohatera.

Wcześniej informowano, że Imelda Staunton zagra panią profesor Dolores Umbridge.

W rolach głównych zobaczymy Daniela Radcliffe'a, Emmę Watson i Ruperta Grinta. Jason Isaacs ponownie zagra Luciusa Malfoya.

Za kamerą kolejnej produkcji o małym czarodzieju stanie brytyjski twórca telewizyjny David Yates. Scenariusz filmu pisze Michael Goldenberg, który zastąpił Stevena Klovesa. Zdjęcia do produkcji mają się rozpocząć w lutym. Premiera dzieła przewidziana jest 29 czerwca 2007 roku.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 31.01.2006, godz.11.10)


Harry Potter dla bibliotek

Poznańskie Wydawnictwo Media Rodzina przekazało 1000 egzemplarzy najnowszego, szóstego tomu cyklu "Harry Potter i Książę Półkrwi" Bibliotece Narodowej i poznańskim bibliotekom - poinformował redaktor naczelny wydawnictwa Bronisław Kledzik.

Wydawnictwo Media rodzina przekazuje bezpłatne egzemplarze książki dla bibliotek od początku druku cyklu przygód młodego czarodzieja. Premiera kolejnego tomu popularnej przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży książki odbędzie się o północy w kilkuset księgarniach w całej Polsce.

Kledzik powiedział, że wie, iż w wielu miejscach w Polsce książka sprzedawana jest przed premierą, bo księgarze liczą na duży zysk łamiąc umowę o terminie premiery. Oni psują wszystkim zabawę, ale my jesteśmy wydawcami, a nie policjantami, nie stać nas na pilnowanie dworców, hipermarektów i księgarni - mówił Bronisław Kledzik.

Pierwszy nakład "Harry Potter i Książę Półkrwi" autorstwa Joanne Kathleen Rowling ma nakład 560 tys. egzemplarzy i jak powiedział podczas konferencji Kledzik, możliwe, że będzie dodruk. Po spełnieniu zamówień księgarzy, została nam w magazynie jedna paleta książek - mówił Kledzik.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 28.01.2006, godz.18.00)


Zdradzamy tajemnice VI Pottera

Opowiedzenie treści "Harry'ego Pottera i księcia półkrwi" byłoby zwykłym świństwem. Ale trochę z magicznej tajemnicy zdradzić chyba możemy?

Oj, nie będziecie się nudzić, zaczytując się w historie niedostępne mugolom. Szósta już część powieści Joanne K. Rowling o młodym czarodzieju trafia już o północy do księgarń. Dla tych, którzy z emocji nie są w stanie racjonalnie myśleć, precyzujemy: z piątku na sobotę.

Zapewne już o godz. 00.03 zauważycie, że "Książę półkrwi" zaczyna się po hitchockowsku, trzęsieniem ziemi.

Tajemnica pierwsza

Severus Snape, nauczyciel, który od zawsze prześladuje Harry'ego Pottera, ale który kiedyś uratował mu życie i cieszy się bezgranicznym zaufaniem rektora uczelni czarów Hogwartu Albusa Dumbledore'a, przysięga, że pomoże w realizacji planu Lorda Voldemorta! Przypisek dla mugoli: antybohatera numer jeden sagi Rowling. A przysięgi nie można złamać. Czy Snape tak chytrze ułożył jej słowa, aby móc nadal chronić Pottera? A może - o nie, to niemożliwe - czy Dumbledore, ufając mu, jednak się pomylił?

Tajemnica druga

Z pomocą podręcznika należącego niegdyś do tytułowego księcia półkrwi Harry wreszcie zacznie odnosić sukcesy na lekcjach eliksirów. Hermiona (hej, mugole - to jego najlepsza kumpela) będzie go wiele razy ostrzegać przed korzystaniem z księgi, której właściciela nie zna. Troszeczkę przesadza, bo nie jest już prymuską na eliksirach. Ale kim właściwie był - a może... o rany Julek! - jest książę półkrwi?

To jeszcze mało. Po wydarzeniach opisanych w poprzednim tomie trudno się dziwić, że wszyscy boją się ataku Voldemorta i Śmierciożerców (armia tego pierwszego). Ciężkie chwile przeżyje nawet premier Wielkiej Brytanii, który dowie się, że istnieje świat magii. Harry nauczy się nowych potężnych zaklęć, które wykorzysta w walce. Ale... gorzko tego pożałuje. I o tym na razie cicho, sza - sami się dowiecie gdzieś przed godz. 1 w nocy.

Tajemnica trzecia

Po raz pierwszy w życiu Potter będzie też zupełnie rozkojarzony. Trudno się dziwić, ma w tym tomie już 17 lat, a Hogwart jest szkołą koedukacyjną. Kto zawróci mu w głowie? Hermiona? Cho Chang, w której kiedyś się podkochiwał? Ginny Weasley, siostra Rona, która kiedyś miała na jego punkcie kręćka? Zwariowana Luna Lovegood, która zawsze trzyma jego stronę? A może...

