Powrót do strony "Archiwum newsów"

STYCZEŃ 2005 - ARCHIWUM

Potteromaniacy głosują

Na stronie amerykańskiego wydawcy książek o HP, Scholastic, odbywało się głosowanie na temat: "Kto będzie Księciem Półkrwi?" Właśnie zostały ogłoszone wyniki i okazało się, że na poszczególne postaci głosowało:

Dean Thomas - 41 osób; Draco Malfoy - 74 osoby; Profesor Dumbledore - 68; Hagrid - 159 fanów; Profesor Lupin - 49; Neville Longbottom - 203 osoby; Ron Weasley - 87; Seamus Finnigan - 101; Sirius Black - 14 osób; Profesor Snape - 31; natomiast 145 osób uznało, że to będzie jakaś całkiem nowa postać.

(źródło: www.scholastic.com)
(wiad. z dnia 30.01.2005, godz.10.45)


Z wizytą na planie "Czary Ognia"

Dark Horizons nadał korespondencję z wizyty na planie spodziewanego czwartego filmu o Harrym Potterze. Garth Franklin z Dark Horizons daje obrazowi najwyższe oceny mówiąc, że to będzie "epicki film akcji takiego formatu, że przy nim 'Spider-Man' wydaje się być mały." A następnie pisze:

"Sceny z zadań Turnieju Trójmagicznego, Śmierciożercy, Mroczny Znak, Mistrzostwa Świata w Quidditchu, Bal Bożonarodzeniowy i inne. Każda z tych scen trzymała się pierwowzoru literackiego ale była taka, jakiej się w ogóle nie spodziewałem. Fani kompletnie zwariują na punkcie tego filmu i nawet dla tych, którzy nigdy nie fascynowali się Potterem - to będzie prawdziwy odjazd. To jest największa, najśmielsza i jeszcze najzabawniejsza opowieść."

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 30.01.2005, godz.10.40)


Fani oddają cześć żołnierzowi

Dość niezwykła to informacja. Grób młodego 19-letniego brytyjskiego żołnierza zabitego w Hebronie, w Izraelu w 1939 roku ostatnio zyskał spory rozgłos. Stał się tak popularny dzięki turystom i odwiedzającym, że lokalne władze dodały ostatnio nagrobek młodego żołnierza do przewodnika po miejscach wartych odwiedzenia.

Skąd to zainteresowanie? Ten młody Brytyjczyk nazywał się Harry Potter.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 29.01.2005, godz.13.55)


Jak mógłby wyglądać Stworek?

Twórcy efektów specjalnych wykorzystują do swoich prac program Maya, który jest "najczęściej stosowanym w Hollywood programem 3D". Firma ILM (Industrial Light & Magic) używająca Maya do swoich efektów wizualnych, stosuje go również do robienia prac dla filmów o HP.

Przy pomocy tego programu, jeden z grafików, na podstawie opisu JK Rowling stworzył postać Stworka - domowego skrzata z "Zakonu Feniksa".

Zobaczcie efekt końcowy jego pracy i porównajcie go z fragmentem o Stworku z V tomu: "Wyglądał bardzo staro. Skóra wisiała na nim tak, jakby była o parę numerów za duża, a chociaż był łysy, tak jak wszystkie skrzaty, z wielkich jak u nietoperza uszu wysrastały mu długie białe włosy. Oczy miał nabiegłe krwią, wodnistoszare, a mięsisty nos przypominał ryjek."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 26.01.2005, godz.14.55)


Pani Weasley nie pojawi się w "Czarze Ognia"

W wywiadzie dla The Express, Julie Walters wyjaśnia swoje odczucia związane z tą decyzją:

"Uczciwie, to jestem trochę obrażona, że mnie w nim nie ma" (w filmie HPiCO - dop.MMG), powiedziała nam uprzejma 54-latka. "Dzieci bardzo kochają filmy o Harrym Potterze więc dostaję mnóstwo maili na ten temat. Rozumiem dlaczego oni musieli tak wiele z książki wyrzucić na potrzeby filmu ale mam nadzieję, że znowu pojawię się w kolejnych częściach."

Pamiętajcie, że długość filmu ma być nie większa niż 2 i 1/2 godziny, dlatego musi być sporo wycięte z 734-stronicowej książki.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 26.01.2005, godz.14.25)


Ogłoszono nominacje do Oskarów

W Los Angeles ogłoszono nominacje do 77-ej edycji Oscarów.

Film "Harry Potter i więzień Azkabanu" został nominowany w dwóch kategoriach: Najlepsza Muzyka i Najlepsze Efekty Specjalne.

John Williams ("Harry Potter i więzień Azkabanu") w wyścigu po złotą statuetkę rywalizuje z polskim kompozytorem Janem A.P Kaczmarkiem ("Marzyciel"), Thomasem Newmanem ("Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń"), Johnem Debneyem ("Pasja") oraz Jamesem Newtonem Howardem. ("Osada").

Natomiast w walce o zwycięstwo w Efektach Specjalnych "Więzień Azkabanu" ma do pokonania dwa filmy: "Ja, robot" i "Spider-Man 2".

Zwycięzców tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej poznamy 27 lutego. Uroczystą galę w Kodak Theatre w Hollywood poprowadzi komik Chris Rock.

(źródło: www.mugglenet.com i www.onet.pl)
(wiad. z dnia 26.01.2005, godz.13.45)


JKR urodziła dziewczynkę - informacja ze strony autorki

Neil i ja jesteśmy niesamowicie uradowani, że możemy ogłosić, iż nasza córeczka urodziła się w niedzielę wieczorem. Nazywa się Mackenzie Jean Rowling Murray i jest zabawnie piękna, chociaż przypuszczam, że możecie mnie posądzić o przesadę.

