Powrót do strony "Archiwum newsów"

CZERWIEC 2004 - ARCHIWUM

Potter ma tytuł!

Joanne K. Rowling ujawniła na swej stronie internetowej tytuł szóstej powieści o przygodach Harry'ego Pottera. Do rąk czytelników trafi książka "Harry Potter and the Half Blood Prince" ("Harry Potter i Książe Półkrwi" - tłum. red. MMG). Podobno taki tytuł miała pierwotnie nosić druga powieść serii, nazwana jednak ostatecznie "Harry Potter i komnata tajemnic".

Jak wyjaśniła Joanne K. Rowling tytuł "Harry Potter and the Half Blood Prince" wymyśliła "wieki temu" i od tego czasu zastanawiała się, którą część cyklu obdarzyć tą nazwą.

Kilka dni temu zdecydowała się, by tytuł ten nosiła szósta część przygód małego czarodzieja.

Autorka jednak pilnie strzeże fabularnych zagadek powieści.

"W Half Blood Prince akcenty są rozłożone równo. Nie dominuje w niej ani Harry, ani Voldemort. To wszystko, co mogę na ten temat powiedzieć przed publikacją" - powiedziała Joanne K. Rowling.

Lucy Holden z wydawnictwa Bloomsbury potwierdziła, iż szósta opowieść o przygodach Harry'ego Pottera nosić będzie tytuł "Harry Potter and the Half Blood Prince".

"Nie chcieliśmy ujawniać tytułu przed debiutem książki na rynku, jednak po jego opublikowaniu na stronie internetowej, możemy tylko potwierdzić, iż rzeczywiście jest to tytuł tej niecierpliwie oczekiwanej książki" - powiedziała Lucy Holden.

Tytuł potwierdził także amerykański wydawca cyklu o małym czarodzieju, firma Scholastic.

Joanne K. Rowling zdecydowała się na ujawnienie prawdziwego tytułu powieści, by wyprowadzić fanów małego czarodzieja z błędu.

Kilka dni temu w Sieci pojawiły się bowiem doniesienia, że szósta część serii nosić będzie tytuł "Harry Potter and the Pillar of Storge".

Ponieważ autorka uznała tę propozycję za "niedorzeczną", podjęła decyzję o ujawnieniu swych zamierzeń.

(żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 30.06.2004, godz.10.50)


"Harry Potter" znów na start

W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Harry Potter i czara ognia".

Centrum produkcji umiejscowiono w brytyjskich Leavesden Studios. Za reżyserię odpowiada Mike Newell, produkuje David Heyman. Scenariusz, jak przy trzech poprzednich częściach, napisał Steve Kloves. David Barron występuje jako producent wykonawczy.

W obrazie zobaczymy kilku nowych aktorów - zarówno wśród dorosłej, jak i dziecięcej obsady. Do tej pierwszej grupy dołączyli: Brendan Gleeson (nauczyciel obrony przed czarna magią Szalonooki Moody), Frances De La Tour (dyrektorka francuskiej szkoły magii Beauxbatons Madame Maxime), Roger Lloyd-Pack (szef ministerstwa międzynarodowej współpracy magicznej), Pedja Bjelac (profesor szkoły Durmstrang Igor Karkaroff), Jeff Rawle (Amos Diggory) oraz David Tennant (Barty Crouch Jr.).

Wśród młodych aktorów pojawią się natomiast: Robert Pattinson (Cedric Diggory), Stanislav Ianevski (gwiazda Quidditcha Viktor Krum), Clemence Poesy (Fleur Delacour) i Katie Leung (Cho Chang).

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson oraz Tom Felton kolejny raz wystąpią jako Harry Potter, Ron Weasley, Hermiona Granger i Draco Malfoy. Uczniów Hogwartu zagrają: Matthew Lewis (Neville), Devon Murray (Seamus), Jamie Waylett (Crabbe), Joshua Herdman (Goyle), Alfie Enoch (Dean), Oliver i James Phelps (Fred i George Weasley) oraz Chris Rankin (Percy).