Niech wam wystarczy, potteromaniacy, że Harry przeżyje szczęśliwe chwile. Ale pogrąży się też w rozpaczy, gdy na zawsze straci niezwykle bliską mu osobę (przypis dla mugoli: jeśli słyszeliście na ulicy pytanie: kto umrze w otoczeniu Harry'ego, to właśnie było o tym...).

A książka zakończy się wściekłą bitwą ze sługami Sami-Wiecie-Kogo. Po niej, gdzieś tak nad ranem poczujecie się bardzo zawiedzeni. Bo na siódmy, ostatni już tom cyklu, przyjdzie jeszcze poczekać. I nie ma na to żadnego zaklęcia.

(źródło: www.gazeta.pl)
(wiad. z dnia 28.01.2006, godz.00.50)


Harry Potter nie doczekał soboty

Premiera książki o Harrym Potterze przewidziana jest oficjalnie o północy z piątku na sobotę 28 stycznia. Koleżanka zapewniała, że wcześniej książki nie uda mi się kupić. Ja miałem wątpliwości

Założyliśmy się więc, czy w czwartek uda się kupić w księgarni najnowszą część przygód Harrego Pottera "Książe Półkrwi".

W większości olsztyńskich księgarni utęskniony przez wielu tom miał pojawić się od soboty. Jednak w Księgarni Szkolnej przy ul Głowackiego zobaczyliśmy go już w witrynie wystawowej. Z zakupem nie było problemów. Na ladzie leżał stosik książeczek. Pani spytała tylko w jakiej obwolucie sobie życzę. Wybrałem miękką, bo była tańsza.

Co na te wycieki wydawca? - Czuję się fatalnie, kiedy tłumaczę synowi, że musi czekać do nocy z piątku na sobotę, a tymczasem jego koledzy już machają mu nowymi książkami przed nosem - mówi Dagmar Grudziński z działu sprzedaży Media Rodzina. - Miało to być święto czytelników i księgarzy, ale dla niektórych książka to tylko handel i zyski. Przy piątej części zbieraliśmy od handlujących deklaracje, że nie będą ich sprzedawać wcześniej, ale to nic nie dało - narzeka.

I po raz kolejny magia pieniądza okazała się silniejsza.

(źródło: www.gazeta.pl)
(wiad. z dnia 28.01.2006, godz.00.45)


Wieża z książek równa masie 159 słoni

Nakład szóstego tomu "Harry'ego Pottera" wynosi 560 tys. egz. Sprzedaż rozpocznie się dziś o północy w ponad tysiącu księgarń w całym kraju.

Książka dostępna będzie też m.in. w kioskach, na stacjach paliw, a także w regionalnych bibliotekach, które włączyły się w akcję promocji "Księcia Półkrwi". Nakład może okazać się zbyt mały, poprzedniego tomu sprzedano bowiem 620 tys. egz. Wydawca przyznaje, że dysponuje tylko niewielkim zapasem, prawie wszystko trafiło już do dystrybucji.

Jak informuje edytor, wieża z książek ułożonych jedna na drugiej miałaby wysokość 223 km, co daje 640 dwunastopiętrowych wieżowców, wąż stworzony z pojedynczych egzemplarzy ciągnąłby się z Warszawy do Łodzi, a łączna waga to 476 ton, co równa się wadze 159 słoni.

Mrozy zelżały, ale styczniowa północ nie jest dla dzieci najlepszym momentem na zakupy w księgarni. - Zdecydowaliśmy się na taką formę promocji, gdyż bardzo podobała się dzieciom -mówi Bronisław Kledzik, redaktor naczelny wydawnictwa Media Rodzina. - Sprzedawaliśmy już czwarty tom zimą o północy. Księgarze obiecali, że nikt nie będzie stał pod sklepem, dzieci wejdą do środka i dostaną kubek gorącej herbaty. Zachęcam jednak do kupowania książki w ciągu dnia, zabawy i konkursy będą trwały przez całą sobotę. - Mamy do czynienia ze społecznym fenomenem - uważa Michał Jagiełło, dyrektor Biblioteki Narodowej. - Czytelnictwo w Polsce wzrasta, obecnie sięga ok. 52 proc., a "Harry Potter" ma w tym swoje zasługi.

Oficjalny przekład ukazuje się wiele miesięcy po nielegalnym tłumaczeniu rozprowadzanym w Internecie. - Nie mam pretensji do osób, które społecznie przetłumaczyły "Harry'ego Pottera" szybciej niż ja - mówi tłumacz Andrzej Polkowski. - Nie sądzę też, by to wpłynęło na sprzedaż książki, gdyż miłośnicy i tak będą ją chcieli mieć w swoim księgozbiorze. Pracy innych nie wypada mi oceniać, mogę tylko powiedzieć, że pośpiech w tamtym tłumaczeniu jest widoczny.

