Powrót do strony "Archiwum newsów"

SIERPIEŃ 2005 - ARCHIWUM NEWSÓW

Politycy lubią Pottera

Kod Leonarda da Vinci oraz najnowsza część przygód Harry'ego Pottera to najpopularniejsze książki wśród brytyjskich polityków.

Wśród książek, po które politycy sięgają w czasie urlopu, znalazła się również: biografia Williama Pitta, najmłodszego premiera w historii Wielkiej Brytanii, spisana przez Williama Hague'a. Politycy zabrali ze sobą także biografię Mao Zedonga i Winstona Churchilla. Niektórzy spędzą czas na plaży czytając o losach Margaret Thatcher i Tony'ego Blaira.

Badania preferencji czytelniczych przeprowadzono wśród 153 polityków z Izby Gmin i 100 z Izby Lordów. Wielu jednak zastrzegło, że prawdopodobnie i tak nie znajdzie czasu na lekturę.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 23.08.2005, godz.11.40)


Harry do słuchania

Od dziś Harry Potter i Książę Półkrwi dostępny jest także w wersji audio.

W ciągu pierwszych 24 godzin od premiery powieści, książka sprzedała się w ponad 2 milionach egzemplarzy. Wersja audio zakończy rodzinne spory o to, kto będzie czytał Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi i pozwoli całym rodzinom wspólnie śledzić losy ulubionego czarodzieja naszych czasów.

Powieść czyta Stephen Fry. Fabuła powieści obfituje w ponad 200 postaci. Niemal dla każdej z nich Fry inaczej operuje swoim głosem.

Fry uważa książki J.K. Rowling za świetny materiał do publicznego, głośnego odczytywania. Porównuje je z pracami Jane Austen i Anthony'ego Trollope'a. Uważa przy tym, że J.K. Rowling świetnie wie, jak czytelnikom sprawić przyjemność swoim tekstem.

Równie ciepło o Stephenie Fry wyraża się pisarka. Jego interpretację porównuje z wrażeniami, jakie daje głośna lektura w wykonaniu kogoś, kogo bardzo dobrze znamy. Pochwały doczekała się również jego umiejętność przełamania dystansu dzielącego tekst i odbiorcę i świetne wprowadzenie go w świat przedstawiony powieści.

Na wysłuchanie szóstej części przygód Harry'ego trzeba poświęcić 20 godzin i 35 minut.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 22.08.2005, godz.12.10)


Potter trafił do Guantanamo

Harry Potter trafił do amerykańskiego więzienia Guamtanamo. Do tamtejszej biblioteki. I od razu znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych książek – obok kryminałów Agathy Christie.

Jedno z najpilniej strzeżonych miejsc na świecie nie oparło się popularności powieści J.K. Rowling. W więziennej bibliotece znajdują się egzemplarze w czterech językach: angielskim, francuskim, farsi i rosyjskim. Niedługo znajdzie się tam również wersja arabska. Jak na razie więźniowie mogą poznać przygody młodych czarodziejów z czterech pierwszych tomów serii.

W więziennej bibliotece znajduje się 1200 książek, 164 czasopisma i 40 filmów. Jednak najważniejszą książka jest Koran, który znajduje się w każdej celi.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 17.08.2005, godz.10.40)


To z nią Harry Potter całował się po raz pierwszy

Małymi krokami, ale jednak, zbliża się premiera najnowszego filmu o Harrym Potterze, Harry Potter i Czara Ognia. W filmie pojawi się dziewczyna, do której Harry zapałał pierwszą miłością.

Do tej pory jej oblicze filmowej Cho Chang było tajemnicą. Czy będą z Harrym do siebie pasować? Przekonamy się już pod koniec tego roku, ale jedno jest pewne – to z nią Harry będzie całować się po raz pierwszy w życiu!

Młodą aktorką która wcieliła się w tę rolę jest siedemnastoletnia Katie Leung. Będzie ona nową uczennicą w szkole w Hogwart.

Tę jakże szybką karierę Katie zawdzięcza swojemu tacie, który usłyszał w telewizji informację, że producenci poszukują odtwórczyni roli czarodziejki, która skradnie serce Harry’ego.

