Powrót do strony "Archiwum newsów"

LISTOPAD 2004 - ARCHIWUM

Shrek pokonał Harry'ego Pottera

Druga część przygód zielonego Shreka pokonała "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu" w walce o dziecięce nagrody BAFTA.

W głosowaniu, w którym wzięło udział ponad 6 tysięcy dzieci z Wysp Brytyjskich, "Shrek 2" zdobył tytuł najpopularniejszego filmu. Obraz pokonał trzecią część filmowej serii adaptacji bestsellerowych powieści J.K. Rowling, a także "Piratów z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły". "Harry Potter i więzień Azkabanu" nie przegrał jednak całkowicie, bowiem otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego.

W czasie tegorocznej edycji przyznania dziecięcych nagród BAFTA, za wkład w rozwój telewizji dla najmłodszych, uhonorowana została była prezenterka programu "Playschool", Floella Benjamin.

W tym roku ceremonia wręczenia wyróżnień odbyła się po raz dziewiąty. Uroczysta gala miała miejsce w Londynie w Hilton Park Lane. Gospodarzem wieczoru była Fearne Cotton. Wśród gości, którzy wystąpili w czasie show, znaleźli się: Jodi Albert, Billy Boyd, Kirsty Gallacher, Ben Price, Holly Willoughby i Caprice.

(źródło: www.onet.pl)
(wiad. z dnia 30.11.2004, godz.10.50)


Harry Potter tuż za Top 10

Klasyka filmu - "Przeminęło z wiatrem" okazał się najczęściej oglądanym przez Brytyjczyków filmem.

Tę epicką opowieść o amerykańskiej wojnie z udziałem Clarka Gable'a i Vivien Leigh jako Rhetta i Scarlett, obejrzało w kinach w Wielkiej Brytanii od premiery w 1940 roku, 35 milionów osób.

Eksperci z Brytyjskiego Instytutu Filmowego stworzyli swoją listę hitów na podstawie ilości sprzedanych biletów na poszczególne filmy.

Drugie miejsce zajął obraz "The Sound of Music" z 30 milionami widzów.

"Titanic" z gwiazdami Kate Winslet i Leonardo DiCaprio uplasował się na 8 miejscu najlepszej dziesiątki z 18 milionami widzów.

Na tej liście oczywiście nie mogło zabraknąć też Harry'ego Pottera. Pierwszy film o młodym czarodzieju "Harry Potter i kamień filozoficzny" przyciągnął do brytyjskich kin 17.56 miliona fanów i znalazł się tuż za pierwszą dziesiątką, na 11-tym miejscu.

(źródło: www.dailyrecord.co.uk)
(wiad. z dnia 29.11.2004, godz.11.10)


Czy hiszpański VI tom ukaże się w tym samym czasie co angielski?

Argentyńska strona PotterOnline.com.ar rozmawiała z kimś wysoko postawionym w wydawnictwie Salamandra - hiszpańskim wydawcy książek o HP. Ta osoba powiedziała, że wydawnictwo rozmawiało z agentem JK Rowling - Christopherem Little o możliwości wydania VI tomu w wersji hiszpańskiej w tym samym czasie co i angielskiej i są optymistami, co do możliwości uzyskania takiej zgody.

Kiedy ukazał się "Harry Potter and the Order of the Phoenix" wielu fanów musiało czekać miesiące a nawet lata na tę książkę przetłumaczoną na ich własny język.

Jest to też dobra wiadomość dla nas, bo jeśli udałoby się to wydawcy hiszpańskiemu, to może i wydawnictwo Media Rodzina uzyskałoby taką zgodę, a wtedy nie musielibyśmy tak długo czekać na tłumaczenie - dop. red. MMG.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 28.11.2004, godz.15.45)


JK Rowling coraz bogatsza

JK Rowling zarobiła dotychczas około 330 milionów funtów. Jej dochód jest w tym roku znacznie niższy z powodu nie ukazania się nowej książki o HP i wynosi około 28 milionów funtów.

Większość jej zarobków pochodzi z książki "Harry Potter i Zakon Feniksa" wydanej zeszłego lata oraz z honorariów autorskich z poprzednich książek i trzech nakręconych już filmów.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 26.11.2004, godz.12.15)


Harry ma własne znaczki

HARRY POTTER otrzymał królewską aprobatę na swoje znaczki.

Czarodziej z książek JK Rowling pojawi się na nowych kolorowych znaczkach pocztowych.

Ukazują one sceny z filmów o HP oraz z dwóch książek (HPiCO oraz HPiZF) i zawierają postaci Harry'ego, jego przyjaciół Rona i Hermionę, sowę Hedwigę a także Hagrida granego przez Robbiego Coltrane.

