Powrót do strony "Archiwum newsów"

MAJ 2004 - ARCHIWUM

Oszuści podrabiają autograf Joanne K. Rowling

Na swej stronie internetowej Joanne K. Rowling przestrzega wszystkich, którzy chcieliby nabyć podpisany egzemplarz jej książki, by zachowali szczególną ostrożność.

Szczególnie dotyczy to ostatniego tomu jej książki, Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa. Na pozostałe tomy trzeba również zwracać baczną uwagę, gdyż tych z autografami w Wielkiej Brytanii jest mało, w Stanach Zjednoczonych jeszcze mniej a na świecie prawie wcale.

"- Do tej pory na żadnym egzemplarzu ostatniego tomu Harry'ego, Harry Potter i Zakon Feniksa, nie umieściłam swego autografu" - napisała Rowling na swej stronie internetowej.

Jeżeli zdarzyło się, by Rowling pozostawiła swój autograf na egzemplarzu książki musiał on zostać przeznaczony na cele charytatywne, bądź też musiała to być wyjątkowa okazja.

Niestety zdarzają się pozbawione skrupułów osoby, które oszukują fanów Harry'ego Pottera, naciągając ich na książki z autografem autorki, podczas gdy jest to najprawdziwsze oszustwo.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 28.05.2004, godz.10.30)


Bardzo ekscytujący Voldemort

Choć zdjęcia do filmu "Harry Potter i Czara Ognia" już się rozpoczęły, nadal nie wiadomo, kto zagra lorda Voldemorta.

"Sami wiecie kto" w czwartej części książki przybiera ludzką postać, dlatego fani "Harry'ego Pottera" czekają z niecierpliwością na decyzję w kwestii obsady. Dotychczas wśród kandydatów do roli specjalisty od czarnej magii wymieniano Rowana Atkinsona i Johna Malkovicha. W wywiadzie dla BBC Radio 1 Daniel Radcliffe zaprzeczył, by któryś z tych aktorów pojawił się w roli Voldemorta. Młody aktor zapowiedział jednak, iż obsada tej postaci jest "bardzo, bardzo ekscytująca".

W tej chwili wiadomo już, że w nowym obrazie jako profesor obrony przed czarną magią Alastor "Szalonooki" Moody wystąpi Irlandczyk Brendan Glesson. Rolę pół-olbrzymki Olimpii Maxime, czyli dyrektorki francuskiej szkoły magii Beauxbatons, otrzymała francuska aktorka Frances de la Tour. Wcześniej zatrudniono do filmu 16-letnią Katie Leung, która zagra postać Cho Chang, Jako kandydatkę do roli Rity Skeeter, poszukującej sensacji korespondentki "Proroka Codziennego", wymienia się Rosamund Pike.

W filmie "Harry Potter i Czara Ognia" oczywiście ponownie zobaczymy także Daniela Radcliffe'a (Harry Potter), Emmę Watson (Hermiona Granger) i Ruperta Grinta (Ron Weasley). Za produkcję odpowiadają Chris Columbus i David Heyman. Reżyseruje Mike Newell. Zdjęcia rozpoczęły się w Szkocji 22 marca. Premierę obrazu przewidziano na 18 listopada 2005 roku.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 28.05.2004, godz.10.25)


Najlepsze zwiastuny 2004 roku

W piątej edycji nagród Golden Trailer Awards przyznano 17 wyróżnień. Aż trzy nagrody otrzymał trailer produkcji z Nicole Kidman w roli głównej "Żony ze Stepford".

W kategorii najlepszego zwiastunu filmu familijnego wygrał "Harry Potter i więzień Azkabanu".

Nagrody zostały przyznane 25 maja w teatrze Orpheum w Hollywood. Zwycięzców wybierali między innymi: Benicio Del Toro, Neil Jordan, Glenn Close, Bob Osher i Drew Giordano.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 28.05.2004, godz.10.20)


Alfonso Cuaron chce więcej "Harry'ego Pottera"

W wywiadzie udzielonym agencji Reuters reżyser filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" odniósł się do obaw, jakie wyraził jeden z producentów projektu, twierdząc, iż są niewielkie szanse, by ta sama obsada była w stanie nakręcić wszystkie siedem części serii. "W tym momencie pracują już nad czwartym obrazem" - mówi Alfonso Cuaron. "Zostały więc już tylko trzy. Mam nadzieję, że uda się je nakręcić z tymi samymi aktorami, gdyż będzie to miało wielkie znaczenie dla opowiadanej historii" - dodaje.