W czwartym filmie ponownie udział wezmą także: Robbie Coltrane (Hagrid), Michael Gambon (profesor Albus Dumbledore), Robert Hardy (minister magii Cornelius Fudge), Shirley Henderson (Jęcząca Marta), Jason Isaacs (Lucius Malfoy), Gary Oldman (Sirius Black), Alan Rickman (profesor Snape), Maggie Smith (profesor McGonagall), Timothy Spall (Peter Pettigrew) oraz Mark Williams (Arthur Weasley).

Obraz "Harry Potter i czara ognia" trafi do kin w listopadzie 2005 roku. Dystrybucją projektu zajmie się firma Warner Bros. Pictures.

'Harry Potter i Czara Ognia' opowiadać będzie o rozgrywającym się w Hogwarcie Turnieju Trójmagicznym, na który przybywają uczniowie szkół z Francji i Bułgarii.

Zgodnie ze starą tradycją, do turnieju mają być wybrani trzej przedstawiciele, po jednym z każdej ze szkół. Jednak dziwnym zbiegiem okoliczności do turnieju zostaje wybranych czterech uczestników, w tym oczywiście Harry Potter. Odtąd na głównego bohatera czekają trzy zadania, a w związku z nimi wiele niesamowitych i niebezpiecznych przygód.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 28.06.2004, godz.13.00)


Saper wypiera Harry'ego Joanne K. Rowling

Czy fani Joanne K. Rowling i Harry'ego Pottera zastanawiali się kiedyś, w jaki sposób autorka odpoczywa po wytężonej pracy nad serią książek?

Okazuje się, że autorka odpręża się grając na komputerze w "Sapera". Komputerowe zmagania z bombami idą autorce tak dobrze, że już wkrótce wejdzie do setki najlepszych graczy świata.

38-letnia autorka cyklu powieści o Harrym Potterze pokonuje 3 pierwsze poziomy gry komputerowej w ciągu zaledwie 101 sekund, czyli aby dołączyć do światowej elity musi zmniejszyć swój czas jedynie o 6 sekund.

"- Grając w Sapera odrywam się od zawiłego świata Harry'ego Pottera" - mówi pisarka.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 28.06.2004, godz.12.55)


Harry Potter kontra bezdomny

Podczas nadchodzącego weekendu (18-20 czerwca) przebój "Harry Potter i więzień Azkabanu", dotychczasowy lider zestawienia na najpopularniejsze filmy w USA, będzie musiał zmierzyć się z nowym rywalem - obrazem "Terminal", najnowszą produkcją duetu Steven Spielberg-Tom Hanks.

Podczas ubiegłego weekendu (11-13 czerwca), "Harry Potter i więzień Azkabanu" przyniósł wpływy w wysokości 37,9 miliona dolarów i, mimo że film zajął pierwsze miejsce w amerykańskim box office, to były to wyniki aż o ponad 63% gorsze od wpływów osiągniętych przez trzecią opowieść o małym czarodzieju podczas weekendu "otwarcia".

W dniach 4-6 czerwca obraz zebrał bowiem na koncie prawie 95 milionów dolarów.

Wszystko wskazuje więc na to, że w ten weekend "Terminal" - historia o przygodach obywatela jednego z krajów Europy Wschodniej, który zostaje zmuszony do zamieszkania na terenie portu lotniczego - pokona w zestawieniu na najpopularniejsze filmy USA historię o małym czarodzieju.

Jak szacują analitycy, "Terminal" najprawdopodobniej przyciągnie bowiem do kin publiczność, którą porwała poprzednia opowieść autorstwa Stevena Spielberga, film "Złap mnie, jeśli potrafisz".

Ten film w weekend "otwarcia" (w grudniu 2002 roku) zebrał na koncie 30 milionów dolarów.

Gdyby "Terminal" osiągnął podobny wynik miałby duże szanse na pokonanie w box office filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu", który od ubiegłego tygodnia na pewno znów straci widownię.

A może jednak magia małego czarodzieja po raz kolejny porwie widzów?

