Powrót do strony "Archiwum newsów"
linia

STYCZEŃ 2003 - ARCHIWUM

Harry na aukcję!

Czternastoletni chłopiec ze Szkocji chce sprzedać swoją cenną książkę "Harry Potter i komnata tajemnic" z pierwszego wydania podpisaną przez J.K. Rowling. Próbuje w ten sposób zacząć zbierać pieniądze na swą przyszłą edukację. Przedstawiciele domu aukcyjnego Lyon and Turnbull sadzą, że będą w stanie sprzedać ją za 1500 funtów. Mathew powiedział: "Jestem wielkim fanem Harry'ego i jestem pewien, że on zaaprobowałby moją decyzję, aby w ten sposób zbierać pieniądze na moje przyszłe studia." (wiad. z dnia 30.01.2003)

"Harry Potter i komnata tajemnic" numerem 3 na świecie!

"Harry Potter i komnata tajemnic" zarobił już poza Stanami Zjednoczonymi 568,2 miliona dolarów, co daje mu trzecią pozycję w historii. Podkreslamy, że dane te dotyczą tylko dochodów jakie obraz uzyskał poza USA. W tym tygodniu film obejrzało ponad milion osób na 4000 ekranów w 53 krajach. Dzięki temu producenci obrazu wzbogacili się o 7,1 miliona dolarów. Razem dało to filmowi 568,3 miliona dolarów. Stawia to obraz w reżyserii Chrisa Columbusa na trzeciej pozycji wśród najlepiej zarabiających filmów na świecie. Teraz wyprzedza go jedynie poprzedni "Harry Potter" z dochodem 651,1 miliona oraz oczywiście "Titanic", który zarobił 1,234 milionów dolarów. (źródło: Onet.Film.pl) (wiad. z dnia 28.01.2003)

Oskar dla Cuaron'a?

Na łamach amerykańskiego magazynu filmowego "Premiere" opublikowano listy najlepszych filmów 2002 roku. Wynika z nich, że najbardziej zaciętej rywalizacji można się spodziewać w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. I tutaj miła niespodzianka dla wszystkich fanów Harry'ego Pottera: w pierwszej dziesiątce znalazł się bowiem meksykański film "I twoją matkę też", którego reżyserem jest Alfonso Cuaron. A jak pewnie wiecie, on też będzie reżyserował ekranizację książki "Harry Potter i więzień Azkabanu". No cóż, pozostaje nam tylko trzymać za niego kciuki w drodze do oskarowych nagród. (wiad. z dnia 27.01.2003)

V tom Harry'ego zbyt kosztowny dla amerykańskich bibliotek!

Wiele dzieci z USA będzie musiało długo poczekać na przeczytanie książki "Harry Potter and the Order of the Phoenix". Ponieważ jest ona dosyć droga - rekomendowana przez wydawców cena to: 16.99 funtów, około 29 dolarów i mniej więcej 110 złotych) więc mnóstwo bibliotek w Stanach Zjednoczonych nie będzie mogło sobie pozwolić na kupno tylu egzemplarzy ile by chciało. Na przykład w jednej z bibliotek w Nowym Jorku zamówiono tylko 560 tomów V części w porównaniu z 966 wcześniej kupionymi egzemplarzami Czary Ognia. Mnóstwo bibliotek zostało zmuszonych do wybrania pomiędzy tym, aby nie zawieść fanów Harry'ego i dostarczyć im jak najwięcej egzemplarzy V tomu, a tym, aby móc zamawiać także literaturę innego rodzaju. A pamiętajmy o tym, że książki J.K. Rowling są najczęściej wypożyczanymi powieściami w amerykańskich bibliotekach. (wiad. z dnia 27.01.2003)

Trwa wojna cenowa w Wielkiej Brytanii!

