Powrót do strony "Archiwum newsów"

MAJ 2005 - ARCHIWUM

Magia Harry'ego Pottera działa!

Magia Harry’ego Pottera pomoże Aborygenom.

Australijska Fred Hollows Foundation będzie zasilana przez księgarnie, które przekażą jej część zysków ze sprzedaży Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi. Pieniądze te zostaną wykorzystane na pomoc w realizacji jednego z projektów fundacji – Literatura dla życia, obejmującego społeczność Jawoyn w okręgu Katherine.

Księgarnie ofiarują fundacji od 5 do 10 dolarów ze sprzedaży każdego egzemplarza książki.

Fundacja realizuje również projekt dożywiania dzieci ze społeczności Jawoyn i sponsoruje ich posiłki.

Robert Lee z Fred Hollows Foundation powiedział, że co prawda nie czytał żadnej części serii, ale bardzo się cieszy, że ta lubiana przez dzieci powieść dostarczy organizacji dodatkowych funduszy na jej działania.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 31.05.2005, godz.10.50)


Jak Harry Potter radzi sobie z trądzikiem?

Twórcy nowej części przygód Harry'ego Pottera musieli uciec się do efektów specjalnych, aby ukryć młodzieńczy trądzik nastoletnich gwiazd filmu.

15-letni Daniel Radcliffe (Harry Potter), 17-letni Rupert Grint (Ron Weasley) i 15-letnia Emma Watson (Hermione Granger) cierpią na wyjątkowo uciążliwy trądzik. Ta dolegliwość młodych gwiazd zmusiła producentów filmu Harry Potter i Czara Ognia do zastosowania w wielu ujęciach cyfrowego retuszu.

"Musieliśmy zatrudnić specjalistę od efektów specjalnych, który poprawiał im cerę w każdym ujęciu" - mówi pracownik wytwórni.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 31.05.2005, godz.10.45)


Muzyka do Harry'ego Pottera na 16 miejscu wśród najlepszych.

Ostatnio na Classic FM odbywało się głosowanie na Najlepszą Muzykę Filmową Wszechczasów. Właśnie zostały ogłoszone wyniki i okazało się, że muzyka do Harry'ego Pottera skomponowana przez Johna Williamsa znalazła się na 16 miejscu na liście ulubionych soundtracków. Niestety, lista nie wyszczególnia, która z części o HP została wybrana.

Na miejscu pierwszym znalazła się wspaniała muzyka Howarda Shore'a do filmu "Władca Pierścieni". John Williams uplasował się tuż za nim dzięki muzyce do "Gwiezdnych Wojen". Ostatecznie John Williams ma w sumie osiem miejsc na liście 40-tu najlepszych kompozycji filmowych wszechczasów.

Pełna lista faworytów znajduje się na stronie www.the-leaky-cauldron.org.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 30.05.2005, godz.19.25)


Pierwsi laureaci konkursów

Jak wszyscy wiemy, 16 lipca, w dniu premiery "Księcia Półkrwi", na zamku w Edynburgu odbędzie się spotkanie JK Rowling z 70 dziećmi z całego świata.

Aby znaleźć się wśród tej grupy szczęśliwców trzeba wygrać konkurs, który od 14-go maja przeprowadzają gazety z Brytanii, Irlandii, Południowej Afryki, Australii, Nowej Zelandii i Kanady. Również księgarnie i biblioteki w Zjednoczonym Królestwie i Republice Irlandii biorą w tym udział.

Na stronie veritaserum.com.pl pojawiły się informacje, że są juz pierwsi laureaci tych konkursów. Brytyjska gazeta The Daily Record, wyśle na spotkanie z autorką książek o Harrym Potterze 12-letnią Amy Rice. Natomiast w imieniu gazety The Observer wystąpi 10-letnia Rosie Jenkins.

Obie zwyciężczynie nie mogą uwierzyć w swoje szczęście i już myślą o tym, co je czeka: zostaną przewiezione do zamku specjalnymi karocami, usłyszą jak JK Rowling będzie czytać fragment VI tomu, wezmą udział w uczcie w stylu tych na zamku Hogwart, a na koniec będą mogły autorce zadawać pytania.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 30.05.2005, godz.10.50)


600 irlandzkich dzieci stara się aby być głosem dla Harry'ego Pottera

Ponad 600 irlandzkich dzieci stara się o to, aby użyczyć swojego głosu Harry'emu Potterowi w irlandzkiej wersji filmu "Harry Potter i Komnata Tajemnic". Irlandzka stacja telewizyjna TG4 otrzymała zgodę wytwórni Warner Bros. na zdubingowanie II części serii o młodym czarodzieju - "Harry Potter agus an Seomra Runda".

Castingi do tej roli odbędą się w tym tygodniu w sześciu miastach i miasteczkach. Film w wersji z dubbingiem będzie miał premierę na stacji TG4 we Wszystkich Świętych.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 29.05.2005, godz.19.30)


Harry Potter zdobywa polskie biblioteki

Do polskich bibliotek trafi 5,5 tysiąca książek o przygodach Harry’ego Pottera. Pierwsze pięciotomowe komplety uzyskane staraniem Fundacji ABC XXI trafią do bibliotek w trakcie tegorocznego IV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który rozpoczyna się 29 maja.

W trakcie IV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Fundacja ABC XXI, inicjator kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, przekaże nieodpłatnie 5,5 tysiącom bibliotek szkolnych i publicznych w całej Polsce 5,5 tysiąca pięciotomowych kompletów książek o przygodach Harry’ego Pottera. Realizacja projektu „Harry Potter dla bibliotek” była możliwa m.in. dzięki rezygnacji autorki książki, Joanne K. Rowling, z honorariów. Z kolei wydawnictwo Media Rodzina zdecydowało się przekazać książki po kosztach produkcji i dowieźć cały nakład do wskazanych Bibliotek Wojewódzkich i Kuratoriów Oświaty.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 29.05.2005, godz.15.45)


Czy wielbiciele HP to następna generacja po fanach Gwiezdnych Wojen?

Associated Press zastanawia się nad tym, co stanie się kolejną strefą zainteresowań dla superfanów. I ostatecznie zwraca oczy ku wielbicielom Harry'ego Pottera.

