Powrót do strony "Archiwum newsów"

LIPIEC 2004 - ARCHIWUM

"Harry Potter i więzień Azkabanu" na DVD

Na 23 listopada wyznaczona została w regionie 1 premiera DVD filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu". Wydanie będzie dwupłytowe z anamorficznym obrazem (1.85:1 Szerokoekranowy - 16:9) i dźwiękiem Dolby Digital 5.1. W okolicach tej daty należy oczekiwać także polskiej premiery tego wydawnictwa.

Na płycie zamieszczone zostaną wywiady z obsadą, twórcami oraz autorką książkowego pierwowzoru J.K. Rowling. Będzie też można obejrzeć sceny wycięte i zagrać w gry interaktywne. Wiele atrakcji dla właścicieli płyty czekać będzie w Internecie.

Polska wersja DVD zawierać będzie wersję dubbingową filmu oraz wersję oryginalną z napisami. Przewidziano zamieszczenie polskiego menu oraz polskich napisów do dodatków.

(żródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 28.07.2004, godz.13.35)


Magiczny kufer Harry'ego Pottera

Poznańskie wydawnictwo Media Rodzina od pewnego czasu gromadzi w swojej siedzibie niepowtarzalną i jedną z niewielu na całym świecie kolekcję książek z serii o Harrym Potterze.

Całość kolekcji znajduje się w magicznym kufrze, dokładnie takim, z jakiego korzystali i Harry i Hermiona, udając się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa.

Wydawca postanowił zgromadzić jak najwięcej wydań pierwszej części serii pt.: Harry Potter i Kamień Filozoficzny z całego świata, a ostatnio także jak najwięcej wydanych części piątych, Harry Potter i Zakon Feniksa. Nie lada to wyczyn, gdyż książki te wydawane są już przez pięćdziesiąt oficyn na całym świecie.

Tym sposobem zebrano już ponad 30 różnojęzycznych wydań ze wszystkich zakątków świata. Udało się zgromadzić nie tylko klasyczne wydania książkowe, ale też edycje audio, cieszące się rosnącą popularnością w zachodnich krajach. Wydawca oczekuje również na wydania kieszonkowe książek.

Wśród kolekcji znaleźć można książki w przeróżnych, egzotycznych językach: tureckim, urdu, hebrajskim, koreańskim, w przepięknych, oryginalnych szatach graficznych jak na przykład japońskie, drukowane na barwnym, zielonym papierze wydanie chińskie, czytane od tyłu - izraelskie, ekskluzywnie wydane norweskie, czy niespodziewane z Wysp Owczych.

Zapaleni fani Harry'ego Pottera mogą liczyć na to, że jeżeli zaglądną do poznańskiego wydawnictwa magiczny kufer otworzy się przed nimi.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 26.07.2004, godz.14.30)


J.K. Rowling oczekuje trzeciego dziecka

J.K. Rowling, autorka książek o przygodach Harry'ego Pottera, oczekuje trzeciego dziecka, które ma się urodzić w przyszłym roku. 38-letnia pisarka poinformowała o tym fanów na swojej stronie internetowej.

Rowling ma już córkę Jessikę z pierwszego małżeństwa i urodzonego w zeszłym roku synka Davida. Jej mąż Neil Murray jest lekarzem.

Autorka zapewnia, że ciąża nie przeszkodzi jej w pracy nad szóstym tomem przygód Harry'ego Pottera, choć nie potrafi jeszcze powiedzieć, kiedy zakończy pisanie. "Oczywiście trzymajcie kciuki, nie przewiduję żadnych opóźnień czy przeszkód związanych z dzidziusiem" - napisała.

Ostatnio Rowling ujawniła, że nowy tom będzie miał tytuł "Harry Potter i półkrwi książę". Do tej pory sprzedano 260 mln egzemplarzy książek z serii o małym czarodzieju.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 26.07.2004, godz.14.25)


Joanne Rowling przeciwko trzymaniu dzieci w klatkach

Joanne Rowling, autorka bestsellerowej serii przygód małego czarodzieja - Harrego Pottera, była ostatnio zbulwersowana warunkami panującymi w czeskich szpitalach psychiatrycznych.

