Powrót do strony "Archiwum newsów"

KWIECIEŃ 2005 - ARCHIWUM

Brazylijska scena w "Czarze Ognia"?

Brazylijska gazeta Folha de Săo Paulo zamieściła wywiad z capoeira master Ponciano Almeida na temat jego roli w kolejnym filmie o HP. Mówi on, że jedna ze scen z jego udziałem, to bójka w Hogwarcie.

"Nie chcę wzbudzać niepotrzebnych nadziei, ponieważ nie wiem czy oni pozostawią wszystko w ostatecznej wersji, ale to jest duża rola.", powiedział Almeida.

Wbrew jego komentarzom, gazeta pisze, że nie wygłasza on żadnej kwestii w filmie. Dla tych, którzy nie są obeznani z capoeirą, wyjaśniamy, że jest to połączenie brazylijskich walk ulicznych z afrykańskimi tańcami.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 29.04.2005, godz.10.05)


Amerykańska wersja audio VI tomu w lipcu

TLC donosi, że w amerykańskiej wersji audio "Księcia Półkrwi" głosu użyczy Jim Dale (ten sam, co w poprzednich pięciu tomach) i ukaże się ona w sprzedaży 16 lipca tego roku czyli w tym samym dniu, kiedy odbędzie się książkowa premiera VI tomu. Wydanie audio będzie 21-godzinne, a chętni będą mogli je kupić albo na 18-tu CD albo na 12 kasetach.

Dla porównania: amerykański "Zakon Feniksa" w wersji audio, który miał premierę 21 czerwca 2003 razem z wersją książkową, był 26-godzinny i został nagrany na 17 kasetach lub 23 CD. Random House wyprodukował 575 000 egzemplarzy tej książki w wersji audio, czyli 40-krotnie więcej niż przeciętne wydanie audio popularnych książek dla dzieci.

Bloomsbury, wydawca książek O Harrym Potterze w Wielkiej Brytanii, zakomunikował już wcześniej, że brytyjski "Half-Blood Prince" w wersji audio (głosu użyczy Stephen Fry) ukaże się w sprzedaży 25 sierpnia 2005.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 29.04.2005, godz.10.00)


Kenneth Branagh w nowym filmie

Kenneth Branagh, który odtworzył postać wspaniałego Gilderoy'a Lockharta w "Komnacie Tajemnic", zagra Franklina D. Roosevelta, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, w filmie "Warm Springs". Premiera tego obrazu odbędzie się w tą sobotę na kanale HBO.

W wywiadzie udzielonym w związku z tą premierą, Branagh zauważył, że dzieci najczęściej rozpoznają go jako Lockharta: "One są słodkie. Nie mają pojęcia kim jestem. Podchodzą i mówią: 'Jesteś tym od chochlików kornwalijskich'."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 28.04.2005, godz.11.10)


Alan Rickman mówi o Harrym Poterze

Alan Rickman, który gra profesora Snape'a w filmach o Harrym Potterze, właśnie skończył nagrywać w Kanadzie sceny do filmu Snow Cake. W wywiadzie dla The Sault Star, Rickman gawędził o filmach oraz o swoich doświadczeniach związanych z Harrym Potterem.

Rickman mówi, że jego młodzi fani rozpoznają go "tylko, jeśli jestem w czarnej peruce oraz w długim czarnym płaszczu, inaczej mnie nie znają. Ten ich sposób wpatrywania się wprawia mnie w zakłopotanie, ale jest to świetne."

"Uwielbiam patrzeć na ich twarze, kiedy odwiedzają nas na planie. I są to nie tylko dzieci, jest też mnóstwo dorosłych, wiernych fanów Harry'ego Pottera."

Rickman, który jest skromnym człowiekiem, dodał jeszcze, "To nie ja, to bohater, którego kochają, i wszyscy z tej całej galerii osób, którą stworzyła JK Rowling. W takim razie zakładajmy kostiumy i mówmy nasze kwestie."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 28.04.2005, godz.11.05)


Rupert Grint na "gorącej" liście

Rupert Grint, który odtwarza postać Rona Weasley'a w filmach o Harrym Potterze znalazł się na czwartym miejscu, opublikowanej w magazynie ElleGirl, listy "50 najgorętszych chłopców lata". Na dalszych pozycjach figuruje m.in. Orlando Bloom (#8), Usher (#41) i Jesse McCartney (#48).