Ta specjalna edycja ośmiu znaczków jest wydawana przez Pocztę na wyspie Man, która przed ich emisją otrzymała na to królewską zgodę.

Maxine Cannon wyjaśnił: 'Już od jakiegoś czasu chcieliśmy wydać znaczki z Harrym Potterem. Ten pomysł z wykorzystaniem postaci młodego czarodzieja ma zachęcić dzieci do tego, aby częściej pisały listy.'

(źródło: www.dailyrecord.co.uk)
(wiad. z dnia 26.11.2004, godz.11.50)


"Harry Potter" atakuje

W piątek, 26 listopada, na video i DVD (do wypożyczenia i sprzedaży), zadebiutuje na polskim rynku przebój "Harry Potter i więzień Azkabanu". Miłośnicy przygód małego czarodzieja będą także mogli stać się posiadaczami kolekcji "Harry Potter - Pakiet 3 filmów".

Pakiet zawiera trzy niezwykłe dwupłytowe wydania DVD filmów z kolekcji "Harry Potter": "Kamień filozoficzny", "Komnata tajemnic", "Więzień Azkabanu".

"Harry Potter i więzień Azkabanu" to trzecia opowieść o niezwykłym chłopcu.

Trzynastoletni Harry Potter niechętnie spędził kolejne lato z Dursley'ami, swoimi gburowatymi krewnymi. Zachowywał się jednak jak należy i nie stosował żadnych magicznych sztuczek. W każdym razie do momentu, kiedy ciotka Marge, apodyktyczna siostra wuja Vernona, wpadła z wizytą. W obawie przed karą ze strony ciotki i wuja (oraz reperkusji z Hogwartu i Ministerstwa Magii, które kategorycznie zabraniają studentom stosowania magii w zwyczajnym świecie), Harry znika w ciemnościach nocy.

Natychmiast zostaje zabrany przez Błędnego Rycerza, fantastyczny, trzypiętrowy, fioletowy pojazd, który zawozi go do pubu Dziurawy Kocioł. Na miejscu Harry spotyka Ministra Magii, Korneliusza Knota, który wbrew oczekiwaniom nie karze go za magiczne sztuczki, lecz proponuje chłopcu nocleg w pubie, a następnie powrót do Hogwartu, na trzeci rok studiów.

Wkrótce Harry dowiaduje się, że niebezpieczny i tajemniczy czarodziej, Syriusz Black, uciekł z więzienia w Azkabanie i prawdopodobnie go poszukuje. Legenda mówi, że to Black doprowadził Lorda Voldemorta do rodziców Harry'ego, przyczyniając się tym samym do ich śmierci. Co więcej - czarodziej zamierza zgładzić również Harry'ego.

Na domiar złego, Hogwart udziela gościny Dementorom, przerażającym strażnikom z Azkabanu, którzy przybywają do szkoły, by chronić uczniów przed Blackiem. Dementorzy wysysają dusze swych ofiar i - na nieszczęście Harry'ego - zdają się mieć na niego wpływ większy, niż na pozostałych uczniów. Ich złowieszcza obecność śmiertelnie przeraża młodego czarodzieja, który czuje się całkowicie bezbronny. Na szczęście nowy profesor obrony przed czarną magią uczy Harry'ego zaklęcia Patronus, które chroni chłopca przed paraliżującym wpływem Dementorów.

Poza tym, trzeci rok studiów upływa Harry'emu na poznawaniu nowych, ekscytujących stworzeń, jak hippogryf Hardodziób, magiczny pół-koń, pół-orzeł, niesamowitych spotkaniach z nauczycielką wróżbiarstwa, profesor Sybillą Trelawney i omenem śmierci "ponurakiem", zapierających dech w piersiach przygodach, jak potajemne wizyty w czarodziejskiej wiosce Hogsmeade, odszyfrowanie tajemnic zaczarowanej mapy huncwotów, czy też przerażającej wycieczce do Wrzeszczącej Chaty (najbardziej nawiedzonego domu w Wielkiej Brytanii).

Równocześnie Harry stara się odgadnąć znaczenie zagadkowego zachowania Hermiony, która pojawia się i znika. Pomagają mu w tym Ron i olbrzym Hagrid, piastujący nowe stanowisko profesora opieki nad magicznymi stworzeniami.

Konfrontacja Harry'ego z groźnym Syriuszem Blackiem wydaje się nieunikniona... Ale jaki jest właściwie związek profesora Lupina z tym tajemniczym przestępcą? Jaki mroczny sekret pragnie ujawnić profesor Snape? I dlaczego maskotka Rona, szczur Parszywek, chce od niego uciec?

Harry będzie potrzebował całej swojej odwagi, czarodziejskich umiejętności i pomocy przyjaciół, aby znaleźć odpowiedź na te pytania i odkryć prawdę o Syriuszu Blacku i jego roli w mglistej przeszłości młodego czarodzieja.

