Powrót do strony "Archiwum newsów"

PAŹDZIERNIK 2004 - ARCHIWUM

Aktorzy z Harry'ego Pottera powinni grać dalej

Według Alfonso Cuarona, aktorzy grający głównych bohaterów książek o Harrym Potterze powinni być angażowani do końca cyklu.

Producent David Heyman sugerował niedawno, że ze względu na szybkie tempo dorastania w kolejnych ekranizacjach książek JK Rowling nastoletni: Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint powinni zostać zastąpieni młodszymi aktorami. Z tą opinią nie zgadza się Cuaron, który wyreżyserował ostatni film "Harry Potter i Więzień Azkabanu".

"Zachowanie tych samych aktorów we wszystkich filmach dałoby wyjątkowy i niesamowity efekt. Na razie cała trójka świetnie się trzyma i nie wydaje mi się, aby którekolwiek z nich dojrzewało szybciej. Dan nie urośnie już chyba dużo więcej, ani nie wyskoczy mu na głowie trzecie oko. Miejmy nadzieję, że uda się ich utrzymać. W ostatnim tomie Harry, Hermione i Ron mają po 17 lat. Powiedzmy, że aktorzy będą mieli wtedy po 19. Myślę, że na pewno poradzą sobie z taką różnicą".

Reżyserem kolejnej części zatytułowanej "Harry Potter i Czara Ognia" będzie twórca komedii "Cztery Wesela i Pogrzeb", Mike Newell.

(źródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 29.10.2004, godz.16.45)


Reżyser Jean-Pierre Jeunet odmówił "Zakonowi Feniksa"

W wywiadzie dla francuskiej gazety Le Parisien, Jeunet oświadczył, że nie będzie reżyserował filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Pytany o to, co z jego jego projektami filmowymi powiedział, że są kontynuowane i wyjaśnił, że Warner Brothers zaoferowało mu HP 5, ale przy tym dało tylko 2 tygodnie na podjęcie decyzji. Dlatego jego odpowiedź brzmiała: "Nie, dziękuję".

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 29.10.2004, godz.10.35)


Alan Rickman na liście 'Największych Gwiazd Filmowych'

Alan Rickman, który w filmach o Harrym Potterze odtwarza postać profesora Snape'a znalazł się na 19 miejscu w głosowaniu na największe żyjące gwiazdy filmowe powyżej 50-ego roku życia.

Na liście tej znaleźli się również m.in. Robert De Niro, Al Pacino, Sean Connery i Ian McKellen.

(źródło: www.veritaserum.com)
(wiad. z dnia 29.10.2004, godz.10.30)


Najpierw "Harry Potter", teraz "Odyseja"

Producent "Harry'ego Pottera" - David Heyman wyprodukuje przygodowy film na podstawie "Odysei" Homera.

Film na podstawie greckiego poematu Homera koncentruje się na losach Odyseusza. Na kartach Odysei znalazł się opis 10-letniej podróży Odyseusza do domu w Itace po Wojnie Trojańskiej.

Scenariusz filmu napisze Brytyjczyk Frank Cottrell Boyce. Za produkcję odpowiada Andrew Heyman. Film powstanie dla studia Regency Enterprises.

(źródło: Wirtualna Polska)
(wiad. z dnia 28.10.2004, godz.11.10)


JK Rowling otrzymała najwyższą filmową nagrodę

JK Rowling wygrała najwyższą nagrodę. Jest to Nagroda Niezależnego Brytyjskiego Filmu przyznawana różnym osobistościom za ich udział przy tworzeniu filmów. Jeden z rozmówców powiedział CBBC Newsround, że jest pewien iż autorka będzie bardzo z niej zadowolona.

Równocześnie z pisaniem książek o HP, JK ściśle współpracowała z ekipami produkującymi filmy o młodym czarodzieju.

Organizatorzy powiedzieli, że "Honorując Rowling, honorujemy także żywotność tego tworzącego magię społeczeństwa."

Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 30 listopada w Londynie. Jeszcze nie wiadomo czy przybędzie na nią JK Rowling, która na początku przyszłego roku spodziewa się trzeciego dziecka.

(źródło: news.bbc.co.uk)
(wiad. z dnia 28.10.2004, godz.11.05)


Nominacja dla "Więźnia Azkabanu"

Film "Harry Potter i więzień Azkabanu" został nominowany do Dziecięcych Nagród Bafta w kategorii "najlepszy film fabularny".

Dziecięca wersja Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej zostanie przedstawiona 28 listopada 2004. Wtedy też dowiemy się kto zwyciężył.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 27.10.2004, godz.10.05)


Rupert Grint podłoży głos

Filmowy Ron został zaproszony do nowego projektu nie związanego z filmami o Harrym Potterze.