Każdy chce zarobić na małym czarodzieju. "Harry Potter and the Order of the Phoenix" ukaże się w Wielkiej Brytanii dopiero za pięć miesięcy, a już teraz trwa wojna o pozyskanie klientów. Sprzedażą zajmują się, przyjmując wcześniejsze zamówienia, księgarnie, strony internetowe Amazon.com a także supermarkety. Wydawca ustalił cenę V tomu na 16 funtów i 99 pensów czyli około 110 złotych za ponad 700 stron. Ale już teraz niektóre sklepy np. sieć supermarketów Tesco oferuje je z 55 procentową zniżką i już przyjęła 10 tysięcy zamówień. Dla fanów Harry'ego to dobrze, ale wszyscy, którzy chcą na wydaniu nowej ksiązki J.K. Rowling zarobić uważają, że jest to zaniżanie ceny i forma reklamy własnych sklepów.
Nam pozostaje tylko czekać na wydanie V tomu do przyszłego roku i mieć nadzieję, że i u nas ksiązka będzie sprzedawana po promocyjnych cenach. (wiad. z dnia 27.01.2003)

Skrzat Putin czy prezydent Zgredek?

Moskiewska publiczność kinowa jest zachwycona podobieństwem niesympatycznego skrzata Zgredka z filmu "Harry Potter i komnata tajemnic" do głowy państwa rosyjskiego. W czasie seansów, kiedy pojawia się na ekranie zielony, chudy i malutki stwór o wyłupiastych oczach, cała sala woła z radością: "Putin! Putin!". Kancelaria prezydenta Rosji nie wypowiedziała się dotąd na temat rzekomego podobieństwa. (źródło: Gazeta Wyborcza). (wiad. z dnia 26.01.2003)

Uwaga na "Harry'ego"!

wykrzyknikJak wiecie twarz Harry'ego Pottera jest niezwykle popularna i dlatego też świat przestępczy próbuje wykorzystać jego wizerunek do zrobienia dużych pieniędzy. Nowojorska policja znalazła 400 tysięcy tabletek ekstazy (narkotyk), warte 9.5 miliona dolarów. Aż trudno uwierzyć, że wytłoczono na nich podobiznę Harry'ego oraz innych postaci z filmów animowanych, m.in. Smerfów i Flinstonów. Narkotyki te miały trafić do młodego odbiorcy, który mógłby nawet nie wiedzieć, że jest to groźny narkotyk a nie cukierki typu "Fasolki wszystkich smaków Bertiego Botta".
Uważajcie na to co kupujecie!!! Okazuje się, że nie wszystko co związane z Harrym jest dobre i bezpieczne. (wiad. z dnia 23.01.2003)

Harry Potter jako wielkanocny zajączek.

Pewnie zainteresuje Was wiadomość, że "Harry Potter i komnata tajemnic" ukaże się na DVD i kasetach VHS już 11 kwietnia 2003. W tym dniu film ten trafi na półki sklepowe w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech i w Australii.
Data premiery na video i DVD ekranizacji drugiej części przygód Harry'ego w Polsce, zostanie podana do publicznej wiadomości już za kilka dni, o czym Was natychmiast poinformujemy. (wiad. z dnia 22.01.2003)

Nowe wieści na temat V tomu!!!

"Harry Potter i Zakon Feniksa" jeszcze przed pojawieniem się w księgarniach zajął pierwsze miejsce na brytyjskiej liście najczęściej kupowanych książek. W ciągu 24 pierwszych godzin od ogłoszenia daty sprzedaży (21 czerwca 2003), na internetowych stronach Amazon.com umieszczono 30 tys. zamówień. Jak tak dalej pójdzie, to V tom pobije rekord ksiązki "Harry Potter i Czara Ognia", która przed opublikowaniem rozeszła się w 65 tys. egzemplarzy. "Czara Ognia" okazała się też najszybciej rozchwytywaną książką w pierwszym dniu sprzedaży. W lecie 2000, w dniu jej ukazania się, sprzedano ponad 350 tys. egzemplarzy.

Niestety polscy czytelnicy nie otrzymają tak miłego prezentu przed wakacjami i będą musieli poczekać na najnowszą książkę Rowling do 2004 roku. Data wydania V tomu w Polsce zależy od tego, ile czasu zajmie Andrzejowi Polkowskiemu przetłumaczenie powieści. Media Rodzina - polski wydawca książek J.K. Rowling zapowiada, że nowy tom o Harrym najwcześniej ukaże się w lutym 2004 roku. Być może będzie to wydanie składające się z dwóch tomów. Myślimy, że mimo wszystko, warto poczekać. (wiad. z dnia 21.01.2003)

Czy Zgredek może trafić do sądu ???