(źródło: www.interia.pl)
(wiad. z dnia 26.11.2004, godz.10.45)


Data wydania VI tomu jeszcze nie jest znana

21 listopada informowałam Was, że na stronie Mugglenet.com pojawiła się przypuszczalna data wydania VI tomu - czerwiec 2005. Obecnie na tej stronie pojawił się list od osoby pracującej u agenta JK Rowling - Christophera Little, tej oto treści:

"Przyjmij, proszę do wiadomości, że ponieważ JK Rowling jest ciągle bardzo zajęta pisaniem 6 książki, dlatego obecnie nie planujemy jeszcze ujawnienia daty jej wydania. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji, kiedy będzie prawdopodobna data publikacji. Dlatego chciałbym doradzić, abyś zwracał uwagę na oficjalną stronę JK Rowling www.jkrowling.com, jako że tam zostaną ujawnione wszystkie dokładne informacje na temat daty wydania VI tomu."

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 25.11.2004, godz.13.15)


Z Radiohead do "Harry'ego Pottera"

Według informacji podanych przez brytyjski magazyn "New Musical Express", Jonny Greenwood z Radiohead pojawi się w nowym filmie o przygodach Harry'ego Pottera.

Jak podał "New Musical Express" za "The Mirror", Greenwood oraz Jarvis Cocker z Pulp wcielą się w Wyrd Sisters w obrazie "Harry Potter i Czara Ognia".

W poprzednim filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" epizodyczną rolę zagrał inny muzyk, Ian Brown, onegdaj członek formacji Stone Roses.

Obraz o nowych przygodach Harry'ego Pottera wyreżyseruje Mike Newell.

(źródło: onet.pl )
(wiad. z dnia 23.11.2004, godz.10.45)


Joanne K. Rowling pomaga polskim dzieciom

Joanne K. Rowling postanowiła włączyć się w akcję Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom "1 firma - 1 książka" na rzecz bibliotek. Tym samym autorka przygód o Harrym Potterze zgodziła się zrezygnować z honorariów autorskich za 10 tysięcy pięciotomowych kompletów swej powieści.

W związku z decyzją Autorki, polski wydawca Harry'ego Pottera - Wydawnictwo Media Rodzina, zadeklarował przekazanie bibliotekom 10 tysięcy kompletów Harry'ego Pottera w cenie produkcji ok. 40 złotych za komplet.

Dodatkowo wydawnictwo postanowiło całkowicie zrezygnować ze swych zysków i zapewni transport 50 tysięcy książek do wszystkich Bibliotek Wojewódzkich.

Teraz pozostaje wierzyć, że znajdą się sponsorzy dla 10 tysięcy kompletów Harry'ego Pottera i że książki trafią wkrótce na półki bibliotek szkolnych i publicznych, a dzieci w każdym zakątku Polski będą mogły poczytać o przygodach małego czarodzieja.

I Ty możesz stać się Fundatorem Harry'ego Pottera wpłacając 40 złotych za komplet na konto:

Fundacja Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Bank Millennium SA,
nr konta 59 1160 2202 0000 0000 5530 5068
z dopiskiem - Harry Potter.

(źródło: www.wp.pl )
(wiad. z dnia 22.11.2004, godz.17.05)


"Harry Potter i więzień Azkabanu" za kilka dni na DVD

Już w piątek, 26 listopada, w sklepach pojawi się dwupłytowe wydanie filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu". Obraz, który w naszym kraju ukaże się nakładem Warner Home Video zostanie wydany w pełnej polskiej wersji językowej z polskim dubbingiem.

Specjalnie z myślą o fanach filmu Harry Potter i więzień Azkabanu, firma Warner Home Video stworzyła magiczny serwis internetowy. Na stronie www.whv.pl/harrypotter3 znajdziesz informacje o wydaniu DVD i wideo, unikalne multimedia, ekskluzywną galerię zdjęć, wyjątkowe wywiady!

Na płytach, oprócz najnowszych przygód nastoletniego czarodzieja, znajdą się również unikalne dodatki specjalne, a wśród nich m.in.:

premierowe sceny niewykorzystane

"Tworzenie wizji" - wywiad z pisarką J.K. Rowling i twórcami filmu

3 Wielkie Wyzwania: Quizz Magia, która mogła ci umknąć, Złap Parszywka, Poszukiwania wraz z Sir Cadoganem

Samodzielna podróż do Miodowego Królestwa i klasy profesrora Lupina

Wywiad z aktorami przeprowadzony przez Johnnny'ego Vaughana i Skurczoną Głowę

Lekcja Opieki nad Magicznymi Zwierzętami

(źródło: www.filmweb.pl )
(wiad. z dnia 22.11.2004, godz.11.05)


Kiedy "nadejdzie" VI tom?

