Powrót do strony "Archiwum newsów"

CZERWIEC 2005 - ARCHIWUM NEWSÓW

Przyśpieszono francuskie wydanie "Księcia Półkrwi"

Fédération Nationale d'Achats pour Cadres (Narodowa Federacja Nabywców) donosi, że data wydania francuskiej wersji książki "Harry Potter and the Half-Blood Prince" - "Harry Potter et le prince de sang męlé" - została przeniesiona z 7 grudnia 2005 na październik i tym samym przyśpieszona o dwa miesiące.

Jednocześnie na stronie veritaserum.com można przeczytać, kiedy zostanie przetłumaczony i wydany VI tom HP w poszczególnych krajach:

Serbia - wrzesień 2005
Niemcy - 1 grudnia 2005
Dania - październik 2005
Francja - październik 2005
Holandia - listopad 2005
Estonia - listopad 2005
Izrael - grudzień 2005
Portugalia - grudzień 2005
Grecja - 2 grudnia 2005
Czarnogóra - 24 grudnia 2005
Rumania - 24 grudnia 2005
Hiszpania - 16 marca 2006
Węgry - I kwartał 2006

Niestety, Media Rodzina, polski wydawca książek o Harrym Potterze na razie nie ogłosił daty wydania "Księcia Półkrwi" w Polsce.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 30.06.2005, godz.12.50)


Harry Potter i Zamówienia Księcia

Michelle Slatalla z The New York Times opublikowała w gazecie porównanie zamówień na "Księcia Półkrwi" dokonywane poprzez Scholastic, Barnes & Noble i Amazon. Zwycięzcą został Amazon.

Amazon nie tylko oferuje taką samą cenę - 17.99 dolarów jak Barnes & Noble, ale także gwarantuje dostarczenie książki w dniu jej wydania i mówi tak: "dostaniesz ją, kiedy tylko dotrze do Ciebie poczta". Ci, którzy dokonali zamówienia poprzez Scholastic nie dostaną swojej książki aż do poniedziałku, 18 lipca, natomiast Ci, którzy zamówili poprzez Barnes & Noble prawdopodobnie otrzymają ją 16 lipca, ale firma nie daje im takiej gwarancji.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 30.06.2005, godz.12.45)


Miniaturowa książka JK Rowling sprzedana za ponad 45 000 dolarów

Ksiązka w formie mini napisana przez JK Rowling wystawiona na aukcji eBay została ostatecznie sprzedana za 24 995 funtów czyli 45 423 dolarów. Książka ta miała na stronie eBay następujący opis:

Śliczny utwór, napisany i podpisany na pierwszej stronie delikatnym czarnym atramentem przez J.K Rowling, bestsellerową brytyjską autorkę. Miniaturowa, oprawiona w zieloną twardą okładkę książka, z wytłaczanymi złotymi dekoracjami, która zawiera wybór delikatnych ilustracji mioteł, czarodziejskich kapeluszy oraz znak rozpoznawczy Harry'ego - druciane okulary, wszystko wykonane świetnym czarnym atramentem.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 29.06.2005, godz.14.05)


Harry Potter w National Geographic Kids

Krótki wzmianka w bieżącym wydaniu National Geographic Kids mówi, że JK Rowling może napisać część ósmą Harry'ego Pottera pełną scen, które zostały usunięte z pierwszych siedmiu tomów. National Geographic Kids z pewnością nie jest niezawodnym źródłem, ale Jo sama sugerowała w przeszłości, że mogłaby napisać coś w rodzaju encyklopedii zawierającej wszystko to, czego nie mogła dopasować do oryginalnej serii.

W tym wydaniu magazynu na "Parzące Pytanie" odpowiadał Dan Radcliffe. Młody aktor wyjaśnił, że gdyby miał się zmienić w jakieś zwierzę, to chciałby być sową.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 29.06.2005, godz.14.00)


Uhonorowany Mike Newell

Mike Newell zostanie uhonorowany przez kalifornijski oddział Brytyjskiej Akademii Filmowej (British Academy of Film and Television Arts/Los Angeles - BAFTA/LA). Nagroda John Schlesinger Britannia Award for Artistic Excellence zostanie wręczona twórcy podczas gali 2005 Britannia Awards, która odbędzie się 10 listopada w hotelu Beverly Hilton, w Los Angeles.

Mike Newell światowy rozgłos zyskał w 1994 roku, przedstawiając przebój "Cztery wesela i pogrzeb". Rok później został uhonorowany przez Brytyjską Akademię Filmową nagrodą za reżyserię tego obrazu - David Lean Award for Direction.

Obecnie twórca kończy prace na planie filmu "Harry Potter i Czara Ognia", czwartej filmowej opowieści o przygodach małego czarodzieja.

Obraz studia Warner Bros. Pictures zadebiutuje na ekranach światowych kin 18 listopada.

Mike Newell na swoim koncie ma także realizację takich filmów, jak między innymi "Donnie Brasco", "Zmęczenie materiału", "Czarowny kwiecień", "Podróż na zachód" i "Uśmiech Mony Lizy".

"Mike Newell jest niezwykle utalentowanym filmowcem, wspaniałą, prawą osobą" - mówi Gary Dartnall, prezes BAFTA/LA.

"Wywołuje u widzów śmiech, wywołuje łzy wzruszenia, zawsze zaskakuje swymi pomysłami" - dodaje Gary Dartnall.

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 29.06.2005, godz.13.55)


J.K. Rowling nie chce dawać autografów

J.K. Rowling poprosiła fanów, by nie oczekiwali od niej autografów.

Pisarka nie chce podpisywać nowej powieści o Harrym Potterze, ponieważ nie znajdzie na to wystarczająco dużo czasu. Tłumaczy, że musiałaby zrezygnować ze spania, by rozdać tyle autografów, o ile ją proszono. Rowling martwi się również wysokim nakładem, w jakim ukaże się "Harry Potter i Książę Półkrwi".

Obserwatorzy zauważyli ciekawą prawidłowość. Rosnąca popularność Harry'ego Pottera jest odwrotnie proporcjonalna do ilości rozdawanych przez autorkę autografów. J.K. Rowling składa dziś podpisy na swej książce tylko w wyjątkowych okazjach, na przykład na rzecz organizacji charytatywnych.

Pisarka przestrzegła swoich fanów, że jeśli wpadnie w ich ręce egzemplarz najnowszej książki z jej autografem, to z całą pewnością będzie to falsyfikat.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 28.06.2005, godz.12.50)


Tym razem mniej gadżetów

Premiera nowej części przygód Harry'ego Pottera obejdzie się tym razem bez zalewu dodatków.