W uzasadnieniu napisano: "Kochamy tego chłopca z 'Harry'ego Pottera'. Jest naszym ulubionym rudzielcem. Jego rola jako Rona Weasley'a jest bardziej czarująca niż ogromna broda Hagrida. Nie możemy czekać na jego pojawienie się w listopadowej "Czarze Ognia".

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 27.04.2005, godz.10.50)


Zamówienia w Amazon na HPiKP przekroczyły 700,000

Amazon.com ogłosiło, że zamówienia poprzez ich stronę na książkę "Harry Potter and the Half-Blood Prince" na dzień 31 marca 2005 przekroczyły 700 000 egzemplarzy.

Potwierdzają również, że będą dostarczać książkę amerykańskim i kanadyjskim klientom 16 lipca czyli dokładnie w dniu wydania VI tomu.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 27.04.2005, godz.10.45)


Figurki naszych ulubieńców

GENTLE GIANT LTD, firma, która zajmuje się produkcją mini-popiersi wielu telewizyjnych i filmowych bohaterów, wypuści na rynek w końcu tego roku mini-popiersie Harry'ego Pottera.

Po raz pierwszy pojawi się na rynku popiersie Syriusza Blacka. Najprawdopodobniej będzie ono w sprzedaży od listopada tego roku, a data ta ma oczywiście związek z premierą "Czary Ognia".

Natomiast w Kolekcji Noble znalazła się nowa figurka. Tym razem przedstawia ona postać domowego skrzata - Zgredka, który trzyma w ręce "skarpetkę wolności" podczas sceny na końcu II tomu.

(źródło: www.livejournal.com i www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 26.04.2005, godz.10.55)


Drogie sąsiedztwo z JK Rowling

Jeśli jakiś fan Harry'ego Pottera chciałby zostać sąsiadem twórczyni tej postaci - JK Rowling, to musiałby, według specjalistów od nieruchomości, za dom na jej ulicy zapłacić przeciętnie 4,272,188 funtów.

Autorka książek dla dzieci mieszka na Earls Terrace (Kensington, zachodni Londyn), najdroższej ulicy w Anglii i Walii według listy sporządzonej przez Mouseprice.com.

Londyńskie dzielnice Kensington i Chelsea mogą się pochwalić największą ilością najdroższych ulic, co zostało potwierdzone na liście, na której 31 ulic na 50 znajduje się właśnie na terenie tych dwóch obszarów w Londynie.

(źródło: money.guardian.co.uk)
(wiad. z dnia 26.04.2005, godz.10.50)


JKR na drugim miejscu wśród najbogatszych pisarzy Wielkiej Brytanii

Gazeta The Mirror donosi, że JK Rowling ze swoimi 42 milionami sprzedanych w Wielkiej Brytanii książek, jest na drugim miejscu wśród najbogatszych żyjących autorów w tym regionie. Najbogatszy, 77-letni D.G. Hessayon, sprzedał 45 milionów sztuk swoich książek na temat ogrodnictwa w ciągu ponad 50-ciu lat.

Twórczyni Harry'ego Pottera jest w czołówce światowej sprzedaży, ale jak zauważa Dave, on (D.G. Hessayon) ma 45% procentowy udział w rynku książek ogrodniczych, a ona tylko 17% na rynku książek dla dzieci.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 25.04.2005, godz.14.30)


JK Rowling wspiera stowarzyszenie związane ze stwardnieniem rozsianym

JK Rowling zaoferowała swoje poparcie dla nowo powstałego królewskiego stowarzyszenia, które ma pomagać w podnoszeniu świadomości ludzi na temat stwardnienia rozsianego oraz tego, jaki ta choroba ma wpływ na młodych opiekunów w rodzinach.