Dotąd w Polsce sprzedano blisko 3,5 mln egz. wszystkich części powieści Joanne K. Rowling. Przekłady ukazały się w ponad 150 krajach.

(źródło: www.rzeczpospolita.pl)
(wiad. z dnia 27.01.2006, godz.12.00)


Polska premiera nowego "Harry'ego Pottera"

560 tys. egzemplarzy "Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi" - szóstego, przedostatniego tomu w siedmioczęściowym cyklu brytyjskiej autorki Joanne Kathleen Rowling - pojawi się na księgarskich półkach z okazji premiery książki. Odbędzie się ona w piątek, 27 stycznia, o północy.

"Wieża z książek ułożonych jedna na drugiej osiągnęłaby wysokość 223 km, co daje 640 dwunastopiętrowowych wieżowców. Ciężar imponującego nakładu wynosi 476 ton, co równa się liczbie 159 słoni" - zapewniał w czwartek, 26 stycznia, podczas warszawskiej konferencji prasowej Bronisław Kledzik z wydawnictwa "Media Rodzina".

Czytelnicy przyzwyczajeni są już do szczególnej oprawy towarzyszącej premierom kolejnych tomów. W tym roku o północy swoje drzwi dla miłośników Harry'ego otworzy ponad tysiąc księgarń w całej Polsce. Na przybyłych do księgarń czytelników czekają upominki m.in. plakaty.

Również sklepy Empik zaplanowały wiele atrakcji dla czytelników. W 57 salonach w całej Polsce, na kilka godzin przed północą odbędą się konkursy, turnieje i czytanie fragmentów poprzednich tomów popularnej serii.

W Warszawie sprzedaż prowadzić będzie dziewięć salonów. Od godz. 21.00 zacznie się oczekiwanie na premierę. W Empiku przy ul. Marszałkowskiej po północy książki podpisze tłumacz Andrzej Polkowski. Wszystkich zainteresowanych dowiezie do tego salonu specjalny autobus.

Wraz z książkową premierą szóstego tomu "Harry'ego Pottera" do sklepów trafi też jego dźwiękowa wersja na płytach CD, czytana przez Piotra Fronczewskiego. Łączny czas nagrania to ponad 20 godzin, płyt jest 16. Nagrania trwały co dzień, przez miesiąc, po kilka godzin.

Książę Półkrwi jest po matce czarodziejem, po ojcu - mugolem, czyli zwykłym śmiertelnikiem. "Książę" (Prince) to nie tylko tytuł, ale przede wszystkim nazwisko, które przejął po matce. W szóstym tomie, jak zdradzają ci, którzy już znają treść książki, ostatecznie kończy się dzieciństwo bohatera, a świat odsłania swoje groźne oblicze.

Szósty tom serii, który po angielsku ukazał się w lipcu zeszłego roku, okazał się najlepiej sprzedającą się książką roku w USA, gdzie rozeszło się ponad 7 mln egzemplarzy.

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 27.01.2006, godz.10.50)


Harry licytowany

Wydawnictwo Media Rodzina prowadzi nietypową sprzedaż Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi.

Miłośnicy powieści o Harrym Potterze mogą wylicytować najnowszą część magicznej serii. Dochód ze sprzedaży zasili fundusz Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

Na aukcji wystawiony jest pierwszy egzemplarz Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi z certyfikatem z drukarni potwierdzającym jego autentyczność; sześć obcojęzycznych wydań Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi oraz Opowieści z Narnii z autografem Andrzeja Polkowskiego.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 26.01.2006, godz.15.15)


„Książę Półkrwi”: coraz bliżej do premiery

Temperatura powietrza spada, ale atmosfera wokół szóstej części przygód Harry'ego Pottera robi się coraz gorętsza. To już w ten weekend!

Przeszło tysiąc księgarń zgłosiło chęć uczestniczenia w akcji promocyjnej o północy 27/28 stycznia. W premierze szóstej części Harry'ego wezmą udział również biblioteki, które przygotowały wiele atrakcji dla czytelników. Na Allegro można zdobyć pierwszy egzemplarz „Księcia Półkrwi" z certyfikatem z drukarni potwierdzającym jego autentyczność, sześć obcojęzycznych wydań "Księcia Półkrwi" oraz "Opowieści z Narnii" z autografem Andrzeja Polkowskiego – a wszystko to może być Wasze, jeśli przekażecie pieniądze na rzecz Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.

Znamy już pierwsze słowa szóstej części. Według Informacyjnej Agencji Radiowej brzmią one [zaznacz, aby podświetlić]: „Dochodziła północ. Premier siedział samotnie w swoim gabinecie czytając długą notatkę służbową, której treść prześlizgiwała się przez jego mózg nie pozostawiając w nim żadnego śladu”. Co będzie dalej? Dowiemy się już w ten weekend!