"Jeśli jest jakaś nadzieja na nowe legiony uzależnionych, to tylko ze strony Harry'ego Pottera. O ile fani Gwiezdnych Wojen uczestniczą w premierach o północy, to potterowscy fani ustawiają się w kolejkach o czarodziejskiej godzinie przed każdą premierą nowej książki. Jedna ze stron, www.mugglenet.com, na bieżąco odlicza, co do sekundy, czas pozostały do ukazania się kolejnego tomu serii o HP."

Chodzi oczywiście o odliczanie czasu do 16 lipca, daty ukazania się anglojęzycznej wersji "Księcia Półkrwi" - dop.red.MMG.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 29.05.2005, godz.15.35)


Pościg na Tamizie?

Gazeta Independent zamieściła publikację na temat filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa", w której czytamy: "Główną atrakcją kolejnego filmu o superbohaterze będzie Potter, grany przez Daniela Radcliffe'a, ścigający się z wielką prędkością na miotle wzdłuż Tamizy, w stylu Jamesa Bonda."

David Yates, reżyser "Zakonu Feniksa" powiedział: "Jak na razie, spędziliśmy wiele czasu na łódce na Tamizie. Chcę zrobić wspaniały, wielki, czarodziejski pościg przez punkty orientacyjne Londynu i to będzie bardzo ekscytujące, ale nie jest łatwo to nakręcić. Potrzebujemy zabezpieczenia ze strony 17 różnych lokalnych rad, a niektóre z nich nie są pewne na tym etapie. Mój manager od lokalizacji spędzi kolejne 4 miesiące próbując to rozwiązać - i tak nie zaczniemy nagrywać scen przed wiosną."

Czyżby chodziło o sceny podróży Harry'ego z Privet Drive na Grimmauld Place? - dop.red.MMG.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 27.05.2005, godz.18.40)


Uaktualnienia na stronie JK Rowling

W odpowiedzi na doniesienia, że nastąpił przeciek dotyczący fabuły VI tomu, JK Rowling napisała na swojej stronie:

"Proszę pamiętać, że twierdzenia jakoby doszło do 'wycieku' dotyczącego śmierci w "Księciu Półkrwi" są bardzo łatwe do sfabrykowania. Żaden komentarz, który dodam na temat tych plotek nie będzie niczym innym tylko spoilerem, dlatego powtarzam: włóżcie to między bajki."

Uzupełniła też sekcję śmieci, zaprzeczając jakoby powiedziała, że "Książę Półkrwi" jest, jak do tej pory, jej najlepszą książką. Tak naprawdę, to stwierdziła tylko, że nie była tak szczęśliwa odkąd skończyła "Więźnia Azkabanu".

(źródło: www.jkrowling.com)
(wiad. z dnia 27.05.2005, godz.18.10)


Kawiarenka Rowling na mapie Edynburga

Mapa stolicy Szkocji przedstawiająca miejsca związane ze znanymi książkami i autorami została narysowana w ramach programu Edinburgh - Światowe Miasto Literatury.

Zaznaczono na niej m.in. dom Roberta Louisa Stevensona, pomnik Sherlocka Holmesa oraz jedną z kawiarenek, w której, jak mówią, JK Rowling napisała I tom Harry'ego Pottera. Mapa przedstawia około 25 interesujących miejsc takich jak: biblioteki i organizacje literackie, domy pisarzy i miejsca związane z pisarzami oraz miejsca, gdzie były filmowane sceny ze znanych powieści.

Sophy Dale, manager tego projektu UNESCO, powiedziała: "Kiedy próbowaliśmy zdecydować, które miejsca umieścić na mapie, musieliśmy być pewni, że wstawiamy te, do których ludzie naprawdę pójdą, żeby je odwiedzić i zobaczyć."

(źródło: edinburghnews.scotsman.com)
(wiad. z dnia 27.05.2005, godz.18.00)


Nagrody dla Johna Williamsa

John Williams zabrał do domu dwie nagrody za najlepszą muzykę. Otrzymał je w konkursie Classical Brit Awards w Londynie.

Jedna została mu wręczona za muzykę do filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu", a druga za "Terminal" z Tomem Hanksem i Catheriną Zeta-Jones.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 26.05.2005, godz.15.10)


Dżinsy Emmy nie pójdą "pod młotek"

Chociaż Emma Watson zgodziła się ozdobić i podarować swoje dżinsy na aukcję, jako część dużego projektu pomocy dla Girls Inc, to jednak nie mogła wywiązać się z tego zobowiązania. Spowodowała to zmiana rozkładu zajęć na planie filmowym, co pociągnęło za sobą brak czasu na skończenie dekoracji spodni.

Reprezentant projektu powiedział:"Niestety, nie wystawimy na aukcję dżinsów Emmy Watson. Została jej jeszcze połowa pracy przy ozdabianiu kiedy zmienił jej się grafik filmowy i w związku z tym nie była pewna kiedy będzie mogła dokończyć dekorację. Szkoda, że okazało się to dopiero po informacjach w prasie, i chociaż ona naprawdę bardzo chciała brać w tym udział, to nie była w stanie dokończyć tego przed aukcją".

Pozostałe dżinsy będą licytowane na eBay.com.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 26.05.2005, godz.15.00)


Mówią: Krum i Diggory

Empire Online odbyło krótkie rozmowy z aktorami grającymi w "Czarze Ognia" - Robertem Pattinsonem (Cedric Diggory) i Stanislavem Ianevskim (Wiktorem Krumem) na temat ich ról w nadchodzącym filmie.

"Gram w Quidditcha dla szkoły Durmstrang" powiedział Ianevski, "i dla reprezentacji Bułgarii w Mistrzostwach Świata. To było wspaniałe doświadczenie. Nigdy sobie nie wyobrażałem, że będę latał na miotle goniąc za mała kulą, ale myślę, że dobrze mi poszło. To jest jak wchodzenie do nowego świata pełnego wspaniałych, nowych doświadczeń. To było naprawdę fantastyczne."

Czy Krum mógłby pokonać Pottera w Quidditchu? "Ummm, on jest dość dobry w lataniu, ale mogę przyczepić się do jego zręczności, więc nie wiem."