Dziękuję wszystkim bardzo mocno za miłe życzenia, znaczą one dla mnie więcej niż możecie sobie wyobrazić. Planowałam robić częstsze aktualizacje na tej stronie, ale zaskoczyły mnie niedzielne wydarzenia, więc kiedy tylko znajdę czas pomiędzy jednym a drugim karmieniem i złapię malutką drzemkę, to dodam kilka wiadomości. Przy okazji, mam nadzieję, że macie tak samo dobry tydzień, jak ja!

(źródło: www.jkrowling.com)
(wiad. z dnia 26.01.2005, godz.10.50)


Rekordowe wpływy w australijskich kinach!

Australijczycy wydali w minionym roku $693 mln na bilety kinowe i tym samym został ustanowiony nowy rekord. Wpływy wzrosły o $31,6 mln (o 4,79%) w stosunku do 2003 roku.

W wielkiej Australii żyje tylko 18,8 milionów ludzi; dla porównania w 38 milionowej Polsce wpływy ze sprzedaży biletów wyniosły $109 mln, a w 144 milionowej Rosji $268 mln.

Najpopularniejsze w minionym sezonie okazały się sequele. Wszystkich rywali zdystansował "Shrek 2" - $38,5 mln, a kolejny "Harry Potter i więzień Azkabanu" i "Władca Pierścieni: Powrót króla" zarobiły aż o $13,2 mln i $15,3 mln mniej.

Top 10:
"Shrek 2" - $38,5 mln
"Harry Potter i więzień Azkabanu" - $25,3 mln
"Władca Pierścieni: Powrót króla" - $23,2 mln
"Spider-Man 2" - $18,6 mln
"Troja" - $18,1 mln
"Pojutrze" - $15,5 mln
"Bridget Jones: W pogoni za rozumem" - $13,6 mln
"Krucjata Bourne'a" - $12,1 mln
"Lepiej późno niż później" - $12 mln
"Rybki z ferajny" - $11,7 mln

(źródło: www.filmweb.pl)
(wiad. z dnia 26.01.2005, godz.10.45)


Ile rozdziałów będzie miał VI tom?

Amerykański wydawca książek o HP - Scholastic zaktualizował swoją stronę o "Księciu Półkrwi" o ilość stron: 672 i dodał kilka informacji na temat edycji deluxe.

O ile "Zakon Feniksa" w wersji deluxe był dłuższy od wersji normalnej z powodu formatu stron, o tyle "Książę Półkrwi" jest dłuższy z całkiem innej przyczyny: 704-stronicowa edycja "zawiera 32 dodatkowe strony z czarno-białymi obrazkami pochodzącymi ze środka książki".

Ilość rozdziałów w książce jeszcze nie została ogłoszona, ale wydaje się być logiczne, że będzie ich 32, tyle ile jest dodatkowych stron na prace (obrazki z rozdziałów - dop.MMG) Mary GrandPre w powiększeniu. Ale, być może, jedna ze stron będzie zawierała powiększony obrazek z okładki, co daje nam wtedy 31 rozdziałów.

A więc 31 lub 32 rozdziały - pozostaje nam tylko poczekać i zobaczyć!

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 25.01.2005, godz.11.05)


JK urodziła dziewczynkę

JK Rowling urodziła dziewczynkę, która na razie nie ma jeszcze imienia. Dziecko przyszło na świat wieczorem 23 stycznia 2005 roku.

Rzecznik JK powiedział CBBC Newsround Online, że "oboje rodzice są wzruszeni" narodzinami. Obie - JK i córeczka czują się dobrze.

Maleństwo urodziło się w nocy z niedzieli na poniedziałek w szpitalu w Edynburgu.

JK jest już teraz w domu razem z dzieckiem i resztą rodziny.

Autorka wyszła za mąż za Neila Murray'a w 2001 roku i jest to ich drugie dziecko. Pierwsze, syn David, w marcu skończy dwa lata.

JK ma również 10-letnią córkę, Jessicę z poprzedniego małżeństwa. W przeszłości autorka powiedziała, że zawsze chciała mieć trójkę dzieci.

Więcej informacji pojawi się na oficjalnej stronie JK Rowling. Następna książka o HP - "Książę Półkrwi" ukaże się 16 lipca tego roku.

(źródło: news.bbc.co.uk)
(wiad. z dnia 25.01.2005, godz.10.35)


Richardson: Dan jest 'cudowny'

W "Czarze Ognia" [Miranda] Richardson gra dziennikarkę Ritę Skeeter, złośliwą i ulegającą modom, która goni za sensacyjnymi historiami związanymi z Harrym Potterem i jego przyjaciółmi.

Jedyne, co Richardson mogła powiedzieć o trójce młodych aktorów, to: "Oni są wspaniali. Są nieprawdopodobnie profesjonalni i cudowni. Tak, to szaleństwo, ale tak, Daniel (Radcliffe) jest właśnie cudowny. On kocha muzykę i to prawdziwa przyjemność pracować z nimi wszystkimi."

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 24.01.2005, godz.11.55)


Słynne "Trio" powróci w "Zakonie Feniksa"

Na stronie Philadelphia Inquirer pojawił się artykuł, który donosi:

Film "Zakon Feniksa" ze scenariuszem Muchaela Goldenberga, jest przygotowany do rozpoczęcia produkcji od stycznia 2006 roku, z już nie tak małymi dziecięcymi gwiazdami Danielem Radcliffem, Rupertem Grintem i Emmą Watson, którzy ponownie wejdą w mury Hogwartu, aby walczyć z tymi, którzy czynią zło i pogardliwie traktują innych.

Niestety, ponieważ nie ma na to potwierdzenia, dlatego nie można tej informacji traktować jako oficjalnej wiadomości z wytwórni Warner.Bros. Mamy jednak nadzieję, że Dan, Rupert I Emma naprawdę zagrają w "Zakonie Feniksa" i wkrótce zostanie to oficjalnie potwierdzone.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 24.01.2005, godz.11.50)


Czy została odkryta objętość VI tomu?