Harry Potter dorasta, a wraz z tym zmienia się także styl filmowych historii. Stają się coraz bardziej poważne i przyciągają do kin już nie tylko dziecięcą publiczność.

W najnowszym filmie Harry nie tylko po raz kolejny stawić musi czoło złowrogiemu Voldemortowi, ale przede wszystkim zmierzyć się z własnymi demonami.

Reżyser "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu", Meksykanin Alfonso Cuarón, wybrał z trzeciej powieści autorstwa Joanne K. Rowling jedynie niezbędne elementy i zaproponował widzom mroczny, urzekający wizualnie obraz, który skupia się głównie wokół problemów dojrzewania, poszukiwania własnej tożsamości.

(żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 19.06.2004, godz.13.50)


Harry Potter ma rywalkę

Clemence Poesy zagra jedną z głównych ról w obrazie "Harry Potter i czara ognia".

21-letnia aktorka dołączyła do obsady ekranizacji czwartej części książki J.K. Rowling jako Fleur Delacour. Poesy będzie przedstawicielką francuskiej szkoły magii Beauxbatons i uczestniczką Turnieju Trójmagicznego. Oprócz niej w zawodach udział wezmą Cedric Diggory odtwarzany przez Roberta Pattinsona, Viktor Krum, w postać którego wcieli się bułgarski nastolatek Stanisław Janewski, i oczywiście Potter.

Dla Francuzki "Harry Potter i Czara Ognia" będzie dopiero drugim filmem zagranym po angielsku, a nie w ojczystym języku.

W tej chwili wiadomo już, że w nowym projekcie o Harrym Potterze jako profesor obrony przed czarną magią Alastor "Szalonooki" Moody wystąpi Irlandczyk Brendan Glesson. Rolę pół-olbrzymki Olimpii Maxime, czyli dyrektorki francuskiej szkoły magii Beauxbatons, otrzymała francuska aktorka Frances de la Tour. Wcześniej zatrudniono do obrazu 16-letnią Katie Leung, która zagra postać Cho Chang, Jako kandydatkę do roli Rity Skeeter, poszukującej sensacji korespondentki "Proroka Codziennego", wymienia się Rosamund Pike.

W filmie "Harry Potter i Czara Ognia" oczywiście ponownie zobaczymy także Daniela Radcliffe'a (Harry Potter), Emmę Watson (Hermiona Granger) i Ruperta Grinta (Ron Weasley). Za produkcję odpowiadają Chris Columbus i David Heyman. Reżyseruje Mike Newell. Zdjęcia rozpoczęły się w Szkocji 22 marca. Premierę przewidziano 18 listopada 2005 roku.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 15.06.2004, godz.10.05)


Spotkanie w kawiarni z Joanne K. Rowling

Mimo olbrzymiego majątku i kilku luksusowych rezydencji Joanne K. Rowling nadal najchętniej pisze swoje książki w kawiarniach.

38-letnia autorka cyklu powieści o Harrym Potterze napisała swoją pierwszą powieść o nastoletnim czarnoksiężniku właśnie przy kawiarnianym stoliku. Autorka przyznaje, że do dziś natchnienie najczęściej spływa na nią w kafejkach.

"- Moim zdaniem, najlepsze miejsce do pracy to kawiarnie. Tam nie muszę samodzielnie robić sobie kawy, nie mam poczucia odosobnienia, a kiedy brakuje mi natchnienia mogę po prostu przejść do następnego lokalu, żeby "naładować sobie baterie".

Najwygodniej pisze się w kawiarniach, które są na tyle wypełnione, że nikt nas nie zauważa, a jednocześnie nie musimy dzielić stolika z człowiekiem próbującym przeczytać do góry nogami naszą pracę" - mówi Rowling.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 14.06.2004, godz.16.30)


Harry Potter nadal czaruje, ale sporo stracił

Film "Harry Potter i więzień Azkabanu" wciąż okupuje pierwszą pozycję w amerykańskim box office.