Sprawa poruszyła pisarkę do tego stopnia, że zdecydowała się ona napisać list do prezydenta Czech Vaclava Klausa i do premiera Vladimira Szpidli, wyrażający oburzenie z powodu łóżek-klatek, jakie istnieją w czeskich szpitalach psychiatrycznych. W łóżkach tych umieszczane są chore psychicznie dzieci, z którymi nie może poradzić sobie personel szpitala. Sposoby takie stosowane są głównie ze względu na brak pieniędzy i personelu zdolnego stale zajmować się niepoczytalnymi pacjentami.

O stosowaniu takich sposobów "terapii" autorka dowiedziała się z "The Sunday Times".

Joanne Rowling, zszokowana faktem, że takie praktyki mają miejsce "w bogatym kraju Unii Europejskiej", napisała do ambasadora Czech w Wielkiej Brytanii, protesty dotarły także do czeskiego wicepremiera Petra Maresza. Interwencja trwała długo, więc J. Rowling zdecydowała się na interwencję u premiera i prezydenta Czech.

Sprawa wywołała w Czechach kontrowersje na najwyższym szczeblu. Pod presją organizacji międzynarodowych czeskie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych zaczęło przygotowywać ustawę, która ograniczy używanie klatek do skrajnych przypadków. Nie czekając na zapowiadane na rok przyszły wejście ustawy w życie, minister zdrowia Jozef Kubinyi podjął w lipcu radykalną decyzję. Zakazał zamykania pacjentów do klatek. Ku zaskoczeniu znacznej części opinii publicznej prezydent Vaclav Klaus nie tylko ministra Kubinyi nie pochwalił, ale, wezwawszy go na dywanik, wyraził wielkie ubolewanie z powodu podjętej przez niego decyzji.

Prezydent dał w ten sposób Joanne Rowling do zrozumienia, że nie życzy sobie wtrącania się w wewnętrzne sprawy kraju. "(...) nie możemy pozwolić, aby pouczał nas z zewnątrz ktoś, kto nie dysponuje pełnią wiarygodnych informacji" - powiedział Vaclav Klaus.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 26.07.2004, godz.14.20)


Ważna zmiana w Harry'm Potterze

Być może John Williams będzie musiał zrezygnować z napisania muzyki do filmu "Harry Potter i czara ognia".

Informacja taka pojawiła się w serwisie internetowym poświęconym kompozytorowi. Jeśli to prawda, powodem nie będzie niechęć Williamsa do Harry'ego Pottera, lecz nadmiar obowiązków.

72-letni artysta na 2005 rok ma już zaplanowaną pracę przy obrazach "The Secret Life of Walter Mitty", "Wojna światów", "Jurassic Park IV", "Gwiezdne wojny", a także przy nowym projekcie Stevena Spielberga o wydarzeniach z olimpiady w 1972 roku.

John Williams stworzył muzykę do wszystkich trzech dotychczasowych części Harry'ego Pottera. Nawet jeśli w nowym filmie na stanowisku kompozytora zastąpi go ktoś inny, na pewno usłyszymy także po części jego, napisaną wcześniej muzykę.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 26.07.2004, godz.14.15)


Czy Harry Potter przybędzie do Poznania?

30 sierpnia w Poznaniu odbędzie się pierwszy Ogólnopolski Zlot Czarodziejów. W programie znalazła się m.in. projekcja filmów o Harrym Potterze.

Zlot Czarodziejów rozpocznie się w samo południe na Starym Rynku wystrzałem z armaty, którą obsługiwać będą członkowie Bractwa Kurkowego. O 12:30 w Księgarni Powszechnej odbędzie się spotkanie z Wiktorem Zborowskim, który czytać będzie teksty IV i V tomu przygód Harry'ego Pottera na przygotowywanych płytach CD. W poznańskiej księgarni dzieci będą mogły pomalować swoje buzie oraz podziwiać pokaz ogni sztucznych.