Sama Katie, zanim poszła na casting już wiedziała, że ta postać doskonale do niej pasuje. Potwierdziło to również wygrane przesłuchanie do którego zgłosiło się ponad cztery tysiące nastolatek.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 16.08.2005, godz.15.15)


Magia w modzie

Po premierze szóstej części przygód Harry’ego Pottera gwałtownie wzrosła liczba podań o przyjęcie do austriackiej szkoły magii.

Uczniowie college’u w Klagenfurt biorą udział w 3-letnim kursie magii i czarnoksięstwa w ujęciu naukowym i otrzymują po jego zakończeniu certyfikat Veneficus.

– Od kiedy książka trafiła do księgarń, nasz telefon dzwoni niemal bez przerwy – mówi dyrektor szkoły, czarnoksiężnik Dakaneth, czyli Andreas Starchel.

Młodzi adepci sztuk magicznych rozpoczynają edukację od zajęć z astrologii, magii, historii magii i medytacji, a później przechodzą do bardziej praktycznych umiejętności: sztuki warzenia naparów, przygotowywania talizmanów i odprawiania rytuałów.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 16.08.2005, godz.11.00)


Być Lordem Voldemortem na siłę i dla rodziny

Ralph Fiennes zapewnia, że chętnie wcieli się ponownie w postać Lorda Voldemorta, ponieważ dzięki niej stał się niezwykle popularny wśród swoich licznych siostrzenic i siostrzeńców.

Brytyjski gwiazdor pojawił się na planie najnowszego filmu o Harrym Potterze, Harry Potter i Czara Ognia w roli czarnego charakteru.

Jednak aktor do roli nie przygotował się zbyt starannie. Nie jest fanem poprzednich filmów o Harrym Potterze i otwarcie przyznaje, że nie przeczytał ani jednej z niezwykle popularnych powieści J.K. Rowling, ale cieszy się, że rola nikczemnego czarnoksiężnika sprawia tak wielką przyjemność jego bliskim.

"- Muszę przyznać, że do niedawna wiedziałem o Harrym Potterze raczej niewiele, ale teraz uczę się od moich małych krewnych, którzy tłumnie odwiedzają mnie na planie" - mówi aktor.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 12.08.2005, godz.11.15)


Nominacje do Quill Award

Nick Hornby, Joanne K. Rowling oraz Stephen King znaleźli się wśród nominowanych do amerykańskiej Quill Award.

Nagroda, ustanowiona została przy współpracy grupy medialnej NBC Universal oraz magazynów: „Parade”, „Variety” oraz „Publishers Weekely” w celu promocji czytelnictwa, zostanie przyznana 22 października w 19 kategoriach.

Do nagrody nominowani są też m.in.: Marilynne Robinson, laureatka tegorocznego Pulitzera, Philip Roth, Terry Pratchett, Susanna Clarke, Lemony Snicket oraz Bob Dylan za swoją autobiografię.

Spośród 6 tysięcy autorów, których książki osiągnęły w tym roku status bestsellera, rada nominacyjna wybrała kilkudziesięciu kandydatów do nagrody (po pięciu w danej kategorii). Czytelnicy, oddając swe głosy w Internecie lub w księgarniach (między 15 sierpnia a 15 września), zadecydują, komu przypadnie zwycięstwo. Fundusze zebrane podczas uroczystości wręczenia nagród zasilą inicjatywy związane z promocją czytelnictwa.

Wręczenie nagród, transmitowane na żywo w telewizji NBC, odbędzie się z wielką pompą w trakcie uroczystości podobnej tej, podczas której rozdawane są Złote Globy.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 11.08.2005, godz.10.25)


Ralph Fiennes o Voldemorcie

Ralph Fiennes ("Angielski pacjent", "Pająk") opowiedział o roli złego lorda Voldemorta, w którego wcieli się w adaptacji czwartej już powieści o przygodach Harry'ego Pottera. Ekranizację książki J.K. Rowling - film "Harry Potter i Czara Ognia", przygotował Mike Newell ("Cztery wesela i pogrzeb", "Uśmiech Mony Lisy").

Propozycję zagrania w filmie o Harrym Potterze Fiennes dostał "okrężną drogą". Mike Newell miał bowiem reżyserować polityczny thriller, adaptację bestsellerowej książki Johna le Carré "The Constant Gardener", w którym zagrać miał Ralph Fiennes.

Realizacja "The Constant Gardener" przypadła jednak Fernando Meirellesowi ("Miasto Boga").