Niektórzy Rosjanie uważają, że domowy skrzat jest podobny do ich prezydenta Władimira Putina! Są z tego powody źli i sądzą, że twórcy filmu "Harry Potter i komnata tajemnic" celowo wymodelowali twarz Zgredka wzorując się na twarzy Putina. Jedna z rosyjskich gazet doniosła, że prawnicy przygotowują pozew przeciwko specjalistom od efektów specjalnych, którzy stworzyli Zgredka. Ale jak do tej pory nie ma żadnego oficjalnego komentarza ze strony prezydenta Rosji.
Trzymajmy kciuki za Zgredka! (wiad. z dnia 21.01.2003)

Wagary na planie filmu?

Co byłbyś w stanie zrobić, żeby zagrać w filmie o Harrym Potterze? Czy zmieniłbyś szkołę? Okazuje się, że dzieci z Gloucester decydują się na taki krok tylko po to, żeby mieć szansę statystowania w ekranizacjach książek Rowling.
King's School sąsiaduje ze sławną katedrą w Gloucester, której klasztorne korytarze udawały w obu filmach o Harrym pomieszczenia Hogwart'u. Po sąsiedzku też zaangażowano paru uczniów tej szkoły do zastąpienia brakujących statystów. Odtąd szkoła przeżywa rekordowe oblężenie, otrzymując mnóstwo podań z prośbą o przyjęcie. Gdyby jednak ktoś z Was chciał się przenieść do szkoły w Gloucester niech pamięta, że bycie uczniem King's School nie gwarantuje wystąpienia w filmie, o czym przypominają producenci. (wiad. z dnia 20.01.2003)

Czy leci z nami Lupin?

Najprawdopodobniej do ekipy filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" dołączy David Thewlis - brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, który zagra rolę Remusa Lupin'a. Jeśli ta informacja się potwierdzi, to byłaby to trzecia osoba, po Garym Oldmanie jako Syriuszu Black'u i Timothym Spall'u jako Peterze Pettigrew, która zagrałaby w kolejnej ekranizacji książek o Harrym potterze. (wiad. z dnia 18.01.2003)

"Harry Potter i Order Feniksa" ukaże się 21 czerwca.

Taką informację podało dziś wydawnictwo książek Rowling - Scholastic i Bloomsbury. Na pewno wtedy V tom ukaże się w krajach anglosaskich, a jest też bardzo prawdopodobne, że i w Polsce kupimy ją właśnie 21 czerwca 2003. Byłby to dla nas niezły prezent na wakacje. Wydawcy ogłosili także, że nowa książka jest o jedną trzecią dłuższa: "Harry Potter i Czara Ognia" zawierała 191 tysięcy słów, natomiast nowy tom ma ich 255 tysięcy. "Harry Potter i Order Feniksa" składa się z 38 rozdziałów. - Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że możemy ogłosić datę premiery - powiedział Nigel Newton z wydawnictwa Bloomsbury - "Harry Potter and the Order of the Phoenix" jest absolutnie wspaniały i zachwyci wszystkich fanów talentu pisarskiego J.K. Rowling.
Wydawcy ujawnili także dwa fragmenty książki. Pierwszy z nich to zdania rozpoczynające "Harry'ego Pottera i Order Feniksa", natomiast w drugim fragmencie opisana jest scena w której profesor Dumbledore decyduje się wyjawić Harrry'emu to, co powinien był mu powiedzieć już pięć lat temu. Poniżej oba fragmenty w oryginale i nasze tłumaczenia. Ciekawi jesteśmy jak sobie z tymi tekstami poradzi pan Polkowski, polski tłumacz książek J.K. Rowling:
"The hottest day of the summer so far was drawing to a close and a drowsy silence lay over the large, square houses of Privet Drive ... The only person left outside was a teenage boy who was lying flat on his back in a flowerbed outside number four." Nasze tłumaczenie: "Najgorętszy dzień tego lata zbliżał się ku końcowi, a senna cisza zapadała nad dużymi, kwadratowymi domami ulicy Privet Drive... Jedyną osobą przebywającą poza domem był kilkunastoletni chłopiec wyciągnięty na trawniku przed numerem czwartym".
"Dumbledore lowered his hands and surveyed Harry through his half-moon glasses. 'It is time,' he said 'for me to tell you what I should have told you five years ago, Harry. Please sit down. I am going to tell you everything." Nasz przekład: "Dumbledore opuścił ręce i zlustrował Harry'ego zza swoich półokrągłych okularów. Najwyższy czas - rzekł - powiedzieć ci to, co powinienem był ci powiedzieć pięć lat temu, Harry. Usiądź proszę. Mam zamiar opowiedzieć ci o wszystkim". (wiad. z dnia 15.01.2003)