Na stronie Amazon.com jest możliwość zamówienia "introligatorskiej" wersji dla bibliotek "Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi". W opisie tej wersji książki jest podane, że ma ona 672 strony. Witryna Barnes & Noble także ma w ofercie taką wersję "Księcia Półkrwi" i także podaje jej objętość na 672 strony.

To może oznaczać, że odkryliśmy ilość stron VI tomu około miesiąc po tym, jak została podana data wydania tej książki.

Ostatnie, co na jej temat słyszeliśmy, to to, że jest ciągle publikowana. Obecna wiadomość, nie oznacza oficjalnego potwierdzenia długości ostatecznej wersji nowego tomu z serii o HP.

Okazuje się, że Barnes & Noble mają także "Deluxe Version" Harry'ego Pottera i w tej wersji pojawia się liczba 704 jako ilość stron książki, natomiast normalne wydanie w twardej oprawie ma ich zawierać 672 (tak jak na Amazon.com - dop.MMG).

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 24.01.2005, godz.10.10)


Harry Potter: Jest reżyser!

Uznany brytyjski twórca telewizyjny David Yates zasiądzie na fotelu reżysera filmowej ekranizacji piątego tomu przygód małego czarodzieja, obrazu "Harry Potter i Zakon Feniksa". Film powstanie dla studia Warner Bros. Pictures., które odpowiada za realizację wszystkich dotychczasowych obrazów serii.

Poszukiwania reżysera filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" trwały już od dłuższego czasu. Z realizacją łączono między innymi nazwiska Miry Nair ("Monsunowe wesele") i Jean-Pierre Jeuneta ("Obcy 4 - Przebudzenie").

Pod koniec ubiegłego roku media obiegły informacje, iż propozycję reżyserii filmowej ekranizacji piątego tomu przygód małego czarodzieja złożono Davidowi Yatesowi.

Twórca jest autorem docenionego przez krytykę krótkiego filmu "Rank" oraz nagradzanych filmów telewizyjnych - "The Young Visiters", "State of Play", "The Way We Live Now" i "The Sins".

Reżyser nie ma jednak zbyt dużego doświadczenia w realizacji filmów kinowych.

Jedyną jego produkcją fabularną, która trafiła na duże ekrany, jest nakręcona w 1998 roku opowieść "The Tichborne Claimant" - rozgrywająca się w XIX-wiecznej Anglii historia alkoholika, który twierdzi, że pochodzi ze starego arystokratycznego rodu.

Obecnie David Yates pracuje na planie filmu "Brideshead Revisited". W ekranizacji słynnej romantycznej powieści Evelyn Waugh występują Paul Bettany i Jennifer Connelly.

Nad scenariuszem obrazu "Harry Potter i Zakon Feniksa" pracuje Michael Goldenberg ("Kontakt", "Piotruś Pan").

Produkcję piątego filmu o małym czarodzieju ponownie nadzorować będzie David Heyman, który pracuje obecnie nad czwartą filmową opowieścią o Harrym Potterze, filmem "Harry Potter i Czara Ognia". Ten obraz ma zadebiutować na ekranach światowych kin 18 listopada 2005 roku.

"Jestem niezwykle podekscytowany faktem, że to właśnie David Yates zajmie się reżyserią filmu Harry Potter i Zakon Feniksa" - mówi David Heyman.

"Nie tylko dlatego, że jest on wielkim fanem świata Pottera. Także dlatego, że jest bardzo utalentowanym reżyserem, posiadającym niezwykle plastyczną wyobraźnię i zwracającym uwagę na ludzki wymiar opowiadanych historii" - dodaje producent.

"Podczas prac nad pierwszymi czterema filmami serii mieliśmy szczęście pracować z niezwykłymi reżyserami, którzy wnieśli do historii swe talenty. Wierzymy, że do tego grona dołączy David Yates" - mówi David Heyman.

Pierwszy klaps na planie filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" ma paść w styczniu 2006 roku. Zdjęcia realizowane będą w Anglii.

(źródło: film.interia.pl.com)
(wiad. z dnia 22.01.2005, godz.19.05)


"Więzień Azkabanu" nominowany do nagród Moviefone Awards

Film "Więzień Azkabanu" został nowminowany do nagrody Mowiefone Awards w czterech kategoriach: Najlepszy Obraz, Najlepszy Film Familijny, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Emma Watson) oraz Najlepsza Scena (lot Harry'ego na Hardodziobie).

Jeśli chcesz zwiększyć szansę swojego faworyta, to zagłosuj! Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 22 lutego 2005.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 22.01.2005, godz.18.30)


Potterowscy aktorzy nominowani do nagród teatralnych

Dwaj aktorzy występujący w filmach o Harrym Potterze zostali nominowani do nagród za ich pracę w teatrze. Sir Michael Gambon (Albus Dumbledore) i Richard Griffiths (wuj Vernon) obaj dostali nominacje do Nagrody Laurence'a Oliviera w kategorii "Najlepszy Aktor".

Gambon otrzymał tę nominację za sztukę "Endgame", a Griffiths za "The History Boys".

Przyznanie nagród odbędzie się 20 lutego w Londynie.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 21.01.2005, godz.10.55)


Nowy projekt twórcy Pottera

Alfonso Cuarón, twórca filmów "I twoją matkę też" oraz "Harry Potter i więzień Azkabanu", zajmie się reżyserią filmowej adaptacji nieopublikowanej jeszcze powieści Nicole Krauss, "The History of Love". Projekt powstanie w hollywoodzkiej wytwórni Warner Bros.

Jest to historia pewnej dawno zaginionej księgi, która w tajemniczych okolicznościach nagle zostaje odnaleziona.

Nad filmem wspólnie pracują Alfonso Cuarón i producent David Heyman, którzy spotkali się już przy realizacji trzeciej części przygód Harry'ego Pottera.