Newell, który od dawna chciał pracować razem z brytyjskim aktorem zaproponował mu więc rolę w "Harrym Potterze i Czarze Ognia" .

Fiennes zdradził, że pojawi się też w piątej części filmowych przygód czarodzieja.

Zdjęcia do filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" mają ruszyć w styczniu 2006 roku.

Fiennes wie, że będzie musiał stoczyć na planie filmowym wielką walkę z Michaelem Gambonem (w roli Albusa Dumbledore'a). Aktor już myśli o szóstej części przygód Harry'ego Pottera.

Niestety, nie przeczytał jeszcze książki, nie wie więc, jak dużą rolę mógłby mieć ewentualnie do zagrania.

Aktor nie wyklucza także udziału w ostatniej, siódmej części cyklu. Podobno postać lorda Voldemorta ma zostać rozbudowana. Problem w tym, że J.K. Rowling nie skończyła jeszcze ostatniej książki; nie jest także wiadomo, kto miałby podjąć się ekranizacji siódmego tomu przygód Harry Pottera.

"Myślę, że to zupełnie naturalne w moim zawodzie. Zazwyczaj nie wiem, kto będzie mnie reżyserował, ale mam nadzieję, że wytwórnia wybierze odpowiedniego człowieka" - powiedział aktor serwisowi "ComingSoon.net".

"Myślę, że Alfonso Cuaron (Harry Potter i Więzień Azkabanu) podniósł reżyserię filmową na wyższy poziom, wierzę też, że Mike Newell zrobi świetny film"- aktor kurtuazyjnie skomplementował reżyserów.

Fiennes powiedział, że w celu poprawienia dosyć dramatycznego wizerunku lorda Voldemorta z pierwszych części serii, zostaną użyte efekty specjalne. Aktor użyczył też swojego głosu na potrzeby gry komputerowej "Czara Ognia".

"Harry Potter i Czara Ognia" dostał w Ameryce notę PG-13, co oznacza, że jest dozwolony od lat 13. Powodem takiej klasyfikacji filmu mają być niektóre "przerażające" sekwencje przemocy. Film wchodzi na ekrany 18 listopada 2005 roku.

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 11.08.2005, godz.07.00)


Harry Potter dla widzów od 13 lat

Harry Potter dorasta. Najbliższa ekranizacja powieści Joanne K. Rowling o przygodach czarodzieja Harry’ego – Harry Potter i Czara Ognia nie będzie przeznaczona dla wszystkich dzieci.

Światowy dystrybutor filmu, Warner Bross zapowiedział, że najnowsza produkcja o Harrym będzie posiadała ograniczenie wiekowe. Dzieci w wieku poniżej 13. roku życia nie będą mogły filmu obejrzeć. Ograniczenie wiekowe wprowadzno z powodu niektórych, bardzo przerażających scen.

Przypominamy, że poprzednie trzy ekranizacje nie posiadały takiego ograniczenia. 16 lipca na światowym rynku ukazała się przedostatnia, szósta część przygód Harry’ego Pottera, "Harry Potter i Książę Półkrwi". W Polsce powieść będzie dostępna w styczniu 2006 roku.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 10.08.2005, godz.10.50)


Harry mówi po grecku

Pierwsza część sagi o Harrym Potterze autorstwa Joanne Kathleen Rowling została przetłumaczona na język starogrecki - poinformował wykładowca sztuki klasycznej Northwestern University prof. Tad Brennan. W ten sposób książka włączona została do kanonu wielowiekowych dzieł antycznych.

– Pojawienie się książki to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie prozy greckiej. To powód do radości dla wszystkich klasyków, dobrodziejstwo dla wykładowców sztuki antycznej – uważa prof. Tad Brennan.

Tłumaczenia bestselerowej książki o przygodach chłopca, który w dniu swych 11. urodzin dowiaduje się, że jest czarodziejem i musi udać się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, dokonał Andrew Wilson. Zdaniem prof. Tada Brennana jest ono bardzo udane; translatorski kunszt widoczny jest niemal na każdej stronie powieści. – Wilsonowi udało się zachować brzmienie anglojęzycznego oryginału i pogodzić dwie skrajnie różne tradycje kulturowe. Fakt, że książka jest znakomicie czytelna także w kulturze greckiej, potwierdza jej wyjątkowość i uniwersalizm – twierdzi znawca sztuki klasycznej.

