Powrót do strony "Archiwum newsów"

LUTY 2005 - ARCHIWUM

Prawdopodobnie Julie Walters powróci w "Zakonie Feniksa"

Julie Walters grająca panią Weasley pojawiła się razem z Willem Smithem w brytyjskim telewizyjnym show "Parkinson".

Podczas rozmowy aktorka stwierdziła, że chociaż jej rola została wycięta z "Czary Ognia", to jest prawdopodobne, że mama Rona powróci w filmie "Harry Potter i Zakon Feniksa". Dodała także, że uwielbia rolę pani Weasley i bardzo by chciała zagrać w następnych obrazach o HP.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 27.02.2005, godz.10.20)


Brytyjskie legendy filmowe

Ponad 2000 osób wzięło udział w głosowaniu dla Sky TV na brytyjską legendę ekranu w związku ze zbliżającą się uroczystością wręczenia Oskarów.

Pierwsze miejsce wśród aktorów zajął Sean Connery, pamiętny James Bond.

Natomiast na czele kobiet znalazła się Judi Dench. Wśród 10 pierwszych wyróżnionych aktorek są aż trzy, które zagrały w filmach o Harrym Potterze: Julie Walters (miejsce drugie) czyli pani Weasley, Maggie Smith odtwarzająca postać profesor McGonagall (miejsce szóste) i "last but not least" Emma Thompson (profesor Trelawney).

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 25.02.2005, godz.09.50)


Aktorzy z HP pomagają ofiarom tsunami

Daniel Radcliffe i Emma Thompson (profesor Trelawney) pomagają w odbudowywaniu Sri Lanki, zniszczonej w grudniu zeszłego roku przez fale tsunami, które pochłonęły także ponad 200 tysięcy ofiar ludzkich. Dan oddał na aukcję t-shirt z pierwszego filmu o HP ze swoim autografem, natomiast Emma Thompson ofiarowała swoją suknię wieczorową.

Również aktorka Dawn French, grająca w filmach o HP Grubą Damę wykorzystała swój komiczny talent aby pomóc ofiarom tsunami. Wystąpiła w absurdalnej parodii aktorki Catheriny Zeta-Jones doprowadzając publiczność do ataków histerycznego śmiechu.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 25.02.2005, godz.09.30)


Emma Watson nagrodzona

Emma Watson została nazwana "Najlepszą aktorką drugoplanową" w AOL Moviefone Awards za jej rolę jako Hermiona Granger w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu".

Emma powiedziała: "Jestem w szoku po wygraniu tej nagrody w tak prestiżowym konkursie. Jestem podekscytowana tym i bardzo zadowolona. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali. To naprawdę ma dla mnie wielkie znaczenie."

Emma już po raz drugi otrzymała tę nagrodę, pierwszy raz w 2003 roku.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 23.02.2005, godz.10.00)


Książki o HP najbardziej polecane rodzicom

Jeśli sądziłeś, że dzieci obecnie bardziej zajmują się oglądaniem telewizji lub siedzeniem przy komputerze niż czytaniem książek, to myliłeś się! Najnowsze badania pokazują, że rzeczywistość jest raczej inna.

Według "The Telegraph", badania zlecone przez Tesco sugerują, że brytyjskie dzieci przeciętnie czytają dla przyjemności 6 godzin w tygodniu co daje 13 dni w roku i cieszą ich książki takich autorów jak J.K. Rowling, Mark Haddon, Philip Pullman i Lemony Snicket.

2,600 rodziców zostało zapytanych o czytelnicze przyzwyczajenia swoich dzieci i okazało się, że 40% rodziców uważa, że ich dzieci czytają więcej niż oni sami, kiedy byli w ich wieku (spędzali przeciętnie z nosem w książce 3 i 1/2 godziny w tygodniu czyli 8 dni w roku).