Pattinson nie przyzwyczaił się do spędzania czasu w powietrzu. "Przypuszczam, że to jest chłopak (o Cedriku - dop.MMG), który faktycznie gra, ale ja tak naprawdę nie robiłem w filmie żadnej sceny z quidditchem."

Aktor zapowiedział nawet, że będzie to lepszy film. "Sadzę, że zasadniczo postacie rozwinęły się prawie w pełni w pierwszych trzech częściach, a teraz zmierza to w kierunku przekształcenia się bardziej w thriller, jest więcej huku i ożywienia, aż do punktu kulminacyjnego. Myślę, że jest szybsze tempo, że jest to bardziej niż pozostałe, film akcji. Sądzę, że jest też trochę bardziej mroczny, no i giną kluczowe postaci. To zawsze zmierza w stronę splotu akcji - zabicie kogoś jest zawsze szokiem."

Skorzystaliśmy z okazji, żeby zdobyć nieco informacji na temat roli Ralpha Fiennesa, który wciela się w postać 'Sami-Wiecie-Kogo'. "Nie wolno mi o tym nic mówić, ale to jest fantastyczne. To będzie najbardziej zadziwiający bieg wydarzeń w serii HP."

(źródło: www.empireonline.co.uk)
(wiad. z dnia 25.05.2005, godz.16.20)


Wyjaśnienie od Bloomsbury

Po wczorajszych doniesieniach o przeciekach na temat fabuły VI tomu, strona MuggleNet otrzymała email od Bloomsbury - brytyjskiego wydawcy książek o HP, w którym czytamy:

"JK Rowling wspominała wcześniej przy różnych okazjach, że jakiekolwiek plotki, oprócz tych potwierdzonych przez nią samą lub przez jej wydawców (m.in: Bloomsbury Publishing Plc, Scholastic Trade Books i Raincoast Publishing), są tylko plotkami i powinny być traktowane jako nic nie znaczące."

"Powtarzamy: Środki bezpieczeństwa w Bungay są wystarczające, aby nie dopuścić do jakichkolwiek 'przecieków'."

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 25.05.2005, godz.09.50)


Kto zginie w VI tomie? Czy doszło do przecieku?

"This is London" donosi, że "strona z zakładami bukmacherskimi została zalana przez zakłady dotyczące śmierci [jednej z postaci w książce] - wszystkie pochodzące z miasta, gdzie drukowany jest VI tom" powodując podejrzenie, że nastąpił przeciek z egzemplarza rękopisu "Księcia Półkrwi" mimo niesamowicie wysokiego poziomowi ochrony w drukarni.

Ed Pownall ze strony przyjmującej zakłady powiedział "W ciągu ostatnich siedmiu dni przyjęliśmy zakłady warte około 6 000 funtów [na postać z książki]. Wszystkie zostały złożone w Bungay, w mieście w którym jest drukowany VI tom lub niedaleko Beccles. Wielu grających otworzyło nowe rachunki i zagrało maksymalne zakłady za 50 funtów. To wzbudziło w nas podejrzenia."

Natomiast Warren Lush z Ladbrokes powiedział: "Nie byliśmy tacy głupi, żeby przyjmować takie zakłady. Jest oczywiste, że są ludzie, którzy przeczytali rękopis."

Musimy mieć świadomość, że to wszystko może okazać się plotką, ale jeśli chcesz wiedzieć kogo dotyczyły te zakłady czyli kto przypuszczalnie może zginąć w VI tomie, to [kliknij tu] na własną odpowiedzialność - red. MMG.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 24.05.2005, godz.17.35)


Parodia Harry'ego Pottera

W ostatnim wydaniu magazynu Nickelodeon ukazała się okładka do książki "Harry Potter i Kamienny Sekret Czary Feniksa Księcia Półkrwi na przyjęciu w Azkabanie" (org. "Harry Potter and the Sorcerer's Secret Goblet of the Half-Blood Phoenix at the Cookout of Azkaban,"), która jest oczywiście parodią HP i ma w zamiarze zachęcenie ludzi, którzy nie czytali jeszcze powieści o młodym czarodzieju, do pośpiechu. W krótkim streszczeniu na tylnej okładce czytamy:

"W tej wyjątkowo szybko rozwijającej się historii, Harry wpada do Hogwartu, gdzie zyskuje przyjaciół i robi sobie wrogów, uczy się Quidditcha, drży w obawie przed Lordem Voldemortem, jest ścigany przez mordercę, zostaje wybrany do Turnieju Trójmagicznego, nadal obawia się Lorda Voldemorta, zostaje oczarowany przez dziewczynę, odczuwa ból w czole i po śmierci kogoś ważnego, nadal obawia się Lorda Voldemorta i ma więcej przygód, które powodują, że wciskasz się w fotel w zdumieniu kiedy ta opowieść - i to zdanie - wreszcie się skończą."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 24.05.2005, godz.13.05)


Nowa postać w "Księciu Półkrwi"

Arthur Levine, wydawca książek o Harrym Potterze, w trakcie wywiadu dla CNN odmawiał odpowiedzi na większość zadawanych mu pytań związanych z "Księciem Półkrwi" tłumacząc się tym, że nie może na nie odpowiedzieć, bo musi dochować tajemnicy.

W końcu wyjawił: "Dobrze, mogę Wam powiedzieć, że jest nowa postać o nazwisku McLeggen." Niestety, nie chciał już później ujawnić nic więcej na ten temat.

Informację o nowej postaci podała już wcześniej sama JK Rowling, ale ona mówiła o kimś o nazwisku McClaggan - dop. od red. MMG.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 24.05.2005, godz.11.50)


Bezpieczeństwo "Księcia Półkrwi"

"The Sun" opublikowało artykuł na temat zabezpieczeń związanych w drukowaniem "Księcia Półkrwi", w którym czytamy, że 40 strażników i kamery pilnują linii produkcyjnej w zakładzie w Possneck w starych Wschodnich Niemczech. "Harry Potter i Książę Półkrwi" jest produkowany w wydzielonej części, aby zapobiec przeciekom na temat fabuły przed 16 lipca, datą premiery VI tomu.

Ponad 1000 pracowników jest dokładnie sprawdzanych przed i po wyjściu z drukarni, wokół której rozciąga się wysokie na 8 stóp ogrodzenie z bramką strażniczą. Pracownicy ochrony sprawdzają wszystkie torby - nawet pudełka na lunch - a oprócz tego robią losowe kontrole szafek, biurek i innych miejsc pracy.