W sprzedaży pojawią się jedynie długopisy i zakładki do książek. Rekwizyty, od ciastek począwszy na ubraniach skończywszy, już nie będę towarzyszyć promocji książki. Harry dorośleje; czytelnicy również.

Decyzja to jest najlepszym dowodem na to, że popularność Harry'ego Pottera nie jest jedynie tworem specjalistów od marketingu, ale fenomenem stworzonym przez młodych czytelników.

Już dziś zamówienia na powieść, szóstą część siedmiotomowego cyklu, przekroczyły milion zgłoszeń. Przedstawiciele Barnes & Noble przewidują, że w ciągu pierwszych 24 godzin od chwili premiery książki sprzedadzą 50 tysięcy egzemplarzy.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 28.06.2005, godz.12.45)


Amazon donosi: przekroczyliśmy milion

Amazon doniósł, że ilość zamówień na całym świecie na "Księcia Pólkrwi" przekroczyła magiczną liczbę miliona i w tym tempie ma szansę prześcignąć zamówienia na "Zakon Feniksa" w 2003 roku, które osiągnęły wtedy 1.3 miliona sztuk.

W amerykańskim oddziale Amazon zamówiono na razie ponad 650 000 zamówień na VI tom HP, a w brytyjskim ponad 200 000. Te liczby w połączeniu z zamówieniami w pozostałych oddziałach Amazon na całym świecie dają ilość przekraczającą już milion egzemplarzy "Księcia Półkrwi" zamówionych poprzez ich strony.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 28.06.2005, godz.12.40)


Teresa odkryje, czy Harry dobrze całuje

Wszyscy, którzy mieli nadzieję ujrzeć pierwszy ekranowy pocałunek Daniela Radcliffe'a w roli Harry'ego z Cho Chang mogą czuć się zawiedzeni. To nie Katie Leung (Cho Chang), ale Teresa Palmer jako pierwsza pocałuje gwiazdę filmów o Harrym Potterze.

Ta 19-latka została wybrana do roli dziewczyny, którą będzie zainteresowany bohater grany przez Daniela w australijskim filmie "December Boys". Praca nad filmem rozpocznie się w listopadzie tego roku.

"To trochę zraża, ponieważ on jest taką wielką gwiazdą", mówi Teresa. I dodaje: "Ale jest fantastyczne - nawet jeśli on jest cztery lata młodszy ode mnie!"

"Jego udział będzie korzystny dla filmu." zapewnia młoda aktorka.

(źródło: www.theadvertiser.news.com.au)
(wiad. z dnia 25.06.2005, godz.18.50)


Ralph Fiennes mówi o roli Voldemorta

Entertainment Weekly opublikował listę 122 osób i rzeczy najbardziej kochanych w 2005 roku. Znalazły się na niej także dwie osoby związane z Harrym Potterem. Na 13 miejscu uplasował się aktor Ralph Fiennes, który gra Lorda Voldemorta w "Czarze Ognia":

Znany z ról ciężko zranionych mężczyzn na granicy implozji, Fiennes odgrywa w "Czarze Ognia" najbardziej mitycznego ciemnego typa współczesnej fantastyki: Lorda Voldemorta. (Wybacz, Darth.) Więc jak zagrać takie wcielenie zła? "Dobre pytanie", mówi, śmiejąc się Fiennes. "Miałem skłonności do bagatelizowania tego, ale nie można bagatelizować Voldemorta. On jest złem. To co chciałem uzyskać to była jego cecha: nigdy-nie-wiesz-co on-zrobi-dalej. Moje siostrzenice i bratankowie zjawili się na planie; trochę ich odrzuciło. Przypuszczalnie dlatego, że byłem łysy."

Na liście znalazła się również Mary GrandPre, ilustratorka książek o HP, którą sklasyfikowano na 69 pozycji:

Harry Potter nie byłby tym, kim jest bez artystki Mary GrandPre, która wzorowała młodego czarodzieja na własnej twarzy i wykonała rysunki do okładek i szkice do rozdziałów wszystkich pięciu pierwszych tomów książek JK Rowling. Kontynuację jej pracy zobaczymy tego lata przy okazji premiery VI tomu HP "Księcia Półkrwi". "(Mój mąż) zostawił mnie samą. On wie, że mogłabym mieć poważne kłopoty, gdybym zdradziła sekret... A on jest także fanem HP. Czyta książki dopiero po ich wydaniu."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 23.06.2005, godz.11.50)


Lubisz Harry'ego Pottera? To czytaj też inne książki

Association for Library Service to Children (ALSC), odział American Library Association (ALA), opublikowało listę książek, które mogą złagodzić młodym miłośnikom powieści o Harrym Potterze oczekiwanie na kolejne części serii.

Bibliotekarze zebrali książki, które mogą spodobać się młodym czytelnikom. Tytuły zostały podzielone na dwie kategorie. W jednej znalazły się te utwory, których fabuła jest podobna do fabuły Harry'ego Pottera a ich wymowa ideowa i atmosfera, którą roztaczają wokół odbiorcy jest zbliżona do serii opowieści o przygodach młodego czarodzieja oraz te, które mają podobny temat, ale są bardziej złożone.

Wśród rekomendowanych utworów znalazły się: Czarnoksiężnik z krainy Oz Franka L. Bauma, Atramentowe serce Cornelii Funke, Seria niefortunnych zdarzeń Lemony Snicketta, Morze Trolli Nancy Farmer, Czarnoksiężnik z Archipelagu Ursuli Le Guin, Opowieści z Narni C.S. Lewisa, Pięcioro dzieci i coś Edith Nesbit, Eragon Christophera Paolini, Hobbit J.R.R. Tolkiena.

ALA jest najstarszą i największą organizacją bibliotekoznawców na świecie. Liczy ponad 640 tysięcy członków. Jej zadaniem jest dbanie o wysoką jakość usług bibliotecznych oraz zapewnianie powszechnego dostępu do informacji. ALSC jest wydziałem ALA. Jego uwaga koncentruje się na czytelnictwie dzieci i młodzieży.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 22.06.2005, godz.15.50)


Gary Oldman mówi nieco więcej o "Czarze Ognia"

Aktor Gary Oldman (Syriusz Black) w wywiadzie dla MTV Movie News rozwinął poprzednią swoją wypowiedź na temat "Czary Ognia":

Możesz być trochę rozczarowany sposobem, w jakim głowa twojego bohater będzie kierowana. "Tak," zaśmiał się Oldman, "głowa to słowo kluczowe. Pojawiam się w ogniu kominka, aby ostrzec Harry'ego przed Voldemortem. Trwa to 45 sekund. Właśnie, głowa - to wszystko co oni sfilmowali." I śmiejąc się z tej roli dodał: "Moja głowa sama poleciała do Londynu."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 22.06.2005, godz.11.10)


Dan po raz kolejny został "Najlepszym Aktorem"

Dan Radcliffe otrzymał tytuł "Najlepszego Aktora" w SyFy Genre Awards za swoją rolę Harry'ego Pottera w "Więźniu Azkabanu". W tegorocznym głosowaniu oddano poprzez internet ponad 80 000 głosów.