Zdaniem Meksykanina, dotychczas aktorzy rośli dokładnie tyle, ile trzeba i cały czas znakomicie pasują do wieku książkowych postaci. - Nie sądzę, by Dan urósł nagle 20 centymetrów, albo żeby wyskoczyło mu trzecie oko - mówi Cuaron. - To samo dotyczy Emmy i Ruperta. W ostatniej części bohaterowie mają po 17 lat. Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint będę mieli wtedy po 19-20 lat i bez problemu zagrają 17-latków.

Twórca takich filmów, jak "I twoją matkę też" czy "Wielkie nadzieje", zapowiedział, że teraz weźmie dość spory urlop. Ma jednak nadzieję spotkać się jeszcze na planie filmowym z młodymi angielskimi aktorami. - Powrót byłby wielką przyjemnością - uważa Alfonso Cuaron. - Moim marzeniem jest, by raz jeszcze spotkać się z tą sama obsadą.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 28.05.2004, godz.10.15)


Harry Potter za szybko rośnie

Nie lada problem mogą mieć niebawem twórcy filmów o Harrym Potterze. Okazuje się bowiem, że młodzi aktorzy, którzy wcielają się w głównych bohaterów serii J.K. Rowling... za szybko rosną. Pomiędzy kolejnymi tomami jest rok różnicy, jednak realizatorzy nie są w stanie tak szybko robić filmów.

Na szczęście w najnowszej produkcji "Harry Potter i więzień Azkabanu" różnice w wyglądzie pomiędzy aktorami i postaciami, które grają nie są jeszcze aż tak widoczne.

Alfonso Cuaron, reżyser "Więźnia Azkabanu" wierzy, że cała trojka bohaterów - Daniel Radcliffe, który gra Harry'ego, Rupert Grint wcielający się w postać Rona oraz Emma Watson, filmowa Hermiona - wystąpią we wszystkich siedmiu filmach cyklu.

"To byłaby nieoceniona strata, gdyby teraz zmieniano aktorów. Dla widzów to ważne, aby w całej serii wystąpili ci sami główni bohaterowie" - oświadczył Cuaron.

Jednak David Heyman, producent filmów o Potterze, nie wyklucza, że będzie trzeba szukać młodszych aktorów.

"Może tak się zdarzyć, że aktorzy po prostu za bardzo urosną... będą wtedy za starzy, żeby grać kilkunastoletnich bohaterów. Nie wiem czy tak się stanie, powiem więcej, mam nadzieję, że nie. Ale przecież nie mozna czegoś takiego nie brać pod uwagę" - mówił Heyman podczas londyńskiej premiery filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu".

Tymczasem Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson rozpoczęli już prace na planie ekranizacji czwartej części, filmu"Harry Potter i Czara Ognia".

"Harry Potter i więzień Azkabanu" zadebiutuje na ekranach polskich kin już 4 czerwca.

(żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 28.05.2004, godz.10.10)


Gwiazdor Harry'ego Pottera przebrany za kobietę

Rupert Grint pojawił się na zdjęciach próbnych do filmów o Harry'm Potterze przebrany za kobietę.

Rudowłosy nastolatek, który gra najlepszego przyjaciela młodego czarnoksiężnika, chciał mieć pewność, że będzie się wyróżniać na tle tysięcy dzieci walczących o rolę Rona Weasleya, więc przebrał się za swoją nauczycielkę aktorstwa.

Producenci byli bardzo zadowoleni z jego występu i wkrótce Rupert dołączył do Daniela Radcliffe'a i Emmy Watson.

"Przebrałem się za swoją nauczycielkę i zacząłem rapować. Wiedziałem, że Ron jest chłopcem, ale bardzo chciałem się wyróżnić i pokazać, że jestem bardzo wszechstronny", wspomina .

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 26.05.2004, godz.10.55)


Tłumy na premierze "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu"

Tysiące fanów Harry'ego Pottera zgromadziło się 23 maja w Nowym Jorku przed Radio City Music Hall, gdzie odbyła się uroczysta premiera trzeciej części filmowych przygód małego czarodzieja.

Daniel Radcliffe - odtwórca głównej roli - wydawał się być zdziwiony tak licznym i ciepłym przyjęciem ze strony starych, jak i nowych fanów.

"To naprawdę niesamowite" - wyznała drżąca ze wzruszenia 14-latka, która stała wraz z grupką dziewcząt trzymających transparent: "Ożeń się z nami Dan!".