"To książka, która wymaga prawdziwej wrażliwości, pozbawionej sentymentów. Alfonso to dobrze rozumie i uważam, że świetnie poradzi sobie z tą ekranizacją" - powiedział Heyman.

Powieść "The History of Love" trafi na księgarski rynek w maju tego roku.

(źródło: film.interia.pl)
(wiad. z dnia 21.01.2005, godz.10.50)


Komediowe Emma Thompson i Queen Latifah

Queen Latifah i Emma Thompson dołączyły do komedii "Stranger Than Fiction".

W roli głównej zobaczymy Willa Ferrella. Niedawno do obsady dołączyła Maggie Gyllenhaal, która zagra ukochaną bohatera - panią piekarz o anarchistycznym podejściu do życia. Emma Thompson (Sybilla Trelawney z "Więźnia Azkabanu" - dop.MMG) zagra pisarkę cierpiącą na kryzys twórczy, a Queen Latifah wcieli się w postać pracownika wydawnictwa, którego zadaniem będzie wpłynąć na autorkę i zachęcić ją do pracy.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 21.01.2005, godz.10.45)


David Yates oficjalnie potwierdzony!

Studio Warner Bros. Pictures wydało oficjalne oświadczenie, w którym informuje, że brytyjski reżyser David Yates podpisał kontrakt na reżyserię piątego filmu o przygodach Harry'ego Pottera, filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Yates, twórca nagradzanych w Wielkiej Brytanii telewizyjnych "State Of Play", "Sex Traffic", "The Girl In The Cafe" i "The Way We Live Now", ma na swoim koncie jeden film kinowy. Jest to nakręcony w 1998 roku "The Tichborne Claimant".

(źródło: www.stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 21.01.2005, godz.10.40)


Tom Felton uaktualnił swojego bloga

Tom Felton - filmowy Draco Malfoy uaktualnił bloga i na początku podziękował swoim fanom za wszystkie życzenia i prezenty świąteczne.

Napisał również, że ukończył już większość scen do nowego filmu o HP - "Czara Ognia" i bierze sobie teraz wolne od magicznego, filmowego świata i wraca do życia normalnego 17-latka. A w tym życiu będzie w końcu czas na spotkania z kolegami, jedzenie pizzy i oczywiście słuchanie muzyki.

(źródło: tomfelton.com)
(wiad. z dnia 21.01.2005, godz.10.35)


Czy Hermiona pocałuje Kruma?

Emma Watson udzieliła ostatnio wywiadu holenderskiemu magazynowi "Joepie".

"Kogo chciałabyś pocałować w scenie filmowej?"

Emma: "Brada Pitta! Kocham go! Fatalnie, że on jest już za stary na granie ucznia Hogwartu. W filmie "Harry Potter i Czara Ognia" mam pocałować Wiktora Kruma. Ta rola mogłaby być doskonała dla Brada Pitta, jeśli mnie pytacie. Spotkałam juz osobę, która zagra Wiktora Kruma, i wydaje się być on OK."

Uwaga: Jest możliwe, że Emma tylko spekuluje, ponieważ postać przez nią grana (Hermiona Granger - dop. MMG) nigdy nie pocałowała Kruma w książce, ale David Heyman (producent - dop.MMG) mówi, że w tej części hormony szaleją.

Emma powiedziała także o Danie i Rupercie: "Dzięki Bogu, że jestem dziewczyną, bo sądzę, że właśnie dlatego Dan oszczędza mnie przed swoimi kawałami. Przez większość czasu, to Rupert jest jego ofiarą. Ci dwaj są nieprawdopodobni. Nie byłoby dla mnie zaskoczeniem gdyby Rupert i Dan stworzyli duet komików!"

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 20.01.2005, godz.11.35)


Zaprzeczenie plotkom o restauracji HP

Od red. MMG: 18 stycznia dodałam newsa na temat restauracji HP. Jednak na CBBC Newsround pojawił się tekst zaprzeczający tym doniesieniom. Oto on:

"Według najlepszych źródeł, plotki jakoby zamierzano otworzyć restaurację tematycznie związaną z postacią Harry'ego Pottera, nie są prawdziwe.

Donoszono, że amerykański businessman zaangażował się w siedem nowych restauracji, z których jedna miałaby mieć temat potterowski.

Zdano także relację z tego, że mężczyzna ów spędził godziny na rozmowach telefonicznych z JK Rowling, dyskutując z nią ten pomysł.

Ale rzecznik wytwórni Warner Bros powiedział CBBC Newsround, że ani oni, ani JK nie wyrazili zgody na tego rodzaju przedsięwzięcie.

A przedstawiciel JK także powiedział nam (CBBC Newsround - dop. red. MMG), że w tym doniesieniu nie było prawdą to, iż autorka dyskutowała ten projekt z businessmanem."

(źródło: news.bbc.co.uk)
(wiad. z dnia 20.01.2005, godz.11.30)


Rekord w polskich kinach

Polacy nareszcie zaczęli chodzić do kina. W 2004 przybytki X Muzy odwiedziło 33,4 mln widzów, ponad 40 procent więcej niż w roku 2003 - podaje "Rzeczpospolita".

Najwięcej, bo prawie 3,5 mln widzów obejrzało "Pasję" Mela Gibsona (3,45 mln). Na drugim miejscu znalazł się "Shrek", na który wybrało się 3,39 mln osób. Wśród 7 filmów, które zgromadziły ponad milionową widownię, znalazła się również polska produkcja - "Nigdy w życiu" Ryszarda Zatorskiego (1,62 mln).

W pierwszej piętnastce najchętniej oglądanych filmów aż 8 filmów to produkcje dla dzieci. Oprócz "Shreka" były to: "Mój brat niedźwiedź", "Harry Potter i więzień Azbakanu", "Rybki z ferajny", "Iniemamocni", "Mali agenci 3D", "Garfield" i "Rogate ranczo".