Strona Mugglenet.com zamieściła informację, że ktoś, kto może coś na ten temat wiedzieć, powiedział im, iż amerykański wydawca książek o HP Scholastic planuje wydanie VI tomu - "Harry Potter and the Half-Blood Prince" w połowie czerwca 2005. Mógłby to być 11 lub 18 czerwca, bo oba te dni, to sobota.

Oczywiście, dopóki JK Rowling osobiście, albo na swojej oficjalnej stronie, nie potwierdzi tych doniesień, musimy je traktować tylko jako plotki.

(źródło: www.mugglenet.com )
(wiad. z dnia 21.11.2004, godz.11.35)


"Ostrożny optymista" - David Heyman

Producent Heyman jest "ostrożnym optymistą" co do powrotu dzieci do filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Na uroczystościach związanych z premierą filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" na DVD David Heyman stwierdził, że jest optymistą jeśli chodzi o udział Daniela Radcliffe'a, Emmy Watson i Ruperta Grinta w piątym filmie o HP, do którego scenariusz napisze Michael Goldenberg a wyreżyseruje go David Yates.

Heyman, zapytany o to czy są plany aby zmienić główną trójkę aktorów, odpowiedział:

"Mam nadzieję, że nie. Dzieci są w czwartym filmie. Zaczniemy teraz dyskusje na temat piątego tak samo, jak o każdym poprzednim. Jeśli jesteś w połowie trzeciego, zastanawiasz się nad czwartym, jeśli jesteś w połowie drugiego - myślisz o trzecim. Mam nadzieję, że oni zostaną z nami i to tak długo, jak długo będą chcieli. Ale jeśli nadejdzie taki dzień, że zdecydują się odejść, to zrobią to, ale z naszym błogosławieństwem. Ale mam nadzieję, że jednak zostaną, bo są świetni i jestem ostrożnym optymistą co do tego, że będą znowu w piątym filmie."

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org )
(wiad. z dnia 21.11.2004, godz.11.30)


Porównania z Rowling są dla Susanny Clarke komplementem

Brytyjska pisarka Susanna Clarke, autorka powieści Jonathan Strange i pan Norrell odwiedziła Warszawę. Jej debiutancka powieść szybko stała się bestsellerem. Często też jest określana jako "Harry Potter dla dorosłych".

Sama autorka bynajmniej nie odcina się od porównań z serią o Harrym Potterze, choć przyznaje, że w trakcie pisania nie znała ani jednej książki Joanne Rowling. Przeczytała je dopiero ostatnio i uważa, że to bardzo dobra literatura.

"- Seria o Harrym Potterze jest fenomenem, który trudno będzie przyćmić jakiejś innej powieści. Porównania z powieściami Rowling traktuję jako komplement" - powiedziała brytyjska pisarka.

Clarke pisała swoją debiutancką powieść przez 10 lat. Na pomysł fabuły wpadła podczas choroby, gdy po raz kolejny przeczytała trylogię Tolkiena.

"- Właśnie zarzuciłam na dobre pisanie kiepskich powieści detektywistycznych i miałam chandrę. Nim lektura Tolkiena dobiegła końca, wiedziałam już, że chcę napisać powieść o magii. O dwóch magikach i ich przyjaźni przekształcającej się następnie w rywalizację" - opowiadała Clarke.

W powieści Clarke, która jest nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich - Bookera, historia miesza się z magią i fantastyką. Jej akcja rozgrywa się w Anglii na początku XIX wieku, w epoce wojen napoleońskich. Pan Norrell jest jednym z nielicznych magów, którzy działają w tych czasach. On oraz jego przyjaciel i uczeń Jonathan Strange zdobywają wielką władzę, a angielski rząd prosi ich o pomoc w walce z Napoleonem.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 19.11.2004, godz.11.40)


Franz Ferdinand rezygnuje z Harry'ego Pottera

Muzycy z grupy Franz Ferdinand zrezygnowali z gościnnego występu w nowym filmie "Harry Potter i Czara Ognia".

Alex Kapranos, Bob Hardy, Paul Thomson i Nick McCarthy mieli zagrać grupę czarownic o nazwie The Wyrd Sisters, jednak niedawno odrzucili propozycję reżysera. Współpracownicy twierdzą, że przyczyną takiej decyzji były ostatnie napięcia w zespole i bijatyka pomiędzy Nickiem i Alexem po koncercie we Francji.

"Takie awantury są w miarę normalne, a chłopcy nie mogą zagrać w filmie z powodu napiętego planu zajęć" - dementuje plotki o niesnaskach menadżer zespołu.

