Powrót do strony "Archiwum newsów"

MARZEC 2004 - ARCHIWUM

Szybki dubbing!

"Sonica" otrzymała dziś - to zabrzmi śmiesznie - pół filmu "HP i więzień Azkabanu". Reszta ma dotrzeć w przeciągu dwóch dni. Niedługo rozpocznie się tłumaczenie.

Wiadomo już, że reżyserem będzie pani Agnieszka Matysiak, która reżyserowała m. in. "Kosmicznego psa" ("Good boy"). Jutro ma przejrzeć film i wstępnie zdecydować, kto będzie grał bądź kto zostanie zaproszony na casting (to zależy od rozpatrywanej roli).

Dubbing powinien zacząć się po świętach Wielkanocnych, a 5 maja film "wyjedzie" do Londynu na ostateczny montaż.

(źródło: Asia)
(wiad. z dnia 24.03.2004, godz.08.50)


Harry Potter mógłby nigdy nie powstać!

Dziś o Joanne K. Rowling słyszał prawie każdy, zwłaszcza, jeżeli Harry Potter i jego przyjaciele ze szkoły w Hogwart nie są mu obcy. Trudno sobie wyobrazić spis ulubionych lektur dzieci, nastolatków i dorosłych bez jednego pięciu z tomów napisanych przez Joanne. Tym bardziej zadziwia wyznanie, do którego pisarka przyznała się ostatnio w wywiadzie udzielonym dla BBC.

Okazuje się, że Harry Potter powstał dzięki dobremu sercu przyjaciółki Rowling. Gdy kilka lat temu Joanne była na zasiłku i z uwagi na małą córkę nie mogła podjąć pracy balansowała na krawędzi biedy. Jej dochody miesięczne wynosiły wówczas 70 funtów miesięcznie zasiłku dla bezrobotnych.

Wtedy to zdarzył się cud.

"- Jedna z moich przyjaciółek zaproponowała, że pożyczy mi 4 tysiące funtów. Dla mnie ta suma znaczyła wtedy więcej niż teraz pół miliona funtów. Wynajęłam opiekunkę i zabrałam się za pisanie. Wtedy właśnie powstała pierwsza część sagi o Harrym Potterze" - powiedziała Rowling.

Rowling nie przypuszczała, że kiedykolwiek będzie w stanie spłacić dług. Zwłaszcza, że początkowo nikt nie chciał zainteresować się Harrym Potterem i nie sposób było znaleźć wydawcy. Zarzucano książce, że jej fabuła, a także budowa zdań, są zbyt skomplikowane. Sukces pierwszego tomu, napędzany jedynie "pocztą pantoflową" wśród dzieci, zainicjował rewolucję w światku wydawniczym.

W trudnej chwili przyjaciółka pomogła pisarce zapewniając ją, że nie musi się spieszyć z oddawaniem pieniędzy. Gdy nadeszły dobre czasy Joanne K. Rowling nie zapomniała o pomocnej dłoni przyjaciółki. W dowód wdzięczności Joanne oddała przyjaciółce mieszkanie warte 200 tys. funtów z którego milionerka w 2001 roku przeprowadziła się do obecnej rezydencji.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 24.03.2004, godz.08.45)


Premiera "Więźnia Azkabanu" w Polsce

Firma Warner Bros. Poland podała oficjalne daty premier w Polsce dwóch oczekiwanych przez widzów filmów. "Troja" oraz "Harry Potter i więzień Azkabanu" będą miały swoje premiery w Polsce tego samego dnia co w USA. Pierwszy z tych filmów wejdzie do kin 14 maja, zaś przygody młodego czarodzieja i jego przyjaciół obejrzymy od 4 czerwca. W najbliższym czasie tego samego dnia u nas i za oceanem odbędzie się także premiera filmu "Pojutrze", która zaplanowana została na 28 maja.

(źródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 24.03.2004, godz.08.40)


Harry Potter na planie

Padł już pierwszy klaps na planie czwartej filmowej opowieści o przygodach Harry'ego Pottera, obrazu zatytułowanego "Harry Potter i Czara Ognia". Zdjęcia zrealizowano w szkockim Glencoe, w poniedziałek, 22 marca. Na razie pracę rozpoczęła druga ekipa pod dowództwem Petera McDonalda. Pierwszy zespół pracować będzie jednak głównie w Anglii - w miasteczku Exmoor, w angielskiej prowincji Devon.