Telefony komórkowe i urządzenia do nagrywania są zakazane, aby uniemożliwić zapisanie obrazu albo głosu czytającego tekst o przygodach Harry'ego w Hogwarcie.

Wydawnictwo Bloomsbury jest zdesperowane i zrobi wszystko, aby uniknąć powtórki ze słabą ochroną przed wydaniem poprzedniej książki o HP - "Zakonu Feniksa", kiedy to jeden egzemplarz został wyniesiony z brytyjskiej drukarni i znaleziony na polu pod Suffolk.

Pracownicy drukarni mówią: "Czujemy się jakbyśmy drukowali podręcznik na temat 'Jak rozpocząć wojnę nuklearną', a nie książkę dla dzieci. Wszyscy jesteśmy fotografowani i cały czas musimy nosić specjalne znaczki. Dwóch strażników ciągle jest ustawionych w miejscu oddzielającym prasę drukarską od działu oprawiającego. I jest jeszcze czterech na zewnątrz przy głównym wejściu, którzy sprawdzają wszystkich, którzy wchodzą i wychodzą. Słyszeliśmy, że brytyjski wydawca spisał umowę mówiącą, że będziemy musieli zapłacić 2 miliony funtów za pojedyncze słowo z tej książki, które zostanie ujawnione."

Fabryka znajduje się około 70 mil od zamku Colditz. Pierwsza partia 250 tysięcy egzemplarzy bedzie gotowa za dwa tygodnie.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 23.05.2005, godz.18.35)


Żegnaj Harry - plany Rowling na przyszłość

Napisane przez nią książki dla dzieci pomogły zgromadzić jej fortunę w wysokości 500 milionów funtów. Obecnie JK Rowling zastanawia się nad swoją dalszą karierą jako autorki książek dla dorosłych. Oczywiście po skończeniu siódmego i zarazem ostatniego tomu przygód Harry'ego Pottera.

W zeszłym tygodniu drażniła się z fanami ujawniając, że chociaż miała kilka nieopublikowanych rzeczy, które należy ukryć, to może napisać coś całkiem innego.

Rowling bardzo mocno interesuje się fikcją kryminalną i mogłaby, według jej przyjaciela Iana Rankina, odnieść sukces jako autorka opowiadań detektywistycznych. Powiedział on: "Wiem, że jest ona fanką kryminałów więc byłbym zadowolony, gdyby poszła dalej i sama napisała takie opowiadanie. Sądzę, że książki o HP, tak czy inaczej, też są kryminałami."

Jo obawia się zaszufladkowania jako autorka książek dla dzieci. "AA Milne usiłował pisać opowiadania dla dorosłych, ale w ich recenzjach zawsze były wymieniane postaci Tygryska, Kubusia Puchatka i Prosiaczka." - powiedziała ostatnio Jo. "Wyobrażam sobie, że to samo mogłoby się i mnie przydarzyć."

Rowling napisała dwie nieopublikowane książki dla dorosłych i jest pełna zapału, aby powrócić do tego "wyzwalającego" tajemniczego projektu, nad którym pracowała pomiędzy czwartym a piątym tomem HP. "Pisałam przez jakiś czas coś jeszcze, i to było świetne. Mogę do tego wrócić," powiedziała.

Jej rzeczniczka odmówiła ostatnio opisania jaki gatunek literacki zamierza kontynuować Rowling. "Jest dużo za wcześnie na komentowanie jakichkolwiek szczegółów dotyczących tego, co ona następnie napisze." - powiedziała.

(źródło: www.timesonline.co.uk)
(wiad. z dnia 23.05.2005, godz.11.25)


Zamówienia na "Księcia Półkrwi" wyprzedziły te od "Zakonu Feniksa"

Amazon.co.uk doniósł, że poprzez ich stronę zamówiono już ponad 200 tysięcy egzemplarzy "Księcia Półkrwi". Podano również, że nastąpił 17-to procentowy wzrost na zamówienia wersji dla dorosłych w porównaniu do "Zakonu Feniksa".

Jeden z dyrektorów Amazon powiedział: "Klienci Amazon.co.uk są niewiarygodnie podekscytowani VI tomem Harry'ego Pottera, a my jesteśmy bardzo radzi, że poprzez naszą stronę złożyli zamówienia na ponad 200 000 sztuk tej książki."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 21.05.2005, godz.15.55)


Emma Watson ozdobi i podaruje dżinsy

Emma Watson jest wśród 41 żeńskich osobistości biorących udział w projekcie zainspirowanym przez film "The Sisterhood of the Traveling Pants". Celem tego zamierzenia jest podnoszenie świadomości wśród dziewczyn i zbieranie pieniędzy dla Girls Inc. - narodowej młodzieżowej organizacji non-profit, która zamierza inspirować wszystkie dziewczyny do bycia mocnymi, mądrymi i śmiałymi.

Wybrane osoby będą ozdabiać dżinsy firmy Levis wyraźnymi punktami, kolorami i tematami, które oddadzą osobowość danej postaci.

Spodnie będą licytowane na portalu eBay. Aukcja rozpocznie się w przyszły poniedziałek i potrwa do czwartku, 2 czerwca.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 19.05.2005, godz.17.15)


Harry Potter zdetronizowany?

Oprah Winfrey i jej talk show udało się to, o czym inni mogli jedynie marzyć. Dzięki reklamie w jej telewizyjnym programie, to poradnik na temat zdrowego trybu życia zajął miejsce Harry’ego Pottera! Nie autobiografia Jane Fondy, nie Kod Leonarda da Vinci, nawet nie książki papieża.

Książka You: The Owners Manual napisana przez Micheala Roizena i Memheta Oza zakończyła – albo na razie przerwała – świetną passę powieści J.K. Rowling.

You opisuje metody utrzymania swego ciała w zdrowiu i dobrej formie. Autorzy tej publikacji zaprezentowani zostali w programie Winfrey w tym odcinku, w którym były prezydent, Bill Clinton, dzielił się informacjami na temat swych kłopotów z sercem. Sprzedaż poradnika zwiększyła się po tym gwałtownie.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 19.05.2005, godz.10.45)


Harry Potter ratuje amerykańskich wydawców

Amerykańscy wydawcy postanowili wypuszczać na rynek więcej książek, niż czytelnicy są w stanie kupować.