Dużą popularnością cieszył się również Rupert Grint, który w serii filmów wciela się w rolę najlepszego przyjaciela Harry'ego, czyli Rona Weasleya. W rzeczywistości aktor nieco różni się od granej przez siebie postaci, przede wszystkim za sprawą innego uczesania, które jednak podobało się nastoletnim fankom Grinta.

"Jest całkiem cool" - oświadczyła inna 14-latka na widok Ruperta.

Oprócz Daniela Radcliffe'a, Ruperta Grinta i Emmy Watson w uroczystej premierze udział wzięli Robbie Coltrane, który w filmie wciela się w rolę Hagrida i Alan Rickman - ekranowy profesor Snape. Nie zabrakło także reżysera Alfonso Cuarona i producenta filmu Chrisa Columbusa.

Wbrew średniej wieku widowni zgromadzonej przez Radio City Music Hall, tym razem fani Harry'ego Pottera mogą spodziewać się filmu skierowanego do dojrzalszej publiki. "Harry Potter i więzień Azkabanu" jest mroczniejszy od wcześniejszych części.

Widzowie premierowego pokazu podkreślali, że film bardzo różni się od dwóch poprzednich części serii - "Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego" oraz "Harry'ego Pottera i komnaty tajemnic". Pojawiły się nawet opinie, że "Więzień Azkabanu" jest najlepszą ze zrealizowanych dotychczas części cyklu, najbardziej realistyczną i z najciekawszymi efektami specjalnymi.

W najbliższy weekend film będzie miał swoją premierę w Londynie, a już od 4 czerwca będzie go można zobaczyć niemal na całym świecie.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 26.05.2004, godz.10.35)


"Harry Potter i więzień Azkabanu" także w Polsce w kinach IMAX

Od 4 czerwca na gigantycznym ekranie kin IMAX w Krakowie, Katowicach i Warszawie będzie można zobaczyć trzecią część przygód Harry'ego Pottera.

Także widzowie kin IMAX w Polsce będą mieli możliwość "rzucić zaklęcie" dzięki wchodzącemu na gigantyczne ekrany tytułowi "Harry Potter i więzień Azkabanu". Film przeniesiono na ekran IMAX dzięki unikatowej technologii IMAX DMRŽ (IMAX Digital Remastering - cyfrowego przepisania na format IMAX) dając w rezultacie niezrównanej jakości dźwięk i obraz. Widzowie będą mogli przeżyć ekscytujące przygody i dotknąć magicznego świata trzeciej części przebojowej serii "Harry Potter" na ekranie o wysokości 6 pięter w otoczeniu 12.000 WATT czystego cyfrowego dźwięku.

Oparty na trzecim tomie słynnej na całym świecie bestsellerowej powieści J.K. Rowling, "Harry Potter i więzień Azkabanu" wytwórni Warner Bros. Pictures, jest jednocześnie pierwszym z serii, jaki przeniesiono na ekran IMAX.

"Jesteśmy niezmiernie podekscytowani faktem, że magia przygód 'Harry Potter i więzień Azkabanu' ujrzała światło dzienne na gigantycznym ekranie IMAX" - mówi reżyser Alfonso Cuaron. "Zapierający dech w piersiach format IMAX nadaje tej magicznej historii zupełnie nowy wymiar."

"Tak jak postaci rozwijały się i dojrzewały, z filmu na film doskonaliła się też technologia, dając widzom szansę zagłębić się w świat Harrego Pottera w formacie IMAX wiernie odzwierciedlającym rzeczywistość" - mówi producent Chris Columbus.

"'Harry Potter i więzień Azkabanu' to film naszpikowany szczegółami, a specyfika ekranu IMAX wiernie oddaje wszystkie detale" - dodaje David Heyman, producent serii "Harry Potter". "Jestem oczarowany efektem IMAX od chwili gdy ponad 10 lat temu zobaczyłem 'Fires of Kuwait'. Tak więc Harry Potter pokazywany w tym ekscytującym formacie niezwykle mnie cieszy."

W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" Harry (Daniel Radcliff) i jego przyjaciele Ron (Rupert Grint) i Hermiona (Emma Watson), wracają na trzeci rok nauki do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam muszą stawić czoła swym najmroczniejszym lękom, niebezpiecznemu zbiegowi z więzienia (Gary Oldman) i równie strasznym dementorom, którzy mają ich chronić.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 26.05.2004, godz.10.05)


Brendan Gleeson w "Harrym Potterze"

Brendan Gleeson zagra jedną z kluczowych postaci w kolejnej części przygód "Harry'ego Pottera".