Rupert, który jest obecnie bardzo zajety przy kręceniu "Czary Ognia", wygospodarował trochę czasu, aby użyczyć swojego głosu w dokumentalnym filmie o Piotrusiu Panie nagrywanego dla stacji BBC.

Program ten, związany z obchodami 100 urodzin Piotrusia Pana, najprawdopodobniej zostanie pokazany w telewizji brytyjskiej w święta Bożego Narodzenia.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 27.10.2004, godz.10.00)


Patrick Doyle pisze muzykę do "Harry'ego Pottera"

Patrick Doyle, a nie Jarvis Cocker komponuje muzykę do czwartej części filmowych przygód Harry'ego Pottera.

Kilka dni temu podano informację, że muzykę do obrazu "Harry Potter i Czara Ognia" napisze wokalista grupy Pulp, Jarvis Cocker. Tymczasem okazuje się, że Cocker skomponuje tylko jedną lub dwie piosenki i pojawi się w epizodycznej roli. Muzyką do całego filmu zajmie się natomiast Patrick Doyle - autor ścieżek muzycznych do takich obrazów, jak "Dziewczyny z kalendarza", "Dziennik Bridget Jones", "Gosford Park" czy "Rozważna i romantyczna".

Przypomnijmy, że autorem muzyki do poprzednich ekranizacji przygód czarodziejów z Hogwartu był sławny amerykański kompozytor John Williams.

Premiera filmu "Harry Potter i Czara Ognia" planowana jest na 18 listopada 2005 roku. Dystrybucją projektu zajmie się firma Warner Bros. Pictures.

(źródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 26.10.2004, godz.09.30)


Duma Bułgarów z pokazania się na Mistrzostwach Świata w Quidditchu

Flaga BułgariiBułgarska flaga będzie powiewała w czwartym filmie o Harrym Potterze - donosi jedna z bułgarskich stron fanów HP.

"Harry Potter i Czara Ognia" pokaże mecz pomiędzy Bułgarią a Irlandią w finale Mistrzostw Świata w Quidditchu. Jak donoszą media, IV część filmu o HP będzie miała premierę w Bułgarii w grudniu przyszłego roku.

W filmie tym wystapi równiez bułgarski aktor - Stanisslav Yanevski - jako kapitan drużyny Bułgarów w quidditchu.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 23.10.2004, godz.11.00)


Harry Potter spada na liście "fikcyjnych postaci" Forbesa

Magazyn Forbes ponownie opublikował listę najlepiej zarabiających fikcyjnych postaci w 2003 roku. Pierwszą dziesiątkę związała wspólna kwota zarobków w wysokości 23 miliardów dolarów.

Niestety, Harry Potter spadł o jedno miejsce w porównaniu z rokiem 2002 i zajął czwartą pozycję z szacunkowymi dochodami 2,8 miliardów dolarów.

Wyprzedziła go Myszka Miki z przyjaciółmi (5,8 miliardów dolarów), Kubuś Puchatek i jego przyjaciele (5,6 miliardów dolarów) oraz Frodo Baggins z Władcy Pierścieni (2,9 miliarda dolarów).

(źródło: www.hpana.com)
(wiad. z dnia 23.10.2004, godz.10.55)


Czy Cho Chang zginie w części VI?

Jak wiemy, na oficjalnej stronie autorki pojawiła się informacja, że w VI tomie zginie ktoś, kogo już znamy z poprzednich części Harry'ego Pottera. Od razu pojawiły się wszystkie możliwe spekulacje na temat tej śmierci. Oczywiście każdy chciałby wiedzieć, kto to będzie.

Gazeta The Sun napisała, że internetowa firma Blue Square doniosła o fali zakładów, że osobą, która zginie w VI tomie będzie Cho Chang - dziewczyna Harry'ego, którą w "Czarze Ognia" zagra Katie Leung.

Rzecznik firmy Ed Pownall powiedział: "To bardzo dziwne. Nawet kupon zakładów jest trochę tajemniczy. Wiele osób otworzyło rachunki o północy i postawiło swoje pierwsze w życiu zakłady na to, że zginie Cho Chang. To sugeruje, że oni cokolwiek na ten temat wiedzą. Maksymalna stawka tego typu zakładów wynosi 100 funtów, ale równie dobrze może to być 50."

Jeden z fanów JK Rowling nazwał tę plotkę o Cho Chang "żałosną spekulacją".

I powiedział: "Tylko JK wie, co jest obecnie napisane w książce. Dopóki jej nie skończy i nie opublikuje, nikt nie może być pewnym tego, co się wydarzy."

(źródło: www.thesun.co.uk)
(wiad. z dnia 22.10.2004, godz.11.25)


Muzyki do "Czary Ognia" ciąg dalszy

Franz FerdinandPojawia się mnóstwo doniesień, że znani szkoccy muzycy z zespołu Franz Ferdinand oraz ex-lider grupy Pulp Jarvis Cocker pracują nad "Czarą Ognia".