Albert N. Greco, konsultant wydawniczy i profesor biznesu, zauważa, że rzeczywiście czyta się mniej, a potencjalni czytelnicy skutecznie kuszeni są kolorowymi pismami, gazetami, internetem i dvd. Jednakże ceny użytkowania multimedialnych środków przekazu nierzadko powodują, że przybywa czytelników. Pozarządowa, niedochodowa organizacja The Book Industry Study Group przewiduje, że rok 2005 będzie dla wydawców pomyślniejszy. Dzięki "Harry’emu Potterowi i Księciu Półkrwi".

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 19.05.2005, godz.10.35)


Warwick Davis mówi o "Czarze Ognia"

Magazyn Empire zamieścił wywiad z Warwickiem Davisem, który w filmach o Harrym Potterze odtwarza postać profesora Flitwicka, nauczyciela zaklęć.

Aktor powiedział: "Właśnie skończyłem prace przy części czwartej. Po listopadzie będę trzymał kciuki, aby otrzymać scenariusz do kolejnego filmu. Zawsze jest taki moment, kiedy nie jesteś tego pewien, ale do tej pory miałem szczęście przy czterech filmach, więc myślę, że zagram też w "Zakonie Feniksa". Czwarta część będzie świetna."

Davis z entuzjazmem mówił o "Czarze Ognia": "Mike Nevell jest fantastycznym reżyserem i wniósł do filmu swoją niepowtarzalną jakość. Wiecie, to trudne zadanie, żeby pokonać poprzedni film i zrobić lepszy. Ale sądzę, że się to udało. W każdym razie ja się dobrze bawiłem podczas pracy nad nim."

Aktor widzi ogrom prac nad "Zakonem Feniksa" i trudności dla Davida Yatesa, który przeniesie fabułę V tomu na duży ekran: "Właśnie, on jako reżyser ma ogromne zadanie do zrobienia. Numer czwarty był bardzo, bardzo dużym filmem. Miał wiele dużych scen, dużych scen z tłumem i praca nad nim była bardzo długa i żmudna, ale szczęśliwie, ostateczny rezultat wart był zachodu. Z filmami o HP jest tak, że kolejny jest mocniejszy od poprzedniego, dlatego mamy zaufanie do reżysera."

(źródło: www.empireonline.co.uk)
(wiad. z dnia 18.05.2005, godz.12.05)


Rupert Grint robi prawo jazdy

Znany jako Ron Weasley w "Harrym Potterze" Rupert Grint zagra główną rolę w obrazie "Driving Lessons".

Młody brytyjski aktor wcieli się w postać nieśmiałego syna pastora, który wychowywany jest przez nadopiekuńczą matkę. Życie chłopca ulega całkowitej przemianie gdy spotka aktorkę na emeryturze.

Obok Ruperta Grinta w filmie pojawią się Laura Linney oraz Julie Walters. Jeremy Brocks, który scenariusz napisał zainspirowany wydarzeniami ze swojego życia, zadebiutuje jako reżyser. Zdjęcia rozpoczną się w przyszłym miesiącu w Londynie i Edynburgu.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 17.05.2005, godz.12.35)


Weekendowa Dziecięca Konferencja Prasowa poświęcona Harry'emu Potterowi

Podczas weekendu, gdy szósta część Harry'ego zostanie wydana, tzn. w sobotę 16 lipca, będę brała udział we wspaniałym (przynajmniej dla mnie) wydarzeniu inaugurującym tę publikację w zamku w Edynburgu, w Szkocji.

Siedemdziesięciu przyszłych reporterów, w imieniu anglojęzycznych gazet z całego świata, będzie brało udział w Weekendowej Dziecięcej Konferencji Prasowej poświęconej Harry'emu Potterowi. Dokładnie o północy, w sobotę szesnastego, w zamku w Edynburgu, będę po raz pierwszy czytać fragment z książki wszystkim młodym dziennikarzom, z których każdy otrzyma podpisany przez ze mnie egzemplarz nowego tomu. Reporterzy będą mieli weekend na przeczytanie książki w specjalnie przygotowanej do tego czytelni w zamku, by następnie, podczas konferencji prasowej, móc dokładnie przemaglować mnie na jej temat.

Od 14. maja gazety z Brytanii, Irlandii, Południowej Afryki, Australii, Nowej Zelandii i Kanady będą prowadziły konkurs, którego zadaniem będzie wyłonienie reprezentujących ich reporterów. Księgarnie i biblioteki w Zjednoczonym Królestwie i Republice Irlandii także będą brały udział w konkursie.

Nie zaniedbamy także internetu - umysły odpowiedzialne za najbardziej popularne strony internetowe poświęcone Harry'emu Potterowi, Melissa z Leaky Cauldron i Emerson z Mugglenet, również przybędą do Edynburga, by przeprowadzić ze mną wywiad dla swoich czytelników. Efekt końcowy tej pogawędki zostanie umieszczony na naszych stronach.

Więcej szczegółów dotyczących możliwości waszego pojawienia się 16. lipca w zamku w Edynburgu w roli reportera znajdziecie w najbliższych weekendowych gazetach lub na stronie www.bloomsbury.com/harrypotter. Nigdy nie wiadomo, może spotkam się i z Tobą! Powodzenia!

(źródło: www.jkrowling.com/)
(wiad. z dnia 17.05.2005, godz.12.25)


Nowy "Harry Potter" dla wybranych

Światowa premiera kolejnej książki z serii Harry'ego Pottera odbędzie się o północy 16 lipca w zamku w Edynburgu.

"Harry Potter i Książę Półkrwi" zostanie po raz pierwszy zaprezentowany szczególnej publice - 70-ciu dzieciom, które wygrały udział w imprezie.

Wydarzenie to będzie transmitowane przez telewizje i radia na całym świecie. Impreza potrwa dwa dni. Jest to jedna z najbardziej oryginalnych promocji książkowych.