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 24.01.2006, godz.14.10)


Wkrótce noc z Harrym Potterem

Z okazji polskiej premiery nowego szóstego tomu przygód Harry'ego Pottera pt. "Harry Potter i Książę Półkrwi", która odbędzie się o północy z 27 na 28 stycznia, sklepy Empik zaplanowały wiele atrakcji dla czytelników.

W 57 salonach w całej Polsce, na kilka godzin przed północą odbędą się konkursy, turnieje i czytanie fragmentów poprzednich tomów popularnej serii.

W Warszawie sprzedaż prowadzić będzie dziewięć salonów. Od godz. 21.00 zacznie się oczekiwanie na premierę. W Empiku przy ul. Marszałkowskiej po północy książki podpisze tłumacz Andrzej Polkowski. Wszystkich zainteresowanych dowiezie do tego salonu specjalny autobus.

W całej Polsce Empiki przygotują dla czytelników niespodzianki i atrakcje. Wielbiciele Harry'ego Pottera będą mieli szansę sprawdzić się w pojedynku wiedzy ze znajomości pięciu poprzednich książek. Czekają na nich słodkie niespodzianki, prezenty i pamiątki.

Wszyscy czekający na wielką premierę książki obejrzą występy aktorów, wysłuchają fragmentów poprzednich tomów przygód Harry'ego. Wielu fanów przybędzie jak zwykle w czarodziejskich "wyjściowych szatach" - założą peleryny, zabiorą ze sobą różdżki i miotły. Autorzy najciekawszego przebrania otrzymają nagrody.

Poprzedni, piąty tom przygód Harry'ego Pottera ("Harry Potter i Zakon Feniksa") znalazł się wśród książek najczęściej kupowanych w salonach Empik w 2004 roku.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 22.01.2006, godz.18.25)


Nominacje do Internetowych Nagród Filmowych

Trzecia część "Gwiezdnych wojen" zdobyła najwięcej nominacji w 6. edycji Internetowych Nagród Filmowych.

Czytelnicy serwisu Stopklatka.pl oraz Magazynu "Cinema" wyróżnili produkcję Lucasa w 10 kategoriach. Szansę na czołowe miejsca ma także "King Kong" i ekranizacja komiksu "Sin City". Przed internautami kolejne zadanie – wybranie zwycięzców spośród wyróżnionych laureatów. Głosowanie potrwa do 31 stycznia.

Kategorią specjalną, stworzoną z myślą o internautach jest oficjalna polska strona filmu wykonana do jednej z ubiegłorocznych premier kinowych. I tutaj dominują wielkie produkcje: "Gwiezdne wojny", "Batman – Początek", "King Kong" oraz "Harry Potter i Czara Ognia", a towarzyszy im "Charlie i fabryka czekolady" Tima Burtona.

W gronie czarnych charakterów znaleźli się m.in. Hrabia Olaf ("Lemony Snicket") w interpretacji Jima Carreya oraz przerażający Lord Voldemort ("Harry Potter i Czara Ognia") w wykonaniu Ralpha Fiennesa.

Internetowe Nagrody Filmowe to plebiscyt rokrocznie podsumowujący zjawiska filmowe, o którego kształcie – od początku do końca – decydują polscy kinomani. Podzielony jest na dwa etapy – nominacje i wybieranie laureatów spośród nominowanych. Głosowanie w drugim etapie INF 2006 potrwa do końca stycznia, a laureatów poznamy 2 lutego. Organizatorzy przewidzieli filmowe nagrody dla wszystkich uczestników konkursu. Swoje typy oddawać można na stronie internetowej www.inf.stopklatka.pl.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 21.01.2006, godz.15.10)


Harry Potter walczy o statuetki BAFTA

W czwartek, 19 stycznia, Brytyjska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do swoich statuetek.

Film "Harry Potter i Czara Ognia" otrzymał nominacje w trzech kategoriach: najlepsza scenografia, najlepsze efekty wizualne oraz najlepsza charakteryzacja.

Zwycięzców poznamy za miesiąc, 19 lutego. Ogłoszeni zostaną w trakcie uroczystej gali w kinie Odeon na Leicester Square w Londynie.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 20.01.2006, godz.09.40)


Ralph Fiennes: "Lubię Voldemorta".

W wywiadzie dla New York Times, Ralph Fiennes dyskutował o portrecie Lorda Voldemorta w "Czarze Ognia":

Ta postać pojawia się pod koniec filmu i wbrew ogromnym oczekiwaniom jest niesamowicie przerażająca. Być może dzieje się tak dlatego, że jego nos został usunięty.