Trzecia część przygód czarodzieja z Hogwartu zarobiła w weekend 35,1 miliona dolarów (spadek o około 60 %) i po 10 dniach w kinach może pochwalić się dochodem 158 milionów.

'Więzień Azkabanu' swój spory spadek może paradoksalnie 'zawdzięczać' temu, że jest to zdecydowanie najlepsza ekranizacja książek Rowling. Mroczna, świetnie sfotografowana i głębsza niż poprzednie płaci cenę za to, że nie jest już do końca 'filmem dla dzieci'.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 14.06.2004, godz.16.25)


Robert Pattinson rywalem Harry'ego Pottera

Robert Pattinson wcieli się w postać Cedrica Diggory'ego w filmie "Harry Potter i Czara Ognia".

Cedric Diggory w czwartej części książki J.K. Rowling pojawia się, po pierwsze, jako rywal Pottera o względy Cho Chang, po drugie zaś - z ramienia Hufflepuff uczestniczy w Turnieju Trójmagicznym.

Robert Pattinson pochodzi z Londynu i jak na razie zagrał w u boku Kristanny Loken "Kingdom In Twilight" oraz z Reese Witherspoon w "Vanity Fair".

W tej chwili wiadomo już, że w nowym obrazie o Harrym Potterze jako profesor obrony przed czarną magią Alastor "Szalonooki" Moody wystąpi Irlandczyk Brendan Glesson. Rolę pół-olbrzymki Olimpii Maxime, czyli dyrektorki francuskiej szkoły magii Beauxbatons, otrzymała francuska aktorka Frances de la Tour. Wcześniej zatrudniono do filmu 16-letnią Katie Leung, która zagra postać Cho Chang, Jako kandydatkę do roli Rity Skeeter, poszukującej sensacji korespondentki "Proroka Codziennego", wymienia się Rosamund Pike.

W filmie "Harry Potter i Czara Ognia" oczywiście ponownie zobaczymy także Daniela Radcliffe'a (Harry Potter), Emmę Watson (Hermiona Granger) i Ruperta Grinta (Ron Weasley). Za produkcję odpowiadają Chris Columbus i David Heyman. Reżyseruje Mike Newell. Zdjęcia rozpoczęły się w Szkocji 22 marca. Premierę projektu przewidziano na 18 listopada 2005 roku.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 11.06.2004, godz.08.45)


Australijscy cenzorzy łagodniejsi dla Pottera

Australijscy cenzorzy złagodzili swoją wcześniejszą ocenę filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu", dzięki czemu kolejną część przygód Harry'ego będą mogły obejrzeć również młodsze dzieci.

Film, który wejdzie na ekrany australijskich kin w piątek, początkowo otrzymał kategorię M15+, co oznaczało, że dzieci poniżej 15 roku życia nie mogłyby go oglądać. Dopiero w odpowiedzi na prośbę firmy dystrybucyjnej Roadshow cenzorzy zdecydowali się na obniżenie kategorii do PG, więc teraz młodsze dzieci mogą iść do kina pod opieką rodziców.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 11.06.2004, godz.08.35)


Harry Potter chodzi im po głowie

Do chwili obecnej Joanne K. Rowling napisała i wydała pięć książek. Główny bohater jej książek - Harry Potter - rzucił czar na rzesze dzieci i młodzieży.

Więcej niż połowa z 300 ankietowanych brytyjskich dzieci wśród dziesięciu najukochańszych swoich książek wymieniło aż trzy z serii o Harrym Potterze.

Na drugim miejscy uplasował się Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena, na trzecim Kubuś Puchatek.

Pozostałe pozycje przedstawiały się nastęująco:
4. Charlie and the Chocolate Factory
5. The Cat in the Hat
6. Matilda
7. The Twits
8. Tracy Beaker books
9. The Jungle Book
10. The BFG

Badania przeprowadzone zostały na grupie dzieci pomiędzy siódmym a czternastym rokiem życia przez fundacje Prince of Wales Arts and Kids Foundation.

Sondaż ten pokazał, że każda z wymienionych przez dzieci książek miała swą adaptację kinową.