"W przeciwieństwie do powszechnego mniemania, dzieci czytają więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Dużo większa niż obsesja na punkcie telewizji czy gier komputerowych jest miłość do książek, wspanialsza niż kiedykolwiek wcześniej, co pokazały nasze badania. Dzieci stają się literackimi krytykami dla swoich mam i tatusiów." - powiedziała Caroline Ridding, która zajmuje się wyborem książek sprzedawanych w sieci Tesco.

Najbardziej popularne książki polecane przez dzieci swoim rodzicom:
1. Harry Potter (tomy 1-5), J.K. Rowling; 2. Seria o Adrianie Mole'u, Sue Townsend; 3. "The Curious Incident of the Dog in the Night Time", Mark Haddon; 4. His Dark Materials (1-4), Philip Pullman; 5. Holes, Louis Sachar; 6. Seria niefortunnych zdarzeń (1-11), Lemony Snicket; 7. Sophie's World, Jostein Gaarder; 8. How I Live Now, Meg Rosoff; 9. Junk, Melvin Burges; 10. The Scarecrow and His Servant, Philip Pullman.

Najbardziej popularne książki polecane przez rodziców swoim dzieciom:
1. The Lion, the Witch and the Wardrobe, C.S. Lewis; 2. Hobbit, J.R.R. Tolkien; 3. The Borrowers, Mary Norton; 4. Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien; 5. Alicja w krainie czarów, Lewis Carroll; 6. Charlie and the Chocolate Factory, Roald Dahl; 7. Seria Famous Five, Enid Blyton; 8. Black Beauty, Anna Sewell; 9. Seria Mallory Towers, Enid Blyton; 10. Heidi, Joanna Spryi.

(źródło: netindia123.com)
(wiad. z dnia 22.02.2005, godz.10.50)


Problemy z adaptacją książek

Variety przeprowadziło wywiad z producentem Davidem Heymanem na temat adaptacji książki na scenariusz filmowy:

"Wiedza Jo na temat magicznego świata jest o wiele większa od tej opisywanej w książkach. Ma ona niezliczoną liczbę notatników o swoim wymyślonym świecie. Jest naszym przewodnikiem. Dzięki niej nie usuniemy z filmu postaci, która może mieć wpływ na przebieg fabuły."

(źródło: www.veritaserum.com/news-polish)
(wiad. z dnia 21.02.2005, godz.10.40)


Kilka informacji o filmach HP

"The Internet Movie Database" (Internetowa Baza Danych Filmów) uaktualniło swoją stronę dotyczącą "Czary Ognia". Informują, że główne filmowanie scen "Czary Ognia" rozpoczęło się latem ubiegłego roku a zakończy się 18 marca br. Filmowanie metodą niebieskiego ekranu miało miejsce od marca do maja 2004 roku.

Pomimo niesłychanych środków bezpieczeństwa jakie otacza plan zdjęciowy filmu "Czara Ognia" - angielska strona HP4U.co.uk miała to szczęście aby zakraść się na plan i zrobić kilka zdjęć. Napisali również raport, który daje nam jako takie pojęcie na temat tego co się dzieje na planie:
"Obecnie kręcona scena to scena nagrywana w nocy, podczas której Hagrid pokazuje Harremu smoki przed jego "Pierwszym Zadaniem". Jest ona filmowana w Parku Black, który wcześniej służył jako miejsce położenia Chaty Hagrida w pierwszych dwóch częściach filmu. Większość filmowanych scen odbywa się w godzinach od 15:00 do 4:00 rano. Godziny pracy oraz ochrona planu sprawiają, że prawie niemożliwe jest zrobienie zdjęcia podczas faktycznego kręcenia sceny. Jest smok - rekwizyt (tak samo jak był Hardodziob), którego używają podczas kręcenia, ale który później będzie zastąpiony komputerowo. HP4U zauważyło, że ta scena kosztowała Warner Bros. prawie 3 milliony dolarów."

Rozpoczęło się kręcenie filmu Zakon Feniksa. Są to na razie prace w studio a nie prawdziwe filmowanie scen.