"Na początku, nie był wystarczająco straszny", powiedział Fiennes. "Załatwili to pozbawiając mnie nosa. Dodatkowo pomagały mi cienie, które potęgowały uczucie grozy. Tak wiele w filmie zależy od oświetlenia. A także od tego czy lubi się swoją postać. Staram się poznać moją i wraz z tą zażyłością przychodzi miłość. No i teraz, lubię Voldemorta".

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 18.01.2006, godz.10.25)


"Harry Potter" zakazany przez Madonnę

Madonna zabroniła córce ubiegać się o rolę w nowym filmie o przygodach Harry'ego Pottera.

9-letnia Lourdes chciała zgłosić się na przesłuchania do roli Luny Lovegood w produkcji "Harry Potter i Zakon Feniksa". Jednak Madonna nie wyraziła zgody, wywołując w ten sposób ogromne rozgoryczenie córki.

Lourdes była zresztą za młoda, aby wziąć udział w przesłuchaniu. Obowiązywał bowiem limit wiekowy ustalony na przedział 13-16 lat. Ojczym dziewczynki Guy Ritchie zaproponował jej rolę w swoim filmie, niestety również ustanawiając podobny warunek - Lourdes musi być starsza.

W listopadzie Lourdes, przez najbliższych nazywana Lolą, razem z mamą wzięła udział w uroczystej premierze obrazu "Harry Potter i Czara Ognia". Madonna przyznała później, że córka była oszołomiona spotkaniem z Emmą Watson, odtwórczynią roli Hermiony, którą zobaczyła w damskiej toalecie.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 18.01.2006, godz.10.20)


Nowy Harry Potter już wkrótce

Ponad tysiąc księgarń zgłosiło się do wydawnictwa Media Rodzina, które wydaje książkę "Harry Potter i Książę Półkrwi", by specjalnie dla fanów młodego czarodzieja otworzyć podwoje w nocy z 27 na 28 stycznia. Książkę będzie można kupować od północy.

Za każdym razem, gdy ukazuje się nowa książka o Harrym Potterze, księgarze z całego świata przeżywają swoje wielkie dni. Tłumy tłoczące się w księgarniach nawet o północy, skrzynki mailowe i pocztowe wypełnione zamówieniami - tak wyglądają premiery kolejnych tomów serii w Wielkiej Brytanii i USA. Szósty tom serii, który po angielsku ukazał się w lipcu zeszłego roku, okazał się najlepiej sprzedającą się książką roku w USA, gdzie rozeszło się ponad 7 mln egzemplarzy. Media Rodzina przygotowuje pierwszy nakład książki w wysokości pół miliona egzemplarzy.

W najbliższych dniach w księgarniach zawisną specjalne kalendarze, z których codziennie, aż do ukazania się książki "Harry Potter i Książę Półkrwi", odrywana będzie jedna kartka. W tym roku wydawnictwo po raz pierwszy zdecydowało się na zaproszenie bibliotek do promocji tomu. Nie wiadomo jeszcze, ile z nich weźmie udział w akcji, bo wciąż zbierane są zgłoszenia. Na pierwszych nabywców, którzy wybiorą się po książkę w styczniową noc, przygotowano plakaty z autografem Joanne Rowling.

"Harry Potter i Książę Półkrwi" liczy 704 strony. Tłumacz Andrzej Polkowski chciał, by tytuł szóstego tomu serii brzmiał "Harry Potter i Półkrwi Książę". Jednak w prasie i internecie, jeszcze przed dokończeniem przez Polkowskiego przekładu książki, tytuł ukazywał się w wersji "Harry Potter i Książę Półkrwi", i taka wersja została ostatecznie zaakceptowana przez wydawnictwo.

Książę Półkrwi jest po matce czarodziejem, po ojcu - mugolem, czyli zwykłym śmiertelnikiem. "Książę" (Prince) to nie tylko tytuł, ale przede wszystkim nazwisko, które przejął po matce. W szóstym tomie, jak zdradzają ci, którzy już znają treść książki, ostatecznie kończy się dzieciństwo bohatera, a świat odsłania swoje groźne oblicze. Dyrektor szkoły, Dumbledore, który do tej pory chronił Harry'ego, bardzo się postarzał. W konfrontacji z siłami zła ginie jeden z ważnych bohaterów powieści.

Ponad połowa nakładu w Poznańskich Zakładach Graficznych jest już wydrukowana. Od poniedziałku zaplombowane tiry będą wywozić palety z książkami do tajnego magazynu.

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2006, godz.18.20)


Dlaczego śmierć dominuje w książkach J.K. Rowling?

J.K. Rowling postanowiła uśmiercić oboje rodziców Harry’ego po tym, jak doświadczyła ciężkich przeżyć po stracie swej matki.

Angielska pisarka rozpoczęła pracę nad powieściami o Harrym Potterze po tym, jak jej matka, cierpiąca na stwardnienie rozsiane, zmarła w 1991 roku po 10 latach walki z chorobą. J.K. Rowling ciągle żałuje, że matka nie doczekała jej sukcesów.