Zamiast szkockiego kwartetu w roli czarownic zobaczymy prawdopodobnie gitarzystę Radiohead, Jonny’ego Greenwooda i Jarvisa Cockera.

(źródło: onet.pl)
(wiad. z dnia 19.11.2004, godz.11.35)


Aktor nie jest szczęśliwy, kiedy J.K. zabija jego bohatera

Gary Oldman załamał się po odkryciu, że jego bohater w Harrym Potterze został zabity przez autorkę J.K. Rowling - ponieważ sądził, że ta rola pomnoży mu pieniądze.

Oldman gra zbiegłego czarodzieja Syriusza Blacka w filmach "Harry Potter i więzień Azkabanu" oraz "Harry Potter i Czara Ognia" - ten ostatni jest właśnie nakręcany w Wielkiej Brytanii. Ale czarodziej zostaje zabity na końcu V tomu - "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Oldman mówi: "Byłem smutny, kiedy dowiedziałem się o tym. Myślałem, że to będzie piąty, szósty i siódmy film. Mógłbym tu zarobić trochę funtów."

I dodaje: "Wiedzieliśmy, że ktoś zostanie zabity, ale nie wiedzieliśmy kto."

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 18.11.2004, godz.14.25)


David Yates kolejnym kandydatem do reżyserii piątego "Harry'ego Pottera"

David Yates, uznany brytyjski reżyser telewizyjny, prowadzi rozmowy w sprawie reżyserii piątego filmu o przygodach Harry'ego Pottera, filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Yates, twórca nagradzanych w Wielkiej Brytanii telewizyjnych "State Of Play", "Sex Traffic", "The Girl In The Cafe" i "The Way We Live Now" ma niewielkie doświadczenie w reżyserii filmów kinowych. Jedynym jego filmem fabularnym, który zadebiutował na ekranach kin był nakręcony w 1998 roku "The Tichborne Claimant".

Yates jest trzecim twórcą, któremu David Heyman, producent filmów o Harrym Potterze, zaproponował reżyserię piątej części cyklu. W gronie utalentowanych twórców, z którymi prowadzone są wstępne rozmowy w sprawie reżyserii "Zakonu Feniksa", znajdują się już między innymi Hinduska Mira Nair oraz Francuz Jean-Pierre Jeunet.

Tymczasem wiadomo już, że scenariusza "Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa" na pewno nie napisze twórca czterech wcześniejszych fabuł Steven Kloves. Nad adaptacją książki J.H. Rowling pracuje obecnie Michael Goldenberg scenarzysta "Usłane różami", "Kontaktu" i "Piotrusia Pana".

Prace na planie "Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa" rozpocząć mają się w styczniu 2006 roku.

(źródło: www.stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 15.11.2004, godz.12.15)


Profesor Sprout nie pojawi się w 5 Harrym Potterze

Jak donosi gazeta "The Sun" Miriam Margoyles, która gra profesor Sprout w filmach o Harrym Potterze nie pojawi się w 5 obrazie: "Nie gram w piątym filmie. Zrobili wielki błąd wycinając ze scenariusza bohaterkę, którą odtwarzam" - powiedziała aktorka.

Chociaż profesor Sprout występuje w książce, to jednak jej postać nie wpływa bezpośrednio na fabułę, dlatego ta wiadomość szczególnie nie szokuje.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 12.11.2004, godz.07.55)


Nowy scenarzysta "Harry'ego Pottera 5"

Producent David Heyman oświadczył, że Steven Kloves, który napisał scenariusz do czterech pierwszych filmowych adaptacji powieści o przygodach Harry'ego Pottera, nie będzie pracował przy części piątej.

Scenarzysta postanowił wrócić do reżyserii i zajmie się realizacją adaptacji kryminału Marka Haddona "Dziwny przypadek psa nocną porą". Detektywem i narratorem w jednej osobie jest piętnastoletni Christopher. Cierpiący na chorobę Aspergera (odmian autyzmu) chłopiec, nigdy nie wypuścił się sam poza ulicę, przy której mieszka. Gdy odkrywa, że zamordowano psa sąsiadki, wyrusza w przerażającą podróż, która wywróci jego świat do góry nogami. Produkcją filmu na podstawie książki zajmie się Heyman.

Przypomnijmy, że Kloves ma na swoim koncie m.in. przebój z Michelle Pfeiffer, Jeffem i Beau Bridgesami "Fantastyczni chłopcy Baker" z 1989 roku.

Tymczasem scenariuszem filmowej adaptacji książki "Harry Potter i Zakon Feniksa" zajmie się Michael Goldenberg. Wcześniej autor pracował m.in. przy obrazie science-fiction "Kontakt" z Jodie Foster oraz przy nowej ekranizacji przygód Piotrusia Pana, za kamerą której stanął P.J. Hogan. Goldenberg napisał również scenariusz nowego filmu Spike'a Jonze - "Where the Wild Things Are".