(źródło: www.veritaserum.com/news-polish)
(wiad. z dnia 21.02.2005, godz.10.25)


Richard Griffiths zwycięzcą Olivier Theatre Award

Aktor Richard Griffiths (wuj Vernon Dursley) zdobył Laurence Olivier Theatre Award dla Najlepszego Aktora za swoją kreację Hectora w sztuce "The History Boys."

Został on nominowany do tej bardzo prestiżowej nagrody za swoją pracę w teatrze razem z innym aktorem z filmów o Harrym Potterze - Sir Michaelem Gambonem (Albus Dumbledore).

To jest już trzecia teatralna nagroda dla Mr. Griffithsa za graną przez niego postać, kilka tygodni temu otrzymał Critics' Circle Award.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 21.02.2005, godz.09.50)


Gratka dla fanów Harry'ego Pottera

Nazwiska członków ekipy technicznej filmu "Harry Potter i Czara Ognia" znajdą się na nagrobkach w jednej z kluczowych scen.

Według brytyjskiej gazety "The Sun", nazwiska techników znajdą się na nagrobkach na cmentarzu, na którym rozgrywa się walka Harry'ego i Voldemorta.

Wynajęci przez producentów prawnicy obawiali się, że wymyślone nazwiska mogą być identyczne z nazwiskami żyjących osób, z czego mogłyby wyniknąć nieoczekiwane problemy, więc zaproponowali, aby na nagrobkach umieścić nazwiska członków ekipy produkcyjnej.

"Dla nas to tylko dobry dowcip i okazja, aby w dosyć nietypowy sposób zaistnieć w filmie" - mówi członek ekipy technicznej. Film na podstawie czwartej powieści JK Rowling wejdzie na ekrany kin w listopadzie tego roku.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 19.02.2005, godz.14.35)


Harry Potter doceniony za efekty specjalne

Zwycięzcą Visual Effects Society Awards okazała się produkcja "Harry Potter i więzień Azkabanu".

Laury za najlepsze efekty specjalne odebrali pracownicy studia Industrial Light and Magic's - Roger Guyett i Tim Burke. Filmowa adaptacja trzeciego tomu przygód małego czarodzieja autorstwa J.K. Rowling zdobyła także wyróżnienie VES za najlepszą postać animowaną (Hipogryf).

Laury dla najlepszego pojedynczego ujęcia z wykorzystaniem efektów specjalnych przyznano produkcji katastroficznej "Pojutrze", za scenę wielkiej fali zalewającej Manhattan. Nagrodę przyjęła Karen Goulekas.

Visual Effects Society Awards zostały przyznane w ubiegłą środę w Hollywood Palladium.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 19.02.2005, godz.14.30)


Blog Jamiego Wayletta

złamana ręka JamiegoJamie Waylett, który w filmach o Harrym Potterze gra Vincenta Crabbe'a uaktualnił swój blog:
"Witam wszystkich
Jakie miałem wspaniałe Walentynki.... mnóstwo kartek i emaili z życzeniami dobrego dnia......
Miałem miły, odprężający dzień.......
Wieczorem poszedłem na rower z moim przyjacielem Johnem.....
Mój rower się przewrócił.......
A ja złamałem rękę w nadgarstku........
John powiedział, że nikogo nie było w pobliżu, kiedy upadłem......, ale ja jestem pewien, że zostałem popchnięty..... I założę się, że to był jeden z przyjaciół Harry'ego albo Rona :-)
To mój lewy nadgarstek.......Więc nadal muszę normalnie pracować w szkole :-("


(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 19.02.2005, godz.14.15)


JK Rowling i przemoc domowa

Joanne K. Rowling sfinansowała produkcję filmu o przemocy domowej, który bardzo przypominał jej o własnych przykrych doświadczeniach małżeńskich.