Gleeson dostał propozycję zagrania w obrazie "Harry Potter i czara ognia" postaci profesora obrony przed czarną magią Alastora 'Szalonookiego' Moody'ego. Jak zapewne wszyscy pamiętają Moody jest starym czarodziejem, aurorem i ma jedno magiczne oko. Należy do Zakonu Feniksa. Jest trochę zwariowany na punkcie swojego bezpieczeństwa. Jego twarz jest niepodobna do niczego, posiekana licznymi bliznami. Jego oczy budzą przerażenie gdyż jedno z nich jest małe, czarne, paciorkowate, drugie zaś wielkie, okrągłe jak moneta i jaskrawoniebieskie, poruszające się we wszystkie strony niezależnie od drugiego.

W roli pół-olbrzymki Olimpii Maxime czyli dyrektorki francuskiej szkoły magii Beauxbatons zobaczymy natomiast francuską aktorkę Frances de la Tour.

Wcześniej zatrudniono do filmu 16-letnią Katie Leung, która zagra postać Cho Chang, Jako kandydatkę do postaci Rity Skeeter, poszukującej sensacji korespondentki "Proroka Codziennego" wymieniono Rosamund Pike.

W filmie "Harry Potter i Czara Ognia" ponownie zobaczymy Daniela Radcliffe'a (Harry Potter), Emmę Watson (Hermiona Granger) i Ruperta Grinta (Ron Weasley). Za produkcję odpowiadają Chris Columbus i David Heyman. Reżyserią zajmie się Mike Newell.

Irlandczyka Brendana Gleesona widzowie mogli ostatnio zobaczyć w filmach "Troja", "Wzgórze nadziei" czy "Gangi Nowego Jorku".

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 25.05.2004, godz.11.35)


Harry Potter: Wielka ulga

Reżyser Alfonso Cuarón ("Wielkie nadzieje", "I twoją matkę też") odczuwa ulgę, że widzowie już niedługo będą mogli ponownie śledzić losy uczniów i nauczycieli Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Twórca ostatnie dwa lata poświęcił na przygotowanie filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu", trzeciego z filmowej serii opowiadającej o przygodach małego czarodzieja. Amerykańska premiera filmu odbyła się w niedzielę, 23 maja.

Alfonso Cuarón przejął pałeczkę reżysera od Chrisa Columbusa, który nadzorował realizację dwóch pierwszych filmów w cyklu, obrazów "Harry Potter i kamień filozoficzny" oraz "Harry Potter i komnata tajemnic".

Twórca pytany, czy cieszy się, że ponad dwuletnia praca nad "Więźniem Azkabanu" już się zakończyła, z ulgą odpowiada: "O, tak!".

"To była niezwykle długa realizacja" - wyjaśnia reżyser.

"Pełna radości, jednak także stresów i niezwykle wyczerpująca" - dodaje Alfonso Cuarón.

"Kiedy pracujesz nad jedną z części wielkiego światowego fenomenu, jakim jest fenomen Harry'ego Pottera, nie możesz ani na chwilę uciec od swego bohatera - on jest wszędzie" - mówi reżyser.

"Wychodzisz na ulicę i widzisz plakaty reklamujące książki o Potterze, w sklepach są setki gadżetów związanych z tą historią, w telewizji wciąż mówi się o małym czarodzieju. Nie ma ucieczki" - wyjaśnia Alfonso Cuarón.

"Nie możesz założyć, że pracujesz ciężko cały tydzień, a w weekend odpoczywasz. Z Harrym Potterem to niemożliwe! On jest wszędzie, zapanował nad całym światem" - mówi reżyser.

Dla Alfonso Cuaróna najtrudniejszą rzeczą w przygotowaniu filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" była długość okresu realizacji.

"To jakby wyobrazić sobie podróż luksusową limuzyną, wyposażoną we wszystko, co tylko kierowca może sobie wymarzyć, bezpieczną, piękną. I jest tylko jeden minus tej podróży - przez dwa lata jazdy nie możesz się zatrzymać, by zrobić siusiu" - żartuje Alfonso Cuarón.

W Polsce film "Harry Potter i więzień Azkabanu" zadebiutuje w kinach 4 czerwca.

(żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 24.05.2004, godz.09.25)


Tajemnice Harry'ego Pottera

Pisarka J.K. Rowling była zaskoczona, kiedy fani jej książek nie chcieli poznać w internetowym chatroomie szczegółów dotyczących kolejnego tomu przygód Harry'ego Pottera.