Zdjęcia do produkcji "Harry Potter i Zakon Feniksa" mają się rozpocząć w styczniu 2006 roku. Premiera filmu przewidziana jest na wiosnę lub jesień 2007 roku. Nazwisko reżysera piątej części przygód młodego czarodzieja powinniśmy poznać przed końcem tego roku. Wśród głównych kandydatów wymieniani są Mira Nair i Jean-Pierre Jeunet.

(źródło: onet.pl)
(wiad. z dnia 11.11.2004, godz.13.05)


Nowa książka czyści bałagan z "Księciem Półkrwi"

Okładka książkiCzy chcesz wiedzieć kto jest księciem półkrwi? Czy chcesz wiedzieć jakie będzie ostatnie słowo, ostatniej książki o HP? Nowa książka pt. "The Unauthorized Half-Blood Prince Update" napisana przez W. Fredericka Zimmermana pozwala, aby fani HP jak najszybciej dowiedzieli się wszystkiego o kolejnym tomie i o tym, co będzie dalej.

Książka jest podzielona na pięć głównych części, które zawierają kolejno informacje o: tomie VI; tym, co wchodzi jednocześnie w zakres tomu VI i VII; informacje specyficzne tylko dla tomu VII; o książkach JK po tomie VII; i o pewnych sugestiach dla fanów czekających na kolejną książkę.

Książka jest dostępna na stronie Amazon.com.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 09.11.2004, godz.13.25)


Harry Potter wzbudza dylematy moralne wśród uczniów

Tego się można było spodziewać. Seria książek o Harrym Potterze musiała prędzej czy później stać się tematem lekcji języka ojczystego w wielu krajach. Dla wielu uczniów będzie zapewne jedną z chętniej czytanych lektur, jednak nie dla wszystkich.

Południowoafrykański uczeń złożył zażalenie do szkolnych władz, w związku z jednym z pytań jakie otrzymał na egzaminie. Uczeń odmówił streszczenia jednej z książek Joanne K. Rowling, uznając że seria o małym czarodzieju promuje i uczy czarnoksięstwa.

Osiemnastoletni John Smit nie odpowiedział na opisane pytanie dotyczące książek o Harrym, tracąc w ten sposób 30 procent punktów na egzaminie z angielskiego. Rodzina ucznia napisała już zażalenie na tematykę egzaminu do władz szkolnych, nie otrzymała jednak do tej pory żadnej odpowiedzi.

”- Nie odpowiedział na to pytanie, ponieważ książka ta popiera i promuje czarnoksięstwo. A Biblia jest przeciwna czarom” - oświadczyła matka chłopca. „Mam nadzieję, że John dostanie swoją zwykłą ocenę, a tego typu pytania więcej nie będą zadawane”.

Cheryllyn Dudley z Afrykańskiej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej powiedziała, że Afryka Południowa potrzebuje jasnej polityki w takich sprawach tak, by uczniowie nie byli stawiani przed dylematami moralnymi podczas egzaminów.

”- Przeczytałam książki o Harrym Potterze i przeanalizowałam je uważnie. W mojej opinii to podręczniki czarnoksięstwa” - oświadczyła Dudley.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 08.11.2004, godz.09.40)


Emma Watson zdobywa nagrodę Total Film

Emma Watson, która gra Hermionę Granger filmach o Harrym Potterze, zdobyła nagrodę magazynu Total Film w kategorii "najlepsza dziecięca kreacja roku".

Emma powiedziała, "Moi rodzice i ja jesteśmy bardzo podekscytowani wiadomością o tej nagrodzie."

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 05.11.2004, godz.09.40)


Pierce Brosnan: Agent 007 z "Harry'ego Pottera"

Pierce Brosnan zaproponował już kolejnego kandydata na Jamesa Bonda. Tym razem znacznie młodszego.

Gdy jakiś czas temu zapytano Brosnana, czy ma swojego faworyta do postaci agenta 007 przyznał, że tak, lecz nie chciał zdradzać nazwiska.

"Ten człowiek ma wszystko, co trzeba" - stwierdził aktor. "Twarz, ciało, głos i oczy. Z pewnością byłby znakomitym Bondem".

Kilka dni temu Brosnan nie był już tak tajemniczy. "Kilku aktorów ma szansę zostać Bondem, ale ja przekazuję pałeczkę Colinowi Farrellowi" - powiedział Irlandczyk. "On wszystkich pozostałych kandydatów zje razem z butami".

Tymczasem podczas promocji swojego najnowszego filmu "After The Sunset" Brosnan podał kolejnego kandydata. "Na następnego 007 najlepszy będzie Colin Farrell" - przekonywał Brosnan. "Ale gdybyście chcieli jeszcze młodszego, proponuje Daniela Radcliffe'a. Dajcie mu tylko kilka lat i zobaczycie, że będzie świetny jako James Bond".