Franz Ferdinand powiedział stacji Radio 1, że będzie pracował z Jarvisem nad muzyką do następnego filmu.

Niestety nie ma żadnych informacji z wytwórni Warner Brothers czy te doniesienia są prawdą czy też nadal związany jest z nimi kompozytor John Williams.

To on napisał muzykę do wcześniejszych obrazów o Harrym Potterze, a także do takich filmów jak: "Gwiezdne Wojny", "Superman" czy "Indiana Jones".

Gazeta The Sun przypuszcza, że Jarvis wprowadzi nowe tematy muzyczne, które spowodują, że film stanie się bardziej straszny.

Także Franz Ferdinand pojawi się na scenie, gdyż członkowie tej grupy powiedzieli stacji Radio 1, że zostali poproszeni o wzięcie udziału w "Czarze Ognia".

To może oznaczać, że wcielą się w muzyków z kapeli "Fatalne Jędze" podczas Balu Bożonarodzeniowego.

(źródło: news.bbc.co.uk)
(wiad. z dnia 22.10.2004, godz.10.40)


Jean-Pierre Jeunet reżyserem "Zakonu Feniksa"?

W jednej z gazet ukazał sie artykuł, w którym francuski reżyser Jean-Pierre Jeunet (znany np. z reżyserowania "Amelii" - dop. MMG) daje do zrozumienia, że spotkał się z przedstawicielami Warner Bros. aby porozmawiać o reżyserii "Zakonu Feniksa":

"Jeunet powiedział nam, że spotkał się dziś z przedstawicielami Warnera, żeby porozmawiać o 'małym chłopcu, który uczy się magii i lata na miotle'. Ale, oczywiście, jak powiedział, nie był tym zainteresowany i nie ma żadnego pomysłu na swój kolejny film."

"Wiedząc jednak, że jego ostatni film był kręcony dla wytwórni Warner Bros. i jego konkretne słowa, które padły podczas tych rozmów 'mały czarodziej ze swoją miotłą', nie może być żadnych wątpliwości kogo miał na myśli i o jaki film chodzi."

Poprzednie spekulacje wymieniały Mirę Nair na miejsce w fotelu reżyserskim przy "Zakonie Feniksa".

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org/)
(wiad. z dnia 21.10.2004, godz.11.35)


Wokalista Pulp w "Harrym Potterze"

Jarvis Cocker napisze muzykę do czwartej części filmowych przygód Harry'ego Pottera.

Jak podaje gazeta "The Sun", wokalista grupy Pulp nie tylko zajmie się soundtrackiem do filmu "Harry Potter i Czara Ognia", ale także pojawi się w epizodycznej roli.

Przypomnijmy, że autorem ścieżki dźwiękowej do poprzednich części filmów o czarodziejach z Hogwartu jest amerykański kompozytor John Williams, który wcześniej pisał muzykę do takich obrazów jak "Gwiezdne wojny", serii "Indiana Jones", "E.T." oraz "Szczęk".

Teraz jednak reżyser czwartej części serii o Harrym Potterze - Mike Newell, chce mieć pewność, iż jego produkcja przemówi do pokolenia nastolatków, zafascynowanych muzyką popularną. Dlatego też poprosił odtwórcę głównej roli w filmie - Daniela Radcliffe'a oraz jego młodych kolegów z planu, o przygotowanie krótkiej listy artystów, którzy sprostaliby jego wymaganiom. Jarvis Cocker znalazł się właśnie w tym rankingu.

Frontman zespołu Pulp miałby napisać soundtrack pod pseudonimem Darrena Spoonera, czyli jego alter ego, wymyślonego w zeszłym roku na potrzeby nowego image'u związanego z gotycko-rockową grupą punk Relaxed Muscle, w której artysta się udziela. Cocker zobowiązany został również do zebrania dodatkowej muzyki na ścieżkę dźwiękową do filmu "Harry Potter i Czara Ognia". Artysta zdecydował już, że na soundtracku znajdą się kompozycje zespołu Franz Ferdinand.

- Wszyscy są bardzo podekscytowani faktem, iż Jarvis pracuje nad ścieżką dźwiękową do produkcji - zdradza członek ekipy filmowej w rozmowie z dziennikiem "The Sun". - To utalentowany muzyk, który jest wielkim wielbicielem kina i wie dokładnie jakimi zasadami się ono rządzi.

Przypomnijmy, że premiera filmu "Harry Potter i Czara Ognia" planowana jest na 18 listopada 2005 roku. Dystrybucją projektu zajmie się firma Warner Bros. Pictures.