Autorka poczytnego cyklu zjawiła się w chatroomie pod fałszywym nazwiskiem i próbowała zdradzić obecnym fabułę najnowszego tomu, jednak zagorzali fani jej książek wyraźnie ją ignorowali.

"Nikt nie był zainteresowany moimi sugestiami na temat tego, co może się wydarzyć w kolejnych tomach" - skarży się Rowling.

W czasie, kiedy literatka próbowała zdradzić internautom szczegóły swojej najnowszej książki, producenci nowego filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" rozpaczliwie starają się zachować w tajemnicy fabułę kolejnej ekranizacji, która w niedzielę miała światową premierę w Nowym Jorku. Pilnie strzeżona kopia filmu przyleciała z do Ameryki z Londynu zamknięta w kuloodpornym sejfie.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 24.05.2004, godz.09.15)


Shrek, Spider-Man, Harry Potter - premiery później

Kolejne części Shreka, Spider-Mana i Harry'ego Pottera wejdą na ekrany kin w Chinach z pewnym opóźnieniem w związku z prowadzoną przez władze kampanię na rzecz ochrony chińskiego przemysłu filmowego.

Mimo sukcesów reżysera Zhanga Yimou i kilku innych filmowców, chińska branża filmowa mocno ucierpiała w związku z ogromną ilością pirackich DVD na rynku.

Nielegalne kopie najnowszych produkcji kosztują zaledwie 1 dolara, więc dochody z projekcji kinowych były tak niskie, że przesunięto premiery zachodnich nowości na późniejszy termin, w nadziei, że do tej pory rząd upora się z problemem piractwa.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 22.05.2004, godz.14.00)


Harry Potter całkowicie wykańcza

Alfonso Cuaron cieszy się, że produkcja filmu 'Harry Potter i Więzień Azkabanu' dobiegła już końca, ponieważ praca nad nim bardzo go wyczerpała.

Na pytanie, czy cieszy się z końca prac, Cuaron odpowiedział: "Bardzo. To był długi proces i każda chwila spędzona przy pracy była niezwykle przyjemna, ale mimo bezstresowych warunków jestem teraz kompletnie wykończony.'

Z Harry'm Potterem jest jeszcze jeden problem - od niego w ogóle nie można odpocząć, nawet kiedy nic nie robiliśmy, ponieważ świat jest pełen gadżetów związanych z Harrym Potterem i napotykałem na nie dosłownie na każdym kroku."

Kolejna część przygód młodego czarodzieja wejdzie na ekrany polskich kin już 4 czerwca.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 22.05.2004, godz.13.55)


"Harry Potter": Nareszcie coś dla Hermiony

Emma Watson jest zadowolona ze swojej roli w najnowszej części przygód "Harry'ego Pottera", ponieważ miała okazję odsłonić bardziej agresywne oblicze swojej bohaterki Hermiony.

W filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" 14-letnia aktorka stacza pojedynek z granym przez Toma Feltona nikczemnym Draco Malfoyem.

"To mój ulubiony tom przygód Harry'ego, w którym Hermione ma kilka naprawdę bardzo dobrych scen. Walka z Draco sprawiła mi ogromną frajdę" - opowiada Emma Watson. "To była moja pierwsza bójka przed kamerą. Nasz konflikt narastał od samego początku. Draco był nieuprzejmy, brutalny i ciągle obrażał Hermionę, aż w końcu za to oberwał. To było naprawdę fantastyczne" - dodaje.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 22.05.2004, godz.13.45)


Miliony logowań na stronie JK Rowling

Nowa oficjalna strona JK Rowling odniosła ogromny sukces - w pierwszym tygodniu jej istnienia odwiedziło ją ponad 17,5 miliona fanów.

Sukces ten może być jeszcze większy, zważywszy na to, że strona ta nie miała jeszcze oficjalnego otwarcia, a i tak informacja o niej błyskawicznie rozeszła się po świecie.

JK Rowling powiedziała, że jest zachwycona faktem odkrycia tej strony przez tak wielu fanów. Wyjaśniła również, że przeznaczeniem tej strony - która ruszyła 14 maja, w piątek - jest dobra zabawa dla fanów oraz dostęp do informacji, które wiele tłumaczą. Dodała także, że za kilka tygodni zostaną one zaktualizowane.