Dzieci - laureaci konkursów zorganizowanych przez gazety, wydawnictwa i nadawców zostaną przewiezione do zamku specjalnymi karocami. Dokładnie minutę po północy autorka Joanne Rowling zacznie czytać fragment książki. Dzieci udadzą się też na bankiet zorganizowany w stylu bankietów na zamku Horgwart. Na koniec imprezy Joanne Rowling będzie przez godzinę odpowiadać na pytania na specjalnej konferencji prasowej. Jednak pytania będę mogły zadawać jej tylko dzieci.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 15.05.2005, godz.10.15)


Niemieckie wydanie "Księcia Półkrwi"

Carlsen, niemiecki wydawca książek o Harrym Potterze ogłosił, że niemieckie wydanie "Księcia Półkrwi" będzie miało premierę 1 października 2005 roku. Nie jest jeszcze znany oryginalny tytuł i nie ujawniono również okładki do tego tomu.

Amazon.de będzie sprzedawało książkę w cenie 22.50 euro za sztukę, a w sprzedaży ma także wersję angielską, która ukaże się na rynku 16 lipca 2005.

A nam pozostaje się tylko zapytać, jak to się dzieje, że w Polsce proces wydawniczy trwa tak długo, skoro w Niemczech VI tom ukaże się już 2.5 miesiąca po angielskiej premierze ?

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 13.05.2005, godz.11.25)


Książki o Harrym Potterze pomagają Hiszpanom w nauce angielskiego

Być może Harry Potter jest fikcyjną postacią, ale pomaga w budowaniu całkiem realnych mostów pomiędzy mówiącymi po hiszpańsku rodzicami, a ich mówiącymi po angielsku dziećmi ze szkoły w San Fernando.

Około 15 rodziców spotyka się każdego czwartkowego ranka z Eloisą Marquez, żeby czytać popularną historię młodego czarodzieja przetłumaczoną na język hiszpański.

"Oni mogą dyskutować o tym ze swoimi dziećmi, a nawet sprzeczać się z nimi na ten temat", mówi Marquez, ktora rozpoczęła ten program w marcu. Używa tych książek również po to, żeby pomóc rodzicom w nauce angielskiego. Daje im listę słówek i pracę domową, często tą samą, jaką dostają ich dzieci.

46-letnia Maria Estrada przeczytała wszystkie pięć tomów Harry'ego Pottera i lubi dyskutować o nich ze swoją 12 letnią córką, Jocelyn. "Lubię wszystko, historię, wyobraźnię, magię. Czasami czegoś nie rozumiem i wtedy ona mi to wyjaśnia, a ja wyjaśniam jej coś innego."

Verova Vivanco, powiedziała, że jej ulubionym bohaterem jest "El profesor de la quimica", inaczej mówiąc Mistrz Eliksirów profesor Snape. Zgryźliwy i sarkastyczny Snape jest całkiem inny od pozostałych nauczycieli, którzy starają się być mili, wyjaśniła po hiszpańsku.

Marquez sama jest ogromną fanką Harry'ego Pottera, a w jej biurze jest mnóstwo rzeczy związanych z Harrym: kilka różdżek, lampa w kształcie złotego znicza, pasta do zębów Harr'ego Pottera, a nawet Tiara Przydziału zrobiona przez 75-letnią matkę, która także czyta o przygodach młodego czarodzieja - po hiszpańsku.

(źródło: www.dailynews.com)
(wiad. z dnia 12.05.2005, godz.15.50)


Przerażające postacie literackie

Amazon przeprowadziło internetową sondę na najbardziej przerażającą postać z książek dla dzieci. Wygrał "Łapacz dzieci" z "Chitty Chitty Bang Bang".

Tuż za nim uplasowała się Cruella de Mon ze "101 dalmatyńczyków", która otrzymała 10% głosów.

Następnymi w kolejce przerażającymi bohaterami okazali się: Bill Sikes z "Olivera Twista" oraz Lord Voldemort z "Harry'ego Pottera".

Wendy Snowdon z Amazon powiedziała, że wydaje się to oczywiste, że w tym rankingu zwyciężyły dwa czarne charaktery popełniające przestępstwa przeciwko małym dzieciom i małym pieskom, czyli najbardziej niewybaczalne rzeczy.

Innymi przerażającymi postaciami, które pojawiły się w pierwszej dziesiątce listy są: Zła Macocha z "Królewny Śnieżki", zła Miss Trunchbull z "Roald Dahl's Matilda" oraz Kapitan Hook z "Piotrusia Pana".

(źródło: www.scotsman.com)
(wiad. z dnia 12.05.2005, godz.10.30)


Nominowano muzykę ze zwiastunu do "Więźnia Azkabanu"

Muzyka ze zwiastunu do filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" została nominowana do nagrody Golden Trailer Awards w kategorii the best Music.

Innymi nominowanymi za najlepszą muzykę są: "Powrót do Garden State", "Dom latających sztyletów", "Za wszelka cenę" i "Ocean's twelve". Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 26 maja w Los Angeles.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 12.05.2005, godz.10.25)


Ujawniono okładkę do "Księcia Półkrwi" w wersji deluxe

Dziś rano Scholastic przedstawił okładkę do specjalnej edycji "Księcia Półkrwi", która po raz pierwszy jest unikalna. Okładka, jak zwykle w przypadku amerykańskich wydań książek o HP, została narysowana przez Mary GrandPre.

David Saylor, wice-prezydent wydawnictwa Scholastic powiedział:

"W tej efektownej pracy do wydania Deluxe, warstwy tajemnicy rozkładają się w zalesionej górskiej dolinie, gdzie znajdują się Harry Potter i Dumbledore spoglądający poprzez gęste gałęzie. Jeszcze raz, pełna tajemnic praca Mary GrandPre świetnie opisuje niesamowitą scenę, która dręczy czytelnika aluzjami do mającego się niedługo ukazać VI tomu."

Wersja deluxe będzie zawierała 704 strony, jej cena wyniesie 60 dolarów, a wydrukowana zostanie w 100 000 egzemplarzy. Znajdzie się w niej także 32-stronicowa wkładka, w której zostaną przedstawione w naturalnej wielkości, reprodukcje obrazków z rozdziałów, narysowane przez Mary GrandPre. Jak nigdy przedtem w książce pojawi się również kolorowy frontyspis wydrukowany na specjalnym papierze.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 11.05.2005, godz.18.25)


Dan opowiada o miłości Harry'ego

W jednym z ostatnich wywiadów Dan Radcliffe dyskutuje na temat uczuć Harry'ego do Cho Chang w filmie "Czara Ognia".