Dużym powodzeniem cieszyły się też filmy hollywoodzkie takie, jak: "Władca Pierścieni: Powrót Króla", "Bridget Jones. W pogoni za rozumem", "Troja", "Ostatni samuraj" czy "Pojutrze".

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 19.01.2005, godz.09.55)


Czy powstanie restauracja z Harrym Potterem w tle?

Czy chciałbyś iść na obiad do restauracji związanej z Harrym Potterem? Według gazety the Business Journal będziesz mógł zrobić tam rezerwację w przyszłości. Z artykułu dowiadujemy się, że trwają prace nad nową restauracją związaną tematycznie z Harrym Potterem i zostanie ona w przyszłości otwarta. Steve Schussler, który założył the Rainforest Cafe restaurant, mówi, że ma pomysł na siedem nowych tematycznych restauracji, a ta związana z HP jest jedną z nich.

"Ekipa wykombinowała 22 sposoby zrobienia śniegu i 10 możliwości na stworzenie ognia. Pojechała do Azji, do Chin i do Brazylii w poszukiwaniu jaj dinozaurów, kamieni szlachetnych i drzwi wysokich na 22 stopy. Schussler spędził godziny na rozmowach telefonicznych z JK Rowling, autorką serii o Harrym Potterze, odkąd ten pomysł zogniskował się na młodym czarodzieju."

Plan ten, wspólnie z sześcioma innymi, jest ciągle w fazie projektu i najprawdopodobniej restauracja nie zostanie otwarta przez następne 2-3 lata.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 18.01.2005, godz.12.25)


Chcemy nowego Pottera!

W zorganizowanej przez portal INTERIA.PL ankiecie na najbardziej oczekiwany zagraniczny film 2005 roku zdecydowanie zwyciężyła ekranizacja kolejnej części przygód nastoletniego czarodzieja, "Harry Potter i Czara Ognia". Produkcja pokonała m.in. "Gwiezdne wojny III: Zemstę Sithów". W polskich kinach będą to zapewne największe hity tego roku.

Film Mike'a Newella otrzymał 32 procent wszystkich głosów, ale fani Pottera będą musieli poczekać na polską premierę obrazu aż 18 listopada.

Pozycję drugą zajęła, z 25 procentami głosów, chronologicznie trzecia część "gwiezdnej sagi" George'a Lucasa. Do Polski film trafi 19 maja.

"Harry Potter i Czara Ognia" oraz "Gwiezdne wojny III: Zemstę Sithów" zostawiały daleko w tyle inne tegoroczne propozycje kinowe.

"Wojna światów" (polska premiera 15 lipca), najnowsza produkcja Stevena Spielberga, uplasowała się na miejscu trzecim i zdobyła tylko 9 procent głosów.

Pozycję czwartą zajął film "Batman - Początek" (7 procent głosów, polska premiera 8 lipca).

Na wielokrotnie nagradzany w tym roku dramat Clinta Eastwooda "Za wszelką cenę", który ma szansę na kilka oscarowych nominacji, czeka 2 procent ankietowanych. Film zadebiutuje w naszych kinach już 18 lutego.

Tylko jeden procent osób biorących udział w naszej ankiecie chce obejrzeć nowy film Romana Polańskiego, ekranizację powieści Karola Dickensa "Oliver Twist". Polska premiera we wrześniu.

(źródło: film.interia.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2005, godz.13.55)


Ogłoszono nominacje do BAFTA

Film "Harry Potter i więzień Azkabanu" otrzymał cztery nominacje do prestiżowej nagrody brytyjskiego przemysłu rozrywkowego BAFTA (British Academy Film Awards). Obraz ma szansę na laury w następujących kategoriach:

Najlepszy brytyjski film razem z "Vera Drake", "Dead Man's Shoes", "Lato miłości" i "Wysyp żywych trupów".

Najlepsza scenografia, a obok niego także "Aviator", "Marzyciel", "Dom latających sztyletów" oraz "Vera Drake".

Najlepsze efekty wizualne i razem z nim obrazy "Aviator", "Pojutrze", "Dom latających sztyletów" oraz "Spider-Man 2".

Najlepsza charakteryzacja wraz z pozostałymi czterema filmami: "Aviator", "Marzyciel", "Dom latających sztyletów" i "Vera Drake"

Zwycięzców nagród BAFTA poznamy 12 lutego, dwa tygodnie przed rozdaniem Oscarów.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 17.01.2005, godz.13.50)


Jeunet tłumaczy swoją decyzję

Podczas premiery swojego najnowszego filmu "A Very Long Engagement", francuski reżyser Jean-Pierre Jeunet został zapytany przez kilku dziennikarzy dlaczego odrzucił okazję reżyserowania "Zakonu Feniksa". Jego rozumowanie, jak powiedział, było takie, że nie czuł, iż mógłby wnieść znaczący wkład do tego filmu.

"Prawie wszystko było gotowe, począwszy od aktorów, skończywszy na scenariuszu. Jedyną rzeczą, którą mógłbym mieć do zrobienia, to siedzieć na krześle i mówić 'akcja'... Moje życie jest zbyt krótkie, żeby robić filmy tego rodzaju."

Wiemy już, że ostatecznie reżyserem filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" będzie David Yates.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 15.01.2005, godz.11.15)


Siedmiu z charakteryzacją

Siedem filmów trafiło na listę, z której zostaną wybrani nominowani do Oscara w kategorii najlepszej charakteryzacji.

Akademia Filmowa ogłosiła tytuły filmów, spośród których 22 stycznia Komitet Charakteryzacji wyłoni trzy filmy nominowane do Oscara. Decyzja komitetu zostanie podana do wiadomości 25 stycznia wraz z wszystkimi innymi nominacjami.

Oscar za charakteryzację trafi do twórców jednego z tych filmów: "The Aviator", "De-Lovely", "Hellboy", "Pasja", "W stronę morza", "Harry Potter i więzień Azkabanu", "Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń".