Strona była przez jakiś czas ciągle rozwijana. Według JK: "Powiedziałam twórcom, że chciałabym, aby na stronie głównej pojawiło się moje prawdziwe biurko. I wtedy z ludźmi z różnych sekcji pracowaliśmy wspólnie nad wszystkimi szczegółami. Byłam w to bardzo zaangażowana! Projektanci tak naprawdę zrobili zdjęcie mojego biurka i rezultat ich pracy jest bardzo dokładny."

Fani Harry'ego Pottera mają mnóstwo pytań dotyczących książek. Dlatego JK miała bardzo trudne zadanie, aby zdecydować, co odpowiedzieć. Wyjaśnia: "Wybrałam kilka pytań, o których wiem, że ludzie naprawdę chcieliby dostać na nie odpowiedź, a nie udzieliłam ich w czasie mojego ostatniego czata. I dorzuciłam także kilka szczegółów z mojego notatnika." Dodała także, że więcej się jeszcze pojawi.

Ale najważniejszym pytaniem dla wielu fanów jest, kiedy bedziemy mogli odkryć, co jest za tajemiczymi drzwiami. Odpowiedź JK brzmi: "Powiedziałam Wam na stronie, że cierpliwość jest do tego kluczem."

(żródło: CBBC Newsround)
(wiad. z dnia 21.05.2004, godz.10.20)


"Harry Potter": Tragiczny finał?

Daniel Radcliffe obawia się, że w ostatnim filmie o przygodach Harry'ego Pottera, młody czarnoksiężnik będzie musiał umrzeć.

Pisarka Joanne K. Rowling zakończyła już pracę nad siódmym i zarazem ostatnim tomem przygód Pottera. Daniel Radcliffe, którego już wkrótce zobaczymy na ekranach w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu", jest przekonany, że Harry nie dożyje finału.

"Joanne nic mi nie mówiła, ale myślę, że ze związku pomiędzy różdżkami Harry'ego i Voldemorta wyniknie coś strasznego. Nie chciałbym wywoływać ogólnej paniki, ale mam straszne przeczucie, że Harry'emu przydarzy się coś złego. Jeżeli umrze, to Voldemort również będzie musiał zginąć. Gdyby został zawodnikiem drużyny Quidditcha, to byłoby chyba szczęśliwsze zakończenie" - twierdzi młody aktor.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 20.05.2004, godz.09.35)


Joanne K. Rowling powraca do pisania

Joanne K. Rowling powróciła do prac nad szóstym tomem Harry'ego Pottera. Autorka zrobiła sobie przerwę w pracach nad kolejnym tomem przygód Harry'ego, by zająć się swoim nowonarodzonym synkiem.

Dziś dziecko ukończyło pierwszy rok życia, więc Joanne będzie mogła poświęcić coraz więcej czasu na pracę nad książką.

"- Tom szósty jest na dobrej drodze. Bardzo mi się podoba praca nad nim. By nie umknął mi żaden szczegół co gdzie i kiedy się wydarzyło na biurku mam ogromny zeszyt z notatkami. Po takiej przerwie w pisaniu będzie on nieocenioną pomocą" - napisała Rowling na swej stronie internetowej.

Autorka przyznała także, że po raz pierwszy uświadomiła sobie, że koniec serii jest już bardzo blisko. Bardzo wiele z wątków zaczynających się w tomie szóstym będzie kontynuowanych w tym ostatnim, siódmym.

"- Mam chwilami wrażenie, że mogą to być dwie połówki jednej całości" - przyznała Rowling.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 19.05.2004, godz.13.25)


Harry Potter staje się młodym mężczyzną

Nastoletni aktor Daniel Radcliffe doskonale rozumie rozterki dorastającego Harry'ego Pottera.

14-letni Radcliffe przyznaje, że doświadczył już klasycznych problemów związanych z wiekiem dojrzewania, ale nigdy nie przyszło mu zmagać się z tak dramatycznymi sytuacjami, w jakich znajduje się grany przez niego bohater nowego filmu 'Harry Potter i Więzień Azkabanu'.

"Harry uczy się, że bycie nastolatkiem wcale nie jest takie zabawne. Ja wiem o tym z własnego doświadczenia. Myślę, że dorastanie wydaje mu się bardziej przerażające, niż jego okrutny przeciwnik, ale szybko zaczyna stawiać czoła swoim lękom i staje się coraz bardziej pewny siebie. Harry po prostu staje się młodym mężczyzną."

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 17.05.2004, godz.11.15)


Wytwórnia broni swoich praw do Harry'ego Pottera

Wytwórnia Warner Brothers nie zgodziła się na wykorzystanie postaci bohaterów z książek o Harrym Potterze w przedstawieniu charytatywnym.