"Naprawdę mu współczuję w takich sytuacjach, po prostu dlatego, że wiem jak to jest kiedy się tak stoi 'hmm...yeah,' i nie wie się co powiedzieć. On jest kompletnie zakochany w Cho Chang. To nie jest nawet zwykłe podrywanie; on ją kocha. Hormony wariują do ostateczności, zwłaszcza kiedy jest to pierwsza dziewczyna, która ci się podoba, a nawet taka, do której się palisz. Wiesz, to nie jest zwykły pociąg; to miłość i masz zamiar z tą dziewczyną być."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 11.05.2005, godz.12.45)


Potrzebny milion funtów dla szkockiego przemysłu filmowego

Szkocja może stracić magię Harry'ego Pottera i inne ważne filmowe produkcje, chyba że ministerstwo wkroczy z pomocą w wysokości 1 miliona funtów.

Scottish Screen, agencja, która zajmuje się promocją Szkocji jako miejsca filmowego zauważa, że Szkoci stracili szansę i ostatnio nagrywany film o HP, "Czara Ognia" może być jednocześnie ostatnim z całej serii filmowanych w Szkocji.

Są poważne obawy, że piąta część - "Zakon Feniksa" zostanie nakręcona w Czechach ponieważ jest tam taniej niż w Szkocji.

Teraz Claire Chapman, dyrektor produkcji w Scottish Screen, próbuje przekonywać władze szkockie, że warto jest wydać co najmniej 1 milion funtów, aby finansowo zachęcić wytwórnie filmowe do nakręcania obrazów w północnej części kraju.

Powiedziała ona także, że jest mało prawdopodobne, aby w przyszłości można było bez finansowej zachęty wyprodukować w Szkocji takie duże filmy jak Braveheart, Rob Roy i Trainspotting.

Szkocja nie jest w stanie zaoferować niższych podatków dla wytwórni filmowych ponieważ cały system podatkowy jest kontrolowany z Westminster w Anglii.

Dlatego traci na rzecz Wyspy Man, Irlandii i niespodziewanie także, krajów ze wschodniej Europy takich jak m.in Czechy, gdzie podatki i koszty są dużo niższe.

(źródło: www.theherald.co.uk)
(wiad. z dnia 10.05.2005, godz.13.00)


Zwiastun do "Czary Ognia"

Warner Bros uaktualniło oficjalną amerykańską stronę "Czary Ognia". Możecie tam obejrzeć plakat, o którym pisałam wczoraj, w dużym powiększeniu. Część strony jest jeszcze w budowie.

Jest tam też link do Apple.com, gdzie znajduje się zwiastun do najnowszego filmu o HP. Możecie na nim zobaczyć zmiany, jakim ulegli główni bohaterowie od części pierwszej - "Kamienia filozoficznego" do części czwartej - "Czary Ognia". Są też sceny podwodne z drugiego zadania w Turnieju Trójmagicznym, pojawiają się tez uczennice Beauxbatons na czele z Madame Maxime.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 08.05.2005, godz.11.10)


Oficjalny plakat do "Czary Ognia"

Wytwórnia Warner Bros. przedstawiła pierwszy oficjalny promocyjny plakat do filmu "Harry Potter i Czara Ognia". Na plakacie znajduje się Harry w stroju do quidditcha, podobnie jak przed pierwszym zadaniem w Turnieju Trójmagicznym. Na górze jest napis, który jest nieco zmodyfikowaną wersją tego, co powiedziała profesor Trelawney w "Czarze Ognia", w rozdziale 13 ("Szalonooki Moody").

W angielskiej wersji czytamy:
"You are preoccupied, my dear," she said mournfully to Harry. "My inner eye sees past your brave face to the troubled soul within. And I regret to say that your worries are not baseless. I see difficult times ahead for you, alas... most difficult... I fear the thing you dread will indeed come to pass... and perhaps sooner than you think..."

A w polskiej tak mamy to przetłumaczone:
"- Czymś się troskasz, mój drogi chłopcze - zajęczała do Harry'ego. - Moje wewnętrzne oko zagląda poprzez twą dzielną twarz do udręczonej duszy. I, niestety, muszę przyznać, że masz się czym niepokoić. Widzę przed tobą same trudności... same przeszkody, i to niemałe... obawiam się, że to, czego tak się boisz, naprawdę się stanie... i być może szybciej, niż myślisz..."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 07.05.2005, godz.11.05)MTV Movie Awards. Nominacje

Stacja MTV ogłosiła w środę, 4 maja, nominowanych do tegorocznej edycji nagród MTV Movie Awards. Najwięcej nominacji - aż po cztery - otrzymały filmy "Legenda telewizji" i "Wredne dziewczyny". 14-ta ceremonia wręczenia wyróżnień, którą poprowadzi Jimmy Fallon, odbędzie się 4 czerwca, w Shrine Auditorium w Los Angeles. Na antenie MTV program "2005 MTV Movie Awards" wyświetlony zostanie 9 czerwca.

W tym roku nominowanych ogłoszono także w dwóch nowych kategoriach - "Najlepiej odegrane przerażenie" oraz "Najlepsza gra video zrealizowana w oparciu o film".

I to właśnie w tej ostatniej kategorii został nominowany "Harry Potter i więzień Azkabanu" wyprodukowany przez firmę EA Games. W walce o nagrodę przyjdzie mu się zmierzyć z następującymi grami: Spider-Man 2 (Activision); Van Helsing (Vivendi Universal Games); Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (Vivendi Universal Games) oraz The Incredibles (THQ).

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 05.05.2005, godz.10.50)


Pierwsze spojrzenie na czwarty film HP

Na stronie CBBC Newsround pojawił się krótki wywiad z trzema głównymi gwiazdami filmu "Harry Potter i Czara Ognia" - Danielem Radcliffem, Emmą Watson i Rupertem Grintem.

Dan ujawnił co myśli o Harrym: "Jest on żałosny we wszystkich rzeczach dotyczących miłości. Jest bohaterem dla każdego, kto kiedykolwiek czuł się niezręcznie w kontaktach z dziewczyną."