Przypomnijmy, że 77. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę, 27 lutego w Kodak Theatre w Hollywood.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 14.01.2005, godz.10.35)


Karły rozpaczliwie poszukiwane

Producenci nowego serialu telewizyjnego 'Dr Who' rozpaczliwie szukają aktorów karłów, ponieważ większość niskich artystów zaangażowano do powstającego właśnie filmu 'Charlie i Fabryka Czekolady' oraz kolejnej części przygód Harry'ego Pottera.

W jednym z odcinków serialu, który w zupełnie nowej wersji powróci na antenę po 16 latach nieobecności, pojawia się grupa niewielkich błękitnych kosmitów.

Niestety producenci dopiero niedawno odkryli, że wszyscy niewysocy aktorzy zostali już dawno zaangażowani do innych filmów.

“- Trudno jest znaleźć aktorów bardzo niskiego wzrostu w czasie, kiedy w Hollywood powstają filmy o Harrym Potterze albo o jakiejś cholernej fabryce czekolady”, mówi zirytowany producent Russell T. Davies.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 14.01.2005, godz.10.30)


Samochód dla potteromaniaka!

Harropotterowski samochód jest już gotowy do sprzedania za około 10 000 funtów na internetowej aukcji eBay.

Samochód został zwyczajnie pomalowany przez Darrena Hortona zgodnie ze zdjęciami z "Komnaty Tajemnic" i "Więźnia Azkabanu". Na stronie eBay można przeczytać, że pomalowanie auta zajęło osiem tygodni. Ale jaki efekt!

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć je w powiększeniu - naprawdę warto!

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 13.01.2005, godz.12.55)


Harry Potter pomarańczowy?

"Harry Potter i więzień Azkabanu", "Iniemamocni", "Shrek 2" oraz "Spider-Man 2", to cztery z dziesięciu tytułów, które ubiegać się będą o tytuł Orange Film of the Year.

Obraz, któremu przyznany zostanie tytuł Orange Film of the Year, jak co roku, wybiorą angielscy widzowie. Zwycięzca zostanie ogłoszony w czasie ceremonii przyznania nagród BAFTA, która odbędzie się 12 lutego w Londynie.

O tytuł Orange Film of the Year ubiegają się:

1. Bridget Jones: W pogoni za rozumem"
2. "Pojutrze"
3. "Shrek 2"
4. "Harry Potter i więzień Azkabanu"
5. "Spider-Man 2"
6. "Troja"
7. "Rybki z Ferajny"
8. "Ja, Robot"
9. "Scooby Doo 2: Potwory na gigancie"
10. "Iniemamocni"

(źródło: www.stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 13.01.2005, godz.12.50)


Rekordowy rok w angielskich kinach

O ponad 4 procenty wzrosły dochody z kin brytyjskich. W minionym roku Brytyjczycy wydali na bilety 1,58 miliarda dolarów.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie spadła liczba widzów, w Zjednoczonym Królestwie ludzie częściej chodzili do kin. W 2004 roku na Wyspach Brytyjskich sprzedano w 156 milionów biletów, w porównaniu do 148 milionów w roku poprzednim. Trzy najchętniej oglądane filmy to "Shrek 2", "Harry Potter i więzień Azkabanu" oraz "Bridget Jones 2: W pogoni za rozumem".

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 12.01.2005, godz.11.40)


Franz Ferdinand liderem Brit Awards

Szkocki zespół Franz Ferdinand (prawdopodobnie jego utwory znajdą się w "Czarze Ognia") zdobył najwięcej nominacji do tegorocznych Brit Awards, ma szansę na 5 statuetek.

Grupa Aleksa Kapranosa walczy o laury m.in. w kategoriach "najlepsza brytyjska grupa" i "najlepszy brytyjski album". O jedną mniej nominację zdobył zespół Muse, który z Franz Ferdinand rywalizować będzie o tytuł "najlepszej brytyjskiej grupy rockowej".

W tym roku ceremonia Brit Awards odbędzie się 9 lutego w londyńskim Earl's Court. Wyróżnienia zostaną przyznane po raz 25.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 11.01.2005, godz.11.50)


Harry Potter kością niezgody?

Członkowie szkockiej grupy Franz Ferdinand posprzeczali się o piosenkę, która miałaby trafić na ścieżkę dźwiękową do filmu "Harry Potter i Czara Ognia".

Alex Kapranos, Nick McCarthy, Paul Thomson i Bob Hardy mają różne zdania na temat tego, czy nagranie piosenki do filmu dla dzieci nie naruszy ich wiarygodności.

"Opinie na ten temat są podzielone, ponieważ niektórzy z nich sądzą, że to byłoby świetne posunięcie, a zdaniem pozostałych to totalna komercja" - mówi współpracownik grupy.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 10.01.2005, godz.11.10)


Nominacje do nagród za najlepsze efekty wizualne

Po raz trzeci ogłoszono nominacje do wyróżnień VES Awards przyznawanych filmom, które odznaczają się najlepszymi efektami wizualnymi.

Najwięcej, bo aż sześć nominacji odebrała produkcja "Spider-Man 2". Po pięć nominacji zdobyły filmy "Aviator" i "Harry Potter i więzień Azkabanu". Oprócz tego o laury stara się film katastroficzny "Pojutrze".

Nagrody VES Awards przyznawane są w 19 kategoriach. Nominacje obejmują zarówno produkcje filmowe, jak i telewizyjne, w tym także reklamy, teledyski i gry. O tym kto otrzyma laury decyduje Visual Effects Society.

W tym roku zwycięzców poznamy 16 lutego. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbędzie się w Hollywood Palladium.