Glizdogon poszukiwany!

Dowiedzieliśmy się, że brytyjski aktor Timothy Spall ("Wszystko albo nic", Pod osłoną nieba", "Vanilla Sky", "NIcholas Nickleby") negocjuje z producentami filmu "Harry Potter i więzień Azkabanu" zagranie roli Petera Pettigrew. Jeśli dojdzie do podpisania umowy, to aktor wcieli się w niezbyt sympatyczną rolę Glizdogona, który po zdradzeniu rodziców Harry'ego ukrywa się w skórze szczura Parszywka. (wiad. z dnia 15.01.2003)

Michael Gambon na Dumbledore'a!

Ostatnie wydanie Entertainment Weekly podaje informacje na temat castingu do roli profesora Dumbledore'a w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu". Poprzednie doniesienia dementowały pogłoski, jakoby Michael Gambon był przewidywany do tej roli. Dlatego magazyn zwrócił się bezpośrednio do agenta aktora, który powiedział: "Przedstawiono mu propozycję, a on chce ją przyjąć".
Gambon zastąpiłby Richarda Harris'a, który zmarł w październiku 2002. Trzecia część serii o Harrym najprawdopodobniej ukaże się w kinach w czerwcu 2004 roku. (wiad. z dnia 13.01.2003)

Bloomsbury i Scholastic mają nadzieję wydać V tom w lipcu 2003!!!

Angielskie wydawnictwo książek J.K. Rowling - Bloomsbury poinformowało, że ma nadzieję na wydanie "Harry Potter and the Order of the Phoenix" w lipcu 2003. Bloomsbury uzgodni datę wydania V tomu z innymi wydawnictwami, w tym także z amerykańskim wydawcą - Scholastic Corp, zaraz po tym, jak autorka dostarczy rękopis książki. "Wkrótce spodziewam się tej przesyłki" - powiedział dyrektor finansowy Bloomsbury Colin Adams i dodał: "Chcielibyśmy wydać tę książkę w tym samym czasie jak inni, w lipcu 2003, ale musimy być demokratyczni więc zobaczymy jakie są wymagania pozostałych wydawnictw". (wiad. z dnia 10.01.2003)

Propozycje rodziny Richarda Harris'a.

Rodzina zmarłego niedawno Richarda Harris'a namawia producentów filmów o Harrym Potterze do powierzenia roli profesora Dumbledore'a Peterowi O'Toole. Brat Harris'a, Noel powiedział: "Richard stworzył niepowtarzalną postać. Trudno go będzie zastąpić. Z Peterem łączyła go wspaniała, wieloletnia przyjaźń. O'Toole ma też podobne warunki sceniczne. Nasza rodzina byłaby zachwycona, gdyby zaproponowano mu tę rolę." Chociaż Harris nigdy nie mówił o swoim następcy, to jego brat sądzi: "Oczywiście, że byłby szczęśliwy widząc w tej roli Petera." Harris, znany z wygłupów na planie, zawsze bardzo chciał zagrać rolę mądrego, starego czarodzieja. (wiad. z dnia 09.01.2003)

Czy "Harry Potter i komnata tajemnic" dostanie Oscara?