Emma natomiast powiedziała:"Hermiona jest bardziej jak matka dla Harry'ego i poświęca mnóstwo czasu na martwienie się o niego. W tym filmie ma chłopaka, co dla Rona i Harry'ego jest pewnym zaskoczeniem. Zwłaszcza dla Rona, który właśnie zauważył, że Hermiona jest dziewczyną."

Rupert Grint wydawał się podekscytowany scenami akcji w tym filmie. Powiedział: "Turniej jest niesamowity - naprawdę niebezpieczny i ekscytujący."

(źródło: news.bbc.co.uk)
(wiad. z dnia 05.05.2005, godz.10.15)


Dan Radcliffe powróci w "Zakonie Feniksa"

W wywiadzie dla USA Today, Daniel Radcliffe potwierdził, że zagra Harry'ego Pottera w piątym filmie - "Harry Potter i Zakon Feniksa". Obraz ten będzie miał premierę w czerwcu 2007 roku, a prace nad nim rozpoczną się w styczniu roku przyszłego. Jak na razie, jest to pierwszy aktor, który potwierdził swój udział w piątej części serii o HP.

USA Today zapytało również Daniela o jego zamiary związane z VI tomem "Harry Potter and the Half-Blood Prince". Młody aktor powiedział: "Zamówiłem go, ale nie dostanę żadnego wcześniejszego egzemplarza czy czegoś innego. Nie chciałbym wcześniejszej książki. To przyjemność móc odkrywać ją razem z innymi."

W innym artykule w USA Today Radcliffe opowiedział także o "Czarze Ognia". Stwierdził, że bawiło go nurkowanie, pomijając niektóre pomniejsze wady tego zajęcia: "To naprawdę trochę kłuje w oczy, ale pomijając to, że można też mieć infekcję uszu, to było fantastyczne."

W innej scenie zjeżdżał z dachu do walki ze smokiem. "To był bardzo przyjemny spadek z wysokości 50 stóp" powiedział Daniel. "Zjeżdżałem na linie tak szybko, że mój umysł nie nadążał za moim ciałem, żeby pomyśleć 'Wow, spadam'. Dopiero po pierwszym razie to była ekstra zabawa. Ale na początku byłem strasznie przerażony."

O bardzo emocjonalnej scenie, w której Harry musiał się spotkać z panem Diggorym po śmierci Cedrika, Dan powiedział: "Musiałem wczuć się w emocje, jakich nigdy nie doświadczyłem, jakich większość ludzi nigdy nie odczuwała. Było to wymagające, ale wszystko poszło dobrze."

Dan ujawnił także, że scena śmierci Cedrika "nie jest okrutna ani widowiskowa. Nie ma w niej w ogóle krwi."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 04.05.2005, godz.12.50)


JK Rowling pomaga maltretowanym kobietom

JK Rowling podarowała parę swoich butów, które miała na jednej z premier filmu o HP, na szkocką wystawę zatytułowaną "104 pary butów". Wystawa ta ma na celu zwrócenie uwagi na przemoc w rodzinie.

Jo powiedziała: "Miałam je podczas jednej z premier Harry'ego Pottera. Lubię je bardzo, ale one mogą więcej zrobić dla setek potrzebujących pomocy kobiet niż dla jednej nerwowej, niezdecydowanej autorki."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 03.05.2005, godz.15.10)


Harry Potter uczy dzieci matematyki

Wyszedł obronną ręką ze spotkania z Voldemortem, uratował Kamień Filozoficzny, pokonał bazyliszka, bronił się przed setkami dementorów, uniknął ognia smoka i walczył z wieloma śmierciożercami, a teraz podjął ostateczne wyzwanie: spowodować, żeby matematyka stała się dobrą zabawą.

Oto przykłady zadań do nauki tego przedmiotu:

1. Ciotka Petunia, która ma 6 stóp wysokości podchodzi do płotu wysokiego na 4 stopy. O ile jest wyższa od tego płotu?

2. Harry potrzebuje pieniędzy. Dostał 5 funtów od Hagrida, 10 od Dumbledore'a, 0 od Dursley'ów i 156 od Hermiony. Ile ma razem pieniędzy?

3. Dudley uwielbia bekon i może go zjeść 5 funtów w ciągu godziny. Jak dużo potrafi go zjeść w czasie 5 godzin?

4. Nimbus 2000 Harry'ego przelatuje w ciągu godziny 60 mil. Ile mil mozna nim pokonać w ciągu 5 godzin?

5. Puszek, 3-głowy pies Hagrida, uwielbia myć zęby. W każdym pysku ma po 69 zębów. Ile wszystkich zębów musi umyć za każdym razem?

6. Norbert, smok Hagrida je, je, i je. Codziennie zjada 10 funtów jedzenia. Ile zjadł po 10 dniach?

7. W jednym z meczów quidditcha zawodnicy Gryffindoru zdobyli 15 punktów, a ich przeciwnicy z Hufflepuffu 165 punktów. W ostatniej sekundzie Harry złapał złoty znicz za 150 punktów. Jakim wynikiem zakończył się mecz?

8. Pani Norris wypełnia swoje obowiązki w Hogwarcie przez 17 godzin na dobę. Ile godzin przepracowuje w ciągu 4 dni?

9. Pociąg z Londynu do Hogwartu przebywa 150 mil i zajmuje mu to 3 godziny. Jaka jest przeciętna prędkość pociągu?

10. Harry i Hermiona mają po 4 stopy wysokości. Spotkali się z górskim trollem wysokim na 5 stóp. Hermiona stanęła na głowie Harry'ego. O ile są razem wyżsi od trolla?

11. Ciotka petunia spędza w kuchni 3 godziny dziennie. Ile godzin zajmują jej prace kuchenne w ciągu trzech tygodni?

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 02.05.2005, godz.12.05)


"Czara Ognia" w IMAX-ie

IMAX Corporation zapowiedział, że film "Harry Potter i Czara Ognia" zadebiutuje w kinach IMAX 18 listopada 2005, czyli w tym samym dniu, kiedy będzie miał premierę w normalnych kinach.

Trzeci film o Harrym Potterze - "Więzień Azkabanu" także był pokazywany w kinach IMAX i był jednym z najbardziej dochodowych obrazów.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 02.05.2005, godz.12.00)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2005. All rights reserved.