Na fotelu reżysera czwartej opowieści zasiada Mike Newell ("Uśmiech Mony Lizy"), który wybrał główne lokalizacje na angielskich wrzosowiskach, przede wszystkim dlatego, iż obawiał się, że szkockie deszcze mogą pokrzyżować harmonogramy.

W przeszłości już nie raz kapryśna pogoda szkockiego Glencoe przeszkadzała w realizacji sagi o małym czarodzieju.

Ulewy krzyżowały na przykład plany twórców filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu", którzy złośliwie przemianowali nawet nazwę magicznej szkoły bohaterów - z "Hogwart" na "Sogwart", czyli "przemoczony Hogwart".

Roczna średnia opadów w angielskim Exmoor to o ponad 600 milimetrów wody mniej niż w szkockim Glencoe.

Tym razem w Glencoe powstaną więc wyłącznie zdjęcia krajobrazów.

Premiera filmu "Harry Potter i Czara Ognia" zaplanowana jest na listopad 2005 roku.

Wcześniej miłośnicy małego czarodzieja będą mogli poznać jego przygody opowiedziane w trzecim filmie serii - obrazie "Harry Potter i więzień Azkabanu".

Film na ekranach światowych kin zadebiutuje już w czerwcu.

(źródło: Interia.pl)
(wiad. z dnia 24.03.2004, godz.08.35)


Kate Winslet w "Harrym Potterze"?

Kate Winslet otrzymała propozycję zagrania uroczej czarodziejki Fleur Delacour w czwartej części przygód Harry'ego Pottera.

Informację taką przekazał mąż aktorki - Sam Mendes. Jak pamiętamy, Fleur Delacour to pochodząca z Francji młoda dama, która wzbudza podziw wszystkich czarodziejów. Dziewczyna jest przedstawicielką swojej szkoły na turnieju magicznym.

"Kate spotkała się jakiś czas temu z producentem Chrisem Columbusem" - mówi Mendes. "Ciągle się jeszcze zastanawia, ale ja jej mówię, żeby się zdecydowała. Z pewnością dzieci będą jej za to wdzięczne w przyszłości" - dodaje.

Przypomnijmy, że wcześniej w kontekście tej roli wymieniano Kirsten Dunst.

Film "Harry Potter i Czara Ognia" wyreżyseruje Mike Newell. Scenariusz na podstawie powieści J.K. Rowling napisał Steven Kloves. W obrazie ponownie zobaczymy Daniela Radcliffe'a (Harry Potter), Emmę Watson (Hermiona Granger) i Ruperta Grinta (Ron Weasley). Za produkcję odpowiadają Chris Columbus i David Heyman. Zdjęcia rozpoczną się w kwietniu.

Tymczasem już niebawem, bo 4 czerwca premierę będzie miał film "Harry Potter i więzień Azkabanu".

(źródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 23.03.2004, godz.14.55)


Nowy glos poszukiwany!

Mam nowe informacje na temat dubbingu "HP i Więźnia z Azkabanu".

Otóż przedstawiciel Warner Brossa, M.Rey, który uczestniczył przy nagrywaniu trailera, powiedział, że Jonasz Tołopiło raczej nie będzie mógł zagrać Harry'ego - jest za młody.

Zapowiada się kolejne długie poszukiwanie.

(źródło: Asia)
(wiad. z dnia 22.03.2004, godz.11.30)


Pracownik supermarketu realnie zagraża Rowling

O tym, że z nauczycielki języka francuskiego można stać się milionerką wiemy na przykładzie Joanne K. Rowling. Sama autorka dziś przyznaje, że nie sądziła, iż życie ją jeszcze tak zaskoczy.

Za przykładem Joanne poszedł jej rodak, Clive Woodall. Dniami pracował w supermarkecie, by wieczorami pisywać bajki dla synka. W najśmielszych snach nie przypuszczał, że swym pomysłem na bajkę może zagrozić tej, która powołała do życia Harry'ego Pottera.

Wszystko zaczęło się od wysłania bajki na konkurs Disneya. Postanowił pochwalić się bajką, którą napisał na dobranoc dla swego 8-letniego synka.

"- Myślałem, że to sen, kiedy zadzwonili z Disneya i powiadomili mnie, że dostałem główną wygraną. Okrągły milion! Dla mnie była to niewyobrażalna góra pieniędzy" - zwierzał się Clive.

One for sorrow trafiając do księgarń od razu znalazła licznych czytelników. Krytycy przewidują, że w krótkim czasie bajka Woodalla stanie się popularniejsza niż przygody Harry'ego Pottera.