(źródło: onet.pl)
(wiad. z dnia 05.11.2004, godz.09.30)


Nagroda "MAX" dla JKRowling.com

Firma Macromedia ogłosiła swoich zwycięzców do nagrody "MAX". Jedną z nich w kategorii "the best Media, Entertaining, and Gaming" otrzymała oficjalna strona JKRowling.com zrobiona przy pomocy oprogramowania Flash (firmy Macromedia - dop. red. MMG). Podkreślono także, że strona dostarcza zabawy i interaktywnej refleksji nad opisywanym życiem autorki książek o HP.

Lightmaker, firma, która stworzyła stronę dla JK Rowling, na swojej witrynie przedstawiła wiele nowych informacji o www.jkrowling.com. M.in. podała, że: od premiery w maju 2004 stronę tę odwiedziło około 500 milionów gości, a w czasie, kiedy autorka podała tytuł VI tomu w ciągu 12 godzin na stronę weszło ok. 16 milionów odwiedzających.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 04.11.2004, godz.13.00)


Nowe gadżety w katalogu Nobles

Powoli nadchodzi czas pisania listów do św. Mikołaja i być może w związku z tym Noble Collection uaktualniło katalog swoich towarów związanych z Harrym Potterem.

Wśród nowych produktów znajduje się figurka feniksa Fawkesa, podobizna Bazyliszka i wspaniały miecz Godryka Gryffindora. Jest też sporo nowej biżuterii m.in. pierścienie Slytherinu i Gryffindoru.

Ceny, niestety nie są najniższe i wahają się od 24 dolarów do nawet 295 dolarów.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 04.11.2004, godz.12.30)


Nareszcie jest! Harry Potter dla dorosłych

Okładka książkiOkazuje się, że brytyjskie wydawnictwo Bloomsbury ma dobrą rękę w odkrywaniu talentów pisarskich. Pierwszym celnym strzałem była Joanne K. Rowling i seria przygód Harry’ego Pottera, a kolejnym może być Susanna Clarke, która zadebiutowała powieścią fantasy pt.: Jonathan Strange i pan Norrell. Ta obszerna powieść fantasy może śmiało konkurować z powieściami Rowling.

Neil Gaiman o książce Clarke powiedział:

„Absolutnie zniewalająca... To zadziwiające osiągnięcie. Nie mogę sobie wyobrazić nic równie zaskakującego".

W Wielkiej Brytanii książka ukazała się w jednym woluminie. W Polsce będzie ukazywać się w trzech tomach, z którego pierwszy już od października dostępny jest w księgarniach, wydany nakładem Wydawnictwa Literackiego.

W chwili obecnej prawa do książki zakupiło 28 państw, a także zainteresował się nią producent filmowy, ten sam, który wyprodukował Władcę pierścieni, czyli studio New Line Cinema.

Jonathan Strange i pan Norrell to historyczna powieść promowana jako Harry Potter dla dorosłych. Dawno temu, kiedy w Anglii jeszcze istniała magia, najpotężniejszym magiem spośród wszystkich był Król Kruków. Teraz, na początku dziewiętnastego stulecia, Król Kruków to tylko bohater legend, a Anglia nie wierzy już w magów.

Wtedy właśnie skryty pan Norrell demonstruje swe niezwykłe możliwości. Wkrótce rząd poprosi go o pomoc w walce z Napoleonem. Podczas pobytu w Londynie pan Norrell poznaje młodego, błyskotliwego maga, Jonathana Strange’a, i przyjmuje go na ucznia. Obydwaj zaskakują kraj swymi umiejętnościami, lecz współpraca wkrótce zmienia się w rywalizację. Wbrew życzeniu pana Norrella, Jonathan Strange coraz głębiej penetruje jądro angielskiej magii. Jego ambicja zaprowadzi obu magów przed posępne oblicze Króla Kruków.

W Jonathanie Strange’u i panu Norrellu postaci fikcyjne mieszają się z historycznymi, świat magii przeplata się ze światem realnym. Autorka opisuje między innymi bitwę pod Waterloo, Lorda Byrona i Lorda Wellingtona, a także Króla Kruków, baśnie i legendy związane z angielską magią.

(źródło: www.wp.pl)
(wiad. z dnia 04.11.2004, godz.12.15)


Miniaturowa książka JK Rowling sprzedana za 11 tys. funtów

Miniaturowa książeczka JK Rowling została sprzedana za 11 000 funtów.

Oprawiony w skórę tom był przewodnikiem po wszystkim, czego Harry potrzebuje w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

Była to jedna z najwyższych cen, jaka została uzyskana na aukcji na cele dobroczynne zorganizowanej przez magazyn Tatler.