Tłumacz planuje przetłumaczyć kolejne książki o Potterze.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 10.08.2005, godz.10.20)


Profesor Dumbledore i De Niro

Sir Michael Gambon, który w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" zagrał profesora Albusa Dumbledore'a, dołączył do obsady dramatu szpiegowskiego "The Good Shepherd". Reżyserem obrazu jest hollywoodzki gwiazdor Robert De Niro ("Godsend").

Autorem scenariusza filmu jest słynny Eric Roth, który ma na swym koncie fabuły takich produkcji, jak "Forrest Gump", "Informator" i "Ali".

"The Good Shepherd" to opowieść o CIA, widziana oczami robiącego karierę agenta, którego małżeństwo rozpada się z powodu odpowiedzialności i stresów związanych z pracą w wywiadzie.

W głównego bohatera historii wcieli się Matt Damon, Angelina Jolie zagra jego żonę.

W filmie wystąpią również Alec Baldwin, Billy Crudup i sam Robert De Niro.

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 06.08.2005, godz.07.10)


Harry Potter na ustach naukowców

Inteligentni fani Harry’ego Pottera organizują konferencję naukową poświęconą młodemu czarodziejowi.

Profesorowie i inni pracownicy wyższych uczelni chcą naukowym okiem spojrzeć na czarodziejską społecznością. Chcą również zająć się mityczną i religijną symboliką zawartą na kartach powieści oraz alchemią.

Konferencja nie będzie dostępna dla osób poniżej 18 roku życia pomimo faktu, że książki J.K. Rowling kierowane są dla młodych czytelników.

Spotkanie jest organizowane przez Accio, klub grupujący miłośników powieści J.K. Rowling. Nie są oni związani z autorką ani z Bloomsbury, wydawcą książki.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 03.08.2005, godz.11.50)


Piracki Harry Potter w Chinach

Trzy miesiące przed premierą oficjalnego tłumaczenia powieści "Harry Potter i Książę Półkrwi", w Pekinie można było kupić pirackie wersje najnowszej książki o przygodach czarodzieja. Pirackie wydanie sprzedawano za równowartość niecałych 10 złotych. Oficjalna wersja kosztuje dziesięciokrotnie więcej.

"Harry Potter i Książę Półkrwi" miał swoją światową premierę 16 lipca.

Chińscy czytelnicy mogli zapoznać się z książką znacznie wcześniej, choć - jak podkreśla wydawca oficjalnego tłumaczenia - piracka wersja zawierała wiele błędów.

Harry Potter jest bardzo popularny w Chinach, gdzie znany jest jako "Ha-li Bo-te".

Na wielu stronach fanów Harry'ego Pottera wersje językowe, które jeszcze nie miały swojej premiery, pojawiły się w zaledwie dobę po publikacji w języku angielskim.

Na stronie jednego z chińskich uniwersytetów, fan używający pseudonimu Woodchuckle, niezadowolony z zakończenia autorstwa JK Rowling, zamieścił swoje własne.

Polska premiera książki "Harry Potter i Książę Półkrwi" odbędzie się dopiero w styczniu 2006 roku.

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 03.08.2005, godz.09.50)


Terry’ego Pratchetta złości sukces J.K. Rowling

Terry Pratchett skarży się, że J.K. Rowling święci swe tryumfy kosztem innych autorów.

Terry Pratchett, który jest jednym z najchętniej czytanych autorów, powiedział, że media ignorują twórczość innych pisarzy. Pisarz pokpiwał sobie również z wypowiedzi J.K. Rowling, że nie zdawała sobie sprawy z faktu, że Harry Potter to fantasy.

Komentarze te zbiegły się z 40. urodzinami pisarki i premierą szóstej części serii.

W jednym z wywiadów J.K. Rowling wyznała, że nie jest miłośniczką fantasy i że stara się wyjść poza ten gatunek. J.K. Rowling jest uważana przez krytyków za pisarkę, która odnowiła ten gatunek, który w rozwoju zatrzymał się na przedstawianiu wyidealizowanych, romantycznych, pseudofeudalnych światach, zaludnianych przez rycerzy i damy ich serc.

Terry Pratchett, który swą pierwszą powieść fantasy opublikował 34 lata temu wyraził przekonanie, że gatunek jest stale wyrazisty i obdarzony potencjałem.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 01.08.2005, godz.11.25)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2005. All rights reserved.