Dan już po raz drugi otrzymał tę nagrodę, a pierwszy raz został wyróżniony w 2003 roku za udział w filmie "Harry Potter i Komnata Tajemnic".

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 22.06.2005, godz.11.05)


Fałszywa plotka o Danie

Ostatnio pojawiły się w internecie informacje, że rodzice Daniela Radcliffe'a są niezadowoleni z decyzji o kręceniu "Zakonu Feniksa" w Czechach ze względu na bezpieczeństwo swojego syna w Pradze. Z tego powodu jakoby chcieli zmienić miejsce nagrywania V części filmu o HP. To wszystko okazało się jednak nieprawdą. Strona DanRadcliffe.com otrzymała od przedstawiciela Dana następujący e-mail dotyczący tej plotki:

"Jest to całkowicie sfabrykowana historia, bez ziarna prawdy. Po pierwsze, co do niepewności związanej z brytyjskimi podatkami, to Warner Bros. ciągle rozważa wszystkie opcje dotyczące miejsc do kręcenia zdjęć w Europie. Nie została jeszcze podjęta decyzja czy te lokalizacje będą w Wielkiej Brytanii czy poza nią.

Radcliffe'owie (cała rodzina) są całkowicie świadomi tej sytuacji i nieprawdopodobnie popierają produkcję oraz te dyskusje. Daniel definitywnie bierze udział w kolejnym filmie i on oraz jego rodzice są bardzo szczęśliwi, że w nim zagra, niezależnie od tego, co wytwórnia Warner Bros. ostatecznie zadecyduje o najlepszym dostosowaniu miejsca dla potrzeb filmu. Oni (rodzice Dana) nie mogliby być bardziej pomocni czy ustępliwi podczas tego procesu i sugerowanie, że jest inaczej jest całkowicie nieuczciwe i totalnie błędne."


(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 21.06.2005, godz.18.35)


Harry Potter i Książę Półkrwi najbardziej pożądany

Harry Potter i Książę Półkrwi - szósty tom serii powieściowej o młodym czarodzieju - kolejny tydzień utrzymuje się na listach bestsellerów brytyjskich księgarni i sklepów internetowych, mimo że książka ukaże się w USA i Anglii dopiero 16 lipca.

Księgarze przewidują, że będzie to najpopularniejsza część cyklu.

Za każdym razem, gdy ukazuje się nowa książka o Harrym Potterze, księgarze z całego świata przeżywają swoje wielkie dni. Tłoczące się w księgarniach tłumy, skrzynki mailowe i pocztowe wypełnione zamówieniami dają nadzieję, że szeroko opisywany kryzys czytelnictwa wśród młodych ludzi jest przejściowy. Brytyjscy i amerykański księgarze już delektują się lawiną zamówień, zauważyli nawet, że jest ich więcej niż w poprzednich latach.

W samej Anglii liczba tradycyjnych pocztowych zamówień w księgarniach sięgnęła już 750 tysięcy. Amazon com. zebrał ich już 500 tysięcy.

"Nadzwyczajne zainteresowanie najnowszą książką Rowling przerosło nasze oczekiwania. Wygląda na to, że ta właśnie część serii zyska najlepsze wyniki sprzedaży" - powiedział Steve Riggo, szef sieci księgarni Barens and Noble.

Harry Potter i Książę Półkrwi to przedostatnia część serii książek o młodym czarodzieju. Autorka zdradziła czytelnikom, że tytułowy książę półkrwi to nie Harry Potter ani Lord Voldemort. Wnikliwi badacze tekstów Rowling mogą wydedukować więcej, uważnie studiując tom drugi serii, Komnatę Tajemnic.

"Bardzo wiele z wątków zaczynających się w tomie szóstym będzie kontynuowanych w tym ostatnim, siódmym. Mam chwilami wrażenie, że mogą to być dwie połówki jednej całości" - Mówi J.K. Rowling.

Premierze szóstego tomu serii będzie towarzyszyło spotkanie 70 młodych ludzi wyłonionych na drodze konkursów organizowanych w mediach i księgarniach. 16 lipca, w dniu premiery książki, na Zamku w Edynburgu wezmą udział w konferencji prasowej z autorką. Wcześniej, w sobotę o północy każdy z nich otrzyma egzemplarz książki i będzie mógł się udać do specjalnej "komnaty lektur", gdzie będzie miał kilka godzin na zapoznanie się z tomem i przygotowanie pytań do autorki.

Nie jest jeszcze znana data polskiej premiery książki Harry Potter i Półkrwi Książę. Można się spodziewać, że tak jak w przypadku poprzednich tomów, Andrzej Polkowski będzie pracował nad jej tłumaczeniem kilka miesięcy.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 21.06.2005, godz.18.00)


Harry Potter bije rekord Guinessa

Grupa sześciu bibliotekarzy z Nevady wzięła udział w pobiciu rekordu Guinessa w głośnym czytaniu nonstop, który do tej pory wynosił 81 godzin. Ambitni bibliotekarze postanowili czytać bez przerwy przez 100 godzin, od poniedziałku do piątku. Pierwsze 72 godziny swojego książkowego maratonu spędzili na czytaniu pięciu pierwszych tomów Harry'ego Pottera, a podczas pozostałych 28 godzin zajęli się lekturą westernów i romansów.

Harry Potter znalazł się w Światowej Księdze Rekordów Guinessa już kilka razy. Pobił rekord "Najwyższej Sprzedaży Serii Książek w Ciągu Roku", "Największej Ilości Głosów Bohaterów w Książce Audio", "Najszerzej Rozpowszechnianego Filmu," oraz "Najlepszej Sprzedaży Serii Książek dla Dzieci w Jednym Roku".

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 21.06.2005, godz.17.50)


JK Rowling: Miliarderka molem książkowym

Jak już Was wcześniej informowałam, JK Rowling została "Pisarką Roku" magazynu Glamour. Oto fragment artykułu na jej temat:

"Moją życiową ambicją było zobaczenie książki, którą napisałam, na półce w księgarni", mówi Joanne Rowling, niezwykła autorka. Ostatecznie osiągnęła to - a potem resztę. Kiedyś niepracująca, samotna matka, obecnie pierwsza osoba, która została miliarderką dzięki pisaniu książek. A jeszcze pozostała sobą i okazała się niewrażliwa na międzynarodową sławę, odmawiając udzielania wywiadów i odrzucając zaproszenia od gwiazd.