Rowling powiedziała: "Patrząc na cierpienie mojej mamy związane ze stwardnieniem rozsianym i na to, w jaki sposób ta choroba wpływała na jej życie, nie mogę sobie wyobrazić, jak by to wyglądało w moim przypadku, gdybym miała 12 lat i próbowała się opiekować nią i być może jeszcze swoim rodzeństwem. Jestem naprawdę zadowolona, że młodzi ludzie, którzy opiekują się osobami cierpiącymi na tę i inne choroby, mogą, dzięki stowarzyszeniu, otrzymać praktyczne porady i wsparcie."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 25.04.2005, godz.14.25)


Wkrótce trailer do "Czary Ognia"

Trailer do filmu "Harry Potter i Czara Ognia" będzie wyświetlany w kinach od 13 maja 2005, przy okazji filmu "Kicking and Screaming". Jego fragmenty pojawią się też w telewizji na kanale ABC, 7 maja, podczas premiery w tej stacji filmu "Komnata tajemnic" oraz całego programu związanego z najnowszym filmem o HP.

Jednak pełna wersja trailera nie będzie znana aż do 13 maja. Nie wiem czy również w polskich kinach zwiastun "Czary Ognia" zadebiutuje w tym samym dniu.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 22.04.2005, godz.07.50)


"Half-Blood Prince" w wersji audio

Według oficjalnej strony wydawnictwa Bloomsbury dotyczącej Harry'ego Pottera, VI tom na kasetach i CD zostanie wydany 25 sierpnia 2005. Oznacza to, że "Harry Potter and the Half-Blood Prince" w wersji audio ukaże się na rynku ponad miesiąc po wydaniu wersji książkowej.

Stephen Fry, który podkładał głos przy poprzednich pięciu tomach i teraz najprawdopodobniej użyczy go przy "Księciu Półkrwi", ale nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 21.04.2005, godz.18.05)


Klątwa Pottera

Zakończyły się 42. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii. Choć rynek atakują poruszające historie młodocianych obieżyświatów, to nad książkami dla dzieci wisi klątwa Harry'ego Pottera. Cwany mag wciąż hipnotyzuje czytelników.

Ale wkrótce w szranki z nim stanie seryjny zabójca - bohater "Korektora losów" Ferdinanda Albertazziego. Słynny autor młodzieżowych kryminałów w swoim najnowszym thrillerze opowiada historię pisarza, który staje się seryjnym zabójcą, aby zemścić się na edytorach i agentach literackich, którzy wycięli część jego powieści bez autoryzacji. Niebawem przekonamy się, czy bohater Albertazziego osiągnie choć część sukcesu Harry'ego Pottera.

Na targach pojawiły się też nowości literatury fantasy, m.in. "Stopy z gliny" Terry'ego Pratchetta i "Dwaj rycerze nocy" Marka Roberta. Utwory ciekawe, lecz nieustannie pozostające w cieniu Pottera, którego komercjalny sukces wciąż ciąży nad rynkiem książek. Bo w powietrzu wisi już szósty tom - "Harry Potter i Książę Półkrwi". W takiej atmosferze wydawcom więc ciężko będzie się przebić z nowymi trendami, które zdecydowanie odbiegałyby od hipnotyzujących powieści pani Rowling.

(źródło: www.gazeta.pl)
(wiad. z dnia 21.04.2005, godz.18.00)


John Williams nominowany

John Williams - kompozytor muzyki do filmów o HP otrzymał nominację do szóstej juz edycji corocznych Classical Brit Awards. Doceniono go za pracę przy filmach "Harry Potter i więzień Azkabanu" oraz "Terminal" z Tomem Hanksem.

Rozdanie nagród odbędzie się 25 maja 2005 roku w Royal Albert Hall w Londynie.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 20.04.2005, godz.19.05)


Nowa notka o "Czarze Ognia"

Poniższa notka o kręceniu Czary Ognia (a dokładniej o tej scenie) pochodzi z niemieckiego wydania magazynu "Bravo":

Podczas kręcenia nowego filmu o Harrym Potterze, Daniel musiał skakać z wysokości 5 metrów. Sam przyznaje: "Strasznie się bałem tej sceny".

Daniel Radcliffe bierze głęboki wdech, rozpędza się i skacze w dół z 5 metrowej skały - robi to już siódmy raz! Tym razem reżyser Mike Newell jest zaskoczony, gdyż Daniel jest wyraźnie dumny z tego, że nie musi tego robić kaskader. I w zasadzie czemu nie? "W tym filmie Harry zaczyna interesować się dziewczynami, więc chce im zaimponować", uśmiecha się Daniel.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 20.04.2005, godz.18.35)


Daniel Radcliffe nie dba o pieniądze

W artykule gazety The Scotsman mówiącym o problemach dziecięcych aktorów, jakie mają ze swoimi rodzicami i gorączkowym stylem życia, został wymieniony również Daniel Radcliffe - gwiazda filmów o HP:

Gwarancja, że rodzice zrozumieją potrzeby swoich dzieci, bardzo leży na sercu Chrisowi Columbusowi, reżyserowi filmu "Harry Potter i kamień filozoficzny". Widział on już poprzednio rodzinne sprzeczki na wielką skalę, w które był uwikłany Macaulay Culkin i jego rodzice, na planie filmu "Kevin sam w domu".