40-letnia autorka wyznała, że doświadczenie utraty bliskiej osoby stało się powodem, dla którego ważnym tematem swych kolejnych powieści uczyniła właśnie śmierć.

– Moje książki w dużym stopniu są poświęcone śmierci. Ona otwiera pierwszy część serii, gdy giną rodzice Harry’ego. Ona pojawia się wraz z obsesją Voldemorta, by odrodzić się i zdobyć nieśmiertelność bez względu na cenę, jaką trzeba za nią zapłacić. Rozumiem, czemu on to robi – każdy z nas chce pokonać śmierć – mówi J.K. Rowling.

Rowling, która pracę nad ostatnią częścią powieści zakończy w tym roku, wyznała, że dużym problemem jest dla niej uporanie się z rosnącą sławą.

– Nigdy o tym nie mówiłam, ale gdy zaczęłam zdobywać popularność, pytałam samą siebie: „Jak dasz sobie z tym radę?”. Odpowiedź brzmiała: „Będzie dobrze.” Okłamywałam się cały czas. Zaprzeczanie stało się moim przyjacielem – wyznała pisarka.

– Byłam bardzo wrażliwa, ponieważ miałam córkę z pierwszego małżeństwa. Czułam się tak przytłoczona tym, co zaczynało się dziać koło mojej osoby, że miałam wrażenie, że przygniata mnie wielki głaz. Na szczęście pojawiło się światełko. Pod tym głazem nie było mi źle, ale czułam się skamieniała i nie umiałam sobie z tym poradzić – mówi J.K. Rowling.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2006, godz.18.15)


J.K. Rowling nie jest rozrzutna

J.K. Rowling mimo olbrzymiej fortuny nigdy nie pozwala sobie na rozrzutność.

Brytyjska pisarka, która przed wydaniem pierwszej powieści o Harrym Potterze była ubogą, samotną matką, jest obecnie bogatsza od królowej angielskiej, jednak nadal miewa wyrzuty sumienia po zbyt ekstrawaganckich zakupach.

– Człowiek, który zastanawiał się, czy starczy mu pieniędzy do końca tygodnia, nigdy w życiu nie będzie narzekał na ich nadmiar. Pieniądze dają możliwości i uwalniają od zmartwień. Pozwalają podróżować i pomagać innym ludziom. Każdego dnia jestem wdzięczna losowi za mój majątek. Uwielbiam torebki i buty, ale staram się ustalać sobie limity, których nie powinnam przekraczać podczas zakupów – mówi pisarka.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2006, godz.18.10)


Casting do Harry'ego Pottera

Tysiące nastolatek stoi w centrum Londynu w ogromnej kolejce, by wziąć udział w castingu do następnej części Harry'ego Pottera. Nie odstrasza ich ani duża konkurencja ani niska temperatura.

Pierwsza w kolejce była 15-letnia Kim Allen. Razem z dwiema koleżankami spędziła noc pod drzwiami budynku, w którym odbywa się nabór.

Mówi, że uczyła się aktorstwa, bardzo to lubi i szaleje na punkcie Harry'ego Pottera. Szaleństwo zwiększa jej szanse, bo - jak mówią producenci - postać Luny Lovegood "ma być nie z tej ziemi".

W castingu mogą brać udział dziewczynki w wieku od 13 do 16 lat. Muszą mieć brytyjskie lub irlandzkie obywatelstwo.

Harry Potter i Zakon Feniksa ma pojawić się w kinach w przyszłym roku. Poprzednia część filmu pobiła w Wielkiej Brytanii wszelkie kasowe rekordy.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2006, godz.18.05)


Ile kosztują egzaminy Harry'ego Pottera?

Szkolne egzaminy gwiazd filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" będą kosztować wytwórnię Warner Bros. co najmniej 3,6 miliona dolarów, ponieważ zdjęcia zostaną przerwane na cały miesiąc.

17-letni Daniel Radcliffe i 16-letnia Emma Watson będą zdawać latem ważne egzaminy licealne, co oznacza, że produkcja nowego filmu musi zostać wstrzymana na cały miesiąc.

- Oczywiście nie wszyscy będą dostawać w tym czasie pensję, ale trzeba będzie utrzymywać studio i biuro, więc Warner musi wyłożyć na ten cel ponad 3 miliony, zdradza pracownik wytwórni.

Radcliffe, który wciela się w postać głównego bohatera, będzie zdawać angielską literaturę, historię, religię oraz filozofię, zaś Watson, czyli odtwórczyni postaci Hermiony Granger, przygotowuje się z przedmiotów obowiązkowych, czyli angielskiego, matematyki i nauk biologiczno-fizycznych.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2006, godz.18.00)


Nowy "Harry Potter" - pierwsze zdania

Pierwsze dwa zdania polskiego tłumaczenia najnowszej powieści Joan Rowling "Harry Potter i Książę Półkrwi" brzmią:

[--- zaznacz, żeby podświetlić "Dochodziła północ. Premier siedział samotnie w swoim gabinecie czytając długą notatkę służbową, której treść prześlizgiwała się przez jego mózg nie pozostawiając w nim żadnego śladu" ---] - dowiedziało się Polskie Radio Merkury.