Już teraz wiadomo, że nagrodę VES Lifetime Achievement odbierze Robert Zemeckis. Laury wręczy mu jego wierny współpracownik z planu filmowego - Tom Hanks.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 10.01.2005, godz.10.30)


Najbardziej oczekiwane filmy 2005

Wraz z nowym rokiem pojawiło się mnóstwo rankingów na naj.... Jednym z nich jest wynik przeprowadzonego głosowania na portalu Wirtualna Polska na Najbardziej Oczekiwany Film 2005 roku. Niestety WP nie podaje ilości oddanych głosów, ani wyników w procentach, a jedynie kolejność obrazów, które odniosły sukces w głosowaniu.

Pierwsze miejsce zajęła III część "Gwiezdnych wojen. Zemsta Sithów", która będzie miała premierę w maju tego roku. Tuż za nią nasz faworyt "Harry Potter i Czara Ognia", którego w kinach będzie można oglądać od 18 listopada. Na trzeciej pozycji uplasował się "Batman. Początek" (zagra tam Gary Oldman - Syriusz Black), następnie "Aleksander", a pierwszą piątkę zamyka horror "The Ring 2".

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 09.01.2005, godz.18.30)


Kandydaci do nagrody BAFTA

Filmy "Bezdroża", "Marzyciel" i "Aviator" znalazły się nie tylko wśród nominacji Gildii Producentów Ameryki i Gildii Reżyserów Ameryki, ale także na liście kandydatów do nagrody BAFTA.

Na liście składającej się z 15 tytułów kandydujących do nominacji do prestiżowej brytyjskiej nagrody filmowej znalazły się również produkcje: "Złe wychowanie", "Bliżej", "Zakładnik", "Zakochany bez pamięci", "Harry Potter i więzień Azkabanu", "Dom latających sztyletów", "Iniemamocni", "Dzienniki motocyklowe", "Ray", "Vera Drake", "Fahrenheit 9.11" i "Shrek 2".

W przyszłym tygodniu z listy zostanie wyłonionych pięć tytułów, które będą walczyć o nagrodę BAFTA. Zwycięzcę poznamy w czasie uroczystej ceremonii przyznania wyróżnień, która odbędzie się 12 lutego.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 07.01.2005, godz.10.30)


Strony ze szwedzkiego wydania "Zakonu Feniksa" znaleziono na plaży na wyspie Thai

Smutna wiadomość dotarła poprzez stronę szwedzkich fanów JK Rowling - Szwedzka gazeta Aftonbladet napisała, że w zburzonym przez fale tsunami hotelu w Khao Lak w Tajlandii znaleziono kartki ze szwedzkiej wersji "Zakonu Feniksa" ("Harry Potter och Fenixorden"). W artykule napisano:

"En bit från en sandig, tom ryggsäck ligger de ihopskrynklade sidorna 895, 896, 897 och 898 i en Harry Potter-bok på svenska.
Harry, Ron, Hermione och Sirius Black är i full kamp mot Lord Voldemort."

Co można przetłumaczyć:

"W pewnej odległości od zapiaszczonego plecaka leżały podarte strony 895, 896 897 i 898 ze szwedzkiej książki o Harrym Potterze.
Harry, Ron, Hermiona i Syriusz Black są w trakcie walki z Voldemortem."

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 06.01.2005, godz.10.55)


Gary Oldman mówi o Syriuszu Blacku

IGN Film Force zamieszcza nowy wywiad z aktorem Garym Oldmanem (Syriusz Black). Chociaż rozmowa jest głównie poświęcona jego nowej roli w filmie o Batmanie, to pojawia się też krótka wzmianka o jego pracy w filmach o Harrym Potterze.

"Grając Syriusza Blacka w ubiegłorocznym 'Więźniu Azkabanu' i obecnie Gordona w 'Batmanie', Oldman musi sprostać wysokim oczekiwaniom w stosunku do tych popularnych postaci."

"Nie wiem. To zależy. Nikt nie był wcześniej Syriuszem Blackiem więc do mnie należało stworzenie tej postaci i mam nadzieję, że zrobiłem to zgodnie z oryginałem [tak jak w książce]. [I odnośnie Gordona z Batmana], on musiał gdzieś zacząć. Nie jestem jeszcze stary. Może następnym razem."

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 06.01.2005, godz.10.50)


Komicy wszech czasów

Peter Cook ("Czarny książę"), legendarny nieżyjący już brytyjski komik, został uznany przez kolegów z branży z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych za najwybitniejszego artystę komediowego wszech czasów. Na podium znaleźli się także John Cleese ("Sens życia według Monty Pythona") i Woody Allen ("Klątwa skorpiona").

Peter Cook największą popularność zyskał dzięki udziałowi w telewizyjnym serialu stacji BBC, "Not Only... But Also", w którym wystąpił u boku Dudley'a Moore'a. Do niezapomnianych ról aktora należy także kreacja w filmie "Bedazzled".

Na pozycji drugiej uplasował się John Cleese, słynny brytyjski komik, jeden z założycieli kultowej grupy Monty Python. A nam przede wszystkim znany z roli Prawie Bezgłowego Nicka, ducha Hogwartu w filmach o Harrym Potterze.

Miejsce trzecie zajął Woody Allen, najsłynniejszy nowojorczyk świata, wybitny amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i muzyk, autor ponad 50 filmów.

Plebiscyt zorganizowała brytyjska stacja telewizyjna Channel 4. W zabawie udział wzięło 300 scenarzystów, reżyserów i aktorów komediowych.

(źródło: film.interia.pl)
(wiad. z dnia 05.01.2005, godz.10.20)


Pomyłki Pottera

Przebój "Harry Potter i więzień Azkabanu" pełen jest wpadek realizatorów. Jak wyliczyli dociekliwi użytkownicy, trzecia opowieść o małym czarodzieju zawiera co najmniej 232 błędy! To czterokrotnie więcej niż udało się znaleźć w "Spider-Manie 2", który zajął drugą pozycję na liście "najbardziej przepełnionych błędami filmów 2004 roku".

Kolejne pozycje przypadły w udziale takim przebojom minionego roku, jak "Troja", "Kill Bill: Volume 2", czy "Pojutrze".