"Chciałem mieć pewność, że rodzice będą okay" powiedział na temat filmów o HP. "W przypadku Daniela Radcliffe'a, który gra główną rolę, nie moglibyście znaleźć dwoje bardziej pomocnych rodziców niż jego. Moje podstawowe pytanie do nich brzmiało, czy jeśli dziecko powie "Chcę przestać grać!", to pozwolicie mu na to? Culkin był w takiej sytuacji, że rodzice wywierali na niego presję, aby nagrywał film za filmem. Nie byłem nigdy pewien czy on chciał robić te filmy dla własnej przyjemności - wydawało się, że traktuje to jak zawód."

Odpowiedzialne podejście do kwestii pieniędzy ma Daniel Radcliffe - filmowy Harry Potter. Pomimo dotychczasowych zarobków szacowanych na minimum 10 milionów funtów, mówi: "Nie wiem ile mam pieniędzy i nie potrzebuję tego wiedzieć, ponieważ jestem tylko dzieckiem."

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 18.04.2005, godz.13.30)


Książka papieża "Pamięć i tożsamość" bestsellerm wczechczasów w Polsce

Ostatnia książka papieża Jana Pawła II stała się w Polsce bestsellerem wszechczasów, spychając na miejsce drugie poprzedniego rekordzistę czyli V tom HP - "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Początkowy nakład papieskiej piątej i ostatniej książki "Pamięć i tożsamość" wynoszący 600 000 egzemplarzy został wyprzedany i wydawca Znak zamówił dodatkowe 500 000 sztuk.

Andrzej Rostocki, który monitoruje dla gazety Rzeczpospolita rynek książek w Polsce powiedział The Associated Press:

"To jest absolutny bestseller wszechczasów w Polsce. Spodziewam się, że sprzedaż może przekroczyć 1.5 miliona egzemplarzy".

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tylko początkowy nakład, to książka papieża pobiła piątą część popularnej serii o Harrym Potterze , która została sprzedana w 460 000 egzemplarzy, a także "Kod Leonarda da Vinci" zajmujący trzecie miejsce z 450 000 sprzedanych sztuk.

(źródło: www.canada.com)
(wiad. z dnia 17.04.2005, godz.10.10)


Ron Weasley Jedną z Największych Filmowych Postaci Drugoplanowych

The Knight News, gazeta redagowana przez studentów Queens College w Nowym Jorku przedstawiła swoją listę największych filmowych postaci drugoplanowych. Czytamy:

"...dobry bohater drugoplanowy może przyczynić się do podniesienia jakości filmu. My, jednakże, zdecydowaliśmy się na oddanie hołdu mniej znanym aktorom wcielającym się w role, które odcisnęły niezatarte piętno w historii kina...".

Na liście 100 postaci, Ron Weasley znalazł się na miejscu 37:

"37. *Ron Weasley (Rupert Grint)- filmy o Harrym Potterze. Dlaczego on? Ponieważ ciągle żyje w cieniu Harry'ego. Ale nie obawiajcie się o Rona, czytamy V tom i jego dzień nadchodzi."

(źródło: www.rupertgrint.net)
(wiad. z dnia 15.04.2005, godz.16.50)


W grze HPiCO postaci będą podobne do aktorów

Firma Electronic Arts i wytwórnia Warner Bros. potwierdziły wczoraj, że gra "Harry Potter i Czara Ognia" istotnie zostanie wyprodukowana i ukaże się na rynku 15 listopada tego roku, czyli trzy dni przed planowaną premierą filmu pod tym samym tytułem.

Gra będzie się różnić od trzech poprzednich (również stworzonych przez firmę EA) tym, że postaci z gry będą podobne do aktorów z filmu. W "Więźniu Azkabanu" Harry, Ron i Hermiona wyglądali podobnie jak główni aktorzy: Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson, ale twórcy gry pozostawili sobie wiele swobody podczas kreowania ich wyglądu.