Milionerowi woda sodowa nie uderzyła jednak do głowy. Nadal pracuje w supermarkecie trzy dni w tygodniu. Wolny czas spędza na zabawach z synem i pisaniu.

Piszcie zatem bajki dla swych pociech, drodzy rodzice i nie bójcie się chwalić swą twórczością. Nigdy nie wiadomo, kiedy szczęście się do Was uśmiechnie, czego każdemu życzymy.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 20.03.2004, godz.11.10)


Shirley Henderson wraca do Harry'ego Pottera

Szkocka aktorka Shirley Henderson potwierdziła, iż zagra w kolejnej części przygód najsłynniejszego młodego czarodzieja.

Aktorkę można było już zobaczyć w roli ducha Jęczącej Marty w filmie "Harry Potter i komnata tajemnic". Jej postać ponownie pojawi się w czwartej części serii, "Harry Potter i Czara Ognia".

"Zdjęcia do filmu powinny się rozpocząć w najbliższym czasie" - zdradza Shirley Henderson, która wyjawiła także, iż scenariusz szykuje małą niespodziankę dla nastoletniego bohatera. Jęcząca Marta ma bowiem wyskoczyć w pewnym momencie z wanny Harry'ego...

Zdjęcia do do czwartej części filmu powinny rozpocząć się już w kwietniu. Za kamerą stanie Mike Newell. Tymczasem już niebawem, bo 4 czerwca premierę ma "Harry Potter i więzień Azkabanu". W tej części jednak Jęcząca Marta nie pojawia się...

Shirley Henderson oprócz serii adaptacji popularnych powieści Joanne K. Rowling wystąpiła także między innymi w filmach: "24 Hour Party People", "Dziennik Bridget Jones", "Królowie życia", "Wonderland", "Topsy - Turvy", "Trainspotting" i "Rob Roy".

(źródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 19.03.2004, godz.09.10)


Joanne K. Rowling na lunchu u królowej

Joanne K. Rowling, autorka bestsellerowego cyklu powieści o Harrym Potterze, została zaproszona na lunch do Pałacu Buckingham przez brytyjską monarchinię Elżbietę II.

Podczas rozmowy z królową wyszło na jaw, że królowa jest wielką fanką Harry'ego!

Do rozmowy o książkowej postaci małego czarodzieja została zaproszona również jego filmowa nauczycielka wróżbiarstwa, Emma Thompson. W tym szacownym gronie oraz w murach pałacu Elżbieta II czuła się prawie jak w szkole Hogwart, zwłaszcza, że tematy krążyły cały czas wokół Harry'ego Pottera.

"- Królowa bardzo chwaliła moje książki" - powiedziała po lunchu autorka.

Być może królowa stara się zrozumieć fenomen popularności serii książek Joanne K. Rowling na całym świecie, albo też zazdrości autorce, że pokonała królową w rankingu na najbogatszą osobę na Wyspach Brytyjskich.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 18.03.2004, godz.10.55)


Jak powstała gra w Quidditch?

Czytając kolejne tomy przygód Harry'ego Pottera nieraz zastanawiamy się, skąd pisarka czerpała pomysły na kolejne, zadziwiające wątki powieści. Dziś na przykład dowiadujemy się, w jaki sposób została wymyślona gra Quidditch.

Przyczyniła się do tego kłótnia Rowling z jej ówczesnym partnerem życiowym.

"- Wymyśliłam tę grę, siedząc w hotelu po kłótni z moim ówczesnym chłopakiem. Wspominając tamten wieczór rozumiem, dlaczego tak spodobała mi się idea Tłuczków" - mówi autorka (wypowiedź z czata z dnia 4 marca 2004 - dop. MMG).

Quidditch to gra między dwiema latającymi na miotłach drużynami, które zdobywają punkty za wrzucenie kafla do bramki. Dodatkowo gracze muszą unikać Tłuczków, czyli twardych czarnych kul, a jednocześnie starać się złapać skrzydlaty Złoty Znicz.

Niepowodzenia w życiu prywatnym pisarzy często mają wpływ na przygody bohaterów ich książek. Tym razem Rowling wyżyła się na kochanku, wyobrażając sobie grę Quidditch, w którą być może chciała właśnie wtedy z nim zagrać i mocno potraktować go Tłuczkiem.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 10.03.2004, godz.10.00)


Ósmy tom Harry'ego Pottera!