(źródło: Onet.pl)
(wiad. z dnia 21.10.2004, godz.11.15)


Harry Potter pomaga sowom

Eksperci w Wielkiej Brytanii zwracają się do miłośników natury, aby pomogli im po raz pierwszy odkryć ilość i rozmieszczenie sów z pięciu gatunków występujących w UK. Przyznają również, że skandalicznie mało wiadomo o tych ptakach.

"To nie jest łatwe zadanie, aby policzyć ptaki w ciemności i dlatego nie jest zaskoczeniem, że o sowach wiemy mniej, niż o innych gatunkach."

Graham Appleton - dyrektor fundacji, która ma się zająć tą sprawą, namawia wolontariuszy, aby się do nich przyłączyli. Dodaje również, że ma nadzieję, iż sukces Harry'ego Pottera zrobił wiele dla wizerunku sów i zachęci on wiele osób do przybycia i wzięcia udziału w projekcie.

"Nie ma wątpliwości, że sowy są bardzo popularne" - powiedział. "I odkąd ukazał się pierwszy film o Harrym Potterze, miliony sów zostały kupione przez dzieci w całym kraju." - dodał Graham Appleton.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 20.10.2004, godz.12.55)


Zgredek na liście ulubionych elfów

Ponieważ powoli zbliżamy się do Świąt Bożego Narodzenia więc Maria Sciullo z gazety z Pittsburgha sporządziła listę naszych ulubionych elfów.

Na liście tej znalazł się Legolas z "Władcy Pierścieni" oraz Zgredek z "Harry'ego Pottera i komnaty tajemnic".

Zgredek zajął ósme miejsce na wspomnianej liście i został przedstawiony jako "mówiący nieco denerwująco w trzeciej osobie, dawno zaginiony brat Golluma".

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 19.10.2004, godz.10.20)


Daniel - jeden z najbogatszych nastolatków na świecie

Gwiazda Harry'ego Pottera - Daniel Radcliffe jest obecnie jednym z najbogatszych nastolatków na świecie.

Na liście przygotowanej przez America's E! TV network Radcliffe zajmuje drugie miejsce za amerykańskimi bliźniaczkami Mary-Kate i Ashley Olsen (znamy je m.in. z serialu "Pełna chata" - dop. MMG ).

Daniel w wieku 15 lat może się juz pochwalić fortuną wartą 13,5 miliona dolarów, którą przyniósł mu udział w filmach o młodym czarodzieju. Filmy te odnoszą globalny sukces i nadal nie maleje zainteresowanie tymi obrazami.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 19.10.2004, godz.10.10)


Pierwsze zdjęcie z Mistrzostw Świata w Quidditchu

David TennantCBBC Newsround Online ma jedno z pierwszych zdjęć z Mistrzostw Świata w Quidditchu z planu filmowego "Czary Ognia".

Na zdjęciu można zobaczyć wioskę namiotów, która została specjalnie zbudowana w Leavesden Studios pod Londynem.

Okazuje się, że zbudowano tam także wielką arenę, starożytne budynki oraz ogrodzenie dla smoków.

Oczekuje się, że nakręcenie filmu "Czara Ognia" potrwa do wiosny i sądzi się, że będzie to jeden z najdroższych filmów, a jego koszt wyniesie ogromną sumę 171 milionów funtów!

W "Czarze Ognia" po raz czwarty ponownie zobaczymy razem Dana, Emmę i Ruperta.

W filmie będziemy mogli obejrzeć ich pobyt na Mistrzostwach Świata w Quidditchu, Harry weźmie udział w Turnieju Trójmagicznym, a cała trójka będzie przeżywać swoje pierwsze młodzieńcze miłości podczas Balu Bożonarodzeniowego, na którym będzie (jak głosi plotka) grał zespół Franz Ferdinand jako Fatalne Jędze.

Harry Potter i Czara Ognia pojawi się kinach w listopadzie 2005.

(źródło: http://news.bbc.co.uk/)
(wiad. z dnia 19.10.2004, godz.09.30)


"Dziecięce Oskary" przyznane

Od 9 do 15 października w kinie Światowid w Elblągu odbywał się przegląd filmów dla dzieci i młodzieży Dziecięca Monarchia - VIII Festiwal Filmów Dla Dzieci i Młodzieży "Dziecięce Oskary". Oto wyniki tej imprezy.