"Jestem rzadko rozpoznawana i jestem szczęśliwa z tego powodu, ponieważ lubię anonimowość", mówi, określając jasno swoje priorytety. "Kiedy nie opiekuję się swoimi dziećmi, nie spędzam czasu z moimi przyjaciółmi i nie czytam, to wtedy pisanie jest moją największą przyjemnością."

Ten rok zobaczy Joanne kończącą 40 lat, a przez to nawet bardziej legendarną. Tak jak urodziny jej trzeciego dziecka, Mackenzie, w styczniu, sprzedaż jej książek okazała się przebojem na całym świecie z 270 milionami egzemplarzy.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 20.06.2005, godz.18.00)


Ekipa Harry'ego Pottera rezygnuje ze zdjęć w Pradze

Zdjęcia do ekranizacji piątej książki o przygodach nastoletniego czarodzieja Harry'ego Pottera wbrew zapowiedziom nie powstaną w stolicy Czech, Pradze.

Rodzice 16-letniego aktora Daniela Radcliffe'a, filmowego Harry'ego, obawiali się o bezpieczeństwo syna i zagrozili producentom, że nie zgodzą się na jego udział w filmie, jeśli zdjęcia nie zostaną przeniesione.

Jak podają brytyjskie media, Alan i Marcia Radcliffe uznali bowiem, że Praga jest niebezpiecznym miastem, w którym kwitnie nocne życie i rozwija się prostytucja.

Ostatecznie zdjęcia do "Harry'ego Pottera i Orderu Feniksa" powstaną w studiach w Leavesden w Hertfordshire (Wielka Brytania).

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 20.06.2005, godz.17.55)


JK Rowling ogranicza dostęp do Harry'ego

W lipcu, w miesiącu premiery Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi dzieci ustawią się w długich kolejkach przed księgarniami. Lub w domu będą czekały, czy książka dotrze do nich via internet.

Niestety, ci wszyscy, którzy szykują się do lektury Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi w formie e-booka, mogą już dać sobie z tym spokój.

J.K. Rowling nie zezwoliła na publikację książki w wersji elektronicznej. Nawet pomimo rosnącego zainteresowania taką formą udostępniania literatury.

Prawnik agencji literackiej, w której zrzeszona jest J.K. Rowling, powiedział, że nie jest to obszar, na jakim starają się o licencję. Nie komentował doniesień, że pirackie wersje elektroniczne obniżają sprzedaż książki.

Decyzja pisarki jest zgodna ze współczesnymi trendami. Młodzi ludzie są bardzo otwarci na wszelkie nowinki technologiczne, jednakże rynek e-booków działa w nieco odmienny sposób. Chociaż prace takich autorów, jak Dan Brown są dostępne wersji elektronicznej, twórcy literatury dla dzieci i młodzieży pozostają przy tradycyjnych formach przekazu.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Największym problemem jest brak projektu czytelniczego, co jest poważną przeszkodą przy próbie uporządkowania rynku publikacji elektronicznych.

Chociaż e-booki stale zyskują swoich zwolenników, pozostają marginalną częścią rynku wydawniczego. Mówi się jednak, że Harry Potter mógłby odmienić tę tendencję i okazać się prawdziwym hitem.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 17.06.2005, godz.11.00)


JK Rowling na 22-gim miejscu listy Forbesa

JK Rowling znalazła się na 22-gim miejscu tegorocznej listy magazynu Forbes, która klasyfikuje osobistości ze względu na ich dochody, strony internetowe, recenzje, pojawianie się w TV/radiu i historie z okładek. Najnowsza lista obejmuje okres od czerwca 2004 do czerwca 2005.

Forbes napisał o JK: "Jedna z garstki miliarderów na liście 100 Osobistości; jej dotychczasowy Harry Potter został sprzedany na całym świecie w 265 milionach egzemplarzy. I to bez wliczania tomu VI, który będzie miał premierę 16 lipca, ale już teraz jest bestsellerem na Amazon.com."

Statystyka JK Rowling, według Forbesa, jest następująca:
dochód: 59.1 miliona dolarów
Strony internetowe: 1.35 miliona
Recenzje: 4,343
Pokazywanie się w TV/Radio: 53
Historie z okładek: 0.

JK Rowling jest drugim z najbardziej wpływowych autorów na tegorocznej liście - prym wiedzie Dan Brown, ktory napisał m.in. "Kod Leonarda da Vinci".

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 17.06.2005, godz.10.50)


Stały wzrost zamówień na "Księcia Półkrwi"

Amazon.com doniósł, że poprzez ich stronę internetową złożono już ponad 560,000 zamówień na książkę "Harry Potter and the Half-Blood Prince".

Do tej strony dodano również licznik "Hour-by-Hour Harry Potter Meter" pokazujący godzina po godzinie zmieniającą się ilość zamówień. Można teraz na bieżąco śledzić ile osób dokonało juz takiej transakcji. W chwili, kiedy to piszę, licznik wskazuje liczbę 580 tysięcy 358 sztuk zamówionego "Księcia Półkrwi" - dop.red.MMG.

W 2003 roku, poprzez Amazon.com zamówiono 789,000 egzemplarzy "Zakonu Feniksa". Czy w tym roku rekord ten zostanie pobity?

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 16.06.2005, godz.12.20)


Człowiek, który odkrył Pottera: "Zachowaj w sobie coś z dziecka"

Barry Cunningham, jeden z założycieli wydawnictwa Bloomsbury, i człowiek, który ostatecznie zajął się Potterem, powiedział w wywiadzie dla magazynu Fortune o swoich decyzjach:

"Kiedy startowaliśmy z wydawnictwem Bloomsbury w 1995 roku, rynek wydawniczy zapełniony był nakładami książek, które poruszały poważne i ważne tematy dla dzieci. Ale nie było takich, na które dzieci zareagowałyby z punktu widzenia swojej wyobraźni. Dostałem rękopis [i] ... spodziewaliście się, że niebo się rozstąpiło i pioruny zaczęły bić - tak się nie stało. Ale od razu wiedziałem, że to jest świetna książka.

...Rowling potrzebowała kogoś, kto by dostrzegł, że ta historia odwagi i niebezpieczeństwa i przygody, ale ze wspaniałym humorem - jest czymś przeciwnym do tego, co było, czyli tradycyjnych książek dla dzieci.

Wybieram książki zwykle opierając się na moim przekonaniu, że dzieci na nie zareagują. Jeśli zachowałeś w sobie coś z dziecka, to wiesz o czym mówię."