Niedawno ukazał się w Polsce piąty, długo oczekiwany tom przygód Harry'ego Pottera pt. Harry Potter i Zakon Feniksa. Już tydzień po ukazaniu się książki w księgarniach była ona przeczytana przez fanów Harry'ego. Nie lada to wyczyn, zwłaszcza, że liczy ponad 960 stron. Będąc świeżo po lekturze każdy dopytuje się o kolejne tomy.

Dla Potteromaniaków mamy świetną wiadomość! Nie dość, że tom szósty jest już na ukończeniu, to prawdopodobnie na siódmym się nie skończy!

Joanne K. Rowling zawsze zarzekała się, że napisze tylko siedem części. W środę jednak nie wykluczyła napisania ósmej części sagi - o dorosłym życiu Harry'ego! Deklaracja ta padła podczas czatu przeprowadzonego na stronie internetowej Rowling.

Autorka zaplanowała sagę o młodym czarodzieju tak, by na jeden tom przypadał jeden rok nauki w szkole czarodziejów. W środę przyznała, że pisanie szóstej części, nad którą właśnie pracuje, jest tak przyjemne, iż nie wyklucza kontynuacji dzieła.

"- Nie mogę powiedzieć, kiedy ukończę pracę nad szóstym tomem, ale pisze mi się doskonale" - powiedziała Rowling.

Autorka dodała, że w szóstej części wątek romansowy zostanie bardziej rozbudowany, a odwaga i moce czarodziejskie bohatera znowu zostaną poddane próbie.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 06.03.2004, godz.18.45)


Dopisek redaktor MMG:
Oryginalny zapis z czata: Are you going to write books about Harry after school?
JK Rowling replies: Propably not, but I'll never say never because every time I di I immediately break the vow!
Co można przetłumaczyć: Czy zamierza Pani napisać książki o Harrym, gdy ten już ukończy szkołę?
Przypuszczalnie nie, ale nigdy nie mówię nigdy, gdyż zawsze kiedy to robię, zaraz łamię tę obietnicę!

Naomi Watts w "Harrym Potterze"

Naomi Watts wymieniana jest jako kandydatka do jednej z ważniejszych ról w piątej części "Harry'ego Pottera".

Australijska aktorka miałaby zagrać profesor obrony przed czarną magią - Dolores Umbridge. Ta podobna do ropuchy kobieta jako wysłannik ministerstwa magii donosi o wszystkich wydarzeniach w Hogwarcie. Kobieta znana jest też z wyjątkowej złośliwości. Dzieci raczej za nią nie przepadają.

Jak na razie w kwestii filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" wiadomo tylko tyle, że powstanie i że scenariusz napisze prawdopodobnie Steven Kloves. Informacje na temat obsady projektu w tym momencie należy więc traktować z dużą wstrzemięźliwością.

Jeszcze w 2004 roku widzowie doczekają się trzeciej części serii, czyli obrazu "Harry Potter i więzień Azkabanu". W filmie w reżyserii Alfonso Cuaróna wystąpili Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Robbie Coltrane, Gary Oldman, Michael Gambon, Alan Rickman, Maggie Smith i David Thewlis. Obraz wejdzie do kin w USA 4 czerwca.

W kwietniu tego roku powinny zacząć się zdjęcia do czwartej części, czyli filmu "Harry Potter i Czara Ognia". Za kamerą stanie Mike Newell.

(źródło: Onet.Film.pl)
(wiad. z dnia 06.03.2004, godz.17.30)


Do Billa Gatesa Rowling jeszcze daleko

Najnowsza edycja amerykańskiego magazynu Forbes przyniosła listę światowych miliarderów. Po raz pierwszy znalazła się na niej Joanne K. Rowling, autorka przygód Harry'ego Pottera.

Wpływy ze sprzedaży ponad 250 mln egzemplarzy książek na świecie oraz z dwóch filmów nakręconych na ich podstawie wyniosły ponad 2 mld dolarów, z czego połowę otrzymała pani Rowling.

Majątek ten zapewnił jej zaledwie 552 pozycję na liście, na której czele od 10 lat stoi Bill Gates, założyciel Microsoftu, z fortuną ocenianą w tym roku na 46,6 mld dolarów.

Jeszcze siedem lat temu była bezrobotna. Tym większy to sukces dla niegdysiejszej rozwódki samotnie wychowującej córkę, która zdana była na pomoc socjalną. Osiągnęła go dzięki własnemu pomysłowi na magiczną powieść dla dzieci. Od momentu wydania pierwszej z nich jej życie odmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Pisarka przyznaje, że nawet w najskrytszych marzeniach nie wyobrażała sobie, że osiągnie taki sukces.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 02.03.2004, godz.10.10)


Powrót do newsów