Gra zostanie stworzona na różne platformy: PS2, Xbox'a, GameCube, GBA, Nintendo DS, PSP, a także na PC.

Fabuła będzie oparta na książce HPiCO, w związku z tym zobaczymy Harry'ego jako jednego z czterech uczestników Turnieju Trójmagicznego. Każdy z nich musi podczas zadań pokonać smoka, uwolnić przyjaciela, który znajduje się w głębinach zimnego jeziora, a na koniec przejść przez ogromny, niebezpieczny labirynt. Gracze doświadczą wszystkich dreszczy emocji począwszy od udziału w Mistrzostwach Świata w Quidditchu, a skończywszy na wstrzymującej dech w piersiach walce z Lordem Voldemortem.

Gracze będą mogli się wcielić nie tylko w postać Harry'ego, ale do wyboru będzie również Ron lub Hermiona.

Będzie można zauważyć dwie nowe właściwości gry. Podczas rzucania czarów, gracze jako kontrolujący ruchami różdżki będą mogli 'poczuć magię'. Pojawi się także tryb współpracy dla kilku osób, który pozwoli na łączenie ich zaklęć i mocy.

(źródło: www.veritaserum.com i www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 13.04.2005, godz.11.20)


Ogromne przedsięwzięcie Amazon

Forbes.com przynosi nam opowieść o tym, jak Amazon.com, największa światowa sieć sprzedaży online, poradzi sobie z ogromną ilością egzemplarzy książki "Książę Półkrwi", które musi dostarczyć fanom w całym kraju w dniu jej ukazania się czyli 16 lipca tego roku. Na niekorzyść Amazon działa fakt, że w porównaniu z księgarniami takimi jak Barnes & Noble i Borders, które możesz odwiedzić kiedy ukaże się VI tom, Amazon nie może dostarczyć książki o północy, czyli w chwili jej oficjalnego ukazania się na rynku.

Zamówienia na "Zakon Feniksa" w 2003 roku w Amazon wyniosły 789 000 egzemplarzy, a teraz spodziewają się w tym czasie jeszcze większej partii zamówień. Firma prawdopodobnie będzie musiała stworzyć podobny - a nawet bardziej kompleksowy - system pakowania i wysyłania książek jak w przypadku Feniksa:

Pięć amerykańskich hurtowni Amazon załatwiało 250 zamówień Pottera na minutę i w każdej z nich był zespół, który nie zajmował się niczym innym jak tylko realizowaniem tych zamówień. Te zespoły pracowały w zabezpieczonym obszarze chronionym przez wysoką na 8 stóp barierę z siatki, którą mogli przekroczyć tylko pracownicy hurtowni ze specjalnym identyfikatorem. To wszystko było pod ścisłym nadzorem ochroniarzy przez 24 godziny na dobę.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 12.04.2005, godz.11.05)


Devon Murray mówi o "Czarze Ognia"

W wywiadzie dla The Sunday Mail Devon Murrary (Seamus Finnigan) powiedział trochę o tym, czego możemy oczekiwać po filmie "Harry Potter i Czara Ognia":

Po pierwsze, powiedział, możemy spodziewać się tego, że wszyscy są starsi, mądrzejsi i bardziej opanowani.... "Jest to kolejny rok w Hogwarcie i wszyscy uczniowie stają się starsi i bardziej dojrzali." mówi Devon. "Szukają możliwości robienia większej ilości psot i to wszystko. Starają się robić wiecej szalonych rzeczy."

Z artykułu możemy dowiedzieć się także, że ulubioną przez Devona częścią filmu jest Turniej Trójmagiczny:

"To jest wspaniałe, kiedy inne szkoły przybywają do Hogwartu." - powiedział młody aktor. A co jest najlepsze? "Mnóstwo miłych dziewczyn."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 12.04.2005, godz.11.00)


Robbie Coltrane mówi nieco więcej o "Zakonie Feniksa"

Robbie Coltrane (Hagrid) powiedział w wywiadzie dla The Sunday Times:

“No cóż, stworzenie jednego filmu o HP zajmuje 9 miesięcy. Nie ma tam wielu innych rzeczy do zrobienia. Nie można powiedzieć ludziom, żeby odłożyli swój film, dopóki Ty nie będziesz gotowy we wrześniu, bo nie pracuje się w ten sposób.