(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 16.06.2005, godz.12.05)


Oldman jest 'tylko żarem w ogniu' Czary Ognia

Podczas wywiadu dla IGN na temat roli Jamesa Gordona w filmie "Batman Begins" Gary Oldman (Syriusz Black w "Więźniu Azkabanu") krótko wspomniał też o swoim udziale w kolejnej części HP - "Czarze Ognia":

"Rozczaruję Was, ponieważ mam bardzo maleńką rolę w kolejnym filmie. Jestem tylko żarem w ogniu. Ale jeśli będę robił piątego Harry'ego Pottera, to odegram tam rolę. Aha, i będą musieli mi za to solidnie zapłacić."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 15.06.2005, godz.10.55)


Daniel Radcliffe grudniowym chłopcem

Daniel Radcliffe zagra w filmie "December Boys". Dla aktora będzie to pierwsza rola po udziale w kolejnej produkcji z cyklu przygód o Harrym Potterze.

Film opowie historie przyjaźni czwórki osieroconych chłopców z domu dziecka. Pensjonariusze domu opieki właśnie wybierają się na wakacje nad morzem. Kiedy na miejscu dowiadują się, iż dwóch rezydentów kurortu chce zaadaptować jednego z nich, przyjaźń chłopców zostaje wystawiona na ciężką próbę.

Obraz oparty jest na powieści Michaela Noonana pod tym samym tytułem. Autorem scenariusza jest Marc Rosenberg. W filmie zobaczymy obok Daniela Radcliffe'a również Paz Vegę. Obraz powstanie w Adelajdzie w Australii. Za kamerą staje Ron Hardy.

Produkcja filmu rozpocznie się w listopadzie, a sceny będą kręcone w różnych miejscach Południowej Australii. Producent Richard Becker powiedział, "Daniel jest aktorem, który ma talent i inteligencję większą, niż wskazywałby na to jego wiek. Może wejść w każda rolę i wspaniale ją odegrać. Jesteśmy wzruszeni, że Daniel wybrał ten film jako możliwość wystąpienia w kolejnej głównej roli i jesteśmy chętni do rozpoczęcia produkcji."

(źródło: www.onet.pl oraz www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 15.06.2005, godz.10.45)


Wydanie audio "Księcia Półkrwi" pobije rekordy

Listening Library doniósł, że wydanie audio książki "Harry Potter and the Half-Blood Prince" pojawi się w Stanach Zjednoczonych w sprzedaży w sobotę, 16 lipca, w rekordowym pierwszym nakładzie 635,000 egzemplarzy. Jim Dale, narrator pierwszych pięciu wydań w wersji audio Harry'ego Pottera, również i tym razem przeczyta kolejny tom, użyczając swojego głosu 117 bohaterom pojawiającym się w tej książce.

Nagranie pełnej wersji książki trwa 19 godzin i jest tak długie jak podróż z Nowego Jorku do Memphis.

Wydanie audio "Zakonu Feniksa" zostało sprzedane w pierwszym tygodniu w 100,000 egzemplarzy i jest to więcej niż większość sprzedawanych audio książek każdego roku.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 14.06.2005, godz.13.55)


Nowe wskazówki do "Księcia Półkrwi" na okładce?

Wydawnictwo Bloomsbury na swojej stronie internetowej zamieściło pełną okładkę do wersji dla dzieci "Księcia Półkrwi" - przód, tył i części wewnętrzne. Czy te nowe rysunki przynoszą nam jakieś nowe wskazówki dotyczące fabuły VI tomu?

Rysunek na tylnej okładce wydaje się przedstawiać Myślodsiewnię, która znajduje się również na okładce do amerykańskiej wersji "Księcia Półkrwi". Czy jest to zasadnicza aluzja do tego, co się wydarzy w VI tomie?

Także bardzo interesujący jest rysunek powtórzony na wewnętrznej części okładki (zagięciu). Przedstawia on dwie złączone ręce czarodziejów (?) oplecione złotym sznurem. Być może są one zaciśnięte w walce? Wydaje się, że jedna należy do młodego czarodzieja (Harry?), a druga do starszego (Książę Półkrwi, Dumbledore?).

A być może najbardziej złowieszcze ze wszystkiego jest to, że i brytyjska i amerykańska okładka mają wspólny zielony motyw. Czy to może oznaczać, że Książę Półkrwi jest ze Slytherinu? Wiemy, że nie może nim być Draco, ponieważ pochodzi z rodziny czarodziejów czystej krwi.

Ta nowa okładka nie jest jeszcze wersją ostateczną, a tylko materiałem ilustracyjnym, ponieważ prawdziwą okładkę wraz z całą zawartością książki będzie można dostać dopiero 16 lipca, w dniu premiery "Księcia Półkrwi".

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 14.06.2005, godz.13.25)


Nietypowa kampania promocyjna JK Rowling

Ostatnie wydanie "Entertainment Weekly" zamieszcza krótki artykuł na temat kolejnych filmów o HP - "Czarze Ognia" i "Zakonie Feniksa".

"Jestem bardzo zadowolony z filmu", powiedział reżyser czwartej części, Mike Newell. W ciągu dwóch tygodni Nevell pokaże swój film (jeszcze bez pełnych efektów specjalnych) po raz pierwszy kierownictwu wytwórni Warner Bros. Czy jest zdenerwowany? "Oczywiście", mówi. "To jest historia, w której dzieci są już teraz nastolatkami. Czy publiczność jest przygotowana na starszego Harry'ego Pottera? Kupili książkę - mam nadzieję, że przedstawimy Harry'ego Pottera, takiego jakiego chcą go zobaczyć."

Film "Harry Potter i Czara Ognia" na podstawie książki JK Rowling pod tym samym tytułem, będzie miał premierę 18 listopada tego roku.

Rozpoczęły się już prace nad piątym filmem "Harry Potter i Zakon Feniksa". Wyreżyseruje go brytyjski weteran telewizyjny - David Yates, natomiast scenariusz napisze Michael Goldenberg, który zastąpi na tym stanowisku Stevena Klovesa, autora scenariuszy do poprzednich czterech części filmu o HP. Harry jest ciągle gotowy do działania. "Mój entuzjazm kompletnie nie słabnie", mówi Daniel Radcliffe, który nie wykluczyłby robienia czegoś innego poza filmami o HP zanim zacznie kręcić część piątą w styczniu 2006 roku. "Ale to mógłby być błąd chcieć tak silnie pokazać, że możesz robić coś innego niż Harry Potter, że pędzisz do czegokolwiek innego".