Autorka cyklu bestsellerowych powieści o Harrym Potterze zainwestowała w produkcję 15-minutowego filmu "Friday Night Shift", ktory opowiada historię młodej matki żyjącej w związku z brutalnym mężczyzną. Rowling, która obecnie jest szczęśliwą żoną szkockiego lekarza Neila Murraya, ma za sobą małżeństwo z porywczym portugalskim dziennikarzem Jorge Arantesem, który przyznał kiedyś, że uderzył ją podczas kłótni w miejscu publicznym.

"Usłyszałem radiowy wywiad z JK Rowling, która powiedziała, że chętnie wspiera projekty poruszające problemy kobiet, więc wysłaliśmy do niej list opisujący nasz film i otrzymaliśmy od niej część funduszy. To była ogromna pomoc" - mówi producent filmu David Newbourn.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 19.02.2005, godz.14.10)


Harry Potter bierze się za naukę

Daniel Radcliffe nie pojawił się na sobotniej (12 lutego) uroczystości rozdania nagród BAFTA, ponieważ ciężko pracuje przygotowując się do szkolnych egzaminów.

15-letni gwiazdor filmów o Harrym Potterze postanowił zrezygnować z udziału w ceremonii, aby skupić się na nauce.

Emma Watson, która najwyraźniej nie ma problemów z nauką i znalazła czas na przyjazd do Londynu, nie ukrywała prawdziwych powodów nieobecności kolegi.

Daniel nie mógł tu przyjechać, ponieważ nareszcie zrozumiał, co jest naprawdę ważne i zaczął się uczyć, powiedziała.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 19.02.2005, godz.14.05)


Walentynkowy prezent?

W bułgarskim mieście Shumen policja złapała 10-letnią dziewczynkę, która ukradła z jednej z księgarń światowy bestseller JK Rowling "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Dziewczynka wyjaśniła, że chciała dać tę książkę swojemu chłopakowi jako prezent walentynkowy.

Później okazało się jednak, że mała złodziejka miała pieniądze, aby zapłacić za V tom HP bez uciekania się do kradzieży.

Możemy się tylko zastanawiać co ją bardziej zaślepiło - miłość do swojego chłopaka czy do Harry'ego Pottera?

(źródło: www.novinite.com)
(wiad. z dnia 14.02.2005, godz.15.35)


Rozmaitości o Harrym Potterze

Według kanału telewizyjnego BBC, 8.4 milliona ludzi oglądało film Harry Potter i Kamień Filozoficzny emitowany w Wigilię Bożego Narodzenia. Tylko jeden film (Shrek) przyciągnął do telewizorów większą liczbę widzów podczas przerwy świątecznej w Wielkiej Brytanii.

Według The Independent Harry Potter i Zakon Feniksa jest najczęściej wypożyczaną z biblioteki książką ostatnimi czasy w porównaniu z innymi książkami.

Harry Potter osiągnął najwyższy skok na liście najczęściej wyszukiwanych wyrażeń w Internecie według Lycos 50 przesuwając się z pozycji 50 na pozycję 10. Wzrost zainteresowania Harrym Potterem tłumaczone jest ostatnimi oszustwami internetowymi dotyczącymi 6 części książki Książę Półkrwi.

Firma Amazon ogłosiła, że otrzymała ponad 100.000 zamówień na kupno książki Harry Potter i Książę Półkrwi. Dziecięca* edycja książki zajmuje pierwsze miejsce od czasu ogłoszenia daty wydania, wersja dla dorosłych* obecnie zajmuje 5 pozycję w rankingu Amazon.
Dla przykładu, angielska wersja Zakonu Feniksa została zamówiona w przedsprzedaży w ilości 420.000 sztuk przed wydaniem książki.
----------------
* Dziecięca wersja książki różni się od edycji dla dorosłych tylko okładką. Dorośli anglojęzyczni czytelnicy Harrego Pottera zwrócili się kiedyś z prośbą do wydawcy o wersję książki z okładką bardziej "stosowną" dla wyrośniętych miłośników przygód młodego czarodzieja.

(źródło: www.veritaserum.com/news-polish)
(wiad. z dnia 14.02.2005, godz.14.55)


Nagrody BAFTA rozdane

"Aviator" Martina Scorsese zdobył w sobotę cztery nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, w tym nagrodę dla najlepszego filmu.