Autorem polskiej wersji książki jest Andrzej Polkowski.

Najnowszy tom przygód młodego czarodzieja trafi w ręce polskich czytelników w nocy z 27 na 28 stycznia. Od dziś, ciężarówki wywożą książki do magazynu, którego lokalizacja utrzymywana jest w tajemnicy.

Na rynek trafi pół milionowy nakład, choć już teraz wydawca planuje dodruk dzieła.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2006, godz.17.55)


Tiry wywiozą Harry'ego Pottera

Ponad tysiąc księgarń z całej Polski zgłosiło się do udziału w zaplanowanej z 27 na 28 stycznia nocnej promocji polskiego wydania książki J. K. Rowling "Harry Potter i Książę Półkrwi" - zawiadamia "Gazeta Poznańska".

Ponad połowa nakładu w Poznańskich Zakładach Graficznych jest już wydrukowana. Od dziś tiry będą wywozić zaplombowane i szczelnie opakowane palety z książkami do tajnego magazynu.

Cały nakład wyjedzie do 24 stycznia - pisze gazeta.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2006, godz.17.50)


"Książę Półkrwi" najlepiej sprzedającą się książką roku 2006 w USA

"Harry Potter i Książę Półkrwi" znalazł się na szczycie najlepiej sprzedających się książek 2006 roku w USA w związku z tym, że w samym tylko dniu premiery (16 lipca) zostało kupionych ponad 4.1 miliona egzemplarzy.

Według raportu Reutersa i Nielsen's BookScana, szósta część przygód HP pobiła wszystkie pozostałe książki, które znalazły się na rynku w ciągu całego roku 2006.

"Książę Półkrwi" osiągnął całkowitą sprzedaż w ilości 7.02 miliona sztuk w całym roku, pomimo tego, że był sprzedawany dopiero od lipca.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 13.01.2006, godz.13.10)


Oscary: Najlepszy montaż dźwięku

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę obrazów, które są kandydatami do nominacji w kategorii najlepszego montażu dźwięku.

Na prestiżową nagrodę Akademii szanse mają następujące filmy: "Harry Potter i Czara Ognia", "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa", "King Kong", "Wyznania gejszy", "Gwiezdne wojny. Część III - Zemsta Sithów", "Spacer po linie" i "Wojna światów". 24 stycznia 10-minutowe klipy z każdego filmu zostaną wyświetlone członkom komisji przyznającej nagrodę za najlepszy montaż dźwięku. Po projekcji odbędzie się głosowanie, którego celem jest wyłonienie trzech najlepszych obrazów w danej kategorii. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 31 stycznia. 78. gala wręczenia statuetek odbędzie się 5 marca.

Także Visual Effects Society ogłosiło swoje nominacje. O laury stowarzyszenia za najlepsze efekty wizualne starają się w tym roku m.in.: "Harry Potter i Czara Ognia", "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa", "King Kong" oraz "Gwiezdne wojny. Część III - Zemsta Sithów". VES przyznaje swoje nagrody corocznie, doceniając pracę specjalistów od efektów wizualnych nie tylko w filmie, ale także telewizji, reklamie, teledyskach oraz grach. Laureatów poznamy 15 lutego.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 10.01.2006, godz.10.15)


"Harry Potter i Czara Ognia" bije nowy rekord

Ekranizacja kolejnego tomu sagi J.K. Rowling o nastoletnim czarodzieju ciągle znakomicie sobie robi. Tym razem film w reżyserii Mike'a Newella pobił rekord na ekranach kin IMAX.

Specjalna, obrobiona cyfrowo, dwuwymiarowa wersja filmu ("Harry Potter and the Goblet of Fire: The IMAX Experience") trafiła na 89 ekranów IMAX na całym świecie. Zarobiła na nich już ponad 16 milionów dolarów, przeskakując tym samym wynik "Batman-Początek", wynoszący 15.9 miliona dolarów.

Szefowie korporacji IMAX są jednak przekonani, że wynik ten wkrótce wzrośnie. W planach mają kolejne premiery i przewidują, że przyniosą one jeszcze większe zyski. W przeciwieństwie do spadających wyników kasowych tradycyjnych kin, sale IMAX zanotowały w minionym roku stopniowy wzrost.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 10.01.2006, godz.10.10)


Hity czy kity

Nowy film Stevena Spielberga, kolejny tom przygód Harry'ego Pottera, oczekiwana od ośmiu lat płyta Guns'n'Roses, wystawa rysunków Michała Anioła, jakiej w historii nie było...