Jednym z gości Zlotu będzie prawdopodobnie tłumacz książek o przygodach Harry`ego Pottera - Andrzej Polkowski.

Około godz. 14:00 uczestnicy Zlotu przemaszerują ulicą Półwiejską do Multikina, gdzie odbędzie się maraton filmów o Harrym Potterze. W przerwach oraz podczas seansów przeprowadzone zostaną konkursy wiedzy o młodym czarodzieju. Imprezę zakończy pokaz ogni sztucznych o pierwszej po północy.

W przeddzień imprezy, czyli w niedzielę 29 sierpnia w restauracji "Pod pretekstem" do debaty o fenomenie oraz o popularności magii i czarów w literaturze zaproszono psychologów, socjologów, przedstawicieli kościoła oraz literaturoznawców.

Atrakcją Ogólnopolskiego Zlotu Czarodziejów mieli być aktorzy występujących w filmach o Harrym Potterze. Na zaproszenie organizatora Zlotu - firmy IWEN - do Poznania mieli przybyć: Robbie Coltrane (Hagrid), Alan Rickman (profesor Snape) i Maggie Smith (prof. MacGonnagal). - Nie udało nam się na razie potwierdzić obecności tych aktorów, ale będziemy walczyć do końca - zapewnia Karina Horowska, IWEN.

Bilety na imprezę będzie można nabyć w poznańskim Multikinie. W przypadku dużego zainteresowanie organizatorzy planują uruchomienie autokarowych przejazdów do Poznania i z powrotem z większych miast w Polsce.

(żródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 26.07.2004, godz.14.10)


Wybrana Rita Skeeter

Brytyjska aktorka Miranda Richardson wcieli się w postać Rity Skeeter w filmie "Harry Potter i czara ognia", czwartej odsłonie przygód młodego czarodzieja i jego przyjaciół.

Premiera filmu zapowiadana jest na listopad 2005 roku.

W Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart rozegra się Turniej Trzech Czarodziejów, na który przybędą uczniowie z Bułgarii i Francji. Zgodnie z prastarymi regułami w turnieju uczestniczyć ma trzech uczniów.

(żródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 26.07.2004, godz.14.05)


Harry Potter na wojnie

Daniel Radcliffe, gwiazda serii opowiadającej o przygodach Harry'ego Pottera ("Harry Potter i kamień filozoficzny", "Harry Potter i komnata tajemnic", "Harry Potter i więzień Azkabanu"), zagra główną rolę w filmie, będącym adaptacją bestsellerowej wojennej powieści Sebastiana Faulksa, "Birdsong".

"Birdsong" to wydana w 1994 powieść, której akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Jej głównym bohaterem jest młody brytyjski żołnierz Stephen Wraysford, który zakochuje się w pewnej Francuzce - żonie bogatego fabrykanta.

Sebastian Faulks od lat czekał na ekranizację swej powieści, lecz ta wciąż była przekładana.

"Produkcja tego filmu miała rozpocząć się już dawno temu. Niebawem minie dziesięć lat... Wszyscy aktorzy, którzy wcześniej byli wybierani do obsadzenia tej roli, teraz są za starzy - Ralph Fiennes, a przed nim Daniel Day Lewis. Ostatnio mówiło się o Orlando Bloomie lub Jake'u Gyllenhaalu, ale to nie oni otrzymali tę rolę" - mówi Sebastian Faulks.

"Teraz mówi się o gwiazdorze Harry'ego Pottera, bo jest w odpowiednim wieku. Ale czy Daniel Radcliffe jest dobrym aktorem?" - pyta rozżalony pisarz.

Tymczasem aktorskie popisy nastoletniego czarodzieja możemy podziwiać w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu", który od 4 czerwca wyświetlany jest na ekranach polskich kin.

(żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 16.07.2004, godz.10.55)


Gratka dla potteromaniaków

Dla fanów książek Joanne Rowling o nastoletnim czarodzieju szykuje się wielkie wydarzenie. 30 sierpnia w Poznaniu odbędzie się pierwszy Ogólnopolski Zlot Czarodziejów. Organizatorem zlotu jest firma IWEN.

Na zlocie pojawią się między innymi: Andrzej Polkowski (tłumacz książek o Harrym Potterze, aktorzy: Robie Coltrane (filmowy Hagrid), Alan Rickman (profesor Snape) i Maggie Smith (profesor MacGonnagal).

Impreza rozpocznie się w południe na poznańskim Starym Rynku wystrzałem z armaty. Następnie w Księgarni Powszechnej odbędzie się spotkanie z czytającym teksty IV i V tomu przygód Harry'ego na przygotowywanych aktualnie płytach CD Wiktorem Zborowskim. Około 14 uczestnicy zlotu przemaszerują do Multikina, w którym odbędzie się maraton filmowy (ekranizacje trzech części przygód Harry'ego Pottera w nieemitowanych wersjach). Odbędą się też konkursy wiedzy o nastoletnim czarodzieju. Zlot zakończy pokaz sztucznych ogni około pierwszej w nocy.

29 sierpnia, w przeddzień imprezy, w restauracji "Pod Pretekstem" odbędzie się debata na temat fenomenu potteromanii i popularności magii i czarów w literaturze. Wezmą w niej udział socjologowie, psychologowie, literaturozwawcy oraz przedstawiciele Kościoła.

Bilety na imprezę będzie można nabyć w poznańskim Multikinie.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 15.07.2004, godz.13.55)


Wyślij zgłoszenie na spotkanie z Joanne K. Rowling

Pisarka Joanne K. Rowling pojawi się na Książkowym Festiwalu w Edynburgu, który odbywać się będzie od 14-30 sierpnia tego roku w Szkocji.

Spotkanie z pisarką odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia o godz. 9.00 w Charlotte Square Gardens.

Będzie to piąta wizyta autorki na tym festiwalu. Autorka nie może doczekać się na spotkanie z czytelnikami, zwłaszcza, że widownia ma być stosunkowo mało liczna - czytamy na oficjalnej stronie autorki.

Rowling szczególnie ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością. Móc widzieć z bliska twarze fanów jest dla niej ważniejsze, niż masowe spotkania, gdy ją mało kto widzi a i ona ma przed sobą niezindentyfikowane miliony czytelników.

Liczba biletów wstępu na spotkanie jest ograniczona. By wziąć udział w wydarzeniu należy pobrać ze strony wydawcy Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa, wydawnictwa Bloomsbury, formularz zgłoszeniowy, wysłać i cierpliwie czekać.

Osoby chętne do spotkania z autorką zostaną wylosowane z puli osób zgłaszających chęć uczestnictwa. Formularz jest dostępny od poniedziałku, 12 lipca do wtorku, 20 lipca. Osoby, które zostaną wylosowane w loterii zostaną o tym powiadomione w piątek 23 lipca.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 13.07.2004, godz.11.05)


Inspiracja Joanne K. Rowling prosto z książki... telefonicznej

Najpoczytniejsza pisarka ostatnich czasów, Joanne K. Rowling, znajdowała imiona dla bohaterów swoich powieści o Harrym Potterze w książkach telefonicznych.

Pisarka przyznaje, że tworząc swoich bohaterów szukała inspiracji w książkach z imionami dla dzieci, pamiątkowych księgach oraz książkach telefonicznych.

"- Wymieńcie jakiekolwiek źródło, a ja powiem wam, jakie imiona stamtąd zaczerpnęłam. HEDWIGA była świętą, DUMBLEDORE to stara angielska nazwa trzmiela, a SNAPE to miejsce w Anglii.