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 11.06.2005, godz.16.40)


Nietypowa kampania promocyjna JK Rowling

The Salt Lake Tribune zamieścił artykuł na temat niezwykłego sposobu promowania przez JK Rowling jej najnowszej książki "Harry Potter and the Half-Blood Prince". Oto fragment tego artykułu:

"Logika marketingowa dotycząca "Księcia Półkrwi" jest bardzo mocno uzależniona od celów samej autorki. Zawiera ona sposoby zadowolenia samych fanów, natomiast w dużym stopniu zakłada omijanie mediów. Ta strategia jest podobna do tej, stosowanej przez niektórych polityków i gwiazdy filmowe: unikają oni wielokrotnych wywiadów w magazynach i gazetach, natomiast docierają bezpośrednio do swoich fanów poprzez życzliwe i wcześniej przygotowane spotkania."

Artykuł informuje również, że autorka w premierowy weekend nie planuje żadnych wywiadów dla brytyjskich mediów, ponieważ cały ten czas spędzi z 70-ką dziecięcych reporterów na zamku w Edynburgu.

Natomiast amerykańskie wydawnictwa Scholastic wyda na kampanię reklamową "Księcia Półkrwi" milion dolarów i jest to znaczący spadek nakładów w porównaniu do akcji promocyjnej "Zakonu Feniksa", która pochłonęła aż 3 miliony dolarów w 2003 roku.

No cóż, być może Scholastic zauważył, że książka broni się sama, ma mnóstwo fanów, którzy z niecierpliwością na nią czekają, więc nie ma już potrzeby reklamowania jej - dop.red.MMG.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 10.06.2005, godz.11.45)


Prawo Johna Doe chroni "Księcia Półkrwi"

Próby sprzedania egzemplarzy nowego tomu HP pozwoliły autorce JK Rowling na uzyskanie daleko idącego nakazu chroniącego fabułę książki.

Po wydarzeniach z ostatniego piątku, kiedy to dwaj mężczyźni próbowali sprzedać egzemplarz "Księcia Półkrwi" dziennikarzowi The Sun, ale próba ta została udaremniona przez policję, prawnicy Rowling zwrócili się do sądu. A ten wydał niezwykły nakaz "Johna Doe", który daje całkowitą pewność, że fabuła książki ma być trzymana w tajemnicy, aż do jej oficjalnej publikacji 16 lipca tego roku.

David Hooper, z firmy prawniczej powiedział: "Ten daleko sięgający nakaz dotyczy wszystkich tych, którzy są, lub znależliby się w posiadaniu całej lub części książki bez zgody wydawnictwa Bloomsbury lub samej JK Rowling. Ten typ nakazu, zwany jest jako prawo Johna Doe, ponieważ ten, kogo dotyczy nie jest nazwany z imienia i nazwiska. I nakaz ten nie stosuje się tylko do tych dwóch mężczyzn, którzy próbowali sprzedać egzemplarze książki. Dotyczy on wszystkich, którzy nie są upoważnieni do posiadania "Księcia Półkrwi." Ten nakaz ma dużo szerszy zasięg niż prawo Johna Doe uzyskane przy poprzednich książkach o HP."

Według Hoopera, to prawo powstrzymuje każdego, kto wszedł w posiadanie całej lub części książki przed ujawnieniem jakichkolwiek informacji na temat jej treści i nakazuje oddać ją niezwłocznie wydawcy. Prawnik powiedział, że każdy ostrzeżony o tym nakazie, a łamiący go, jest narażony na wydanie przez sąd decyzji o karze więzienia lub grzywny.

(źródło: www.pressgazette.co.uk)
(wiad. z dnia 10.06.2005, godz.11.40)


Lord Voldemort mówi o Harrym Potterze

Aktor Ralph Fiennes (Lord Voldemort w "Czarze Ognia") w udzielonym wywiadzie opowiedział o Danielu Radcliffie:

"On jest czarującym młodym mężczyzną, bardzo pomocnym. Sądzę, że to musi być bardzo trudne dla młodych aktorów, kiedy biorą udział w takim nieprawdopodobnym przedsięwzięciu, bo jest wywierana presja i stajesz się osobą bardzo wyeksponowaną. Ale Daniel radzi sobie z tym wszystkim. On jest naprawdę czarującą osobą. Jestem pewien, że żadne z was nie może sobie nawet wyobrazić, w jakim stopniu taka młoda osoba może być poddawana takim negatywnym wpływom. Ale Daniel jest bardzo dobrym aktorem na planie. I bardzo dobrze pracuje w studiu."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 09.06.2005, godz.17.05)


Pisarka Roku - JK Rowling

JK Rowling, autorka książek o Harrym Potterze, została Pisarką Roku magazynu GLAMOUR.

Niestety, nie mogła się osobiście pojawić na uroczystości wręczenia nagrody z powodu licznych obowiązków związanych z macierzyństwem (trójka dzieci). Jednak dzięki transmisji wideo mogła wyrazić wdzięczność za przyznanie jej tego tytułu.

(źródło: glamourmagazine.co.uk)
(wiad. z dnia 09.06.2005, godz.11.40)


Kilka słów o aktorach z Harry'ego Pottera

David Tennant, który w filmie "Harry Potter i Czara Ognia" zagra Barty'ego Croucha Juniora otrzymał nagrodę Critics Awards for Theatre in Scotland dla najlepszego aktora.

Gary Oldman zanim wcielił się w postać Syriusza Blacka w "Harry Potter i więzień Azkabanu" zrobił thriller zatytułowany "Sin", o którym jest przekonany, że to najgorszy film wszechczasów. Powiedział nawet londyńskiej gazecie "Time Out": "Dobry Boże, najprawdopodobniej to najgorszy film jaki kiedykolwiek został nakręcony. Czuję, że należą się przeprosiny wszystkim drzewom, które zostały ścięte, aby powstał z nich papier, na którym napisano do niego scenariusz."

Gwiazdy filmów o Harrym Potterze - James i Oliver Phelps (Fred i George Weasley) odwiedzą 30 czerwca Beaconsfield School w miejscowości Buckinghamshire. Będzie tam wtedy świętowany Lime Green Day, uroczystość na rzecz organizacji charytatywnej Wavemakers, która wspiera działalność młodych ludzi na rzecz społeczeństw, w których mieszkają.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 09.06.2005, godz.11.30)


Harry Potter bezpieczny tylko za oceanem

Po kradzieży kopii najnowszej części przygód młodego czarodzieja wersja oryginalna zostanie przeniesiona za ocean. Tam bezpiecznie zdeponowana ma czekać na lipcową premierę.

Tym razem środki bezpieczeństwa będą efektywniejsze. Wydawca liczy przy tym, że księgarze okażą się lojalni i nie rozpoczną sprzedaży przed 16 lipca. Nieoficjalnie mówi się, że wydawca zagroził, że jeśli dojdzie do przecieków, księgarnie zostaną pozbawione możliwości udziału w kolejnej premierze, a tym samym w udziale w zyskach ze sprzedaży.