Laureat nagrody dziecięcej Michael Morpurgo powiedział: "- Nauczyciele i wychowawcy muszą poświęcić swój czas, by dzieci czuły, że czyta się dla ich czystej przyjemności, a nie z przymusu".

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 09.06.2004, godz.12.55)


Potter nie zachwycił

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", około 330 tysięcy widzów obejrzało w Polsce do końca weekendu (4-6 czerwca) film "Harry Potter i więzień Azkabanu". To gorszy wynik w porównaniu z poprzednimi dwoma filmami opowiadającymi o przygodach małego czarodzieja.

Wynik oznacza, że trzecia część przygód Harry'ego Pottera, mimo że krytycy uznają ją za najlepszą z dotychczas nakręconych, znalazła się w tyle za poprzednimi dwiema częściami.

Film "Harry Potter i komnata tajemnic" obejrzało w Polsce w weekend "otwarcia" 425,2 tysiący osób, a obraz "Harry Potter i kamień filozoficzny" w pierwszy weekend dystrybucji w Polsce przyciągnął do kin 356 tysięcy widzów.

Trzecia historia, film "Harry Potter i więzień Azkabanu", ze swoim wynikiem może nawet nie wejść do pierwszej dziesiątki filmów o najlepszych "otwarciach" w Polsce.

Dziewiąte miejsce na tej liście zajmuje "Pasja" (336,2 tysięcy widzów), a dziesiąte - "Ogniem i mieczem" z wynikiem 335,6 tysięcy widzów.

Pierwsze trzy miejsca w tym zestawieniu zajmują kolejne filmy trylogii "Władca Pierścieni" - "Powrót Króla" - 593 tysięcy osób, "Drużyna Pierścienia" - 519 tysięcy widzów, oraz "Dwie Wieże" z 465-tysięczną publicznością.

(żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 09.06.2004, godz.12.45)


"Harry Potter" zaczarował kina

"Harry Potter i więzień Azkabanu" zarobił w miniony weekend w USA 92,6 miliony dolarów. To trzeci wynik w historii. Na całym świecie obraz może pochwalić się już dochodem ponad 200 milionów dolarów.

"Harry Potter i więzień Azkabanu" pobił swoich poprzedników: "Kamień filozoficzny" (90,3 mln) i "Komnatę tajemnic" (90,3 mln). Nie udało się natomiast nowemu filmowi o czarodzieju z Hogwartu przeskoczyć "Shreka 2" (108 milionów) i "Spider-Mana" (114 milionów). Obraz zadebiutował od razu na całym świecie, a jego zarobek poza Stanami Zjednoczonymi wyniósł 114,1 milionów, co razem daje imponujący wynik 206,7 miliona dolarów.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 07.06.2004, godz.12.25)


Harry Potter w śmiałych scenach erotycznych

Odtwórca roli Harry'ego Pottera, Daniel Radcliffe nie może się doczekać, kiedy będzie mógł zgrać w śmiałych scenach z piątego tomu tego cyklu - Harry Potter i Zakon Feniksa.

Młody odtwórca postaci popularnego czarnoksiężnika ma nadzieję, że pełne erotyzmu sceny z najnowszego tomu powieści J.K. Rowling znajdą się w ekranizacji i że będzie miał możliwość zagrania ich, chociaż nie ma jeszcze pewności, czy producenci zaproponują mu tę rolę po raz kolejny.

"- Wątek z całowaniem mógłby być bardzo fajny. Czytając fragmenty książki zastanawiam się, czy będę mógł w nich zagrać za kilka lat. To dziwne uczucie, kiedy wyobrażam sobie siebie czytając o Harrym."

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 04.06.2004, godz.10.25)


Faworyt Joanne K. Rowling

W ten weekend na polskie ekrany wchodzi trzeci film, nakręcony na podstawie książki Joanne K. Rowling Harry Potter i Więzień Azkabanu.

Jak film podobał się samej autorce?