Tatler wysłał 24 miniaturowe książki do znakomitości ze świata sztuki, sportu i polityki i poprosił je o wypełnienie stron tym, czymkolwiek zechcą.

Aukcja, która odbyła się w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie przyniosła w sumie kwotę 125 tysięcy funtów.

Książka Rowling, która zawierała m.in. rysunki czapki Harry'ego, jego miotły i słynnych okularów, była trzecią pod względem uzyskanej ceny.

Pierwsze miejsce zajęła książka legendy boksu Muhammada Alego, która została sprzedana za 17 000 funtów, a drugie - sir Paula McCartney'a z zespołu The Beatles za 13 000 funtów.

Cały zysk z tej aukcji zasili konto organizacji charytatywnej 999 Club działającej w południowym Londynie.

(źródło: icwales.icnetwork.co.uk)
(wiad. z dnia 03.11.2004, godz.12.50)


Głosowanie na ulubioną czarodziejkę

Czarodziejki, czy też jak tam inaczej zwykło się je nazywać, były wybierane przez dzieci i ich rodziców.

Pierwsze miejsce zajęła Zła Czarownica z Zachodu z baśni Czarodziej z krainy Oz. Zła wiedźma, która straszyła Dorotę i jej przyjaciół podczas drogi do Oz w starym filmie była częściej wybierana niż współczesne postaci.

Zaraz za nią znalazła się the White Witch z książki CS Lewisa "The Lion, The Witch And The Wardrobe".

Trzecie miejsce zajęła telewizyjna Sabrina - nastoletnia czarownica.

W przeciwieństwie do popularności książek i filmów o Harrym Potterze, czarodziejki z Hogwartu nie wygrały w tym rankingu. Jedyną, jaka pojawiła się na liście była professor Trelawney, grana przez Emmę Thompson, ktora wystąpiła w trzecim obrazie "Harry Potter i więzień Azkabanu".

(źródło: www.dailyrecord.co.uk)
(wiad. z dnia 03.11.2004, godz.12.05)


Drzwi zostały otworzone

Z okazji święta Halloween zazwyczaj zamknięte drzwi na stronie JK Rowling zostały otwarte i można zobaczyć gabinet autorki.

Jak do niego wejść? Na stronie głównej należy kliknąć gumkę, która leży pomiędzy kluczami a papierkami po gumie do żucia. Pokaże się widok na zamknięte drzwi. Musicie się teraz uzbroić w cierpliwość i poczekać kilka minut. W tym czasie możecie zgasić światło lub poprzeganiać latającą muchę.

Nagle pojawi się Irytek, który przewróci wazon, a z niego wylecą klucze. Waszym zadaniem jest złapanie i dopasowanie odpowiedniego. Niestety, należy to robić metodą prób i błędów - łapcie je po kolei i wsadzajcie do zamka. Jeśli traficie na właściwy, to pozostałe znikną, a ten przekręci się w zamku, i drzwi się otworzą.

biurko JK Rowling Za nimi zobaczycie biurko autorki, a na nim straszliwy bałagan. Ale nie przejmujcie się nim. Pociągnijcie za rączkę i otwórzcie szufladę. Wyjmijcie z niej lupę i połóżcie na brązowym notatniku z białą kartką na wierzchu. Pokaże Wam się powiększenie tekstu - zagadki:

One by one we come to life,
Then side-by-side we wait
While our company swells in numbers
(Some come early, some come late);
And some of us may bore you,
And some of us enthral,
But you cannot choose between us
You must take us one and all.
We'll be bound together tightly
For we're naught if we break free.
If you'd like some clues about us
Simply answer: WHO ARE WE?"

biurko JK RowlingMożecie ją rozwiazać sami, ale jeśli nie umiecie, to Wam podpowiem - wpiszcie słowo "CHAPTERS". Wtedy pojawi się tytuł VI tomu "HARRY POTTER AND THE HALF-BLOOD PRINCE", a na górze książki zakładki, które wyjawią nam tytuły trzech jej rozdziałów:

rozdział 2: Spinners End (koniec z kręceniem, przędzeniem?)
rozdział 6: Draco's Detour (objazd, obejście Draco?)
rozdział 14: Felix Felicis (?)

Kto chce sam się przekonać jak to wszystko wygląda, niech się pospieszy, bo nie wiadomo, jak długo jeszcze pozostaną dla nas drzwi otwarte.

Pewnie zaczną się teraz przypuszczenia co one oznaczają i kto lub co to jest Felix Felicis? Może ktoś ma jakiś pomysł?

(źródło: www.jkrowling.com)
(wiad. z dnia 03.11.2004, godz.11.25)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2004. All rights reserved.