Ostatnia, piąta część serii w ciągu 24 godzin sprzedała się w 5 milionach egzemplarzy!

Jak na razie Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi przeczytało mniej niż 10 szczęśliwców. A co wiadomo o treści nowej części? Ktoś umrze – to pewne, ale nie będzie to Harry (super!) ani Voldemort (szkoda...). Księciem Półkrwi też nie jest Harry ani Voldemort. Pojawi się nowy minister magii.

Czekajmy więc cierpliwie.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 08.06.2005, godz.09.50)


"Książę Półkrwi" sprzedawany co 53 sekundy

Na stronie jednego z dostawców gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na szóstą część przygód młodego czarodzieja. Tesco.com ujawniło, że w ostatnim miesiącu zamówienia na "Księcia Półkrwi" były składane co 53 sekundy. Sklepy tej sieci przyjmują około 350 zamówień online na dzień, a co czwarty kupujący rezerwuje więcej niż jeden egzemplarz książki.

Szefowie Tesco wierzą, że przedsprzedaż osiągnie 100 000 czyli podwójną ilość w stosunku do "Zakonu Feniksa".

Dyrektor Tesco.com, John Paul O'Reilly powiedział: "Magia dla fanów HP zdecydowanie trwa nadal. Rzeczywiście, popyt z każdym rokiem staje się coraz wiekszy, tak samo jak przy każdej nowej książce, a młodsze dzieci zapoznają się z całą serią i zmieniają się w zagorzałych fanów. Żadna inna książka nie dorównuje popularnością wśród naszych klientów serii o Harrym Potterze i spodziewamy się, że tom szósty pobije wszystkie rekordy."

Obserwacja ponad 2000 tysięcy dzieci pokazała, że wiele po kilka razy czytało książki Rowling i pamiętają je nawet po kawałku. Prawie sześcioro na dziesięć powiedziało, że rodzice poprosili ich o możliwość przeczytania ich egzemplarzy.

Rzecznik National Literacy Trust powiedział: "Czytanie i powtórne wgłębianie się w treść może być bardzo dobre dla dzieci. Przy okazji czytania tekstu, poznają również formy literackie, słownictwo oraz jakie słowa pasują do siebie."

(źródło: www.dailyrecord.co.uk)
(wiad. z dnia 08.06.2005, godz.09.45)


Mary GrandPre na targach w Minnesocie

Od otaczanej szacunkiem Wielkiej Sali w Hogwarcie do dzikich przejażdżek na latających hipogryfach - oto świat kaprysów dla dzieci w każdym wieku, w stworzeniu którego pomogła Mary GrandPre.

Ilustratorka jest prawdopodobnie najlepiej znana ze swoich okładek do amerykańskich wersji książek o Harrym Potterze. Ale obecnie jest zaangażowana w tworzenie kartek związanych z Targami Stanu Minnesota.

"Książki o Harrym Potterze są naprawdę interesującą częścią mojej kariery", powiedziała Grand Pre. Ale obecnie powróciła ze swoim talentem do stanu Minnesota, gdzie dorastała.

(źródło: wcco.com)
(wiad. z dnia 07.06.2005, godz.18.20)


Harry Potter i politycy

Belgijski premier, Guy Verhofstadt, przeprosił holenderskiego premiera Jana Petera Balkenende za uwagi jakie pod jego adresem wygłosił Karel De Gucht, bezceremonialny minister spraw zagranicznych Belgii. Określił on Balkenende jako "mieszankę Harry Pottera i układnego, sztywnego mieszczaństwa".

Balkenede ze swoimi okrągłymi okularami, brązową czupryną i młodym wyglądem jest bardzo podobny do Harry'ego Pottera. Podczas wyborów w 2002 roku fotografował się nawet trzymając zdjęcie swoje i fimowego Harry'ego Pottera - Daniela Radcliffe'a.

Znany z barwnego języka Karel de Gucht skrytykował w wywiadzie dla flamandzkiej gazety "Het Laatste Nieuws" rząd w Hadze za kampanię przed referendum konstytucyjnym. Zarzucił też holenderskiej opinii publicznej powierzchowność i nieobliczalność, wskazując na masowe poparcie przed trzema laty charyzmatycznego populisty Pima Fortuyna. Minister dodał, że po nim Holandia wybrała Balkenende, "mieszankę Harry Pottera i układnego sztywnego mieszczaństwa, w którym nie dostrzega ani śladu charyzmy".

Belgijski minister nie czytał chyba książek o Harrym Potterze, bo wtedy wiedziałby, że układne sztywne mieszczaństwo reprezentują w tomach o HP, Dursley'owie, a oni naprawdę nie mają nic wspólnego z bohaterem serii - dop.red.MMG.

(źródło: www.thesnitch.co.uk oraz www.radio.com.pl)
(wiad. z dnia 07.06.2005, godz.17.45)


Scholastic ogłosił, że "Książę Półkrwi" został wydrukowany

Prezydent amerykańskiego wydawnictwa Scholastic, Barbara Marcus, ogłosiła, że wszystkie 10.8 miliona egzemplarzy książki "Harry Potter and the Half-Blood Prince" zostało juz wydrukowanych.

Kiedy zapytano ją o możliwość ujawnienia przez sprzedawców treści książki jeszcze przed jej premierą, Marcus powiedziała: "Oni z pewnością wiedzą jaka jest ich odpowiedzialność. Jedyną rzeczą, jaka trzyma ich w szachu jest to, że mówimy im, że nie możemy już wysłać ani jednej dodatkowej książki", sugeruje to, że straszenie odcięciem od kolejnych dostaw książek powstrzymywało sprzedawców od łamania zasad. "Każdy chce móc dać tę książkę dzieciom do rąk", dodała.

Marcus powiedziała również, że jest wśród mniej niż dziesięciu osób, które już przeczytały VI tom.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 06.06.2005, godz.10.05)


Co mają do (nie)powiedzenia Arthur Levine i Jim Dale

Newsday.com przeprowadził podczas amerykańskich targów książkowych BookExpo wywiady z wydawcą "Księcia Półkrwi" Arthurem Levinem i narratorem książek w wersji audio Jimem Dalem. Obaj zostali zapytani o VI tom. Ale ani Levine ani Dale nie chcieli ujawnić niczego na temat tego, co się wydarzy. Napomknęli tylko o kilku rzeczach:

Jim Dale zwierzył się, że został zobligowany do zachowania tajemnicy na temat zawartości książki aż do lipca tego roku. (Zaznacz, żeby przeczytać) [--- "Wiem, kto umrze", powiedział i dodał, że sądzi iż jest to autorki najlepszy..... ---]

Wywiad Arthura Levine'a:

(Zaznacz, żeby przeczytać) [--- Jim Dale wspomniał wczoraj, że ktoś umrze. Czy to prawda? "Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć." Czy Harry ma dziewczynę? "Nie mogę powiedzieć... On zdecydowanie dorósł we wszystkich obszarach swojego życia." Później powiedział, że nie odniósł wrażenia, żeby ta książka była tak mroczna jak ostatnia, chociaż tendencja w całej serii jest taka, że świat staje się coraz bardziej zły. "To pewne", powiedział "generalnie jest więcej miłości."