Dzieci z hrabstwa West Sussex chciały urządzić przedstawienie, w którym pojawiliby się Harry, jego koleżanka Hermione Granger oraz Profesor Dumbledore. Kiedy ich opiekunka Valerie Le Serve skontaktowała się w tej sprawie z agentem autorki popularnych powieści, okazało się, że wytwórnia Warner Bros, do której należą wszelkie prawa dotyczące książek JK Rowling nie wyraża zgody na przedstawienie. Agent pisarki Christopher Little przysłał list, w którym tłumaczy, że prawa do książek są zastrzeżone, więc dzieci nie będą mogły zrealizować swoich planów.

Le Serve przyznaje, że jest zaskoczona odmową wytwórni: "Nie sądziłam, że pojawią się jakiekolwiek obiekcje. To chyba komplement, skoro tak wielka wytwórnia widzi w nas potencjalne zagrożenie."

Dochód z biletów na przedstawienie miał zostać przekazany na konto szpitala Great Ormond Street w Londynie oraz organizacji Cleft Lip And Palate Association wspierającej badania nad rozszczepionym podniebieniem.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 12.05.2004, godz.09.50)


Reżyser Harry'ego Pottera zachwycony Hermioną

Reżyser Alfonso Cuaron był zachwycony współpracą z młodziutką Emmą Watson i ma nadzieję, że kiedyś spotka ją na innym planie filmowym.

Meksykański filmowiec, który poznał młodą aktorkę na planie filmu Harry Potter i Więzień Azkabanu, był zaskoczony umiejętnościami aktorskimi 14-letniej Emmy i zaczął już nawet szukać kolejnego projektu filmowego, aby móc zaproponować jej współpracę.

"Emma może zrobić ogromną karierę, bo wyrasta na wspaniałą kobietę. Chciałbym móc z nią współpracować w filmie nie związanym z Harrym Potterem. Ta dziewczyna potrafi uważnie słuchać i wręcz emanuje ciepłem oraz inteligencją", zachwyca się reżyser.

Warto dodać, że taka opinia o młodej Watson jest dość odosobniona, ponieważ z większości plotek z nią w roli głównej wynika, że dziewczynce trochę przewróciło się w głowie. Prawda zapewne leży gdzieś po środku.

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 11.05.2004, godz.11.20)


Harry Potter znalazł pierwszą dziewczynę

Mało znana aktorka Katie Leung pokonała tysiące gwiazdek o orientalnej urodzie zdobywając rolę pierwszej dziewczyny Harry'ego Pottera w filmie "Harry Potter i Czara Ognia".

Urodzona w Szkocji 16-letnia Katie została wybrana spośród 4 tysięcy kandydatek ubiegających się o rolę Cho Chang - chińskiej dziewczynki, która zdobywa serce nastoletniego czarnoksiężnika.

"Producenci i autorka powieści J.K. Rowling chcieli szybko wybrać aktorkę, a Katie okazała się doskonałą kandydatką. Jest ładna, inteligentna i łatwo sobie wyobrazić, dlaczego Harry zakochał się w niej. Katie ma przed sobą bardzo błyskotliwą karierę" - mówi pracownik ekipy filmowej.

W obrazie "Harry Potter i Czara Ognia" ponownie zobaczymy Daniela Radcliffe'a (Harry Potter), Emmę Watson (Hermiona Granger) i Ruperta Grinta (Ron Weasley). Za produkcję odpowiadają Chris Columbus i David Heyman. Zdjęcia rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Reżyserią zajmie się Mike Newell.

(żródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 10.05.2004, godz.09.20)


Audrey Tautou w "Czarze Ognia"?

Jak podaje gazeta "The Express" francuska aktorka Audrey Tautou jest brana pod uwagę przy obsadzie roli Madema Maxime w filmie "HP i Czara Ognia".

W artykule jest napisane: "Potterowski olbrzym Hagrid znalazł w Amelii granej przez Audrey Tautou osobę, która do niego pasuje. Francuska piękność jest w końcowej fazie negocjacji na temat zagrania roli dyrektorki szkoły Madame Maxime - olbrzymki wysokiej na 8 stóp, która skradła serce Hagridowi, granemu przez Robbiego Coltrane'a.

I dalej czytamy: "Madame Maxime jest ogromnym, groźnym olbrzymem, którego wszyscy się boją. Ale dowcip polega na tym, że kiedy patrzy na nią Hagrid, to wszyscy jego oczami widzimy, że jest to piękna Audrey Tautou."