Niektóre nazwy wymyśliłam sama. Najpopularniejszą z nich jest chyba QUIDDITCH" - mówi autorka serii książek dla dzieci.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 13.07.2004, godz.11.00)


J. Cleese: Wolę Bonda niż Pottera

John Cleese ("Harry Potter i komnata tajemnic", "Śmierć nadejdzie jutro", "Żywot Briana"), jeden z założycieli legendarnej grupy Monty Python, oświadczył, że woli występować w filmach o Jamesie Bondzie niż w "Harrym Potterze". Aktor stwierdził, że w produkcjach o agencie 007 ma większy wpływ na scenariusz i dzięki temu dialogi są zabawniejsze.

W filmach "Harry Potter i kamień filozoficzny" i "Harry Potter i komnata tajemnic" John Cleese zagrał rolę Prawie Bezgłowego Nicka, ducha, którego głowa jedynie cudem trzyma się reszty ciała.

Z kolei w opowieściach o przygodach Jamesa Bonda - "Świat to za mało" i "Śmierć nadejdzie jutro" - brytyjski aktor wystąpił jako Q - ekspert do spraw gadżetów.

"Bond jest niezwykle efektowny i błyskotliwy. Na planie można sobie pozwolić na powiedzenie czegoś zabawnego, czego nie ma w scenariuszu. W filmach o Harrym Potterze wszystko jest w rękach ekipy od efektów specjalnych" - powiedział 64-letni Cleese.

(żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 05.07.2004, godz.12.00)


Oby szósty tom Harry'ego Pottera był jak najkrótszy

Brytyjski aktor Stephen Fry ma nadzieję, że kolejny tom przygód Harry'ego Pottera nie będzie zbyt długi.

Szósty tom powieści o młodym czarnoksiężniku będzie nosić tytuł Harry Potter and a Half Blood Prince. Aktor Stephen Fry, który jest narratorem powieści wydawanych na kasetach audio, nie jest zainteresowany fabułą książki, tylko jej objętością.

Jeżeli kolejna powieść będzie tak obfitować w rozmaite wątki, jak obiecuje autorka, to Fry spędzi w studio nagraniowym wiele żmudnych godzin.

"- Zamordowaliby mnie, gdybym zdradził choć kawałek fabuły, więc powiem tylko, że nowa książka prawdopodobnie nie będzie dłuższa, niż Harry Potter i Zakon Feniksa, co oznacza, że zajmie około 29 godzin na taśmach lub płytach CD. To bardzo dużo pracy w studio!" - mówi komik.

"- Od pewnego czasu, kiedy spotykam Joanne K. Rowling, robię się monotematyczny i nie pytam jej o przygody bohaterów, tylko o to, jak długa będzie książka".

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 02.07.2004, godz.12.00)


Kim będzie pół krwi Książę w szóstym Harrym Potterze?

Uwaga, Uwaga! Podajemy tytuł tomu szóstego Harry'ego Pottera. Brzmieć on będzie:

"Harry Potter and The Half Blood Prince".

Jak mówi sama autorka tytuł ten od lat chodził jej po głowie. Informacja ta została potwierdzona przez autorkę na jej oficjalnej stronie internetowej.

Strona ta posiada pewne drzwi, które przez większość czasu są zamknięte. Uważni Internauci, każdego dnia zaglądający na ową stronę, mogą za nimi znaleźć bardzo cenne informacje. Tak stało się i tym razem.

Wraz z otwarciem strony autorka zapowiedziała, że będzie na niej umieszczać w różnych dziwnych miejscach znaczące informacje dotyczące książki, która właśnie powstaje. Stąd właśnie wiemy, że tom szósty będzie nosić tytuł Harry Potter and The Half Blood Prince.

Dodatkowo Rowling ujawniła, że Księciem Szlam/Pół krwi nie jest ani Harry, ani Voldemort.

I to wszystkie informacje, jakie zdecydowała się ujawnić autorka przed dniem opublikowania tomu szóstego.

Informacja ta zapewne wywoła falę domysłów, a być może obali te, które mogły wydać się najbardziej prawdopodobne. Jeżeli chodzi o zakończenie serii o Harrym Potterze zotało ono już dawno napisane i spoczywa bezpiecznie w bankowym sejfie.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 02.07.2004, godz.11.55)