A następnie wraz z Jenniferem Pasanenem, który siedział obok, zaczęli nucić "Wszyscy myślą o miłości." Tak, to jest wskazówka.
---]

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 05.06.2005, godz.18.35)


Czy Harry Potter opuści Wielką Brytanię?

David Heyman, producent filmów o Harrym Potterze poinformował w jednym z udzielonych wywiadów, że nie jest pewne czy produkcja piątego filmu cyklu, "Harry Poter i Zakon Feniksa", odbywała się będzie w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii powstały wszystkie cztery zrealizowane do tej pory filmy o Harrym Potterze. Okazuje się jednak, że zmiany w prawie podatkowym i umocnienie się pozycji funta w stosunku do dolara podniesie koszty produkcji kolejnego filmu z serii o HP o prawie 20%.

"Rozpatrujemy wszystkie opcje, aby znaleźć najlepsze miejsce do zrobienia tego filmu. Szukamy w Wielkiej Brytanii oraz w innych miejscach na całym świecie." - mówi Heyman. Na pytanie czy będzie to wschodnia Europa odpowiada: "Duże ułatwienia, niskie ceny i zachęcające podatki powodują, że Czechy i inne kraje wschodnio-europejskie takie jak Węgry czy Rumunia są wśród miejsc stających się coraz bardziej atrakcyjnymi dla producentów filmowych, którzy dowiadują się o ceny poza Wielką Brytanią z powodu silnego funta."

Początek prac nad "Zakonem Feniksa" jest przewidziany na początek przyszłego roku.

(źródło: www.mugglenet.com oraz www.stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 05.06.2005, godz.18.25)


Aresztowano złodziei nowego "Harry'ego Pottera"

Dwaj Brytyjczycy zostali oskarżeni w sobotę o kradzież egzemplarza najnowszej książki o przygodach Harry'ego Pottera - i próbę sprzedaży jej bulwarowej gazecie, na sześć tygodni przed premierą szóstego tomu pt. "Harry Potter i Książę Półkrwi".

Cała sprawa wyszła na jaw, gdy policja została wezwana wskutek doniesienia o strzelaninie w piątek w miejscowości Kettering w środkowej Anglii.

Gazeta "The Sun" poinformowała, że do incydentu doszło, gdy dwaj mężczyźni próbowali sprzedać za 50 tysięcy funtów reporterowi dziennika skradziony egzemplarz książki.

Według policji zatrzymano 37-letniego mężczyznę pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i handel skradzioną książką. Drugiemu aresztowanemu - 19-latkowi - zarzuca się kradzież książki i posiadanie imitacji broni służącej "do przemocy".

"The Sun" twierdzi, że chciał ujawnić próbę sprzedaży kradzionej książki.

Premiera "Harry Potter i Książę Półkrwi" brytyjskiej pisarki Joanne Rowling zapowiedziana jest na 16 lipca. Odbędzie się ona w zamku w Edynburgu, w Szkocji, dokąd autorka zaprosiła 70 dzieci z krajów anglojęzycznych. Tego dnia w księgarniach na całym świecie ukaże się 250 mln egzemplarzy nowego Pottera.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 05.06.2005, godz.17.20)


Miranda Richardson mówi o "Czarze Ognia"

W krótkim wywiadzie dla Film Focus, Miranda Richardson mówiła o swojej roli jako Rita Skeeter w filmie "Harry Potter i Czara Ognia". Powiedziała: "Ogromną radość sprawiły mi te książki, ale Rita, o której czytamy raczej różni się od tej, którą ja gram. Dla mnie, ta z książki, wygląda raczej jak Dame Edna (kto nie wie jak wygląda Dame Edna, niech zajrzy na tę stronę). A więc nie było sposobu, abym stworzyła Dame Ednę. To jest właśnie ta różnica charakterów."

Zapytana o Dana, Emmę i Ruperta, powiedziała, "Oni są cool, bardziej trzymają się ziemi niż ja. Zawstydzali mnie, naprawdę, bo są bardziej dojrzali ode mnie. Nie robiły na nich wrażenia te wszystkie pułapki sławy, myślę, że pragną być postrzegani jako prawdziwi profesjonaliści. Chcą kontynuować to zajęcie już jako zawód i robić inne duże rzeczy."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 03.06.2005, godz.10.50)


Nowy smak fasolek

Jelly Belly Candy Co. ogłosiło, że w związku z premierą filmu "Harry Potter i Czara Ognia", która zapowiedziana jest na 18 listopada tego roku, pojawi się nowa linia Fasolek Wszystkich Smaków Berty'ego Botta. Żelkowate fasolki są rozprowadzane przez Cap Candy, ale na licencji uzgodnionej z Warner Bros. Consumer Products.

Nowe paczki będą zawierały dziesięć pudełek, a w każdym z nich znajdzie się po 20 magicznych smaków. Dwa nowe smaki - Zepsute Jajko i Zgniły Boczek - dołączą do innych niezwykłych fasolek takich jak m.in: błotne, wymiocinowe, woszczynowe, pieprzowe i trawiaste. Wszystkie te smaki zostały zainspirowane słodyczami pochodzącymi ze świata Harry'ego Pottera.

(źródło: www.csnews.com)
(wiad. z dnia 01.06.2005, godz.09.50)


Niemieccy fani głosują na okładkę do "Księcia Półkrwi"

Carlsen, niemiecki wydawca książek o HP ogłosił na swojej oficjalnej stronie, że fani będą mogli, poprzez głosowanie, dokonać wyboru okładki do "Księcia Półkrwi". Po ukazaniu się VI tomu w wersji angielskiej 16 lipca, ilustratorka Sabine Wilharm narysuje dwie okładki do książki, na które fani będą mogli głosować poprzez stronę internetową wydawnictwa Carlsen.

Takie głosowanie miało juz miejsce w 2003 roku, kiedy to fani wybierali okładkę do "Zakonu Feniksa". Oddano wtedy ponad 100 000 głosów i wygrała znana nam okładka V tomu, pokonując tę, mniej znaną.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 01.06.2005, godz.09.40)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2005. All rights reserved.