Amerykańska Akademia Filmowa podała tytuły filmów, które być może znajdą się wśród nominowanych do Oscara, w dwóch kategoriach: za najlepsze efekty wizualne i za najlepszy montaż dźwięku. I tutaj dobra wiadomość: w obu tych kategoriach na listach znalazł się film "Harry Potter i komnata tajemnic". (wiad. z dnia 08.01.2003)

Czy Potter V na pewno jest już gotowy ?

I znów informacja od naszego nieocenionego Dziaby: Po wielu dniach, wszystko wskazuje na to, że prace nad piąta częścią przygód Harry'ego dobiegły końca. J.K.Rowling powiedziała, że książka liczy 38 rozdziałów i pozostały jej w zasadzie jedynie drobne poprawki. Obecnie mówi się, że piąta cześć trafi na półki księgarni w maju przyszłego roku. Hurrra! Tylko kiedy w Polsce??? (wiad. z dnia 06.01.2003)

Nowy rekord drugiego filmu o Harry'm ?

Dziaba donosi : film "Harry Potter i komnata Tajemnic" wytwórni Warner Bros Pictures, druga część cyklu o Harry'm Potterze, przebojem wdarł się na szczyty list box office na całym świecie. Również tu we Francji film ten stał się naprawdę wielkim przebojem, a zwłaszcza wśród dzieci. Bijąc rekordy otwarć we wszystkich krajach, w których go wyświetlano, a mianowicie w Wielkiej Brytanii, na Tajwanie, w Austrii, Szwajcarii, na Filipinach i w Singapurze oraz innych ciekawych zakątkach świata...przynosząc zyski większe, dużo większe niż pierwsza część cyklu. "Harry Potter i komnata Tajemnic" w ośmiu krajach, w których początkowo wyświetlano film, zarobił łącznie 50 milionów dolarów amerykańskich już w trakcie pierwszego dnia wyświetlania. (wiad. z dnia 06.01.2003)

Podobno Gary Oldman zagra w "Harrym Potterze i więźniu Azkabanu"

Ukazały się informacje, że Gary Oldman zagra w dwóch kolejnych częściach przygód "Harry'ego Pottera". Ten brytyjski aktor ma na swoim koncie głównie role czarnych charakterów. W jaką więc postać wcieli się w nowym filmie o Harrym??? Być może w Syriusza Black'a, bo przecież przez większość III tomu sądzimy , że jest on winny zabójstwa kilkunastu osób i że został sprawiedliwie osadzony w Azkabanie.
Gary Oldman zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in.: "Hannibal" (Mason Verger), "Piąty element" (Jean-Baptiste Emmanuel Zorg), "Morderstwo pierwszego stopnia" (Naczelnik Glenn), "Leon zawodowiec" (Norman Stansfield), "Dracula" (Książę Vlad Dracula), czy "JFK" (Lee Harvey Oswald). (wiad. z dnia 05.01.2003)

Już widzieliśmy!!!

Jak przystało na prawdziwych potteromaniaków natychmiast 1 stycznia 2003 popędziliśmy do kina na premierę "Harry Potter i komnata tajemnic". I od razu donosimy: mimo, że film trwa 2,5 godziny, nie nudziliśmy się ani chwili. Przeżyliśmy chwile grozy podczas scen z pająkami i Bazyliszkiem ale za to uśmialiśmy się z prof. Lockharta, którego świetnie zagrał Kenneth Branagh. Według nas sceny quidditch'a są dużo lepsze niż w HPiKF a cały film jest mroczniejszy ale i ciekawszy niż część pierwsza.
Gorąco go Wam polecamy. Koniecznie go zobaczcie! (wiad. z dnia 03.01.2003)

Czyżby pojawił się nowy Dumbledore?

Trwają przypuszczenia kto zagra rolę Albusa Dumbledore'a w filmie "Harry Potter i więzień Azkabanu". Właśnie pojawiła się nowa postać - sir Michael Gambon, jeden z bardziej cenionych brytyjskich aktorów, którego można było ostatnio zobaczyć w filmie Roberta Altmana "Gosford Park". Niestety tej informacji jak na razie nie potwierdzili producenci III części filmu o Harrym. (wiad. z dnia 03.01.2003)

Powrót do newsów