“Mam na myśli to, że gram, ale to są tylko trzy tygodnie. Zobaczymy, co się stanie teraz, kiedy skończyłem kręcić filmy o HP. Podpisałem się pod czterema i je teraz już wszystkie zrobiłem. Te sprawy nie są jakąś wielką tajemnicą.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 11.04.2005, godz.13.30)


Harry Potter i Książę Półkrwi najlepszy

J.K. Rowling uznała książkę Harry Potter i Książę Półkrwi za najlepszą część serii.

Pisarka już kończy swą szóstą powieść. I jak mówi, jest z niej bardzo zadowolona. Zaznacza, że jej dobrego samopoczucia i wysokiej oceny powieści nie zmienią negatywne głosy, które zapewne pojawią się po publikacji. J.K. Rowling wierzy bowiem, że w pierwszej kolejności dbać trzeba zrobić wszystko, by sprostać własnym aspiracjom, a dopiero później starać się zaspokoić cudze oczekiwania.

Autorka już cieszy się myślą o wakacjach, jakie sobie zrobi przed pracą nad ostatnią częścią powieściowej serii. Chociaż wie, że palce będą ją świerzbiły i będzie chciała sięgnąć po pióro, jest przekonana, że przez kilka miesięcy nie napisze niczego.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 10.04.2005, godz.13.50)


Rekordowy nakład "Księcia Półkrwi" w Kanadzie

Raincoast Books, kanadyjski wydawca książek o Harrym Potterze, ogłosił, że wstępny nakład "Harry Potter and the Half-Blood Prince" zostanie wydrukowany w 1 200 000 egzemplarzy.

Oznacza to wzrost o 200 tysięcy w porównaniu z milionowym początkowym nakładem "Zakonu Feniksa" w 2003 roku.

Tymczasem Scholastic, amerykański wydawca HP, juz wcześniej ogłosił, że w USA wstępny nakład "Księcia Półkrwi" wyniesie 10.8 miliona sztuk.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 09.04.2005, godz.15.10)


Coltrane Hagridem w HPiZF?

Aktor Robbie Coltrane (Hagrid w filmach o Harrym Potterze) zapytany przez magazyn The Herald o ewentualną kontynuację pracy w 5 części filmu powiedział: "Jest to sprawa otwarta do negocjacji. Obecnie moja odpowiedź to: 'Nie wiem'."

Uchylił się od kolejnych komentarzy dotyczących jego roli w przyszłości, zamiast tego wychwalał film "Czara Ognia", chociaż przyznał, że fabuła jest bardzo skomplikowana.

To właśnie sama JK Rowling miała decydujący wpływ na obsadzenie Coltrane'a, co wyjawiła podczas Światowego Dnia Książki w marcu 2004:

Czy konsultowano z Tobą wybór aktorów do filmu?
Tak, Chris Columbus, reżyser pierwszego filmu zapytał mnie czy mam kogoś konkretnego na myśli, a ja powiedziałam na jednym wydechu 'RobbieColtranejakoHagrid'.

(źródło: www.veritaserum.com/news-polish)
(wiad. z dnia 09.04.2005, godz.15.05)


Stany Zjednoczone przygotowane do premiery Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi

Amerykański wydawca Harry’ego Pottera – Scholastic Inc. – ogłosił, że pierwszy nakład nowej części przygód młodego czarodzieja, Harry Potter i Książę Półkrwi, wyniósł blisko 11 milionów egzemplarzy. Jest to pierwszy tak wielki nakład książkowy w tym kraju.

Poprzedni rekord należał do... wcześniejszej części serii, Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa. Nakład tej książki J.K. Rowling wyniósł wówczas 8, 5 miliona egzemplarzy.

Barbara Marcus, prezes Scholastic Children Books, powiedziała, że wydawnictwo czujnie śledziło doniesienia o poziomie zamówień na książkę. Po raz kolejny okazało się, że liczba zamówień jest fenomenalna.

Harry Potter i Książę Półkrwi znajduje się na szczycie list bestsellerów Amazona i Barnes&Noble od czasu, kiedy data jego wydania została ogłoszona w grudniu ubiegłego roku.