"- Pierwszy raz widziałam Więźnia Azkabanu tuż przed jego ukończeniem. Od pierwszego klapsu podobał mi się bardzo. Tak bardzo, że nie mogłam się doczekać, by go zobaczyć jeszcze raz, tym razem w całości. Jak do tej pory będzie on moją ulubioną adaptacją Harry'ego" - napisała pisarka na swej stronie internetowej.

Premierę filmu Joanne wspomina bardzo dobrze. Jak zwykle było wiele atrakcji, a największą z nich było spotkanie z grającym w filmie Garym Oldmanem, Davidem Thewlisem i Michaelem Gambonem, którzy według niej stworzyli niepowtarzalny magiczny klimat w filmie.

Pisarka także cieszyła się na ponowne spotkanie z odtwórcami ról głównych - Danielem, Rupertem i Emmą, którzy urośli i z dzieci stali się prawdziwymi nastolatkami.

"- Ostatnim razem jak widziałam Dana (odtwórcę roli Harry'ego Pottera) na przyjęciu po premierze ostatniego filmu otaczał go tłum fanek, które patrzyły złowrogim wzrokiem na każdą nową osobę, chcącą zbliżyć się do ich ulubieńca. Mimo tego, z trudem bo z trudem, ale udało nam się zamienić kilka słów" - śmieje się pisarka.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 04.06.2004, godz.10.05)


Trzeci film o Potterze już w kinach

Trzecia część ekranizacji cyklu powieści o młodym czarodzieju, czyli "Harry Potter i więzień Azkabanu", melodramat "Dirty Dancing II" oraz horror "Zgromadzenie" - to filmy, które dzisiaj wchodzą na ekrany polskich kin.

Ekranizacja trzeciej części cyklu powieści o młodym czarodzieju - "Harry Potter i więzień Azkabanu" - została zrealizowana przez innego twórcę niż dwie pierwsze części - Alfonso Cuarona, znanego m.in. z filmu "I twoją matkę też".

W "Więźniu Azkabanu" Harry (Daniel Radcliffe) oraz jego najlepsi przyjaciele - Ron (Ruppert Grint) i Hermiona (Emma Watson) rozpoczynają trzeci rok nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. "Harry Potter i więzień Azkabanu" jest filmem bardziej tajemniczym i groźnym niż poprzednie części serii. W Australii krytycy filmowi rekomendują ten obraz jako skierowany raczej do starszych widzów, niż do małych dzieci ze względu na zawarte w filmie elementy horroru.

Od dzisiaj film ten można także zobaczyć na gigantycznym ekranie kin IMAX w Krakowie, Katowicach i Warszawie. Obraz przeniesiono na ekran IMAX dzięki unikatowej technologii IMAX DMRŽ (IMAX Digital Remastering - cyfrowego przepisania na format IMAX) dając w rezultacie niezrównanej jakości dźwięk i obraz. Widzowie będą mogli przeżyć ekscytujące przygody i dotknąć magicznego świata trzeciej części przebojowej serii "Harry Potter" na ekranie o wysokości 6 pięter w otoczeniu 12.000 WATT czystego cyfrowego dźwięku.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 04.06.2004, godz.09.55)


Gary Oldman w Harrym Potterze tylko dla kasy

Gary Oldman przyjął rolę w filmie Harry Potter i Więzień Azkabanu niemal wyłącznie dla pieniędzy.

Wielbiciele talentu Oldmana z pewnym zaskoczeniem odebrali wiadomość o przyjętej przez niego roli tajemniczego Siriusa Blacka, jednak aktor bez oporów przyznaje, że kierował się głównie pobudkami finansowymi.

"- Potrzebowałem pracy i pomyślałem, że dobrze byłoby zarobić trochę pieniędzy i opłacić parę rachunków. Poza tym mam wrażenie, że grając w tym filmie dołączyłem do wielkiej rodziny - prawdziwej filmowej monarchii" - przyznaje bez żenady aktor.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 03.06.2004, godz.11.30)


"Harry Potter" rekordowy w Anglii

Film "Harry Potter i więzień Azkabanu" pobił rekord jednodniowego dochodu w Wielkiej Brytanii, zarabiając w poniedziałek 9,2 miliona dolarów.