Najlepszym aktorem uznany został Jamie Foxx za rolę czarnoskórego ociemniałego piosenkarza Ray'a Charlesa w biograficznym filmie "Ray". Brytyjski aktor Clive Owen zdobył nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie "Bliżej". Nagrodę za najlepszy film zagraniczny odebrały "Dzienniki motocyklowe".

Nasz faworyt "Harry Potter i więzień Azkabanu" został wybrany Orange Film of the Year czyli otrzymał nagrodę publiczności.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 14.02.2005, godz.13.55)


Rowling idzie na bój z Armią Amerykańską

Adwokaci Joanne K. Rowling, autorki książek o Harrym Potterze, zapowiadają walkę z Armią Amerykańską za rozpowszechnianie pisma, w którym przedstawieni są bohaterowie uderzająco podobni do bohaterów jej książek i filmów nakręconych na ich podstawie.

Trwa dochodzenie, czy publikacja rozpowszechniana przez armię wśród żołnierzy, rzeczywiście narusza prawa autorskie.

Pismo to zawiera rysunkowe postacie, które mają imiona i nazwiska uderzająco podobne do bohaterów książek Rowling. Główny bohater, Topper, to chłopiec - czarodziej, który uczęszcza do szkoły magii, zwanej Mogmart. Inne osoby, to: profesor Rumbledoore, McDonagal i Snappy oraz panna Ranger.

Autorka zaciekle broni swoich praw autorskich. Ostatnio pisarka ostrzegała przed oszustami internetowymi, którzy usiłują wyłudzać informacje o kartach kredytowych, oferując sprzedaż najnowszej szóstej, jeszcze nieopublikowanej książki o Harrym Potterze w wersji elektronicznej.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 14.02.2005, godz.13.50)


"Harry Potter" faworytem Saturnów

Film "Harry Potter i więzień Azkabanu" zdobył najwięcej nominacji do Saturn Awards.

W tym roku wyróżnienia przyznawane dla najlepszych obrazów science-fiction, fantasy i horrorów zostaną wręczone po raz 31.

Trzecia część przygód Harry'ego Pottera zdobyła aż dziewięć nominacji, w tym dla najlepszej produkcji i za najlepszą reżyserię (Alfonso Cuaron) oraz scenariusz (Steve Kloves). Po siedem nominacji otrzymały obrazy "Kill Bill Vol. 2" i "Spider-Man 2".

Wśród produkcji nominowanych w kategorii najlepszy obraz science-fiction znalazły się filmy: "Efekt motyla", "Pojutrze", "Zakochany bez pamięci", "Życie, którego nie było", "Ja, Robot" oraz "Sky Kapitan i świat jutra".

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 14.02.2005, godz.13.45)


Pierwsze informacje o grze "HPiCO"

Pojawiły się pierwsze informacje o grze komputerowej HPiCO, wymagania sprzętowe są bardzo wygórowane.

Procesor 1.5 GHZ
Pamięć RAM 256 MB
Karta graficzna 64 MB RAM

Pozostałe informacje są o wiele przyjemniejsze:). W poprzedniej części poruszaliśmy się na przemian trzema postaciami (Harrym, Ronem i Hermnioną), a w "Czarze Ognia" te możliwości zostały zwiększone aż do 7 postaci. Poza tym grafika ma być wyśmienita. Mam tylko jeszcze nadzieję, że popracują nad poziomem trudności. Przejście "Więźnia Azkabanu" zajęło mi 8 godzin grania. Mam nadzieję, że HPiCO przykuje mnie na troszkę dłużej do komputera.