(żródło: The Express)
(wiad. z dnia 08.05.2004, godz.12.45)


Harry Potter dla ludzi dość ograniczonych?

Jedna z najważniejszych obecnie i najchętniej czytanych pisarek brytyjskich, A.S. Byatt, autorka niedawno wydanej Panny w ogrodzie, uważa, że seria książek J.K. Rowling o Harrym Potterze została napisana dla ludzi o ograniczonej wyobraźni.

Według niej wielu dorosłych czytelników przygód Harry'ego sięga po nie dla komfortu, gdyż pozwalają im poczuć się młodo i choć na chwilę pozwala powrócić do dzieciństwa.

W swej kolumnie w amerykańskim "New York Timesie" autorka napisała, że książki te napisane są dla osób, których zainteresowania ograniczone są do "telenowel, reality show oraz osób ekscytujących się ploteczkami ze świata mediów".

Czy Wy również tak uważacie?

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 08.05.2004, godz.12.25)


John Malkovich wychudzonym szkieletorem

W kolejnej części przygód Harry'ego Pottera pt: "Harry Potter i Czara Ognia" zobaczymy Johna Malkovicha. Wcieli się on w rolę okrutnego Lorda Voldemorta.

Na decyzję Malkovicha wpływ miały jego córki, 13-letnia Amandine i 12-letnia Lowrie, które są wielkimi fankami książek J.K. Rowling.

Na początku filmu w roli Lorda zobaczymy skomputeryzowanego manekina, gdyż jak pamiętamy z książki, czarnoksiężnik był wtedy szkieletem. Do takiego stanu doprowadziło go jego własne zło.

"- Malkovich świetnie się nadaje do roli Voldemorta. Pod koniec filmu zagra w spektakularnej scenie pojedynku z Harrym" - opowiada jeden z twórców filmu.

Reżyserem pierwszych dwóch filmów był Chris Columbus, trzecią, która wkrótce wejdzie na ekrany kin, nakręcił Alfonso Cuaron, zaś rozpoczętą właśnie ekranizacją czwartego tomu zajął się Mike Newell

(żródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 05.05.2004, godz.08.55)


Jason Isaacs w dalszych częściach HP

Jason Isaacs w wywiadzie dla "The Sun" powiedział, że powróci w czwartym ("Czara ognia") i piątym ("Zakon Feniksa") filmie opowiadającym o przygodach Harry'ego Pottera.

Aktor ten ponownie wcieli się w postać Luciusa Malfoya.

(żródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 04.05.2004, godz.10.50)


Harry Potter: Ten cienki głosik!

Daniel Radcliffe, odtwórca roli małego czarodzieja w filmach "Harry Potter i kamień filozoficzny", "Harry Potter i komnata tajemnic" i "Harry Potter i więzień Azkabanu", nie jest zadowolony z jednego aspektu swojego aktorstwa. 14-letni Brytyjczyk wstydzi się... swojego głosu, ponieważ nie przeszedł wówczas jeszcze mutacji. Z tego właśnie powodu Daniel wzbrania się przed kolejnym obejrzeniem adaptacji pierwszej części sagi Joanne K. Rowling.

Młody aktor miał niedawno okazję obejrzeć zaledwie urywek "Kamienia filozoficznego" (2001) w telewizji, jednak nawet tak mały fragment filmu spowodował wstyd wykonawcy.

"Już od kilku lat go nie oglądałem. Nie chcę go oglądać. Nie zobaczę go także w czasie prac nad czwartym obrazem" - powiedział Radcliffe w wywiadzie udzielonym magazynowi Empire.

"Pewnego dnia skakałem pilotem po kanałach telewizyjnych i złapałem kawałek tego filmu. Od razu pomyślałem sobie, że coś z nim jest nie tak. Mój głos brzmiał tak, jakbym zaciągnął się helem" - tłumaczył nastoletni Anglik.

"To było osobliwe uczucie. Naprawdę miałem wrażenie, że coś tam nie gra" - dodał Daniel Radcliffe.

"Harry Potter i więzień Azkabanu" trafi na polskie ekrany 4 czerwca. Tymczasem w marcu w Szkocji rozpoczęły się zdjęcia do ekranizacji czwartej książki Rowling, "Harry Potter i Czara Ognia". Obraz ten zadebiutuje w kinach pod koniec 2005 roku.

(żródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 04.05.2004, godz.10.15)


Powrót do newsów