Spośród szesnastu tytułów sześć nominowanych zostało do "Dziecięcego Oskara". Są to:

GDZIE JEST NEMO
MAŁOLATY U TATY
MÓJ BRAT NIEDŹWIEDŹ
SHREK 2
HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU
TRIO Z BELLEVILLE

Jury wybrane spośród członków Małej Akademii Filmowej działającej przy Światowidzie zdecydowało, że:

Dziecięcego Oskara w kategorii ULUBIONY BOHATER otrzymują
NIEDŹWIEDŹ CODY z filmu MÓJ BRAT NIEDŹWIEDŹ
HARRY POTTER z filmu HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU

Dziecięcego Oskara w kategorii ULUBIONA BOHATERKA otrzymują
BABCIA - MADAME SOUZA z filmu TRIO Z BELLEVILLE
HERMIONA z filmu HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU

Dziecięcego Oskara w kategorii NAJLEPSZA SCENOGRAFIA I KOSTIUMY otrzymuje
HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU

Najważniejsza kategoria - NAJLEPSZY FILM. W zeszłym roku nagrodę w pięciu kategoriach otrzymał bezapelacyjnie film HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY

Dziecięcego Oskara w kategorii NAJLEPSZY FILM otrzymuje
HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU

Dziecięcego Oskara w kategorii NAGRODA PUBLICZNOŚCI otrzymuje
SHREK 2

Elbląski Festiwal Filmów Dla Dzieci i Młodzieży to przegląd filmów dla dzieci i młodzieży o charakterze konkursu połączony z imprezami edukacyjnymi i rekreacyjno-sportowymi. W imprezie wzięły udział dzieci, młodzież i rodzice, jak również przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne. Filmy, które w tym roku ubiegały się o Dziecięce Oskary wybrała elbląska publiczność oraz dzieci uczestniczące w zajęciach "Małej Edukacji Filmowej" podczas organizowanych wcześniej nominacji.

(źródło: Stopklatka.pl)
(wiad. z dnia 18.10.2004, godz.09.25)


Najnowsze informacje z planu filmowego "Czary Ognia"

David Tennant David Tennant, który w najbliższym filmie o Harrym Potterze zagra Barty'ego Croucha Juniora, powiedział, że brał juz udział w kręceniu tego obrazu: "To jest niewielka rola i część już została nakręcona. Wkrótce wrócę na plan, aby skończyć resztę."

Przeczytajcie też króciutką wypowiedź 9-latka, który brał udział w scenie podczas Mistrzostw Świata w Quidditchu, jako kibic drużyny bułgarskiej:

"Byłem ubrany w zieloną szatę we wzorek oraz prostokątny kapelusz z purpurowymi wstążkami i stałem na przodzie tłumu. Najfajniejszą rzeczą było zobaczenie aktorów i aktorek w ich własnych osobach. Jedynymi osobami, których nie widziałem byli źli uczniowie i profesorowie. Zobaczyłem Emmę Watson (Hermiona) i pomachałem Danielowi Radcliffe'owi (Harry)."

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org/)
(wiad. z dnia 15.10.2004, godz.10.15)


Głosowano na peron 9 i 3/4

W ramach prowadzonej kampanii reklamowej "Otwarty Londyn" przeprowadzono głosowanie na temat najbardziej znanych scen filmowych z Londynu.

Prawie co piąta osoba wybrała słynną scenę z Piercem Brosnanem pędzącym po Tamizie nowoczesnym ślizgaczem.

Natomiast ulubionym fikcyjnym miejscem filmowego Londynu został peron 9 i 3/4. Jak wiemy, został on stworzony przez JK Rowling w serii książek o Harrym Potterze. Nominowała go co trzecia osoba biorąca udział w głosowaniu.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 15.10.2004, godz.09.05)


Kto napisze muzykę do "Czary Ognia"?

Brytyjska grupa Franz Ferdinand doniosła, że poproszono ich o napisanie muzyki do filmu "Harry Potter i Czara Ognia". Piosenkarz z tej grupy Alex Kapranos powiedział:

"Zostaliśmy poproszeni o napisanie muzyki. Jest też tam taki fragment, gdzie gra orkiestra brzydkich sióstr (chyba chodzi o Fatalne Jędze - dop. red. MMG) i ja sadzę, że niektórzy z naszych muzyków mogliby być tymi brzydkimi siostrami."

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org/)
(wiad. z dnia 14.10.2004, godz.14.40)


Edinburgh został światową stolicą literatury

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) ogłosiło, że Edinburgh (gdzie mieszka JK Rowling) stanie się pierwszym światowym Miastem Literatury. Rowling i kilku innych autorów, którzy rezydują w Edinburghu, przedstawili ten pomysł w sierpniu.

Dwutomowe akta sprawy, do których przedmowę napisała m.in. JK Rowling, zostały rozdane ponad 180 delegatom UNESCO. Autorka w swojej części podkreśliła, że wszystkie książki z serii o Harrym Potterze zostały napisane właśnie w Edinburghu.