Tego dnia obraz trafił na 535 ekranów brytyjskich kin i zgodnie z przewidywaniami producentów pobił rekord otwarcia. Wynik jest o tyle zaskakujący, iż twórcy nie spodziewali się, że dochód poprzedniego filmu "Harry Potter i komnata tajemnic" zostanie poprawiony aż o 16 procent. Wcześniejszy obraz 16 listopada 2002 roku trafił na 524 ekrany i zarobił 8 milionów dolarów.

W ciągu najbliższych dwóch weekendów "Harry Potter i więzień Azkabanu" zadebiutuje w 47 krajach. Przewidywana liczba kopii na całym świecie to 10 tysięcy. W Polsce film zobaczymy już za dwa dni.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 03.06.2004, godz.11.25)


Harry Potter chce być gwiazdą rocka

Daniel Radcliffe na tyle dobrze odtwarza postać Harry'ego Pottera, iż wiedziałby jak wykorzystać magiczną różdżkę.

Młody aktor, który jest jednym z najbogatszych i najbardziej popularnych młodzieńców w Wielkiej Brytanii, także ma marzenia. Gdyby mógł korzystać z pomocy czarodziejskiej różdżki, chciałby zostać gwiazdą rocka. Radcliffe uważa jednak, że choć jego idolem jest Pete Doherty z formacji The Libertines, on na pewno nie miałby podobnych problemów z narkotykami.

"Moim marzeniem jest granie w kapeli rockowej" - zdradza Radcliffe. "Podziwiam to, co robi Pete Doherty i mam nadzieję, że już wkrótce usłyszymy kolejną płytę The Libertines. Muzyka tego bandu przejdzie do historii jako jedno z największych dokonań naszego pokolenia".

Odtwórca Harry'ego Pottera ma nadzieję, że Doherty poradzi sobie z uzależnieniem od narkotyków.

"Liczę, że Pete szybko wróci do zespołu" - mówi Radcliffe. "Byłoby zbrodnią, gdyby ta grupa teraz się rozpadła."

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 02.06.2004, godz.10.35)


Harry Potter obrzucony bielizną

Brytyjski aktor Robbie Coltrane jest zaskoczony nagłym zainteresowaniem fanek młodym odtwórcą postaci Harry'ego Pottera, Danielem Radcliffem Aktor nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego młodszy kolega stał się nagle pożeraczem niewieścich serc.

Coltrane, który gra gajowego Rubeusa Hagrida, ze zdumieniem obserwował histerycznie krzyczące fanki czekające na 15-letniego Daniela przed londyńską premierą filmu Harry Potter i Więzień Azkabanu, która miała miejsce w niedzielę 30 maja.

"- Tak samo jest z dorastaniem własnych dzieci - ten proces przebiega stopniowo i trudno stwierdzić, kiedy chłopcy stają się młodzieńcami.

Potem przychodzi dzień, kiedy na premierze dziewczyny zaczynają rzucać w niego bielizną, a ja zadaję sobie pytanie "Czy to nasz mały Daniel?'" - zapytuje Robbie Coltrane.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 01.06.2004, godz.18.55)


Emma Watson dopiero za 11 lat będzie wydawać kasę

Odtwórczyni głównej roli dziecięcej w Harrym Potterze, Emma Watson dopiero za 11 lat będzie mogła rozporządzać pieniędzmi, które zarobiła grając w filmach o Harrym Potterze.

Rodzice 14-letniej aktorki, która wciela się w postać Hermiony Granger, umieścili jej gażę na koncie bankowym, aby mieć pewność, że nastolatka nie roztrwoni wszystkiego.

"- Moje pieniądze czekają w banku aż skończę 25 lat i do tamtej pory nie mogę ich nawet dotknąć. Mam dobrych przyjaciół i rodziców, którzy nie pozwalają, żebym zaczęła zachowywać się jak gwiazda" - mówi Emma.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 01.06.2004, godz.18.50)


"Harry Potter" pod specjalną ochroną

Bileterzy w angielskich kinach dostali noktowizory do walki z piractwem.