(źródło: www.fangor.only.pl)
(wiad. z dnia 07.02.2005, godz.12.30)


Kilka słów od Ruperta

Jedna z francuskich gazet zamieściła wywiad z Rupertem Grintem - Ronem Weasley'em. Oto kilka nowych informacji na temat tego młodego aktora:

- Rupert ugrzązł w 3 rozdziale i jeszcze nie skończył książki "HP i Zakon Feniksa" (jak sam powiedział, jest to jeszcze jeden dowód na jego lenistwo)
- nie jest zdecydowany czy zagrać w filmie "Zakon Feniksa"
- nie chce, aby Ron i Hermiona byli razem i "nie życzy sobie grać żadnych romantycznych scen"
- w oryginalnym nagraniu video z jego przesłuchania do roli Rona, był ubrany jak dziewczyna i próbował się wyróżniać na tle innych mających nadzieję zdobyć tę rolę
- rzadko odrabia swoje prace domowe (podobnie jak postać, którą gra, czyż nie?)
- chce być projektantem
- chce zagrać w filmie seryjnego mordercę

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 07.02.2005, godz.12.25)


Spotkanie na planie

Fundacja The Make-A-Wish (tłum. Wypowiedz życzenie) wysłała fankę Harry'ego Pottera na plan zdjęciowy filmu "Czara Ognia", gdzie poznała Daniela Radcliffe'a. W wywiadzie udzielonym DanRadcliffe.com Kate powiedziała poniższe o Danie i CO:

"Plan zdjęciowy jest naprawdę dziełem sztuki! Wszystko jest opracowane co do najmniejszego szczegółu. Każda książka jest pełna zapisanych stron, każda buteleczka jest zapełniona miksturą. Sądząc z tego co już widziałam 'Czara Ognia' będzie najbardziej epickim filmem ze wszystkich pozostałych. Nie można go inaczej opisać niż niesamowity."

"Po raz pierwszy zobaczyłam Dana na planie filmowym kiedy kręcił scenę z Alanem Rickmanem (Profesor Snape), ale nie miałam okazji spotkać się z nim. Kilka godzin później zostaliśmy zabrani na inną część planu. Zostaliśmy zaprowadzeni do przyczepy gdzie wykonują charakteryzację. Znalazłam się dwa kroki od Dana Radcliffe'a we własnej osobie! Dan wstał żeby przywitać się i uścisnąć nam rękę, po czym powrócił na krzesło w celu dokończenia charakteryzacji. Kiedy charakteryzacja była gotowa wszyscy powróciliśmy na plan, gdzie Dan z Alanem Rickmanem ponownie kręcili scenę. Pomiędzy ujęciami Dan podchodził i rozmawiał z nami."

(źródło: www.veritaserum.com/news-polish)
(wiad. z dnia 07.02.2005, godz.12.20)


Elizabeth Hurley wiedźmą?

Jak podał serwis "Dark Horizons", modelka i aktorka Elizabeth Hurley być może przez pewien czas pokręci się po zaczarowanym świecie Hogwartu.

Gwiazda komedii "Kto pierwszy, ten lepszy" miałaby się wcielić w złą wiedźmę w filmowej adaptacji piątej części cyklu powieści o Harrym Potterze - "Zakon Feniksa".

Przypomnijmy, że za kamerą kolejnej produkcji o małym czarodzieju stanie brytyjski twórca telewizyjny David Yates. Scenariusz filmu napisze Michael Goldenberg, który zastąpi Stevena Klovesa. Jak zwykle ostateczną wersję "Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa" będzie musiała zaakceptować J.K. Rowling. Zdjęcia do produkcji mają się rozpocząć w styczniu 2006 roku. Premiera filmu przewidziana jest na wiosnę lub jesień 2007 roku.

Dop. red. MMG: Być może Elizabeth Hurley zagrałaby Bellatriks Lestrange?

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 06.02.2005, godz.18.45)


Najchętniej kupowane filmy 2004 roku

Po raz szósty przyznano ASy EMPIK-u - nagrody dla najchętniej kupowanych produktów we wszystkich salonach sieci EMPIK.

Wśród 26 kategorii, w których przyznane zostały wyróżnienia, znalazły się także nagrody dla filmów wydanych na wideo i DVD.