"Jest niemożliwe, aby żyć w tym mieście bez takiego poczucia, że dziedzictwo literackie jest tu wszędzie." - powiedziała JK Rowling.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 14.10.2004, godz.14.30)


Firma australijska będzie animować płomienie Czary

Firma Rising Sun Pictures z Australii dowiedziała się wczoraj, że będzie odpowiedzialna za kluczowe sceny animacji w filmie "Harry Potter i Czara Ognia". Będzie animować główne części efektów filmowych, płomienie Czary Ognia.

W związku z tym, kolejny Harry Potter będzie miał wyraźny austaralijski akcent związany z miejscową firmą tworzącą cyfrową animację.

Film jest produkowany w Wielkiej Brytanii, a jego premiery można oczekiwać w listopadzie przyszłego roku.

"To jest fantastyczna wiadomość i niebawem cały świat zobaczy najlepsze animacje i efekty spacjalne - dzięki uprzejmości czarodziejów z Oz" - powiedział jeden z pracowników firmy.

Rising Sun Pictures zdobywa sławę uczestnicząc w wielkich zamorskich (w USA) produkcjach. Firma pracowała przy takich filmach jak: "Sky Captain i świat jutra" z udziałem Jude Law i Gwyneth Paltrow, w Toma Cruise'a epickim "Ostatnim samuraju" a także we "Władcy Pierścieni: Powrót króla", który otrzymał Oskara za najlepsze efekty wizualne.

Rising Sun Pictures spodziewa się, że nad projektem będzie pracowało około 80 pracowników i 20 wynajętych artystów.

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 12.10.2004, godz.10.30)


Nagroda dla Johna Williamsa

Światowe Nagrody za Ścieżki Dźwiękowe do filmów zostały przedstawione podczas 31-ego Flanders International Film Festival w Bijloke, Ghent.

Nagroda Publiczności powędrowała do Johna Williamsa - kompozytora muzyki do wszystkich dotychczasowych obrazów o HP - za ścieżkę dźwiękową do filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu".

(źródło: www.wizardnews.com)
(wiad. z dnia 11.10.2004, godz.14.30)


Książki o HP najbardziej pobudzają wyobraźnię

Seria książek o Harrym Potterze została uznana przez 700 badanych dzieci, za najbardziej pobudzającą wyobraźnię dziecięcą opowieść. 10-13-latki wyraziły swoją opinię w głosowaniu zorganizowanym dla StoryQuest - fundacji księcia Walii "Sztuka i Dzieci" podczas festiwalu w opowiadaniu różnych historii.

Młody czarodziej znalazł się na liście razem z opowieściami "The Lord of the Rings" i "Tracy Beaker".

Ponad 13500 dzieci uczestniczy w fundacji StoryQuest w różnych wydarzeniach, takich jak m.in. czytanie książek przez poetów i autorów z całej Wielkiej Brytanii.

Książę Karol także ujawnił swoją ulubioną historię z czasów dzieciństwa, a była to "Księga dżungli" Rudyarda Kiplinga.

(źródło: news.bbc.co.uk)
(wiad. z dnia 11.10.2004, godz.14.05)


JK Rowling ofiarowuje Zmieniacz czasu na cele dobroczynne

JK Rowling podarowała Zmieniacz czasu, którego Hermiona używała w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu" dla Maggie's Center w Edynburgu. Placówka ta pomaga chorym na raka, zapewnia im wsparcie i pełną informację.

Na aukcji rekwizyt ten przyniósł 3000 Ł czyli 5400 $.

(źródło: www.mugglenet.com)
(wiad. z dnia 11.10.2004, godz.13.05)


Nowe miotły dla filmu "Czara Ognia"

Mini - ksiązkaWytwórnia Warner Brothers zamówiła 80 nowych mioteł na potrzeby nowego filmu o HP "Czara Ognia" w rodzinnej firmie Traditional Besom Brooms. W firmie tej, juz od około 300 lat wytwarza się ręcznie brzozowe i leszczynowe miotły. Sue Nash,wdowa po ostatnim właścicielu, Arthurze Nashu, była bardzo rada z możliwości użycia ich mioteł w nowym filmie o Harrym Potterze.

"Arthur byłby tak zadowolony - miotły używane do tej pory w innych filmach (o HP) nie robiły na nim wrażenia." - powiedziała pani Nash.

(źródło: www.the-leaky-cauldron.org)
(wiad. z dnia 11.10.2004, godz.13.00)


Joanne K. Rowling zapowiedziała kolejne morderstwo w Harrym Potterze

Mamy wstrząsającą wiadomość dla fanów Harry’ego Pottera. W powstającym właśnie szóstym tomie powieści zginie kolejna postać. Niewykluczone, że będzie to sam Harry Potter!

Joanne K. Rowling uczestniczyła ostatnio w czacie, zorganizowanym na jej oficjalnej stronie internetowej. To właśnie wtedy padło pytanie:

„- Czy zamierza Pani uśmiercić jakąkolwiek ze swych postaci?” Autorka odpowiedziała krótko i zdecydowanie: „- Tak, przepraszam”.

