Powrót do strony "Artykuły"
Powrót do strony "Wszystko o V tomie"

Na okładce magazynu "BOOK" zamieszczono zdjęcie J K Rowling, natomiast wewnątrz numeru znalazł się artykuł napisany przez Annę Weinberg, który stara się podsumować wszystko to, co już wiemy na temat V tomu o HP.

Przedstawiamy Wam jego tłumaczenie w naszym przekładzie.

Rozmiar: 107 bajtów
Rowling

Po trzech bitych latach oczekiwania na książkę "Harry Potter and the Order of the Pxoenix" znamy ostateczną datę jej wydania. 21 czerwca Rowling dostarczy milionom wdzięcznych czytelników najświeższą dawkę wiadomości o losach Harry'ego, Hermiony, Hedwigi i o tym, co się dzieje w Hogwarcie. Aby pomóc w wypełnieniu luki pomiędzy tym co było, a tym co nastąpi, magazyn BOOK wziął się do pracy i zebrał wszystko to, co zostało dane nam do zrozumienia - włączając w to także zaskakujące rewelacje od samej Rowling - i czego możemy się spodziewać w V tomie. Oto co przewidujemy.

MOTYW Rowling powiedziała, że klucz do reszty z cyklu leży w książce środkowej: "Harry Potter i Czara Ognia", kiedy dyrektor Albus Dumbledore mówi swoim uczniom, że "będziecie musieli wybierać między tym, co słuszne, a tym, co łatwe". To, powiedziała autorka "jest podstawą do następnych trzech książek". Większość z bohaterów będzie musiała wybrać, bo to co łatwe, nie zawsze jest słuszne.

Nowości z Hogwartu Rowling powiedziała, że prawdziwy Szalonooki Moody, postać z IV tomu, pojawi się, ale "będzie oczywiście nowy profesor obrony przed czarną magią, tylko nie będzie to on, ponieważ odmówił ponownego przyjęcia tej posady po tym, jak rok przesiedział zamknięty w skrzyni. Tym razem to będzie kobieta." Autorka przyrzekła także, że "dowiemy się więcej o Mundungusie (Fletcher) i będzie nowa piosenka Tiary Przydziału."

Zapytana przez jednego z fanów, co by zrobiła, gdyby mogła przebywać przez godzinę w Hogwarcie, Rowling odpowiedziała: "Poszłabym prosto do pewnego pokoju, wymienionego już w IV tomie, który ma pewne magiczne właściwości, a Harry tego jeszcze nie odkrył."

Starzy przyjaciele Rowling obiecała, że "W V tomie zobaczycie Lupina. Tak, zobaczycie wielu starych bohaterów w V tomie." Włączając w to, według mistrzyni czarodziejów - wstrętną dziennikarkę Ritę Skeeter, wielkiego pająka Aragoga, ropuchę Neville'a (jednego z kolegów Harry'ego) oraz magiczny samochód należący do pana Weasley'a, ojca najlepszego przyjaciela Harry'ego, Rona.

Autorka wskazała także, że "w V tomie zobaczymy panią (Arabellę) Figg (która zajmowała się Harrym, gdy był mały) i dowiemy się o niej dużo więcej."

Miłość wisi w powietrzu Młodzi zwolennicy Rowling mogą spodziewać się nowych zagrożeń. "Oni mają teraz po 15 lat, hormony cały czas pracują" - powiedziała JK. Jeden z fanów chciał się dowiedzieć czy będzie "coś" między Ronem a jego mądrą koleżanką Hermioną. "Tak, coś będzie" - odpowiedziała Rowling - "ale Ron tego jeszcze nie zauważy. Typowy chłopak."

Kiedy Rowling oświadczyła, że Ginni Weasley "będzie miała w V tomie większa rolę" rozniosły się plotki, że Harry poczuje "coś" do młodszej siostry swego najlepszego przyjaciela.

Rodzina Rowling mówi, że nikczemna ciotka Harry'ego Petunia i wuj Vernon Dursley będą mieli swój udział w 'The Order of the Phoenix', i "będą z nimi związane rzeczy, które trudno sobie ludziom wyobrazić." Fani powinni "zwrócić uwagę na (ich syna) Dudley'a. Jest już przypuszczalnie za późno dla ciotki Petunii i wuja Vernona. Żal mi Dudley'a. Mogłabym sobie z niego żartować, ale odczuwam współczucie dla niego, ponieważ widzę, że on jest tak samo wykorzystywany jak Harry."

Pojawi się coś złego Rowling złowieszczo wskazała, że "będzie śmierć, nadejdzie dużo śmierci" włączając w to tę, o której "strasznie pisać." Później uprzedza swoją nienasyconą, ciekawą publiczność, że "w V tomie (Harry) dokładnie odczuje co oznacza śmierć w bardzo bliskim tego słowa znaczeniu".

Masz miotłę, podróżujesz Chociaż obiecała, że jej magiczny chłopiec nigdy nie odbędzie podróży przez morze do Stanów Zjednoczonych, to Rowling ujawniła, że w V tomie "fizycznie wkroczymy w nowe obszary, w obszary, których nigdy przedtem nie widzieliśmy, w magiczny świat."

Figiel W grudniu 2002 Rowling wystawiła na aukcji w Sotheby's rękopis zawierający 93 słowa, a dochód z niej zasilił konto Book Aid International. Do tej chwili, tylko nieznany nikomu z nazwiska kupiec amerykański (który zapłacił za każde słowo 485 dolarów) zna całą zawartość tej wskazówki, ale kilka słów zostało podanych do publicznej wiadomości: "38 rozdziałów...możliwe zmiany...najdłuzszy tom...Ron...miotła...zwolniony...skrzat domowy...nowy...nauczyciel...umarł...przepraszam."

Wielkość książki The Order of the Pxoenix zawiera 255 tysięcy słów czyli jest prawie o jedną trzecią większy niż jego poprzedniczka - 191 000 stronicowa Czara Ognia. Ma 38 rozdziałów, o jeden więcej niż czara Ognia. Jego cena to 29.99 dolarów i jest to jedna z najdroższych w historii książek dla dzieci.

Zdania początkowe "Najgorętszy dzień tego lata zbliżał się ku końcowi, a senna cisza zapadała nad dużymi, kwadratowymi domami ulicy Privet Drive... Jedyną osobą przebywającą poza domem był kilkunastoletni chłopiec wyciągnięty na trawniku przed numerem czwartym".

Później w książce pojawia się taka scena: "Dumbledore opuścił ręce i zlustrował Harry'ego zza swoich półokrągłych okularów. Najwyższy czas - rzekł - powiedzieć ci to, co powinienem był ci powiedzieć pięć lat temu, Harry. Usiądź proszę. Mam zamiar opowiedzieć ci o wszystkim."