Zdaniem "Newsweeka" (Numer 01/06, strona 94) to będą wydarzenia, o których będzie się mówić w 2006 roku. Spośród tysięcy zapowiedzi dziennikarze wybrali dwadzieścia filmów, płyt, książek i wystaw, które ich zdaniem narobią największego zamieszania i mogą odnieść sukces.

A oto jak recenzują wydanie VI tomu w Polsce:

"Harry Potter i Książę Półkrwi" to chyba najbardziej wyczekiwana w Polsce powieść 2006 roku. Szósty tom przygód Harry'ego Pottera będzie miał u nas premierę w nocy z 27 na 28 stycznia. Kiedy w ubiegłym roku książka ukazała się w oryginale, trafiła na pierwsze miejsca polskich list bestsellerów. Sprzedano jej 20 tysięcy egzemplarzy, co dowodzi, że fanów Pottera nie ubywa.

(źródło: newsweek.redakcja.pl)
(wiad. z dnia 05.01.2006, godz.10.15)


Sławomir Idziak autorem zdjęć do piątej części "Harry’ego Pottera"

Sławomir Idziak będzie autorem zdjęć do piątej części filmowych przygód młodego czarodzieja z Hogwartu. "Harry’ego Pottera i Zakon Feniksa" wyreżyseruje David Yates, premiera filmu zapowiadana jest na czerwiec 2007 roku.

Sławomir Idziak współpracował z m.in. Krzysztofem Kieślowskiem ("Krótki film o zabijaniu", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory. Niebieski") i Krzysztofem Zanussim ("Bilans kwartalny", "Rok spokojnego słońca"), a dziś ceni i zabiega o niego Hollywood. Za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta otrzymał nominację do Oscara, a na swoim koncie ma też udział w innych międzynarodowych produkcjach, że wspomnimy takie tytuły jak: "Gattaca", "I Want You", "Dowód życia" a ostatnio "Król Artur".

Co sam zainteresowany mówi na ten temat? Na razie niewiele. - Robię Pottera. Mam nadzieję, że w warstwie wizualnej będzie on się różnił od pozostałych części - zdradził Stopklatce Sławomir Idziak. Produkcja filmu ma ruszyć już w lutym. Mając w pamięci ilustracje Sławomira Idziaka do jego poprzednich przedsięwzięć należy się spodziewać, że nie są to słowa rzucone na wiatr. Następna odsłona świata magii i czarów może przynieść zatem stylistyczną niespodziankę.

Autorami zdjęć do poprzednich części filmowych przygód Harry’ego Pottera byli:

"Harry Potter i kamień filozoficzny" - John Seale
"Harry Potter i komnata tajemnic" - Roger Pratt
"Harry Potter i więzień Azkabanu" - Michael Seresin
"Harry Potter i Czara Ognia" - Roger Pratt

(źródło: www.stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 04.01.2006, godz.09.45)


"Zemsta Sithów" nieznacznie wyprzedziła "Czarę Ognia"

"Gwiezdne Wojny. Zemsta Sithów" były najbardziej kasowym filmem 2006 roku. W kinach całego świata ten film zarobił 848,5 mln dolarów - podaje magazyn filmowy "Screen International". Niewiele mniej, także powyżej 800 mln dolarów, przyniósł film "Harry Potter i Czara Ognia".

"Zemsta Sithów" George'a Lucasa zarobiła w kinach całego świata 848,5 mln dolarów i to ona wygrywa w zestawieniach.

Ale w szacunkach, z których wyłączona jest Ameryka Północna, pierwsze miejsce przypadło ekranizacji powieści o młodym czarodzieju.

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 04.01.2006, godz.09.40)


Tablica pamiątkowa dla JK Rowling

Tablica ta będzie umieszczona na budynku restauracji przy Nicolson Street (dawniej była to kawiarnia) gdzie JK Rowling napisała kilka rozdziałów "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" oraz "Harry'ego Pottera i Komnaty Tajemnic" w połowie lat dziewięćdziesiątych (na papierze a nie serwetkach). Na tablicy umieszczony zostanie obraz Jo oraz tekst: "JK Rowling napisała kilka rozdziałów Harry'ego Pottera w pokoju na pierwszym piętrze tego budynku."

Robert Watt, który podsunął ten pomysł: powiedział: "Mam nadzieję, że uda się namówić tutejsze dzieci do odsłonięcia tablicy, to dobry pomysł na zbliżenie się do ich ulubionej autorki."

Kilka lat temu kierownik kawiarni Roland Thomson komentował wizyty Jo w jego lokalu tak: "Wszyscy znamy Joanne i Jessikę. Przychodziły prawie codziennie. Malutka dziewczynka spała, a jej mama pisała. To było naprawdę słodkie."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 02.01.2006, godz.19.10)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2006. All rights reserved.