Nie padło ani jedno słowo więcej w tym temacie. Na efekt planów Rowling, co do stworzonych przez siebie postaci, będziemy musieli poczekać do przyszłego roku, kiedy to Harry Potter And The Half-Blood Prince (szósty tom z siedmiotomowego cyklu) ma się ukazać.

Wśród zainteresowanych tematem prowadzone są zakłady, kto będzie kolejną ofiarą Rowling. Faworytem w tym dramatycznym rankingu jest opiekun Harry’ego Hagrid, na którego oddano 1/3 głosów. Na drugim miejscu plasuje się Dumbledore, za którym typowany jest Malfoy.

Fani nie wierzą, by autorka chciała uśmiercić Harry’ego, choć ona sama nigdy nie powiedziała, że dożyje on wieku dorosłego.

(źródło: Wirtualna Polska.pl)
(wiad. z dnia 08.10.2004, godz.16.10)


Joanne K. Rowling martwi się o dręczone dzieci

Autorka książek o Harrym Potterze, Joanne K. Rowling apeluje do prześladowanych i dręczonych dzieci, aby nie bały się przyznać do tego, co się dzieje i mówiły o swoich problemach dorosłym.

Podczas internetowego czatu na jej stronie, 39-letnia Rowling poprosiła młodego fana, aby poinformował o swoich kłopotach kogoś dorosłego z najbliższego otoczenia.

“- Musisz opowiedzieć o tym komuś dorosłemu - mamie, tacie, cioci, wujkowi, nauczycielowi, bratu, siostrze albo jakiemuś dorosłemu przyjacielowi. Jeżeli osoba, do której się zwrócisz, nie zrozumie jak poważny jest twój problem, opowiedz o nim komuś innemu.

Wiem, że trudno jest powiedzieć, że jest się prześladowanym, ale jeżeli chcesz rozwiązać swoje problemy, musisz o nich opowiedzieć. Życie w szkole bywa bardzo trudne, a każdy dorosły, który o tym nie pamięta, jest po prostu idiotą, więc nie musicie się wstydzić swoich problemów.”

(źródło: Wirtualna Polska.pl)
(wiad. z dnia 08.10.2004, godz.09.40)


Więcej szczegółów na temat mini - książki JK Rowling

Mini - ksiązkaNa temat tej książki i aukcji pisałam we wrześniowych newsach pod datą 28.09.2004 (dop. red. MMG).

Oto oficjalny opis książki:
Bestselerowa autorka napisała i narysowała w wybornych szczegółach dokładnie to, co jest związane z Harrym Potterem i magią. Są więc wspaniale narysowane miotły, czarownice, kapelusze oraz znak firmowy Harry'ego - jego okulary. JK Rowling podała książki, których Harry potrzebuje do zaklęć, a także opisała ubrania, których używa. Przypomina także rodziców, którzy "pierwszoroczniakom" nie dawali własnych mioteł. Książka kończy się wyrazami wdzięczności "Od Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego dla mnie".
Szacuje się, że książka osiągnie na aukcji cenę: od Ł4,000 do Ł6,000 ($7,130 -- $10,700).

(źródło: MuggleNet.com)
(wiad. z dnia 05.10.2004, godz.10.50)


Uaktualnienia na stronie JK Rowling

Na swojej stronie autorka udzieliła odpowiedzi na jedno z trzech, zadanych jej pytań: Co oznaczał wyjec od Dumbledore'a do ciotki Petunii? - "Pamiętaj o moim ostatnim, Petunio!"
Odpowiedź: Co za ulga, że można posunąć się naprzód po fiasku związanym z Markiem Evansem. Tym razem dwa z trzech, na które głosowaliście, pytań miały ciekawą odpowiedź (tak sadzę) i dzięki Bogu, wybraliście jedno z nich.
Dumbledore powoływał się na swój ostatni list, co oznacza oczywiście list, który zostawił przed drzwiami Dursley'ów wtedy, kiedy Harry miał roczek. Ale dlaczego (możecie zapytać) nie powiedział po prostu "pamiętaj o moim liście?" Dlaczego powiedział "pamiętaj o moim ostatnim liście?" Dlaczego? Oczywiście dlatego, że były listy wcześniejsze niż ten.
Niech zaczną się spekulacje, niech Wasze rozważania staną się jasne i przejrzyste, obserwuję Was.