Najchętniej kupowaną polską produkcją w 2004 roku była komedia romantyczna "Nigdy w życiu!" z Danutą Stenką i Arturem Żmijewskim w rolach głównych. Pokonała ona w swojej kategorii "Pornografię" Kolskiego oraz "Zmruż oczy" Jakimowskiego,

Natomiast zamykający trylogię film "Władca Pierścieni: Powrót Króla" okazał się najlepszy pośród produkcji zagranicznych. Tuż za nią znalazła się kontrowersyjna "Pasja" Gibsona oraz "Troja" z Bradem Pittem.

W kategorii filmów familijnych zwyciężyła druga część "Shreka", która wyprzedziła "Gdzie jest Nemo?" oraz trzecią część przygód "Harry'ego Pottera"

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 04.02.2005, godz.13.35)


JK Rowling zaprzecza

JK Rowling donosi na swojej oficjalnej stronie, że Harry Potter jest całkowicie wymyśloną postacią. Nie bazuje on na żadnym znanym autorce mężczyźnie noszącym okulary, ani na żadnym chłopcu, który ma na twarzy bliznę, ani na żadnym przyjacielu z lat szkolnych.

Autorka ponownie napisała o pierwowzorze HP w sekcji Rubbish Bin w odpowiedzi na wystąpienia swojego kuzyna Bena, który potwierdza, że to właśnie on był inspiracją dla postaci stworzonej przez JK Rowling.

Ben na wiosnę wystąpi w nowym telewizyjnym show "Lie Detector" i zostanie tam poddany działaniu wykrywacza kłamstw. Jednak musimy pamiętać, że test tym urządzeniem nie odpowie nam na pytanie czy ktoś mówi prawdę, jeśli ten ktoś naprawdę wierzy, że mówi prawdę, i że to on był wzorem dla postaci Harry'ego Pottera.

Dlatego JK Rowling pisze w newsie dostępnym w "koszu na śmieci", że żaden autor nie jest w stanie powstrzymać ludzi żądających uznania ich za tych, którzy są inspiracją dla jakiejś postaci. I na koniec dodaje: "Mogę tylko powiedzieć prawdę i ufać, że rozsądni czytelnicy będą wiedzieli komu wierzyć."

(źródło: www.jkrowling.com i www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 02.02.2005, godz.14.05)


JK Rowling ostrzega

JK Rowling na swojej oficjalnej stronie ostrzegła wszystkich fanów Harry'ego Pottera przed oszustami. Ostatnio, jedna ze stron (obecnie juz zamknięta) oferowała odpłatnie internetową wersję książki "Harry Potter and the Half-Blood Prince".

Autorka ostrzega: "Nigdy nie powinniście wierzyć w żadne e-książki Harry'ego Pottera oferowane do ściągnięcia z internetu. Pomijając fakt, że te książki są nielegalne (nie ma żadnej autoryzacji książek HP w internecie), to możecie sobie zainfekować komputer jakimiś wirusami, stać się podatnym na zagrożenia ze strony hakerów (dotyczy to także kart kredytowych) oraz powtarzam to po raz ostatni - mogą one zawierać treści, które nie mają nic wspólnego z Harrym Potterem."

JK jest gotowa założyć się o oryginalny rękopis VI tomu, że to nie jest ostatnia próba oszukania fanów przed 16 lipca, kiedy to zostanie wydany anglojęzyczny "Książę Półkrwi". Autorka bardzo prosi wszystkich potteromaniaków o ochronę swoich komputerów i kart kredytowych. Przypomina także, że prawdziwe egzemplarze książek, kaset i CD są rozprowadzane poprzez oficjalnych wydawców JK Rowling.

Natomiast jedynymi źródłami prawdziwych informacji na temat VI tomu jest oficjalna strona autorki oraz rzecznicy reprezentujący jej wydawców oraz agenta.

(źródło: www.jkrowling.com)
(wiad. z dnia 01.02.2005, godz.11.25)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2005. All rights reserved.