W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" dostrzeżono między innymi nagłą zmianę pory dnia - kiedy Snape łapie Harry'ego nocą i prowadzi do pokoju Lupina, nieoczekiwanie okazuje się, że pokój profesora wypełnia słoneczne światło.

Myli się także Hermiona - podczas podróży w czasie z Harrym mówi mu, że jest wpół do ósmej, podczas gdy słychać zegary wybijające równą godzinę.

Podobnych niedociągnięć realizatorów jest w trzeciej przebojowej opowieści o przygodach małego czarodzieja znacznie więcej.

Oto 10. najbardziej przepełnionych błędami filmów 2004 roku:
 1. "Harry Potter i więzień Azkabanu" - 232 błędy
 2. "Spider-Man 2" - 64 błędy
 3. "Troja" - 41 błędów
 4. "Miracle" - 38 błędów
 5. "Kill Bill: Volume 2" - 37 błędów
 6. "Eurotrip" - 35 błędów
 7. "Vah Helsing" - 34 błędy
 8. "Starsky i Hutch" - 33 błędy
 9. "Pojutrze" - 33 błędy
10. "Nadchodzi Polly" - 31 błędów.

(źródło: film.interia.pl)
(wiad. z dnia 04.01.2005, godz.10.05)


Harry Potter i sowy

Popularność książek i filmów o Harrym Potterze spowodowała niezwykłe zainteresowanie w Anglii sowami. Anglicy coraz częściej trzymają sowy w charakterze zwierząt domowych. W książkach J.K. Rowling sowy służyły do doręczania listów i każdy z uczniów magicznej szkoły Hogwarts posiadał własną.

Najbardziej rozpowszechniony na Wyspach gatunek sowy - płomykówka rozmnaża się ochoczo w niewoli, ale odznacza się długowiecznością - żyje do 30 lat. Jej właściciel zwykle nie jest zainteresowany tym, by tak długo mieć ją na utrzymaniu i po jakimś czasie wypuszcza na wolność, gdzie dawna maskotka nie umie sobie radzić.

Według Guy'a Christie z organizacji charytatywnej (Hessilhead Wildlife Rescue Trust), jej przedstawiciele mają coraz częściej do czynienia z bezpańskimi, często rannymi płomykówkami.

Trafiają się też puchacze, które nie są rodzimym gatunkiem zamieszkującym Wyspy, lecz pochodzą z importu.

"Myślę, że Harry Potter ma z tym wiele wspólnego" - powiedział Christie agencji PA News.

Miłośnikom przygód Harry Pottera, Christie sugeruje inne rozwiązanie: zamiast trzymać płomykówkę w charakterze domowej maskotki, można sponsorować jedną z sów, którą jego organizacja opiekuje się już teraz.

(źródło: film.interia.pl)
(wiad. z dnia 04.01.2005, godz.10.00)


"Więzień Azkabanu" na czele

Yahoo! Movies przedstawiło listę 10 najpopularniejszych filmów 2004 roku.

Pierwsze miejsce zajął "Harry Potter i więzień Azkabanu" wyprzedzając takie obrazy jak m.in. "Troja", "Spider-Man 2", "Pasja" czy "Shrek 2". Całkiem nieźle jak na sequel.

To samo Yahoo! Movies wytypowało też 10 najbardziej popularnych znakomitości ubiegłego roku. Pierwsze miejsce zajęła Lindsay Lohan, tuż za nią znalazł się Orlando Bloom, a dalej Paris Hilton, Johny Deep, Angelina Jolie i Brad Pitt.

Nas najbardziej cieszy ósma w tym rankingu pozycja Emmy Watson - młodej gwiazdy filmów o HP, która gra przyjaciółkę Harry'ego, Hermionę Granger.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 04.01.2005, godz.09.50)


Największe filmowe wpadki 2004 roku

Moviemistakes.com, serwis śledzący największe filmowe wpadki, przygotował specjalne zestawienie podsumowujące 2004 roku i wykpił 15 tytułów z ich największymi błędami. Na pierwszym miejscu znalazł się "Spider-Man 2".

Scena z błędem, na którą szczególnie zwrócono uwagę to ta, w której superbohater próbuje zatrzymać rozpędzony pociąg. W pewnym momencie jego maska robi się częściowo czarna, potem oznak zużycia nie widać już w filmie.

Drugie miejsce przypadło w udziale filmowi "Kill Bill Vol. 2" i scenie, w której Billowi mieszają się kanapki... Trzecie miejsce dla sceny z "Pojutrza", w której bohater przedstawia Prezydentowi zagrożenie i rysuje na mapie USA linię dzielącą kraj na pół. Jej kształt zmienia się pomiędzy ujęciami montażowymi.

W sumie skrupulatni dziennikarze z Moviemistakes.com przygotowali listę z piętnastoma filmami i ulubionymi błędami, które się w nich znalazły. Dostało się takim tytułom jak: "Harry Potter i więzień Azkabanu", "Troja" (słońce wstaje na zachodzie), "Shrek 2", "Krucjata Bourne'a", "Efekt motyla", "Pasja", "Hellboy".

Dop. red. MMG: Za największy błąd w "Więźniu Azkabanu" uznano scenę z "Potworną Księgą Potworów" w Dziurawym Kotle. Kiedy Harry upuszcza książkę i ona go goni, Harry ucieka i robi najpierw kilka kroków, potem kilka podskoków i staje na łóżku. Jednakże, w następnym ujęciu można zobaczyć, że tam jest naprawdę mniej miejsca na podłodze pomiędzy dywanikiem a łóżkiem, niż by to wynikało z ilości zrobionych przez Harry'ego wcześniej kroków. Zwróćcie na to uwagę, kiedy będziecie oglądać tę scenę!

(źródło: www.stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 03.01.2005, godz.14.15)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2005. All rights reserved.