JK Rowling odpowiedziała jeszcze na kilka innych pytań:

1. W "Kamieniu Filozoficznym" ciotka Petunia mówi, że Lily wracała z Hogwartu z żabim skrzekiem w kieszeniach zamieniała filiżanki w szczury. Jeśli to prawda, to dlaczego nie została wyrzucona z Hogwartu?
Ciotka Petunia nieco wyolbrzymiała, ale musicie wziąć pod uwagę jej stan wtedy, kiedy zaczęła krzyczeć te rzeczy. Aczkolwiek, podobnie jak jej syn, Lily nie była przeciwna testowaniu ograniczeń Statutu Tajności więc możecie bezpiecznie przypuszczać, że mogła ona dostać kilka ostrzegawczych listów, chociaż to nie było nic poważnego.

2. Czy postać Hedvigi w "Dzikiej kaczce" Henryka Ibsena miała wpływ na imię sowy Harry'ego Pottera?
Nie, znalazłam św. Hedwigę w książce o średniowiecznych świętych wiele lat temu i to imię na dobre utknęło w mojej pamięci.

3. Czy dwa rozdziały w VI tomie będą zatytułowane: "Książki Lupina" i "Lovegoodowie w sadzie"?
Nie, obawiam się, że to jest tak, jak z tym tytułem "pile of Storgé".

4. Powiedziała pani, że ludzie nie mogą się aportować do Hogwartu, a Zgredek to potrafi. Dlaczego tak jest?
Skrzaty domowe różnią się od czarodziejów, mają swój własny rodzaj magii, a umiejętność pojawiania się i znikania w obrębie zamku jest im potrzebna przy ich pracy, którą skrzaty tradycyjnie wykonują.

5. W jaki sposób Fred i George dostali swoje imiona, czy od bliźniaków z "Przeminęło z wiatrem", którzy obaj byli rudzi?
Dopóki nie otrzymałam tego listu, nie miałam pojęcia, że aktorzy, którzy grali Stuarta i Brenta Tarletonów nazywali się: Fred Crane i George Reeves. Nie, to nie od nich wzięłam te imiona (po prostu Fred i George, ponieważ lubię te imiona i one dobrze pasowały do staromodnych imion pozostałych braci Weasley'ów), ale jest to zabawny zbieg okoliczności. Fred i George mają rude włosy, ponieważ Ron takie miał; inaczej mówiąc, najpierw stworzyłam postać Rona, a potem wymyśliłam jego braci i siostrę.

6. Czy wierzy Pani w przeznaczenie?
Nie, nie wierzę. Wierzę w ciężką pracę i w szczęście, przy czym to pierwsze często kieruje tym drugim.

7. Czy pisze pani codziennie?
Nie, piszę przez większość dni, kiedy ciężko pracuję nad książką (tak jak teraz), ale każdy dzień przy pisaniu byłby zbyt trudny dla moich dzieci! Lubię spędzać czas także z nimi.

8. Jak to się stało, że w "Czarze Ognia" złoto leprokonusów zniknęło, a Harry tego nie zauważył?
To był raczej taki smutny śmiech, kiedy to pisałam. Harry nie martwi się o pieniądze, ponieważ ma ich wystarczającą ilość. Ale z drugiej strony, Ron jest biedny, i nie może sobie wyobrazić, jak można nie zauważyć zniknięcia portfela ze złotem. Myślę, że ja ciągle pamiętałam jak czuje się ktoś taki jak Ron i z pewnością w tej chwili czułam więcej sympatii dla Rona niż dla Harry'ego, pamiętając bardziej o swojej przeszłości niż o czasie teraźniejszym. Chciałam pokazać poprzez Rona, jak trudno jest czasami nie mieć w ogóle pieniędzy, podczas kiedy inni je mają.

9. Czy zamierza Pani zabić jeszcze więcej osób?
Tak, wybaczcie.

(źródło: www.jkrowling.com)
(wiad. z dnia 05.10.2004, godz.12.15)


Imię od Pottera dla modnego dziecka

Mira NairGdyby David i Victoria Beckham mieliby mieć jeszcze dziewczynkę, to nosiłaby ona imię jednej z głównych postaci z cyklu o HP.

"Uwielbiam to słowo luna. Wiem, że jest to imię dla dziewczynki, więc może dla następnego dziecka" - powiedziała Victoria Beckham jednej z hiszpańskich gazet.

Luna Lovegood była jedną z nowych postaci, którą wprowadziła JK Rowling w V tomie "Zakon Feniksa". Luna jest hiszpańskim słowem oznaczającym "księżyc".

Beckhamowie spodziewają się trzeciego dziecka w marcu. Niestety, ma to być chłopiec, więc nie może mieć na imię Luna.

Victoria powiedziała także gazecie, że jeszcze nie wybrała imienia dla swojego nowego dziecka. "Chcemy jeszcze poczekać i zobaczyć do kogo będzie podobne".

(źródło: news.bbc.co.uk/)
(wiad. z dnia 04.10.2004, godz.17.15)


Powrót do strony "Archiwum newsów"

 
Bolga © 2004. All rights reserved.