Wydawnictwo – aby nikt nie przegapił pojawienia się książki – przewidziało dużą akcję reklamową: plakaty promocyjne na Times Square, reklamy w samolotach Continental Airlines i American Airlines, puzzle z Harrym Potterem w „The New York Times”.

Księgarnie już się przygotowują do tradycyjnej, odbywającej się o północy premiery powieści i towarzyszących jej wydarzeń. Na całym świecie sprzedaż serii, którą przetłumaczono na 62 języki, osiągnęła poziom 250 milionów egzemplarzy.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 09.04.2005, godz.15.00)


JK Rowling w pierwszej dziesiątce najbogatszych kobiet w UK

Autorka książek o Harrym Potterze, ze swoją fortuną szacowaną na około 500 millionów funtów (941 millionów dolarów), zajęła 96 miejsce na tegorocznej liście Sunday Timesa, która prezentuje najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii.

Według listy, JK Rowling jest dziewiąta wśród najbogatszych kobiet w UK. Dla porównania, królowa Elżbieta II znalazła się na 180-tym miejscu Listy Najbogatszych Brytyjczyków z majątkiem wycenionym na 270 millionów Ł (508 millionów $).

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 09.04.2005, godz.14.55)


50 biletów na Hogwart Express

Fani Harry'ego Pottera będą mieli szansę zdobyć bilety na Hogwart Express.

Organizacja "Harry Potter Fan Trips" przygotowała specjalnie dla fanów czarodzieja 50 biletów na Hogwart Express. Wycieczka oryginalnym pociągiem użytym w filmach o Harrym Potterze rozpocznie się 1 sierpnia 2005 roku.

Hogwart Express wyruszy z Oxfordu przez Lake District do Carlisle i z powrotem. Cała podróż ma trwać około 12 godzin. Bilet kosztuje 106 funtów.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 01.04.2005, godz.19.00)


J.K. Rowling zaprzecza, że buduje pałac

Plotki, mówiące, że autorka bestesellerowych powieści o Harrym Potterze ma zamiar zbudować ogromny pałac, pojawiły się, gdy J.K. Rowling kupiła w Edynburgu dom sąsiadujący z jej rezydencją. Pisarka złożyła również wniosek o pozwolenie na połączenie obu budynków.

Rowling jest zaskoczona plotkami na temat swego nowego domu. Zaprzecza, jakoby miała zamiar powiększyć budynek tak, by było w nim 15 sypialni.

Rzeczywiście przymierzam się do przeróbek w naszym domu, ale nie zamierzamy otwierać w nim hotelu i zadowolimy się znacznie mniejszą liczbą sypialni. Jeżeli podzielicie 15 przez 3 to znajdziecie się znacznie bliżej prawdziwych rozmiarów naszego domu”. Tak zamieszanie wokół własnej osoby skomentowała pisarka.

W odpowiedzi na pojawiające się nieustannie nieprawdziwe doniesienia na temat swojej osoby, Rowling – na stronie internetowej – stworzyła specjalne działy dla takich informacji: „toksyczne”, „czyste odpady”, „spleśniałe”, „lekko cuchnące”, „przetworzone”.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 01.04.2005, godz.18.55)


Harry Potter przynosi szczęście

Bloomsbury, brytyjski wydawca przygód Harry’ego Pottera, oczekuje w tym roku jeszcze większych zysków.

Nietrudno domyślić się, że przyczyną wzrostu dochodów ma być publikacja najnowszej powieści o młodym czarodzieju, Harry Potter i Książę Półkrwi, która ukaże się 16 lipca. Szacuje się, że zysk wyniesie przynajmniej 20 milionów funtów (w zeszłym roku zysk wyniósł ponad 16 milionów funtów).

Do momentu swojego debiutu powieściowego i wydania kolejnych książek o Harrym Potterze żyła bardzo skromnie, właściwie bez pieniędzy, mieszkała w malutkim mieszkaniu i utrzymywała się z zasiłku rodzinnego. Co dzień wychodziła do pobliskiej kawiarni, by tam ogrzać się. Tam też opisywała kolejne przygody zielonookiego Harry’ego.

J.K. Rowling jest obecnie najbogatszą kobietą na Wyspach Brytyjskich, której majątek jest większy nawet od majątku królowej.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 01.04.2005, godz.18.50)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2005. All rights reserved.