Akcję wyposażenia kin w noktowizory rozpoczęto w sieci Vue Cinemas, dawniej znanej pod nazwą Warner Village. Akcja zbiegła się z premierą "Harry'ego Pottera" gdyż to właśnie z powodu nielegalnego kopiowania filmu o czarodzieju z Hogwartu firma Warner Bros. poniosła największe straty.

Jeśli tylko bileterzy zauważą, że ktoś nagrywa film podczas spektaklu mają natychmiast wzywać policję. Noktowizory to urządzenia wykorzystywane przez wojsko i policję. Służą do obserwowania w ciemności.

"Zainteresowanie filmem 'Harry Potter i więzień Azkabanu' jest nieprawdopodobne" - mówi Jamie Graham, jeden z menadżerów kina sieci Vue Cinemas. "Dlatego trudno się dziwić, że wytwórnia chce uchronić film przed skopiowaniem. U nas w kinie widzowie są obserwowani na każdym seansie" - dodaje.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 01.06.2004, godz.18.30)


Szaleństwo na "Harrym Potterze"

Przedpremierowy pokaz filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" zgromadził w niedzielę w Londynie tysiące fanów czarodzieja. W Europie film jest wyświetlany od poniedziałku, w Polsce będzie można go oglądać od 4 czerwca.

Wśród fanów, oczekujących od samego rana na swych ulubionych aktorów przed kinem Odeon, najwięcej było młodych dziewcząt, choć nie brakowało też dorosłych. Odtwórców głównych ról, Daniela Radcliffe'a - filmowego Harry'ego, Emmę Watson - Hermionę i rudowłosego Rupperta Grinta - Rona, powitały głośne okrzyki i piski.

"Sądziłem, że w Nowym Jorku było szaleństwo, ale to jest nawet większe" - ocenił Robbie Coltrane, filmowy Hagrid, nawiązując do światowej premiery, która odbyła się 25 maja.

Na przedpremierowym pokazie była też autorka książek o Harrym Potterze. J.K. Rowling zapewniła, że praca nad szóstym tomem cyklu jest już zaawansowana. Nie chciała jednak powiedzieć, kiedy zakończy pisanie.

Widzowie, którzy mieli szczęście obejrzeć "Więźnia Azkabanu", oceniają, że film bardzo różni się od dwóch poprzednich części serii - "Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego" oraz "Harry'ego Pottera i komnaty tajemnic". Pojawiły się nawet opinie, że "Więzień Azkabanu" jest najlepszą ze zrealizowanych dotychczas części cyklu, najbardziej realistyczną i z najciekawszymi efektami specjalnymi.

Do realizacji trzeciej części wytwórnia Warner wynajęła nowego reżysera - Hiszpana Alfonso Cuarona, który wcześniej wyreżyserował m.in. nominowany do Oscara obraz "I twoją matkę też".

Cykl książek o Harrym Potterze, którego pięć tomów już się ukazało, a ma się ukazać jeszcze dwa, odniósł największy sukces wydawniczy na świecie. Cztery pierwsze tomy zostały wydane w nakładzie 195 mln egzemplarzy.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 01.06.2004, godz.18.25)


Harry Potter nie dla wszystkich

Film "Harry Potter i więzień Azkabanu" w holenderskie kinach będą mogły oglądać wyłącznie dzieci powyżej 9 roku życia.

Nowa kategoria wiekowa jest wynikiem protestów rodziców, którzy na poprzednie filmy o przygodach Harry'ego Pottera przychodzili z sześciolatkami.

"Dzieci dziewięcioletnie potrafią lepiej odróżnić fikcję od rzeczywistości, więc przerażające sceny będą miały na nie mniejszy wpływ" - tłumaczy Paul Verstraeten, rzecznik holenderskiej komisji NICAM ustalającej kategorie wiekowe dla filmów.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 01.06.2004, godz.18.20)


Powrót do newsów